"feuilleton uit de provincie HOOFDSTUK XIV, (Wprdt veryolgd.) het eerste kind. producten niet worden toegelaten. Van dit verbod zal slechts surrogaat voor limonade gazeuse worden uitgezonderd, Als waterige, producten worden slechts toegelaten: limonade-gazeuse, surrogaat voor limonade-gaseuze en gearromati- seerd spuitwater. Laatst bedoeld artikel mag echter geen suiker of kunstmatig verzoetingsmiddel bevatten. De uitverkoop van voorraden van on deugdelijke samenstelling, reeds thans in winkels en café's aanwezig, zal tot 1 Aug. worden toegelaten. Producten in winkels en café's voorhanden, ter berei ding van alcoholvrije punch, mits niet verwaterd, vallen tot nader order buiten deze regeling. Nieuwe schoolgeldregeling voor lager-, middelbaar- eri voorbereidend hooge! r* onderwijs^ Eind 1941 heeft de secretaris-gene raal van het departement van binnen- landsche zaken aan de burgemeesters medegedeeld, dat bet overweging ver diende voorloopig geen voorzieningen te treffen ten aanzien van de schoolgeld heffing met betrekking tot het belasting jaar 1943 of het schoolgeldjaar 1942-'43, zulks in verband met wijzigingen, welke in voorbereiding waren. Thans bericht genoemde secretaris-generaal, dat de vaststelling van nieuwe voorschriften voor de heffing van schoolgelden voor het lager-, middelbaar- en voorbereidend hooger onderwijs jn een vergevorderden e.aat van voorbereiding verkeert. En aaugezien *in sommige gemeenten reeds ■voorbereidende maatregelen worden ge- L oiien voor den schoolgeldaanslag voor ly42-'43, verdient het aanbeveling deze maatregelen op te schorten en met de regeling der aanslagen te wachten, tot dat de nieuwe voorschriften hun beslag zullen hebben gekregen. Smeeroliën en -vetten! op dien boni Met ingang van 1 Aug. 1942 zal het koopen en in ontvangst nemen en het verköopen en afleveren van smeeroliën en -vetten, bestemd voor verbruik in motorrijtuigen voor wegverkeer (met uitzondering van het verkeer per rail) uitsluitend zijn toegestaan onder afgifte van geldige distributiebescheiden. De Rijksverkeersinspectie zal daartoe aan de verbruikers aanvraagformulieren zenden. De verbruikers behooren deze formulieren ingevuld en onderteekend aan de Rijksverkeersinspectie terug te zenden. Vervolgens ontvangen zij van de Rijksverkeersinspectie machtigingen, op welke zij bij den plaatje lijken distributie- dienst, gedurende de maand, waarin de machtiging is afgegeven, bonnen kunnen verkrijgen, die op het koopen van smeer oliën en -vetten recht geven. Hierbij worden de verbruikers onderscheiden naar de omstandigheid, of zij al dan niet zelf de afgewerkte olie regenereeren. Verbruikers, die zelf niet regenereeren ontvangen van de Rijksverkeersinspectie roode machtigingen. De distributiedien sten zullen tegen deze roode machtigin gen ook roode bonnen afgeven. Verbrui kers, die zelf regenereeren, ontvangen van de Rijksverkeersinspectie blauwe machtigingen en van den distributie- dienst blauwe bonnen. Bij afgifte van de blauwe machtigingen houdt de Rijksin specteur van het verkeer rekening met de omstandigheid, dat de verbruiker zelf regenereert door den betrokkene 20 pet. op zijn hoeveelheid te korten. Verbruikers, die niet zelf regenereeren en die dus roode machtigingen en bon nen ontvangen, zijn verplicht bij ver- versching van het carter de afgewerk te olie aan den leverancier af te staan. Zoowel de roode als de blauwe bonnen worden uitgegeven in coupures van een halve eenheid, 5 eenheden en 25 eenhe den. Een eenheid smeermiddelen be draagt één liter smeerolie of één kg smeervet. De bonnen, die gedurende de maanden Augustus tot en met October worden uitgegeven, zijn voorzien van den opdruk „periode a" en zijn tot en met 31 December 1942 geldig. De handelaren dienen de volle hoeveel heid, die op de bonnen verkrijgbaar is ge steld, af te leveren en mogen dus geen korting toepassen. Met ingang van 1 HET HUISJE AAN DE HAVEN. 85) o— „Of ik hem ken? Hij heeft zich la ten inpalmen door mijn dochter. Bin nenkort trouwen ze. Nou, hg zal weten dat-ie getrouwd is! „Zoo, wordt u zijn schoonvader?" „Wat ik je zeg. Hij is een fideele vent, daar niet van. Misschien kan hij Catrien in den band houden, maar ik geloof er niks van. Die draait iedereen om haar vingers. Je hebt wat op te kaappen, zeg." „Hoe bedoelt u dat?" „Nou ja, ieder weet toch, dat Kees niet deugde voor beurtschipper? Hg bracht er niets van terecht, geloofde het wel". „Bij jou aan boord is het anders ook een zoodje", werpt Piet er tusschen. „Wel weergasche kwajongen, wou jij „Ga aan je werk, Piet, en bemoei je niet met. andermans zaken", zegt Alex hard. Dan is Piet verdwenen, gnuivend, dat-ie bet toch lekker gezegd heeft. De beide schippers praten nog wat. Steinmetz inviteert Alex, om een pint bier te gaan drinken, maar die weigert pertinent. Hij wil met dezen schipper geen gemeenschap hebben. Piet krijgt er geducht van langs over zijn optreden. Hij moet bekennen, niet goed te hebben gehandeld. Maar die Nov. 1942 zullen met „periode b" ge merkte bonen worden uitgegeven, die tot en met 30 Juni 1943 geldig zg«. 'E« Rerfé van Ouwertaller' Te Hilversum is, 87 jaar oud, over leden de heer E. René van Ouwenaller, die een figuur is geweest van gezag in Christelijk sociale kringen. Vooral op het terrein der reclasseerlng heeft h(j ja renlang met groote toewijding gewerkt. De Rekkensche inrichtingen zjjn onder zijn leiding opgericht. Ook was hij langen tijd voorzitter van het Nederlandsche Bijbelgenootschap. Gerief» Ver. voor Drankbestrijding. Onder presidium van Ds J. v. Herksen van Ermelo kwam de Geref. Ver. voor Drankbestrijding gisteren te Apeldoorn in 41e algemeene vergadering bijeen. De voorzitter opende de uitstekend bezoch te vergadering op gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord, waarin hij op wekte tot den strjjd tegen het alcoholis me. De jaarverslagen werden goedgekeurd. Het aftredende lid van het modfra- men, Ds D. van Dijk van Groningen, werd herkozen. Zwolle werd aangewezen om de algemeene vergadering 1943 te ontvangen. Het referaat van den heer T. Bouter- se van Delfshaven: „De propaganda in nieuwe banen", kon om des tdjds wil niet in behandeling komen. Na afhandeling van het agendum hield Ds C. M. v. d. Loo, Geref. pred. te Rijns burg, een opwekkende rede. SchorSing accijnsheffing; op riundVee» Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën is bepaald, dat de heffing van accijns op ge slacht wordend rundvee tijdelijk wordt geschorst. ,Vesti g i n gsvergu rmï ng voor1 fotografen eri fotowinkels. In de Staatscourant van 27 dezer is opgenoihen het Vestigingsbesluit fotobe- drijven 1942. Ingevolge dit besluit is het verboden een inrichting, bestemd vpor de uitoefening van het fotografisch be drijf resp. een kleinhandel in fotografi sche artikelen te vestigen of uit te brei den'zonder daartoe van de Kamer van koophandel en fabrieken vekregen ver gunning. Aan de bepalingen van hetzelf- ze besluit is ook onderworpen de voort zetting van genoemde bedrijven, in ge val van wijziging in de personen van on dernemers of beheerders. Premie Ongevallertwöti 1941* De waarnemend secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken heeft de bijdrage over het jaar 1941 vast gesteld op 110 pet., van de voörschotpre- mie betreffende de Ongevallenwet 1921. Er zal dus 10 pet. van de voor 1941 be taalde Ongevallenpremie worden bijge- vorderd. Premie bijzonder Ongevallerifondd. Het bestuur der Rijksverzekerings bank heeft beslist om de definitieve bij drage over 1940 voor het bijzonder on gevallenfonds te stellen op 100 pet. van de geheven voorloopige bijdrage. Er zal dus geen verrekening of restitutie van de voor 1940 betaalde voorloopige bij drage bijzonder ongevallenfonds plaats hebben. gens artikel 5 van het besluit tot in stelling van een rijksdienst voor het na tionale plan verplicht daarvan door tus- schenkomst van den burgemeester mede- dealing te doen aan het bureau van de zen dienst. Voor Zeeland zijn bovenbe doelde objecten de volgende: Wildernis in den polder Kijkuit by Brou wershaven; Wester-Schouwensche in laag; Schouwensche duinen; slot Haam stede; Flauwersinlager, bij Moriaan- hoofd; Lockers polder en Flake met een denkooi; landgoederen bij Schuddebeurs Diepe Gat; Oosterland; de duinen en de manteling ten Oosten van Domburg; dui nen van Noord-Beveland; geïnundeerde polder buiten den Mariapolder ten Noor den van Wissekerke; Calandsp'older en Sebastiaan de Langepolder; Schengen in den Wilhelminapolder; der Boede en .Ter Hooge (landgoederen)Kalootgeïnun deerde zwarte polder; Zwarte Gat; dijk hellingen ten Z.W. van Krabbendijke het Zwinhet Groote Gatslikken langs het Ossendrechtsche Gat of Noordkil; ingedijkte kreken bij Philippine; groote «eiland, en de Axelsche Sassing. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 31 Juli 1942. 's Morgens tot 5.58 u. 's Avonds van 21.33 u. Bescherming van natuurgebieden. De president van den rijksdienst voor het nationale plan heeft thans de natuur reservaten aangewezen, welke in de eerste plaats voor bescherming in aan merking komen. Ieder die voornemens is binnen deze gebieden werken uit te voeren en openbare lichamen mede ten aanzien van voorgenomen grondaankoopen is vqI- lui verachtelgk wgst hg naar de tjalk zijn me mooie lui! De schip per weet er niets van, maar die meid, die Catrien, nou, dat is me er eentje. De baas ging altijd met haar uit, als ze hier lag en verwaarloosde de heele boel. „Ik vertrouw ze voor geen cent", zegt Piet nog waanwijs. Alex spreekt er verder niet over. Hij zegt alleen: „Als ik met iemand aan het praten ben, onverschillig wie, dan heb jij je er niet in te mengen. 'kHoop dat je dat nu voor eens en voor goed begrepen hebt". Hg weet nu al genoeg, zonder Ca trien te kennen. En hij vertelt het Marie, die moeder op de hoogte brengt. Ze begrijpen nu levendig, waarom Kees hen niet op zijn trouwdag hebben wil. De Steinmetzen, dat zijn geen lui voor hen. Kees is in absoluut verkeerd wa ter verzeild geraakt. Nadat Kees getrouwd is, ontmoet Alex de tjalk zoo nu en dan, maar dat wordt toch minder. Allicht komt Stein metz niet zoo vaak meer in Zuidburg. Spreken doen zij elkaar niet. Stein metz heeft vermoedelgk direct begre pen, dat de nieuwe schipper precies is als de oude Olieheerd. Correct, maar op een afstand. Nu, vooruit dan maar. Steinmetz vindt het, best. Wat kan hen tenslotte de familie van Kees schelen! Zijn dochter moet het maar zien te vinden met Kees. Het gaat nog goed, gelooft hij. Of het zoo blgven zal, is een tweede. Nu, hem i een zorg. Hij is big, yan die lastige Ca- Dames De jeugd van Uw teint wordt ernstig bedreigd door gebrek aan vitamine-F! Zonder voldoende toe voer van vitamine F verliest iedere huid haar frischheid iedere teint zijn jeugd! Wacht niet tot de symptomen Van vitamine F gebrek, die -U alom kunt waarnemen, zich ook bij U openba ren. Pas dagelijks Dobbelman's Castella Crèmes toe, de werkzame schoonheidscrêmes, die per tube 2000 eenheden vitamine F bevatten! luiiMim -PROOUÜT! Middelburg. Geen rijwielen meer buiten laten staan. Zooals uit een publicatie blijkt, is thans bij politieverordening bepaald, dat ook hier geen rijwielen onbeheerd mogen worden geplaatst of mogen blijven staan op of aan den openbaren weg. Dit geldt niet tusschen zonsopgang en zonsondergang, mits het rijwiel niet voor onmiddellijk gebruik gereed is, dus wanneer het van een behoorlijk slot is voorzien of b.v. een vitaal onderdeel er is afgenomen. Ongelukken. De bode v. d. Driest uit Aagtekerke 'had gisteren het onge luk in de Beddewijkstraat van zijn wagen te glijden. Met een hoofdwonde werd hij naar de woning van arts Peepk, in de Langeviele, gebracht, die de wond hechtte, waarna de man zijn weg kon vervolgen. Op den Noordweg reed gisteren een trien af te zgn. Die moet nu haar weg maar vinden Voorloopig zal zij het wel klaren. Kees heeft wat geld. En dat zaakje is niet slecht, daar in Rotterdam. Het is een voordeel, dat hij er fgratis consumptie heeft, al moet hij het niet gek maken...,..* Dp weken, de maanden, de jaren ver glijden. Het beurtveer van. Freek Olie heerd heeft zich, onder leiding van Alex van Straten, geheel hersteld van de in zinking, die gelukkig nog niet zoo ver gevorderd was, dat herstel uitgesloten was. Met de regelmaat van de klok tuft de motor eiken Dinsdagmorgen de ha ven uit, op weg naar Zuidburg, om van daar tijdig op Oostland aan tei stevenen, teneinde weer op tijd in Zeestad terug te zgn. Het knechtje Piet is een stevige jongeling geworden. Zijn vader heeft gelijk gehad: er zit toekomst voor hem in het beurtveer, als hij maar goed wil oplassen. En dat doet Piet Jansen. Alex heeft nu een flinken steun aan hem en hij heeft het loon van den knecht reed3 enkele malen, geheel eigener beweging verhoogd. Beurtschipper Van Straten 't is gek, maar de lui in Zeestad spreken nog steeds van: de motor van Olieheerd, zóó zit die oude naam er in gehamerd heeft een goede positie. De Naamlooze Vennootschap maakt beste zaken: moe der Olieheerd en Marie en Jan kunnen tevreden zgn. man met een bakfiets, toen hy een van de zyde van de stad komend bespannen voertuig ontmoette, De berijder van de bakfiets week naar rechts uit. Op het- 1 zelfde oogenblik hialde een vrachtauto de fiets in. De bestuurder van de auto wilde tusschen fiets en bespannen voer tuig rgden en toen ontstond een aan-»- ryding met de bakfiets, met als gevolg een totaal vernield/ linkerwiel en een beschadigde bak. Het nummer van de auto is bekend en procesverbaal zal tegen den bestuurder worden opgemaakt. Diefstallen. Van een op de Boden- markt geplaatsten bodenwagen is een pakje met kwattareepen ontvreemd. Uit een tasch van een rgwiel, dat voor den winkel van V. D., aan den Dam, stond, is een textielkaart verdwenen. Men schijnt het nooit te leeren, dat men stukken van waarde niet zoo voor het grijpen moet leggen. Zuid-Beveland. Kloetinge. Korfbal. Gisteravond speelde alhier Seolto H uit 's H. Arends- kerke een vriendschappelgken wedstrgd tegen Unitas H. Als eindstand werd een 22 gelgkspel bereikt. Kapelle. Korfbal. Op het S.D.O.- veld alhier kwam gisteravond Unitas I op bezoek om een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. Na een 21 achter stand wist Unitas met 42 te winnen. Kruiningen. Maandagmiddag werden de leerlingen der O.L. school alhier ont haald op kersen en pruimen door dhr J. van Langevelde. In diens pakhuis verzamelden zij zich aan lange tafels en konden naar harte lust kersen en pruimen eten. De leerlin gen der bijz. school waren juist met va- cantie en misten daardoor deze gulle tractatie. Yerseke!, De timmerman J. Luteyn had het ongeluk door de goot van een huis heen te vallen. De kwetsuren aan zijn voet waren zoo ernstig, dat Dr Pol derman den patiënt naar Goes deed ver voeren. Walcheren. Grijpskerke. In de Ned. Herv. kerk werd op 28 Juli j.l. zuster Van der Kooy ingeleid tot haar werk als wijkverpleeg ster in de dorpen Oostkapelle en Grijps- kerke. In zijn openingswoord heette de voor zitter van de „Ver. tot Chr. Wijkverple ging op Walcheren's N.W. deel", Mr F. L. S. P. Baron van Tuyll van Seroosker- ke, alle aanwezigen, in het bijzonder zuster v. d. Kooy, welkom. Hij wees op haar werk, dat niet alleen is zieken hel pen, maar ook troosten. Spr. wenschte haar Gods zegen toe op haar werk. Ds van Loon, predikant te Grijpskerke en 'bestuurslid, sprak over Jesaja 41:13 en installeerde zuster v. d. Kooy. De aanwe zigen zongen haar toe Gez. 2631. D3 Panhuise, secr. van de Ver., sprak een dankwoord en eindigde met dankgebed. Na afloop was er gelegenheid tot geluk- wenschen. Domburg. Bedrijfsvoorstel- lingen. In het Badpaviljoen alhier hebben drie bedrijfsvoorstellingen plaats gehad, georganiseerd door de afdeeling Vreugde en Arbeid van het Nederland sche Arbeidsfront. Het doel van deze voorstellingen is om de werkers, die vaak ver van huis en haard verwijderd zijn, na hun veelal zware dagtaak ook wat vreugde te brengen. Zeeuwsch-Vlaanderen. Biervliet. Onder groote belangstelling, waarbij het geheele dorp meeleefde, heeft de Wed. P. BabijnZonnevijlle te Biervliet Maandag haar lOOsten verjaar dag gevierd. B. en W. kwamen persoon lijk hun gelukwenschen aanbieden en bo den een bloemstuk aan. Voorts kwamen Ds A. Vrijlandt en vele anderen het kras se oudje complimenteeren, waarbij vele geschenken werden overhandigd. Van de inwoners kreeg zij een armstoel en een abonnement op de radiodistributie, 's Avonds brachten muziek- en zangver- eenigingen een serenade en aubade. Het geheele dorp was in feeststemming. Tholen en St.-Philipsland. Thollerfc Frauduleuze slach tingen. Ambtenaren van de C.C.C.D. vermoedden reeds eenigen tijd, dat er personen waren in deze gemeente, die zich bezig' hielden met frauduleus slach ten. Dinsdag zijn zij na ijverige controle, veelal nachtwerk, er in geslaagd, een drietal personen aan te houden, die na een langdurig verhoor, op het politie bureau bekenden, zich schuldig te heb ben gemaakt aan het slachten van drie (Vervolg.) Een tweede voorbeeld. De vader la een uiterst correcte, hoog geplaatste beambte; de moeder heeft een kunste naarsnatuur met voorliefde voor al het buitenissige. Daar de karakters der ouders zoo uiteenloopen, is hun onder linge verhouding voortdurend gespan nen. Er zgn twee kinderen, Jan, de oudste en Piet de benjamin, het troetel popje. Hebben de jongens ruzie met elkaar en dat gebeurt nog al eens dan trekt Piet steeds aan het kortste eind. Nu eens, omdat hg zijn recht niet met zijn vuisten kan handhaven, dan weer omdat zijn vader Jan in alles ondersteunt n niets van zgn jongsten zoon kan ver dragen, net zoo min als van zgn vrouw. De beide kinderen zgn tot op zekere hoogte stroopoppen van de twee vijande lijke machten, die achter hen staan. Jan, de sterkste en de oudste, het mannelijk symbool, is steeds overwinnaar. Piet lijdt de eene nederlaag na de ander. Eindelgk geeft de jongste de po gingen op bg den vader een beetje in aanzien te komen; zijn houding wordt aarzelend; hij verliest de hoop ooit een man te worden en gelijk te mogen heb ben. Deze moedeloosheid hebben alle jongste kinderen, wier oudere broers en zusters hun den weg der ontwikkeling schgnbaar versperren, doordat zij beter werk leveren of doordat de benjamins ónder straffe voogdij staan. Piet weet er niets anders op dan zich vaster aan de moeder te binden, die als strijdmacht tenminste achter hem staat. En deze beloont zijn „trouw" (hij is werkelijk haar eenige steun in het gezin), door- dat ze hem verwent, zooveel ze kan. Als dank en als wapen tegen den drogen ouwelijken Jan wordt hij voorbeeldig braaf en een beetje droomerig. De moe der laat hem aan al haar gasten zien en prijst hem dan overdreven sterk. Hij kan zich dus prachtig doen gelden en blijft jaren lang lief-kinderlijk. Aan den anderen kant wenscht hij natuurlijk evenals andere kinderen vurig, groot te worden. Hij ziet den afstand tusschen den snel opgroeienden Jan en zichzelf grooter en grooter worden. Wat moet hij doen? Kinderlijk blijven en de be scherming van zijn moeder behouden of haar bijstand verhezen en in een schijn baar hopeloozen strijd tegen den grooten broer en den machtigen vader zijn man nelijkheid probeeren te veroveren? Hij kiest het eerste, zooals de meeste ben jamins en bijna alle jonge meisjes doen. Voor het verloren paradijs stelt hij zich schadeloos door zijn moeder met alle middelen van braafheid, liefheid en aan hankelijkheid te tyranniseeren. De angst voor het groot worden, voor dreigende gevaren en verantwoordelijkheid maken hem zijn keuze tamelijk gemakkelijk, waarbij nog komt, dat zijn moeder hem de zorgen der volwassenen in veel te schrille kleuren schildert. We kunnen nu al de prognose stellen, dat Piet in het gunstige geval één van die onzelf standige mannen- zal worden, die steeds aan hun moeder blijven kleven en die alle zelfstandige leven probeeren te ont wijken; Jan daarentegen gaat zijn vader achterna: correct, hoog, afkeerig van gevoelsuitingen. Twee kinderen uit één gezin met dezelfde levensvoorwaarden en mogelijkheden! Niet steeds echter hebben de „Pieten" een moeder, die zich in hun dienst stelt Heeft zij geen tijd zich geheel aan de belangen van den benjamin te wijden, zoo kan zijn levensplan geheel vernie tigd worden. Rotterdam. P. W. J. S. varkens. Het vleesch is aan verschillen de personen in deze gemeente tegen zeer hooge prijzen verkocht. De slachtingen zijn verricht in een schuurtje van den landbouwer A. v. D., waar de dieren ook gestald zijn geweest. De eigenaar waa iemand uit deze gemeente, genaamd M. v. D., terwijl ze. zijn gedood door den slager v. d. E. Tegen alle drie personen is proces-verbaal opgemaakt. Tevens zijn door den ambtenaren van den C.C.C.D. in deze gemeente een twee tal personen, n.1. een zekere C. en de E. verbaliseerd wegens overtreding van de prijsbeheersching. Deze personen hadden vet verhandeld tegen prgzen van f22 per kilo. Door eendrachtig samenwerken van de de geheele bevolking van Diever is een prachtig natuurbad tot stand gekomen. Avond aan avond trok de geheele burgerg er op uit, om basins te graven en zand te kruien. Thans is het bad officieel geopend. Van Buiten-Pax Holland ffl

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2