DAGKALENDER O ZATERDAG 8 AUG. 1! 56e JAARGANG No. 260 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND 10 cent extra. In 's Vaders handen. BINNENLAND Timosjewska door de Duitsohe troepen bezet - Afweer van Bolsjewistische tegenaanvallen - De Brltsohe regeering en Britsoh-lndlö. Ik verwacht den Heere, myn ziel ver- waoht, en ik hoop op Zyn woord. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent, Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen Van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Maakt u dgn niet bezorgd voor den dag van morgen, want de morgen zal zijn eigen zorgen hebben; elke dag heeft genoeg aan zijn eigen kwaad, zoo ver maant Jezus Zijn discipelen en zoo spreekt Hij ook tot ons. 'Maakt u niet bezorgd. Ja, dat is ge makkelijk gezegd, maar zoo moeilijk om het te beleven. Niet bezorgd zijn. Beteekent dat', wat sommige menschen er van maken: maakt u maar niet bezorgd, het helpt je alles toch niets, het komt toch, zooais het komt? Neen, zoo mag het niet worden opge vat. Want Jezus leert ons daarin niet dat wij met een zekere luchthartigheid maar moeten trachten onze zorgen te vergeten en evenmin dat wij zoo onder de zorgen gebukt zullen gaan dat alle levensmoed ons wordt ontnomen. Hij plaatst ons voor de werkelijkheid. Vele zorgen komen op ons af, zorgen voor voedsel, voor kleeding, voor onze kinde ren en zooveel meer. Zorgen, die ons zoo in beslag kunnen nemen, dat zij ons hart vervullen, onze gedachten gedurig bezig houden. Nu zegt Jezus: weest niet bezorgd, want uw Hemelsche Vader weet dat gij al deze dingen behoeft. Jezus zegt niet: laat die zorgen maar zorgen, praat daar maar overheen, neen. Hij wijst ons naar den Vader in den he mel, die weet wat wij noodig hebben. Is het leven niet meer dan het voedsel en het lichaam niet meer dan de klee ding? Welnu, Hij die u het levèn gaf, zal. Hij ons dan niet alle dingen geven, die wij noodig hebben?, Weest dan niet bezorgd, zoo, alsof ge met uw zórgen alleen stojidt, maar werpt al uw bekommernissen op Hem. Want Hij zorgt voor u! Wij leven in een zorgvollen tijd. Eiken morgen vragen wij: Wat zal deze dag ons brengen? Grootere moeilijkheden, zwaardere zorgen? Of verlichting? Maar, zoo zegt de Heiland: Elke dag heeft ge noeg aan zijn eigen kwaad. Onze troost is hierin gelegen, dat de toekomst in Gods hand isr Niét in de handen van menschen, maar in d^ handen van on zen Hemelschen Vader. Die wetenschap doet ons onze zorgen voor vandaag, voor morgen, overgeven aan Hem, die 'tal regeert. En in dat geloof zijn wij onuitspreke lijk rijk. Niets kan ons dien rijkdom ont nemen. I Petroleuip voor verlichting. Op nader door de plaatselijke distribu tiediensten bekend te maken tijdstippen, uiterlijk tusschen 17 en 23 Augustus 1942, zal wederom de gelegenheid wor den gegeven tot het aanvragen yan pe- troleumkaarten voor verlichting. Voor ''deze kaarten komen, behalve voor gevallen van nieuwe vestiging slechts degenen in aanmerking, die in het seizoen 19411942 reeds een petro- leumkaart S of S en T voor verlichting ontvingen. Ten aanzien van schippers geldt de re geling, dat schippers, die permanent aan boord wonen, de aanvragen indienen bij den distributiedienst ter plaatse, waar zij tjjdelijk vertoeven, onder overlegging van hun grijze- respectievelijk bevrach tingsboekje. v-j „Honk en Heem" opgericht. Het N.A.F, heeft ter verbetering van de volkshuisvesting opgericht de N.V. „Honk en Heem". De naamlooze vennootschap „Honk en Heem" zal het bovenomschreven doel bereiken door den bouw van woningen, teneinde deze te verhuren, alsmeSe door andere middelen, dievaan dit doel dienst baar gemaakt kunnen worden. Uiteraard «zal uitvoering van de plan nen van „Honk en H^m" op groote schaal eerst in de toekomst kunnen ge schieden, wanneer o.a. de materiaalpo sitie dit mogelijk maakt. Openbaar lichaam Nö.-pokfer. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van de secretarissen-generaal van 1 de departementen van binnenlandsche zaken,t waterstaat, financiën en landbouw en visscherij, waarbij wordt ingesteld een openbaar lichaam „de Noordooste lijke polder". Deze instelling gaat ge paard met wijziging van de grenzen der gemeenten Kampen, Genemuiden, Vollen- hove, Blokzijl, Blankenham, 'Kuinre, temmer en Urk. Het thans van de gemeente Kampen I deel uitmakende eiland Schokland wordt til den Noordoostelijken polder gevoegd. Het bestuur van het openbaar lichaam wordt uitgeoefend door een landdrost. Als zoodanig treedt op het hoofd van den dienst, belast met het in cultuur mengen van de kolonisatie van den Woordoostelijken" polder. Weridng€SlU*t treed^ °P 7 Augustus in DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbefel van.de Duitsche weer macht maakt bekend: In het gebied van den Kaukasus achtervolgen Duitsche en Roemeensche troepfen den vijand by groote hitte en met buitengewone marschprestaties van de infanterie in de richting van Kras nodar. De aan een spoorwegkruis punt liggende stad Timosjefsk-a- j a weyd genomen. Snelle troepen be reikten by hun opmarsch vanaf de brug genhoofden van den K o e b a n het ge bied op 50 kilometer ten Noordoosten van Maikop. Verder Oostelijk werd het gros van een Sovjet-Russische divisie tijdens een poging tot doorbraak ver nietigd. Aanvallen overdag en des nachts van de luchtmacht richtten zich op trans portbewegingen en spoorweginstallaties van de sovjets aan de kust van de Zwarte Zee, de noordelijke uitloo- pers van den Kaukasus en aa# de benedenknie van de W o 1 g a Ten Noorden van de Sal zijn Duit sche en Roemeensche formaties in ge vecht gewikkeld met nieuw aangevoerde vijandelijke strijdkrachten. Tijdens den afweer van tegenaanvallen werden hier alleen gisteren door een pantserdivisie 51 zware pantserwagens vernietigd. In de groote bocht van den Don her haalde de vijand zijn vergeefsche aan vallen. In het gebied van R z j e f zetten de Sovjet-troepen hun wanhopige ontlas- tingsaanvallen voort. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers, alsmede eenheden der luchtdoelar tillerie brachten den formaties van het leger tijdens de zware afweergeveehtep werkelijke vernietiging. De vijand leed groote verliezen aan menschen en mate riaal. In de Finsche Golf werd in het zeegebied van Laransaari een Sovjet- Russisch bewakingsvaartuig door bom- treffers tot zinken gebracht. Vier booten en een mijnenveger werden vernietigd. In het hooge Noorden bestook te de luchtmacht Sovjet-Russische troe penkampementen op het visschersschier- eiland en batterijstellingen ten Zuidwes ten van Moermansk met bommen van zwaar kaliber. Aan het Oostelijk front werden giste ren in luchtgevechten door luchtdoelar tillerie 138 vijandelijke vliegtuigen ten val gebracht. Acht eigen toestellen wor den vermist. Eenige Britsche vliegtuigen hebben gisteren in den loop van den dag op groote hoogte storingsvluchten naar Zuidwest en West-Duitsch- land uitgevoerd. In den afgeloopen nacht richtte de Britsche luchtmacht haar aanvallen opnieuw op woonwijken van verscheidene steden van het indu striegebied in Rijnland en West- falen. De burgerbevolking leed eenige< ver liezen. Door brisant- en brandbommen ontstond materieele schade en schade aan gebouwen. Nachtjagers schoten ze ven der aanvallende bommenwerpers neer. In den strijd tegen Groot-Brittanni6 heeft de luchtmacht gisteren voor den oorlog belangrijke installaties in Zuld- west-Engeland met bommen van zwaar kaliber bestookt. In den nacht van 6 op 7 Augustus werden havenin stallaties en installaties der bewape ningsindustrie in Oost-Engeland en aan de Westkust van .Schotland aangevallen. Verscheidene groote bran den werden waargenomen. Alle vliegtui gen keerden op hun bases terug. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het Egyptische front verken ningsactiviteit en optreden van artillerie. De luchtmacht van de As ondernam aanvallen op de achterwaartsche ver bindingen van den vijand. Kampen en op marsch zijnde colonnes werden getrof fen. Tijdens luchtgevechten werden drie Curtiss toestellen -Én een Hurricane door Duitsche jagers neergehaald. Italiaansche en Duitsche bommenwer pers bestookten inrichtingen en machi nes op den beganen grond op de vlieg velden Micabba en La Venezia. De houding der1 Britsche regeering inizake Britsch-lndië. De Britsche regeering staat onveran derd afwijzend tegenover de eischen van de Indische Congrespartij. Gisterochtend publiceerde de geheele Britsche pers een verklaring van Sir Stafford Cripps, waarin wederom duidelyk naar voren werd gebracht, dat de Engelsche regee ring bereid is na den oorlog met de In dische leiders te onderhandelen over In- dieë'sonafhankelijkheid. Woordelijk zegt Cripps in zijn verkla ring: Na den oorlog zullen wij Indië ge legenheid geven een staatsvorm te kie zen, dien het zelf wenscht. Wij Ijeschou- wen het echter als onzen plicht tot het zoover is de rust en orde in het land te handhaven. Te Nieuw Delhi wordt verwacht, dat Gandhi binnenkort aldaar besprekingen zal voeren met Djinnah, den leider der Moslim-liga en zal pogen Djinnah over te halen zich bij de Congrespartij aan te sluiten ter deelneming aan den „onge hoorzaamheidsveldtocht". De leider der Mohammedanen staat hier vooralsnog afwijzend tegenover. Het beslissend moment van de 100 meter tijdens de internationale athletiek- wedstrijden in het Olympia-stadion te Berlijn. Osendarp passeert als eerste de eindstreep. Atllantic-Boesig-Holland-Pax Holland m Eervol ontslag. burgemeester. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken is aan H. G. van Everdingen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augus tus 1942 eervol ontslag verleend als bur gemeester vhn de gemeente Beusichem. Zuigelingienlkaart op komst? Bg de thans gevolgde onderscheiding (04 jaar half rantsoen, daarboven vol rantsoen) krijgen de'babies al gauw een tekort aan kindermeel, maïzena of ryst, suiker enz., tegen een overschot van vleesch, kaas en dergelijke spijzen. Kleu- tefs van drie jaar" hebben aan hun half rantsoen stellig niet genoeg, maar zijn ze eenmaal vier jaar geworden, dan ko men ze met het eensklaps verdubbelde rantsoen voorloopig weer ry'kelijk uit. Dit allés overwegende, zou het aanbe veling verdieiien een indeeling te maken ongeveer als volgt: 01 jaar speciaal rantsoen, 13 jaar half rantsoen, 35 jaar driekwart rantsoen, 5.jaar en ouder vol rantsoen. Hiervoor zou het noodig zy'n, dat nog twee nieuwe kleuren inleg vellen aan de reeds bestaande reeks werden toegevoegd. Het eerste dehkbeeld dat van een speciaal rantsoen voor kinderen beneden het jaar is, naar de Telegr. thans ver neemt, bij de autoriteiten in studie. Over wogen wordt de invoering van een af zonderlijke zuigelingenkaart, waarop overwegend bonnen voor meelspijzen voor komen en die overigens ook wat de grootte der rantsoenen betreft, in over eenstemming zal zyn gebracht met de bij zondere eischen, welke aan de voeding van babies gestéld worden. Jongelieden Chr. Geh. Onthoudersbond. In „De Instuif" te Putten (G.) werd de 27e algemeene vergadering gehou# den van den Jongelieden Chr. Geh. Ont houders Bond, die goed bezocht was. De jaarverslagen die van een stijgend ledental gewagen, werden goedgekeurd. De algemeene toestand der afdeelingen en correspondentschappen is bevredi gend. Tot leden van het hoofdbestuur wer den herkozen de heeren G/Mohr en E. v. d. Wal. Gekozen werd mej. Jos. Gys- tters te Apeldoorn, die alB secretaresse zal optreden. Op harteiyke wyze werd van den afge treden bondssecr., de heer J. Broertjes te Apeldoorn, afscheid genomen. Oproep aan familieleden van In Ned.- Indië geïnterneerde leden der N.S.B. Eöhtgenooten, kinderen en ouders van in Nederlandsch-Indië geïnterneerde le den der N.S.B., die in behoeftige om standigheden verkeeren of om andere redenen hulp of raad noodig hebben, wordt verzocht zich daartoe schrifteiyk onder opgave Van volledige byzonderhe- den te richten tot het secretariaat-gene raal der N.S.B,, Maliebaan 35 te Utrecht. MEDEDEELINGEN VAN DEN '(NIEUWEN DIRECTEUR-GENERAAL DER VOLKSGEZONDHEID. „Een krachtig en schoon volk zy ons doel", aldus sprak dr F. O. Bruining, di recteur-generaal van de Volksgezond heid in de dageiyksche persconferentie te Den Haag, waar hy uiteenzette welke maatregelen de overheid zal nemen om de volkskracht te versterken. De spreker herinnerde er eerst aan, dat de zorg voor de volksgezondheid in ons land reeds zeer goed was. In de toekomst zal de zorg voor de volksgezondheid vooral in prophylacti- sche richting moeten gaan. Binnenkort zullen voorschriften verschijnen voor de jeugdtandverzorging en dierenbescher ming. Rheumatiekbestrijding is eveneens in vergevorderden staat van voorberei ding. De tuberculosebestrijding wordt uitgebreid. De gezondheidszorg zal zich thans ook moeten richten op het bevorderen van vroege huwelijken van gezonde men schen. De groote gezinnen zulleU bijzon der moeten worden gesteund, het krij gen van kinderen moet blijdschap geven en geen drukkende zorg veroorzaken. Ook de zwangere vrouw dient met zorg te worden omringd, evenals de kraam vrouw en de zoogende moeder. Zeer in het bijzonder moet de jeugd worden be schermd en wel door lichamelijke opvoe ding en het regelmatig naar buiten bren gen van gezonde kinderen, doch alleen onder toezicht van de inspectie van de volksgezondheid. Wij kunnen niet vol staan met een laag sterftecijfer van de zuigelingen, hoe mooi dit ook is. Deze zuigelingen moeten, wanneer zij volwas sen geworden zijn, in staat zijn tot be hoorlijk lichamelijk werk. De vrouwen moeten gezonde kinderen ter wereld kun nen brengen en deze zelf voeden. Ook haar huishouden moeten zy kunnen doen. In verband hiermede is keuring voor het huwelijk noodig. Bovendien zal de keuze van echtgenoot (e) met zorg moe ten geschieden. Dus geen huweiyken tus schen të zeer verschillende rassen of met erfelijke gebreken zwaar belasten. Huwe lijken tusschen Ariërs en joden zullen niet meer worden toegelaten, evenmin •huwelijken tusschen Ariërs en Indische volken. Tegen het huwelijk van Ariërs en menschen van gemengd bloed (mits niét joodsch) zal de overheid zich niet verzetten. Daar er zeer weinig vreemd bloed meer in ons land zal komen, zal dè invloed daarvan vry snel verdwijnen. In het algemeen is het wel wenschelyk*,dat halfbloeden trouwen met halfbloeden. Bepaalde groepen, zooals zwakzinni gen'moeten van het voortplantingsproces worden uitgesloten door isolatie of on vruchtbaar maken. Dit zal een grooten last van de gemeenschap afwentelen en meer ten goede komen aan de gezonden. Volgens my, aldus dr Bruining, is on vruchtbaar maken voor de betrokkenen te verkiezen. Natuuriy'k zal een beoor deeling van deze gevallen op streng we- tenschappeiyije wyze moeten geschieden. ZATERDAG 8 AUG. 1942. Ps. 130 5. HET BUREAU VOOR DE KERAMISCHE INDUSTRIE BESTAAT TWEE JAAR* Het was op 5 Augustus twee jaar ge leden, dat dfe overheid haar bemoeiingen met de productie en den handel uitstrek te tot aardewerk- en glasproducten. In het jaar 1940 werd op genoemden datum het Bureau voor de Keramische Industrie in het leven geroepen als sectie van het Ryksbureau voor Verwerkende Indu strieën. Het Bureau voor de Keramische Indu strie verzorgt de goede verdeeling van de beschikbare hoeveelheden glas, por selein, aardewerk en vuurvaste steenen onder de by deze artikelen betrokkenen, Het publiek heeft met de werkzaam heden van het Bureau voor de eerste maal kennis gemaakt, toen eind Juni j.l. de distributie van serviezen en servies goed werd ingesteld. Ter voorbereiding van deze distributie werden door het Bu reau vele maatregelen genomen. Bij het Bureau voor de Keramische In dustrie zgn alle ondernemingen inge schreven, die zich als hoofd- of neven- bedryf bezig houden met de vervaardi- Zon op onder 6.11 21.19 12 Aug.: Nieuwe maan. 19 Aug.: Ie kwartier. Maan op onder 2.53 18.47 ZONDAG 9 AUG. 1942. Komt, treên wy dan bemoedigd voort: in vast vertrouwen op Zyn woord! Hoe moeiiyk ons de weg ook schyn', het eind zal zeker zalig zyn. Zon Maan op onder op onder 6.13 21.17 3.41 19.32 Oogsttyd in de Wieringermeer. - De zonnestralen hebben het koren snel doen rijpen en het eerste gedeelte van den oogst wordt binnengehaald. FellingarPax Holland m ging qf! het verhandelen van glas, porse lein, aardewerk en vuurvaste steenen [(echter met uitzondering van de meeste détailhandelaren), benevens zy, die by den handel in deze artikelen bemidde ling verieenen. Aan al dteze ondernemingen zijn (alge meene of bijzondere) vergunningen uit gereikt, zonder welke zy hun bedrijf niet mogen uitoefenen. Aan die vergunningen zyn allerlei voorwaarden verbonden, o.a. ten aaDzien van de inrichting der admini stratie, het afleveren van bepaalde groe pen van artikelen en het bydragen in de kosten van het Bureau. Wie in strijd met één of meer dezer voorvyaarden handelt, loopt gevaar, dat zijn (algemeene of byzondere) vergun ning wordt ingetrokken, hetgeen stop zetting van zijn bedrijf beteekent. Het Bureau heeft tot taak bepaalde grond- en hulpstoffen voor de kerami sche- en glasindustrie aan de producen ten toe te wyzen. Doordat sommige grond- en hulpstoffen ook voor andere industrieën dan alleen de keramische- en glasindustrie van belang zyn, ressortee ren zulke stoffen wel eens onder andere Ryksbureaux. In zulke gevallen treedt het Bureau voor de Keramische Indu strie soms op als contingent-beheerder. Een aantal aan het Bureau verbonden controleurs, die opsporingsbevoegdheid hebben volgens het Economisch Sanctie- besluit 1941, controleert de naleving der distributievoorschiften door de by het Bureau ingeschreven ondernemingen. Ook, met de pryzen van glas, porselein en aardewerk heeft het Bureau benfoei- ing. Het onderzoekt alle'aanvragen tot prijsverhooging, neemt in sommige ge vallen zelf een beslissing en brengt in andere gevallen advies uit aan het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Daarnaast controleert het de naleving der prysvoorsehriften door de ingeschreven ondernemingen. In ver band met het laatste heeft 't Bureau de beschikking over een aantal prijzencon- troleurs, die opsporingsbevoegdheid heb ben volgens het Prysbeheerschingsbe- sluit. Het Bureau behandelt verder de ver zoeken tot prijsverhooging voor sommige bouwmaterialen, zooals muurtegels, vloertegels, dakpannen, metselsteenen, straatklinkers, enz., voor zoover deze ver zoeken door producenten worden inge diend, en het controleert de naleving der prysvoorsehriften door deze producenten. Tenslotte zij vermeld, dat het Bureau bemoeiing heeft met den in- en uitvoer van glas, porselein en aardewerk en Van een aantal voor de productie van deze artikelen benoodigde grond- en hulpstof- N

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1