TK DAGKALENDER DINSDAG 28 JULI 1942 56e JAARGANG No. 250 CHRIST EL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Wat is beschaving? Duitsche troepen veroveren Bataisk en bereiken den Don over een breed front - Hoe Rostow werd veroverd - Mussolini bezocht Noord-Afrika. Mzmm j* A BINNENLAND Maan op onder 21.55 6.41 3 Aug. Laatste kwartier; ilen en zijn rsber. 22.00 Radio-Cen- ïet de Stu- vij draaien. j8.15 Zie (gr. opn.). 0.15 Gram. 1.30 Gram, kent. 12.45 00 Boeren- idige piano- .ichte toets. ier: Jeugd- ler", disco- luziekgezel- ikelijke- on Dliste. 18.00 Ensemble 9.30 BNO: ;h praatje. JO: Engel- e economic )-Centrales: „Maria van Iratn. 21.45 Uitalr over- -24.00 Zie bod" kosten nmer 0.75. Bureaux! Lange Vorststraat 70 Goes, postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J, J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE GOES. AdvertentiSn 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeeüngen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Met deze vraag hield een medewerkster van „De Standaard" zich onlangs bezig. Wat is beschaving? Daar hebben de menschen een verschillenden kijk op Beschaving dat isals je met mes en vork eet als je das en je pak bij el kaar kleuren als je je handschoenen by sommige gelegenheden uittrekt en by andere aanhoudt als je een ander niet botweg in de rede valt als je je han den en je tanden goed verzorgt als je verstand van muziek hebt enz. Om precies te zeggen, wat beschaving is, valt niet mee, maar we zullen 'ter allemaal wel over eens zijn, dat we de echte beschaving niet in de eerste plaats in uiterlijk he den kunnen zoeken. Niet in de eerste plaatsmaar uiterlijkheden komen er toch wèl op aan. O ja...... er zijn jonge menschen genoeg, die hun schouders ophalen over „al die vormen". Er ontbreekt bij velen vaak heel wat aan houding en vormen. En we kennen allen wel de menschen, die er een soort eer in stellen om zoo ongemanierd mo gelijk te doen,, 'tls waar: beschaving is iets inner lijks, maar 't kan niet anders of dat in nerlijke komt ook naar buiten. Niet in allerlei punctueel in acht genomen vor men of aangeleerde gebruiken...... die kunnen een vernisje zijn, dat op den bui tenkant gekleefd zit en elk oogenblik af bladdert. 1 We kennen wel de menschen met zoo'n vernis-beschavingZe hebben er vaak hun mond van vol en zien in sou- vereine minachting neer op 'tmensch- dom dat tegen hun gouden regels zon digt. Een echt beschaafd persoon zal ma ken, dat ieder eerlijk mensch zich bij hem op z'n gemak voelt. Want ik zou zeggen, dat waarachtige beschaving wortelt in de liefde tot den naaste. Om een ander niet te hinderen, loopen we niet zoo maar vlak voor hem heen, duwen we hem niet bijna van 't trottoir af in de goot, praten we niet tegen hem met een vollen mond en eten we niet op een onsmakelijke manier. We nemen hier „vormen" in acht, maar vormen die groeien uit respect voor den ander. En dan zijn ze echt! En zóó kan een eenvoudige arbeiders vrouw in beschaving veel hooger staan dan een opgeblazen parvenual weet deze op een prik welk costuum voor elke situatie past en hoe hij op een receptie met z'n handschoenen moet manoeu vreeren. We kunnen niet zonder „vormen en manieren"maar we moeten hiervan geen starren afgod maken. Soepel en le vend moet onze omgang met den naaste blijven en een liefdevol begrijpen van den ander zal zeker den juisten toon en den j jisten omgangsvorm doen kiezen. Er zijn groote mannenaristocra ten naar geboorte en naar den geest, bij wien elk zich „thuis" voelt, omdat hij zich begrepen weet. Ik heb den laatsten tijd enkele keeren in overvolle treinen gezetenen ge staan. En 't lijkt mij heel normaal wan neer de ééne dame. voor de andere eens opstaat zóó dat elk de helft van de reis een zitplaats hebben kanen ook de ééne heer voor den ander. Zelfs, als je gezond bentwaarom zou een dame dan ook een heer niet eens een poosje haar plaatsje aanbieden? Misschien heeft deze een heel vermoeienden dag achter den rug en verlangt- hij ernaar eens even te zittenVoor elkaar wat over hebbenelkaar begrijpen elkaar liefhebben met wijsheid en tact. dat lijkt me 't begin en 't eind van wer kelijke „beschaving" 289 „Sonnevanck". Aan het 36e jaarverslag van het sana torium „Sonnevanck" te Harderwijk van de Ver. tot Chr. hulpbestoon aan t.b.c.- lijders ontleenen wij, dat in 1941 voort durend een 250 patiënten, die verpleging behoefden, verzorgd konden worden en op het sanatorium gingen de zakpn hun geregelden gang, terwijl er een goede samenwerking was om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Voorts wordt her innerd aan het aftreden van Ds J. Hart- wigsen, die meer dan 30 jaar de geeste lijke verzorging heeft geleid en de komst van Ds H. J. Riphagen. Gedurende het geheele jaar was er een lange wachtlijst, zoodat velen ge duld moesten hebben. In den loop van het jaar werden behandeld 408 patiënten, waarvan 224 mannelijke en 184 vrouwe lijke. Van de 17 kinderen gingen er 13 genezen naar huis. In totaal genoten 331 Pinten een bijdrage uit het Suppletie- Het financieel verslag vertoont een nadeelig saldo van f 6.237,65, terwijl hèt saldo van het Suppletiefonds thans be draagt f 30.672,86. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: Ten Zuiden van Rostow werd de zwaar versterkte en taai verdedigde stad Bataisk na een strijd van twee da gen door Duitsche troepen stormender hand genomen. Gevechts-, torpedo- en slageskaders baanden de infanterie daarbij een weg. Verder naar het Oosten rukten snelle formaties ver naar het Zuiden op. In de groote bocht van den Don wier pen Duitsche en Roemeensche infanterie divisies in nauwe samenwerking met pantser- en vliegtuigformaties den vijand terug en bereikten de rivier over een breed front. Ten N.W. van K a 1 a t s j voeren pantserformaties en snelle troepen een hevigen strijd met pantsertroepen en infanterie, die op wanhopige wijze pogen het heuvelgebied ten Westen van de ri vier te behouden. Zware vliegtuigaan- vallen waren tegen het ravitailleerings- verkeer van den vijand op de Wolga en tegen de spoorwegdoelen ten N.W.. van Stalingrad gèricht. Aanvallen op het bruggehoofd W o - r o n e s j werden opnieuw bloedig afge slagen. In den veldslag ten Noord-Wes ten van de stad werden de sowjets, na vernietiging van omsingelde groepen, langs hun uitgangspunten naar het Noorden teruggedreven. In deze defen sieve gevechten zijn sinds 10 Juli alleen in den sector van één legercorps 751 vijandelijke pantserwagens vernietigd. In den Midden-sector van het front werden bij een plaat selijke aanvalsonderneming verschei den vijandelijke bataljons omsingeld. Formaties van Duitsche jachtvlie- gers schoten gisteren, bij een verlies van drie eigen machines, 120 sovjet-vliegi tuigen neer; bovendien brachten Itali- aansche jagers drie vijandelijke vlieg tuigen ten val. In Egypte werd, in het Zuidelijke deel van de stelling bij El A1 amein, een vijandelijke aanval afgeslagen. Het aantal der in den defensieven strijd sinds 22 Juli vernietigde Engelsche ge pantserde gevechtswagens is op 146, en het aantal gevangènen tot 1400 ver hoogd. Op vliegvelden op het eiland Malta werden verscheidene Britsche vliegtui gen op den grond door bomtreffers ver nield. In den strijd tegen Groot-Brittannië bombardeerden gevechtsvliegtuigen gis teren voor den oorlog belangrijke doe len aan de Zuidkust van En geland en in de Midlands. In het gebied van het Kanaal en van de Duitsche Bocht verloor de vijand in luchtgevechten zes vliegtui gen. Na storingsvluchten op West- Du'itsch gebied, die overdag werden ondernomen en die zonder resul taat bleven, werd in den afgeloopen nacht Hamburg en omgeving door de Brit sche luchtmacht met brand- en brisant bommen gebombardeerd. De burgerbe volking leed zware verliezen. Bijna uit sluitend in ^woonwijken werden talrijke gebouwen vernield en beschadigd. Nachtjagers, luchtdoelgeschut, ma rineartillerie en patrouillevaartuigen schoten 37 van de aanvallende bommen werpers neer. Italiaansch weermachtsbericht. Een vijandelijke aanvalspoging op den Zuidelijken sector van het Egypti sche front werd door de snelle re actie van onze detachementen verijdeld. Er werden opnieuw krijgsgevangenen gemaakt. De luchtmacht ondersteunde de operaties te land en bombardeerde herhaalde malen het vijandelijke ach terland. Een Britsche aanval op Tobroek veroorzaakte lichte schade en maakte eenige slachtoffers. En der hieraan deelnemende vliegtuigen werd door het luchtdoelgeschut van Tobroek vernie tigd. Italiaansche en Duitsche jagers deden een aanval op formaties Spitfires, die poogden bommenwerpers van de As te bestoken welke terugkeerden van doeltreffende aanvallen op de militaire installaties van Malta. Duitsche ja gers schoten in- een luchtgevecht twee vijandelijke machines omlaag. HOE ROSTOF WERD VEROVERD. Van een oorlogscorrespondent heeft het D. N. B. het volgende over de ver overing van Rostof vernomen: Zwaar vijandelijk artillerievuur be-, wijst, dat de vijand ons de stad niet zon der strijd wil overlaten. De eerste breede loopgraaf, door talrijke veldstellingen en mitrailleurnesten versterkt, wordt in verbitterde gevechten van man tegen man genomen. Terwijl de in de loopgra ven binnendringende infanteristen de loopgraven naar rechts en links oprollen, zijn de pioniers reeds verder opgerukt en rooken zij met handgranaten en vlam menwerpers de bunkers en mitrailleurs gaten uit, die met een wild vuür de be stormers van de loopgraven trachten te gen te houden. Ontploffingen worden gehoord, aarde vliegt omhoog, de voor ste wand van een loopgraaf is uiteengere ten, spaden houwen er op in. In de gloei ende hitte van den zomerdag werpen zweetende, met stof bedekte, bruinge brande pioniers de loopgraaf op een plaats dicht. Een half uur later worden er bruggen over gelegd. De eerste zware -hindernis is genomen. Rostof komt na derbij. Duikbommenwerpers, de wegbereiders en helpers van de infanterie en de pant sers, komen steeds weer over de hoogte en maken zich voor de duikvluchten ge reed. Men hoort "de detonaties van de bommen en ziet groote, bruine rookwol ken opstijgen. Onophoudelijk vliegen es kaders zware gevechtsvliegtuigen over het slagveld, om den vijand in de stad zelf te vernietigen. Pantsergracht na pantsergracht wordt taai verdedigd en nog taaier veroverd. De strijd der artil lerie neemt zeiden bereikt© vormen aan. De lucht dreunt en de grond siddert. Aan beide zijden van de do orbraak*arbeiden mijntroepen van de pioniers. Met witte banden wordt de rijweg naar voren ge kenmerkt. Deze smalle weg is gezuiverd, maar ter weerszijden is het terrein met tallooze mijnen bedekt. Uur na uur ver loopt. De pantserdivisie walst zich als een reusachtige worm verpletterend op Rostof af. In den nacht laaien de reus achtige branden van de stad op. In de morgenschemering wordt de laatste van de acht pantsergrachten door pioniers en gemotoriseerde infanterie overwonnen. De eerste huizen zijn be reikt. Thans begint echter een helsche strijd. Sovjet-pantsers schieten uit ver dekte; stellingen, uit binnenplaatsen en loodsen. Twee eigen pantserver keu n i n gs- wagens gaan in vlammen op. In de voor stad van Rostof ontwikkelt zich een ver bitterd straatgevecht van pantsers te gen pantsers, terwijl de infanteristen van huis tot huis springen, steeds vurend. Met het vallen van de duisternis begint een geniepig schieten uit huizen en kel ders. Plunderende burgers haasten zich voorbij en verdwijnen in ingangen en bin nenplaatsen. De vijand heeft zich in het Zuidoosten van de stad terug getrokken en opnieuw verschanst. Een geweldige ontploffing klinkt over de groote stad aan den Don. Een geweldig huizenblok is uit elkaar gesprongen, opgeblazen door de Sovjets. Tegen den morgen komen onze pantsers aan de rivier. Onmiddellijk wordt door pioniers een veerdienst ge organiseerd. In de vroege morgenuren worden reeds de eerste compagnieën over oes. Sebastopol veroverd. Lenin verdween „in het graf". Op het hoofdplein voer het havengebouw viel het standbeeld van zijn voetstuk en boorde zich diep in den grond. Atlantic-HollandrP.K. Leuenberger-Pax Holland m BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 26 Juli tot en met 1 Aug. 1942: 38 A brood 4 rants, brood of gebak. 38 B brood y2 rants, brood of gebak 38 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 38 A vleesch 1 rants. vleesch of vL- waren. 38 B vleesch y2 rants, vleesch of vL- waren. 38 A tabak 1 rants, tabak.1) 38 A cigaretten 1 rants, cigaretten. 2) 38 A aardappelen iy2 kg aardappelen. 12 Juli tot en met 8 Aug. 1942. 337 algem. 1 kg suiker. 339 algem. 500 gr. jam. 343 t/m 346 alg. 1 rants, bloem, br., geb. 4-33, 4-34 res. 250 gr. rijst. 340 algem. 250 gr. peulvr. of haverm. 341 algem. 125 gr. gort. 342 algem. 125 gr. gemengd meel. 352 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 347 t/m 351 algem. 100 gr. kaas. 36 A t/m 39 A melk 3% liter melk. 36 B t/m 39 B melk 1% liter melk. 36, 37 versn. 100 gr. chocolade. 38, 39 versn. 100 gr. suikerwerk. 12 Juli tot en 338 algem. 27 Juli tot en 38 boter 38 vet 15 Juli tot en 2-35, 2-36 res. 3-35, 3-36 res. 4-36 res Diverse artikelen. 29 Juni tot en met 8 Aug. 1942: 30, 31, 32 Reserve: serviesonderdeelen. 14 Juni tot en met 22 Aug. 1942. 01 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tof en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01 en 02 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Juli tot en met 15 Aug. 1942. 335 algem. 1 rants, eenheidszeep. 336 algem. 250 gr. waschpoeder. L zeep1 rants, eenheidszeep. L toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Mei fot en met 31 A'(jg. 1942. U textiel (mannen)50 gr. scheerzeep. met 5 Sept. 1942. 250 gr. koffiesurrogaat. mef 7 Aug. 1942. y2 rants, boter. y2 rants, vet. met 12 Sept. 1942. y2 rants, boter. rants, boter. y2 rants, boter. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) Vrouwel. pers., van 25 j. en ouder. den Don gezet. De laatste vijandelijke geconcentreerde tegenstand is door de Duitsche soldaten met hun nieuwe supe rieure wapens in den ouden aanvalsgeest vernietigd» 1 I 1 I MUSSOLINI BEZOEKT N.-AFRIKA. (D. N. B.). Van 29 Juni, den dag der verovering van Mersa Matree, tot 20 Juli heeft Mussolini in Bet Marmarische ope ratiegebied vertoefd. Hjj heeft dagelijks besprekingen gevoerd met het opperbe vel in Noord-Afrika. Op zy'n reis bezichtigde hij de treepen, vliegvelden, vlootsteunpunten, Italiaan sche en Duitsche lazaretten, ravitaillee- rings- en opleidingsstations en Italiaan sche kolonistendorpen. Hy reikte den piloten van het vijfde luchteskader dap- perheidsonderscheidihgen uit. Het onverwachte verschijnen van den Duce wekte groote geestdrift onder de treepen. Op den terugweg verbleef de Erace eenige uren in Athene. Op 20 Juli des avonds landde de Duce op het vliegveld van Guidonia, nadat hy 20 dagen lang ruim 6000 km per vlieg tuig had afgelegd over zeeën en woestij nen. Het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning wordt verplaatst. De diensten en afdeelingen van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd waren tot dusverre aan den zeekant te Scbeveningen gevestigd. Met ingang van heden zijn zij echter overgeplaatst naar den Benoordenhout- scheweg 46 in Den Haag. Zij zijn van genoemden datum af tijdelijk telefonisch te bereiken onder nummer 720040. Schippers kunnen melkbonnen ruilen tegen rantsoenbonnen. De secretaris-generaal van' landbouw en visscherij maakt bekend, dat schip pers de genummerde melkbonnen desge- wenscht by den distributiedienst der ge meente, waar zij ligplaats hebben ge kozen, kunnen ruilen tegen rantsoen bonnen voor melk. Per genummerde bon zal de distributiedienst twee rantsoen- bonnen, elk recht gevende op 1 'A liter melk, verstrekken. DINSDAG 28 JULI 1942. Mijn hulp is van den Heere, die hemel en aarde gemaakt heeft. Ps. 121 2. ZoÏ1 op onder 5.54 21.38 12 Aug. Nieuwe maan. Schippers, die van deze mogelijkheid tot ruiling gebruik wenschen te maken, dienen een op hun naam uitgeschreven brein bevrachtingsboekje, hetzij een zoogenaamd grijs olieboekje, hetzij een verklaring van die bevrachtingscommissie over te leggen. Melkbon Zaterdags reeds Inleveren. Hoewei de melkbonnen gedurende een periode van vier weken geldig zijn, zal men in het algemeen de bonnen op zóó danige wijze over die periode verdeelen, dat men iedere week één bon gebruikt. In het belang van een goede melkvoor- ziening is het gewenscht, dat men dien bon reeds op den Zaterdag voorafgaan de aan de week, waarin men de melk wenscht te ontvangen, by den melk handelaar inlevert. Doet men dit niet, dan loopt men het risico, dat de melk handelaar in het begin der week niet over een voldoende hoeveelheid melk beschikt, aangezien ook hij de bonnen by zy'n leverancier dient in te leveren, vóórdat hy van dezen melk kan be trekken. HET ZEEUWSCHE KARAKTER EN DE DRANKBESTRIJDING. Hierover schrijft Ds W. Reus te West- kapelle in „De Christen Onthouder" een artikel, waaraan wy het volgende ont leenen: De drankbestrijding heeft in Zeeland geen geweldige afmetingen atngenomen. Terwijl wy toch niet kunnen zeggen dat die in deze provincie minder -noodig was dan in andere. Al was 'tin de laatste eeuw zeker niet zooals Hadrianus Junius in 1588 schreef: „De hoeren brengen hun tijd door met brassen, terwijl zy hun lan derijen door gehuurde krachten laten be arbeiden". Toch werd wel van een groote Zeeuwsche fabriek gezegd, dat deze dreef op de jenever; menige landbouwer is zijn mooi bedrijf kwijt geraakt door den bran dewijn en de volksgebruiken waren door het alcoholisme als omstrikt.» De drankbestrijding is er niet tot een macht geworden. 21e was wel driedubbel zwaar, mede door den aard der bewoners. Dit treft niet alleen de drankbestrijding. Als ge door Zeeland reist,, duiken tel kens die met» hoog geboomte omzoomde hofsteden op. Ge denkt onwillekeurig hoe vry, hoe zelfstandig de bewoners daarvan zullen zijn. Dat is ook zoo. Dat is ook het ideaal: vrij zij11 op eigen erf. Dat is ook by den arbeider: als bij trouwt heeft hij, zoo mogelijk, een bedrijfje met een hypotheek. Als hy een zestig jaar is geworden, is het „zijn eigen", dan is de hypotheek afgelost; dan heeft hij zyn eigen erf. Dat is een mooie karaktertrek, 1 die streving naar vrijheid, naar zelfstan digheid. Maar heel jammer, buigt die zich dikwijls om naar het egoïsme, en gaat dit met inhaligheid gepaard. Zoo draait er zooveel om het eigen „ik" en zyn er vele Zeeuwen a-sociale mensehen. Daarom bloeit ook het vereenigingsleven er weinig. Alleen, Wanneer er door een vereeniging spoedig bepaalde voordeelen zullen worden behaald, dan worden zy lid. De Zeeuw loopt niet gauw warm voor een ideaal. Als hem iets schoons, veel belovend wordt voor oogen geschilderd, is zyn nuchter antwoord: „we zullen eens een pacht wachten". Nu duurde de pachttermijn van een perceel land zeven of veertien jaren! De Zeeeuw is een ingekeerd mensch Dat a-sociale brengt mee een te veel be moeien met zichzelf. Dat komt vooral uit in zyn godsdienst. En godsdienstig is de groote meerderheid. De godsdienstzin is veelal subjectivistisch ingesteld. Vooral in de kringen der bevindelijk vromen komt gy dit tegen: dat uitzien naar het bijzondere, dat in hem gebeuren moet. Och, als God een dronkaard komt te bekeeren, dan komt alles tegelijk in orde! Daar behoeft ge geen vereeniging voor op te richten! Deze gedachte maakt hen lydelyk doet hen wachten op den Heer. Om in- tusschen hun vaak zoo verderfelijke ge woonten te blyven vasthouden. Dit pas sieve is een droeve karaktertrek gewor den: het kwade betreuren, maar er niets tegen doen. Zoo vraagt een zoon kermis geld. Vader geeft hem vijf en twintig gulden, maar zegt tegelijk te hopen, dat God hem nog eens bekeeren mocht en hy zijn voeten niet meer zou richten naar de plaatsen der ijdelheid! Dat sluit sterk aan bij den conserva tieven trek in hun karakter. Zeeland is grootendeels een landbouwprovincie. De- 1 ze landbouwers bewaren wat hun door 0

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1