:N zullen zijn. Vlissingen, liddelburg ZonGoes DAGKALENDER ijven wegens itie van DIRECTIES izen, :en, nkt: zuurtjes. sr flesch) NB00M ONBEL stbode gevraagd, kan werken. Wil- 92, Goes. asplukkers. -r WOENSDAG 22 JULI 1942 56e JAARGANG No. 245 R TEL IJ K B LA VO O R Z E E L A N De strijd tegen het alcoholisme. Geallieerde scheepvaart verloor weer 104.000 ton - te homjen voor de verdediging van den Concentrische aanval op Rostow - Snelle opmarseh uit Britsch-indië. naar Stalingrad P gram. 17.00 Den tuin zakelijke- en beurs- lly Kok. 18.00 „Van beelden uit het leven aardappel. 18.35 En- 5 Garm. 19.00 Praat- 0' BNO: Nieuwsber. praatje, 19.50 Spiegel abaret der jongeren" 1.15 Theo Uden Mas- BNO: Polit. praatje. 5—24.00 Zie Hilv. I. te willen houden. DDELBURG UT'S Planten en zaad, ïd resultaat. ,t 35, Goes. Telefoon 3SEI,! Kleverskerke, [en. ijk der tegenwoor- oienstbode ge- j. temperman, Gr. Markt 91, Goes. iagd: een aan- akkersknecht, JAGT, Vierstraat, rplaatsbaar Schuur- irkenshok en dubbe- :ken. A. DE KAM, Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max, 8 regels) 11^ cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek b(j vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. De strijd tegen het alcoholisme kan volgens sommigen wel worden stopgezet, omdat b.v. het aantal gevallen vein dron kenschap belangrijk is verminderd. Het wordt haast oen zeldzaamheid, als de po litie iemand wegens openbare dronken schap in arrest moet stellen. Aan het Consultatiebureau voor Alco holisme te Rotterdam zjjn gedurende het tweede halfjaar '41 slechts 137 proces sen-verbaal wegens dronkenschapsover- tredingen bekend tegen 484 in dezelfde periode van '40. Toch is het noodig, in den strijd voor nuchterheid vooral nuchter te zijm en op de oorzaken van de feiten te letten. Het is merkwaardig om in het ver slag van genoemdbureau te zien, hoe het aantal processen-verbaal „steeds haast automatisch" mee beweegt met het rantsoeneeringspeilop 1 April 1941 wordt gerantsoeneerd tot 55 1 Juli 60 1 Augustus 35 1 December 42 Va, en de aantallen processen-verbaal wegens dronkenschap bedragen: in Juni 43, Juli 32, Aug. 43, Sept. 23, October 12, Nov. 5, Dec. weer 11. Dat het in gevaar brengen van het ver keer onder invloed van alcohol aanzien lijk minder voorkwam, ligt niet alleen aan het minder alcoholgebruik, maar ook aan het verminderde verkeer. Het is wel zeer waarschijnlijk, dat in de toekomst, als allerlei rantsoeneerin gen en beperkingen weer zullen zijn op geheven, ook, velen weer zullen bezwij ken voor de-verleiding, van het alcohol misbruik, met al de gevolgen daarvan voor de saamleving. Als na den oorlog het snelverkeer weer zal herleven, drei gen ook tiiervoor weer de gevaren van het alcoholisme, die we in het verleden hebben leeren kennen. En toch zullen straks vooral noodig zijn manpen en vrouwen, jongens en meisjes, die met groote nuchterheid, zelfbeheersching, ijver en toewijding wil len en kunnen werken aan de toekomst van ons volk. Er zal hard gewerkt moeten worden. Soberheid en zelftucht zullen noodig zijn. Daarom is de strijd tegen het alcoholis me er een in het waarachtig volksbelang. Immers vóór, alles is behoefte aan een volk, dat lichamelijk en geestelijk gezond en krachtig is. TCnnkflHiiB. BINNENLAND in Le Cointre N.V. Soes. Inleveringsbesluit inlandsche tabak. Verschenen is een besluit van den Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherjj waar bij tabak wordt aangewezen als crisis product in den .zin van de landbouw- crisiswet. v Naast verplichtingen- voor de telers van, tabak tot het verstrekken van in lichtingen over de met tabak beteelde oppervlakte enz. op verlangen van de productiecommissaris voor den tuinbouw en den ooftteelt en om de geteelde tabak voor zoover daarvan geen ontheffing is verleend, ter beschikking van dezen pro ductiecommissaris te houden is in dit besluit de verplichting opgenomen voor iederen teler om de hoeveelheid tabak, welke hij voorhanden of in voorraad beeft bij een door den productiecommis saris aan te wijzen orgaan of Tichaam in te leveren, indien en voor zoover zulks door dien commissaris wordt ver langd. Deze levering kan gevorderd worden zoowel bij algemeene bekendmaking als door afgifte van een schriftelijken last. Voor de ingeleverde tabak zal een vergoeding worden toegekend, berekend op basis van een nader door den Secre- tans-Generaal in overleg met den ge machtigde voor de prijzen vast te stel len prqs. Dit besluit treedt Dinsdag 21 Juli in werking. Tegen valsche bonnert In de Distributieregelingsbeschikking zpn eenige wijzigingen gebracht, waar door o.m. de mogelijkheid wordt geopend te kunnen optreden tegen personen, die handelen in valsche of vervalschte be scheiden. Voorts wordt het aan handelaren ver boden .bonnen in omloop te brengen, welke bedoeld zijn als reclamemiddel, doch misleidend werken en gebruikt worden als werkelijke distributiebeschei den. De Ruyterterftoorrsttelling te Amsterdam. De De Ruytertentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, die door het dept. van Volksvoorlichting en Kun sten was georganiseerd, is vorige week gesloten. Het bezoek is zeer bevredigend ge weest en de belangstelling was van dien aaj'd, dat de duur der tentoonstelling te-et een week moest worden verlengd. yna 6000 personen hebben de tentoon stelling bezocht. Vermoedelijk ,zal de tentoonstelling ook nog naar andere-, plaatsen in ons land worden overgebracht. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben van een zwaar beveiligd convooi met oorlogsma- terieel, bestemd voor Afrika, op den Atlantischen Oceaan ten Noor den van de Azoren zeven schepen met een - inhoud van 38.000 brt., o.m. een groot munitieschip, dat in de lucht vloog, in den grond geboord. Een duikboot is doorgedrongen tot in de St. Laurence-rivier en heeft daar drie schepen met een inhoud van 15.000 brt., die in bewaakte con- vooien voeren, in den grond geboord. Een vierde schip, met een inhoud van 4500 brt., werd getorpedeerd en door de bemanning op het strand gezet. Bo vendien zijn in het Amerikaan- sche gebied zes schepen met een inhoud van 51.000 brt. tot zinken ge bracht en een vrachtschip door een tor pedotreffer zwaar beschadigd. In totaal verloor daarmede de vijan delijke ravitailleeringsscheepvaart in de laatste vier dagen door Duitsche duik booten 16 schepen met een inhoud van 104.000 brt. In het gewone weermachtsbericht deelt het Duitsche opperbevel verder nog mede: In den zuidelijken sector van hef oos telijke front zijn de Duitsche en met hen verbonden troepen bezig met een concentrischen aanval van het Westen, Noorden en Oosten op Rostov. De stad staat in brand. De bruggen over den Don zijn vernield. Verder noordelijk is een Duitsch le ger in snellen opmarseh naar het Zuid- Oosten -en is den Don-sector ten Westen van Stalingrad op 80 km genaderd. Vijandelijke achterhoedetroepen en uit eengedreven vijandelijke groepen strijd krachten werden vernietigd. De luchtmacht heeft de druk bezette terugtochtswegen van den vijand be stookt en de aanvallen op rivierovergan gen en spoorweginstallaties in het ge bied van Rostov voortgezet. Ten noorden van W q .r o n e s j zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. In den central-en sectqr heeft een infanteriedivisie een ingesloten groep vijandelijke strijdkrachten vernietigd. In verbitterde gevechten van man tegen man zijn 105 gevechtsstellingen stormen derhand genomen. Ten, zuiden van het Ilmenmeer en aan het omsingelingsfroift van Le ningrad zijn verscheidene vijande lijke aanvallen, deels in verbitterden strijd van man tegen man, mislukt. Nachtelijke aanvallen vfn de lucht macht waren gericht tegen militaire doelen bij Alexandrië. Op Malta zijn bomtreffers geplaatst op de vliegveldinstallaties van Luca. Ii^ het Kanaal hebben lichte Duit sche zeestrijdkrachten het leidende vaar tuig van een Britsch flottielje torpedo- motorbooten tot zingen gebracht en ver scheidene andere torpedomotorbooten met artillerietreffers beschadigd. In het gebied van de Duitsche Bocht 1 hebben Britsche vliegtuigen gisteren zonder zicht op den grond blin delings bommen neergeworpen. Een plattelandsschool werd getroffen, waar bij eenige kinderen werden gewond. In den afgeloopen nacht hebben en kele vijandelijke vliegtuigen storings- yluchten gemaakt boven Oost-Prui sen, zonder bommen neer te werpen. De in de Engelsche en Sowjet-Russi- sche pers gepubliceerde, berichten over dèn toestand bjj Woronesjj z(jn ge heel verzonnen. De daar strijdende di visies infanterie zijn noch afgesneden, noch vluchten zij over den Don. Zij hou den nog steeds het bruggehoofd yan Woronesj en de stad zelf en hebben alle Sowjet-Russische aanvallen bloedig afge slagen. Het frontverloop bjj het brugge hoofd om Woronesj zal in de Duitsche pers worden gepubliceerd. Itallaanaoh weermaohtaberloht. Pogingen om onze linies binnen te dringen z\jn duidelijk te niet gedaan en talrijke -gepantserde strijdmiddelen ztfn vernield. Ook werden verschillende vijan delijke tanks, waarvan eenige van zwaar type, door de luchtmacht in brand ge schoten, bij herhaalde aanvallen op con centraties van vijandelijke strijdkrachten. Tijdens luchtgevechten hebben Duit sche jagers zes toestellen neergeschoten. De Royal Air Force verloor voorts vier toestellen in luchtgevechten boven Malta tijdens de bombardementen, die door formaties van de AS zijn uitgevoerd. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. De verwanten der bemanning zijn op de hoogte gebracht De bolsjewistische aanval len op Woronesj. Berlijn beschouwt de herhaaldelijke aanvallen der bolsjewisten ten Noorden, van Woronesj als een symptoom voor de moeilijke positie, waarin de Sowjetle- gers van den Zuidelijken sector verkee- ren. Duitsche militaire deskundigen con- cludeeren uit de talrijke stormloopen op het bruggenhoofd aan den Don, waar de bolsjewisten met alle beschikbare strijd middelen en sterke troepenconcentraties aanvallen, dat de bolsjewistische leger leiding in den Zuidelijken sector, dus in het gebied tusschen Donetz en den Don, niet meer in staat is de militaire stellin gen te handhaven. Deze vleugel der legers van Timosjen- ko is door het groote verlies aan man schappen en materiaal verlamd, terwijl als gevolg van de Duitsche bezetting der belangrijke verkeersknooppunten, de troepen niet meer geravitailleerd kun nen worden. Ook is het mogelijk dat de vijand door zijn aanvallen bij Woronesj meent, dat hij daar een strategisch punt kan bezetten om het Duitsche succes te verkleinen of om de Duitschers te dwin gen hun opmarseh naar het Zuiden te staken. Berlijn niet van plan gas te gebruiken. BERLIJN. (V.P.B.). Te Berlijn is het opgevallen, dat er de laatste weken in het Geallieerde kamp telkens sprake is van het gebruik van gifgas aan het front. In Duitsche kringen legt men een kenne- lijken afkeer aan den dag om op dit on derwerp in te gaan. Van militaire zijde herinnert men .aan de verklaring, afge legd door het Duitsche hoofdkwartier, over de beschuldiging van Sowjetzijde, dat de Duitschers bij de verovering van Kertsj gas hebben gebruikt. Uitdrukke lijk wordt geconstateerd, dat er ten eerste van Duitsche zijde nooit gifgas is gebruikt en dat de Duitsche legerleiding ten tweede ook niet overweegt, dat wa pen toe te passen. In Berlijn legt men er den nadruk Qp, dat er vooral van Ame- rikaansche zijde zeer lichtzinnig op deze kwestie wordt ingegaan. Zoo heeft on langs een Amerikaansche generaal in het tijdschrift „News Week" als zijn mee ning ten beste gegeven, dat vooral aan het Sowjet-front gasaanvallen belang rijke resultaten zouden kunnen opleve ren. Wordt Rost of prijs gögeveri? (A N. P.). De Moskousche correspon dent van Exchange Telegraph schrijft, dat men te Moskou rekening houdt met de mogelijkheid, dat Timosjenko Rostof zonder strijd zal opgeven om zijn troe pen naar het Zuiden terug te trekken. De toestand der bij Rostof geconcen treerde Sovjettroepen is acuut gewor den, na de ontruiming van Worosjilow- grad. Timosjenko, aldus dit bericht, is vastbesloten zijn tactiek van terugtrek ken vol te houden om zijn legers intact Exchange Telegraph meldt uit Cal cutta, dat Gandhi onverzoenlijk een nieuwen veldtocht van „rebellie zonder geweld" voorbereidt. Intusschen „gaat de Britsche regeering in stilte te werk" en treft zjj voorbereidingen om even- tueele onlusten in de kiem te kunnen smoren. Tot dat doel legt zjj in elk poli tiebureau ljjsten aan van Congresleiders en agitatoren en hoopt op deze wijze het evenals voorheen gemakkelijk met deze nieuwe golf van ordeverstoringen klaar te spelen. Volgens S.P.T. heeft de Britsche re geering de Indische regeering te New- Delhi er van in kennis gesteld, dat de in. de Indische havens oorspronkelijk voör uitvoer naar Nederlandsch- Indië bestemde goederen, in beslag genomen moeten worden. Neder- landsch-Indië is er op het oogen- blik niet mee gebaat, die goederen té ontvangen en bovendien kan de ruimte, door de goederen ingenomen, wel voor betere dingen worden gebruikt. De be treffende exporteurs zullen van over heidswege schadeloos worden gesteld. INLEVERING VAN FIETSEN. Officieel wordt bekend gemaakt: De Duitsche weermacht heeft voor haar doeleinden een aantal heerenfiet- sen noodig. De inlevering van de ge- requireerde rijwielen, die een geringe fractie van alle fietsen in Nederland vormen, moet uiterlijk 22 Juli bij de Duitsche weermacht zijn geschied. Bij den spoed, waarmee de fietsen moeten worden ingeleverd, was het me nigmaal onvermijdelijk, dat door de Nederlandsche organen, die met'de uit voering zjjn belast, ook beslag moest worden gelegd op de fietsen van per sonen, die principieel uitgezonderd moes ten worden van den inleveringsplicht, te weten alle arbeiders (b.v. fabrieks arbeiders, mijnwerkers enz.), alle in den landbouw werkzame personen en degenen, die voor de uitoefening van hun beroep het rijwiel volstrekt noodig hebben. Aan deze groep van personen zal evenwel op last van den Rijkscom missaris zoo mogelijk voor 15 Augustus hun fiets teruggegeven of een andere ter beschikking gesteld worden. De uit voering van deze bepaling berust bij de Nederlandsche autoriteiten. Desbetref fende verzoeken moeten behoorlijk ge motiveerd worden ingediend bij den burgemeester der plaats van inwoning. Degenen, die hun fiets hebben inge leverd zonder haar terug te "krijgen of te zien vervangen door een andere, kra gen van den burgemeester van hun woonplaats schadevergoeding; boven dien zullen zij voorkeursbehandeling genieten bij de aanschaffing van een ander rijwiel. De weg van den terugtocht en de vernietiging der sovjets aan den Don. Reusachtig is de chaos aan den oever der rivier. Transatlantic-Recla-P.K. Baiïer-Pax Holland m WOENSDAG 22 JULI 1942. Maak mijn voetstappen vast in Uw woord. Ps. 119 133 a. Zon op onder 5.45 21.46 Maan op onder 15.49 1.22 Burgemeesters. De voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemeester der gemeente Nis- telrode, W. H. H. van Hout, is geëindigd. H. F. M. E. graaf van Limburg Stirum is opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Brammen. A. M. de Klerk is opnieuw benoemd tot burgemeester van de gemeente Uden- hout. J. A. den Hartog is tot burgemeester van de gemeente Echteld benoemd en C. M. B. Kamp tot burgemeester van Lien- den. Ziektewet. Eervol ontslagen als lid van het Col lege van Toezicht, bedoeld in artikel 120 der Ziektewet: F. B. J. Gips te 's-Gra- venhage; A. Vermeulen te Badhoeve dorp; J. Hilgenga te Utrecht; B. Ponr stein te Utrecht, zulks onder dankbe tuiging voor de in vorengenoemde func tie bewezen diensten en met ingang van 18 Juli 1942 benoemd tot lid van voren genoemd college: drs F. J. Kooistra te Amsterdam, H. J. Kerkmeester te Bus- sum, J. J. Koster te Amsterdam, en A. Decker te Amsterdam. De Nederlandsche taal - bij tienmisiwedstrijdlen. Naar het A. N. P. meldt, heeft de Ne derlandsche Lawntennisbond bepaald, dat voortaan bjj alle wedstrijden, die on der zjjn leiding gespeeld worden, o.a. dus ook alle tournooien, de telling zal moe ten geschieden met Nederlandsche ter men, dus in de moedertaal. Socials wel/tiert voor1 inwonends kinderen1. Bij besluit van den secretaris-generaal 1 van het departement van Sociale Zaken is bepaald, dat met ingang van 1 Octo ber a.s. voor de toepassing van de onge vallenwet, de land- en tuinbouwonge- vallenwet, de ziektewet en de invalidi teitswet, 16-jarige en oudere inwonende eigen, aangetrouwde of stiefkinderen van 1 den werkgever, die in diens onderneming werkzaam zjjn, beschouwd worden als werkman, onderscheidenlijk arbeider, in den zin van vorengenoemde wetten. 27 Juli Volle maan. 3 Aug. Laatste kwartier. DE VERJAARDAG VAN DEN RIJKSCOMMISSARIS. De Rijkscommissaris, Rijksminister dr Seyss-Inquart, viert heden zijn vijftigsten verjaardag. Rijksminister dr Arthur Seyss-Inquart bracht zijn jeugd door in het oude marktdorp Stannern in het Duitsche be volkingseiland Iglau. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was hij student in de rechten. Als keizerlijk jager stond hg aan het Isonzofront. Na het einde van zijn studie vestigde hij zich te Wee- nen als advocaat; van den aanvang af nam hij deel aan het politieke leven. Aan de oprichting van den Oosten- rijksch-Duitschen volksbond, die een zoo nauw mogelijken band met het Duitsche rijk ten doel had, had hij een belang rijk aandeel. Zijn groote politieke taak echter begon op 16 Februari 1938, toen hij tot bondsminister van binnenland- sche zaken en veiligheid benoemd werd. Toen Schuschnigg kort daarop een staatsgreep wilde ondernemen, belastte dr Seyss-Inquart zich vastberaden met de leiding van het lot der Ostmark. Hij nam de leiding der nieuwe Oosteniqjk- sche regeering dp zich en verzocht op 11 Maart in 1938 in een telegram den Führer en Rijkskanselier, zoo "spoedig mogelijk Duitsche troepen te zenden om orde en rust te herstellen. Op 15 Maart 1938 werd hij benoemd tot Rijksstadhou der van de Ostmark en op 1 Mei 1939, na de afwikkeling der aanhechting van de Ostmark, totRijksminister. Na den veldtocht tegen Polen benoem de de Führer hem tot plaatsvervanger van den gouverneur-generaal van het bezette gebied in Polen. Na de capitulatie van Nederland werd Rijksminister dr Seyss-Inquart door den Führer bij decreet van 18 Mei 1940 be noemd tot Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland. Uit erken telijkheid voor zijn succesvollen arbeid onderscheidde de Führer hem op 19 September 1940 met het oorlogsverdien- stekruis 1ste klasse; op 20 April 1941 bevorderde de Führer hem tot ss-ober- gruppenfuehrer. Productiecommissaris. Aan Ir C.. Spithorst te Leeuwarden is eervol ontslag verleend als productie commissaris voor den akker- en weide- bouw voor de provincie Friesland en als zoodanig benoemd de rjjkslandbouw- consulent Ir H. de Groot te Leeuwarden. Ptovisie bij hypotheken. De voorzitter der vakgroep hypotheek banken deelt mee, dat de secretaris-ge neraal voor bijzondere economische! aan gelegenheden heeft goedgevonden, dat de hypotheekbanken bij het sluiten van leeningen en het verlengen van bestaan de leeningen, provisie in rekening bren gen tot een maximum van een half pro cent, terwijl bij renteverlaging een maxi mum-provisie van één procent mag be rekend worden. WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 23 Juli 1942. 's Morgens tot 5.47 u. 's Avonds van 21.45 u. UIT DE PROVINCIE BREEDE WATERING BEWESTEN YERSEKE. Aan het 65ste jaarverslag aangaande den toestand van het waterschap „de Breede Watering bewesten Ierseke" ont- leenen wij De uitkomsten der peilingen, verricht op het onyerdedigde deel van den oever onder Kattendjjke en Wemeldinge waren minder gunstig, doch overigens bevredi gend. Buitengewone werken van eenigen omvang kwamen/niet'voor. Aan de ge teerde wegen kon geen uitbreiding wor den gegeven, terwijl de overige wegen aan onderhoud niet veel gekost hebben. De bedelving van watergangen en af- voerslooten werd regelmatig voortgezet en op enkele plaatsen verbeterd. De zeeweringen hebben niet veel schar de opgeloopen, zoodat voor herstellingen enz. weinig is uitgegeven. Aan den Schoorschen zeedjjk werden tusschen de djjkpalen 114 en 116, 1584 m2 versleten vilvoordsche steenglooiing vervangen door een glooiing vaq zetbasalt. Aan de onderzeesche oeverwerken, strandhoofden en dammen is niets ten koste gelegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1