<IND, idste kind wil- t ook over zyn én Benjamin, voorbeeld. flEUWS Je veronderstel- zich er meester toot de hand. De ik onderzocht en KERK EN SCHOOL 18S te zyn, die naar Charitas is overgebracht LAND- EN TUINBOUW Andijvie, RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND KOERSEN 3 Ned. Indië 19381 88% '88% lerd loeder een bijzondere inneemt. De ;e vertroetelen. :n werd, waren :t gezin 17, 15, en wonder, dat ïen. Vooral de m verrukkelijk net de moeder Broertje. Zelfs erop, dat ze [den. Ernst was lig belangrijke if hij huilde, of :ide of pruilde p om te zien,, e liefdevolle at- zich snel. Met ;e loopen: twee hy al' aardig.v ier nu nog met uit Broertjes herhaald en rond. hij een groot liten. Bij elke te opzeggen en igen overladen, beeld Iet kwam zoo- slechts tegen er bezoek hem uit- leloven, anders ïrsje te hooren. gevaarlijken I Ernst zijn cen- [rkte en zichzelf De moeder was zij zichzelf een het zoo flinke lekenneri. den Benjamin, Door ieder be- ikkelt het zich iers en zusters, fcrzorging, liefde agen. iZijn over- |jk, als hij onder d.v. als hij naar plotseling niet indere kleinen. als een plant, [broeikas en die andere planten wordt overge- |ijamin het kohd, che temperatuur Iderhuis gewend. ]hij een moeilijk en ander voor- P. W. J. S. p-Beelaerts van boeiend verhaal, fgewisseld door jl in de pauze Deze bijeen- [ïinder dan 250 was een zeer Walcheren. etene zijn in de en van zijn land erden uitgetrok- pels te zijn ont- er, in den grond [van de Vereen, krankzinnigen agavond haar èkening en ver- [een batig saldo J. Meliefste en bestuursleden Ie, ontstaan door Tange naar O- kozen de heer J. en naar de alg. loemd de heeren de Meij met de C. J. Koppejan destienen handel. i fraude verricht elsvertegenwoor- ed in een Noörd- cht aan het licht kg. graan (zaai- m isschersdorp, die i-Pax Holland ra Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Oldebroek (vac. wijlen B. G. C. Steenbeek), J. T. Door- nehbal te Kesteren. Aangenomen E naar 's Graven- hage (22e pred.pl.), F. H. Landsman te Roderwolde. Geref. Kerken. Aangenomen naar Rotterdam- Zuid (miss. pred.), cand. J. M. -v. Min nen te Amsterdam. Remonstrantsche Broederschap. Aangenomen naar Oosterbeek, H. J. de Kievid te 's Gravenhagen Theol, Hoogeschooldag, Heden is te Groningen de jaarlijksche toogdag gehouden van de Theol. Hooge- school der Geref. Kerken, waaraan gis teravond de gebruikelijke bidstond was voorafgegaan, waarin voorging Ds H. J. Riphagen, Geref. pred. te Harderwijk. De Schooldag stond onder leiding van den rector, Prof. Dr G. M. den Hartogh, die in zijn openingswoord wees op de plaats, welke Groningen in de Geref. Kerken heeft ingenomen en nu als groot ste dezer kerken inneemt. Temidden van alle spanning, rpoeite en' zorg, ook voor onze Hoogesehool, is onze verwachting van den Heere. Hy heeft van haar ontstaan af onze Hooge sehool trouwelijk geleid, haar voor drei genden ondergang behoed, haar ook in het cursusjaar, dat voorbijging nog ge spaard, tot een zegen gesteld. Zoo de Heere het huis niet bouwt, te vergeefs arbeiden deszdlfs bouwlieden daaraanMet al onze liefde en ijver, met al ons geven en werken, zelfs met al ons bidden zijn wij volstrekt afhankelijk van den almachtigen God, Die in Christus ons een barmhartig Vader wil'zijn. Zon der Hem wijken wij af van de waarheid van Zijn Woord, zoeken wij onszelf, zou den wij het werkelijk welzijn van de ker ken tegenstaan en den Naam des Heeren onteerem Met en door Hem, den -Vader der lichten, kunnen wij voortgaan en machteloos in onszelf, iets tot stand brengen, wat bevorderlijk is aan de komst van- Zijn Rijk. Vervolgens sprak Ds W. H. van de r V e g t van Goes een rede uit over het onderwerp: „Verootmoediging?" Achter de verootmoediging wordt menig vraag- teeken, geplaatst, aldus spr., wat scha delijk werken kan. Verootmoediging im mers behoort tot de specifiek christe lijke houding, die in tijden van gericht versterking vindt. Het is, meer dan een besef van geslagen te zijn, het is ver slagen te worden vanwege onze schuld. Door den nood leert men eigen hulpe loosheid beter kennen en daardoor te vens, dat er Eén is, die helpen kan waar niemand meer helpen kan. Zoo mag men aan de tijdsomstandigheden motief ont- leenen tot verootmoediging, mits men niet vergeet, dat het spreken van God in den druk der tijden alleen verklaard wordt en verstaan door het Woord Gods, dat in deze gerichten wordt vervuld. Niet ten onrechte zegt men, dat het Woord Gods een nieuwen klank heeft ontvangen. Hoe grooter de nood, hoe grooter de kracht van Hem, die de „ne- derigen", de' verootmoedigden, vertroost. De wijze van verootmoediging is ver schillend naardat de wijze waarop God ons tegenkomt, verschilfénd is. Alle lijden is nog geen straf op de zonde, zooals het bekende voorbeeld van Job ons leert. Dit was echter individueel lijden en' mag dus zoo maar niet exemplarisch toege past worden op den gemeenschappelijken- nood van dezen tijd. Het einde van het boek Job eindigt trouwens nog in een groote verootmoediging. Men kan een rechtvaardige zaak pog grondig beder ven door de manier waarop men deze Verdedigt. Er is ook lijden, dat alleen de wereld treft. Zoo de tien plagen van Egypte en in Openbaring 16, waar deze plagen haar voleinding vinden, De Schrift spreekt naar aanleiding hiervan over onze vreugde over Gods oordeelen, om dat de ondergang der wereld de opgang beteekent van het werk aan Gods Kerk. Die buiten deze oordeelen vallen, zullen zich niettemin verootmoedigen en wel over de sparende gena.de Gods over hen. Er is tenslotte ook een lijden, dat de geloovigen en ongeloovigen samen treft. Daarbij is het de roeping van den chris ten voor te gaan in verootmoediging. Dat is de beste dienst aan de gemeen^ scheep. Wjj kunnen ook op ons recht bij God niet pleiten, of wü moeten als boe teling pleiten, die nergens recht op hebben. In tyden van gericht kunnen wjj niet j meenen, dat de kerk buiten alle oordeel i valt. Het oordeel begint zelfs by het i huis Gods. Dat brengt verootmoediging over onze zonden. Wij hebben ook als christenen onze bydrage geleverd aan de zonden van ons Nederlandsche volk. En negatief hebben wij vele kansen ver zuimd, hetgeen spr. nader aantoont. Bij de verootmoediging zullen wij niet alleen met berouw op het verleden zien. God leert ons door Zijn oordeelen voor het heden en voor de toekomst onze zonden ook af. Tenslotte wees spr. op het teeken,des kruises, dat ons een onderpand is, dat wij uit diepste vernedering tot opperste verhooging zullen geraken. N.u verwachten wij alles van den Ge kruisigde en Zijn komst. Zoo staat de kerk met opgerichten hoofde in de ver warring van deze wereld. Maar met op gerichten hoofde kunnen wy alleen staan met een gebroken en verslagen hart. Wie deze beide niet samenvoegt verspert Christus den weg en wordt overlooper. Zoo valt elk vraagteeken achter de ver ootmoediging weg. Het koninkrijk Gods komt geheel anders dan alle koninkrij ken der wereld: het komt door de ware verootmoediging des harten. In de middagvergadering sprak Ds Js. v. d. Linden van Haarlem over„1892 een herinnering en een appèl". Bij de vereeniging van de Chr. Geref. Kerk en de. Ned. Geref. Kerk in 1892 is iets gezien van het kerkvergaderend vermogen van Jezus Christus, aldus spr. Twee kerkformaties, die afzonderlijk be stonden, kwamen tot elkander ondanks al de moeilijkheden en verschillen, die zich tusschen hen voordeden. De geloofsgehoorzaamheid aan Chris tus heeft echter overwonnen, en na veel noodzakelijke en gezegende polemiek werd de weg gebaand. Spr. ging vervolgens de bezwaren en verschilpunten na, waarvan wel 't voor- naamste en aanvankelijk ook 't grootste struikelblok was, de kerkbeschouwing, hetgeen Ds v. d. Linden uitvoerig toe lichtte. Een andere groote moeilijkheid, die vele harten warm gehouden heeft, was de Opleidingskwestie. 'De herinnering aan 1892 beteekent ook, dat onze Theol. Hoogesehool nu sedert 50 jaar de School der vereenigde GerefKerken in Ne derland is, aldus spr. Maar de mannen van de Scheiding hebben moeten wor stelen voor haar behoud. De ker ken uit de Scheiding hadden 't steeds als een levensvraag beschouwd dat de kerk zelf toe moest zien en zorgen, dat er goede, Schriftuurlijke opleiding béstond. En nu, na 50 jaren, danken wij God, dat zij aan dit beginsel hebben vastgehouden. ■Na vervolgens zijn gehoor bepaald te hebben bij de leergeschillen inzake We dergeboorte en Doop in dien tijd merkte spr, op, dat de Geref. Kerken anderen ook geen struikelblokken in den weg moeten leggen. Er zijn droevige en zondige dingen geschied-de laatste ja ren. Christus in Zijn vergadetingseisch is uit het oog verloren, en daardoor zijn de proporties overspannen. Qpde zij dank heeft de Synode in '42 het oude spoor teruggevonden. En dan moeten we daarbij niet opgaan in elkandér in eigen instituut, niet zelfgenoegzaam rond draaien in eigen kring, maar oók naar buiten toe met Christus meevergaderen. Het ligt in de lijn van .34, '86 en '92 om te letten op de Ned. Herv. Kerk, wat daar aan leven openbaar wordt; en om ook nog steeds naar de Chr. Gerefor meerden de handen uitgestoken te hou den. 1892 herinnert er ons aan, dat we nog niet klaar zijn als Geref. Kerk. Hoe ver langender en ruimer we daarbij open staan naar buiten, hoe geringer het ge vaat voor vertroebeling en verbittering naar binnen toe. Geen verslappende plu- riformiteitsideeën. Wij zijn een kerk op marsch. Wij móeten aan elkander vast houden, en samen aan onzen Koning. 60ste Jaarvergadering van den Bond van Vrij Evang. Gemeenten in Ne derland. Dinsdag kwamen de gemeenten van den Bond van Vry Evang. Gem. in Nederland te Haaplem in jaarvergade ring bijeen. Ds J. Enter Sr., Rotterdam; Ds P. B. Müller, Nijverdal en DS J. Lissenberg, daarbij vastgesteld, dat de delinquent met gefingeerde bestellingen heeft ge werkt. Tegen een tiental betrokkenen is inmiddels proces-verbaal opgemaakt. De vertegenwoordiger had voorts ook 81.015 kg. pootaardappelen verkocht, welke hoeveelheid niet in de administra tie was verwerkt. Niet minder dan 54.523 kg. pootaardappelen konden in beslag worden gënomen. Tegen vijf telers is opgetreden wegens het afleveren van pootaardappelen aan den handelaar, en een tweede kandelaar, die ook bij de zaak betrokken was, ontkwam evenmin 'èan ontdekking. Eerder is een pootaardappelhandelaar tegen de lamp geloopen voor het fraudu leus afleveren van 55.270 kg. .pootaard- appeleh, terwijl in een derde geval'een tekort aan peulvruchten en zaaigranen van 9000 kg. en van 17.500 kg. poot aardappelen moest worden gesteld. tn Enschede zijn twee geheime dis tilleerderijen opgespoord. De eene be vond zich in een woning in het dorp Donneker, terwijl de andere ten deele in een huis aan de Rozenstraat, ten deele in een pand aan de nabije Oosterstraat stond. Een hoeveelheid gedistilleerd werd in beslag genomen. De Haagsche politie had/gehoord, dat in een tuinhuisje te Loosduinen een par tij fietsbanden Verhandeld wérd en daar om besloot zij er eens een kijkje te gaan nemen. Het bericht bleek juist te zijn, want de speurders troffen in het huisje vijftig goede banden aan en twee kistjes sigaren, die door een 22-jarigen werkman en een 48-jarigen huisschilder verkocht werden. Een huiszoeking bij een hunner had tot gevolg, dat op vijftig pakken ha vermout en puddingpoeder, zeven hee- rencostuums en een hoeveelheid sigaren beslag kon worden gelegd. De mannen beweerden niets'te weten; naderhand bleek, dat deze voorraad gestolen was uit een wagon van de Westlandsche stoom trammaatschappij. Een der arrestanten heeft intusschen een bekenteni's afge legd. Doodelyk ongeluk. Te 's-Gravenhage is de 4-jarige N. N., r Dordrecht werden resp, tot voorzitter, 2de voorzitter en secretaris gekozen. In zyn openingswoord wees de voor zitter er op, dat het de 60ste jaarver gadering van den Bond is en dat de tyds- omstandigheden verhinderen, eenige luis ter aan deze vergadering by te zetten. Het jaarverslag van den secretaris van het Comité, T)s P. v. Vliet, te Am sterdam, maakte melding van de lotge vallen der verschillende gemeenten, waaruit bleek, dat in deze ernstige tij den en onder lief en leed, de zegeningen des Heeren werden genoten. Daarom kon dit verslag eindigen in den toon van oot moedige dankbaarheid. Ds van Vliet te Amsterdam en de heer C. Duvekot te Go e s werden als lid van het 'Comité hérkozen. In de vacature Ponstein, die zich niet herkies baar stelde, werd Ds Müller te Nyver- dal gekozen. De „Vereen, tot stichting eener Vrij Evang. Gem. te Gorinchem" werd als lid in den Bond opgenomen, evenals de Vrij Evang. Gem. te Zaandam. Ds Jac. Lissenberg, Dordrecht en Mevr. WinckelVan Heest werden her kozen als leden van de Redactie van „On3 Orgaan", terwijl eerstgenoemde weer voor een jaar als eindredacteur werd benoemd. Bij de besprekingen van de verslagen van den Bonds-penningmeester werd be sloten, ook voor dit jaar de „Kas tot ondersteuning van Emeriti-predikanten, Weduwen en Weezen van Predikanten of Emeriti-predikanten" te laten voortbe staan en de aanslag voor de gemeenten vast te stellen op 20 ct. per jaar. Ds v. Vliet te Amsterdam,en de heer C. A. v. Bergeijk werden herkozen als curatoren der Theologische School. Tijdens de avondvergadering, waar in de „Samosir-zending" werd be handeld, werd het besluit genomen, de jaarlijksche Zendihgsconferentie D.V. te Goes te houden in de maand April 1943. Mochten de tijds omstandigheden dit verhinderen, dan zal de gemeente Franeker deze conferentie ontvangen. Woensdagmorgen werd de vergade ring voortgezet. Op voorstel van de commissie voor Inwendige Zending en 't Comité werd in overleg met het be stuur der Samosir-Zending, Ds Bos, zen deling met verlof, aangesteld als reizend prediker. Ds Bos zal gelegenheid heb ben, ook voor de zending werkzaam te blijven. Ir v. Buren, te Dordrecht, Ds Müller te Nijverdal èn Ds H. C. Leep te Gouda werden' benoemd tot leden van een com missie, welke onderzoek heeft te doen naar de bruikbaarheid van de nieuwe Gé- zangenbundel der Ned. Herv. Kérk ih de Vrij Evang. Gemeenten. Als ontvangende gemeente voor de volgende Bondsvergadering werd Hil versum aangewezen. Gereif. Zondagssfchoolver. „Jachin". De 68e jaarlijksche algemeene vergade- ring van de Geref. Zondagsschoolvereen. „Jachin" zal Woensdag 5 Aug. a.s. te Utrecht in het kerkgebouw der Vrije i Evang. gemeente onder leiding van Prof. Dr F. W. Grosheide van Amsterdam worden gehouden. De vergadering vangt aan met een kort wijdingswoord van Ds J. A. Taze- laar van Rotterdam. In de morgenver gadering komen de huishoudelijke za ken aan de orde, 'waaronder de verkie zing van twee leden van het hoofdbe stuur, waarna de voorzitter zal referee- ren over „Streekvergaderingen". ■In de iriiddagvergadering zal Ds J. Douma, em. pred. te Arnhem en lid van het hoofdbestuur, refereeren over: „Kerstdeclamatoria". De andere smokkelaar, zekere D. uit Roosendaal, werd ter plaatse vorbali- seerd, terwyi de smokkelwaar (bruine boonen) werd in beslag genomen. Veel wild in O v e r y s el. Gedurende de laatste weken komt in verschillende deelen van Overysel een groote hoeveelheid wild voor. Men ziet de konijnen soms in koppels by elkander, terwyl de herten en reeën, in gewone omstandigheden schuw en- op een af stand, tot dicht onder de bewoonde hui zen naderen. Ook hazen worden veelvul dig gezien. Dit alles is een gevolg van de omstandigheid dat sedert eenigen tijd alle jachtbedrijf verboden is. Men hoopt intusschen, vooral in stre ken waar uitgestrekte bosschen aan bouwland grenzen, zooals o.m. te Dalf- sen, Ommen, Delden en Markelo, dat spoedig maatregelen worden genomen om paal en perk te stellen aan dezen dreigenden overlast voor den oogst der landbouwgewassen. Een der smakelijkste en belangrijkste najaarsgroenten is de late- of winter- andijvie. Het planten van deze groente kan gedurende de heele maand Juli en de eerste helft van Augustus geschieden. Andyvie is ook zeer geschikt voor na- teelt van doperwten, tuinboonen en vroe ge aardappelen. Andijvie moet snel groeien en verlangt daaróm een voedza- men, voldoend bemesten, voehthouden- den grond. In een armen, drogen bodem komt er weinig van terecht. Voordat men gaat planten is goed losmaken van den grond noodzakelijk. Voor zoover het noodig is, kan men wat mest aanbren gen, hetzij dunne koemest, hetzij snel werkende salpeterstikstofmest en de volledige korrelmest. Indien de grond te droog is, moet deze te voren goed nat worden gemaakt. Het is de gewoonte om bij het planten de bladeren van de an- dijvieplanten ongeveer een derde van hun lengte in te korten. De uitplgnting geschiedt daarna op een onderlingen af stand van ongeveer 3035 cm. Desge- wenscht kan men de late andijvie einde Juli ook nog zaaien. In dat geval wor den ze niet meer verplant, maar uitge dund. Om den grond los te houden en on kruiden te bestrijden, schoffelt men zoo nu- en dan eens. Nadat na verloop van tijd de kroppen volgroeid raken, bindt men deze op de gebruikelijke wijze op. Dit geschiedt als de bladeren droog zijn. Zijn ze inwendig voldoende gebleekt, dan kan men oogsten. Niet alleen voor versch gebruik, doch ook voor den in maak komt deze andijvie in aanmerking. Wie over een broeibak beschikt, kan de andijviestruiken, die b.v. einde Octo ber nog» te velde staan, dicht naast el kaar met een kluit aarde aan de wortels onder glas inkuilen en op zoodanige wijze i tot in den winter versche andijvie blij ven eten. Bij dat inkuilen moeten de bladeren drooglijn. Examens De heer F. .D. de Jong, vroeger.te Middelburg,- slaagde voor hét eerste deel van het candidaatsexamen geneeskunde. Aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom slaagden i voor het overgangsexa men naar de 5e klas M. Kosten Ez. en A. Pape; naar de 4e kl. Jo. de Wilde Gz.; n'aar de 3e kl. B. Kooijman en naar de 2e kL M. Keuze, W. Heiboer en P. Góe- degebuure te Tholen. aan de R.K. H.B.S.. te Bergen op Zoom slaagden voor het overgangsexa men naar de 3e kl. H. v. d. Hoeven en W. Duinker; naar de 5e kl. W. de Jong. i Voor het - le gedeelte practicum tandartsenexamen slaagde Zaterdag j.l. te Utrecht Jacob de Korte Wz. te Zie- rikzee. (Z.Nsb.) toen hij onvoorzichtig den rijweg over stak, in de Pluvierstraat aangereden door een motorwagen van lijn 10. Het slachtoffertje is in het kinderziekenhuis aan de bekomen verwondingen overleden. Jeugdige dieven. In de woning van den heer K. aan het Kerk plein te Broek-'en Waterland, werd een bedrag van ongeveer 700 gulden gesto len, Twee jongens uit Amsterdam Noord van 12 en 14 jaar bleken de daders te zijn, die nog denzelfden dag door de ma rechaussee konden worden gearresteerd. Ook het geld werd teruggevonden, nadat de brutale knapen de plaats hadden aan gewezen, waar zij het verborgen hadden. -t-Smolckelaar neerge schoten. In den nacht van Maan dag op Dinsdag stuitte de marechaussee tijdens surveillance in „de Stok" onder Roosendaal op een tweetal smokkelaars, dip gesommeerd werden te blijven staan. Eén der smokkelaars zette het op een loopen en werd daarop aangeschoten. Het bleek een zekere M. uit de Gasstraat Een "voltreffer. Zonder ophouden valt de Duitsche luchtmacht aan en vernie tigt het eene vijandelijke vaartuig na het andere. Atlantic-Holland- P.K. Lachöber-Pax Holland m Arrond.-Rechtbank te Middelburg. De 59-jarige geweien .secretaris-ont vanger der gemeente, Hoofdplaat R. L. J. Pateer, hoorde een gevangenistraf van 1 jaar en 6 maanden tegen zich eischen wegens het feit, dat hij in dé jaren 1939 1941 een bedrag van circa f 900, welk geld hij als gemeente-ontvanger onder zich had, heeft verduisterd. Verder was hem ten laste gelegd, dat hij in genoem de jaren opzettelijk valschelijk onder mandaten den naam plaatste van den- gene, aan wien een betaling'moest ge schieden, en deze mandaten dan als echt en onvervalscht gebruikte. Verdachte zit reeds ongeveer 7 mnd. in voorarrest. Uitspraak: 1 jaar gev.straf met aftr. van het voorarrest tot heden.. Bij deze uitspraak heeft de rechtbank rekening gehouden met de omstandig heid, dat in casu de directe superieuren van verdachte, met name de burgemees ter B. J. M. Thomaes en de wethouder H. J. Cammaert zich zeef laakbaar heb ben gedragen en, op zijn minst, ernstig in hun taak zyn tekort geschoten door het aan hun opgedragen werk aan den verdachte over te laten en zich van iedere control^ te onthouden. Op 21 Mei j.l. werden de 29-jarige voerman G. Z. de Pape uit Lembeke (B.) en G. de Pape, chauffeur uit Kapryke (B.) 26 jaar, door de kommiezen onder Philippine aangehouden verdacht van smokkelen. Toen de Marechaussee hen later wilde overbrengen haar de kazerne hébben zy zich uit alle macht daartegen verzet. Ter zake verzet tegen de politie requireerde de Officier tegen beide ge detineerde verdachten een gev.straf van drie maanden met aftrek van het voor arrest. Uitspr.: G. de Pape 3 mnd. en G. Z. C. de Pape 2 ^md. gev. met aftrek van voorarrest. 1 BROOD BEREID MET VERZUURD DEEG. Wanneer wij een vergelijking maken tüsschen het tegenwoordige brood en het brood uit den vorigen wereldoorlog, moet ontegenzeggelijk worden toegege ven, dat het verschil in het voordeel-van het huidige brood uitvalt. De bakkers gebruiken tegenwoordig verzuurd deeg. Wat is verzuurd deeg? Voor de bereiding van brood komen in hoofdzaak twee methoden in aanmer king, namelijk de gistmethode en de zuurdeegmethode. Zoowel gist als zuur deeg dient er onder meer voor, om het deeg te doen rijzen. In ons land werd na genoeg uitsluitend de gistmethode ge volgd. De zuurdeegmethode is een Duitseh gebruik. Bij deze methode wordt het brood gebakken van geheel door- zuurd deeg. Bij de verzuurd-deeg-metho de verzuurd deeg is iets anders dan zuurdeeg die thans in Nederland aan- - gewend wordt, wordt verzuurd deeg aan het normale deeg toegevoegd en wel in een hoeveelheid, die steeds aan de om standigheden wordt aangepast. Die om standigheden houden verband met de kwaliteit en samenstelling van de bloem en daar deze nu en dan wijziging onder gaat, in verband met de hiervoor be schikbare grondstoffen, spreekt het van zelf, dat de bakker wel eens onbedoeld iets te veel verzuurd deeg gebruikt. In zoo'n geval kan het gebeuren, dat het brood van een bepaalden dag een zuur- achtigen, mogelijk wel een zuren smaak heeft, doch dit is geen reden om aan de vakbekwaamheid van'den bakker te twij felen. i Gebruikte men geen verzuurd deeg, dan zou het brood veel te klein worden, compact en klef. Toepassing van ver zuurd 'deeg beperkt bovendien de kans op bederf, vooral in den zomer. Zooals men weet, wordt broodbloém gemalen van tarwe, rogge, gerst, aardappelmeel en erwten. Verzuurd deeg biedt verder het voor deel, dat het den typischen smaak, dien bepaald# grondstoffen aan het brood geven, -veelal opheft. Ongeveer een jaar geleden is de ver zuurd-deeg-methode hier al ingevoerd, eerst op kleine schaal, later\ uitgebrei der. De „Contactcommissie voor de bak kerij" en het „Station voor maalderij en bakkerij" te Wageningen, lichtten -het bedrijfsleven voor, zoodat de bakkers gelegenheid hadden zich de nieuwe bak- methode eigen te: maken. Van de 16.000 bakkers, die ons land telt, hebben on-_ geveer 9000 cursussen gevolgd. GOES. Overleden: P. van Poelje, 78 j., weduwnaar vanlJ«< C. van der Steen te Kru,'- ningen. IETS OP TE RUIMEN? Plaats een kleine advertentie in „De Zeeuw". Het kost U maar 0,65 (tlm 5 regels). van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, ^Klokstraat 3, Tel. 2001 en 2410. Goes, 15 Juli 1942. V. K. Heden 4 Ned. 1940 II 100»100% 4 Ned. 1940 m. b. 1017/s 101»/ii> 4 Ned. 1941 lOOWie 100"1/» 3Va Ned. 1941 1005/s 100«/i« 3 Ned. 1937 96% 96% 3-T-3V« Ned. 1938 98% - 99710 Amsterd. Bank j 1417/s 142l/8 Incasso-Bank 139 139% Koloniale Bank 120l/s 120Vs Ned. Ind. Hand. Bank 82Vs 82% Ned. Handel Mij. eert. 126 126V2 Rotterd. Bank 145 145% Cert. Twentsche Bank 14972 149% A. K. U. 156Va 15272 Ainsterd. Droogdok 250 - s 25072 Van Berkels Patent 135% 136% Cert. Calvé Delft 12072 122% Fokker 226 235 Gouda Kaashandel 116% 116% Heineken 27772 27572 Cert. Leverbrothers 172s/s 174% 6 Pref. idem 14072 140% Cert. Meelf. Ned. Bakk. 257 Ned. Gist Spiritus 356 370 b. Philips Lampen 29772 300 Pref. idem 175 N. B. De-Schelde 131 130 Van Gelder Pap. 155 156 Verg. Touw Fabr. 15872 160 Pref. idem Wilton Feijn. 175 174 Billiton II 265 267 472 Bat. Olie 1O37/10 10372 372 Bat. Olie 97"/» 97 Kom Olie 32772 332 Amst. Rubber 199 202

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3