DAGKALENDER ZATERDAG 1 AUG. 1942 56e JAARGANG No- 254 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Waar zijn. Weer* 24 koopvaarders tot zinken gebracht - Duitsche legers 180 K.M. ten Z. van de Don - Engelsche aanval bij El Alamein afgeslagen. BINNENLAND Ps. 125 2. Zon op onder 6.— 21.32 Maan op onder 23.48 11.42 UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. BQ contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto De wereld wil bedrogen zijn. Zoo zegt het spreekwoord en velen zijn het er roerend mee eens. Maar hoe staat het met ons zelf? Dur ven we wéar zijn, vooral als het ons per soonlijk betreft? Of houden we voor onszelf graag een mooien schijn op, terwijl we, als we met ons geweten te rade gaan, en aan ons leven den norm van de Hei lige Schrift aanleggen, wel weten, dat achter dien mooi geverfden gevel zich zooveel schuil houdt, dat daarmee niet klopt? Zijn we zelf in alles oprecht en eerlijk? De waarheid kan moeilijk herberg vinden, wordt zoo dikwijls gezegd. Maar kunnen wij de waarheid hooren? Ja, als we worden gevleid en opgekamd, en onze deugden worden opgesomd, dan voelen we ons gestreeld, maar wanneer we op onze fouten en tekortkomingen worden gewezen? In vele gevallen, ook al voelen we het ongelijk aan onzen kant, gaan we ons dan heftig verdedigen. En we zijn er als de kippen bij, om op onze beurt den ander op het onkruid in z ij n tuintje te wijzen, dat hij maar eerst eens wieden moet. Zoo leiden we de aandacht handig van onszelf af. We hebben het soms, heel algemeen over onze zonden en belijden die ook in ons gebed. Maar doen wij ook belijdenis van onze concrete zonden? Zien wij die en noemen wij die? Strijden wij daar tegen? We kennen allen wel het verhaal van dat vrouwtje, bij wie de dominee op huisbezoek was. Ze wilde heel vroom doen en vertelde dominee, dat ze erg zondig was. „Jadat is waar", stemde de dominee toe waarna ze óp- vloog met den verontwaardigden uit roep: „Wat weet u dan van mij? Wie heeft er u wat van mij verteld?" Nu is het natuurlijk zóó, dat er geen mensch onder de zon is, die als een goed vriend een ander zijn feilen kan toonen en zelf volmaakt is. Het is heel moeilijk, om anderen te vermanen en duidelijk te laten uitkomen, dat men zichzelf ook ter dege van eigen fouten bewust is. Maar wat is de Bijbel eerlijk. Daar worden geen heiligen zonder vlek of rimpel geteekend. Integendeel, van de helden in het geloof worden allerminst de zonden verzwegen. Hun kwaad wordt zelfs bij name genoemd. Daarmede heeft God Zijn wijze bedoe lingen. Het zal ons op onze hoede doen zijn voor menschverheerlijking en ons den spiegel voorhouden, waarin we onszelf herkennen. Het zal ons God doen aan bidden in Zijn onbegrepen genade, dat Hij zulke zondaren tot Zijn kinderen aan- neemt en tot den arbeid in Zijn dienst wil gebruiken. Maar, dan moeten we ook het kwaad bij ons zélf willen zien en voor God wil len belijden. Hij heeft lust tot waarheid in het bin nenste. V Geen schoenenverkoop in de komende week. In verband met de inventarisatie van de voorraden schoenen hier te lande is in de periode van 2 tot en met 9 Augus tus 1942 het koopen, verkoopen en afle veren van alle soorten schoenen in den meest uitgebreiden zin, met inbegrip van pantoffels en teerloos schoeisel, verbo den, ook al zou hiervoor een geldige schoenenbon worden ingeleverd. In verband met het bovenstaande is de geldigheidsduur van de schoenenbon- aen, die in genoemde periode verloopen, verlengd tot en met 15 Augustus, zonder dat hiervoor een afstempeling van den bon door den distributiekring noodig is. Administratieplicht voor vervoerders langs den weg. Bij beschikking van den gemachtigde voor de prijzen is de voor fabrikanten en groothandelaren bestaande verplich ting tot het houden van aanteekening omtrent de hoogte en het tot standkö- men der prijzen uitgebreid tot onderne mingen, die zich bezighouden met het vervoer van goederen ten behoeve van derden langs den weg. Deze ondernemingen zullen er voorloo- PJg mede kunnen volstaan, het door de Ned. organisatie voor beroepsgoede- renvervoer langs den weg uitgegeven bedrijfsboek" nauwkeurig bij te houden, ondernemingen, die in het bezit zijn van rijvergunningen voor meer dan drie vrachtauto's, staat het vrij op een an- In het gebied van R z j e f zjjn krach tige aanvallen der bolsjewieken, voor een deel in tegenaanvallen, afgeslagen en daarbij zijn 40 tanks vernield. Aan het front van de W o 1 c h o en voor Leningrad zijn plaatselijke aanvallen van den vijand mislukt. By po gingen der bolsjewieken om de Newa over te steken werden 7 booten vernield. In de F i n s c h e Golf' heeft de luchtmacht een vyiandelijk vliegtuig steunpunt op het eiland Lavansaari be stookt. In Egypte hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen in den nacht van 29 op 30 Juli verscheidene vliegvelden bij Kaï- ro bestookt met bommen van zwaar ka liber. In loodsen en tankkampen ont stonden verscheidene groote branden. Voltreffers tusschen dicht bij elkander staande vliegtuigen richtten zware ver nielingen aan. Van 2 Britsche vliegtuigen, die gister middag boven N.-Duitsch kust gebied hebben gevlogen, is een tijdens luchtgevechten neergeschoten. Nog 17 Britsche vliegtuigen zijn aan het Ka naal en aan de Noorsche kust neergeschoten. In de wateren van Brigh ton hebben lichte gevechtsvliegtuigen overdag een koopvaarder van 3000 brt. tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht heeft bet luchtwapen met vrij sterke strijdkrach ten zijn aanvallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Birmingham herhaald. De verkenning in de vroege ochtenduren deed zien, dat talrijke zeer uitgebreide branden woedden. worden gevraagd, op overzichtelijke wijze uit hun boeken en Bescheiden blijken. de„6 ker°epsgoederenvervoerders langs e we£< "iet in het bezit zijn van ziin voor een motorrijtuig, vLr0Lnadere bekendmaking nog niet voer 0£> deze wiJze administratie te DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. EXTRA BERICHT. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt het volgende extra-bericht bekend: Duitsche duikbooten hebben de vij andelijke scheepvaart weer zwaar ge troffen. In het centrale deel van den Atlantischen Oceaan en voor de Ameri- kaansche kust werden uit krachtig be schermde convooien vijf schepen met 41.000 brt. tot zinken gebracht; verder nog 12 afzonderlijk varende schepen met 73.000 brt., vijf koopvaardijzeilsche- pen en een bewakingsvaartuig. Voor de Westkust van Afrika werden zeven sche pen met 53.000 brt. en in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee vijf koopvaardijzeilschepen tot zinken ge bracht. Uit convooien in den Atlanti schen Oceaan werden een torpedobootja- ger en twee schepen met 17.000 brt. en in de wateren van Cyprus een Britsche torpedobootjager door torpedotreffers zwaar beschadigd. Het Duitsche duikbootwapen heeft daarmede de torpedeering van deze maand opnieuw met 167.000 brt. ver hoogd. De vijand verloor weer 24 koop vaardijschepen,, tien koopvaardijzeilsche pen en een bewakingsvaartuig, ongeacht nog de als beschadigd vermelde schepen en torpedobootjagers. Het. opperbevel der Duitsche weer macht deelt verder mede: Duitsche, Roemeensche en Slowaak- sche troepen hebben den Benedenloop van den Don over een breedte van 250 km overschreden en de in dezen sector ter verdediging opgestelde vijandelijke strijdkrachten verslagen. De vijand, die in volslagen vlucht en wanorde terugstroomt, wordt door snelle formaties en vooruitgezonden af- deelingen der infanterie en door divi sies jagers vlak op de hielen gezeten en hem is reeds thans op verscheidene plaatsen in voorbijstrevende achtervol ging den verderen terugtocht afgesne den. De voorhoeden der Duitsche aanvals- legers staan reeds op 180 km ten Zuiden van den Don. Om het belangrijke spoor wegknooppunt Saltsk wordt sedert he denochtend gestreden. Een infanterie divisie heeft Koetsjevskaja ingenomen. Het aantal gevangenen en de buit ne men voortdurend toe, doch zijn bij den snellen opmarsch tot dusver niet te over zien. De luchtmacht heeft in onophoudelijk 'optreden ingegrepen in de aehtervol- gingsgevechtenzy dreef talrijke colon nes uiteen en verhinderde dat de tegen stander zich opnieuw nestelde. In de groote bocht van den Don heb ben Duitsche en Roemeensche troepen den vijand over de rivier geworpen. Ita- liaansche formaties hebben plaatselijke, door tanks gesteunde Sowjet-aanvallen op bloedige wijze afgeslagen. Uitbraakpogingen van ingesloten vij andelijke strijdkrachten en afleidings- aanvallen der Sowjet bleven vruchteloos. Bij deze gevechten heeft de vijand giste ren 62 tanks verloren. Ook in de bocht van den Don hebben formaties gevechts vliegers en slagvliegtuigen in de aanvals- operaties ingegrepen. Aan de ravitail- leeringsverbindingen def bolsjewieken werd op spoorwegen en waterwegen overdag en des nachts zware schade toe gebracht. - Italiaansch weermachtsbericht. Een vijandelijke aanval ten Zuiden van ElAlameinis duidelijk terugge drongen door onze detachementen. Nor male activiteit van verkenningselementen van weerszijden aan de rest van 't front. De vesting Tobroekis gebombar deerd door Britsche toestellen, waarvan er een door het afweergeschut werd neer geschoten. Het stortte brandend omlaag. De schade is beperkt; er worden geen verliezen gemeld. Boven Malta wer den tijdens bombardementsacties van Italiaansche en Duitsche luchtformaties levendige gevechten geleverd, waarbij de i R.A.F. vijf toestellen verloor, die neer geschoten werden door jagers der Spil. Een van onze vliegtuigen keerde niet op zyn basis terug. Korte Berichten. (D. N. B.). Naar van bevoegde zyde wordt medegedeeld, zijn er tusschen Oedenburg en Hegeyshalom^ (Hong.) 3 parachutisten geland. Na enkele minuten zijn zij gearresteerd. Toen zij verhoord en gefouilleerd werden, bleek, dat 't bolsje wieken waren, die uitsluitend levensmid delen en enkele brandflesschen by zich hadden. (D. N. B.)., De zender New York meldt, dat Stalin den Sovjettroepen be vel heeft gegeven, thans in geen geval meer te wyken. ,Na de verovering van Sebastopol. Het leger van gevangenen. Bolsjewisten en nog eens bolsjewisten, ouden en jon gen; alle stammen van de USSR zijn erin vertegenwoordigd. Deutscher Verlag-Recla-Pax-Holland m Vestigingsverbod te Bussum. De burgemeester der gemeente Bussum heeft vastgesteld en afgekondigd leen verordening, waarbij het behoudens zijn toestemming, verboden is zich in deze gemeente te vestigen of aldaar te ver huizen. Burgemeesters. By besluit van den commissaris-gene raal voor bestuur en justitie is W. Th. de Leeuw met ingang van 22 Juli 1942 ontslagen als burgemeester vap. Eist. De IJsbereiding. Ten onrechte heeft biykens berich ten hieromtrent in eenige bladen het feit, dat de Nederlandsche Meelcentrale den ijsbereiders in plaats van suiker sinds eenigen tijd koudijspoeder toewijst, tot de conclusie geleid, dat nu ook het vroegere kooksysteem, ter besparing van brandstof, verlaten is. In het belang van de volksgezondheid wijst het bureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd er op, dat de toewij zing van andere grondstoffen niet betee- kent, dat bij de bereiding van het ijs van de door de warenkeuringsdiensten ge stelde regelen mag worden afgeweken. Ijsbereiders dienen er derhalve rekening mede te houden, dat zij bij de ijsberei- ding het tot nu toe gevolgde kook systeem dienen te blijven toepaSsen, wil len zij niet in conflict komen met eischen van de Warenwet. Prijs van de aardappelen vastgesteld. De prijs van aardappelen, die den con sument in rekening mag worden ge bracht, van 3 tot en met 15 Augustus 1942, bedraagt, naar het bedrijfschap voor aardappelen mededeelt, f 0.09 per kg. Deze prijs mag zoo noodig verhoogd worden met 1 cent per kg. voor thuis be zorgen en 1 cent per kg. voor schrappen. Het wegen moet geschieden voor het 1 schrappen. VASTE BRANDSTOFFEN VOOR KOOKDOELEINDEN. Gedurende het tydvak van 1 Augustus 1942 tot en met 30 April 1943 geven de met „03 KF" gemerkte bonnen der kookkaarten DZ voor vaste brandstoffen recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen voor kookdoeleinden, met uitzondering van anthraciet en fa- brieksturf. Men dient er rekening mede te hou den, dat men met de op dezen bon be trokken brandstoffen tot 15 September 1942 dient uit te komen aangezien eerst op genoemden datum wederom een bon zal worden aangewezen. BON AANWIJZING VOOR AARDAPPELEN. Voor de distributieperiode van 3 tot en met 8 Aug. a.s: is het aardappel rantsoen vastgesteld op 3 kg. In verband hiermede geeft geduren de het tijdvak van Zondag 2 Aug. tot en met Zaterdag 8 Aug.. a.s. elk der met 39 A genummerde bonnen van de aard- appelkaart recht op het koopen van 1% kg aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zaterdag 1 Aug. 1942 geen aard appelen op genoemden bon mogen wor den verkocht, doch dat dit eerst mag geschieden op Maandag 3 Aug. Genebatorantb raciet en baggertUrf. Gedurende het tijdvak van 1 tot en met 31 Aug. '42 geven de met de woor den „generatoranthraciet 8e période" gemerkte bonnen recht op het koopen van één hl (max. 75 kg) anthracietnoot- jes 4 of 5, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak de met de woorden „generator- turf 8e periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks bag- gerturf. Honden- en kattenbrood. Van 1 tot en met 31 Augustus 1942 zijn op bon no. 6 van de voederkaarten voor honden dezelfde hoeveelheden hon denbrood beschikbaar als in de vooraf gaande periode. Op bon no. 6 van de voederkaart voor hondenbrood (groep K) wordt over de vermelde periode lVs kg kattenbrood beschikbaar gesteld. Na 31 Augustus zijn de bonnen no. 6 van vermelde kaarten ongeldig. Zij mo gen nadien'niet meer worden aangeno men. Siachtveeprijzen worden herzien. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling de prijzgn voor slachtvee binnen kort te herzien lezen wij in „De Tijd". De boeren zullen ten gevolge van een nieuwe prijsregeling, uit te vaardigen door den prijzencommissaris, een hooger bedrag uitbetaald krijgen. Om te voor komen, dat de prijsverhooging op den consument zou drukken, heeft de secre taris-generaal van Financiën zooals ge meld, de accijnsheffing .op geslacht wor dend vee tydelijk geschorst. De prijs van stalmest. De gemachtigde voor de pryzen deelt mede, dat in verband met de verhoogde kosten, de prijs van stalmest berekend mag worden op het dubbele van den prys, die op 9 Mei 1940 gold. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat deze 100 pet. verhooging alleen mag worden toegepast op den pry's af boerde rij. Voor de bijkomende kesten, zooals laad- en loskosten en vracht, mag niet meer worden berekend dan de werkely'k wettelijk toelaatbare kosten. Indien een hoogere pry's wordt ge vraagd, worden de betrokkenen in hun eigen belang aangeraden zich te wenden tot de Inspectie voor de prysbeheer- sching. ZATERDAG 1 AUG. 1042. Rondom Jeruzalem zy'n bergen; alzoo is de Heere rondom zyn volk, van nu aan tot in der eeuwighèid. 3 Aug. Laatste kwartier. 12 Aug. Nieuwe maan. ZONDAG 2 AUG. 1942. Hoe lief heb ik Uw woning De tent, o Hemelkoning, Die g'U ter eer hebt opgericht. Zon op onder 6.01 21.30 Maan pp onder 12.51 Sikkels klinken, sikkels blinken, rui- schend valt 't graan. In de omgeving van Markelo is de rogge-oogst in vol len gang. Rappe vrouwenhanden bin den het gemaaide koren tot schooven Hartgerink-Pax Holland m Opening eri sluiting van de Jacht. Bij besluit van den secretaris-generaal is de jacht op onderstaande diersoorten geopend gedurende daarby vermelde tijd vakken: Zeehonden van 1 Aug. 1942 t.m. 31 Mei 1943. Fazantenhanen van 1 Oct. 1942 t.m 31 Jan. 1943; fazantenhennen van 1 Oer. t.m. 31 Dec. 1942; hazen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; houtsnippen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942; korhanen van 1 Oct. t.m. 31 Dec. 1942 en op 20, 21 en 22 April 1943; korhennen van 1 Oct. t.m. 31 Dee. 1942; patryzen yan 1 Sept. t.m. 31 Dec. 1942. Alle soorten eendén (behalve bergeen den en eidereenden) van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1943; ganzen van 1 Aug. 1942 t.m. 31 Jan. 1943; goudpluvieren van 1 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943; meerkoe ten van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1943; watersnippen van 1 Aug. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. Het vangen van alle soorten eenden (behalve van berg- en eidereenden), gan zen, meerkoeten, watersnippen en goud pluvieren, door middel van netten, waar van het gebruik is geoorloofd, is toege staan van 15 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. '43. Het vangen van alle soorten eenden (behalve berg- en eidereenden), door middel van eendenkooien, is toegestaan van 15 Sept. 1942 t.m. 15 Jan. 1943. De jacht is o.m. niet geopend op boom- en steenmarters, dassen, otters, zwanen, bergeenden, eidereender, duikers, kemp hanen, wulpen, scholeksters, grutto's, tu reluurs en waterhoentjes. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 2 Augustus 1942. 'S Morgens tot 6.01 u. 's Avonds van 21.30 u. Maandag 3 Augustus 1942. 's Morgens tot 6.03 u. 's Avonds van 21.28 u.- S. J. Wesselink t Te Driebergen is overleden de oud-majoor der infanterie, S. J. Wesselink. De overledene, die ge boren was in 1869, werd 17 Nov. 1890 aangesteld tot 2e luitenant, den 19den Nov. 1894 bevorderd tot le luitenant en op 28 Sept. 1905 tot kapitein en wel by het voormalig 12e reg. infanterie te Groningen. Op 1 Mei 1916 werd de over ledene bevorderd tot majoor en wel by het voormalig 14e reg. infanterie te V 1 i s s i n g e n. Na zyn benoeming tot reserve-majoor werd hy ingedeeld by het voormalige „eerste" te Assen. Dhr Wesselink was officier in de Orde van de Ster (Roe menië). Prov. Griffie. De "wd Commissaris der Provincie heeft benoemd tot Commies ter Prov. Griffie dhr C. M. de Blinde, thans -ad junct-commies. Belastingdienst. Met ingang van 1 Aug. 1942 werden verplaatst: de rijksklerk der directe be lastingen enz. I. van Leersum van Goes, inspectie van 's Rijks directe belastingen naar Goes, kantoor directe belastingen en den schrijver 2e klasse der. directe belastingen enz. A. Pijper van Schie dam, inspectie der belastingen, naar Goes, idem. Ingetrokken werd de verplaatsing van den rijksklerk der directe belastingen enz. K. de Pagter van Middelburg, kan toor directe belastingen naar Rotter dam, directe belastingen Hie kantoor. De grenscommies A. Pouwels werd verplaatst van Philippine, invoerrechten en accynzen naar Terneuzen, alsvoor. Polders en waterschappen. Benoemd tot gezworene van den Dijckmees- terpolder, E. A. Ysebaerttot lid van 't bestuur van 't waterschap voor de uitwatering door de Sluis-aan- den-Oosterlandpolder, P.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1