DAGKALENDER ZATERDAG 25 JJULl 1942 56e JAARGANG No. 248 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ons Goddelijk beroep; Rostow door Duitsche en Slowaaksche troepen veroverd - De resultaten der Duitsche duikbootactie - Het tweede front BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 Cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Er komt in het huwelijksformulier, waarmede de huwelijken in onze kerken bevestigd worden, een stoute uitdrukking voor. Bij de -inzegening wordt n.l. de bruidegom vermaand „trouw en naar stig te arbeiden in zijn Goddelijk be roep". Niet zijn eerbaar of nuttig, maar zijn Góddelijk beroep. Dat is wel heel sterk gezegd. Want die vermaning gaat uit tot eiken bruidegom, dus ook tot hem, wiens beroep sommige menschen mis schien niet verheven vinden, die wellicht maar heel eenvoudig, weinig beteekenend werk in de maatschappij verricht. Toch is dit woord geheel in den geest der Heilige Schrift. Ieder eerlijk beroep teekent den mensch als beeld van God. Immers, de mensch is geschapen om te werken, om de aarde te vervullen en te onderwerpen. Goddelijk beteekent letterlijk: door God beroepen, dus God dienen. In de kerk, in de huiskamer, ja, maar óók in het gewone werk. Daar hebben wij Gods wereld te bearbeiden en te verzorgen, Zijn schepping te volmaken, door de krachten en schatten, daarin gelegd, te" gebruiken en tot ontwikkeling te bren gen. Sommigen zeggen: ik arbeid, pmdat ik moet, omdat ik in 't leven moet blij ven. En zeker, hetzelfde huwelijksfor mulier, dat gewaagt van een Goddelijk beroep, vermaant ons „dat wij zullen arbeiden, opdat wij ons huisgezin on derhouden. En dë Bijböl zegt: „Wie niet werkt, zal niet eten". Maar oorspronkelijk is het werk doel,. Niet: werken, om te leven, maar leven om te werken en daarin navolger van Christus te zijn. Wij mogen de cultuur niet negeeren. Alsof wij alleen 's Zondags God hebben te dienen. Techniek is ook Goddelijk. Het is over winning van de stof, beheersching van kracht. Schrijfmachine, radio, electrici- teit, het is alles nieuwe schepping. Daar om kon Wilh. Schmidt, de uitvinder van de sneltreinlocomotief, bij zijn machine bidden. Het is daarom zoo jammer, dat som migen 'juist door de techniek van God vervreemd zijn, terwijl in den landarbeid meerede diepe afhankelijkheid van God wordt gevoeld. Maar toch: ook door de techniek is ons beroep een Goddelijk be roep gebleven. 1 Het is ook niet naar het beginsel van het Góddelijk beroep, als wij geld en ka pitaal van grooter waarde achten en grooter eer toekennen dan arbeid. Daarom moeten wij ook naar de leer van het Goddelijk beroep alles doen, wat wij kunnen om werkloozen een aandeel in dat Goddelijk beroep te geven. Onze werkgevers hebben ook hierin een roeping te vervullen. Het is goed, ja het is noodig ons in dezen tijd op deze dingen te bezinnen en ons ook in dezen zin. te bekeeren, dat wij Gods wil in het gewone, maat schappelijk leven trachten te verstaan- en te volbrengen. VERPLICHTING KOOLZAADBOUW. Men verzoekt ons nog de aandacht op het volgende te vestigen. Een ieder, die in 1942 meer dan 5 ha bouwland klaver- en kunstweide in begrepen op zand-, Löss-dal- en veen gronden in'gebruik heeft, is thans wet telijk verplicht, zonder dat hij daarvoor een persoonlijke aanzegging behoeft te ontvangen, straks 5 pet. van zijn bouw land met winterkoolzaad of winterraap- zaad te bebouwen. Voor de klei-, zavel- en roodoorngron- den is het verplichte percentage 8 pet., bedrijven met minde» dan 1 ha bouwland op deze laatste gronden zijn vrij. Bij nalatigheid of mislukking moeten zomeroliezaden worden verbouwd tot een oppervlakte, welke anderhalf maal zoo groot is als met de genoemde per centages .overeenkomt. Bovendien wor den zij, die nalatig zijn, vervolgd en met zware boeten gestraft. De productiecommissaris, de Kijksland- bouwconsulent en de assistent geven op verzoek nadere inlichtingen. HET DISTRIBUTIEPROCES. Vier doodvonnissen voltrokken: De door het Duitsche Obergericht in bet Amsterdamsche distributieproces tegen Cornelis Nicolaas de Vries, Augus tus Theodoras v. Batum, Abraham Pots en Petras Albertus van Dieren gevelde doodvonnissen, zijn door fusilleering vol trokken. De tegen Alexander Theodoras Thu- en' Louis Kesseler gevelde doodvon nissen zijn door den Rijkscommissaris "et bezette Nederlandsche gebied den vorm van gratie gewijzigd in vijf tien jaar tuchthuisstraf. DUITSCHLAND WINT OP ALL.E FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt, hebben troepen van het Duit sche leger, de Waffen-SS en Slowaak sche formaties, met voortreffelijken steun van de luchtmacht,^ de krachtig versterkte, diepe defensiestellingen van Rostof over het geheele front doorbro ken en na harde gevechten de als ver- keers- en havencentrum belangrijke stad, stormenderhand genomen. De zuivering der stad van de resten van den vijand is nog aan den gang. In de groote bocht van den Don hebben divisies infanterie en snelle for maties den tegenstand gebroken van pas aangevoerde bolsjewistische troepen. 69 tanks eh 29 kanonnen werden hierbij vernietigd. Ten Noordwésten van W^roneëj zijn vrij sterke vijandelijke aanvallen in tegenaanval afgeslagen. Formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers hebben ingegrepen in de gevechten op den grond en den bolsjewisten zware verliezen toege bracht. 1 Aan het front van de W o 1 k o f en voor Leningrad zijn nieuwe vijan delijke aanvallen ineengestort. Troepen concentraties werden door artillerievuur uiteengedreven. Aan het IJszeefront hééft het luchtwapen ligplaatsen voor duikbooten en militaire installaties van de oorlogs haven Poljarnoje met goed effect be stookt. a De bolsjewieken hebben gisteren 83 vliegtuigen verloren, 7 eigen toestellen worden vermist. In E g y p t e duren de felle gevechten in de stelling El A1 amein voort. De oase Siwah is door de Italiaan- sche troepen bezet. Formaties van het Duitsche en het Italiaansche luchtwapen hebben opnieuw met bijzonder succes ingegrepen in de gevechtshandelingen. Tijdens luchtgtevechten boven 'de woes tijn door afweergeschut en bij aanval len op het eiland Malta zijn 18 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. In den strijd tegen Groot-Brittannië heeft het luchtwapen bij aanvallen over dag en des nachts voltreffers van bom men geplaatst op fabrieken van de vlieg tuigindustrie, op vliegvelden en op andere voor den oorlog belangrijke in stallaties in Midden- en Oost- Engeland. Aan de kust van het be zette Westelijke gebied heeft de vijand gisteren negen vliegtuigen verloren. Een Britsche storingsaanval overdag op een plaats in het Westduitsche grensgebied en aanvallen van den vijand in den afgeloopen nacht, vooral op de stad Duisburg, hebben ver liezen onder de burgerbevolking doen ontstaan. Nachtjagers en afweergeschut schoten zes der aanvallende bommen werpers omlaag. Eenige Sowjetbommen- werpers hebben om middernacht 'ver- geefsphe storingsaanvallen gedaan op Oost-Pruisisch gebied. Hier bij verloor de vijand een vliegtuig. DE BETEEKENIS VAN ROSTOF. Over de beteekenis van Rostof ver neemt D.N.B. van militaire zijde: Rostof aan de Don, een der belang rijkste gropte steden van de Sovjet-Unie, met meer dan 500.000 inwoners, bezit uit verkeersoogpunt een sleutelstelling van groote beteekenisover Rostof loopt de belangrijke olieleiding, die van de Noord-Kaukasische oliecentra het pro duct naar het Donetz-bekken brengt. De stad beschikt over pen zeer druk haven- verkeer. De haven van Rostof heeft een Bij Tsjang Kai Tsjek. „Waar een wil is is ook een weg, zeggen de Britten, mijn heer de generaal". Maar helaas geen Burmaweg, Stapf-Pax Holland m groote capaciteit en is modern ingericht. De kaden strekken, zich langs beide oevers van den Don, over een afstand van ongeveer 800 meter, uit. Het voornaam ste overladingsgoed is graan. Rostof wordt door de bolsjewieken als een centrum van de machine-industrie en maalderijen beschouwd. De machine industrie werkt thans in hooge mate voor de vervaardiging van wapenmate riaal. Op haar beurt is de wapenindu strie te Rostof speciaal ingericht voor de fabricatie van springstoffen, geschut, afwerpmunitie, mijnen, mijnwerpers, gas maskers enz. De belangrijkste onderne mingen' zijn twee fabrieken voor land bouwmachines met een personeel van ongeveer 27000 arbeiders, die nu wapen materiaal fabriceeren. In Rostof zijn verder talrijke groote fabrieken veor den bouw van verkeersmiddelen, 1 met name groote automontagefabrieken en locomotiefwerkplaatsen. Van beteekenis voor de oorlogseconomie zijn verder eenige fabrieken voor metaalwaren. In Rostof staan verder ook groote bedrij ven voor de levensmiddelenindustrie: Zes maanden duikbootactie. Zes maanden geleden maakte een ex tra bericht van 't Duitsche opperbevel voor het eerst gewag van de successen van Duitsche duikbooten in de Ameri- kaansche wateren. In de zes maanden sedert dat extra bericht zijn, naar het opperbevel der Duitsche weermacht me dedeelt, op alle oorlogstooneelen 616 vij andelijke koopvaarders met een geza- menlijken inhoud van 3.843.200 ton tot zinken gebracht, waarvan 467' met 'een inhoud van 2.917.600 ton in de Ameri- kaansche wateren. De Britsch-Ameri- kaansche tankvloot heeft in deze perio de 163 tankschepen met een inhoud van 1.325.500 ton verloren. De duikbooten zijn in dappere operaties doorgedrongen tot in de monding van de St. Laurens en de Mississippi, tot voor het Panama-ka naal en de havens aan de Caraïbisehe Zee. Ook in de Middellandsche Zee heb ben Duitsche duikbooten een belangrijke bijdrage geleverd tot de wijziging van den strategischen toestand. Litwinow bij Roosevelt. United Press meldt volgens het D.N. B., dat Litwinow brj zijn bezoek aan Roo sevelt niet onvoorwaardelijk heeft vast gehouden aan een grootscheepsehe inva sie in West-Europa, maar dat hij veel eer wilde bereiken, dat ergens ter we reld iets wordt ondernomen, opdat ein delijk wordt opgetreden tegen den steeds zwaarderen druk op de Sowjet-Unie. Van Sowjetzijde is, aldus het bericht, bevestigd, dat Moskou bezorgd is over het tempo van den Duitschen opmarsch naar Rostow. Voorts verneemt men, dat Litwinow ook Donderdagavond een onderhoud met Roosevelt zou hebben. In welingelichte kringen geloofde men, dat hij opnieuw op een tweede front zou aandringen. Kwestöie der halfjodieni in Duitëchland aan d!e' orde. De Duitsche pers meldt, aldus 't Vad., dat men op weg naar de totale oplossing van het z.g. Joodsche probleem nu ook de kwestie der niet-voljoden heeft aan gesneden. Da rijksminister van onder wijs, Rust, heeft n.l. in overeenstemming met den minister van bumenlandsche za ken en reichsleiter Dr Martin Bc^pnan; bepaald, dat z.g. Mischlingen van den eersten graad, dus zij, die 50 pet. joodsch en 50 pet. arisch bloed hebben, geen toe gang meer hebben tot de hoogere en de middelbare scholen. De Mischlingen van den tweeden graad, zij die 25 pet. joodsch en 75 pet. van arisch bloed zijn, kunnen alleen dan op genoemde^ scholen worden opgenomen, indien plaats voor hen is zonder dat kinderen van Duitschen bloe de daardoor benadeeld worden. Zware boöteri wegerfe bomaanslagen tb Brussel. Uit BerlijnBlijkens een mededeeling van de „Oberfeldkommandantur" te Brus sel zullen de opbrengsten der geldboeten, die de bevolking van groot-Brussel zijn opgelegd, naar aanleiding van onlangs gepleegde bomaanslagen worden gebruikt ten nutte van de Belgische bevolking. Te Brussel is eenmaal een boete van 2 millioen franc en eenmaal een boete van 5 millioen franc opgelegd. Deze boe ten zullen borden geïnd door heffing van bijzondere belasting, waarbij uit drukkelijk is bepaald, dat het minder bemiddelde deel der bevolking hiervan is vrijgesteld. De aanslagen waren voornamelijk ge richt tegen personen en bewegingen, die met de bezettende macht loyaal wen- schen samen te werken. De Belgische po litie is in dit verband door de „Feldkom- mandantur" ernstig in gebreke gesteld. Belgische kransten' op vier pagina's. Als gevolg van de papierschaarschte is met ingang van 13 Juli een regeling getroffen, waarbij de omvang der cou ranten, zoowel de Fransch-Belgische als de Vlaamsche, geperkt wordt tot vier pagina's. Alleen 's Maandags mogen de bladen met zes pagina's verschijnen. Ook i de weekbladpers zijn weer nieuwe beper kingen opgelegd. BONAANWIJZING VOOR AARDAPPELEN. Voor de distributieperiode van 19 tot en met 25 Juli a.s. is het aardappelrant soen vastgesteld op 3 kg. In verband hiermede geeft gedurende het tijdvak van Zondag 26 Juli tot en met Zaterdag 1 Aug. a.s. elk der met 38 A genummerde bonnen van de aard- appelkaart recht op het koopen van 1% kg aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op Zaterdag -25 Juli 1942 geen aard appelen op genoemden bon mogen wor den verkocht, doch dat dit eerst mag geschieden op Maandag 27 Juli a.s. Verkoop van generatorblokjes. In de Staatscourant van 24 Juli 1942 is opgenomen de generatorbeschikking 1942 nr 1, die de officieele bekrachti ging vormt van de door den directeur van het rijksbureau voor hout per 15 Juli 1942 getroffen voorloopige maat regelen, die in het kort hierop neerkwa men dat het verkoopen en afleveren van generatorblokjes aan verbruikers ver boden is, tenzij tegen afgifte van bon nen van vastgesteld model en tot geen grootere hoeveelheid dan op de bonnen vermeld. Verbruikers van generatorblokjes, met uitzondering van degenen, die een ver gunning bezitten om de door hen voor eigen verbruik benoodigde blokjes te ver vaardigen, dienen zich ter verkrijging van de vereischte bescheiden tot het koopen van generatorblokjes te wenden tot den rijksinspecteur van het verkeer, in wiens rayon zij woonachtig of geves tigd zjjn. Arbeidsvoorwaarden In den Noord- Oostpolder. In de arbeidsvoorwaarden in den Noord-Oostpolder zijn door bemiddeling van het N.A.F. door het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zwolle de volgende verbeteringen aangebracht: arbeiders, die ver van hun werk wonen konden voorheen eens per 6 weken, thans eens per 4 weken een 'weekeinde naar huis. Streekarbeiders zullen voor het gebruik van eigen rijwiel een vergoeding van f 1,50 per maand ontvangen. Tevens zal voor streekarbeiders voor de zoogenaam de „penweek" door het Gewestelijk Ar beidsbureau een vergoeding van ten hoogste f 15,kunnen worden ver leend, welk voorschot met f 1,^- per week kan worden terugbetaald door in houding op het loon. Burgemeester van Velsen. Brj besluit van den Commissaris-Ge neraal voor Bestuur en Justitie is mr M. M. Kwint, met ingang van 11 Jyji j.l., ontslëgen als burgemeester van velsen. ZATERDAG 25 JULI 1942. Die Uw wet beminnen, hebben groo- ten vrede, en zjj hebben geenen aanstoot Ps. 119 165. Zon op onder 5.49 21.43 Maan op onder 19.26 3.21 27 Juli Volle maan, 3 Aug. Laatste kwartier. ZONDAG 26 JULI 1942. Wat blijdschap smaakt mijn ziel, Wanneer ikToor U kniel In 'thuis, dat Gij U hebt gesticht Zon op onder 5.51 21.41 Maan op onder 20.25 4.19 WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 26 Juli 1942. 's Morgens tot 5.51 u. 's Avonds van 21.41 u. Maandag 27 Juli 1942. 's Morgens tot 5.53 u. v 's Avonds van 21.39 u. Een oud handwerk in eere hersteld. De wagenmaker van het dorpje Geesteren bjj Borculo, die zijn ambacht nog als handwerk uitoefent, heeft, nu weer vele boerenwagens van houten wielen worden voorzien, druk werk. Hartgerink-Pax Holland m Kranige reddert Zooals meer gebruikelijk, speelde een groep kinderen langs den waterkant van het kanaal Terneuzen-Gent in de onmid dellijke nabijheid van, het dorp Sluiskil. Al spelenderwijze geraakte een van da kleinen te water en verdween in de diepte Op het hulpgeroep der ovérige kinde ren snelde de 14-jarige Pr. Somers, die ,zich in de nabijheid bevond, naar de plaats des onheils. Hij bedacht zich geen oogenblik, sprong gekleed te water en dook in de diepte. In zijn doodsangst had het kind zich aan zijn beenen vastgeklemd waardoor bij in een hachelijke positie verkeerde, doch toegeschoten omstan ders konden hem de helpende hand toe reiken en de jeugdige redder smaakte het genoegen de drenkelinge levend op het droge te brengen. Nieuwe burgemeester van Wateriandkerkje. Bjj besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 20 Juli 1942 b. z. nr. 7, kabi net, is M. J. Verbrugge, te rpkenen van 1 Augustus 1942, tot burgemeester van de gemeente Waterlandkerkje benoemd. Prov. bootdienst VlissingenBreskens. Op verzoek vestigen wij er de aandacht op, dat de dienstregeling voor het veer Vlissingen—Brêskens tijdelijk gewijzigd wordt. Men zie de advertentie in dit nr. Middelhui^. Diploma uitreiking veilig' verkeer. Gisteravond had de uitreiking plaats van de diploma's aan de meisjes en jongens, die aan het examen voor veilig verkeer deelnamen. Het diploma behaalden: Van de Chr. Burgerschool, Singelstr., de wielrijdende eandidaten: Tènny van Hese; Anton Bos; Dik Kavestein; Frans Munters; Corry Bulthuis; Hans Antheu- nisse; Jeane Bernard; Lies de Munck; Dina Geelhoed; Willy Timmerman; Jen ny Geers; Willy Maljers; Jopie School meester; Jo Leijnse; en de voetgangers: Nico v. d. Broeke; Henk Hofman; Jo Beun; Jac. Lameijn, Hankie de Kuijper en Jannie Marteijn. Van de Rijksleerschool de wielrijden- dën: Jopie FranckeMarie Franeke Maart je Meertse; Ankle Bom; Jopie Matthijssen; Hankie Bos; To de Kat; Jo de Kat; Willy Seijmoer; Willy van Schalk;- Nelli Laroes; Tini Volmer; Jeane Nieuwenburg; Cootje Swets; Joke Thierne; Sjouke Veenbaas; Tonny Ver donk; Ab Bethlehem; Mieke Mennes; Bep DekkerTrudy Hubregtse; Rietje Hooftman; Corrie Lorier en Cor de Leng en de voetgangster Wilna Boutens. Van de R. K. school de wieLrijdenden: Chris Baljet; Jan van Eijkeren; Mies de Groot; Willy de Jonge; Moni Morsink; en de voetgangers: Henny Elslander, Jan de Lange; Henk de Lange; Louis van Leest; Gomie Mes; Bram Minneboo; Ro ger Roegiers; Corrie Voets; Marie Th. van Waesberghe. Van school C, Bree, de wielrij denden Sophia Blommaert; Janneke (le Due; Adriana Flipse; Ineke van Hercules; Jo pie Jansen; Maatje Labruijère; Betsie de Rjjke; Henny Verschoor de la Hous- saijje; Jan J. .ArnolduS; Jacobus de Klerk Jan de Klerk; Cornelis LefèvreGerrit Sinke; Jacob de Troye; Ary v. d. Velde; Arie Kruisdijk; Helena Klaassen; Izaak Lindenberg; Adriaan Overweel en de voetgangers: Thonia van Geelen; Corrie Geervliet; Jopie Groenewegen; Mientje Schonis; Maria Leonhart; Leo Adam; Piet AlewtjnsePaul Hoek; Jacobus Jan- se; Jan de Koning; Levinus KuijsJan Simons; Cornelis Stenhuis; Frans van Tatenhove; Martinus Vinke; Paulus van Belzen en Jacob van Gelderen. Van school A, Verwerjjstraat: de wiel rijder Hendricus Versluis en de voet gangers: Hubertus Korstanje; Willem de Vejj; Johannes G. Wedts de Swart; Sara J. Sense; Dina A. de Groot; Pieter- nella A. Kerkhove; Adriana M. Roose en Wilhelmina Vader.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1