KOFFIE De Gruyter GEMENGD NIEUWS FEUILLETON VOOR HOOFD EN HART Een half jaar hinderlijke hoofdpijn. Vervolgens was het burgemeester Willemsen van Wemeldinge, welke sprak namens de Ned. autoriteiten en als hoofd der burgerlijke gemeente, en enkele woorden van medeleven en troost tot de familie richtte. Hij herdacht in het bijzonder het werk en den persoon van dhr J. Cijsouw als oud-volontair der ge meente. Zijn gedachtenis, aldus spr., zal op het gemeentehuis in eere worden ge houden. Ook burgemeester Gunning van Y e r s e k e herdacht dhr J.Cijsouw als een kundig en betrouwbaar ambtenaar. Ook in Yerseke zal zijn persoon en werk in eere wórden gehouden. Spr. gaf uit drukking van zijn medeleven in dit droe vige verlies. De heer Geluk, hoofd der school der GerefGemeente, te T h o 1 e n sprak een ernstig woord tot de aanwe zigen en woorden van troost tot de na bestaanden en herdacht het werk van mej. M. Cijsouw als onderwijzeres aan zijn school, waarna de heer Van V e 1 - zen sprak namens het schoolbestuur der school van de Geref. Gem. te K r a b- b e n d ij k e aan welke school de heer P. Cijsouw als kweekeling met acte was verbonden. Ook deze wees op-de vergan kelijkheid van het leven en de noodzaak der waarachtige bekeering. Het werk en de persoon van P, Cijsouw zal op zijn school in dankbare herinnering voortle ven. Ten sfotte was het D s C h rvd Woesteijne, te Ridderkerk, die namens de familie aan allen dank bracht voor de betoonde bewijzen van deelneming en sympathie, in het bij zonder aan hen die op de één of andere wijze behulpzaam zijn geweest tijdens en na het ongeval. Spr. wees vervolgens de aanwezigen er op, dat de dood niet het einde is maar dat de eeuwigheid er op volgt en sprak de hoop uit dat deze roepstem een aansporing zou zijn om God te zoeken nu het nog het heden der genade is. Diep onder den indruk van deze droe vige plechtigheid verliet de enorme me nigte belangstellenden den doodenakker. HET MEEST GEROEMD TIJDELIJK UITSTEKEND SÜRROGAAT Walcheren. Zoutelantiël Afscheid gemeen te-ambtenaar. Vrijdagmiddag heeft de i^er H. Moor, ambtenaar ter secretarie, in intiemen kring afscheid ge- t nomen, omdat hy per 1 Aug. in gelijke functie te Middelburg is benoemd. Hem werden eenige boekwerken aangeboden, terwijl ook uit de gehouden toespraken bleek, hoezeer zijn arbeid in deze gemeen te werd gewaardeerd. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Door den grooten toeloop bij de diensten in de Ned. Herv. Kerk, waardoor het vaak voorkomt, dat deze alvorens allen een plaats hebben gekre gen een kwartier te laat beginnen, heeft de kerkeraad besloten, voortaan de diensten precies op tijd te doen aanvan gen. Wanneer men, als de koster voor de katheder komt, zijn plaats nog niet heeft bezet, loopt men kans, daar dan alle onbezette plaatsen vrij zÜn» deze voor dien dienst bezet te zien. Maandag n.m. werd in allen een voud ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer A. C. v. Luyk, welke 33 jaar fungeerde als ouderling en 22 jaar als kerkvoogd en pres.-kerk- voogd. Aan het graf sprak namens de kerkvoogdij de secr. de heer J. v. Els- acker, namens den kerkeraad ouderling De Korte, waarna Ds Batelaan woorden van troost en vermaan sprak. Inbraak te Hilversum. Gisternacht is ingebroken in het kantoor van een kolenhandelaar te Hilversum. Zevenhonderd gulden aan papiergeld en 400 kolenbonnen worden vermist. Zware aardbeving teistert Nie uw - Zeeland. (D.N.B.) Uit Wellington op Nieuw-Zee- land wordt een zware aardbeving ge meld. Alleen al in de stad Wellington is een schade van verscheidene honderd duizenden ponden sterling aangericht. Gebouwen stortten in, zoodat geheele straten voor verkeer moesten worden af gesloten. Iersche vijfling gebo ren. Naar uit Dublin gemeld wordt, is in het Iersche plaatsje Breaghy een vijfling geboren, twee knaapjes en drie meisjes. Kort na de geboorte stierven twee van de drie meisjes. Het derde meisje en de knaapjes zijn echter gezond. (D.N.B.) Twee oude menschen opgelicht door pseudo politiemannen. Een bejaard echtpaar in de Retiefstraat te Den Haag heeft Zaterdagavond een bezoek gehad, dat het nog lang zal heugen. Omstreeks zes uur belde aan de woning een man aan. „Is mijnheer thuis?", vroeg hij de vrouw die opendeed. „Ik kom de groeten brengen van Jaap". Jaap was voor de be woonster een volslagen onbekende, m§ar omdat haar man niet thuis kwam voor elf uur, noodigde zij den bezoeker uit tegen dien tijd terug te komen. Prompt om elf uur stond de man weer voor de deur met de groeten van Jaap, maar veel succes had hij niet, want ook de heer des huizes was niet op de hoogte van het bestaan van Jaap. Dat was wel jammer, vond de man, maar misschien wilde mijnheer, nu hij er toch was, van de gelegenheid gebruik maken en wat thee koopen? Dat wilde mijnheer evpn- wel niet. Of mijnheer hem dan kon hel pen aan wat geld voor onderdak? De bewoner van het huis voelde ook daar weinig voor, maar aan de onderhandelin gen in de gang kwam op dat oogenblik een abrupt einde door een luid en door- dringehd gebel. Voor de deur stonden twee mannen, die op barschen toon verklaarden van de politie te zijn. Zij hadden den theever- kooper den heelen dag gevolgd en hem zoojuist met een pakje thee zien binnen gaan; daarom moesten zij huiszoeking doen. Onder het uiten van enkele be- dreiginkjes eischten zij van de vrouw de sleutels, waarna zij alle laden, kasten en bedden overhoop haalden. In een kastje vonden zij een bedrag van f 4300, dat zij in beslag namen, evenals twee gouden horlogés, een Zeeuwsche gouden broche, een gouden medaillon en twee lappan Ditecfe belastingen. De verplaatsing van den heer J. Ver- meuleu, Rijksklerk met vakexamen, van het kantoor der Directe Belastingen enz. te Goes, naar de Inspectie der Belastin gen te Zierikzee, is ingetrokken. Middelburg. Vereeriiging tot het bézoekenl der* artnen. Deze vereeniging heeft in 1941, het 98ste jaar van haar bestaan, aan 29 ingeschrevenen, die in totaal 296 aan vragen deden, tot een bedrag van f 1255 steun verleend; verder had zy een uit gaaf voor aankoop of conversie van ka pitaal van f 1023,27; aan druk- en an dere onkosten f 92,33 en een goed saldo voor nieuwe rekening van f 747,66, to taal f 3118,26. Daartegenover staat voor ontvangsten intrest van kapitaal f 212,31, giften f 165, Schorerfonds f 440, jaarlijksche contributiën f 385,50 en terugbetaalde voorschotten f 1975,45. Evenals reeds meermalen wekt de di rectie op tot medewerking ter verkrij ging van meer evenwicht in uitgaven en inkomsten der vereeniging. Goes. Minderjarige aangehoudert. De po litie hegft een 18-jarig meisje uit Koe wacht, dat hier zonder toestemming der ouders verbleef, aangehouden en naar haar woonplaats overgebracht. - Borstel te duur verkocht. Tegen den winkelier v. B. in de Klokstraat is pro- ces-verbaal opgemaakt wegens prijsop drijving. Hij had aan een vreemdeling, die hiervan aangifte bij de politie deed, een tandenborstel voor f 1.75 verkocht. Niet gestopt. Proces-verbaal is op gemaakt tegen Jhr S. uit Den Haag, die met zijn auto zonder te stoppen, van de Boudewijn de Wittestraat uit, den rijks weg opreed. Gouden) huwelijksfeest'. Gisteren vierde het echtpaar Schrijver-Passieux in tegenwoordigheid van al hun kinderen (12) en de kleinkinderen him gouden huwelijksfeest. De vele foouquetten, bloe menmanden, telegrammen, kaartjes, enz. waren de bewijzen van de groote belang stelling ook van buiten den familiekring. De heer Schrijver, die 73 jaar oud is, oefent nog dagelijks zijn werk als met selaar uit. Ook zijn echtgenoote, die 69 jaar is, mag zich in een goede gezond heid verheugen. f 600 vertfwerieri. In een hotel alhier werd dezer dagen in het toilet een hand- taschje gevonden met allerlei papieren en voorwerpen zonder waarde. Uit de pa pieren wist men de eigenaresse op te sporen. De politie stelde zich met deze dame in verbinding en deze zei inderdaad haar taschje kwijt te zijn. Zij dacht het in huis nog terug te kunnen vinden en had daarom nog geen aangifte der vermis sing gedaan. Vermoedelijk heeft zij het taschje in haar winkel laten liggen, waaruit het door iemand is meegenomen. Zy vertelde ook, dat er f 600 aan bank papier had ingezeten, maar hiervan werd mets terug gevonden. Zuid-Beveland. Wemeldinge. Droeve plechtig heid. Dinsdagmiddag werden alhier in tegenwoordigheid van zeer vele belang stellenden op de alg. begraafplaats ter aarde besteld de stoffelijke overschotten van de zeven leden der familie Cijsouw, welke in den nacht van Vrijdag op Za terdag door een tragisch ongeval om het leven zijn gekomen. Ter aarde besteld werden Mevr. L. Cijsouw-de Fouw, haar twee dochters Mej. M. Cijsouw en Mej; L. Cijsouw, haar twee zoons dhrn P. en J. Cijsouw en haar twee, kleindochtertjes Licia en Nella Cijsouw. Allereerst werd het woord gevoerd door Ds A. van Stuijvenberg, pred. der Geref. Gem. te Yerseke, welke wees op het tragische van het on geval en op de noodzaak van een ieder onzer om God te zoeken nu het nog tijd is. Met de hoop dat God de nagelate nen Zyn troost zal willen schenken en dat Hy deze roepstem aan de harten der aanwezigen zal willen heiligen tot eere van Zijn naam, besloot spr. zijn woor den. HET HUISJE AAN DE HAVEN. 90) o— „Dat in de tweede plaats", merkt Alex op. „Het eerste wat gebeuren moet als moeder bij haar idee blijft, is schry- van aan den Burgerlijken Stand in Haarlem, of daar een zekere Kees Olie- heerd woont en zoo ja, diens adres. Misschien is het nog beter, een brief te richten tot den burgemeester. Per saldo vindt moeder het goed. En Alex schrijft den volgenden dag, zoo goed en zoo kwaad dat gaat. Aan een burgemeester schrijf je niet eiken dag. Overigens heeft hy behooriyk onderwijs genoten en kan goed stellen. En nu is het wachten op het antwoord. „Zeg", merkt Marie plotseling op, als ze thuis komen, „heb je de courant ge lezen, deze week?" „Jawel, wat zou dat?" „Ook van dien moord in Rotterdam. Dat zou de gewezen vrouw van Kees wel eens kunnen zyn", „Hoe kom je daar nu by?" „Nou, zo werd „Zwarte Trien" ge noemd. Trien is Catrien en ze was zwart, heeft Piet wel eens gezegd, die haar ge kend heeft. Koolzwart. Toen je me alles vertelde viel me eens in, wat ik gelezen had. Ik maak me Bterk of ze is het". ,,'kHeb er geen oogenblik aan ge dacht. Je kvrnt geiyk hebben, maar het kan ook evengoed een ander zyn. Het interesseert me weinig'". In den loop der volgende week kwam er antwoord uit Haarlem. Een schrijven van den Burgerlijken Stand met de me dedeeling, dat inderdaad in Haarlem een zekere Kees Olieheerd had gewoond op Spaarne 18, maar dat deze vertrokken was n'aar Amsterdam. Adres onbekend. Ruim een jaar geleden. e En nu zijn,ze nog even ver. Naar Am sterdam schrijven? Als Alex weer terug is van zijn wekelykschen tocht wordt hem die vraag vporgelegd. Hij voelt er weinig voor, maar zwicht tenslotte. Het antwoord blijft langer uit, maar eindelijk dan toch wordt een adres ver strekt, waarheen moeder sehrijfjt, zoo als een moeder schrijven kan: zij weet van zijn omstandigheden; laat hij nu thuis komen of in elk geval schrijven; moeten ze nu blijvend gescheiden zyn? Drie dagen later is de brief terug met de aanteekening: geadresseerde onbe kend aan dit adres. En zoo blijft Kees onvindbaar. De weken, de maanden, de jaren ver glijden. De kleinkinderen groeien op, Marie en Alex worden ouder. Met Jan en Krientje is het navenant. En moeder Olieheerd? Haar kracht is nog ongebro ken. Haar oog is niet verduisterd. „Mensch; je wordt nog eens honderd" zegt haar zuster Keetje. „We zyn van een sterk geslacht, de Kloets". Drie dagen later is Keetje plotseling overleden. Zy heeft geen klaar inzicht in Gods Woord gehad. Kun je niet ver wachten van volgelingen van, Johannes Vyvere, Die leeft intusschen niet meer. S De kudde is wat verstrooid. Toch gelooft moeder, dat zij naar den hemel is gegaan. Al verdonkerde zij het blijde Evangelie, bekommerd over haar zonden was zij wel. Het leven in Zeestad verloopt als een zachtvlietend beekje. Er gebeurt in het stadje niets bijzonders. Het vertier neemt niet toe; integendeel: veeH'jong volk zoekt elders emplooi. Het zakenle ven wordt minder. Maar desondanks heeft Alex niet te klagen. Het gaat nog steeds goed met de beurtvaart.. Hij be hartigt zijn zaken, zooals Freek Olie heerd dat met groote toewijding deed. De inkomsten minderen niet. Hij is zelfs in staat geweest de van Bramberg ge huurde woning te koopen. Onbezwaard eigendom. Ook op de boerderij van Jan gaat alles niet wensch. Grootmoeder Olieheerd heeft geen klagen. Alleen het hartzeer: Kees, dèt biyft. Dan opeens och, het beteekent niets maar voor Zeestad was er aanleiding om over té spreken komt Jane met de mededeeling, dat oom en tante Bram- berg het stadje, waar zy geboren zyn en getogen, verlaten gaan. De zaak is verkocht; oom verkoopt ook nog ver schillende huizen. En dan gaan ze in Haarlem wonen. Natuurlijk gaat Jane mee, wat zal zy anders? En och, de waarheid zou te kort gedaan worden als beweerd werd, dat die verandering haar niet zinde. (Wordt vervolgd.) UITSLAG VAN DE RIJWIELBANDENPRIJSVRAAG. Men zal zich herinneren, dat eenigen tyd geleden een prysvraag is uitgeschre ven door het Centraal Instituut voor de Industrialisatie, waarby gevraagd werd een rywielband te vervaardigen, die den normalen rubberband zou kunnen ver vangen. De belangstelling voor deze prysvraag is buitengewoon groot geble ken. De taak van de jury is niet eenvoudig geweest. Haar beslissing zal bovendien gevolgd moeten worden door een onder zoek, of de noodige grondstoffen ter be schikking kunnen worden gesteld voor de vervaardiging van de voor de practyk geschikt geachte vervangingsbanden. Het is geenszins zeker, dat dit op be- teekenende schaal mogelijk is. Tot opti misme ten aanzien daarvan bestaat aller minst aanleiding. Zelfs indien de materi alen-positie de vervaardiging van ver vangingsbanden op eenigszins groote schaal zou toestaan, zullen deze banden toch nog distributiegoed moeten blijven. Het publiek zal ze dus niet vry kun nen koopen. Men kan slechts hopen, dat de kansen op een toewyzing van een band iets grooter worden, en dat wellicht ook voor degenen, die thans niet voor 'n toe wijzing in aanmerking komen, 'n vervan gingsband in uitzicht kan worden gesteld De jury is van oordeel, dat de inzen ding onder het motto Libra onder de huidige omstandigheden de beste kansen biedt op een bruikbare en uitvoerbare oplossing van het vraagstuk van den vervangenden rijwielband. Gebleken is echter, dat deze zending buiten mededin ging is geschied, zoodat aan den inzen der geen eerste prijs kan worden toege kend. De inzendingen onder de motto's Gertro en Flexifix hebben bij proefne mingen aanvankelijk gebreken vertoond, die de toepassing in ongewijzigden vorm onmogelijk maakten. Na wijziging in con structie of materialen zijn echter con structies te voorschijn gekomen, die goed bruikbaar zyn of bruikbaar kunnen wor den. Op grond hiervan heeft de jury beslo ten de prijsverdeeling te wijzigen en in plaats van een eersten en tweeden prijs, twee hoofdprijzen van gelijke waarde toe te kennen ten bedrage van f 100 en wel aan de inzenders inder de motto's Gertro en Flexifix. Voorts -zijn in plaats van vijf prijzen van f 50 zeven prijzen van f 50 toegekend aan inzenders, wier gedachten uitmunt ten door originaliteit, doch onder de hui dige omstandigheden niet voor verwezen lijking vatbaar zijn. Het zijn de inzenders onder, de motto's Bloemendaal, Zwart sluis, Apeldoorn, Ressort, Stark, Veer- rond en Kurvenas. Ten slotte besloot de jury een troost prijs van f 50 toe te kennen aan den inzender onder het motto: „Ook voor na den oorlog". De Libra-band bestaat uit een dun bandstalen met thiokol bekleed loop- vlak, dat ondersteund wordt door een aantal houten blokjes, waaronder zich spiraalveeren bevinden, die in de velg bevestigd zijn. Uit proefnemingen is ge bleken, dat deze band zeer goed berijd baar is. DeGertro-band heeft een houten loopvlak, ondersteund door een groot aantal schuingeplaatste, verende houten lamellen, die in de velg zijn bevestigd. Ook op deze constructie is octrooi aan gevraagd. De eerste hiermee genomen proefnemingen brachten teleurstelling, doch na het aanbrengen van een loopvlak heeft de band bij latere proeven voldaan. DeFlexifix-band bestaat uit een houten hoepel, waarin de velg van het wiel veerend is opgehangen. Op deze con structie is eveneens octrooi aangevraagd. Er zijn verschillende uitvoeringen van veeren en loopvlakken beproefd, waar van drie uitvoeringen geslaagd mogen heeten. stof. Uiteraard lietbn de oudjes af en toe zwakke protesten hooren, maar daarop wisten de politiemannen wel raad. Met de mededeeling, dat zij kalm moesten zijn want dat zij het recht hadden om hen dood te schieten, snoerden zy de verbys- terde menschen den mond. Toen de mannen genoeg bijeengezameld hadden, „arresteerden" zij den theever- kooper en gedrieën gingen zij weg. Den volgenden dag, toen de oudjes wat be komen waren van den schrik, begonnen De tyd, dien wy thans beleven, is een tyd van oordeelen en gerichten, van ljj- den en loutering, van teruggedreven worden tot de elementaire dingen van het leven. Het is inderdaad ook een tyd van schuilkelders, stoffelyke en geeste- lyke. Zoo rechtmatig het echter is om in tyden van gevaar de s t o f f e 1 ij- ke schuilkelders op te zoeken, zoo on rechtmatig is het in vele gevallen om tot de g e e s t e 1 ij k e schuilkelders onze toevlucht te nemen. De eenige geestelyke schuilkelder, die een Christen past, is eigenlijk vernach ten in de schuilplaats des Allerhoogsten. Verder heeft God ons echter midden in den storm geplaatst en vraagt van ons, dat wij niet zullen vluchten, noch voor de werkelijkheid noch voor ons zelve, maar dat wij ons in dien storm door Hem zullen laten gezeggen en tot de orde roepen." Prof. Dr H. Kraemer, Nakorten tijd ge heel verdwenen. De Heet J. R. te R. schrijft, dd. 4-10-'40i „Gedurende 'n half jaar leed ik aan voortdurende hinderlijke hoofdpijn. Juni 1940 begon ik een kuur met Ovaaltjes. Reeds na korten tijd waren de pijnen geheel verdwenen. Ook thans heb ik geen pijn meer." Bij rheumatiek, ischias, spit, verkoudheid, griep, zenuw- en hoofdpijn heipen de Ovaaltjes van het Tnnerai Agentuur. Deze hebben geen schade lijken invloed op hart, maag en darmen. Neem direct de proef! Origineele verpakking van 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijgbaar» Trineral Agentuur, Nassaukade 373, Amsterdam zij te begrijpen dat er toch iets niet in den haak was en Maandagochtend ging de man eens informeeren bij de politie Daar bleek natuurlijk al spoedig dat de mannen geen politiemannen waren ge weest maar onverlaten. Ook op een andere plaats hebben op lichters hun slag probeeren te slaan, ech ter met minder succes, omdat zij niet in de woning werden toegelaten, daar zij zich niet legitimeerden. Twee mannen belden aan en zeiden te gen de dienstbode, dat zy van de politie waren en dekens, levensmiddelen en la kens kwamen vorderen. Zy wenschten i zich niet te legitimeeren en daarom was de dienstbode, die ben door het deur raampje te woord stond,- zoo verstandig hen niet toe te laten; de mannen, dropen daarop af. Het publiek zij tegen dergelijke lieden gewaarschuwd. (Vad.) Groote sluikhandel in schoenen ver ij del d. De ge meentepolitie te Roosendaal heeft bij den schoenwinkelier T. 2500 paren schoenen in beslag genomen, bestemd voor den sluikhandel. Vrouw door stoom tram overreden. Te Rotterdam is de 68-jarige voetgangster C. B.-P. aangereden door een stoomtram van de R.T.M., toen zij achteloos den rijweg overstak. De vrouw werd door de loco motief gegrepen en was op slag dood. Musicus stapte'uit raam inplaats van in bed. Een Rotterdamsche musicus was na een vermoeienden dag met zijn vrouw thuis gekomen en had zich in het donker ter ruste begeven. Inplaats van in bed was hij toen uit het raam. gestapt. Zijn vrouw had niets gemerkt, aldus het blad, en was rustig gaan slapen. De buren echter waren in het holst van den nacht opgeschrikt door een hevig gekreun en gesteun en waarschuwden de politie. De musicus had wonden aan zijn knieën en bleek niet in staat te loopen. o Smokkelaarstruc. Door rijksambtenaren is in Haanrade aange houden een man, die zich in de richting van de Duitscfie grens begaf. De man De viering van het 10-jarig bestaan der Ortsgruppe' Waubach van de N.S.D.A.P- Aandachtig luisteren de honderden Duitsche en Nederlandsche toehoorders naar de uiteenzettingen van Hauptdienstleiter Schmidt. N,S.D,A,P,-Arbeitsbereich-Polygoon-Pax Holland m 1

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2