DAGKALENDER VRIJDAG 17 JULI 1942 5ée JAARGANG No, 241 Besmettelijke ziekten. BINNENLAND AGhtervolgingsgpvechten duren voort - Sowjet-aanvallen bloedig afgeslagen - Felle strijd aan het Egyptische front - Britsche kruiser beschadigd. N Dr Fischböck over Prijspolitiek in Europa» UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en, Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs ƒ2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en' plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, ie4ere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. Op de enkele weken geleden ^e 's-Gra- venhage gehouden vergadering van het Ned. Congres voor openbare gezond heidsregeling heeft Dr L. C. Kersbergen belangwekkende cyfers medegedeeld ten aanzien van de besmetteiyke ziekten in ons land. Het aantal d i p h t e r i e - geval len is zeer beduidend toegenomen, van 1300 in 1939 tot 1700 in 1940 en 5400 in 1941, waarmede de hoogte van de curve van tien jaar geleden weer be reikt werd. Op 'toogenblik worden zelfs 1000 gevallen per maand geregistreerd. De stijging in 1941 werd vooral veroor zaakt door Noordbrabant en Limburg. Het aantal meningiti s -gevallen steeg van 277 in 1940 tot 433 in 1941. Poliomyelitis telde in 1940: 111 en in 1941455 patiënten. Het aantal gevallen van'bacillaire dy senterie steeg van 1100 in 1940 tot 3400 in 1941 en het aantal roodvonk- gevallen was in 1940 en 1941 lager dan daarvoor; tegen 10000 tot 11000 gevallen in 1936 tot 1939 stonden 9000 roodvonkgevallen iii 1940 en 7000 in 1941 thans schijnt evenwel Weer een stij ging geconstateerd te moeten worden. De meest verontrustende cijfers be treffen die van de sterfgevallen aan tuberculose. Stelt men het ge middelde sterftecijfer voor de jaren 1938 tot en met 1940 op 100, dan komt men voor het jaar 1941 op 144 voor de long- tuherculose en op 139 voor alle vormen van tuberculose, dus een toeneming van resp. 44 en 39 pet. Voor de eerste drie maanden van 1942 is het sterftecijfer ge middeld wéér iets hooger dan in de over eenkomstige maanden van het vorig jaar De verslagen van de leiders, der consulta- tatie-büreaux stemmen hierin overeen, dat een aanzienlijke stijging van liet aan tal aanmeldingen en van het aantal ge vallen van open tuberculose valt te con- stateeren. Het is dan ook begrijpelijk, dat de nieuwe directeur-geueraal van de Volksgezondheid deze week, in een on derhoud met het A'.N.P. heeft gezegd, dat dë tuberculose straffer bestreden moet worden. „Onze inrichtingen", zoo zeide hjj, „zijn voorbeeldig, onze sanatoria zijn schitterend ingericht, onze cónsultatie- bureaux zijn prima, maar er is van alles te weinig. Er is ook te weinigs. geschoold personeel en de wachttijd voor opneming# is vaak wel een halfjaar." Dit laatste wijst ook weer op een sterke toename van het aantal patiënten. De tuberculose-bestryding voortgeko men uit particulier initiatief en gesteund door Overheidssubsidie staat in ons land op hoog peil. De woordeïf van lof door den directeur-generaal aan sanatoria en consultatiebureaux gericht, zijn welver diend. Door jarenlangen hoesten arbeid 1 van geneesheeren, verpleegsters en aller lei vereenigingen en instellingen is het gelukt deze gevreesde ziekte belangrijk te beperken. Maar de situatie van heden vraagt nog, krachtiger maatregelen. Het gaat hier om de gezondheid van ons volk. Wat wij doen kunnen om ons volk zoo goed mogelijk door de oorlogsjaren heen te helpen, moeten wij doen. Hier voor moeten wij alle krachten inspannen. Hulp in de huishouding. Wanneer in arbeidersgezinnen de vrouw des huizes ziek wordt, of, tenge volge van andere redenen niet in staat is haar taak te vervullen, dreigt de ver zorging van het gezin in het gedrang te komen, daar men meestal niet over de middelen. beschikt om betaalde krachten in dienst te nemen. Te Oss heeft men thans een oplossing voor dit vraagstuk gevonden. De burgemeester heeft besloten om aan den onlangs opgérichten dienst voor sociale zaken een organisatie te verbin den, wier taak het wordt in voorkomen de gevallen hulp in de huishouding te verleenen. De opzet hiervan is aan dien dienst een aantal, voorloopig is sprake van zeven, geschikte krachten te ver binden, die op daartoe gedane aanvrage ui gezinnen, waar de echtgenoote tijde lijk om de een of andere reden in de onmogelijkheid verkeert om het huis houden te doen, haar plaats zooveel mogelijk innemen. Voor dergelijke hulp komen in aanmerking de gezinnen van hen, die door den dienst voor sociale zaken worden gesteund en van de arbei ders in het vrije bedrijf, die vallen be neden een naar redelijkheid vast te stel len gezinsinkomsten-norm. Het ligt niet in de bedoeling van de arbeiders voor de verleende hulp een vergoeding te vragen. In onderling ovep- mrt de plaatselijke industrieën is ®en financieele regeling tot stand ge- Komen. De kosten der te verleenen hulp zunen door de gemeente en die indus- ïeen gezamenlijk worden gedragen. karakter sluit zich goed aan by een de fensieven oorlog. Zy zijn gewend aan een hard leven vol ontberingen, waar aan zy dan ook niet al te zeer zyn ge hecht. Er bestaat een soort primitieve taai heid, welke men te veel eer zou aandoen, wanneer men haar dapperheid noemde, want dapperheid is een soort vergeeste lijkte moed. De taaiheid, waarmede de bolsjewisten voor Sebastopol hun kaze matten verdedigden, was meer een dier lijke drift en niets zou minder juist zijn dan de meening, dat hier sprake is van een gevolg van de bolsjewistische wereld beschouwing of opvoeding. Het bolsjewisme berust op het meest geraffineerde gebruikmaken van de Sla vische volksziel. Slechts in Rusland was dit huiveringwekkende experiment mo gelijk. Het was de bolsjewistische pro paganda in groote trekken gelukt, de massa van Russische arbeiders en boe ren door een hermetische afsluiting van de buitenwereld en een eeuwige herha ling van haar phrasen, wijs te maken, dat deze toestand het paradijs op aarde wils, Het geheele land is doortrokken van een spionnagesysteem, dat de kinde ken misbruikt om hun eigen, ouders uit te hóoren. Indien de vijand in het Oosten is ver slagen, aldus vervolgt Goebbels, is er geen bedreiging meer, waarvoor wij ook maat een oogenblik zouden moeten te rugschrikken. Het is geen Duitsche ge woonte zijn tegenstander te onderschat ten. Maar wij blijven er van overtuigd, dat ook hier het hooger staande ras over het lager staande zal zegevieren. Wij we ten, dat Europa verldren zou zijn, indien het niet door de Spil-mogendheden be- schermd werd. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel van dei Duitsche weer macht deelt mede: In den Zuideiyken sector van het Oosteiyke front worden de achtervol gingsgevechten rusteloos voortgezet. In- geslotein en afgesneden groepen van den vijand trachtten vergeefs naar het Oos ten door te breken.' De verliezen van den tegenstander en de binnengebrachte buit zijn tot dusver niet te overzien. Sterke formaties van het luchtwapen hebben de achterwaartsche verbindingen van de bolsjewieken aangevallen en tal rijke colonnes uiteengedreven. Gevechts vliegtuigen hebben R o s t o f en verschei den havenè aan de Kaukasische kust ge bombardeerd. In voor den oorlog belangrijke instal laties der stad R o s t o f ontstonden ver scheidene groote branden. Een vracht schip werd door voltreffers tot zinken gebracht. Tegen 't bruggenhoofd Woronesj he^ft de vijand zijn sterke tankaanvallen voortgezet. In samenwerking met het luchtwapen zijn alle aanvallen in harde gevechten bloedig afgeslagen. Aan de rest van het Oostelijke front slechts ge vechten van plaatselijke beteekenis. IndeFinsche Golf hebben een heden van de Duitsche marine twee bols jewistische duikbooten tot zinken ge bracht. In Egypte werden met sterke strijd krachten uitgevoerde aanvallen van den vyand in den centralen sector van de stelling El Alajnein afgeslagen. In den loop van de verbitterde gevechten werden in tegenaanval 1200 gevangenen gemaakt en een aantal tanks en vrach1> auto's vernietigd. In het Westen van de Middellandsche Zee is een Britsche kruiser door Duit sche'! gevechtsvliegtuigen aangevallen en met voltreffers van bommen bescha digd. By aanvallen van Britsche jagers op de kusten van de bezette gebieden in het Westen gelukte het in den loop van gisteren zes vyandelyke vliegtuigen te doen neerstorten. ,h Italiaansch weermachtsbericht. In den centralen sector van 't Egyp tische front heeft de vyand onze stel lingen fel aangevallen. De aanvallen wer den^ echter overal gestuit en wy hebben terstond tegenaanvallen ondernomen. Wy maakten ruim 1200 gevangenen en vernielden een aanzienlyk aantal tanks. Het luchtwapen heeft met sterke for maties -deelgenomen aan de felle gevech ten en de vijandelijke strijdkrachten evenals het vijandelijke luchtwapen aan gevallen. Vier vliegtuigen werden door de jagers van de vierde stormafdeeling neergeschoten, die daarmede sedert het begin van de huidige operaties in Noord- Afrika hun 132stèi overwinning in de lucht behaalden. Bovendien brachten de Duitsche vliegtuigen de Royal Air Force het verlies toe van een Curtiss en een Spitfire. Britsche vliegtuigen hebben Beng hazi gebombardeerd, eenige huizen be schadigd en ongeveer 10 Arabieren ge dood of gewond. Het afweergeschut ver nielde een Engelsch vliegtuig. De luchthaven van M i c c a b a is wederom door onze en Duitsche luchtfor- maties gebombardeerd, de installatie^ werden herhaaldelijk getroffen. Van de operaties van den dag keerde een onzer vliegtuigen niet terug., Op de Middellandsche Zee hebben Italiaansche en Duitsche vlieg tuigen een Engelschen«kruiser aangeval len en beschadigd. DR GOEBBELS OVER DE GfevECHTS- WAARDE DER BOLSJEWISTEN. (D.N.B.). In „Das Reich" houdt dr Goebbels zich bezig met de gevolgen van de Russische-mentaliteit en de Russische psyche voor de geveehtskwaliteiten van den Sovjet-soldaat. De Duitsche soldaat, aldus dr Goebbels, heeft het bolsjewisme gedurende den veldtocht in het Oosten leeren kennen en geen der Duitsche sol daten zal uit het Oosten als communist terugkeeren. Het bolsjewisme is ont sluierd en vormt voor de Duitschers geen geestelijk gevaar meer. Met verwijzing naar den strijd bij Sebastopol, verklaart dr Goebbels, dat de Sovjet-weermacht den Spil-troepen vaak een tegenstand heeft geboden, zoo als zij dien op hun vroegere veldtochten niet ontmoetten. De bolsjewistische weermacht vecht soms met een stomp zinnige, bijna dierlijke hardnekkigheid en legt daarbij menigmaal een doodsver achting aan den dag, die meer dan op- merkeiyk is. In hun geheele geschiedenis hebben de Russen zich onderscheiden door een bijzonder taaie wijze van verdedigen, terwijl zij van den aanval nooit veel terecht brachten. Hun geheele volks- De positie van Timosjenko critiek. (D.N.B.) De militaire correspon dent van het D.N.B. schryft: Sedert het groote Duitsche offensiéf zich eenige dagen geleden naar het Zui den heeft uitgebreid, is de toestand voor Timosjenko opnieuw aanzienlijk slech ter geworden. In den rug van het geheele bolsjewistische Donetz-leger staan de Duitsche troepen en-die der bondgenoo- ten, die de verbindingen met het Oos ten hebben afgesneden. Nu ook van het Westen uit de Duitsche en verbonden troepen op het Donetz-leger van Times- jenko aanrukken, blijft den Sowje%naar- schalk nog slechts de keus, door een snellen terugtocht uit de regt van het industriegebied van de Donetz zich "aan vernietiging door omsingeling te ont trekken en naar het Zuiden uit te wij ken of slag te leveren. Op het oogenblik schijnt hij nog te denken beide te kun nen doen. Het verlies van de rest van het Do- netz-gebied zou intusschen voor de oor logvoering der Sowjets meer dantra gisch zijn, omdat zich hier de Ihatste aglomeratie van wapenfabrieken bevindt in een gebied, dat gunstig ligt voor het Europeesche verkeer. Ook in Engeland ziet men situatie donker in. (A.N.P.) In een commentaar voor de Engelsche radio heeft Tahoo Hols het volgende gezegd: De Sovjets verhelen den ernst Van den toestand niet. Zij beschrijven den Duit- BONNEN VOOR VOEDINGS- MIDDELEN. 19 Juli tot en met 25 Juli 1942. 37 A brood 4 rants, brood of gebak 37 B brood rants, brood of gebak. 37 beschuit.1 rants, beschuit, brood of gebak. 37 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.- waren. 37 B vleesch y2 rants, vleesch of vl.- waren. 37 A tabak 1 rants, tabak 12 Juli tot en met 8 Aug. 1942. 337 algem. 1 kg suiker. 339 algem. 500 gr. jam. 343 t/m 346 alg. 1 rants, bloem, br., geb, 4-33, 4-34 res. 250 gr. rijst. 340 algem. 250 gr. pèulvr. of haverm. 341 algem. 125 gr. gort. 342 algem. 125 gr. gemengd meel. 352 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 347 t/m 351 algem. 100 gr. kaas. 36 A t/m 39 A melk 3% liter melk. 36 B t/m 39 B melk 1% liter melk. 36, 37 versn. 100 gr. chocolade. 38, 39 versn. 100 gr. suikerwerk. 12 Juli tot en met 5 Sept. 1942. 338 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 15 Juli tot en met 26 Juli 1942. 36 boter rants, boter 36 vet f rants, boter. 15 Juli tot en met 12 Sept. 1942. 2-35, 2-36 res. rants, boter. 3-35, 3-36 res. rants, boter. 4-36 resy2 rants, boter. Diverse artikelen. 29 Juni tot en met 8 Aug.J942: 30, 31, 32 Reserve: servièsonderdeelen. 14 Juni tot en met 22 Aug. 1942. 01 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tof en met^1 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv ep 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 194% 01 en 02 K.F. brand- 1 stoffen i eenh. brandstoffen (geen antbraciet). 1 Juli tot en met 15 Aug. 1942. 335 algem. 1 rants, eenheidszeep. '336 algem. 2§0 gr. waschpoeder. L zeep1 rants, eenheidszeep. L toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. Dé volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 18 Juli: 36 breod, be schuit, vleesch, aardappelen; 36 A, R5 tabak, 36 A, R 5 cigaretten. De bonnen, waarvan de geldigheids duur óp Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag wor den gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch of vleeschwaren. 1) Mann. personen ,van 18 j. en ouder. Strijd om een sovjet-dorp. Rook en vlammen slaan uit de huizen waarbinnen in alle hoeken weerstandaflesten van de sovjets gemaakt waren. Orbïs-Holland-PK. Wetterau-Pax Holl. m schen opmarsch over den Doh als de oor zaak van een zeer modilijke situatie. De slag heeft thans echter een zeer kri tiek punt bereikt, waarop alles kan ge beuren. De eerstvolgende twaalf weken zullen voor het geheele verloop van den oor log van ontzaglijke bèteekenis zijn. De Duitschers weten, dat, wanneer zij in Zuid-Rusland stellingen bereiken, van waaruit zijde Kaukasische olievelden onder den voet kunnen loopen of de raf finaderijen met lange-afstandsbommen- werpers kunnen vernietigen, zij de .bols jewistische troepen verlammen. De voormalige Britsche minister van oorlog, Hore Belisha, heeft naar de Brit sche berichtendienst meldt, verklaard, dat de toestand op het oogenblik ern stiger is dan ooit tevoren in dezen oor log. Dat Engeland geen tegenactie kan beginnen terwijl de Sowjets over den Don worden teruggeworpen, noemt hij een tragisch gevolg van verzuimde gele genheden. Hore Belisha voelde zich ge noodzaakt openlijk te verklaren, dat by de Britsche methoden iets verkeerd was en iets verkeerd is. t Ongeregeldheden te Caïro. In Caïro hebben zich dezer dagen op gewonden betoogingen der Egyptische bevolking tegen Engelsche en Ameri- kaansche soldaten voorgedaan. De de monstratie was vooral gericht tegen hooge Britsche officieren. Yele Engel sche soldaten werden gewond, doordat het volk met steenen gooide, eenige Egyptenaren werden door Engelsche ge weerkogels gewond en door de bevol king in veiligheid gebraclA. Volgens te Sofia ontvangen berichten zouden alle Australische strydkrachten die zich in Syrië, en den Libanon bevon den, naar het Egyptische front zyn ver trokken. In Palestina zouden zich Pool- sche en Tsjechische formaties bévinden. VRIJDAG 17 JULI 1942. Uw woord is een lamp voor my'n voet, en een licht op my'n pad.' Ps. 119 105. Zon Maan op onder op onder 5.39 21.52 9.51 23.39 21 Juli Eerste kwartier. 27 Juli Volle maan. 'S-GRAVENHAGE, 17 Juli. - De Ryks- commissaris voor de prijsvorming, staais secretaris Dr H. Fischböck, heeft tevens in zijn hoedanigheid van commissaris- generaal voor Financiën en Economie by den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied Woensdag in Den Haag op uitnoodiging van het sociaal- economische genootschap Nederland en Europa een lezing gehouden over: Prijs politiek in Europa. Dr Fischböck vergeleek de internatio nale prijsverhoudingen met de binnen- landsche en verklaarde, dat, wanneer men het grootst mogelijke succes voor geheel Europa wil bereiken, in de inter nationale prijspolitiek een op gemeen schappelijk doel gericht plan in de plaats moet komen van het najagen van de egoistische wenschen® zooals dit voor eigen land in de meeste staten reeds er kend wordt. Een „internationale prijs- woeker" zou evenzeer tot een verhooging Van den prijsspiegel in de deelnemende landen voeren als tot een verhooging in het eigen binnenlandsche verkeer. Een Europeesche prysstop voor het in ternationale goederenverkeer zou daar entegen een even nuttig effect hebben als de prysstopvoorschriften, die in vele landen van Europa reeds voor het bin- nenlandsch verkeer zijn uitgevaardigd. Het succes van dit grondbeginsel, dat reeds in een aantal internationale over eenkomsten is vastgelegd, wordt echter in wezen beïnvloed door de ontwikke ling van het binnenlandsche prysstelsel van deze landen. Het zou dezen landen op den duur moeilyk vallen hun verplich ting tot handhaving van stabiele pry zen en tot werkelyke levering van de produc ten tegen deze prijzen tegenover het bui tenland na te komen, indien het binnen landsche prijsniveau niet op dezelfde wyze en op dezelfde basis gehandhaafd wordt. Ook de vaststelling van definitieve valuta-verhoudingen in Europa gaat van de veronderstelling uit, dat de pogingen tot het stabiel houden van de prijzen voor het internationale goederenverkeer met succes bekroond worden. Vooral1 de klei ne landen van Europa, die aangewezen zijn en blijven op een goederenruil, heb ben bij deze stabilisatie een vitaal belang. Het bewijs van vertrouwen, waarmede Duitschland de Nederlandsche economi sche leiding is tegemoet gekomen, door dat van het begin af een vaste omreke ningskoers werd ingesteld, na de aan passing van de prijzen de in- en uitvoer rechten van beide zyden werden opgehe ven en het geldverkeer geheel werd vrij gegeven, is tot dusverre bevestigd. Het moet door handhaving van het prijs niveau in Nederland ook in de toekomst gerechtvaardigd worden. WANNÉÉR VERDUISTEREN? Zaterdag 18 Juli 1942. 's Morgens tot 5.41 u. 's Avonds van 21.51" u. De School-artsendienst op de Bevelanden. Naar. aanleiding van de departemen tale plannen om voor geheel Zeeland een schoolartsendienst in te stellen, heeft er op initiatief van Mr Dr Mes, den burgemeester van Heinkenszand, on langs een bijeenkomst plaats gehad van de burgemeesters van Noord- en Zuid- Beveland., In het voorloopige plan, ontworpen door hët Provinciaal Bestuur, was de in deeling der districten zoo, dat Zuid-Be veland ondergebracht was in twee dis tricten. 'Het grootste deel, gegroepeerd om de centrumgemeente Goes, zou zelf standig worden en een schoolarts krij- gen; het kleinere deel zou van Walche ren uit bediend worden. Mr Mes 'en met hem anderen, was van meening, dat deze oplossing niet de ge lukkigste was. Zij stelden voor te verzoe ken om Zuid- en Noórd-Beveland tot één district te maken, waar dan twee school artsen aangesteld moesten worden. Deze regeling zou wel iets duurder uitkomen, naar de daardoor te bereiken voordeelen zijn zoo groot, dat men dit offer er voor zou mogen brengen. De versnippering van het gewest zou er door tegen gegaan worden en een meer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1