KERK EN SCHOOL GEMENGD NIEUWS ztj 23 Augustus, 6 September enz. ver gadert in de Neuköllner Betsaal, RECHTSZAKEN LAND- EN TUINBOUW Bescherming van den oogstarbeid. HET VROUWENHOEKJE zeer gezond, maar alleen op voorwaarde dat de tomaten kort voorset gebruik gesneden en klaar gemaakt worden. Kookt of bakt men de tomaten, dan gaat de voedingswaarde eenigszins ach teruit. Deze achteruitgang wordt ech ter beperkt wanneer de tomaten zoo kort mogelijk worden verhit Profiteert van de citroenen!. 'S Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Aagtekerke (vac. J. G. Panhuise), J. O. Norel te Oudenbósch; voor Bourtange, J. N. Drost te Schiermonnikoog. Geref. Kerken. 'Tweetal te Deventer (vac. H. J. Riphagen), U.. Elgersma te Ulrum en J. C. A. v. Loon te Purmerend. Aangenomen naar Beetster- zvvaag (vac. A. Vellema), cand. P. v. d. Spek, hulppred. te Scheveningennaar Lollum en Wdaxens (vac. H. J. Pilon), cand. N. B. Knoppers, hulppred. te Grave; naar Zwolle (miss. pred.), P. G. v. Berge te Nieuw-Beets. Chr. Geref. Kerk. Tweetal: te Zwijndrecht (vac. J. P. Meijering), M. W. Nieuwenhuijze te 's-Gravenhage-Centrum en H. Visser te Middelha'rnis. Beroepen: te Alphen a. d. Rijn, H. v. Leeuwen te Ermelo. Aangenomen: naar Nieuw-Pe- kela (vac. J. Hovius), D. Biesma Jr. te Broek op Langendijk. Doopsgezinde Broederschap. Beroepen: te Ameland, prop. J. Wieringa te Almelo.. Baptiste Gemeenten. Bedankt voor Harlingen (vac. H. Bakker), G. Visser te Noordbergum. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds A. Braakman neemt 16 Aug. af scheid van de> Ned. Herv.. Gemeente te Rozendaal (Gld.) en wordt 23 Aug. door Prof. Dr M. J. A. de Vrijer van Utrecht te Zuilen (U.) bevestigd. Ds F. M. Kooijman doet 6 Sept. zijn intrede als 3e Ned. Herv. predikant te Bussum. Bevestiger is Ds Th. A. Hoen, eveneens te Bussum.- Kerkdiensten te Berlijn. Wij maken hen, die in Berlijn en omgeving arbei den er op opmerkzaam, dat om de veer tien dagen in de Bethlehemskirche om tien uur des Zondags een godsdienst oefening wordt gehouden. Op 16 Aug., 30 Augustus enz. komt de Reformirte Bethlehemsgemeinde hier samen, terwijl kwam met groote snelheid aangereden, door de bocht bij de hofstede „de Meyen- berg". Hoewel de machinist nog uit alle macht trachte te remmen, was een bot sing onvermijdelijk en was deze zoo he vig, dat 2 goederenwagens, die op de rem stonden, in elkaar schoven en de eene in de locomotief drong. De machi nist en stoker hadden de tegenwoordig heid van geest om van de machine af te springen. De bagagewagen, welke ach ter de locomotief hing, kwam dwars over de lijn te staan, doch de passagiers- wagens bleven gelukkig in de rails, zoo dat de inzittenden met de schrik vrij kwamen. De materieele schade was nogal groot. Philippine. Verkeerde praktij ken. De boeren klagen thans steen en been over de ondankbaarheid bij ver schillende menschen. Gedurende den oogst mogen de men schen het verloren graan op het land oprapen. Hiermede zijn velen niet te vreden. Men ziet verschillende verkeerde praktijken. Het komt meermalen voor, dat het graan gewoonweg van de bos sen wordt afgesneden. Dit is totaal ver keerd; die menschen plegen in de eerste plaats diefstal en zullen oorzaak zijn, dat de boeren bij herhaling hiervan, een totaal verbod zullen opleggen. Men zij dus gewaarschuwd. (D. v. Z.) De strijd tegen den clandestienen handel. De Opsporingsdienst van de Prijsbe- heersching heeft te Zwolle een uitgebreid complot van zwarte handelaars ontdekt, waarbij de verzekeringsinspecteur W. en de electroteehnisch installateur De V. de hoofdrol speelden. Het zaakje "kwam aan het rollen, toen bleek, dat De V. kleine 0.4 P.K; wisselstroommotoren, waarvan de normale verkooppsprijs f 40 bedraagt, voor f 95 trachtte te verkoopen. Aan een firma in Amsterdam had hij er reeds een aantal voor f77,50 per stuk verkocht. Zes motoren konden nog ten huize van De V. in beslag worden genomen. Een nader onderzoek in deze zaak bracht de Prijsbeheersching echter op bet spoor van een uitgebreiden zwarten handel in; rijwielen en onderdeelen daar van, waarbij naast De V. ook W. een belangrijke rol speelde. De rijwielen waren, te Zwolle in een pakhuis opge slagen. Bij W. op zolder vond men een partij volledig gemonteerde en voor het vervoer verpakte rijwielen, echter zon der banden. Bovendien troffen de amb teparen daar 250 M. kunstzijde, stofzui gers, electrisch materiaal en een groote Partij oude kwaliteit sigaren aan. Een volgeladen wagen met paard er voor was noodig, om het zaakje te vervoeren. De organisatie van het geheel was zóó goed, dat men in het pakhuis een com-s Plete rijwielmoffelinrichting trof. Het onderzoek naar de herkomst van de rijwielen voerde ö.a. naar Krimpen aan den IJsel, waar een rijwielhandelaar reeds voor den oorlog een groote partij frames uit den normalen handel had genomen. De eerste koopy van die frames was een handelaar in autobanden Zwoile die deze doorverkocht aan eon viossiu in rijwielen, welkè laatste °P na vin De V. aan W. leverde. Richardstraat 97 (U--bahn „Bergstr."). Deze diensten vangen aan om kwart over tien. De eerstgenoemde Bethle hemskirche ligt in het centrum van de Duitsehe hoofdstad, Mauerstraat, hoek Krausenstraat, vlak bij het U-bahnsta- tion „Stadtmitte" of „Kaiserhof". Inlichtingen over bijbcluren, catechi saties enz. geeft gaarne Pharrer Nord- man, die, voorzoover zijn militaire dienst zulks toelaat, te spreken is na half ze ven, Yorkstraat 4, teL 19.35.98. ^Bovendien vergadert iederen Zondag de zoogenaamde Fransche Geref. Kerk én wel in de „Fransche" Dom op de Gen- darmenmarkt, (dichtstbijzijnde U-Bahn station „Stadtmitte"). De godsdienst oefening daar en in de Duisenstads- kirche in de Kommandantenstrasse (U- bahn „Spittelmarkt) begint om 10 uur. Inlichtingen over deze kerk en haar sa menkomsten geeft gaarne de heer T. de Graaf, naar wien men in de kerk kan vragen. Zij, die in Nederland gewend waren naar de Geref. of Ned. Herv. Kerk te gaan, zullen zich in deze diensten het beste thuis gevoelen. (Stand.) Korte Berichten. De kerkeraad der Geref. Kerk van Vijfhuizen heeft beslo ten voortaan de bediening van den H. Doop na de preek te doen plaats vinden, van oordeel dat de dienst des Woords waarin de belofte Gods gepredikt wordt moet voorafgaan aan het sacrament, waarin het zegel op de belofte gegeven wordt. De kerkeraad oordeelt dat hij met dit besluit zich beweegt in de lijn van de synode van Dordrecht (1574), die bepaalde dat de doopsbediening moet plaats vinden na de preek en vóór het dankgebed. - Hoofdacte-examerïs Rotterdam. Ge slaagd voor A: C. P. Bosselaar, W. Jobse, Aagtekerke; K. de Jager, Middelharnis voor BJ. Maas, Krabbendijke en' G. Ha melink, Yerseke. Examens. Geslaagd voor de acte Nij verheidsonderwijs, N 4, E. P. de Hoog te Goes. Geslaagd voor Engelsch L.O., I. de Lange te Middelburg. Geslaagd voor bet practijk-diploma boekhouden, L. v. Eenennaam te Vlis- singen. Doodelijke ongelukken. Donderdagmorgen heeft in de Lijsterstr. te Arnhem een verkeersongeval plaats gehad, waarvan de 7-jarige jongen A. J. S. het slachtoffer is geworden. Zonder medeweten van den bestuurder was de jongen op de laadbak van een stilstaande vrachtauto geklommen. Toen deze auto achterwaarts de straat uitreed is het knaapje vermoedelijk gevallen, met het gevolg, dat hij werd overreden en op slag gedood. De onbewaakte overweg aan de Slachthuiskade te Hoek van Holland heeft opnieuw twee dooden geëischt. Een vrachtauto, die uit de richting van den polder kwam, werd hier gegrepen door een elëctrischen trein, die van het sta tion Hoek van Holland was vertrokken. De auto werd totaal vernield. De inzit tenden, de 32-jarige C. G. V. uit Dor drecht, en de 35-jarige P. B. uit Rotter dam, waren op slag dood. Liefdesdrama te Bus sum. Zaterdagavond heeft te Bussum een 37-jarige man, zekere L., een vrouw van ongeveer denzelfden leeftijd met een mes ernstige verwondingen toegebracht, waarna hij zichzelf levensgevaarlijk ver wondde. L. had met deze vrouw 4 jaren samengewoond, waarna de vrouw aan hun verhouding een eind had gemaakt. Steeds opnieuw trachtte L. haar te be wegen weer bij hem terug te keeren, doch de vrouw wees zijn verzoeken tel kens van de band en de gesprekken ein digden dan altijd in een twist. Ook Za terdagavond had L. met de vrouw, die hij in de Vlietlaan was tegengekomen in gezelschap van een vriendin, weer een gesprek. Samen wandelden ze op, en toen het paar in de stille Veerstraat was gekomen, haalde L. plotseling een aardappelschilmesje te voorschijn en gaf daarmee de vrouw een diepen steek in den wang, waarna hg zichzelf eenige ste- ken in den hals toebracht. Beiden zakten in elkaar en zijn later, nadat toegescho ten voorbijgangers voor geneeskundige hulp hadden" gezorgd, naar de St Gerar- dus Majellastichting ^overgebracht. De toestand van de vrouw is bevredigend, doch die van den man is levensgevaarlijk, zoodat de politie hen jjog geen verhoor heeft kunnen afnemen. Prijsverhooging zonder vergunning. De inspecteur voor de prijsbeheer sching te Leeuwarden heeft aan* een cichoreifabriek te Groningen f 6000 boe te opgelegd. Deze fabriek leverde vóór Mei 1940 cichorei in blikverpakking aan haar afnemers vóör prijzen van 11, 12, 13 en 14 cent per blik. Later bracht de fabriek echter aan eiken afnemers 14y2 cent per blik in rekeniiig, zoodat de prijs met 31/* cent tot Va cent verhoogd werd. Deze prijsverhooging werd doorge voerd, zonder dat hiervoor vergunning was ontvangen. Bij het opleggen der boete werd er rekening mede gehouden, dat de te hooge prijzen gedurende een periode van ongeveer tien maanden be- iekend waren, zoodat er aanzienlijke on geoorloofde winsten waren gemaakt. EEN WERKKAMP VOOR SOCIAAL-ZWAKKE JONGENS. (A. N, p.). In een bosch niet ver van Ommen is het kamp Eerde gelegen, een werkkimp waar men jongens, die door de omstandigheden van het rechte spoor zijn afgeweken door een disciplinaire op voeding weer voor de samenleving ge schikt tracht te mak^n. De aanleiding tot de instelling van het kamp, dat in Februari in gebruik is ge nomen, was de stijgende criminaliteit onder de jeugd. Jonge mannen, die kleine bedragen of distributiebonnen hebben verduisterd of andere oneerlijkbeden hebben gepleegd, worden op verzoek van reclasseeringsorg&nen of een ambtenaar van de kinderwetten naar dit kamp ge zonden, waar zij ongeveer een half jaar blijven. De uitzending geschiedt ook wel op verzoek van ouders of voogd. De be doeling van het verblijf in dit kamp is niet hen te staffen, maar veeleer hen op te voeden en hun zin voor discipline en tucht bij te brengen. Dit bewijst wel het feit, dat het kamp niet door een omhei ning is afgesloten, doch vrij toegankelijk in het bosch is gelegen. Gedurende den tjjd dat het kamp bestaat is slechts een vijftal jongens weggeloopen, van wie de meesten weer uit zichzelf zijn teruggeko men en de overigen, die er niet op bun plaats bleken te zijn in een opvoedings gesticht werden gebracht. Jongens, die zware vergrijpen hebben begaan en met den rechter in aanraking zijn geweest, komen voor plaatsing in dit kamp dan ook niet in aanmerking en gaan naar een gesticht of tuchtschool. In dit werkkamp worden de jongens door een gezond en sober leven in de buitenlucht aan handenarbeid en aan een regelmatig leven gewend. De arbeid, dien zij verrichten, beperkt zich in den kamptijd hoofdzakelijk tot grondwerk. Voor zij weer in de maat schappij terugkeeren, worden zij nog een tijdlang in een internaat ondergebracht, waar zij een vak zullen kunnen leeren. Voor de ontspanning in de avonduren zijn een bibliotheek en gezelschapsspelen beschikbaar, terwijl de noodige afwissel ling wordt verkregen door gemeenschap- pelijken zang, het vertoonen van een film het door de jongens zelf vertoonen van tooneelstukjes enz. De jongens ontvangen een zakgeld van f 1.75 per week, waarvan f 1 verplicht gespaard wordt. Over de rest kunnen zij vrij beschikken. Om het contact met de maatschappij te behouden, krijgen zij eenmaal in de zes weken verlof om enkele dagen naar huis te gaan. Door reclasseering of ge zinsvoogd wordt dan toegezien hoe zij zich gedurende dien tijd gedragen. Dit verlof krijgen zij slechts, indien de reeds doorgebrachte kamptijd daartoe aanlei ding geeft. Bij slecht gedrag daarentegen kan de commandant den betrokkenen strafwerkzaamheden opleggen. De kampcommandant, de heer Wil- lems, is over de tot nu toe bereikte re sultaten niet ontevreden. Het is verwon derlijk te zien hoe in korten tijd de jon gens, die voor het grootste deel uit de stad komen,' onder deskundige leiding in staat blijken te zijn mede te werken aan de ontginning van boschterrein. Een stuk land dat zij keurig geëgaliseerd op geleverd hebben is nu beplant met vele duizenden koólplanten, waarvan zij in den winter zelf zullen eten; ook zijn zij bezig aan dè' verbetering van een land weg. Het ligt in bet voornemen nog meer van dergelijke kampen op te richten. De geregelde gang der oogstwerk- zaamheden ondervindt den laatsten tijd ernstige belemmering, doordat landar beiders, aangelokt door een hooger loon of gunstiger arbeidsvoorwaarden, hun dienstbetrekking verlaten om bij een an deren werkgever in dienst te treden. De aandacht wordt er echter op ge vestigd, dat werkgevers, die deze hoo- gere loonen of gunstiger arbeidsvoor waarden aanbieden, zich schuldig maken aan een overtreding van het derde uit voeringsbesluit van den secretaris-gene raal van het Dep. van Sociale Zaken, in gevolge de verordening nr. 217/1940 en daarmede een strafbaar feit begaan. Het spreekt vanzelf,- dat speciaal in dezen tijd, nu het voor de voedselvoor ziening van bet grootste belang is, dat de oogstwerkzaamheden een regelmatig verloop hebben, handelingen, als hierbo ven omschreven, niet kunnen worden geduld. De directeur-generaal van den Arbeid beeft dan ook aan de onder hem dienende op sporingsambtenaren last ge geven terzake streng toe te zien en bij vermoedelijke overtreding onmiddellp proces-verbaal op te maken. Dezelfde opdracht is Ver strekt ten aanzien van het zonder vergunning van het college van rijksbemidde- laars verhoogen der loonen. De werkgever, die, teneinde zijn ar beiders in dienst te houden, zonder ver gunning van genoemd college de loonen verhoogt en daardoor een overtreding van het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het Depart, van Sociale Zaken, ingevolge de veror dening nr. 217/1940, begaat, stelt zich dus bloot aan een strafvervolging. Daar reeds in verscheidene gevallen tot het opmaken van proces-verbaal moest worden overgegaan, wordt bfl deze de aandacht van belanghebbenden nog eens op een en ander gevestigd. Bestrijdt de koolrup»! In de maanden Augustus en September kunnen de koolrupsen zeer groote schade teweeg brengen aan verschillende kool gewassen. Deze rupsen komen voort uit oranje gele eitjes, die in Juli en Augustus door vlinders, alom bekend als koolwitjes, in hoopjes aan den onderkant van de blade ren der koolplanten worden gelegd. De rupsen zfln buitengewoon vraatzuchtig en kunnen de bladeren, met uitzondering van de hoofdnerven, geheel wegvreten. Men doet verstandig er goed op te letten of op de koolbladeren gele eihoop- jes aanwezig zjjn. Met vinger en duim drukke men ze terstond stuk! Mochten de koolgewassen door de rup sen worden aangetast, dan is het raad zaam ze van het begin af te verzamelen en te dooden. Dit is weliswaar een tigcl- roovend werkje, doch het loont heusch de moeite. In kleine tuinen is een en an der wel uitvoerbaar. In de grootere tui nen is de methode natuurlijk bezwaar lijk. Evenals de eitjes zijn de rupsen het meest aan de onderzijde der bladeren te vinden. De koolrupsen kunnen zeer goed wor den bestreden met spuit- of stuifmidde- len, die Derris bevatten. Deze stof is thans helaas slechts in zeer beperkte hoeveelheid voorhanden en haast niet te krijgen. Een ander goed bestrijdings middel is het preparaat Polegral. DE SPOORWEGEN EN DE VACANTIE. Wie geregeld reist zal zich in dezen tijd dikwerf met minder comfort dan vóór den oorlog tevreden moeten stellen. Dat is te begrijpen en toch zijn er nog steeds menschen die men b.v. de vraag hoort stellen: waarom leggen de Spoor wegen op dit of dat traject geen extra trein in Alsof de Nederlandsche Spoor wegen de rijtuigen maar uit het niet te voorschijn kunnen tooveren! Het publiek blijkt de oorzaak van den huidigen omvang van het vervoer niet steeds te kunen thuisbrengen. De andere middelen van vervoer zijn voor een groot deel van het tooneel verdwenen: b.v. de auto's en nu onlangs een aantal fietsen. En wat de Spoorwegen betreft: de Die- seltreinen zijn weggevallen, hetgeen sen belangrijke vermindering van de totale vervoerscapaciteit beteekent, welke wel neerkomt op eenige tienduizenden ^zit plaatsen minder per dag. Dergelijke ge tallen moeten toch wel iets zeggen. De volte in. de treinen, veroorzaakt dus door het feit dat het publiek vrij wel alleen op de Spoorwegen is aange wezen èn door een geringer aantal plaat sen, wordt in de zomermaanden dan nog vergroot door de vacantiegangers, die, naar uit de ervaring is gebleken, aan be paalde treinen de voorkeur geven. Zulks brengt onnoodige opeenhooping van ver voer te weeg, en men herinnere zich in dit verband de raadgeving om zooveel mogelijk niet op Zaterdagmiddag te rei zen. En tenslotte is de raad: wees inschik kelijk in tram, trein en bus, een goede raad. Jüiste behandeling van luchtbanden. De secretaris-generaal van waterstaat maakt bekend: In verband met de heerschende sehaarschte aan rubber, tengevolge waarvan zich zeer groote moeilijkheden voordoen bij het aanschaffen van nieu we luchtbanden ter vervanging van ver sleten banden, wordeni houders van mo torrijtuigen (en van aanhangwagens) met den grootsten nadruk op de hierna volgende aanbevelingen gewezen. 1) Zorgt, dat de lüchtspanning van de banden nimmer lager is dan de spanning wélke doodden fabrikant.voor het be trokken type band is voorgeschreven. De desbetreffende banden-importeur kan u hieromtrent inlichten. 2) Zorgt, dat de banden gelijkmatig afslijten. Daarvoor is bet geboden, indien ongelijkmatige slijtage wordt waargeno men, met den meesten spoed den stand en de sporing van de wielen door een daartoe deskundig persoon te doen na zien en eventueel geconstateerde gebre ken te doen verhelpen. 3) Zorgt dat het te vervoeren lading nimmer zwaarder weegt dan het draag vermogen van het voertuig en tevens, dat de wieldruk van eenig wiel de ingevolge de inschrijving vastgestelden toelaatba ren wieldruk nimmer overtreft. 4) Zorgt bjj het rijden steeds uwe volle aandacht te wijden aan den weg en aan het verkeer op den weg vóór u uit. Ver mindert daarbij steeds tijdig uw vaart opdat uw voertuig zoo min mogelijk en nimmer op buitensporige wijze afgeremd behoeft te worden. Ten aanzien van de jpiste bandenspan ning en de maximum toegelaten - wiel- drukken (zie punten 1 en 3) kunnen in lichtingen worden ingewonnen bij het ischrijvingsbureau voor motorrijtuigen en aanhangwagens, te 's-Gravenhage) Juliana van Stolberglaan 14 (teL 77.19.36). Tomaten Recepten, Tomaten zijn gezond voor jong en oudmits zij goed toebereid zijn. Het beste komen de waardevolle be- standdeelen van de tomaten tot hun recht, wanneer ze rauw, zoo uit het vuistje gegeten worden. Men trekt dan meer dan anders* profjjt van het daarin aanwezige vitamine C. Ook tomatensla en boterhammen met rauwe tomaat zijn Zeer aan te bevelen is ook de stoof- schotel met boonen en tomaten. Het beste smaakt zjj, wanneer er wat uien (nu zomeruitjes) in verwerkt zyn. Heeft men die niet, dan is zij ook lekker met een in blokjes gesneden komkommer. Maak de eerstvolgende keer, dat gij boo nen eet dit gerecht eens klaar. Wij zijn er zeker van dat deze stoofschotel daar na nog vele malen op .tafel zal verschij nen. Gebakken tomaten. y2 kg tomaten, zout (peper), boter, fljngehak- te peterselie. De tomaten even boven de gasvlam houden of in 'heet water dompelen en schillen. Ze door midden snijden, met wat zout (en peper) bestrooien. De bo ter lichtbruin laten~"worden in de koeke- pan of vuurvaste schotel en de tomaten daarin gaar laten worden plm. 15 minu ten. De tomaten uit de koekepan op een warme schaal leggen en met wat fijn ge hakte peterselie bestrooien. Het overge bleven vocht bij de tomaten schenken of in een sauskom er bU geven.-Heeft men geen last van de velletjes, dan kan men dit gerecht ook met schil en al klaarmaken. Tomatensaus (zonder boter), 4 dl water, 250 gr. soeptomaten, 20 gr. aardappelmeel of gemengd meel of 35 gr. bloem, ui, laurierblad, wortel, peter selie, zout (citroensap, peper). De tomaten wasschen, in stukken snij den en met kokend water, zout ep krui den in plm. 15 min. gaar koken. De massa zeven en het vocht binden met de aangemengde bloem of het aangemengd aardappelmeel. De saus zoo noodig "af maken met zout, (peper en citroensap). Tomatensaus (met boter). 5 dl. water, 300 gr. soeptomaten, 20 gr. aardappelmeel of gemengd meel of 30 gr. bloem, ui, laurierblad, wortel," pe terselie, .zout, (citroensap, peper). De boter smelten, de kruiden en de gewasschen 'en in stukken gesneden to maten met het zout toevoegen. De mas sa 10 min. zachtjes laten smoren, het water er by schenken en de saus zeven. Het vocht binden met de aangemengde bloem of het aardappelmeel. De saus zoo noodig op smaak afmaken met pe per en citroensap. Stoofschotel van bruine of witte boonen, tomaten, zomeruitjes of komkommers en aardappelen. 250 gr. boonen, iy2 2 kg. aardappelen, 500 gr. tomaten en 500 gr. zomeruitjes of 1 komkommer, boter of vet, zout. De boonen weeken en in het weekwa- ter met het beschikbare vet of de boter bijna gaar koken. (De booikist kan daarvoor gebruikt worden). De aard appelen schoon boenen, in blokjes snij den, aan de boonen toevoegen en aan de kook brengen. De tomaten wasschen en in vieren snijden en de komkommer (de gele schillen) wasschen en in blok jes sneden of de uien schillen. De toma ten en uien of komkommerblokjes met wat zout bij de boonen en de aardappe len voegen en samén gaar laten worden, plm. 20 nun. Alle bestanddeelen losjes door elkaar mengen en het gerecht in een schaal overdoen. Indien men dat verkiest, kan het vocht afgegoten wor den en apart, in een sauskom bij de stoofschotel worden opgediend. Deze vrucht, die rijk is aan vitamine C en kalkzouten is den laatsten tijd ook weer te krijgen. De prijs is hoog"en de voorraad zal wel beperkt zijn. Toch, als ge bet U veroorloven kunt, profiteer dan van de citroenen. Een paar druppeltjes citroensap maken de soep fijner van smaak, een slaatje frischt er van op, een drank of saus van vruchtensap wordt er pittiger door en menige pap en toe spijs wordt, met een citroenschilletje ge kookt, nog beter van smaak. Overbekend is de kwast, een welkome drank op een heete dag en een goed middel om op de koude dagen een verkoudheid of griep in de kiem te smoren. Het is verstandig de kwast wat élapper te maken dan men gewend was. Een halve citizen kan ook voor 2 glazen gebruikt worden, en dat spaart bovendien suiker. Wil men voor een huiselijk feestje een bowl maken dan is de citroen schier onmisbaar. Probeer eens het sap van een meloen, dat vaak weggedaan wordt, met wat citroensap te vermengen, voeg wat suiker toe, even tueel wat water, en doe het met een paar blokjes meloen in een glas, men heeft dan met eenvoudige middelen een bijzon dere tractatie bereid. Het citroensap kan men heel langen tijd rauw bewaren. De citroenen borden uitgeperst, het sap gezeefd en overge daan in goed schoongemaakte en uitge kookte fleschjes. De fleschjes worden gekurkt en gelakt of afgesloten met cel- lophaan. De schilletjes (dun schillen, het witte velletjes smaakt bitter) zijn te conser- veeren door ze in een potje met suiker te bewaren. De suiker kan men later aan pudding of pap toevoegen, terwijl de schilletjes zich nog goed laten aftrekken. Citroenen kan men eenige maanden be waren (soms wel 6—8 maanden) door ze stuk voor stuk in vloeipapier of desnoods in krantenpapier te rollen'en op te ber gen in een goed sluitende doos of bus. De vruchten van tM tot tijd controleeren en opnieuw inwikkelen als het papier vochtig wordt. Ook zijn ze lang houdbaar

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3