±Jf\ DAGKALENDER I I -vjsfr DONDERDAG 23 JULI 1942 56e JAARGANG No. 246 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Sociale Zaken. Sówjet-tegenstand bij Rostof Ineengestort - De beneden loop van de Don oversohreden - De strijd In de luoht - Besprekingen over het tweede front. Europeesche jongeren te Weimar en Florence bijeen. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaaüvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regelB) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Het Departement van Sociale Zaken hoeft in een brochure van ruim 60 blad zijden een overzjcht aan hef Nederland- gche volk gegeven van wat er sinds Mei 1940 door dit departement op het ge bied van de sociale voorzorg verricht werd. Zeer veel belangrijks is in dit liaansche Jagers. Twee andere Britsche machines zijn neergehaald door luchtaf- boekje bijeengebracht. En duidelijk blijkt wel, dat juist in dezen oorlogstijd het apparaat dm* sociale politiek tot snellen groei is gekomen. Het is niet mogelijk om in kort bestek den inhoud van de brochure volledig weer te geven. Er worden onderwerpen in behandeld, die een afzonderlijke be spreking verdienen. Het gaat 'er om zooals de wnd se cretaris-generaal van genoemd Departe ment in zijn inleidend woord opmerkt de werkzaamheid, de gezoridheid en de kracht van het Nederlandsche volk te handhaven. En dat is in oorlogstijd on tegenzeggelijk een zware taak. Wij hebben de roeping, zoo betoogt de heer Verweij, in eendracht sterk, rus tig en vastberaden, voort te gaan onze werkzaamheid zoo doeltreffend mogelijk te ontplooien, aller gezondheid naar li chaam en ziel te verzorgen en zoodoende onze kracht te handhaven. Dan kunnen wij ook in de toekomst groote dingen verrichten. In, dit licht moeten volgens den heer Verweij gezien worden de reorganisatie van het arbeidsbestel, de organisatie van het arbeidsbureau, de verbetering van de arbeidsbemiddeling, de registratie van het arbeidsleger en de juistere voorlich ting bij beroepskeuze, de werkverrui- mingswerken, de scholing, herscholing en omscholing van werkloozen, de centrale werkplaatsen en vakcursussen, de werk loosheidsverzekering, steunregelingen, vrijwillig vervroegde pensionneering en wachtgeldregelingen, de collectieve ar beidsovereenkomsten, de zorg voor de veiligheid, de invoering van de kinder bijslagwet, de uitbouw van de sociale verzekering, het ziekenfondsenbesluit, de centrale keukens, 't schoolartseninsti tuut, de strijd tegen allerlei ziekten, enz. Al deze onderwerpen worden met nog verschillende andere in dit boekje be handeld. Ten 'slotte wordt opgemerkt: Zoo heeft het Departement van So-' ciale Zaken in het tijdvak, dat sinds de Meidagen van 1940 verstreek, een veel zijdige en levendige werkzaamheid krui nen ontplooien. Wat daarvan in dit overzicht werd medegedeeld, vormt slechts een deel van een nog omvattender geheel. Werpen wij nog een wijle een terug blik op het bont patroon, dat zich voor ons oog ontrolde, dan zien wij, dat daar in maatregelen, die vanwege de bijzon dere tijdsomstandigheden moesten wor den getroffen, nauw dooreengeweven zijn met blijvende vernieuwingen, die van een sterken socialen groei getuigen. In menig opzicht kon worden voortgebouwd op reeds eerder gelegde grondslagen en meer dan één wensch, die lang onver vuld'bleef, heeft in deze dagen zijn ver wezenlijking mogen ontvangen. Als een gulden draad zal men echter door het geheel van de bemoeienissen van het Departement het streven waar nemen om ook in dit oorlogsgetijde de volkskracht zoo ongerept mogelijk te handhaven. BINNENLAND GELUKWENSCH VAN HITLER AAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. Adolf Hitler heeft den Rijkscommis saris, Dr Seyss-Inquart, op diens 50sten verjaardag zijn foto toegezonden en een brief waarin hij hem de hartelijkste ge- lukwensehen aanbiedt en dankbaar de groote verdiensteerkent, die Dr Seyss- Inquart voor het Duitsche volk, de be weging en het Rijk zich heeft verworven. Ter gelegenheidvan den 50sten ver jaardag van Dr Seyss-Inquart schetst de Berlijnsche pers het werk van dezen man in groot-Duitschen zin en in den geest van het nationaal-socialisme. De Yölkischer Beqbachter betoogt, dat de naam Seyss-Inquart onverbrekelijk is verbonden bij de samensmelting van de Oostmark met het rijk en dat Dr Seyss- Inquart thans als Rijksminister en Rijks commissaris voor het bezette Neder landsche gebied zijn opdracht, de pacifi» catie van Nederland, met succes uitvoert. Voortaan1 onlze moedlelrt'aal bij dei ten niswed sttijdert. Naar wij vernemen heeft de Nederland sche Lawntennisbond bepaald, dat voort aan bij alle wedstrijden, welke onder zijn leiding -gespeeld worden, o.a. dus ook nlle tournooien, de telling zal moeten geschieden met Nederlandsche termen, bus m de moedertaal. Met deze nieuwe bepaling ten aanzien van het wedstrijdwezen heeft het bestuur van den Nederlandschen Lawntennisbond newezen een gezond begrip te hebben ten aanzien van de juiste Ontwikkeling van ons nationale sportleven. DUIT8CHLAND WINT OF ALLE FRONTEN. Het opperbevel der- Duitsche .weer macht maakt bekend; De •ystematlsehe tegenstand van den vijand In het gebied van Rostof Is Ineen gestort. DuitBche en verbonden troepen staan vooy de versterkte bruggenhoofdstel ling, die in een halven cirkel om de stad is gelegd. Ten Oosten van de Donetz is de bene denloop van den Don in een breed front overschreden. Italiaansche formaties zijn er in ge slaagd binnen 't bestek van de achtervol gingsgevechten in de Dónetz-bocht op 19 Juli het belangrijke kofenbekken Kr as snij Lutsch in handen te krijgen. Daarbij werden talrijke gevan genen gemaakt en een aanzienlijke buit binnengebracht. In de groote Don- bocht biedt een zwakkere vijand slechts gering tegenstand. Ten Noorden en Noordwesten van Woronesj zijn aanvallen- van den vijand in zware gevechten afgeweerd. Daarbij zijn 25 tanks vernield. Ip het gebied achter het front in den centralen sector is de vernietiging van nieuwe vijandelijke groepen geëin digd. Ten Zuiden van het 11 m e n - meer en voor een bruggenhoofd aan den W o Pk o f zijn verscheiden vijan delijke aanvallenN met zware, bloedige verliezen ineengestort. Hierbij vernietig de de bezetting van het bruggenhoofd 31 tanks, voor een groot deel in gevech ten op korten afstand. ,In het hooge Noorden zijn vijandelij ke batterijen op het Visschers- schiereiland door duikbommen werpers met verwoestend effect bestre den. In den tijd van 8 tot 20 Juli heeft het bolsjewistisch luchtwapen 829 vliegtui gen verloren. In denzelfden tijd gingen aan het Oostelijk front 70 eigen vlieg tuigen verloren. Na militair vruchtelooze storingsaan- vallen overdag van eenige Britsche bom menwerpers op Westduitsch gebied, heeft de vijand in den afgeloopen nacht vooral op de stad en de omgeving van Duisburg en^ie stad M o e r s een vrij groot aantal brisant- en brandbom men neergeworpen. De burgerbevolking leed verliezen. Zes van de aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. In den loop van het zeegevecht in h e t Kanaal zijn door onze lichte zeestrijd krachten, behalve het vijandelijke leiden de schip nog 6 Britsche motortorpedo- booten in brand geschoten, waarvan 4 ondergingen. Een Britsche motorkanon- neerboot is door een Duitsche duikboot jager door rammen in den grond ge- x boord. De vlag van de boot werd. buit gemaakt, verscheiden gevangenen zijfa binnengebracht. De onder leiding van korvettenkapi- tein Wunderlich ter beveiliging van een konvooi opgetreden formatie is na uit- voering van haar taak zonder verliezen •in haar haven van bestemming binnen- géloopen. Aan de Nederlandsche kust heeft marine-artillerie 5 Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Het jachteskadef nr 54 heeft sedert het begin van den oorlog 2500 vliegtui gen neergeschoten. Italiaansch weermachtsbericht. Levendige gevechten der artillerie en bedrijvigheid van verkenningsafdeelin- gen aan het Egyptische front, waar talrijke luchtgevechten geëindigd zijn ten gunste van de vliegers der Spil. Zeven Hurricanes en twee Curtiss- machines zijn neergeschoten door Duit sche jagers en twee Spitfires door Ita- weergesehut tijdens een mislukten aan val op Tobroek. Formaties bommenwerpers hebben de bases op Malta aangevallen. Een Spitfire werd boven het eiland neerge schoten. Een verkenningsvliegtuig van de Koninklijke Italiaansche Marine, dat boven het Westen van de Middelland- sche Zee werd opgevangen door drie vij andelijke jagers, schoot er een neer en keerde, na .zijn taak ten uitvoer te heb ben gelegd, met de vier leden der be manning gewond, op zijn basis terug. Het Duitsche offensief. De twee belangrijke mededeelingen in het weermachtsbericht van gisteren, n.l. de concentrische aanval op Rostow en de opmarsch naar den Don ten Wes ten van Stalingrad vormden in de Wil- helmstrasse het hoofdthema der mili taire commentatoren, die wezkn op de snelle en gunstige ontwikkeling van de operaties in het Zuiden, aldus wordt uit Berlijn gemeld. Algemeen heerscht te Berlijn de mee ning, dat wanneer het opperbevel iets dergelijks bekend maakt, de operaties reeds in een vergevorderd stadium van ontwikkeling gekomen zijn. Toch wordt verwacht dat de strijd om Rostow ongemeen heftig zal zijn, of schoon de strategische voorwaarden, die de veldheer geschapen heeft, voor de aanvallende troepen gunstig zijn. Een indruk van den omvang van het Duitsche offensief krijgt men, wanneer men weet dat Rostow en Stalingrad 450 km van elkaar verwijderd liggen en dat het front tusschen deze twee steden in snelle beweging is. Het tweede front. Te Londen verneemt men, aldus S. P. T., dat Churchill zal presideeren bij de conferenties van geallieerde deskun digen over de vorming van het tweede from ter ontlasting van de Sowjet-unie. De deskundigen staan in voortdurend contact met Moskou. De Engelsche pers heeft het op het oogenblik zeer druk met het tweede front, 'een deel der bladen pleit voor, het andere deel pleit tegen. Aan de beraadslagingen over de vor ming van een tweede front in Europa nemen behalve Engelschen en Amerika nen, ook Sowjet-Russen en Chiïieezen deel. Over het gesprokene zijn faog geen feiten bekend, hoewel bij geruchte ver luidt, dat Engeland tot oprichting van een dergelijk front binnen afzienbaren tijd bereid is, indien de kwesties van tonnage en materieel naar genoegen zijn opgelost. Men rekent echter niet op sen- sationeele besluiten. De Zweedsche bladen melden, volgens SïP.T,, dat men zich in Engeland gereed m'aakt voor een Engelsch-Amerikaansch winter-luchtoffensief, waartoe o.a. vele nieuwe vliegvelden zullen worden aange legd. De geallieerde scheepsverliezen.- (A.N.P.) Naar de Engelsche nieuws dienst uit Washington meldt, heeft de „United States War Shipping Admini stration" bekend gemaakt, dat de scheepsverliezen de afgeloopen week de hoogste in den oorlog z|jn geweest. De in den grond geboorde tonnage, aldus werd medegedeeld, overtrof den aanbouw Verre. Door het tot zinken brengen van 104.000 brt. scheepsruimte, waarvan melding wérd gemaakt in het gisteren gepubliceerde extra-bericht van het Duitsche opperbevel, aldus schrijft het A.N.P., is de totale tonnage die in de eer ste drie weken van Juli voor de Geal lieerden verloren is gegaan, tot boven de 600.000 brt. gestegen. VRIJSTELLING VAN DE RIJWIELVORDERING. Door hot departement van Blnnen- landscho Zaken"wordt bekend gemaakt: 1. Van de Inlevering van heerenrü wie- Ion r|jn vrijgesteld: a) pernonen, vooralen van een Aus- wois van den Rijkscommissaris, ten be wijze, dat sij bij het Rijkscommissariaat werkzaam zyn; - b) personen, voorzien van een Auswels van den Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid, den Befehlshaber der Sicherheitspolizei, ten bewijze, dat zij bij Duitsche politic-instanties werk zaam zijn; - o) leden van de Nederlandsche politie, de brandweer of den luchtbeschermings dienst; d) personen met opsporingsbevoegd heid; e) zij, die in het bezit zijn van een ambtsrijwiel f) zij, die in den landbouw werkzaam z|]n, g) handwerkslieden, waaronder wor den verstaan fabrieksarbeiders, mijnar beiders en overige handarbeiders; h) personen, die het rijwiel voor de uitoefening van him beroep, ter beoor deeling van den burgemeester, volstrekt noodig hebben. 2. Personen, behoorende tot een der onder 1 sub f t/m h genoemde categorie- en kunnen, ten einde hun rijwiel onge hinderd te kunnen gebruiken, zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen. "Indien zij deugdelijk kunnen aantoonen, dat zij inderdaad daarop aanspraak kunnen maken, zal hun een schriftelijk bewijs van vrijstel ling worden uitgereikt, dat bij gebruik making van het rijwiel desgevraagd ver toond moet worden. 3. Personen, die deugdelijk kunnen aantoonen, dat hun rijwiel in beslag ge nomen is en behooren tot een der onder 1 genoemde categorieën kunnen zich op een nader door den burgemeester van hun woonplaats bekend te maken plaats en tijd vervoegen, ten einde zoo mogelijk in het bezit te worden gesteld van het eigen rijwiel, dan wél van een ander ter beschikking staand rijwiel. 4. Een nadere bekendmaking betreffen de de vergoeding van het in beslag ge- DONDERDAG 23 JULI 1942. HeoroGtj sHt rechtvaardig, en élk een uwer oordeefen Is recht. Fs. 119; 137. Zon op onder 5.47 21.45 Mean op onder 17.04 1.54 27 Juli Volle maan. 8 Aug, Laatste kwartier, TREINREIZIGERS MIJDT DEN ZATERDAGMIDDAG. In verband met de overstelpen de drukte, die de Spoorwegen door de tienduizenden vacantiegangers te verwerken krijgen, wordt van bevoegde zijde op het volgende gewezen: Den vacantiegangers wordt in hun eigen belang verzocht, zoo weinig mogelijk gebruik! te ma ken van den Zaterdagmiddag om te reizen, daar de treinen dan overbelast zijn. Dit advies klemt te meer voor reizigers naar de Veluwe, die gebruik zouden wil len maken van de aansluiting uit Amersfoort richting Apeldoorn te 15.04 (trein no'. 1841) en richting Zwolle te 15.00 (trein no. 1509). Aan hen, die absoluut Zaterdags middags moeten reizen, wordt aan geraden van de speciale „seizoen- treinen" gebruik te maken, die, in verband met de vacantiespreiding, reeds van 4 Juli af in dienst ge steld zijn. Voor de andere reizigers verdient" het aanbeveling te trach ten Zaterdagsmiddags voor 12 uur de plaats van bestemming te be reiken of te reizen na 19 uur. Zondags wordt bij voorkeur tus schen 6 en 10 uur of tusschen 12 en 17 üur gereisd. Echter niet na 19 uur. Bussen rijden er, zooals bekend, Zondags niet. nomen rijwiel is binnenkort te verwach ten. v 5. Aan de burgemeesters worden nog nadere aanwijzingen verstrekt. Men schrijft ons: Een der schoone uitingen van dezen tijd was de Kultur- tagung der Europeesche jeugdorganisa- yties, die van 18 Juni tot 1 Juli te Wei- mar en Florence werd gehouden. Weimar, de stad van 'Goethe en Schil ler, was een uitgezochte plaats om con tact te leggen. Daar vereenigden de 14 naties zich. 's Morgens kwamen in de werkgemeenschappen voor muziek, thea ter, radio en pers enkelen tezamen om moeilijkheden en mogelijkheden te be spreken. De besprekingen voor radio en film werden in Florence voortgezet. Ook de jeugdstorm stond daar als vertegen woordiger van een der 14 naties. Reeds dadelijk was de Drentsche volksdans groep met haar mooie, oude kleeren een groot succes. Maar nog groote» was het succes van den Weimarprgs. Voor de boekententoonstelling waren n.L drie le prijzen uitgeloofd: voor het kleuterboek, voor jongens- en meisjesverhalen en voor boeken over het tjjdgebeuren. Voor het eerste deel kreeg Duitschland den prijs, voor het laatste Italië, maar aan Neder land kwam de eerste prjjs voor jongens- en meisjesverhalen. Aan den schilderswedstrijd heeft de Jeugdstorm in Florence dit keer niet meegedaan, maar wel werd er de nieuwe Jeugdstormfilm gepresenteerd, die den eersten prijs kreeg. 1 Er hebben daar liederen geklonken van véle naties, er zijn daar handen gereikt, die iets meer beteekenden dan een op pervlakkige begroeting. Zij waren een uiting van een diepen wensch, die in de jongeren leeft, een wensch naar eenheid en wederzijdsch begrip, een wensch om samen opbouwend werk te doen. Een-stormster te Rome in gesprek met een der Noorsche gedelegeerden in SS- uniform. Foto Nat. Jeugdstorm-Hase- winkel-V.N'.P.-Pax Holland m De haven van Bardia, welke door de Duitsche en Italiaansche troepen werd ingenomen. Luce-Orbis-Holland-Pax Holland m "De ontvangst van den Nationalen Jeugdstorm te Siens. Foto Nat. Jeugdstor m-Ha5ëwinkel-V.N.P.-Pax Holland-m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1