KERK EN SCHOOL De OekraïrfS-Hervormde Gemeenten LAND- EN TUINBOUW HET VRQUWENHOEKJE Ned. Herv.«Kerk. Beroepen te Idaard (vac. J. C. A. Nijenhuis Ockhuijsen), J. E. Wagenaar te Ysbrechtum; te Ruurlo,-Gld. (vac. C. Ph. F. Abbing), L, C. ten Bruggen- k-ate te Klooster-Ter Apel, (toez.). Aangenomen naar Deventer (vac. G. v. Rhijn), H. v. Schothorst te Steg- gerda (Fr.)naar Wijk bij Heusden (vac. J. Slok), H. Harkema te Noorde loos. Bedankt voor Amsterdam-Sloten (vac. Ph. F. 'Faber), P. J. Mackaay te Nieuw-Amsterdamvoor Ooltgensplaat (vac. H. Hiensch), H. Harkema te Noordeloos (toez.). Geref. Gemeenten. Beroepen: te Dordrecht, G. H. Kersten te Rotterdam. Bedanktvoor Enkhuizen, W. C. Lamain te Rotterdam-Zuid. Hulppredikers. Ned. Herv. .Kerk: benoemd te Huizinge (Gr.), cand. T. J. Brent, aldaar. Aangenomen: naar Utrecht, cand. O. Veening te Wezep (Gld.). Geref. Kerken: benoemd te Sneek, cand. K. P. v. d. Wel, hiilppred. te Aalten. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. Op verzoek van de algemeene synodale commissie heeft de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te 's-Gravenhage met alge meene stemmen besloten een zijner pre dikanten, n.l. Dr W. J. de Wilde, af te staan voor het waarnemen van het secre tariaat der Synode. Dr de Wilde is van zijn gewone ambtswerk ontheven, terwijl de arbeid in zijn wijk door een te benoe men hulpprediker zal worden waargeno men. De kosten van dè vervanging van - Dr de Wilde worden door de synöde „ge dragen. Dr de Wilde is nu ook afgetre den als scriba van den kerkeraad van de Haagsche Herv. Gem. en als zoodanig opgevolgd door Dr J. Schoneveld. Wel zal Dr de Wilde Zondags zooveel moge lijk zijn diensten waarnemen. Gen'erale Synode der Geref. Kerken. De Part. synode der Geref. Kerken van Drenthe heeft als secundus-afgevaardig de naar de voortgezette Generale synode van Sneek benoemd inplaats van den heer H. Eleveld de heer J. v. d. Meulen te Oosterwolde (Fr.) en als tertius-af- gevaardigde in de plaats van Ds Y. K. Vellenga, Ds H. W. Engelkes te Meppel. Unie van Bapt. Gemeénfeit De pre dikanten Ds G. W. Tijman te Sneek en Ds C. Brandt te 2e Exloërmond zijn op voorstel van de commissie van de Unie van Bapt. gemeenten als voorgangers in dp Unie erkend. Als kweekeling om zich voor te berei den tot het'predikambt in de Unie is toe gelaten de heer J. Broertjes te Apel doorn. DR F1SCHBÖCK OVER PRIJS- BEHEERSCHING. „De Telegraaf" schrijft: Toen minister Dr Fischböck in zijn rede verklaarde, dat niemand kan over zien welke economische systemen ga den oorlog gevolgd zullen worden, er kende hij tegelijkertijd, dat de politiek van prijsvorming en prijsbeheersching, gelijk wij die hier te laiide kennen, een oorlogsproduct is. Het was dan ook be grijpelijk dat, als complement van de Duitsche economische oorlogsvoering, na het beëindigen van de krijgsverrichtin gen ook hier te lande een prijscontrole werd ingevoerd. Nu doet zich echter het opvallende verschijnsel voor, dat de prijspolitiek die aanvankelijk door de Nederlanders slechts werd begrepen als een uiiade be zetting voortvloeiende maatregel, thans door verreweg het grootste deel van de bevolking wordt toegejuicht. Gelijk de Duitsche Rijkscommissaris voor de Prijs beheersching het uitdrukte: Duitsch- lands en Nederlands belangen lóopen hier parallel. Dit is het wat thans wordt aangevoeld door iedereen die heeft ont dekt, dat het loonpeil in tijden van goederenschaarschte, nooit dezelfde stij gende tendenz vertoont als het prijspeil. Dabde eerste levensbehoeften binnen het bereik blijven van de geheele bevolking is een primaire eisch van zelfbehoud en 'onder de huidige omstandigheden is dit slechts teverwezenlijken door een ri goureuze controle op de prijzen. Minister Fischböck liet er geen twij fel over bestaan dat een falen van de prijspolitiek, in welk land ook, automaX tisch tot gevolg zou hebben, eèn herzie- ftüig van den omrekeningskoers, welke thans in de plaats is getreden van de internationale valutamarkt. Dat hier door in een land als Nederland de le vensstandaard verder zou worden ge drukt, behoeft geen nader betoog. In dit verband moet zeer groote Wharde wor den gehecht aan een uitlating die wij mochten opteekenen uit den mond van Regierungsrat Dr Traboldt, den Duit- scheri referent voor de Prijsbeheersching te Den Haag. Aanknoopende bij het door minister Fischböck tot uiting gebrachte vertrouwen in den Nederlandschén wil en de kracht om het prijsniveau hier te lande te handhaven, verklaarde hij ons dat het niet in de bedoeling ligt om den omrekeningskoers van den gulden te wijzigen, De voortdurend opduikende geruch ten dat mark en gulden op pariteit ge- racht zouden worden, zijn hiermee dus door een bevoegden autoriteit tegenge sproken. Voorwaarde hiertoe blijft, gelijk ge- in Galiicië- Van de zijde van het Neder- landsciie Comité „Licht in 't. Oosten" (voorzitter G. L. Baron van Boetselaer, secretaris Ds F. Dresselhuis, Oldeboorn, penningmeester J. Seegers Wzn, Weesp, giro 166821) wordt ons het volgende me degedeeld: Over den toestand van de Oekr. Herv. gemeenten in Galicië ontvangen wij na dere mededeelingen. Allereerst van Ds Zuzakowskyj, vroe ger predikant te Kolomea, in Galicië, na zijn uitwijking zendingsleeraar in Silezië. Met vergunning der Duitsche bezettings autoriteiten mocht hij een inspectietooht naar zijn vroeger arbeidsterrein maken, waarover hij, aanvullend, nog. het volgen de bericht: „De geestelijke toestand van onze gemeenten is recht droevig. Slechts de dieper gefundeerden zijn hun evange lisch geloof trouv) gebleven, terwijl velen onze evangelische godsdienstoefeningen niet meer bezoeken, naar hun zeggen: „uit. nationale overwegingen". Ook van Ds L. Butschak, die naar zijn vroegere gemeente in Lemberg is terug gekeerd, komt nader1 bericht. Hij schreef April j.l.: „Na onzerf terugkeer van een half jaar geleden trof ik onze gemeenten verstoord en verstrooid als schapen zon der herder. Dankbaar keeren zij thans tot de godsdienstoefeningen terug. Arbeid in overvloed, arbeiders weinig! Wanneer bij u zendingsvrienden zijn, die ons voor ,ons evangelisatiewerk zou den willen helpen, vraag ze om gedragen kleeding en lijfgoed. Zelfs voor geld zjn deze dingen hier niet te krijgen". Prediker Maksymink, uit het district Kolomea, schrijft, dat hij de ondersteu ning ontvangen heeft, waarover hij zeer verblijd was. fcijn devies voor den verde ren arbeid is: „Voor de zaak des Evan gelies werken tot de laatste mogelijkheid Meer dan ooit heeft ons volk het noodig. Al is het aantal arbeiders weinig en al zijn de moeilijkheden groot, zoo schrikt ons dat niet af. Groote behoefte heb ik aan evangelische lectuur in de Oekraïn- sche taal". Wat dat laatste betreft, daarin kap worden voorzien. Met toestemming der bezettingsautoriteiten worden te War schau 500.000 Johannes-Evangeliën ge drukt in de Oekraïnsche taal en boven dien 100.000 Oekr. N. T. Ook het Neder- landsche steuncomité zond een bedi-ag naar het Bijbelgenootschap te Warschau om daarvoor een quantum Testamenten en Evangeliën beschikbaar te stellen. Gaarne zal het een nieuw bedrag zen den, zoodra de financiën hét weer toe laten. Het gironummer van den penning meester van „Licht in 't Óósten" is 166821. Examenö. Aan het Station voor Ma lerij en Bakkerij te Wageningen slaagde de heer G. Westerweel te St Maartens dijk, leerling van de bakkerij vakschool voor den technischen cursus voor onder wijs in het bakkersvak. Polygoon-Seym-Pax Holland m zegd, dat mr Schokker en de zijnen het prijsniveau in de hand houden, zooals zij tot dusver gedaan hebben. Daarvoor is medewerking van de geheele bevolking noodig. Het zal Üe taak van de Neder- landsche overheid zijn, om de zwarte markt in te dammen en voorts zorg te dragen, dat de koopkracht zoodanig over alle lagen der bevolking wordt verdeeld, dat genoemde ontberingen nergens de grenzen der draagkracht gaan over schrijden. Het middel hiertoe bezit zij ih het manipuleeren van het loonpeil. Nu heeft de president van de Neder- landsche Bank, mr Rost van Tonningen, in zijn overzicht van de werkzaamheden der bank, onlangs verklaard, dat er een groot gedeelte van de bevolking is, dal financieel niet bij machte is, om het le vensmiddelenpakket te koopen, waarop het volgens de distributiebepalingen i recht heeft. Dit is een factor die op den duur een ernstige verstoring van de prij zenpolitiek tot gevolg zal kunnen hebben, Een algemeene looUsverhooging is een correctie welke thans niet kan worden toegepast, omdat zij als consequentie een stijging van het Nederlandsctfie prijspeil boven het Duitsche zop meebrengen. Dan. blijft er dus niets anders over dan maatregelen te' nemen ten aanzien van die bevolkingsklassen dje daarvoor het meest in aanmerking komen. De oogst van tomaten. In duizenden tuinen zijn dit jaar to maten uitgeplant. Nadat deze planten 3 a 4 bloemtrossen hebben gevormd, wordt de- topscheut weggenepeö. Intus- schen verzuime men ook niet steeds de jonge scheuten uit de bladoksels (de zgn. diefjes) weg te nemen. Juli, Augus tus en September zijn de maanden, waar in de vruchten worden geplukt. De eer ste rijpe vruchten ontwikkelen zich aan de onderste tros, vervolgens aan de twee de, daarna aan de derde en zoo voort. Bij het plukken behoeft men niet te wachten tot de vruchten volkomen rijp en zacht zijn. Zoodra de vruchten een rose kleur of een rood wangetje hebben gekregen, zijn ze plukrijp. Na den pluk zet zich het afrijpingsproces in deze vruchten voort. Indien men ze dan nog eenige dagen laat liggen, worden ze zacht en geheel rood en geschikt om te worden gegeten. Hoe zonniger en hoe warmer de zo mer, des te beter worden de vruchten, want een tomaat houdt van zon en warmte. Vandaar dat de vruchten bij voortdurend koude, regenachtige weers gesteldheid zeer slecht afrijpen en groen blijven. Om volop zonnestralen tot de vruchten te doen doordringen, pleegt men van half Augustus af de bladeren wel tot op de helft in te snijden. De laatste vruchten, die in den loop van September ongeveer plukrijp zijn, laat men ondej; een broeiraam of op de vensterbank in de zon narijpen. Zieke of rottende vruchten worden tijdig van de planten verwijderd. De kloven of "bar sten, die in de Vruchthuid kunnen voor komen, zijn meestal een gevolg van regen. Van 10 M2 grond kunnen wel 50 of meer kilo's tomaten worden geoogst. ST. MARGRIET. Vandaag is het St. Margriet. „De Tele graaf" doet in verband hiermede de vol- gende grepen uit den weerkalender, zoo als het volksgeloof dien heeft opgesteld v Op 23 Januari valt het. feest van Pau- lus' bekeering en volgens de Duitsche boeren is het dan te hopen, dat het mooi weer is Wenn Paulus sich bekehrt mit einem Sonnenschein, So hoffen wir ein Jahr Sehr reich an Korn und Wein. In Nederland stelde men meer ver trouwen in Sint Vineentius, wiens naam dag eenige dagen eerder (22 Jan.) valt: Vineentius met zonneschijn, Geeft veel koren en veel -wijn. 2» Februari: Maria Lichtmis. Als dan de zon op het misboek schijnt, kruipt de vos nog zes weken in zijn hol. Lichtmis donker Wordt de boer een jonker, Lichtmis helder De boer in den kelder. Of: Lichtmis helder en klaar Geeft een goed bijenjaar. Geeft Lichtmis klaverblad Pasehen dekt met sneeuw het pad. 22 Februari: Sint Pieter-in-den-win ter. Vriest het dien dag, dan vriest het nog Veertien of veertig dagen. 8 Jurii: Sint Medardus. Ook al een regenheilige, speciaal gevreesd door Vla mingen en Walen. Quand il pleut a St. Médard II pleut quarante jours plustard. 24 Juni: Sint Jan. Als met Sint Jan' de linde bloeit, is tegen Sint Jacob (25 Juli) de rogge rijp. Ook zeggen de boe ren: Vóór Sint Jan moet men om regen bidden, na St. Jan komt iiij van zeif. 27 Juni: Feest der H.H. Zevenslapers. Als het dan regent, regent het zeven dagen of zeven weken aan één stuk. 29 Juni: Sint Pieter. Dan rijpt het koren <jag en nacht: Sint Pieter1 helder en klaar Is een goed ijmen (bijen) jaar 20 Juli: Sint Margriet. Eén buitje belooft zes Weken regen. Is het daaren tegen droog weer, dan voorspelt dat der tig dagen zonneschijn. 22 'Juli: Maria Magdalena. Regen op dien dag brengt ze3 weken regen, net als Sint Margriet. 25 ïuli: Sint Jacob: Met Sint Jacob en Sint An (26 Juli) Is 't koren in .de schuur of in de ban (gebonden) 4 Augustus: Sint Dominicus1 Als Sint Dominicua gloeit Een strenge winter bloeit. 10 Augustus: Sint Laurentius. Als deze heilige het hoofd goed staat, zoo luidt de zegswijze, houden wij mooi weer. 15 Augustus: Maria Hemelvaart: Is 'tweer op Maria Hemelvaart uitgelezen Zoo zal 'tbeel den herfst voortreffelijk wezen. 1 November Allerheiligen. 'Wanneer op Allerheiligen de zon schijnt,' dan is een open winter, dus zonder veel vorst te wachten. Vriest het, dan is het ijs sterk op Kerstdag. En: Als het met Allerheiligen sneeuwt Leg dan uw pels gereed. Het blad besluit met de dichtregels, waarmede Prof. Dr J. Schrijnen in zijn „Nederlandsche Volkskunde" zijn be schouwing over de weerkunde in het volksgeloof beëindigt: De mensch maakt den kalender, Maar God het weer, want: Alle weer is Gods weer. Als ik sta voor den Vader, die naar mij, diep onwaardige, de armen uitstrekt, en mij den kus der verzoening op het voorhoofd drukt, en mij verzekert, dat Hjj mij liefheeft met een eeuwige liefde, wat er ook moge gebeurd zijn of verder gebeuren moge, als mij voor de heerlijk heid van die ontferming de oogen open gaan, ik vraag of dat dan niet is om het te besterven van smart, van smart over al" de ongehoorzaamheid tegen zülk een Vader bedreven? Die liefde verteedert ons gemoedsleven. Die liefde scherpt de consciëntie. Die liefde veroordeelt ons elk oogenblik, juist door ons elk oogen- blik vrij te spreken. En nooit, neen nóóit buigt onze ziel zich' dieper neer in zon- denrouw, dan wanneer wij ervaren, dat de Vader ons de handen op het schuldig hoofd' legt en ons toefluistert: „Tóch Mijn kind, Mijn eigen, dierbaar Mnd!" Prof. Dr A. J. Th. JONKER. Bewaar* nu doperwten of turhboonen! Het is nu de tijd dat de tuinboonen en doperwten worden geoogst. Wie een rui men oogst heeft en meer groenten be zit, dan hij voor direct gebruik noodig heeft, doet verstandig ze voor den win ter te bewaren. Er zijn twee manieren waarop tuinboonen en doperwtjes houd baar kunnen worden gemaakt. Men kan ze steriliseeren of drogen. Beide metho den hebben haar voor en haar tegen. Voor het steriliseeren heeft men in- maakmateriaal noodig en men moet er wat brandstof voor hebben, zelfs meer dan dat voor andere groenten het geval is. Want tuinboonen en doperwten die nen na twee dagen nog eens te worden overgesteriliseerd en dan is men er nog niet eens zeker van, dat ze niet beder ven en dat de flesschen -niet opensprin gen, tenzij men de flesschen van te voren met een wijnsteenzuuroplossing omspoelt Slaagt deze inmaak echter, dan kan men van den winter groenten eten, die in smaak niet bij de versche groenten ten achter staan. Wie nóch inmaakmateriaal, nóch brand stof bezit, kan de groenten drogen. Dat is te zeggen, wanneer het weer meewerkt en er behalve zon ook wind is. Doperw ten en tuinboonen laten zich dan heel goed' drogen. Bij goed weer zijn zij in 2 a 3 dagen droog. "Ook deze methode kan goede resulta ten geven, mits de groenten ten minste vóór het drogen éénige minuten in water worden gekookt. Doet mén dit niet, dan duurt het lang eer zij droog zijn, soms gaan zij schimmelen en naderhand zijn zij moeilijk gaar te krijgen. Werkt het weer in de komende weken echter niet mee, dan zal men alleen in den oven of in' een droogkastje kunnen drogen. Kan het brandstoffenrantsoen het niet verdragen, dan is er soms een welwillende bakker, die op of in zijn oven de groenten drogen wil. Het drogen in een droogkastje vraagt iets minder brandstof dan het drogen in den oven. Dit kastje wordt n.l. op een zacht vuur of op een spaarbrander ge plaatst. Deze kastjes zijn in den handel,, men kan ze ook zelf maken, door een plm. 40 cm hooge kist van binnen met onbrandbaar materiaal te bekleeden en hierop eén serie horren te stapelen, waajrop de te drogen groente wordt ge legd. Heeft men veel groenten te drogen, dan loont het zeker de moeite zoo'n kast je te maken. De tuinboonen en doperwten zijn droog wanneer zij hard en stug aanvoelen. Men dient ze in trommels te bewaren of in sloopjes of in papieren zakken, welke op een droge plaats worden gehangen. Het uiterlijk van de groenten gaat door het drogen achteruit, maai- smaak en voedingswaarde lijden er .betrekkelijk weinig van. H et steriliseeren van tuinboonen en doperwten. Flesschen, ringen eb deksels zeer goed schoonmaken. De flesschen naspoelen met' een scheutje water, waarin eenige wijnsteenzuurkristalletjes zijn opgelost. Tuinboonen of doperwten 35 min. vóór koken. De warme groente in de goed schoongemakte glazen doen en aan vullen met het kooknat, waaraan een weinig zout is toegevoegd. Het kooknat mag niet hooger staan dan 2 cm onder den rand. De randen van de flesschen en de ringen zorgvuldig afvegen, de fles schen sluiten en de groenten steriliseeren De steriliseer tijd bedraagt een half uur meer dan de kooktijd, dus 1—1% uur. De steriliseertijd wordt gerekend van het oogenblik af dat het water kookt. De flesschen uit het water nemen en met de knippen er op latqn- afkoelen. Na twee dagen de groenten uur over sterili seeren. Het drogen van doperwten' en tuinboonen in de bui tenlucht. De doperwtjes en tuin- boontjes 3 minuten in kokend water met zout (twee lepels zout per liter water) koken en daarna goed laten uitlekken. De groenten op horren of roosters leggen en deze in de zon en wind plaatsen tot de groenten hard en stug ag.nvoelen.„Zoo nu en dan de groenten omleggen. De hor ren of roosters 's nachts niét buiten' la ten staan. De gedroogde groenten op een don kere, droge plaats bewaren in papieren zakken, in sloopjes of in trommels. Vóór het gebruik de gedroogde groenten 24 uur weeken, zij nemen dan het afgestane water "weer op en verkrijgen bijna weer het oorspronkelijke volume. Wie nog meer over het drogen van groenten wil weten, kan inlichtingen krij gen bij het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, Dr Kuyperstraat 8, te 's-Gravenhage. - I Jam maken. Men kan jam maken van aardbeien, frambozen, bessen, tomaten, rabarber en zelfs'van worteltjes. In het algemeen hebben we per kilo gram vruchten kg suiker noodig. Wanneer we de vruchten eerst inkoken tot twee derde van hun hoeveelheid, voe gen we 1% maal zooveel suiker toe als vruchten, dan behoeven de vruchten slechts vijf minuten te koken. Daardoor blijven kleur en smaak het best behou den. Hebben we nog glucosestroop, dan kunnen we daarmee jam maken en zoo suiker uitsparen. Het conserveerend ver mogen van glucosestroop is echter ge ringer dan van suiker, zoodat we méér stroop noodig hebben, en wel op 1 kg vruchten of 1 1 vruchtensap - kg gluco sestroop. De smaak van de jam wordt beter, wanneer men slechts een deel van de suiker door glucosestroop vervangt. Een goede verhouding is 1 kg vruchten, 750 gram stroop en 250 gram suiker. Wie geen glucosestroop heeft en toch jam wil maken, maar slechts weinig sin ker ter beschikking heeft, doet het best de jam klaar te maken met de suiker, die men er voor over heeft, de potjes te vul len met de warme jam en te sluiten met de bijpassende deksels met gummiringen, om ze daarna nog een minuut of 20 na te steriliseeren. Om te voorkomen, dat de jampotjes knappen tijdens het steriliseeren, wordt het schroefdeksel eerst vast en daarna een slag teruggedraaid. Na het sterili seeren draait men de deksels onmiddel lijk vast. (Hbld.) SUCCESPATROON, prijs 30 ct, A 812. A 812 f Blouses en rokken zijn thans wel de meest practisehe kleedingstukken, omdat zij een\ reeks van mogelijkheden bieden en variatie mogelijk maken. Voor een rok biedt een japon, waarvan het bovendeel versleten is meestal nog wel het mate riaal, hetgeen ook meermalen het „geval is met een uit de mode zijnde mantel. Het model heeft een voorbaan, die uit drie deelen bestaat. De middelste baan is" opgestikt. Sluiting aan zijnaad met druk- knoopen of met een kleine ritssluiting. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48. Knippatronen van dit model zijn ver krijgbaar tegen don aangegeven prijs bij „I-Iet - Practiach Modeblad"', Postbus 3-3, Den Haag. Betaling steeds vooruit per giro (203203) per postwissel of in post zegels mits deze een waarde hebben van U/2, 3 of 7% ct. IETS OVER DURE TIJDEN. De jaren 1436'38 kenmerkten zich in geheel Europa door nijpend gebrek aan voedsel én groote duurte, zoodat „een schepel rogge verkocht werd voor een gouden Riere (is rijder is f 14). Velius zegt, dat vooral in de steden de nood zeer hoog was, zoodat men het „gebrek van brood met hennep en raap zaad moest goedmaken, of brood van boonemeel en dergelijke bakken, ja, dat zij gelukkig waren, voornamelijk de ar men, dat zé dit nog bekomen konden". De dure tijd van 1483 werd vooral veroorzaakt door de vele stormen, regen en hagelbuien, waardoor de zomer nau welijks van den winter was te onder scheiden. Het veldgewas groeide slecht en de levensmiddelenprijzen stegen on rustbarend. In Friesland bracht een vat^ „van de slechtste roode boter" zes en dertig gul dens op en een vat „witte boter" zes en twintig gulden. Dat dit respectabel hooge prijzen waren, kan men opmaken uit het feit, dat bijv. in het jaar 1518 een zekere Jan Hubrechts Zoon tot Schout van Amsterdam werd benoemd op een jaarsalaris van 200 guldens. In tegenstelling hiermede was het le ven in het jaar 1545 zeer goedkoop. Volgens Gommelijn kon men toen te Amsterdam een mud tarwe, een mud gerst, een mud haver, een ton appelen, een.vette kalkoen, een kan wijn voor dertig stuivers koopen. Deze goedkoope tijd duurde enkele jaren. Vreeselijk hooge prijzen, moesten in de jaren 1529 en 1530 voor de eetwaren worden betaald. Te Neurenberg bijv. was de grijs van de boter, die in gewone tij-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3