DAGKALENDER MAANDAG 3 AUG. 1942 56e JAARGANG No. 255 Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. De Britsch-Amerikaansche scheepsverliezen in Juli - Spoorlijn Krasnodar-Stalingrad overschreden - Hull, Nor wich en Dusseldorf gebombardeerd - Enkele zeegevech ten - De strijd in Egypte. BINNENLAND Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes, postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentlën 12 cent per miTTImetgr. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. BQ contract belangrijke korting. Meine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. 4 DU1TSCMLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte Zaterdag bekend: In het oosten is by de achtervolging van den verslagen vijand de spoorlijn KrasnodarStalingrad thans over een breed front overschreden. Sovjet-Russische strijdkrachten wer den ingesloten en gaan hun vernietiging tegemoet. Het spoorwegknooppunt Salzk werd genomen. De luchtmacht viel met sterke strijdkrachten de vijandelijke te rugtochtsbewegingen aan. Tijdens voort durende zware gevechten in. de groote bocht van den Don werden gisteren weder gedeeltelijk met medewerking van batterijen luchtdoelartillerie 48 vijande lijke panserwagens vernietigd. Vlieger- formaties vielen overdag en des nachts troepen, die werden uitgeladen en trans porten aan op spoorlijnen, land- en wa terwegen. Op de W o 1 g a werden een tankboot en zeven vrachtschepen tot zinken gebracht. Nog zestien vracht schepen werden beschadigd. Ten noorden van R s j e f zijn nieuwe, verscheidene malen herhaalde aanvallen der Sovjettroepen tijdens hevige gevech ten mislukt. Infanterie bracht ddarbij vier vijandelijke vliegtuigen ten val. Aan het Wolchowfront sloeg de Spaansche blauwe divisie een vijande lijke aanval op bloedige wijze af. Aan vallen van den vijand op een bruggen hoofd stortten gedeeltelijk in gevechten van man tegen man ineen. In het zeegebied ten noordwesten van Tripolis hebben Duitsche gevechts vliegtuigen den 30sten Juli een vijande lijke duikboot tot zinken gebracht. Na enkele storingsvluchten op den 31sten Juli is de vijand in den afgeloo- pen nacht het industriegebied van R ij n- land en Westfalen binnengevlo gen. Het zwaartepunt van zijn aanval lag in Dusseldorf waar in woon- wiiken o.a. in twee ziekenhuizen branden en materieele schade ontstonden. De burgerbevolking leed verliezen. Door nachtjagers en luchtartiUerie werden 26 der aanvallende vliegtuigen neergescho ten. Tijdens aanvalspogingen van een ge mengde Britsche formatie bommenwer pers en jagers op het gebied van den mond van de S o m m e hebben Duit sche jagers gisteren in een half uur tijds zestien vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waarbij een eigen toestel verlo ren ging. Een ander Britseh vliegtuig werd bij Cherbourg ten val ge bracht. In den strijd tegen Groot Brittannië hebben Duitsche formaties gevechts vliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Aug. voor den oorlog belangrijke ha ven- en industrie-installaties van Huil met brisantbommen van zwaar en het zwaarste kaliber aangevallen. Alle daar toe gebruikte toestellen zijn op hun ba ses teruggekeerd. In den strijd tegen de Amerika ansche en Brit sche scheepvaart werden door de marine in de maand Juli 98 vijandelijke koopvaardijschepen, teza men 632.400 brt.tot zinken gebracht, waarvan 92 koopvaar dijschepen van tezamen 613.400 brt. door duikbooten en zes met een gezamenlijken inhoud van 19.000 brt. door motortorpe- dobooten. Zes schepen werden door tor pedotreffers zwaar beschadigd. Verder brachten eenheden der Duitsche marine vier duikbooten, zeven motortorpedoboo- ten en drie bewakingsvaartuigen tot zin ken en beschadigden zij twee torpedoja gers en verscheidene motortorpedoboo- ten. Door de luchtmacht werden in den zelfden tijd 30 koopvaardijschepen van tezamen 183.500 brt. tot zinken gebracht en zeventien koopvaardijschepen bescha digd. Aldus hebben Enge land en de Ver. Staten in totaal 815.900 brt. van de voor hun oorlogvoering zoo belangrijke scheeps- ruimte verloren. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: „In het zuideljjke deel van het ooste lijke front rukken snelle formaties en in fanterie divisies in een ononderbroken achtervolging van den vijand op in de richting van Koeban en breken het hier en daar nog taaie verzet van de vij andelijke achterhoeden. Talrijke ingeslo ten groepen werden vernietigd. Formaties van de luchtmacht steun den de aanvallen van het leger en richt ten bovendien onophoudelijk aanvallen op de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewisten. In de groote bocht van den Don ver overden Duitsche en Italiaansche troe pen een bolsjewistisch bruggenhoofd. Sterke formaties vliegtuigen voor den strijd op korten afstand mengden zich met succes in deze gevechten. Bij nachtelijke aanvallen op 't scheep vaart en veerbootverkeer werden 5 Wol- gaschepen door bomtreffers beschadigd. Van 2 Juli tot 1 Aug. vernietigde een pantsercorps in het gebied ten -noord westen van Kalatsj 482 meerendeels zware en zeer zware tanks. Ten noorden van Rzjef vielen de bolsjewisten ook gisteren herhaaldelijk aan.Zij werden in verbitterde gevechten, deels in een tegenaanval met zware en bloedige verhezen afgeslagen. IndeFinsche Golf beschadig den gevechtsvliegtuigen twee bolsjewis tische vrachtschepen door bomtreffers. In de periode van 1 Juli tot 31 Juli verloor debols- jewistisehe luchtmacht 815 vliegtuigen. In dezelf de periode gingen aanheit oostelijke front 61 eigen vliegtuigen verloren. In Egypte vielen Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 31 Juli op 1 Aug. het vliegveld Heliopolis bij C a i r o aan. Verscheidene hangars werden in brand geworpen en 7 op den grond staande vliegtuigen vernietigd. Een aantal Britsche vliegtuigen heeft gistereh in den loop van den middag op groote hoogte storingsvluchten onderno men boven het Westduitsche g e- bied. Door bommen op woonwijken en enkele steden ontstonden verhezen on der de burgerbevolking en schade aan gebouwen. Twee vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië bestookte de luchtmacht in den afgeloo- pen nacht zonder eigen verhezen voor den oorlog belangrijke installaties in Norwich met brisant- en brandbom men. In den nacht van 31 Juli op 1 Aug. werd ten noorden van Zee brug ge bij een gevecht tusschen Duitsche pa trouillevaartuigen en Engelsche motor- torpedobooten een Engelsche motortor pedoboot tot zinken gebracht en een an dere in brand geschoten, In den nacht van 1 op 2 Aug. ontstond voor de Fransche kust een gevecht tus schen Duitsche patrouillevaartuigen, En gelsche motortorpedobooten en motor- kanonneerbooten. Hierbij werden twee Engelsche motortorpedobooten waar schijnlijk vernietigd. Op andere booten werden treffers waargenomen. De eigen strijdkrachten bleven onbeschadigd. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het front in Egypte activiteit van verkenningstroepen. Onze vliegtuigfor maties hebben succesvolle aanvallen on dernomen op het vijandelijke achterland en vooral op de vliegvelden Boerg el Arab, Aboekir en el Amiriya. In het gebied van deze doelen die herhaaldelijk getroffen werden, werden omvangrijke branden en hevige ontploffingen waar genomen. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten twee vijandelijke vlieg tuigen neer. Een derde vliegtuig werd door de luchtdoelartillerie van de ves ting Tobroek getroffen en stortte neer. Formaties van onze luchtmacht hebben Micabba met bommen bestookt. Een met talryke vliegtuigen ondernomen vijande lijke aanval op de haven van Navarrino (Griekenland) richtte geen schade aan. De Europeesche kustverdediging. (D.N.B.) Van bevoegde zijde wordt ge meld1: Achter den Europeeschen kust- wal, die van Biarritz reikt tot Kirkenes, liggen honderden nieuwe of uitgebreide Duitsche vliegvelden. De betonnen startbanen maken het de JDuitsche luchtmacht mogelijk onder alle weersomstandigheden te starten en te landen. De uitgestrekte hangars zijn ge heel onttrokken aan den blik van den vijand. Omvangrijke beveiligingsinstallaties be schermen deze vliegvelden volkomen tegen aanvallen. Zij vormen de basis van sterke formaties jagers en gevechtsvlieg tuigen, die van hier uit met succes het Britsche eiland slagen toebrengen, zooals de jongste aanvallen op .Birmingham en andere kustcentra bewijzen. Ondanks deze activiteit in het Westen maakt de omvang van de Duitsche lucht macht het mogelijk den aanstormenden opmarsch van het Duitsche leger aan het Oostelijke front ook in de toekomst met onverminderd sterke luchtstrijdkrachten succesvol te steunen. De verovering van Rostow. - de binnenstad doorgedrongen. Motorrijders der Duitsche weermacht zijn in PBZ-v. Eysden-PK Leher-Pax Holland m Bond van Chr. Geref. Meisjes- vereenigingen. De bondsdag van den bond van Chr. Geref. Meisjesvereenigingen zal Woens dag 12 Aug. a.s. te Leeuwarden worden gehouden gehouden. De morgenvergade ring is gewijd aan de behandeling van huishoudelijke zaken. In de middagver gadering zullen als sprekers optreden de Chr. Geref. predikanten Ds W. Kremer van Leeuwarden, onderwerp: „Jezus en gfl, nu!"; Ds W. F. Lam an van Haar lem-C., onderwerp: „Jeugdidealisme" en Ds D. Biesma van Drogeham, die een opwekkend slotwoord spreken zal. De amateurteelt van tabak. Zooals gemeld, behoeven amateurs, die over een teeltoppervlakte van maximaal 1 are beschikken, hetgeen neerkomt op 500 a 750 planten, die circa 20 a 30 kg. droge tabak opleveren, him tabak niet in te leveren. Een moeilijkheid voor amateurs vormt de bewerking van het uit eigen teelt ver kregen product. De amateur-tabakkers zullen goed doen zich daartoe aaneen te sluiten tot groepen van minstens 25. Hiervoor kan men zich in verbinding stellen met J. G. Schipper, Broerelaan 5, Eindhoven voor Noord-Brabant en Zee land. Opgaven moeten vóór 15 Septem ber geschieden. Nieuwe bepalingen inzake advertenties. De secretaris-generaal van het dept. van Volksvoorlichting en Kunsten heeft bepaald, dat, in verband met de beschik king van den secretaris-generaal van het dept. van Handel, Nijverheid en Scheep vaart, betreffende de prijzen van ge bruikte goederen, van Zaterdag 8 Aug. af alle advertenties, waarin goederen te koop worden aangeboden, den prijs dier te koop aangeboden goederen per artikel, den naam alsmede het adres van den aan bieder moeten bevatten. Deze bepaling geldt zoowel voor nieuwe als ge bruikte goederen van eiken aard. Uitgezonderd hiervan zijn de adverten ties van bekende firma's die uitsluitend nieuwe artikelen te koop aanbieden. Voorts zijn hiervan uitgezonderd de ad vertenties waarin gebruikte goederen, waarvoor een afzonderlijke prijsregeling geldt of wordt getroffen of goederen, welke een verzamel- of kunstwaarde be zitten, te koop worden aangeboden. In herinnering wordt gebracht, dat ge bruikte goederen mogen worden verkocht tegen den hoogsten prijs, die, in aanmer- ging genomen den toestand, waarin het goed verkeert, in een redelijke verhou ding staat tot den op het moment van den verkoop toelaatbaren prijs voor het zelfde of soortgelijke goed. De voor 'gebruikte goederen bereken de prijs mag echter in geen geval meer dan 75 pet. bedragen van den in boven staande zinsnede bedoelden prijs. Wehrmachtbonnen niet meer geldig. Volgens een verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied zijn de in omloop zijnde weermachtbonnen voor levensmiddelen met ingang van 1 Augustus 1942 niet meer geldig. Zij mogen dus na dit tijd stip voor den inkoop van levensmiddelen en voor het nuttigen van spijzen niet meer worden gebruikt. Wie losse weer machtbonnen, die den opdruk dragen „Deutsche Wehrmachtmarke Niederlan- de" uitgeeft of in ontvangst neemt, is strafbaar. Een uitzondering bestaat slechts voor SCHADELOOSSTELLING VOOR INGELEVERDE RIJWIELEN. Officieel wordt het volgende bekend gemaakt: De schadeloosstelling voor een inge leverd rijwiel, dat niet teruggegeven wordt of waarvoor geen ander rijwiel wordt verstrekt, bedraagt f 50. Behalve deze schadevergoeding krij gen personen, die door het inleveren hun eenige rijwiel hebben verloren, zonder daarvoor een ander rijwiel in de plaats te krijgen, een formulier voor de aan schaffing van een nieuw rijwiel, voor zoo ver zij het volgende kunnen aantoonen: 1. Dat zij voor de uitoefening yan hun beroep onvoorwaardelijk een rijwiel noo- dig hebben. 2. Dat zij op andere wjjze niet aan een rijwiel weten te komen. Wie een dergelijk formulier ontvangt en houder van een vetkaart is, wordt op verzoek bij de aanschaffing van het nieuwe rijwiel vrijgesteld van de beta ling van het verschil tusschen de uitbe taalde schadeloosstelling en den prijs van een eenvoudig heerenrijwiel. Schadeloosstelling, aanschaffingsfor mulieren en bonnen zullen worden uit betaald en uitgereikt door den burge meester, in wiens gemeente de inleve ring is geschied. De beslissingen van den burgemeester over verzoeken tot het verstrekken van een aanschaffingsfor mulier en tot het uitreiken van een bon zijn bindend. De burgemeesters zullen nadere in lichtingen over de uitvoering van dezen maatregel bekend maken. Men wordt verzocht, voordien geen verzoeken tot schadeloosstelling in tes dienen. de nieuwe roode bon voor gebak, die den zwarten opdruk draagt „Deutsche Wehr- machtmarcke Niederlande 25 gr. Ku chen", die bij genoemde verordening wordt ingevoerd. Evenzoo blijven de groene levensmid delenkaarten der Duitsche weermacht in Nederland verder geldig. Pachtoverbeiiikomsitleri) op aangewonnen Staatsdomeinen!. De Staatscourant bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van de De partementen van Justitie en van Land bouw en Visscherü betreffende in pacht uitgegeven, door drooglegging aange wonnen Staatsdomein. Daarin wordt bepaald, dat pachtover eenkomsten betreffende tot het Staats domein behoorende hoeven, waarop se dert de aanwinning van het land nog geen vijftien achtereenvolgende jaren de landbouw is uitgeoefend, indien de ver pachter zulks met het oog op een maat schappelijk gewenschte verdeeling van den grond noodig oordeelt, voor een ge deelte van het verpachte door opzegging kunnen warden beëindigd, mits de pach ter op het overblijvende gedeelte bij be hoorlijke uitoefening van het landbouw bedrijf een redelijk bestaan kan vinden. De opzegging dient te geschieden met inachtneming van een termijn van den minste een jaar, terwijl op het tijdstip waartegen wordt opgezegd, de pacht ten minste zes jaren moet hebben geduurd. Binnen een maandna de opzegging kan de pachter bij den in pachtzaken be- i voegden rechter nietigverklaring van de opzegging vorderen. De rechter beoordeelt niet, of de op zegging met het oog op een maatschap pelijk gewenschte verdeeling van den grond noodig is. Indien tusschen partijen geen overeen stemming wordt bereikt omtrent de wij ziging of aanvulling, welke ten aanzien van de pachtovereenkomst door de ge deeltelijke beëindiging in goede trouw noodig is geworden, beslist de Grondka mer daaromtrent op verzoek van de meest gereede partij. Tegen deze beslissing kunnen partijen beroep instellen bij de Centrale Grond kamer. Een) nieuwe gemeerlte Beer's. Bij besluit van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenland- sehe Zaken is bepaald, dat met ingang van 1' Augustus: a) de gemeente Linden wordt opgehe ven, het Oostelijk gedeelte van haar ge bied bij de gemeente Clyck e.a. wordt ge voegd en het Westelijk gedeelte bij de nieuwe gemeente Beers b) de gemeenten Gassel en Beers wor den opgeheven, en haar gebieden, samen gevoegd met het Westelijk gedeelte der gemeente Linden, een nieuwe gemeente Beetfs vormen. Tot Burgemeester der nieuwe gemeen te Beers wordt benoemd de Burgemees ter-Secretaris der bestaande gemeente Beers en tot ontvanger der nieuwe ge meente de tegenwoordige secretaris-ont vanger der gemeente Gassel. Het' Is gevaarlijk op heit strand. Het bureau van den Weermachtsbevel hebber in Nederland deelt mede: Dezer dagen heeft zich een noodlottig ongeval voorgedaan. In strijd met het verbod is een Nederlander het strand op- MAANDAG 3 AUG. 1942. Zie, gelijk de oogen der knechten zijn op de hand hunner heeren; gelijk de oogen der dienstmaagd zijn op de hand harer vrouw; alzoo zijn onze oogen op den Heere, onzen God, totdat Hij ons genadig zij. Ps. 123 2. Zot op onder 6.03 21.28 Maan op onder 0.13 13.58 Vandaag laatste kwartier,, 12 Aug. Nieuwe maan. OPGEPAST. Uit berichten uit verschillende plaat sen en uit waarschuwingen van burge meesters en commissarissen van poli tie blijkt, dat hier en daar individuen aan het werk zijn, om op eigen houtje en ten eigen bate fietsen, wollen dekens, stofzuigers, naaimachines en radiotoe stellen „in te vorderen". Het blijkt we derom, dat er onder alle omstandighe den personen zijn, die op handige en ge raffineerde wijze misbruik maken van be paalde omstandigheden en den treurigen moed bezitten hun medeburgers te be stelen. Ze deden zich in sommige plaat sen voor als ambtenaren, kwamen aan huis genoemde artikelen ophalen of stel den zich op de wegen op* om hun slag te slaan. Helaas zijn er altijd menschen, die zon der nader onderzoek hun bezittingen aan dergelijke pseudo-ambtenaren afgeven. Ze laten zich door deze heerschappen intimideeren en vergeten zelfs te vragen naar het legitimatiebewijs. Öok speelt „het gerucht" hier weer een rol. Als men zonder eenig onderzoek meehelpt aan het verspreiden van het gerucht, dat dit en dat zal worden ge vorderd, dan maakt men den weg vrij voor bovenbedoelde oplichters om hun slag te slaan. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk, dat zulke geruchten door dit soort lieden worden rondgestrooid. Laten wij daarom niet meehelpen aan de verbreiding daarvan, maar trachten in dezen tijd onze kalmte en nuchterheid te bewaren. gegaan, waar hij in aanraking kwam met een aldaar neergelegde mijn en door de ontploffing terstond gedood iyerd. In dit verband wijst de Weermachtsbe velhebber in Nederland er nog eens op, dat het betreden van het strand en de duinen, zooals zulks overal door borden is kenbaar gemaakt, algemeen verboden is, en dat de schildwachten opdracht heb ben, bij overtredingen gebruik te maken van de wapens. Wie ondanks het bestaan de verbod een militair terrein betreedt, loopt bovendien zooals bovenstaand voor beeld leert gevaar, in een der talrijk aan gelegde mijnenvelden te geraken en zijn leven op het spel te zetten. Nieuwe burgemee&ters benoemd. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Commissaris-Generaal voor bestuur en justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: J. A. Eekhof, plaatsvervangend burge meester te Hilversum tot burgemeester van Denekamp, en S. H. L. Woldringh, landbouwer tiet Oldehove, tot burgemees ter van Oldekerk. Eervol ontslag hoofdcommissaris van politie te Utrecht. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den hoofd commissaris van politie te Utrecht, D. Schuitemaker, eervol ontslag verleend uit zijn functie. Zi ekenf ondsverzekeri ng. Vanwege het Staatstoezicht op de Ziekenfondsen is thans een voorloopige regeling getroffen betreffende de posi tie van de rechtstreeks verzekerden in gevolge het Ziekenfondsenbesluit, die zich voor een verblijf van meer dan der tig opeenvolgende dagen begeven naar een andere verblijfplaats in Nederland dan hun eigenlijke woonplaats. Wanneer een rechtstreeks verzekerde of een indirect verzekerde gedurende dertig opeenvolgende dagen verblijf gaat houden in een ander gemeente dan die zijner inwoning, moet de rechtstreeks verzekerde hiervan onverwijld kennis geven aan het algemeen ziekenfonds, waartoe hij behoort. Dit geldt ook voor degenen, die op 31 Juli j.l. den dag van inwerkingtreding der nieuwe rege ling reeds in bovenvermelde omstan digheden verkeerden. Deze kennisgeving dient vergezeld te gaan van een opgave van den naam van de gemeente van het tijdelijk verblijf, zoo mogelijk den vermoedeljjken duur van dit verblijf en het adres ter plaatse. Indien de gemeente, waarheen de rechtstreeks verzekerde of de indirect verzekerde zich begeeft, buiten het wer kingsgebied ligt van het algemeen zie-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1