V-AKKERTJE De Neder/tmdsche Pijnstiller FEUILLETON MIDDELBURGSCHE BRIEF GEMENGD NIEUWS RECHTSZAKEN LAND- EN TUINBOUW BURGERLIJKE STAND intensieve controle op de schoolkinde ren bereikt men er door. In de groote steden, waar thans de schoolartsendiensten werken, stelt men ongeveer op federe 40.000 inwoners één schoolarts aan, die dan ongeveer 6000 kinderen voor zijn rekening heeft. Zuid- en Noord-Beveland tellen sa men 60.000 inwbners en het aantal schoolgaande kinderen bedraagt er 9600. Volgens den norm elders gebruikt zou hier dus plaats zyn voor „anderhalven" schoolarts, maar rekening houdend met het feit, dat de kinderen op het platte land over een veel grooter oppervlakte en over veel meer scholen zyn verspreid, wat het werk vermeerdert, is een getal van twee schoolartsen voor de twee eilanden niet overdreven te noemen. Doordat Rijk en provincie (het'Rijk zelfs voor 'n derde) in de kosten bij dragen, is het financieel verschil van de nieuwe regeling voor de gemeenten niet groot en bedraagt slechts één tot ander halven cent per inwoner per'jaar. Alle Bevelandsche burgemeesters ble ken voorstanders van het nieuwe plan, waarna dit overgelegd is aan den waarn. Commissaris der provincie. Deze beloof de het door te zullen geven aan het De partement van Sociale Zaken. Mët be langstelling wordt nu de beslissing van genoemd Departement tegemoet gezien. Zij nog gemeld, dat het eerste plan, naar schatting, de gemeenten tien twaalf cent per jaar en per inwoner kost. (D. v. Z.) Middelburg. Onverbeterlijk. De reizend koop man J. D. uit Goes, die, zooals wij Woensdag meldden, verbaliseerd was omdat hij hier zonder toestemming ventte, is thans wederom voor een zelf de overtreding van de desbetreffende Vërordening van den Rijkscommissaris bekeurd. Thans zijn de beide koffers met koopwaar, die hij bij zich had in beslag genomen. Goes. Toonkunst. Woensdagavond heeft de zangschool van „Toonkunst" in de Prins van Oranje een openbare les ge geven onder leiding van den heer Otto Lies.. De oudere meisjes zongen twee stemmige, driestemmige en vierstemmige liederen en besloten met het „Ave Ma ria". Bijzonder fraai waren de scènes uit de opera „Hans en Grietje", welke werden opgevoerd. De talrijke aanwezigen ga ven hun dank en waardeering te kennen met een gul applaus, terivijl aan den heer Lies bloemen werden aangeboden. Concert. Woensdagavond, heeft een groote Duitsche kapel een concert op de Groote Markt gegeven. Het geva rieerd programma werd onder goede lei ding uitstekend afgewerkt, zoodat door de aanwezigen met genot geluisterd werd. Zuid-Beveland. Kloetinge. Dhr J. T. G., wonende te Goes, liet zich gisteren met zijn rijwiel op den Nieuwen Rijksweg in deze ge meente door een vrachtauto' voorttrek ken. De politie heeft hiervan proces-ver baal opgemaakt. Wemeldinge. Gevonden een overall en een portemonnaie met inhoud. Inlichtin gen verstrekt de gemeente-veldwachter. (Belangeloos bericht.) Yerseke. Van dhr Ph. Koster, mos- selkweeker alhier, is Donderdagavond Ja, Waarom? Als er AKKERTJES z(jn, die de pijnlijke boeier) verbreken, het hoofd weer helder maken e binnen 'n kwartief. HET HUISJE AAISI DE HAVEN. 74) o- Zij heeft vernomen, hoe de lui in Zeestad er reeds over spreken. Bram- berg hoort wel eens het een en ander. En are heeft Alex aangeklampt en ge zegd: „Het verbaast me niets. Alleen had ik het nog niet zoo gauw verwacht. Als jullie verstandig zijn, geef je dien zwager van jou zijn congé. Het is zie lig, om te zien, dat het bloeiende veer van Olieheerd naar den ondergang gaat, alleen door de stommiteiten en de nonchalance van je zwager. Die vent is niet waard, dat-ie schipper is". Op voorzichtige wjjze heeft van Straten zijn schoonmoeder dit meegedeeld. De menschen in de stad praten er veel over. Wat voert Kees uit, als-ie in Zuid burg en Oostland is? Natuurlijk het zelfde als wanneer de motor hier in de haven ligt: in café's zitten en zoo. Wat is dat voor een meisje, waarmee hij correspondeert? Ontmoet hij die vaak of niet? Allemaal vragen, waarop zij geen antwoord ontvangen. Ja, ze zou den Piet kunnen vragen —•inderdaad heeft Alex die aanvechting eens gfead maar dat gaat toch ooi: niet. Zoo'n een onbeheerd op de haven staand rijwiel ontvreemd. lerseke. Een zoon van den heer A. Verschuure kwam op de haven dusdanig te vallen dat hij een schedelbasisfrac- tuur opliep. Dr Polderman verleende de eerste hulp. De patiënt is er nog zeer ernstig aan toe. Walcheren. N.- enl St JooSland. Met ingang van 11 Juli 1942 is als besteller bij de P. T. T. aangesteld dhr M. Kakebeeke, voordien hulpbesteller. Arbemuideit Benoemd tot besteller bij de P. T. T.-dienst alhier, dhr A. H. de Kam, thans hulpbesteller-stationhou- der P. T. T. alhier. Amice, Niets heeft veel meer in de alge- meene belangstelling gestaan, gedurende de laatste kwarteeuw, dan de radio en het vliegwezen. Daaraan werd ik heel sterk herinnerd, toen ik het boek „Hel den van Holland", uitgegeven by N.V. Spruijts Uitgeversmaatschappij in han den kreeg. Dit gezellig geschreven werk heb ik in één ruk uitgelèzen. Het deed mij telkens denken aan een. onderwijzer, die ook op zoo'n eigen ge- zelligen en onderhoudenden toon kon vertellen en in bladzij na bladzij hoorde ik als 't ware zijn stem. Als vanzelf ging ik, in figuurlijken zin althans, met de armen over elkaar heel stilletjes lzitten luisteren naar dit verhaal van G. van •der Meulen, die naar schatting ook wel onderwijzer kan zijn. Na een kort hoofdstuk over de zeehel den Cornelis Houtman, Jacob van Heemskerk en Willem Barents, met na tuurlijk een korte beschrijving van de tochten om de Zuid en de Noord, komen de Hollandsche luchthelden aan de beurt. En daarom vond ik het zoo in-gezellig, de lezing van dit boek, dat sterk ver vaagde beelden uit het verleden der laat ste decenniën, gestalte kregen en op nieuw Spanningsvolle uren gingen her leven. Het was nog maar kort geleden, dat wij in gezelligen vriendenkring de „Elta" nog eens ophaalden. De Eerste Luchtvaarttentoonstelling te Amsterdam in 1919. Wat, is dat kort, maar ook al weer lang geléden. In dit boek worden we er aan herinnerd, dat ons eerste vliegtochtje, even boven Amsterdam, veertig gulden kostte. In datzelfde jaar vond reeds de oprichting plaats vgn de K.L.M. Dan de eerste vliegtocht naar Batavia, met van der Hoop, van Weerden Poel man en van den Broeke. Dat was in 1924. Hoe herinneren we ons 't mooie begin, de pech in Bulgarije, daarna toch doorgezet en er gekomen ook. Toen in 1927 de eerste retourvlucht 4 naar Batavia door Geijsendorffer. En dan de retour-kerstvlucht van de Peli kaan in 1933. Dat moet ge lezen. Ik be leefde die spanningsvolle Zaterdagavond van 30 December 1933 weer heel sterk, toen de vermoeide K.L.M. vogel in den dikken mist behouden op den grond kwam op Schiphol. Vervolgens de tocht van de Uiver in de Melbourne-race. Dat is in het jaar daaropvolgend. Voor die tocht heeft de schrijver bijna 70 bladzijden noodig. Met zöo'n enthousiasme beschreven, dat je zelf gaat meevliegen. Je voelt jezelf zit ten bij de passagiers, de wereldkaart rolt onder je door en de aangename verteller babbelt al maar door over al de steden en gebieden "die onder je wegschuiven. Het enthousiasme van den schrijver neemt je mee van vliegveld naar vlieg veld, van het eene land naar het andere, van het eene werelddeel naar het andere. Het wordt een zegetocht met de helden van Holland, die Hollands naam hoog houden. Helden van Holland. Jawel, de Snip steekt over naar de West. Maar de Uiver valt te pletter. 'Groot zijn je helden, Hol land, jawel, maar nog grooter is God. Dat is het besluit van den schrijver, God is alleen Almachtig. Het boek eindigt met de bede van den Hollandschen zeeman uit den ouden tijd: „De Heere verleene ons een behouden reyze". Groetend, STENTOR. jongen „uithooren" is toch beneden je waardigheid. - Er verloopen weer enkele wéken. Dan stevent op een goeden dag Arie Jansen op Alex af, als die juist de „Pollux" verlaat, om naar huis te gaan. Janssen is mosselschipper. Hij, heeft een paar jongens aan boord. Vandaar, dat hij Piet misseh kan en aan Kees Olieheerd heeft meegegeven. „Ik wil eens even met je praten, Van Straten. Je zult- zeggen: waar bemoei je je mee en je hebt dan misschien wel gelijk, maar ik kan het niet aan zien, dat het' zaakje, dat zoo goed was, verloopt door de schuld van je zwager. Anders is het 'niks. Ik hoor wel eens het een en ander van Piet. Hij vindt zijn schipper een rare baas. Hij is nog een jongen, maar een pien tere jongen, al zeg ik het zelf. Je zwa ger laat de zaken voor een deel aan hem over en komt laat aan boord» 's avonds. En die jongen is al lang pre sent 's morgens, als eindelijk de schip per eent, komt opdagen. Ik meen, dit te moeten zeggen. Jullie weten het niet. Maar je zuit roch ook wel be merkt hebben, dat het met het veer niet goed gaat. Dat ziet iedereen in Zeestad, die niet blind is. Ziezoo, ik heb'het verteld. Al lang wilde ik het —•Onbekend meisje te Abbeville .gevonden. By den Inlichtingendienst voor burgera van het Nederlandsche Roode Kruis is een ver zoek ontvangen van de Belgische zus terinstelling, te willen nagaan of een in Abbeville gevonden kindje wellicht hier te lande thuisbehoort. Het meisje is in 1940 dicht bij het sta tion te Abbeville door een Frattschen soldaat gevonden, die zegt het te voren in de armen van een rijzige, knappe blonde vrouw te hebben .gezien. Deze werd tijdens het bombardement getrof fen, terwijl het kind werd weggeslin gerd. Deze militair heeft het meisje van den grond, opgenomen en het aan een anderen soldaat overgegeven, die het daarop bij madame Andree Segard, Rue Samson, te Abbeville, heeft gebracht, alwaar hij in pension was. Mevrouw Se gard bracht het kind naar het Hospice Dumont, aldaar. Het kind was keurig, zelfs met eenigen opschik, gekleed. Het droeg een wit meisjesjurkje met blauwe stippels en een blauw manteltje; al het ondergoed was gemerkt met de letters P. R. Toen het kind gevonden werd (1940) maakte het den indruk 22 maanden oud te zijn. Het kon toen nog niet loopen, doch schijnt in het algemeen eenigszins achter te zijp, vergeleken bij andere kin deren van haar leeftijd, wellicht tenge volge van den schok, tijdens het bom bardement ondergaan. Zware boschbrand in F r a n k r ij k. Een reusachtige bosch brand, die zich in korten tijd tot op een breedte van twee kilometer uitbreidde, is Dinsdag uitgebroken in de gemeente Ca- lissane, zoo wordt uit Marseille gemeld. De spoorlijn LyonMarseille werd door het vuur ingesloten, zoodat de treinen loop omgelegd moest worden om de rei zigers niet in levensgevaar te brengen. In hetzelfde bericht wordt gezegd, dat bij den boschbrand, die reeds (sedert eenige dagen woedt in het Noordooste lijke deel van het departement Bouches du Rhone, in de gemeente Peyrolle, tot Dinsdag reeds duizend hectare bosch zijn verloren gegaan. (D.N.B.) Doodelijke ongelukken. Op een fabrieksterrein te Utrecht werd een 8 ton zwaar wegende stalen frame op een dekschuit geladen, bij welke werkzaamheden ook de 27-jarige arbei der J. M. B. betrokken was. Het frame •is hierbij gaan glijden, met het gevolg, dat het schip kapseisde, waarbij de ar beider B. bekneld raakte. Men kon den man eerst verlossen toen het stalen ge vaarte met behulp van een bok was ge licht. De levensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken. Op den hoek van den Wolphaarts- bocht en de Bas Jungeriusstraat te Rot terdam reeds de 75-jarige wielrijder P. J. S. naar links den rijweg over zonder uit te kijken. Hij werd daarbij door een vrachtauto gegrepen en zwaar gewond. Enkele uren later is de oudé man aan zijn verwondingen overleden. Verdronke n.-Het lVz-jarig zoontje van de familie de B. te Bladel is in eenC moddergreppel geraakt en daar jammerlijk verdronken. Hoewel medische hulp snel t^r plaatse was, mocht deze niet fneer'baten. Te Neder Hardinxveld bracht de 4;l-jarige J. B. een schouw met mest naar zijn land, waarbij hij de Wielingen moest oversteken. Hier liep de schouw vol water en zonk, waarbij B. eveneens in de diepte verdween en verdronk. De 40-jarige Lombard en zijn pleeg dochter waren op de Leie bij Meenen (Vlaanderen) aan het roeien, toen het bootje door onyoorzichtige beweging om sloeg en de beide inzittenden te water geraakten. Een Duitsch soldaat, die getuige was van het ongeluk, sprong in de rivier en slaagde erin het meisje te redden. Een leeraar van het bisschoppelijk college te Meenen kwam den heer L. te hulp. Deze laatste echter omklemde zijn- redder zoo danig, dat hij het bewustzijn verloor en met den drenkeling in de diepte ver dween. De 'Duitsche soldaat, die opnieuw te water was gesprongen, slaagde er niet in een varn beide mannen te redden. Eeni gen tijd later werd de leeraar met een doen, maar ja, ik heb er eigenlijk niets mee te maken. Van Straten, het beste man." Eer Alex één woord zeggen kan, is Janssen verdwenen. En eigenlijk vindt Alex dit het beste. Hij zou niet gewe ten hebben, wat nu eigenlijk te ant woorden. Je wil je zwager toch ook niet afvallen. Intusschen is ongezocht Piet Janssen toch aan het woord ge weest en wordt zijn vermoeden en dat van Marie en Jan geheel bevestigd. Maar gaat dat nu zoo nog langer met Kees? Nu praten ze werkelijk, als Jan komt overwippen. Marie en Alex toonen de cijfers, die onomstootelijk vaststellen, dat de zaak verloopt en ten onder gaat indien geen verandering komt. Moeder Olieheerd geeft nu ook toe, dat er met Kees gesproken moet worden, zoo voor zichtig mogelijk asjeblieft. Zij wil er het eerst over beginnen. „Daar komen we niet verder mee" zegt Jan later tot Alex. „Kees zal het wel zóó voorstellen, dat moeder er ge- - noegen mee neemt. Maar ik laat het er niet bij zitten. We moeten weten; wat Wè aan Kees hebben in het ver volg. Hij zal de zaak van vader niet in één of twee jaar naar de maan helpen." Wordt vervolgd.) dreg uit het water gehaald. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. De man was reeds overleden. Het stoffeiyk overschot van den heer L. is nog niet gevondeh. Vrouw levend verbrand. Te Kaprijke (Vlaanderen) heeft een on geluk plaats gehad, dat groote beroe ring verwekte. Toen de 30-jarige mevr. Haverbeke, zooals zij gewoon was, een alcoholvuurtje aanstak, om melk voor haar kinderen te verwarmen, ontplofte het toestel. De kleederen van de vrouw vatten vuur en weldra was zij een bran dende toorts. Haar man, die haar te hulp kwam, liep daarbij zware verwon dingen op, evenals de beide jeugdige kinderen van het echtpaar. De slachtof fers werden naar een ziekenhuis over gebracht, waar de vrouw kort na aan komst is overleden. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 16 Juli 1942, De ^volgende personen werden gedag vaard I E. Pieters, 57 j., varkenshandelaar te Terneuzen, wegens het slachten van een varken in huisslachting. Eisch en uitspr. f 200 of 2 mnd. gev.straf. W. v. Haaften, 38 j., landbouwer te Stavenisse, wegens het verstrekken van een onjuiste mededeeling op een formu lier M.D. Hl, door te vermelden, dat zijn gezin bestond uit 2 personen, terwijl toen zijn gezin bestond uit vier perso nen. Eisch en uitspr. f40 of 20 d. h.. J. Bakker, 30 j., expediteur te Sou burg, wegens het met een motorrijtuig vervoeren van steenen zonder vergun ning. Eisch f 10 of 10 d. h., uitspr. f 10 of 5 d. h. F. A. Padmos, 41 j., landbouwer te Bruinisse, wegens het voorhanden heb ben van een drietal varkens, wegende resp.. 149, 132 en 110 kg, welke- niet in zijn veeboekje waren ingeschreven. Eisch 3 maal f 25 of 3 maal 10 d. h., met verb, verkl., uitspr. 3 maal f 25 of 3 maal 10 d. zonder verb, verkl. L, J. van Gastel, 48 j., landbouwer te Noordgouwe, wegens het ontslaan van een werknemer, zonder toestemming. Eisch en uitspr. f 50 of 20 d. h. A. P. de Leeuw, 33 j., werkman te Waarde, wegens het onbevoegd voor handen hebben van 94 broodbonnen ep 36 aardappelbonnen. Eisch en uitspr. f 150 of 50 d. E. A. Mattens, 46 j., commissionnair te Hontenisse, wegens het te Goes koo- pen van 50 kolenbonnen. Eisch en uitspr. f75 of-25 d. A. J. de Nijs, 50 j., landbouwer, te Hontenisse; wegens het koopen van 15 kolenbonnen. Eisch f 50 of 20 d. met verb, verkl., uitspr. f 100 of 40 d. zon der-verb. verkl. B. Mol, 46 j., handelaar te 's Graven polder B 87, wegens het feit, dat hij in den zomer van 1941 op verschillende plaatsen op Zuid-Beveland als kooper van zaaiuien is opgetreden en daardoor (Ie werking van het Crisis Tuinbouwbe- sluit heeft belemmerd. Door verdachte zijn als toen aldaar gekocht in totaal circa 95.000 kg uien. Eisch en uitspr.. f250 of 50 d. G. Nieuwenhuijse 68 j., klein-landbou- wer te Wolfaartsdijk, wegens het afle veren van 3560 kg uien. Eisch en uitspr. f10 of 10 d. h. J. Stevense, 39 j., klein-landbouwer te Wolphaartsdijk, wegens het afleveren van 6388 kg uien. Eisch en uitspr. f10 of 10 d. h. A. v. d. Vliet, 44 j., klein-landbouwer te Wolfaartsdijk, wegens het afleveren van 2300 kg uien. Eisch en uitspr.' f 10 of 10 d. h. B. v. d. Dries, 69 j., landbouwer te Heinkenszand, wegens het afleveren van 5000 kg uien. Eisch en uitspr, f 10 of 10 d. h. P. Bek, 66 j., klein-landbouwer te Heinkenszand, wegens het afleveren van 6900 kg uien. Eisch en uitspr. f 10 of 10 d.h. L. F. Bek, 46 j., klejn-landbouwer te ',s Heerenhoek, wegens het afleveren van de opbrengst van 50 are*) uien. Eisch en uitspr,. f 10 of 10 d. h. J. C. F. Michielsen, 48 j., landbouwer, te Zaamslag, wegens het voorhanden hebben van 390 kg gerst. Eisch f 175 of of 50 d. met verb, "verkl., uitspr. f 130 of 40 d. met verb, verkl. J. F. Michielsen, 64 j., landbouwer te Zaamslag, wegens het voorhanden heb ben van 300 kg 'tarwe. Eisch f 175 of 30 d. met verb, verkl., uitspr. f 175 of 20 d. met verb, verkl. S. van der Wekken, 34 j., landbouwer te Duivendijke, wegens het voorhanden hebben van 300 kg tarwe en 280 kg gerst. Eisch f 150 of 50 d. met verb, verkl,, uitspr. f150 of 30 d. met verb, verkl. G. van Zuidland, 36 j., landarbeider, te Brouwershaven,"wegens het voorhan den hebben van een levend varken van 90 kg dat niet in zijn veeboekje was in geschreven. Eisch en uitspr. f 40 of 20 d. Oneerlijke distributieambtenaren. Er waren een aantal distributie-amb tenaren, die het niet te nauw hadden genomen, in de juiste verdeeling van de bonnen. Wanneer aan een kaart een bon netje achter bleef, namen ze dat mee, en gebruikten die te eigen bate. Natuur lijk was dit op den duur uitgekomen, en het gevolg was, dat thans de economi sche rechter eenige ambtenaren voor zich verschijnen zag. Het waren elf jon gelieden uit Den Haag en Leiden, Rot terdam en Haarlem, die allen tydeiyk wefkzaam zyn geweest te 's Graven- hage, by het uitreiken van distributie bescheiden. De verdachten werden ver oordeeld tot straffen varieerend van negen tot twee maanden, Selderij en peterselie. In vele recepten, die de Voedingsraad geregeld publiceert, vormen selderij en peterselie ^eh bestanddeel. Een reden te meer om deze kruidén steeds versch ter beschikking te hebben. Dit ligt binnen ieders bereik. Men moet dan echter thans de noodige maatregelen treffen. Wie geen tuin bezit, kan zgn eigen selderij in kleine hoeveelheden oök in bloempotten of in een kistje kweeken en ze daaruit 's winters oogsten. Thans nog zaaiten is mogelijk, maar dan zoo spoedig mogelijk, want de zaden kiemen niet vlug. Later is uitdunnen der plantjes onderling op 3 èm noodzakelijk. Nog beter is het in Juli of in Augus tus plantjes aan te schaffen en deze in potten of kistjes te planten. By een be- vrienden tuinbezltter, volks- of berofips- tuinder zijn dergelijke selderij- en peter- selieplanten wel te krijgen. Ook z(jn er bij groentenhandelaren des zomers wel bosjes selderij of peterselie voorhandeii, waaraan zich nog de wortels bevinden. Nadat het loof is afgesneden, zijn ze voor dit doel te gebruiken, Tot half Sep tember laat men de potten of het kistje met de daarin gezaaide of geplante sel derie of peterselie buiten op een licht beschaduwde plek staan. Dp aarde moet goed vochtig blijven en nu en dan geve men wat bloeïnenmest. In het najaar en in den winter zet men dè potten of het kistje in het voilé licht op de yenster- bank van keuken, kamer of serre. Het snijden van het loof-is herhaaldelijk mo gelijk. De plantjes groeien dan voortdu rend in de breedte uit. Wie wèl over een tuin beschikt, kan in September of'October een hoekje sel derij of peterselie met een bekisting van hout omgeven en deze met een broeiraam of glasruit afdekken. Indien men de tem peratuur onder het glas vorstvrij houdt, is het snijden van versche selderij of pe terselie ook op deze'manier den geheelen winter mogelijk. IETS OVER KOHLBRUGGE. In dezen tijd wordt weer geschreven over den persoon en het werk van dr H. F. Kohlbrugge. Zoo is onlangs een bun del catechismuspreeken van hem uitge geven. Hermann Friedrich Kohlbrugge werd 15 Aug. 1803 te Amsterdam geboren en overleed te Elberfeld op 5 Maart 1875. Hij deed in 1826 proponentsexamen bij de Hersteld Evang. Luth. Gemeente. Kort daarop ontving hij de benoeming tot hulpprediker. Terstond trok zijn predi king een groot getal hoorders uit aller lei kringen. Hij verkondigde het Evange-' lie der vrije genade, dat schaarsch was in die dagen. Men sprak meer over het streven om door eigen verbetering te komen tot de volmaaktheid. De jonge Kohlbrugge ging daar krach tig tegenin. Hij durfde zelfs een aan klacht wegens onrechtzinnigheid indie nen tegen Ds R. Uckerman. Dat werd hem hoogst kwalijk genomen. De be schuldiger werd beschuldigd en zoo ge beurde het, dat Kohlbrugge niet langer waardig werd geacht de Hersteld Lu- thersche Gemeente te dienen. Kohlbrugge vestigde zich te Utrecht en promoveerde aldaar op een proef schrift over Psalm 45. Onder den invloed van Ds Laatsman, van Rheden, werd hij gewonnen, voor de Geref. belijdenis, waarom hij besloot zich bij de Hervormde Gemeente van Utrecht aan tes sluiten. Maar men was bang voor Kohlbrugge en daarom werd hij buiten de gemeen schap der Kerk gehouden. Zoo restte Kohlbrugge niets anders dan in conpen- tikelen voor te gaan. Ook met de afscheiding van 1834 kon Kohlbrugge niet meegaan én zoo was hem een beroep naar de vrije Gerefor meerde Gemeente van Elberfeld welkom, waar hij in 1847 intrede deed. Hier zijn de talrijke geschriften verschenen, waar mede ,hij velen in ons land tot zegen is geweest. In 1856 te Vianen bij zijn zoon verblijvend, liet de plaatselijke predikant Ds Van Duyl hem voor zich preeken. Daarmee was de ban gebroken. In vele Gemeenten mocht hij nu den kansel be klimmen. Het kwam te Zoutelande tot een beroep (1865). Hij kon het be roep wel niet aanvaarden, maar hij zag het toch als een geschenk van Hem, Die genade en eere had gegeven. Toen Dr Kohlbrugge reeds acht en zestig jaar oud waé, heeft hij nog eens in- de Zuiderkerk te Amsterdam mogen preeken, in een beurt hem door Dr A. Kuyper afgestaan. Dr Kuyper schreef van Kohlbrugge, „dat hij een der weinige leeraren is ge weest, in de Kerke Christi, met wien God iets bijzonders voor had en die met nog zeep- enkelen door bangen strijd en rijke geestelijke ervaring in de waarheid van Gods Woord ingeleid, onder alle leeraars dier dagen schier alleen stond als een ge trouw prediker der gerechtigheid. GOES. Gehuwd: C. Schrijver, 24 j. en C- J. Luijk, 26 j. Huw.-aang.J. M. Barends, 23 j. en C. C- H. van Son, 29 "j. Geboren: Maatje Dina, dv. L. Lakké en J- T. van Dalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2