DAGKALENDER VRIJDAG 31 JULI 1942 56e JAARGANG No. 253 LAN 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Leger en Waffen S.S. in zware gevechten - Proletarskaja stormenderhand genomen - Beperkte acties in Egypte - Dr Goebbels over het tweede front. BINNENLAND J Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noord weg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto Administrateur advertentiechef Bv P. DAVIDSE, Goes. als een duister vraagteeken voor de En- gelsch-Amerikaansche oorlogsvoering. Van Duitsche zijde is reeds uitvoerig gemotiveerd, waarom een poging tot vor ming van een tweede front niet gevreesd wordt, integendeel in zekeren zin zelfs gewenscht wordt geacht. De verdediging van de Duitsche Westelijke flank door strydkrachten, die voor iedere eventuali teit voldoende zijn, heeft de offensieve kracht in het Oosten nog geen afbreuk gedaan. De Duitsche troepen in het Wes ten zijn volkomen voldoende om de En- gelschen, wanneer zij komen, op waardi ge wijze te ontvangen. Wij zijn er op voorbereid, zoo schrijft Goebbels, dat, wanneer zij komen, zij nu niet juist met slechte formaties zullen komen. Een zekeren tijd lang zal de wereld vervuld zijn van het rumoer der wapenen en agitatieleugens. Maar dan komt lang zaam maar zeker onze oorlogsmachine in beweging en op een goeden dag zien wij de heeren Engelschen naar Berlijn oprukken. Weliswaar niet als verove raars, maar als gevangenen, en de rest streeft verslagen naar een nieuw Duin kerken, om over het Kanaal den langen weg naar Tipperary in te slaan. Dat de vijand zou kunnen probeeren een tweede front te vormen hebben wij nooit betwij feld. Wij bestrijden slechts met goede redenen, dat deze poging kans op suc ces heeft. Of Engeland in ernst een grootsch op gezette invasiecampagne zal beginnen, of slechts een poging daartoe zal doen, interesseert ons slechts matig. Ook de poging is strafbaar. Wy roepen den Engelschen een har telijk welkom toe. Het is te hopen, dat zij ook eenige Amerikanen meebrengen. Er zijn 27 maarschalken) in de wereld. DU1TSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Ten Zuiden van Rostov achtervol gen formaties van het leger en van de Waffen-SS voor een deel in harde ge vechten met vyandeiyke achterhoeden den wijkenden vijand. Ten zuiden van de Sal namen snelle troepen de stad Proletarskaja stormen derhand en verbraken op verscheidene plaatsen de laatste groote spoorwegver binding fusschen den Kaukasus en de rest van de Sowjet-Unie. Hierbij onderscheidde zich in het bij zonder een Brandenburgsche pantserdi visie. Bij den afweer van vijandelijke af- leidingsaanvallen vernielde een Wur- tembergsch-Badensche snelle divisie gis teren in verbitterde gevechten 68 vecht- wagens, voor het grootste deel zware. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen steunden na geslaagde luchtverkenning de aanvallen van het leger. ,In de groote bocht van den Don werd vijandelijken strijdkrachten den terugtocht naar het Oosten afgesneden. In de omgeving van Woronesj verloor de vijand gisteren weer 18 pant serwagens. In den midd en-frontsector en ten Zuiden van het Ilmenmeer worden op moeilijk terrein met succes plaatselijke gevechten geleverd. In 't hooge Noorden werden bij lucht aanvallen bij M o e r m a n s k de in richtingen voor militaire voorzieningen en scheepsbouw, alsmede een groot mi litair kamp ten Westen van de Kola- Bocht zwaar getroffen. Onder dekking van sterke bewolking uitgevoerde storings-aanvallen van af zonderlijke Engelsche bommenwerpers op steden van het Rijn- land, hadden slechts weinig resultaat. In den afgeloopen nacht viel een forma tie Engelsche bommenwerpers eenige plaatsen in het Saargebied, vooral woonwijken van de stad Saarbrüc- ken, aan, waarbij o.a. het „Gou-thea- ter" volkomen werd verwoest; de bur gerbevolking leed verliezen. Zeven der aanvallende vliegtuigen werden neerge schoten en twee andere door eenheden der Duitsche oorlogsmarine boven de Duitsche Bocht neergehaald. Aan de Oostkust van Enge land plaatste een, gevechtsvliegtuig overdag voltreffers op de fabrieksin- stallaties van een bewapeningsbedrijf. Sterke formaties van het luchtwapen vielen in den nacht van 29 op 30 Juli opnieuw Birmingham aan. Door verkenningsvliegtuigen werden vanmor gen vroeg talrijke groote branden waar genomen. Voor de Nederlandsche kust brachten patrouillevaartuigen vier van de tien aanvallende Britsche motorka- nonneerbooten tot zinken en schoten een kanonneerboot in brand. De vijand brak het gevecht af. Italiaansch weermachtsbericht. De operatieve bedrijvigheid aan het Egyptische front heeft zich gis teren beperkt tot acties van patrouilles en artillerieduels. Onze vliegtuigforma ties deden met succes aanvallen op vlieg velden en centra achter de vijandelijke linies. Een onzer toestellen keerde niet op zijn basis terug. Vliegtuigformaties van de As hebben militaire installaties op Malta gebom bardeerd. Aanzienlijke verwoestingen werden aangericht in de doelen. Twee Spitfires werden in luchtgevechten neer geschoten door Duitsche j&gers. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht brisantbommen laten val- len. °P de omgeving van Licata (Si- cilië). Een burger werd gewond. Geen schade werd waargenomen. DR GOEBBELS OVER HET TWEEDE FRONT. (A. N. P.). In „Das Reich" publiceert Rijksminister Dr Goebbels onder het op schrift: „Ook de poging is strafbaar", een artikel, waarin hij de Anglo-Ameri- kaansche campagne ten gunste van een tweede front bespreekt. Hij wijst er om te beginnen op, dat de - Duitsche weermacht na den winter on danks alle leugens in staat is tot presta ties waarvan men in de Angelsaksische landen geen begrip heeft. Tevens heeft de Duitsche weermacht uitstekende troe pen naar het Westen kunnen verplaatsen terwijl Timosjenko een dramatisch terug tochtsbevel heeft moeten geven, om ten minste een deel van zijn formaties te kunnen behouden. Daarmede is een toestand ontstaan, me men in Londen noch in Washington üad verwacht. Het z.g. tweede front, dat men zich had voorgesteld als een onder neming bijna zonder risico, staat thans Uit Britsch-lndië. Te Nieuw-Delhi is de execiitieve raad van den vice-koning van Britsch-lndië bijeengekomen. De Britsche berichtendienst meldt, dat in de bijeenkomst van den raad beraad slaagd is over de mogelijkheid van een garantie der geallieerden voor de onaf hankelijkheid van Indië na den oorlog en over het eventueel bijeenroepen van een ronde tafelconferentie voor een interi maire regeling tot het einde van den oorlog. Korte Berichten. (D. N. B.). Op grond van een door de Fascistische partij uitgevoerd -onder zoek zijn verschillende vooraanstaande leden van den bond van houtindustriee- len en houthandelaren gearresteerd, zoo wordt van officieele Italiaansche zijde bekend gemaakt. Enkele weken geleden is de Finsche veldmaarschalk Mannerheim ter gelegen heid van zijn 75sten verjaardag verheven tot de waardigheid van „Maarschalk van Finland". Deze staat gelijk met die, wel ke in Duitschland maarschalk Göring bekleed, die immers den titel heeft van „Rijksmaarschalk". In dit verband herinnert het Antwerp- sche blad „Volk en Staat" er aan, dat de andere Duitsche generaals, die den maarschalksstaf verwierven, den rang van generaal-veldmaarschaik hebben. Dit zijn de maarschalken Von Brau- chitsch, Keitel, List, Milch, Von Rund- stedt, Von Bock, Kesselring von Kluge en Von Leeb. Onlangs werden ook gene raal Rommel en generaal Von Manstein tot veldmaarschalk bevorderd. De groot admiraal Raeder bezit eveneens den veld- maarschalkstaf. Sowjet-Rusland heeft drie maarschal ken: Worosjilov, Boedjenni en Timo sjenko. Turkije heeft er één: Chakmak. Italië drie: Badoglïö, De Bono en Ca- vallero; deze laatste werd pas onlangs benoemd. Kroatië één: Kwaternik en Roemenië ook één: Antonescu. In Azië vindt men er twee: in Japan maarschalk prins Kanin, en in China maarschalk Tsjiang Kai-sjek. Tot voor kort telde Frankrijk nog twee maarschalken uit den Wereldoorlog: Pé- tain, staatshoofd, en Franschet d'Espery doch deze laatste is voor een paar weken overleden, zoodat Pétain alleen over- biyft met den titel van „Maarschalk van Frankrijk". De deken der maarschalken over heel de wereld is generaal Von Mackensen, die 92 jaar oud is en de éénige overge bleven veldmaarschalk van het Duitsche Keizerrijk. Gestadig groeit het verdedigingswerk in het Westen. Fundeeringen voor het geschut verrijzen in en uit den grond. Atlantic-Holland-P.K. Gentsch- Pax Holland m Ir Mussert over vorming van het thuisfront. In het jongste nummer van „Volk en VadeAand" doet Ir Mussert een beroep op de leden, der N. S. B. tus- schen de 18 en 45 jaar, om zich beschik baar te stellen voor de wacht aan het thuisfront. Na te hebben uiteengezet, hoe aan het thuisfront gebouwd moet worden door middel van versterking der beweging, in Landstand, Arbeidsfront en Volksdienst schrijft Ir Mussert „Daarenboven moet 't thuisfront ver sterkt worden in weerbaren zin. Dit is in dezen tijd nog het meest noodza kelijk. Ieder weet hoe er gestookt en geroddeld wordt, hoevelen er nog zijn, die in ernst meenen, dat ons vader land er door gebaat zou worden als de Engelschen hier een inval zouden doen en hoe zij in hun domheid in staat zouden zijn om mede te helpen aan daden van terreur of sabotage. Maar afgezien daarvan: er kunnen zich ram pen voordoen, die ordemaatregelen van bijzonderen aard noodig maken. In al deze gevallen is een betrouwbare hulp politie van duizenden mannen noodzake lijk. Een paar duizend hebben zich aangemeld voor de hulppolitie, maar vele duizenden moeten volgen. Het is mijn wensch, dat in het belang der beweging en van ons volk, de leden der beweging tusschen 18 en 45 jaar, die gezond en, recht van lijf en leden zijn en niet naar het Oostfront vertrekken, zich bereid verklaren plichtsgetrouw de wacht aan het thuisfront te betrekken. Degenen, die tot de hulppolitie wor den toegelaten, ontvangen een korte op leiding en blijven daarna verder hun ge wone werkzaamheden verrichten. Zij zullen dan ten minste in staat zijn om in moeilijke tijden een werkelijk thuis front te vormen. Zooals men weet is door den Rijks commissaris een vrijwillige hulppolitie ingesteld, die tot taak heeft de* onder steuning van de gewone politie-organen, bij de bestrijding van rampen en andere openbare noodtoestanden, bij de bestrij ding van ernstige gevaren en schaden, welke ten gevolge van luchtaanvallen ontstaan en in andere bijzondere geval len van handhaving van de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven. Tot „Agent der Vrijwillige Hulppolitie" kan slechts worden aangesteld: hij die a. de Nederlandsche nationaliteit bezit b. ten minste 18 en ten hoogste 45 jaar oud isi c. lichamelijk, geestelgk en moreel ge schikt is; d. de nieuwe Europeesche orde voor staat en bereid is deze naar zijn beste vermogen te dienen. De Beauftragte voor Zuid-Holland. Hitier heeft den Beauftragte voor de provincie Zuid-Holland, den heer Schwe- bel, benoemd tot Reichsrichter aan het Reichsverwaltungsgericht. Dr Schwebels werkzaamheden als Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Zuid-Holland worden door deze benoe ming niet beïnvloed. Arbeidsvoorwaarden in de klompen industrie. Blijkens de Staatscourant van 30 de zer heeft het college van Rijksbemidde laars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden in de klompenindu strie vastgesteld. De werknemers zijn ingedeeld in 3 groepen: geschoolden, geoefenden en on geschoolden. Het minimum-uurloon bedraagt voor geschoolden 48 cent, voor geoefenden 42 cent en voor ongeschoolden 38 cent. Ook voor jeugdige werknemers is een uurloon vastgesteld. Indien in tarief wordt gewerkt, moet 80 pet. der werknemers een gemiddeld weekinkomen genieten, berekend over een periode van 3 maanden, dat ten min ste 10 pet. hooger ligt dan het tijdloon. Voor overwerk wordt extra betaald. De werkgever is verplicht,* telkens na drie maanden (voor het eerst na drie BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. Van 2 Aug. tot en met 8 Aug. 1942. 39 A brood 4 rants, brood of gebak. 39 B brood y2 rants, brood of gebak. 39 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 39 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.- waren. 39A vleesch. y2 rans. vleesch of vL- waren. 39 A tabak 1 rants, tabak.1) 12 Juli tot en met 8 Aug. 1842. 337 algem. 1 kg suiker. 339 algem. 500 gr. jam. 343 t/m 346 alg. 1 rants, bloem, br., geb. 4-33, 4-34 res. 250 gr. rqst. 340 algem. 250 gr. peulvr. of haverm. 341 algem. 125 gr. gort. 342 algem. 125 gr. gemengd meel. 352 algem. 100 gr. vermicelli of maï zena. 347 t/m 351 algem. 100 gr. kaas. 36 A t/m 39 A melk 3% liter melk. 36 B t/m 39 B melk 1% liter melk. 36, 37 versn. 100 gr. chocolade. 38, 39 versn. 100 gr. suikerwerk. 12 Juli tot en met 5 Sept. 1942. 338 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 27 Juli tot en met 7 Aug. 1942. 38 boter y2 rants, boter. 38 vetrants, vet. 15 Juli tot en met 12 Sept. 1942. 2-35,2-36 res. y2 rants, boter. 3-35, 3-36 res. y2 rants, boter. 4-36 resrants, boter. Diverse artikelen. 29 Juni tot en met 8 Aug. 1942: 30, 31, 32 Reserve: serviesonderdeelen. 14 Juni tot en met 22 Aug. 1942. 01 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01, 02, 03 K.F. Brand stoffen 1 eenh.'brandstoffen (geen anthraciet). 1 Juli tot en met 15 Aug. 1942. 335 algem. 1 rants, eenheidszeep. 336 algem. 250 gr. waschpoeder. L zeep1 rants, eenheidszeep. L toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 1 Aug.: 38 Brood, Be schuit, Vleesch, Aardappelen, Tabak, Cigaretten. De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch, vleeschwaren en aard appelen. 1) Mann. personen van 18 j. en ouder. De druivenpluk in de kassen is op het oogenblik in vollen gang. Pax Holland-De Haan m maanden na de inwerkingtreding der re geling) aan het college van Rijksbemid delaars opgave te verstrekken van de door hun werknemers verdiende loonen, voor zoover deze arbeiders in tariefloon werken. De werknemers zullen per jaar 6 da gen betaalde vacantie genieten. Voor het overige zijn bepalingen opge nomen betreffende doorbetaling van loon over christelijke feestdagen en tijdens z.g. kort verzuim. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin Maandag 10 Aug. 1942 valt. VRIJDAG 31 JULI 1942. De Heere zal u bewarerf van alle kwaad; uwe ziel zal Hy bewaren. Ps. 121 7. Zon Maan op onder op onder 5.58 21.33 23.24 10.30 3 Aug. Laatste kwartier. 12 Aug. Nieuwe maan. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Officieel wordt bekend gemaakt: De Nederlander Arie de Haan uit Rot terdam, die bij vonnis van het Duitsche gerechtshof van 1 Juli 1942 wegens com munistisch optreden als saboteur was ter dood veroordeeld, is vandaag terecht gesteld door den kogeL Verhooging van den bieraccijns. Met ingang van 3 Augustus a.s. is de bieraccyns verhoogd met fl.20, waar door deze dan gebracht wordt op f 5.60. VRIJWILLIGERS NAAR HET OOSTFRONT VERTROKKEN. 'S-GRAVENHAGE. (A. N. P.). In den Dierentuin alhier hebben gistermiddag om half zes de commandant van het Ned. Vrijwilligerslegioen, luitenant-generaal Seyffard, de leider der N.S.B., Ir Mus sert én S.S.-Gruppenfiihrer Rauter, af scheid genomen van een contingent man schappen, dat gisteravond naar verschil lende opleidingskampen vertrok om over eenige weken te gaan deelnemen aan den strijd aan het Oostfront. Onder hen bevonden zich E. Voorhoe ve, hoofd van de afdeeling „actieve pro paganda" van 't departement van volks voorlichting en leider van de propaganda der NSB, H. Leeuwenberg, gemachtigde van den leider voor Noord-Brabant en M. Schuurman, algemeen zangleider der N. S. B., die het meerendeel der 375 ver trekkenden hadden geworven op hun tournee door ons land. Deze zullen bij de Waffen SS en heT Vrijwilligerslegioen in gedeeld worden. Tevens werd afscheid genomen van 'n groep hooger- en middenkader van het stafkwartier der W.A., die binnenkort zal volgen. Generaal Seyffardt wees er o.a. op, dat de aangetredenen een dapper besluit hebben genomen. Cegenover een barbaar- schen vijand zult ge komen te staan en hardheid tegenover hardheid moeten stellen. Om dat te kunnen, zult ge nog een harde leerschool moeten doorloopen. Bedenkt dan echter, dat ge de eer van den Nederlandschen stam hebt hoog te houden en toont, dat de geest der voor vaderen nog in u leeft. Ir Mussert wees op het idealisme dat de vertrekkenden bezielt. Het nieuwe Europa teekent zich reeds af, doch eerst zal de geweldige kolos van het communisme moeten worden neerge slagen. Wanneer ginds de stryd teneinde gestreden is, zullen Germanen de wacht in het Oosten moeten betrekken en ik zal alles doen, wat in mijn vermogen ligt om ervoor te zorgen, dat naast de Duitschers naast de andere volken van Europa, ook Nederlanders hun aandeel in deze wacht zullen leveren. Nog is het zoo, dat waar het nieuwe Europa uit het Westen bedreigd wordt, geen Nederlanders de wacht kunnen be trekken, dat Duitschers dit voor ons moeten doen. Maar ik ben er van over tuigd, dat eenmaal ook Nederland zyn plaats in het Westen zal innemen om te waken tegen het kapitalisme, dat van dien kant dreigt. Zoo juist bereiken my berichten over het voortreffelijke werk dat de Neder landers in de N.S.K.K. verrichten. Wan neer gij gelezen hebt over den slag in de Javazee, zult gy hebben vernomen, hoe daar een klein eskader uitvoer, wetende, dat het in flarden zou worden geschoten. Deze Nederlandsche mannen zijn gegaan omdat het hun plicht was. Inderdaad: er is in dit volk nog heroïsme. Houdt ook gy dan de Nederlandsche vlag hoog. De historie zal over ons rechten en zij zal zeggen: „Ja, deze mannen deden hun plicht. Zij waren de echte vaderlanders". Nadat het muziekkorps 't Wilhelmus had gespeeld, memoreerde SS-Gruppen- führer Rauter, dat het Legioen in den strengen winter van het afgeloopen jaar zich aan het Oostfront byzonder heeft onderscheiden. Het IJzeren Kruis eerste klasse werd aan 35 leden uitgereikt en het IJzeren Kruis tweede klasse aan 360 leden. Spr. wenschte den vertrekkenden veel wapengeluk en sprak de hoop uit, dat zg zich zouden gedragen als verte genwoordigers eener nieuwe frontgene ratie. Als attentie had het thuisfront er voor gezorgd, dat een pakket voor ieder der manschappen aanwezig was. Meisjes hadden de mannen voorts een bouquette in de kleuren van het Legioen op de 1 borst gespeld.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1