TI ichter elburg, DAGKALENDER ii enkele jaren erleed Dr med. beide broeders tevens eerste gever van het ingenieur, 39 - GOES. Bond van te cliëntèle deiburg en loten zijn. andsfoffen. NEEL_ WOENSDAG 29 JULI 1942 56e JAARGANG No. 251 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Benedenloop van den Don overschreden - Ataslk veroverd Het tweede front. an dit nummer i" is weer be lichting wordt het oog, vïta- e vliegen, enz., weer antwoord vragen uit den fdred.) bij ÈT BESTUUR. en t en agage akgroep :hen M'burg en VULPENNEN URENVULPOT- ■ugbez. Postkan- (W.). VOS-HENGST- PAGTER, Kou- mburg. ,E VARE KOE PAAUWE iiding L.O. Bij- M.U.L.O. enz. Leraar M.O. (Z.-B.). ERING nü - Biezelingsche- a (Z.-B.) 3ST- EN MER- GESCHIERE, hulpbehoevend DZEIL, hetwelk Wie helpt? VRIE, Dijkwel, ber EEN NET maagd bij Me- Stationsweg 8, Le Cointre N.V. Bureaux; Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel jt> J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE GOES. Adwertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advsrtentïën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent.» Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bg vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Geloof en arbeid. Heerlijk, dat zomer-seizoen, waar jong en oud van" kan genieten, waarin de werkers op het land echter weer onder vinden, wat het beteekent„in het zweet des aanschgns brood te eten". Diepe indruk maakt een zomeravond buiten met zijn lange schaduwen. De velden liggen verlaten en wachten op de werkers, die morgen weer terugkomen. Lichte nevels zweven over het land en blijven boven de slooten hangen. Weldadig is de rust, die hiervan uit gaat. Zeeuwsch polderland, wat- ben je mooi met je welverzorgde hofsteden, je groene weiden en je rijpende koren akkers. Je wektin ons onrustige hart even een stemming van vrede. O God, wat zyt Gjj groot in Uw schepping! In de natuur zien we de zegeningen, welke ons van God nog toekomen. We merken daarin ook op het wonderlijk gewrocht Zijner handen. Zijn heerlijk heid, wijsheid en macht, maar ander zijds zien we ook in die natuur de bit tere gevolgen der zonde tot openbaring komen, zooals Genesis 3 ons dat pre dikt. De Christen weet, dat hij altijd de aardsche goederen hèeft te zien in be trekking met de taak, welke hij van Godswege heeft te verrichten. Ook de Christen-boer ziet de dingen zoo. Ja hij vooral, omdat zijn werk hem zoo nauw in aanraking met zijn Schep per brengt, omdat hij eiken dag onder vindt hoe diep hij van Gods zegen af hankelijk is. In zijn geloof is hij onzegbaar rijk. Heel zijn arbeid in het bedrijf is om geven door genadelicht. Heel de natuur, zoowel op een stillen zomeravond, als bij storm en onweer, bij droogte en re gen weet hij onderworpen niet aan een noodlot, maar aan 'sHeeren wil, aan Zgn voorzienig bestel. Dit licht ziet hij schijnen over zijn akkers en weilanden. Het Calvinisme heeft zoo heerlijk ge grepen de combinatie van geloof en ar beid, van wachten en doen. .Wij hebben met den inzet van geheel onzen per soon te arbeiden. Doch wij leggen het resultaat in 's Heeren hand. liet Christelijk geloof maakt geen slappe of zorgelooze boeren, doch ke rels van stavast, onfdat zij rekening hou den met Gods gebod en zich ten diepste er van bewust weten, dat zij aan Hem rekenschap en verantwoording schuldig zijn. - BINNENLAND Bij diefstal vam levensmiddélïert geen extra toewijzingen. In geval van diefstal van, levensmidde len uit eigen magazijnen, opslagplaatsen, winkels en dergelijke ruimten, verstrek ken de organisaties, waaronder de des betreffende producten ressorteeren geen extra-toewijzingen of soortgelijke be scheiden ter vervanging van de gestolen goederen. Het Rijksbureau voor de voed selvoorziening wijst een ieder er nog maals met den grootsten nadruk op. Men behoort zoodanige voorzorgs maatregelen te treffen, bijvoorbeeld door voortdurende bewaking, dat diefstallen eenvoudig onmogelgk zijn. Het loodgieters- en) fitte rsbedrijf. Blijkens de Staatscourant van 27 de zer heeft het college van Rijksbemidde laars een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor de loodgieters en fitters. Ter bepaling van het loon van deze werknemers zijn de gemeenten in Neder land ingedeeld in tien klassen. De loonen nemen toe met het aantal praetijkjaren der werknemers. Voor vol slagen werknemers (werknemers, die ne gen praetijkjaren vervuld hebben of reeds eerder als volslagen worden beschouwd) bedraagt het uurloon naar gelang der gemeenteklasse 70 cent tot 42 cent. De werknemers zullen zes dagen va- cautie per jaar genieten met behoud van loon. Voor het overige bevat de regeling bepalingen betreffende extra-vergoeding voor overwerk en doorbetaling van het loon tijdens Christelijke feestdagèn en z.g.n. kort verzuim. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin 1 Aug. 1942 valt. - Geent vestiging zonder vergunning. In de Staatscourant van 24 Juli komt een viertal beschikkingen van den Secre- tans-generaal Van het departement van andel, Nijverheid en Scheepvaart voor, betreffende de uitvoering van de Vesti gingswet Kleinbedrijf. Hierbij wordt de vestiging zonder vergunning van den cretaris-Generaal verboden van in- hpri l11 bet smids- en hoefsmids- veemjt gas. en waterfittersbedrijf, lood- ersbedrijf en den kleinhandel in meu- en, onderscheidenlijk van het meubel- on -Reze beschikkingen zijn 5 Juk 1942 in werking getreden. t DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Oosten is het bruggehoofd over den Don bij Rostof in een voortschrij denden aanval sterk naar het Zuiden uit gebreid. Ten Oosten van de stad hebben infanterie en gemotoriseerde formaties over een breed front den Don overschre den en nadat zij den vijandelijken tegen stand hadden gebroken, bereikten zg den sector van de M a n y t s en Sa 1. Indegroote bocht van den Don duren de gevechten ten Noord westen van Kalatsj nog voort. Ten Zui den van deze plaats nebben de Duitsche en verbonden troepen den geheelen be nedenloop van den Don bereikt of ^ver- schreden. De luchtmacht heeft door krachtige aanvallen een groot aandeel aan de verplettering van den vijand ten Zuiden van den-Don. Overdag en 's nachts werden ook gis teren de etappeverbindingen, het veer- verkeer en de vliegtuigbases der bolsje wisten, aangevallen. Hierbij1 werden tal van treinen en spoorweginstallaties, ver scheiden Wolgaschepen en 53 vliegtui gen verwoest. In de omgeving van Woronesj hebben de bolsjewisten na hun buitenge woon zware verhezen aan menschen en materiaal gisteren niet meer aangeval len, afgezien van enkele plaatselijke ope raties. In den middensector werden omsingelende vijandelijke strijdkrachten vernietigd of gevangen genomen. Aan het Wolkoffront mislukte een vijandelij ke aanval op een bruggenhoofd in een hevig handgemeen. In E g y p t e heeft de vijand 's nachts met sterke formaties infanterie eh tanks de DuitschItaliaansche stellingen bij El Alamein aangevallen. In een tegen aanval werden de Britten met zware verliezen terug geslagen en hierbij wer den duizend gevangenen gemaakt, be nevens zestig pantserwagens vernietigd. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers mengden zich met succes in de afweergevechten. In luchtgevechten schoten Duitsche jagers negen Britsche vliegtuigen zonder eigen verliezen neer. Op M a 11 a hebben Duitsche vliegtui gen de bestrijding van lucbtbases voort gezet. In den strijd tegen Groot-Brittannië .heeft de luchtmacht gisteren talrijke in- dustrieele en verkeersdoden inZuid- en Midden-Engeland met af zonderlijke vliegtuigen aangevallen en in den afgeloopen nacht met sterke strijd krachten het Britsche industriecentrum Birmingham, benevens voor den oorlog belangrijke installaties in vele an dere steden! in de M i d 1 a n d s en O.- Engeland. Terwijl de treffers goed neerkwamen, werden talrijke verwoes tingen en uitgestrekte branden-waarge nomen. Tïjctens militair onvruchtbare overdag ondernomen storingsaanvallen van af zonderlijk vliegende Britsche bommen werpers op nederzettingen in het Noord- West Duitsche gebied, werden drie vlieg tuigen neergeschoten. Italiaansch weermachtsbericht. Gisteren heeft in de zone ten Zuiden van El Alamein tijdens felle en her haalde gevechten tegen de divisie Tren- to en de 90ste Duitsche divisie de vijatid ernstige verliezen geleden, zonder een enkel voordeel te behalen. Ruim duizend gevangenen, voor het meerendeel Austra liërs, bleven in onze handen. 32 tanks en een dertigtal pantserauto's werden vernield. In den Zuidelijken sec tor van het front zijn vijandelijke deta chementen, die trachtten onze stellingen te naderen, gebombardeerd en terug gedreven door het nauwkeurige vuur van de artillerie. Tijdens levendige ge vechten tusschen verkenningspatrouilles werden de Britsche patrouilles gedwon gen terug te trekken. De luchtmacht der Spil heeft de strijd krachten der tegenstanders aangevallen met bommen en mitrailleurvuur. Tijdens luchtgevechten werden 9 toestellen neergeschoten door Duitsche jagers en een door onze jachttoestellen. Een bom menwerper, die door het afweervuur van Tobroek werd getroffen, stortte op den grond neer. De vliegvelden Halfar en La Venezia zijn bestookt' en drie vliegtuigen op den grond in brand ge worpen. Twee Engelsche toestellen werden door escorteerende jagers neergescho ten. Zij stortten brandend neer. Twee onzer vliegtuigen, die hadden deelgeno men aan de operaties van den dag, zijn niet op hun basis teruggekeerd. Strijd! in nieuwe fase getreden. De A. N, P.-correspondent meldt uit Berlijn: De Duitsche en verbonden troepen hebben den benedenloop van den Don overschreden en het belangrijke spoor wegknooppunt Atasik veroverd. Hier mede is de strijd in het Zuiden van het Russische front in een nieuwe fase ge treden. VanAnglo-Amerikaansche zijde heeft men korten tijd de hoop gekoesterd, dat Timosjenko achter den Don een afweer- front zou kunnen opbouwen, doch de on stuimige opmarsch der verbondenen heeft deze hoop den bodem ingeslagen. Het tweede froift. (D.N.B.) De „Times" meldt, dat de Britsche minister van arbeid, Bevin, Zondag te Pontypool een rede heeft ge houden,waarin hij o.a. verklaarde: „die Engelschen, die niet ophouden luide te roepen om de oprichting van een tweede front, zullen ervoor verantwoordelijk zijn, wanneer het Britsche volk in twee vijandelijke kampen verdeeld wordt. Juist dit geschreeuw om het tweede front, legt daartoe den grondslag en lejdt tot datgene, wat men steeds heeft willen vermijden. Als minister in het kabinet ben ik niet bij machte, mij met strate gische besprekingen bezig te houden. Ik wil er echter op wijzen, dat nie mand een grooter vriend der Sowjet Unie iadan ik. Daarom verzoek ik dringend ar?-degenen, die beweren eveneens veel voor de Sowjet Unie over te hebben, geen al te grooten druk te oefenen op de Britsche regeering inzake een tweede front, doch de eigen regeering te onder steunen bij haar zware taak". De bekende Engelsche afgevaardigde, Vernon Bartlet,, heeft in een opzienba rende rede te Londen gezegd, dat de Ge allieerden wellicht geen landing in Euro pa zullen kunnen ondernemen. Dan moet van het Britsche volk een langdurige „af mattingsoorlog" gevergd worden. De luchtaanval op Hamburg. Uit Berlijn: Wij vernemen uit Ham burg, dat de laatste luchtaanval, waar van het Duitsche opperbevel reeds mede gedeeld heeft, dat de verliezen der bur gerbevolking vrij zwaar geweest zijn, tamelijk krachtig geweest is. Daar de brisant- en brandbommen bijna uitslui- tend boven woonhuizen afgeworpen wer den, is een vrij groot aantal huizen ver nield of beschadigd. De branden konden vrijwel alle nog gedurende den nacht gebluscht worden. Gisteravond was het aantal dooden tot 99 gestegen. Daar het aantal ver misten nog niet nauwkeurig opgegeven j kon worden, moet met een stijging der verliezen van de burgerbevolking reke ning gehouden worden. De Britsche verliezen zijn zwaar, want niet minder dan 37 toestellen werden neergeschoten. Kaarsen op den petroleumbon. Gedurende het tg dvak van 1 Augus tus tot en met 30 September 1942 geven de met „24" genummerde bonnen van de petroleumkaarten „S" en „T" recht op 'tkoopen van één rantsoen kaarsen. Eén rantsoen kaarsen bedraagt 300 gram. De voor het koopen van kaarsen aangewezen bonnen moeten vooraf by den winkelier worden ingeleverd, des- gewenscht tegen ontvangstbewys. De aflevering der kaarsen aan de verbrui kers heeft eerst plaats nadat de winke lier zich door middel van de door hem ontvangen bonnen heeft bevoorraad. Dit is de laatste bonaanwyzing voor kaarsen tot en met 3d September 1942. De ondergang van een leger aan den Don. De sowjets konden dén reddenden Oostelijken oever van den Don niet meer bereiken. Vernietigend werd het leger hier aan den oever der rivier verslagen. Hoffmann-Stapf-P.K. Bauer-Pax Holl. m 1 BIJ DE NEDERLANDSCHE BOEREN IN WIT-ROETHENIE. L „De eerste twee maanden zgn we in Riga geweest", zoo sehrgft ergens in het Oosten, één der Nederiandsche Oostland- boeren in een uitvoerigen brief aap, den heer Max Blokzijl, uit welken brief wil het volgende overnemen: „Vrijdag voor Pinksteren zijn we allen Uit Riga vertrokken de onmetelijke ruim,- te in. Ik ben met mijn zoon doorgereisd naar Baranowitsche en we kwamen daar den tweeden Pinksterdag aan. Het was een mooie reis en we hebben veel gezien. De stad Dunaburg heeft veel geleden van den oorlog, zoo hier eh daar een ge heelen Russischen trein onderaan de spoorbaan, evenzoo vernielde tractoren, pantsers, tanks, auto's, enz. Daags na Pinksteren werden we met een auto af gehaald en naar Nowa-Mysch (nieuwe muis) gebracht, 'n groot dorp 6 km Zui delijk van Baranowitsche, dat enkele hon derden km's ten Zuiden van Minsk ligt. Onze chefs, twee Sonder-Führers in den rang van luitenants, zijn prachtke rels, echte kameraden, n.l. twee boeren, de ééja uit Würtemberg en de ander uit Oldenburg, beide met een bedrijf van 5060 ha. Wij kunnen best met hen op schieten; ze zijn eiken dag op kantoor om alle landbouwaangelegenheden te verzorgen en hebben het heel druk. Het lijkt daar soms wel een bijenkorf van in- en uitgaan. Spoedig zullen wij wat arbeid kunnen overnemen op een voor ons pas send terrein. Drie weken, die we op een landgoed doorbrachten hebben we ge bruikt om op controle te gaan naar de groote landgoederen (staatsbedrijven), We hebben veei gezien en gehoord, wat ook in ons vak te pas komt of kan komen. Laat ik beginnen met het bedrijf, waar we 3 weken rijn geweest. Daar heeft rich ook, als op'zoovele plaatsen, een trage die afgespeeld. Den echtgenoot van de eigenaresse hebben de bols jewieken naar Siberië gesleept, haar vader,een oude man van 80 jaar, die bij haar is, hebben ze 9 maanden fn de gevangenis gezet en toen de straat opgeschopt; haar moe der, die van Duitsche afkomst is, heb ben ze laten doodhongeren. Zoo is, het bijna op alle staatsbedrijven, waar wy rijn geweest. Voordat de Duitschers de bolsjewieken op de hielen kwamen, heb-« ben ze bijtijds de beenen genomen, maar zg hebben alles geroofd en gestolen, n.l. 30 koeien, 12 paarden, alle varkens, wa gens, machinerie, werktuigen, huisraad en linnengoed, ja tot zelfs de bijen toe, zoodat onze Mevrouw die met haar doch ter naar Duitschland gevlucht was, weer terug kwam en niets, maar dan ook hee- lemaal niets meer terug vond. Het laat zich begrgpen in welk een desolaten toe stand alles was, als men weet, dat er in dien tusschentyd 13 bolsjewistische ge zinnen in haar acht kamers hebben ge woond. In één van de kamers hebben ze de varkens ondergebracht, en toen Me vrouw terug kwam lag de mesteer nog 2 voet hoog, om van alle ongedierte maar niet te spreken. Op andere staatsbedrijven werd ge- wooniyk het kasteel, het landgoed of het huis bij het verlaten nog vaak in brand gestoken. Dat is nu de cultuur van het bolsjewisme! Hoe vele Nederlanders daar nog de zegeningen van verwachten, is toch wel onbegrgpelgk. 'tls alles nog veel erger dan ik hier vertel; het tart gewoon elke beschrijving. Mevrouw is een vrouw van zeer goede afkomst, was rijk, doch is nu straatarm, doordat de bolsjewieken van haar land goed een staatsbedrijf hebben gemaakt. Zij is nu door de Duitsche overheid als Verwalterin op haar eigen voormalig goed aangesteld. Ze hoopt na den oorlog eerst haar man en een gedeelte van haar land weer terug te krijgen. Na haar te rugkomst heeft zg met haar dochter de armen uit de mouwen gestoken en alles na weken van hard werken.weer op orde gekregen. Ze was voor ons een echte moeder en we zullen haar nog vaak be zoeken. Ik waagde het te zeggen aan de hand van portretten: U bent in 4 jaar tgd 10 jaar ouder geworden. „Nee", zei ze, „minstens 20 jaar". Volgens de por tretten was ze op 37-jarigen leeftijd een jonge vrouw, maar de doorgestane angst had haar zwaar aangegrepen". (Slot volgt.) WOENSDAG 29 JULI 1942. Uw Bewaarder zal niet sluimeren. Pö. 121 3 b. Zon op onder 5.56 21.36 Maan op onder 22.29 7.58 3 Aug. Laatste kwartier. 12 Aug. Nieuwe maan. Ziekenfondspremie voor1 werkverru i m i rrgsa rbelddra. By besluit van den Secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken is bepaald, dat voor de berekening van de door den werkgever Ingevolge het riekenfondsenbesluit verschuldigde pre mie en van het op het loon van de arbei der in te houden gedeelte daarvan ten behoeve van arbeiders, die werkzaam rijn hg een van rijkswege gesubsidieerd of uitgevoerd werkverruimingsobject uit gegaan wordt van hetzelfde dagloon als bij de premiebetaling voor de ziektewet, de ongevallenwet en de kinderbijslagwet. Dit besluit wordt geacht in werking te rijn getreden met ingang van 1 Novem ber 1941. Vertfek vrijwilligers naar het Oostfront. Donderdagmiddag zullen de heeren Voorhoeve, Leeuwenberg en Schuurman met alle andere vrijwilligers naar het Oostfront vertrekken. Beperking organiseeren van kermissen. De secretaris-generaal van het depar tement van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters bericht, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Ne deriandsche gebied het volgende heeft bepaald. Het organiseeren van kermissen in den omvang, waarin deze in enkele provin cies worden gehouden, schaadt de ar beidsprestatie in de voor den oorlog be langrijke bedrijven en belast door het transport van. kennistenten enz. op de spoorwegen het goederenvervoer. Daar om rijn voorioopig verboden alle trans porten van dergelijke kermistenten, draaimolens enz. per trein of met andere voertuigen, gedreven door benzine, an dere brandstof en generatoren. De gemeentelijke regelingen inzake afzet en vervoer van groenten. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij heeft zijn ambtgenoot van binnenlandsche za ken gewezen op de omstandigheid, dat thans een rijksregeling is getroffen ten aanzien van afzet en vervoer van groen ten, zoodat de gemeentelijke regelingen betreffende dit onderwerp, welke den laatsten tgd zgn tot stapd gekomen, kunnen worden ingetrokkerf In verband hiermede is via de commissarissen in de verschillende provincies aan de burge meesters verzocht de betreffende ge meentelijke regelingen in te trekken of te herzien, zulks in verband met de ge- wenschte rechtszekerheid op dit gebied. Giften) Winterhulp. Winterhulp Nederland heeft in de pe riode van 13 t/m 18 Juli aan giften ont vangen totaal f7520,45. Maximumprijzen! droge batterijen! van buiienflandSche herkomst. In de Staatscrt van 27 Juli is opgeno men de „prgzenbeschikking ingevoerde battergen no. 1", waarbg wordt bepaald, dat importeurs en wederverkoopers zak- batteryen, kleine en groote staafbatte- ryen, kastbatteryen, bei-elementen, ano de- en roosterbatteryen met ingang van 1 Augustus slechts te koop mogen aan bieden of verkoopen tegen ten hoogste de prgzen, welke op of laatstelgk voor 9 Mei 1941) wérden berekend. De secre taris-generaal van Handel, Ngverheid en Scheepvaart kan op bovenstaand voor schrift uitzonderingen toestaan, indien verzoeken daartoe worden gericht aan het rijksbureau voor verwerkende indu strieën. Burgemeesters. A. G. Delen, is met ingang van 1 Aug. opnieuw benoemd tot burgemeester van Eibergen; L. Schuman is met ingang van 15 Sept. opnieuw benoemd tot bur gemeester van Lopik, Jaarsveld en Wil lige Langerak. Nieuwé wethouder te 's-Gravenihage. Tot wethouder van Sociale Zaken te 's-Gravenhage is benoemd de heer P. Kuiper, laatstelijk hoofdcommies in*al- gemeenen dienst voor sociale aangele genheden aldaar. Tram in een vaart gereden. (A. N. P.). Gisteren is een tram van de R. T. M. ter hoogte, van de zuivel fabriek by Brielle in de zich daar bevin dende vaart gereden. De machinist wist nog bgtgds van de locomotief te sprin gen, waarby hy echter aan een zgner armen werd gewond. De conducteur liep eveneens verwondingen op, terwijl zes passagiers min of meer ernstig gewond werden. Allen zgn naar het ziekenhuis overgebracht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1