OP DAGKALENDER van RG. w. tevel, EEL c. numans, DONDERDAG 6 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 258 Z EEL AN Het Waterstaatswezen in Zeeland. n. Ruim 100 Km langs Koeban In Dultsohe handen bezet - Sowjet-kruiser tot zinken gebracht. Kropotkin I raan. ramt J op eten, dag- alle usen i op neer ood- kgroep VAGD: EEN met circulatie Adres: G 3b, Arnemuiden. MBOEKKOE, ept. en 2 11/2- D, STROO, IN TOLHOU- leverbaar. /lietstraat 96, iNKEN TI oskerke (W.) JS PLATTE 138, Aagte- 5PELS AME- ELS. P. at A 6, Hoe- 16 maanden W. TEVEL, 1EISJE OF BAKKERS- spoedig mo er J, Bureau MEISJE of MAAS, Tulp- n m), Goes. zoekt, ter rdere studiën, izin met kin- de maanden onder vergoe- zaam te zijn- ïkh. FANOY, idelburg. Cointre N.V. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J, FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bif vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Eén zeer bijzondere plaats wordt in het Zeeuwsche dijkwezen ingenomen door de z.g. Calamiteuze polders en wa terschappen. De afwatering heeft in Zeeland veelal op natuurlijke wijze plaats door middel van uitwateringssluizen op het buiten water'^ Tot toepassing van bemaling, welke nog vrij beperkt is, is men pas in lateren tijd overgegaan. Bedijking van schorren had eerst plaats, wanneer deze rijp waren, d.w.z. wanneer de hoogteligging omstreeks 0,20 k 0,50 m boven den gemiddelden hoogwaterstand was. Na de bedijking kon bij eb de loozing van water voldoen de geschieden. Door inklinking en bo demdaling zijn enkele van de oudste dee- len der eilanden zoo laag komen te lig gen dat geen voldoende afwatering meer kan plaats vinden. Voor anderarfiolders werd de afwatering bemoeilijkt aoor ver zanding van de suatiegeulen. In beide gevallen is men in den laatsten tijd tot het stichten van bemalingen overgegaan. Dit is nog in de hand gewerkt door de hoogere eischen welke de landbouw is gaan stellen, zooals lageren grondwater stand en betere beheersching van het polderpeil.' Tegenwoordig wordt ruim 66.000 ha van het Zeeuwsche poldergebied bema len. Oorspronkelijk ontstond in Zeeland bij iedere nieuwe bedijking een nieuw dm- bacht. Bij het bestuur van dit ambacht berustte ook de zorg voor de afwatering, Latere bedijkingen werden in den re gel vereenigd onder een gemeenschappe lijk ambachtsbestuur, maar toch kreeg gewoonlijk elke bedijking een afzonder- 'lijk beheer. Toen de algemeene dijkbesturen wer den ingesteld, werden deze ook belast met de zorg voor de afwatering in hun gebied. In die deelen van Zeeland, waar geen algemeene 'dijkbesturen werden inge steld, is dé verzorging der afwaterings- belangen steeds behartigd door meestal kleine lichamen, eerst de ambachten, la ter de hieruit voortgekomen polders. Het kwam veelvuldig voor, dat" door den aanleg van een nieuwe bedijking de achtergelegen polder door deze bedijking zyn afwatering moest vinden. Ook in an dere gevallen had men vaak voor een goede afwatering eikaars hulp noodig. Hoe werden nu de belangen der af watering, welke betrekking hadden op meer dan één polder behartigd? Meest al werd een oplossing gevonden door het sluiten van suatieovereenkomst. Dat het tot stand komen of de herziening van een dergelijke overeenkomst, vooral wanneer de verschillende polders niet dezelfde be langen hadden, soms groote moeilijkhe den opleverde laat zich begrijpen. Deze gang van zaken heeft er dan ook mede toe geleid, dat de afwatering in groote gebieden zeer veel te wenschen overliet. In den loop van deze eeuw is hierin veel verbetering gebracht door de oprich ting van uitwateringswaterschappen. Deze waterschappen zijn belast met de zorg voor de afwatering van een gebied dat zich in den regel over een groot aan tal polders uitstrekt. Over de calamiteuze polders ten slotte in een derde artikel. Commissaris van Politie te 's Gravenhage. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is in verband met de verandering van in richting van den politiedienst der ge meente 's Gravenhage, waardoor zijn werkzaamheid overbodig is geworden, met ingang van 1 October 1942, eervol ontslag verleend aan P. Kramer als'com missaris van politie te 's Gravenhage. Eerste jeugdkamp van den Nederlandschen Volksdienst. Dinsdag is op het kasteel Hoensbroek m Zuid-Limburg een eerste jeugdkamp van den Nederlandschen Volksdienst ge opend, welke plechtigheid een min of meer feestelijk karakter had, en door den commissaris der provincie van Limburg, graaf de Marchant et d'Ansembourg en den heer Koenen, landelijk leider van de sociale af deeling van den Nederland schen Volksdienst, werd bijgewoond. Dit eerste jeugdkamp van den Nederland schen Volksdienst wordt door 225 jon gens uit Amsterdam, Den Haag, Rotter- p.en Zeeland bezocht. Jt» cte officieele opening hebben ver schillende sprekers het woord gevoerd. De commissaris van de provincie Lim- dig, graaf de Marchant et 'd Ansem- °urg, noemde de opening van het zo- erkamp een zaak van bijzondere vreug- din r!e .sPeciale redenen gaven aanlei- omf Z^'n vreuSde- °P de eerste plaats at m Limburg een eerste proef met 'two 2j°mer^amP werd genomen en ten dorio i 0mdat dit gebeurt door den Ne- oerlandschen Volksdienst. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Hét opperbevel der -Duitsche weer macht deelt mede: Ten oosten van de Zee van Azof naderen de Duitsehe en Roemeeneche divisies over een breed front de spoor lijn Jeisk Tichoretsk. De vij and biedt daar nog slechts hier en daar tegenstand. Aan den Koeban werd het belangrijke spoorwegknooppunt Kropotkjn door een formatie der WafMiJ-SS na harden strijd in stormloop genWrien. Daardoor is de rivier thans oyer een afstand van meer dan 100 KM bereikt. Ten noorden1 van A r m a w i r ge lukte het bruggenhoofden te vormen op den Westelijken oever van den Koeban. Verscheidene vijandelijke colonnes wer den door het snelle oprukken van de ge motoriseerde formaties afgesneden en vernietigd. De luchtmacht viel den naar den Kau- k a s u s terugtrekkenden vijand onafge broken aan en zette de bombardementen van opeenhoopingen van transporten op de spoorlijnen met vernietigende uitwer king voort. Twee pantsertreinen en 24 transporttreinen werden door duitbom menwerpers uiteengeslagen. Italiaansche motortor- pedobooten brachten in de Zwarte Zee een Sow- jet-Russischen kruiser van 6500 ton tot zinken. Tusschen Sal en Don banen for maties gevechts- en slagvliegtuigen den naar het Oosten "oprukkenden voorhoe den der pautserafdeelingen den weg. In de groote bocht van den Don vie len de bolsjewisten gisteren met zeer zwakke strijdkrachten zonder succes aan. In het gebied van R z j e f breiden de bolsjewisten hun door sterke infan terie en pantserstrijdkrachten onderno men aanvallen èot nieuwe sectoren van het front uit. De hevige gevechten duren voort. Ten Noorden van de stad misluk ten alle ontlastingsaanvallen door den ongebroken wil tot tegenstand van onze troepen en de voorbeeldige samenwér- king van alle wapens. Aan de W o 1 k o f en voor Lenin grad stortten verscheidene door sterk artillerievuur ondersteunde vyandelyke aanvallen ineen. De Britsche luchtmacht onder nam in den afgeloopen nacht met zwak ke strijdkrachten lukrake aanvallen op het industriegebied van R ij n 1 a n d en Westfalen. In eenige plaatse.n ont stond geringe schade. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gisteren doelen aan de Engelsche Zuidkust aangevallen en voltreffers ge plaatst op voor den oorlog belangrijke installaties van de stad Brigton. Bovendien wierp de luchtmacht bommen op haveninstallaties van de Zuidwest kust van Engeland. In den nacht van 1 op 2 Augustus is het op Het Kanaal tusschen Duit sche mijnenvegers en Britsche snelle ka- nonneerbooten tot een kort gevecht ge komen, tijdens hetwelk een vijandelijke boot door artillerietreffers vernietigd, twee andere in brand geschoten en een vierde zwaar beschadigd werden. In den nacht van 3 op 4 Augustus hebben Duitsche motortorpedobooten tij dens een aanval in Het Kanaal drie stoomschepen van te zamen 5000 brt. getorpedeerd, waarvan er twee gezonken zyn* Het zinken van het derde schip kon door den sterken afweer niet worden waargenomen. Italiaansch weermachtsbericht. In Egypte aan het front is te land geen enkele vermeldenswaardige ge beurtenis. Een vijandelijk vliegtuig werd door het luchtdoelgeschut van een van onze groote eenheden neergehaald, vier andere vijandelijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers neergeschoten. Formaties vliegtuigen ondernamen bom bardementen op de achtèrwaartsche ver bindingen van den vijand. Duitsche vlieg tuigen waren bijzonder actief ten aan zien van doelen in het gebied van Alexandrië. De activiteit der bommenwerpers van de As werd ook voortgezet boven Malta. In de wateren van Feodosia (de Krim) werd een stoutmoedige nachte lijke aanval ondernomen op een formatie der Sowjet-vloot door een flottielje Ita- liaansche motortorpedobooten, die een kruiser van 5500 ton, behoorende tot de klasse „Roode Krim", tot zinken brachten. Ondanks de hevige vijandelij ke reactie keerden al onze eenheden be houden op haar bases terug. Jekatarinofka ingenomen. (D.N.B.) Naar het opperbevel der Duitsche weermacht omtrent de gevech ten in het gebied ten Oosten van de Zee van Azof mededeelt, zijn de Duitsche troepeif op 3 Augustus, ondanks verbit terden tegenstand der bolsjewisten door gedrongen tot voor Jekatarinofka, welke stad zij stormenderhand genomen heb ben. Om dit niet ver van de Baai van Jeisk liggende aanvalsdoel te bereiken zijn de Duitsche infanteristen in verme- telen opmarsch zwemjnend over de Jeka getrokken. (Jekatarinofka ligt ongeveer halver wegen tusschen Koetsjefskaja en Tikho- retska, ten Oosten van de spoorlijn tus schen deze beide plaatsen.) Duitsche troepen in vruchtbaar gebied. De opmarsch van de Duitsche troepen ten Zuiden van den Don gaat onophoude lijk verder, aldus de „Deutsche Ztg. i. d. N." Na de leege steppen ten Oosten van de Zee van Azof komen de Duitsche troepen nu in een zeer vruchtbare streek; in een van de belangrijkste graangebieden en in een belangrijk in dustriegebied van de Sowjet-Unie. De verslagen legers-van Timosjenko trekken thans in dit gebied in wanorde, steeds verder naar het zuiden terug. Versterkingswerken het Kanaal. aan (D.N.B.) Naar het D.N.B. van mi litaire zijde verneemt, heeft een aantal buitenlandsche journalisten op uitnoodi- ging van het opperbevel der weermacht da versterkingswerken en verdedigings installaties aan de kust van het Kanaal bezichtigd. De talrijke batterijen verdra gend geschut in onderkomens van ver diepingen hoog, de technisch op de meest volmaakte wijze uitgeruste steunpunten en de ontelbare bases «van zeer sterke formaties jacht- en gevechtsvliegtuigen met hun betonnen startbanen en om vangrijke beveiligingsinstallaties tegen vijandelijke valschermtroepen, maakten een sterken indruk. Oefeningen van Duit sche 'legerformaties tezamen met eenhe-, den van marine en luchtmacht versterk ten dit beeld van de Europeesche gereed heid tot afweer. De oefeningen bewezen, dat de zonder voorbeeld in de geschiede nis zijnde Europeesche kustwal voort durend en sterk tot afweer gereed is. Uit de berichten van journalisten van neutrale landen zal de wereld vernemen, in welke mate Europa voorbereid is op een invasie en welk risico alleen de po ging zou beteekenen op deze niet te over winnen muur-van versterkingen los te stormen. Voldoende werkkrachten voor de belang rijkste Duitsche bedrijven. Op een bedrijfsappèl heeft de alge meene gevolmachtigde voor de werk krachten, gouwleider en rijksstadhouder Fritz Sauckel, medegedeeld, daf het eer ste deel van zijn opdracht met een volle dig succes bekroond is. Hij heeft in de afgeloopen week den Führer en den rijksmaarschalk kunnen melden, dat voor het voor den oorlog belangrijke werk in landbouw en industrie het vereischte aantal werkkrachten aanwezig was. Het. resultaat is in de eerste plaats het ge volg van de tewerkstelling van buiten landsche werkkrachten in een t^fc. dus ver ongekenden omvang. Gandhi over voorsteilen. de Britsche (D.N.B.) De Britsche berichten dienst publiceert den tekst van" het be sluit, dat Gandhi aan de werkcommissie van het Voorindische Congres heeft voorgelegd. Gandhi zegt daarin, dat de voorstellen vg.n het Britsche oorlogska binet, die door Sir Stafford Cripps uit eengezet zijn, het Britsche imperialisme als nooit te voren in al zijn naaktheid onthuld hebben. De commissie is van meening, dat Engeland niet in staat is Indië te verdedigen en dat er een eeu wige strijd tusschen de belangen van In dië en die van Engeland bestaat. Omdat Engeland jegens Indië nog steeds een politiek van wantrouwen voert, is er geen reden, waarom de verdediging van Indië niet zou worden toevertrouwd aan de gekozen vertegenwoordigers van Indië. De deelneming van Indië aan den oor log, aldus Gandhi, heeft niet den steun der Indische bevolking, maar is een zui ver Britsche daad. Als Indië vrij wordt, zal het waarschijnlijk zijn eerste stap zijn mèt Japan te onderhandelen. De commissie is daarom van meening, dat de Engelschen zich uit Indië moeten te rugtrekken. Op grond van dit alles verzoekt de commissie Engeland in het belang van zijn eigen veiligheid, de veiligheid van Indië en de zaak van den wereldvrede, Indië vrij te laten. een BEKENDMAKING. Het bureau van den Weer machtsbevelhebber in Nederland deelt mede: De vele woorden, die op het oogenblik vooral Li de vijandelijke propaganda gewijd worden aan de oprichting van een „tweede front" aan de Europeesche Westkust en vermoedelijk ook wel in Neder land, en de hiermede door den vijand uitgesproken hoop, in dat geval op steun van de bevolking te kunnen rekenen, geven aanlei ding, om de Nederlandsche bevol king op de meest dringende wijze te waarschuwen. Iedereen moet er zich van bewust zijn, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hij in geval van een vijandelijke landings poging dé geringste poging zou wagen, den vijand te helpen of •hem ook slechts indirect te begun stigen. In aller herinnering zullen nog wel leven de gebeurtenissen, die hebben plaats gehad na het neerkomen van Engelsche vlie gers, die door de bevolking van geld en kleeding zijn voorzien en verborgen gehouden werden, en welke gebeurtenissen ten slotte tot doodvonnissen tegen de betrokke nen geleid hebben. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Neder- landsch grondgebied betreedt, het zij aan de kust of in het achter land, dan geldt er voor de bevol king slechts één gebod: Iedereen bljjve thuis en zoeke by luchtge- vaar, zoo mogelijk in schuilkelders zelf, bescherming tegen de ge vechtshandelingen. Wie de straat op gaat, stelt zich bloot aan het gevaar te worden doodgeschoten, wie den vijand begunstigt, moet eveneens de gevolgen daarvan dragen. De ervaring leert, dat een der- gelijke waarschuwing nooit vroeg genoeg kan worden verstrekt. Mocht het op Nederlandsch grond gebied tot gevechtshandelingen komen, dan zal de bevolking door aanplakbiljetten, de radio of op andere passende wijze nog nadere nauwkeurige voorschriften verkrij gen hoe zy zich zal hebben te ge dragen. Intrekking besluit waardevermeer deringsbelasting. By besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Financiën is te rekenen van 7 Mei j.l. ingetrokken het besluit op de waardevermeerderingsbe lasting 1940 met de bepalingen ter uit voering daarvan. Dit geldt niet voor de dan reeds verschuldigde belasting en be gane strafbare feiten. Bestuursindeeling op Java. (D.N.B.) De Japansche militaire auto riteiten hebben op Java een nieuwe be stuursindeeling ingevoerd. Volgens deze nieuwe indeeling worden de z.g. Ooste lijke, centrale en Westelijke provincies, zooals zij onder Nederlandsch bestuur stonden, opgeheven. Java en Madoera gorden thans verdeeld in de gebieden jokjakarta en Soerakarta, alsmede in 17 provincies en een district Batavia. Elk der provincies is onderverdeeld in prefecturen, districten, steden en dorpen. Zooveel mogelijk zullen ae oude be- stuursbepalingen bestaan blijven. Voor de acht provincies van Sumatra hebben de Japansche militaire autoriteiten al daar Japansche gouverneurs benoemd. Advertenties gebruikte goederen. De maatregel, dat advertenties, waarin gebruikte goederen te koop worden aan geboden, den prijs alsmede het adres van den aanbieder moeten bevatten, zal niet op 8 Augustus, doch op nader te bepa len datum ingaan. Wijziging Wetboek van Strafrecht. Bij besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie is, zooals reeds gemeld, in het Wetboek van Strafrecht een nieuw artikel 248a inge voegd, waarbij op bloedschande een ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaren wordt gesteld. Volgens het tot nu toe geldend recht was het niet geoorloofd, dat naaste bloedverwanten me't elkander huwden, doch er was geen bepaling, die de feite lijke geslachtelijke samenleving van ouders met him kinderen kon tegengaan. Slechts in geval van ontucht met afhan- kelijken, dus b.v. ontucht van een vader met zijn minderjarige dochter, kon een bestraffing plaats vinden. In deze leemte voorziet nu het nieuwe artikel. Advocaat-generaal te Arnhem. Benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te Arnhem: mr H. A. J. Reumer, substituut-officier van justi tie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. DONDERDAG 6 AUG. 1942. Uit de diepten roep ik tot U, o Heere! Heere! hoor naar mijn stem; laat Uw ooren opmerkende zijn op de stem mijner smeekingen. Ps. 130: lb en 2. Zon Maan op onder op onder 6.08 21.23 1.36 17.03 12 Aug.: Nieuwe maan. 19 Aug.: Ie kwartier.. REIST NIET OP DEN ZATERDAGMIDDAG. Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig moge lijk gebruik te maken van den Zater dagmiddag om te reizen, daar de trei nen dan overbelast zijn. Dit advies klemt temeer voor reizigers naar de Velüwe, die gebruik zouden willen maken van de aansluiting uit Amersfoort rich ting Apeldoorn te 15.04 (trein no. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut Zaterdagsmid dags moeten reizen wordt aangeraden van de speciale „seizoentreinen" gebruik te maken, die, in verband met de vacan- tiespreiding, reeds van 4 Juli af in dienst gesteld zijn. Voor de andere reizigers verdient het aanbeveling te trachten Zaterdags middags voor 12 uur de plaats van be stemming te bereiken, of te reizen na 19 uur. Zondags wordt bij voorkeur tus schen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 uur gereisd. r Echter niet na 19 uur. Bussen ryden er zooals bekend Zondags niet. DE REDE VAN COMMISSARIS- GENERAAL SCHMIDT. In het nummer van Dinsdag j.l. plaat sten wy een uitvoerig verslag van de rede, welke Commissaris-Generaal Schmidt by de herdenking van het tien jarig bestaan der Ortsgruppe Waubach in het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. heeft uitgesproken. Het is zeker ge- wenscht op enkele punten in deze rede, welke geheel stond in den strijd op leven en dood, dien Duitschland thans voert, de aandacht te vestigen, mede ter ern stige waarschuwing vein de Nederland sche bevolking. De spreker heeft het duidelijk uitge sproken, dat Duitschland het Jodendom als zijn ergsten vyand beschouwt. Hij heeft de Nederlandsche bevolking gewaarschuwd zich gereserveerd te houden en zich niet te mengen in aan gelegenheden, die tusschen strydende partijen worden uitgevochten. Wie maatregelen, van Duitsche zijde tegen Joden genomen, dwarsboomt of verhindert, zal als Jood worden behan deld. De Nederlandsche bevolking werd aan gemaand rustig te blyven. „Ieder ver richte rustig zyn .werk en houde ziqh verre van vyandige acties. Laat hét tweede front over aan de Duitsehe sol daten en de civiele besturen, dan zal niemand iets gebeuren". In dit verband herinnerde hij er aan, hoe de bevelheb ber van dé weermacht genoodzaakt ge weest was'den vroegeren officieren van de Nederlandsche weermacht de him door den Führer geschonken vrijheid weer te ontnemen en wees hy op de dui zend gegijzelde Nederlanders, die met him leven instonden voor de daden, die hun volksgenooten in onbezonnenheid zouden kunnen plegen. Duidelijk liet hij uitkomen, dat ook de geringste, sabo tage terstond met de hardste maatrege len zal worden beantwoórd. Wat de rijwielvorderirfg betreft, wees Commissaris-Generaal Schmidt,» er op, dat de vordering van 100.000 fietsen ge schiedt in het belang der Duitsche weer macht. Het was niet de bedoeling ge- weest de fietsen van arbeiders en boeren mee te nemen, maar de tijd had gedron gen. Zij, die hun fiets alleen voor hun ple zier houden, dienen deze volgens den spreker vry willig ter beschikking te stel len van hen, die een rijwiel voor hun werk noodig hebben. Zy bevorderen dan de rechtvaardigheid. Harde maatregelen werden voorts aangekondigd tegen de sluikhandelaars. Geen persoon en geen rang zal hierby worden ontzien. Wat' de voedselvoorziening voor 1942 1943 betreft, deelde commissaris-gene raal Schmidt mede, dat de oogst er goed voor staat. Duitsche en Nederlandsche instanties stellen daarenboven pogingen in het werk om aanvullende hoeveelhe den broodgraan uit het Oosten te be trekken. Door een misverstand was de indruk gewekt, als zouden drie miljoen Neder landers naar het Oosten moeten verhui zen. Anderzijds is Nederland te dicht be volkt, om door voedsel van eigen bodem geheel te kunnen worden gevoed. Daar om is het gewenscht, dat .Nederlandsche pioniers in het Oosten zich inzetten voor de voedselproductie.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1