DAGKALENDER WOENSDAG 5 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 257 Het Waterstaatswezen in Zeelabd. Koeban op versohlllende plaatsen bereikt - Worosjllovsk bezet - Vergeefsohe Sovjet-aanvallen - Churchill naar Mosoou - De Sowjetregeering vraagt om een tweede front. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefooü no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. I, Geen der provinciën van ons land, zoo lezen wij in een beschrijving van de pro vincie Zeeland, uitgegeven door den al- gemeenen dienst van den Rijkswater staat, heeft waarschijnlijk in de jongste tijden grooter veranderingen ondergaan dan Zeeland. Omtrent den toestand vóór i 1300 is evenwel weinig met zekerheid bekend. De Romeinen hebben slechts uiterst schaarsche berichten aangaande dit ge bied nagelaten. In hun geschriften wordt van duinen niet gerept. Toch schijnt in dien tijd langs de zeekust een duinformatie te hebben bestaan. Op de noordwestkust van Walcheren hebben de Romeinen een nederzetting gehad, hetgeen door vondsten te Dom burg en Westkapelle is aangetoond. Deze vindplaatsen liggen thans 200 m in zee. De Schelde heeft in vroeger tijd met de Maas in verbinding gestaan. De naam van deze verbinding, Striene, zou nog voortleven in de benamingen Strijen op Oud-Beierland en Oud Strijen, een polder op Tholen. In de middeleeuwen had de Schelde haar uitmonding door de tegenwoordige Oosterschelde. In oude rentmeestersreke ningen wordt vaak gesproken van „Zee land beooster Scheld" en „Zeeland be- wester Scheld". Met het deel beoosten de Schelde werd Schouwen, Duiveland, Tholen (of hoe deze landen vroeger moch ten, heeten) bedoeld. Onder Zeeland be westen de Schelde werd Walcheren met de Bevelanden verstaan. Omstreeks 1400 liep bij Santvliet reeds een geul, genaamd, de Honte, in weste lijke richting. Deze, de tegenwoordige Westerschelde, groeide geleidelijk in be langrijkheid en nam meer en meer de scheepvaart van en naar Antwerpen op. De toestand van de provincie Zeeland in de 14de eeuw zal reeds overeenkomst hebben vertoond met die van tegenwoor dig. Waarschijnlijk zullen in verschillen de deelen, zooals Zeeuwsch-Vlaanderen en Zuidbeveland meer wateren zijn ge weest. Weliswaar heeft na de 14de eeuw door verschillende overstroomingen nog veel landverlies plaats gehad, zoo gingen bijv. de landen van Saeftihge en van Reimers- waal verloren doch „daartegenover valt ook aanzienlijke landwinst te melden. Belangrijke gebieden op Tholen, Sint-Fi- lipsland, Noord- en Zuidbeveland en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen werden in den nieuweren tijd op de zee veroverd. De eerste bewoners van Zeeland zul len zich gevestigd hebben in het oudere gedeelte van de provincie, d.i. het door de duinen beschutte gebied. Later heeft de bewoning zich ook over het nieuwere gedeelte verspreid. Uit vele seherven- vondsten blijkt, dat in de 10de eeuw Zeeland over zijn geheele uitgestrekt heid bewoond was. Ter bescherming tegen overstroomin gen hebben de bewoners vermoedelijk in de 8ste' tot de 9de eeuw de zoogenaamde vliedbergen opgeworpen. Waarschijnlijk waren dit kleine heuvels, waarop geen bebouwing werd gevonden, hoofdzake lijk bedoeld als vluchtplaatsen. Al spoe dig is men evenwel begonnen met het maken van dijken en het is zeer waar schijnlijk dat reeds in de 9de of 10de eeuw de eeuwenlange veroveringstocht op de zee in Zeeland een aanvang heeft genomen. De aanleg van de eerste bedijkingen is volgens Dr Beekman vermoedelijk uit gegaan van de kleinste landelijke ge meenschappen, die het meest direct door t water bedreigd werden. Het beheer over® deze dijken berustte bij de dorpsbesturen. Op het laatst van de 18de of in het begin van de 14de eeuw ontstaan even wel afzonderlijke dijkbesturen. De Graaf stelde toen algemeene dijkbesturen in voor de oude kernen van de eilanden Walcheren, Zuid-Beveland, Noordbeve- land en Schouwen. In Noordbeveland verdween het alge meene dijkbestuur toen dit eiland na de overstroomingen van 1530 en 1532 drij vende bleef. In oostelijk Zuidbeveland zijn de algemeene dijkbesturen eveneens verdwenen. Op Walcheren, westelijk Zuidbeveland en Schouwen, zijn de algemeene dijkbe sturen door de eeuwen heen blijven be staan. Verschillende zijn evenwel in den if £fn tijd samengevoegd, wat geleid üeeft tot het ontstaan van de tegenwoor dige dijkbesturen van Walcheren, de reede Watering bewesten' Ierseke en ocnouwen. De latere bedijkingen zijn in Zeeland t>TT .j a^emeen ieder voor zich belast met de zorg voor de waterkeerende dij en. Enkele oudere zijn onder een ge- eenschappelijk bestuur vereenigd en orden waterschappen genoemd. De jon- men VOnnen °P ?'ch zelf staande licha- j gevolg van een en ander is, dat **et dijkbestuur verdeeld is orgr 8011 8ro°t aantal in den regel kleine noch elders ter wereld ontstaan. De As en de mogendheden van het pact-van drie beschikken over de middelen om de zege te veroveren. Churchill naar Moskou? (S.P.T.) Het gerucht, dat Chur chill naar Moskou zou zijn vertrokken om aldaar Stalin te ontmoeten, wordt in politieke kringen te Londen bevestigd noch tegengesproken. Op 21 Juli heeft Churchill een bespre king gepresideerd over de samenwerking tusschen leger en luchtmacht. Sindsdien is hij niet meer in het openbaar opge treden. Het tweede front. Het D.N.B. meldt uit Stockholm, dat de Sovjet-regeering zich, volgens een be richt van radio-New York, tot de regee ringen van de Vereenigde Staten en En geland heeft gewend met den eisch tot onmiddellijke vorming van een tweede front. De correspondent van de Daily Mail te Washington meldt het volgende in zake het tweede bezoek van Litwinow in het., Witte Huis aan president Roose velt: Naar verluidt heeft Litwinow opnieuw gewezen op den gang van zaken en op het slechter worden van den toestand aan het Oostelijk front. In kringen, die in nauw contact staan met het Witte Huis, wordt gezegd, dat het onderhoud tusschen Litwinow en Roosevelt betrek king; had op de Amerikaansche hulpver leening aan de Sovjet-Unie, waarbij Lit winow aan zijn eisch kracht probeerde bij te zetten met de motiveering, dat het uiterst ernstig met de Sowjet-Unie ge steld is. Aan de Times wordt uit Moskou ge meld, dat alle Moscousche dagbladen in hun Zondagsedities berichten publicee- ren uit Londen en New-York, waarin de maatregelen betreffende de vorming van een geallieerd tweede front in Groot- Brittannië en de Ver. Staten worden ge schilderd. Dit is de eerste maal sedert Juni, dat het thema van het tweede front openlijk in de Sowjet-Russische pers wordt behandeld. Alle Sowjet-aanvallen op WoronesJ mislukten. Van militaire zijde wordt ^medege deeld: Sinds vier weken is Woronesj stevig in Duitsche handen. Alle pogingen der bolsjewieken, deze belangrijke stad door massale aanvallen van talrijke divisies en pantserbrigades te heroveren, werden door den Duitschen afweer verijdeld. Ruim 800 vechtwagens' verloren de bols jewieken bij de Duitsche afweergevech- ten alleen in dezen gevecÉtssector. Dui zenden en nog eens duizenden bolsje wieken bleven voor de Duitsche stellin gen dood liggen. Een Duitsche divisie, overwegend bestaande uit Opper-Silezi- sche infanteristen, heeft aan het brug- gehoofd van Woronesj dagenlang stand gehouden tegen de aanvallen van zes vij andelijke divisies en drie pantserbriga des. Tot 36 malen per dag herhaalden de bolsjewieken hun aanvallen, die alle mislukten. De geheele noordelijke bocht van den Don en de westelijke oever tot voorbij Woronesj zijn vast in Duitsche handen. Vliegveld op Nieuw Gui nea door Japanners bezet. (D.N.B.) Naar uit New York wordt gemeld, hebben de Japanners het vliegveld Cocoda, 90 kilometer van Port Moresby, bezet. Het keizerlijk hoofdkwartier deelt in een extra bericht mede, dat Japansche marinevliegtuigen op 30 Juli j.l. een aan val hebben gedaan op Port Hedland, een strategisch punt aan de Noordwestkust van westelijk Australië. Aan de vijan delijke luchtbasis en aan verschillende militaire inrichtingen werd zware scha de toegebracht; DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ten Oosten van de Zee van Azof braken Duitsche divisies den tegenstand van de deels nog taai strijdende bolsje wistische achterhoeden. Snelle formaties van het leger en van de Waffen S.S. hebben in onverschrok ken opmarsch op verscheiden plaatsen de .rivier Koebar bereikt. De industrie stad Worosjilofsk werd na hevige straat gevechten ingenomen. Formaties van de luchtmacht vielen terugtrekkende vijandelijke colonnes met vernietigende uitwerking aan en bom bardeerden overdag en des nachts vij andelijke vliegvelden, transportbewegin gen en spoorwegcomplexen tot aan de Noordelijke uitloopers van den K a u - k a s u s Tusschen de Sal enden .Don dringen Duitsche en Roemeensche troe pen verder naar het Oosten op. Bij een nachtelijke luchtaanval op de W o 1 g a -scheepvaart werd een Sovjet- tankboot tot zinken gebracht. In de groote bocht van den Don zet- de bolsjewieken hun vergeefsche tegen aanvallen voort. In het gebied van R z j e f werden nieuwe vijandelijke ontlastingsaanvallen in hardnekkige gevechten afgeslagen. Aan het front van de W o 1 k o f en voor Leningrad hadden eigen aan- valsondernemingen plaatselijke succes sen. In de Finsche golf werden twee bolsjewistische mijnenvegers door bommen tot zinken gebracht. Een an dere werd beschadigd. In Egypte bestookten Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 2 op 3 Augustus en gisteren overdag Britsche vliegvelden en veldkampen bij Alexan- drië met bommen. In Noord-Afrika en boven Malta werden in luchtgevechten negen Britsche vliegtuigen door Duit sche jagers zonder eigen verliezen neer geschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië viel de luchtmacht' gisteren weer be langrijke militaire inrichtingen en vlieg velden in de Midlands, alsmede aan de O o,s t - en Zuidkust v a n ;E n g e 1 a n d ten deele in scheervlucht aan. In de wateren van Torquay werden in den afgeloopen nacht door gevechtsvliegtuigen voltref fers geplaatst op drie koopvaarders van een Britsch konvooi. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het. Egyptische front optreden van patrouilles. Tijdens verscheidene luchtgevechten hebben Duitsche jagers drie Spitfires en drie Hurricanes neer geschoten. Formaties vliegtuigen van de As bom bardeerden vliegvelden op Malta en ver nietigden drie Britsche toestellen. Mussolini spreekt te Gorizia. (D.N.B.) Mussolini is op 31 Juli in gezelschap van den secretaris der partij, minister Vidussoni, naar Gorizia (Goerz) gevlogen, vanwaar hij zich per auto begaf naar Castelnuovo d'Istria en een dorp nabij de voormalige Italiaansch- Joegoslavische grens, waar. hij schiet oefeningen met nieuwe loopgraafmor tieren en nieuwe infanteriewapens by- woopde. Na een maaltijd uit de veldkeuken te hebben gebruikt, keerde Mussolini te rug naar Goerz. Daar ontving hij een aantal generaals. Vervolgens sprak de Duce van het balkon af de geestdriftige volksmenigte toe en zeide o.a., dat tegen degenen, die aan deze en aan gene zijde der oude grens ziekelijke droomen koesterden, de wetten van Italië meedoogenloos zullen worden toegepast, zooals reeds is ge schied. Een tweede front zal noch hier, HET KOP- EN 8CHOTEL-PROBLEEM (A.N.P.) De distributie van aarde werk, zooals zij einds 29 Juni j.l. 1& inge voerd, heeft niet iedereen bevredigd. Over het algemeen hoort men de klacht uiten, dat het zoo moeilijk is de ge- wenschte artikelen op de daarvoor aan gewezen bonnen te koopen; vooral kop jes zijn heel moeilijk te krijgen. Het valt niet te ontkennen, dat inder daad de beperkte voorraden tot stagnatie in den verkoop aan den consument aan leiding geven. De moeilijkheden, die de overheid bij de bevoorrading van de winkeliers had te overwinnen, werden veroorzaakt door het feit, dat er in Ne derland niet minder dan 20.000 winke liers zijn, die zich met den verkoop van aardewerk bezighouden. Onder ^.en be vindt zich een groote schare kleine win keliers, die aardewerk als bij-artikel ver- koopen. Toen op 29 Juni 1942 drie z.g. reserve bonnen werden aangewezen voor 't koo pen van. serviesonderdeelen, hebben dui zenden menschen zich gehaast deze bon nen in te wisselen en zich niet alleen tot de speciale zaken gewend, maar ook en vooral tot 'de kleinere winkeliers, die zij vroeger weinig of niet met hun klandizie vereerden. Het spreekt vanzelf, dat de kleine winkeliers aan een dergelijke, plotseling sterk vergroote vraag niet konden voldoen. Een directe herbevoorrading nu, zoo danig dat aan alle aanvragen zou kun nen worden voldaan, is practisch onmo gelijk. Niettemin is de overheid van overtui ging, dat de bevoorrading zoo goed als maar eenigszins mogelijk is geweest, heeft plaats gehad. De fabrieken hebben aan haar regelmatige afnemers van 1940 haar producten doorgeleverd tot 1 Juli van dit jaar en hebben zoodoende ge middeld 50 pCt. van een overeenkomsti ge periode in 1940 afgezet. Merkwaardig was, dat zoodra de ver koop tegen de daarvoor aangewezen re servebonnen mocht aanvangen, de mees te klanten naar kop en schotels vroegen. Daardoor ontstond naar dit artikel een sterke vraag. Men zal daarom over het algemeen eenig geduld moeten oefenen tot de verschillende artikelen geleidelijk over de duizenden winkeliers in het land zijn verdeeld. Over theepotten e.d. wordt geen enkele klacht gehoord. Deze zijn in voldoende mate verkrijgbaar. Met melkbekers is dit eveneens het geval. Wanneer straks, met ingang van 8 Augustus a.s., de nieuwe periode ingaat, zal de bevoorrading van de winkeliers ongetwijfeld zijn verbeterd en indien de productie voortgang kap blijven vinderf op het huidige niveau, zal de Nederland- sche huisvrouw zeer zeker zy het op beperkte schaal, in verband met de oor logsomstandigheden aan gebruiksaar- dewerk kunnen worden geholpen. Zooals reeds gemeld, zal verlenging van de tot en met 8 Augustus a.s. gel dige bonnen voor serviesgoed niet plaats hebben. PRIJSKAARTJES OP GROENTENWAGENS. Daar er bij de prijsaanduiding op groentenwagens onzekerheid bestaat omtrent de wijze waarop zij moet geschieden, vestigt de ge machtigde voor de prijzen er de aandacht op, dat groentenventers verplicht zijn de waren op hun wagens alle afzonderlek te prijzen. Volgens artikel 2 van het prys- aanduidingsbesluit 1941 moeten zichtbaar üitgestalde waren im mers van duidelyk zichtbare en leesbare prijskaartjes worden Voorzien. Het meevoeren van een prijslijst is derhalve niet vol doende. Voor Rostow. Duitsche infanteristen hebben bij het oversteken van de laatste kleine rivierbeddingen voor de stad op het stormgeschut plaats genomen en zoodoende behoeven ze niet te voet te gaan. Transatlantic-Recla-PK Leher-Pax Holland m Ir W. Terpstra t- In den ouderdom van 53 jaar is over leden ir W. Terpstra, technisch direc teur van de Nederlandsche Jaarbeurs. Inzending van muziekprogramma's. Het Dep. van Volksvoorlichting en Kunsten deelt mede: bij het ter keuring inzenden van programma's aan het De partement van Volksvoorlichting en Kunsten is het noodzakelijk het regi stratienummer van het commissariaat voor niet commercieele vereenigingen en stichtingen te vermelden. Het nalaten hiervan geeft vertraging. •Generaal H. de longh 65 Jaar. De oud-inspecteur van -den Vrywilli gen Landstorm, generaal-majoor H. de longh, is gisteren 65 jaar geworden. Nadat hy als kolonel aan het hoofd van de 8ste infanteriebrigade had ge staan, werd hy in 1933 inspecteur van den Vrywilligen Landstorm en 2 Mei 1934 als generaal-majoor tevens inspec teur der infanterie. 1 Nov. 1936 werd hy reserve generaal-majoor, maar bleef inspecteur van den Vrywilligen Land storm. WOENSDAG 5 AUG. 1942. Welgelukzalig is een iegelijk, die den Heere vreest, die in Zjjn wegen wandelt. Ps. 128 1 b. Zon op onder 6.06 21.25 12 Aug,: Nieuwe maan. 19 Aug.: Ie kwartier. Maan op onder 1.06 16.05 BEKENDMAKING. Het bureau van den Weermachts bevelhebber in Nederland maakt het volgende bekend: De marinebevelhebber in Neder land verleent op grond van de verordening van den Rijkscommis saris 100/41 inzake bijzondere maatregelen ten behoeve van de kustverdediging vrijstelling van de verordening voor het in het afgesloten gebied liggende deel van het Merwedekanaal van Am sterdam tot het kruispunt met den weg naar Bussum. Het open gestelde stuk van het Merwede kanaal mag door watersportvaar tuigen tusschen zonsopgang en zonsondergang bevaren worden. HET HOUDEN VAN DUIVEN VERBODEN. In 't Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied, houdende verbod tot het houden van duiven. Hij, die duiven houdt, moet deze binnen een week slachten, de pooten, waaraan een ring is bevestigd by den burgemees ter inleveren en zijn slag onverwijld slui ten, waarna de burgemeester de slagen verzegelt en onderzoekt of de ringen van alle ten gemeentehuize geregistreerde duiven zijn ingeleverd. De in- en uitvoer van duiven is verbo den. Hy, big wien een duif binnenvliegt of die op andere wijze een duif daadwerke lijk in zyn bezit krijgt, moet deze met de zich by de duif bevindende berichtkokers en mededeelingen aan den dichtstbijzijn- den burgemeester afgeven. Pootringen en dergelyke mogen niet worden afgeno men. De burgemeester dient er voor zorg te dragen, dat duiven zonder eigenaars of verwilderde duiven onverwyld worden gedood. .s Hij, die opzettelyk of door zijn schuld in strijd handelt met een bepaling van deze verordening, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten minste drie maan den, doch ten hoogste van vijf jaar. In byzonder ernstige gevallen kan tucht huisstraf van ten minste een jaar, doch van ten hoogste vijftien jaren worden opgelegd. Hy, die kennis krygt van het ongeoor loofde houden van duiven en zulks niet onverwyld aan den burgemeester aan geeft, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vijf jaren. De bepalingen van deze verordening zyn niet van toepassing ten aanzien van a. Duiven, welke door de Duitsche weermacht worden gebruikt of in beslag zyn genomen. b. Duiven, welke door den Rykscom- missaris (commissaris-generaal voor fi nanciën en economische zaken) wegens haar bijzondere fokwaarde zjjn vrijge steld en niet betrekking tot welke dp aan de vrijstelling verbonden voorwaarden worden nagekomen. o. Duiven, welke in dierentuinen wor den gehouden, op een zoodanige wijze, dat zj niet kunnen wegvliegen. d. Lachduiven, welke in afzonderlijke kooien worden gehouden. Deze verordening treedt in werking op Vrydag 7 Augustus, op welken datum de verordening 1401941 betreffende het houden van duiven buiten werking treedt. Wijziging Wetboek van Strafrecht. By besluit van den secretaris-generaal van het departement van Justitie is in het Wetboek van Strafrecht een nieuw artikel 248a ingevoerd, waarbij op bloed schande een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar wordt gesteld. 1 WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 6 Augustus! 1942. 's Morgens tot 6.08 u. 's Avonds van 21.23 u. Eervol ontslag. Aan A. F. J. M. Dierick te Koewacht is eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van den Nieuw-beoosten-Bly bezuidenpolder.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1