FEUILLETON v UIT DE PROVINCIE GEMENGD NIEUWS In het geloof. IN HET HOOILAND. Juli: hooimaand! Hoog op groeien de aren en trossen en pluimen van de vele glassoorten. Hoe ze allemaal heeten? baar heeft de boer geen verstand van, voor hem bestaat er geen kropaar of zwenkgras of vossestaart, voor hem is 't allemaal gras om te maaien, want hy heeft hooi noodig. Voor den winter, als 't vee weer in den warmen stal komt. Maaien met de zeis is ouderwets, hij haalt de machine uit de schuur, spant er twee zware paarden voor, en daar ratelt het door de grasvlakte. Onbarm hartig snijdend schuifelen de lange mes sen over den grond. Heden nog bloeide het gras, morgen kent men zgn stand plaats niet meer. Symbool van ons aller leven. Het is slechts 'gras, dat gemaaid wordt. Maar in het dichte gras verbor gen heerscht een vroolijk leven, dat nu ook droef verstoord wordt. Daar schei den de wreede messen de lange spring- pooten van den kikvorsch van zijn romp. Ginds dooden of verminken de messen een broedende eend, die zijn nest niet verlaten wil of het pas doet, als het reeds te laat is. Of ze vernielen de donzen patrijzen-kleintjes, te klein nog om te vlieden naar veilig gebied. Na enkele dagen al naar belang het weer is wordt het gras gekeerd. Een zwaar werk, zoo'n heelen dag met een hooivork bezig zijn. Gooien maar, keeren maar. Ook by dit werkje vervangt de ma chine de booischudder dikwijls het personeel. En in plaats van de hooi vorken 1 meppen de tanden het hooi in de hoogte, zóó, dat het van schrik om gekeerd terecht komt bij moeder aarde. Als het wat meeloopt met het weer wordt weer enkele dagen later met een hark, door een paard getrokken, het hooi tot lange slierten bijeengerold en in hoopen gezet. Is er wel één bedrijf, waar men zoo afhangt van het weer als op een boer derij? Zou deze afhankelijkheid van den Schepper misschien de oorzaak zijn, dat juist de boeren het minst vatbaar zijn om meegezogen te worden door het on geloof? Ze weten zich klein en nietig, ze voelen haast iederen dag wat het is: te leven uit Gods hand,1 en dat bewaart hen bij het geloof der vaderen. Hoe ver langt de boer in den hooitijd naar droog weer. Wat gaat hij soms 's avonds be zorgd naar bed, als de zon niet mooi ondergaat of als er „een bank in 't wes ten" is. Wat een getob, als het dag op dag regent,, zoodat het hooi maar niet kan worden binnengehaald. De vrome boer kan echter ook dan nog zeggen: „Alle dingen komen uit de hand des Scheppers. Zijn wegen zijn wijs en goed". Eén weide met hooihoopen, welk een genot voor de kinderen om daar te spe len. Ze gaan boven op een hoop staan en rollebollen dan naar beneden, zacht is hun val. Of kopjeduikelènd storten ze omlaag met een zachte plof. Is het hier niet even verrukkelijk als aan 't strand en in de. duinen? Een aanlokkelijke plaats ook voor den landlooper, die niets anders heeft om 's avonds zijn moede Hoofd neer te leg gen. Goedkoop bovendien. Spoedig komt 't einde van den hooitijd. Als de dauw wat weggedampt is door de morgenzon, komt de boer met zijn wagens. De knecht pikt een groote pluk met 'zijn vork, zijn confrater op den wagen vangt ze met wijde armen op en rangschikt de hoeveelheden netjes bij elkaar, 't Lijkt heel eenvoudig, maar hooiladen is niet ieders werk.'Want als de hoopen een voor een verdwijnen, is de wagen veranderd in een groote vier kante klomp hooi, waaronder nog net de wielen te bekennen zijn. Er wordt een boom opgelegd, die door middel van katrollen de boel bij elkaar houdt, ter- wyi het losbijhangende aan de kapten er nog wat afgeharkt wordt. En nu moet zoo'n voer hooi recht zitten, niet scheef- zakken, want dan is er kans, dat men onderweg een hoek verliest. En 'n zekere trots vervult den boerenknecht of -ar beider, als ze van hem zeggen: „dat hij goed laden kan". De mendeuren gaan open, de tassen worden volgegooid, wat er niet in, kan wordt buiten in 'een hooistapel verga derd, en zoo kan de boer weer den winter tegemoet gaan. M. L. V. W. Een kleine advertentie in do rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts 65 cent bij vooruitbetaling. HET HUISJE AAN DE HAVEN. 72). o— Ze praten over het aanstaande hu- weiyk van Marie en Lex. Het beste is dat het op Maandag wordt voltrokken evenals het huwelgk van Jan. "Anders kan Kees er niet by zijn. Overigens, het zal een heel eenvoudige plechtigheid wezen, heel sober, zöo sober als maar mogelijk is, dat is ook overeengekomen met de moeder en de zuster van Alex die natuuriyk in Zeestad zullen komen. „En dan biyf ik, de oudste nog wel alleen over", tracht Kees te schertsen. „Ik voel er veel voor', ook te trouwen." „Niemand belet' je dat", beweert Alex. „Z'e een goede vrouw te krggen. Dat is a'les waard." „Een goede, daar zeg je zoo wat. Weet jij er soms een voor my, Jane?" „Voor koppelaarster ben ik niet in de w,-eg gelegd", antwoordt die, kort. „Ge- steld al dat ik iemand zou weten. Jouw keus ken ik trouwens niet." WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 16 Juli 1942. 's Morgens tot 5.37 u. 's Avonds van 21.54 u. Middelburg. Verkeersexamens. Hedenmorgen te 10 u. vingen de Verkeersexamens, waar voor zich 189 kinderen hadden aange meld, aan, en wel wel 117 wielrijders en 72 voetgangers. De wieirijdende can did aten legden £e volgende route af: Hofplein, Lange Noordstraat, Markt, Bodeplaats, Gort- straat, Varkensmarkt, Vlissingsche straat, Vlissingsche .Brug, Teerpakhui- zenstraat, Blauwen foijk, Stationstraat, Koifingsbrug, Houtkade, Londensche Kade, Bierkade, Bellinkstraat, Korte Delft, Dam, Molstraat, Koepoortstraat, Zuidsingel tot aan den Watertoren en dan langs het Molenwater tot aan het eindpunt by den Schouwburg. Op plm. 20 plaatsen werden de candidaten gecon troleerd of zg zich overeenkomstig de verkeersvoorschriften gedroegen. Het was zeker een lange weg met verschillen de verkeersproblemen. De bestrating. Men gaat ook in het niet-verwoeste deel der stad voort met het aanbrengen van verbeteringen in de bestrating. Zoo zagen wij thans het aan leggen van een klinkerpad in de Vlas- markt, links als men van de Markt komt, zoodat er dan aan beide zijden van de straat een voetpad zal zijn. Verhuring van groncf. Door een Be sluit van den burgemeester is 53 ca ge meentegrond aan het Smidsbolwerk op nieuw voor f 7,95 per jaar verhuurd aan dhr W. Jansen te Bussum voor het tijd vak 1 October 1942 tot 30 Sept. 1945. Muziekuitvoering ent. Hedenavond, speelt het Middelburgseh muziekkorps bij goed igeer op het Molenwater en Vrij dag zal Oefening na den Arbeid daar een concert geven, beide malen van 8-9.30 u. Onvoorzichtig. Een vrouw deed aan gifte bij de politie, dat uit den taseh van haar rijwiel, dat zij buiten had laten staan, twee textielkaarten, twee levens middelenkaarten, twee versnaperings- kaarten en een persoonsbewijs zijn ont vreemd. Verbal isieerd. Een reizend koopman J. D. uit Goes, is vèrbaliseerd, omdat hij hier zonder vergunning ventte. Zuid-Beveland. Kloetinge. K o r f b a L Gisteravond speelde op het sportveld alhier een twaalftal van-K. V. W. (Korfbalvereen. Wemeldinge) een vriendschappelijken wedstrijd tegen een combinatie van Uni- tas. Voor de rust'doelpuntte Ünitas twee keer (20). In de tweede helft werd de stand van 51 voor Unitas bereikt. Yerseke. A.s. Zondag hoopt het echt paar Schuilink, aan de Verlengde Dreef, zijn 60-jarig huwelijksfeest te vieren. Na de verovering van Sebastopol. Een ^oto van een der talrijke havenbekkens, waar de Duitsche stuka's hun doel treffend werk' verrichtten. Gezonken schepen en vernielde opslagplaatsen zijn er de bewijzen van. Deutscher Verlag-Recla-P.K. Wetterau Pax Holland m „Je kent mij al langer, dan van daag, dus weet je wel, welke eischen ik stel. Ik zou mijn jkeus wel weten." „Nu, dan ben je klaar", grapt'. Marie „en heb je Jkne niet te hulp te roepen". „Maar die ik wil hebben, wil niet"- antwoordt Kees, Jane scherp aanziend. Doch die wendt het gelaat af. „Tja, daar kunnen wij niet over oor- deelen", meent Marie dan. Het dringt niet tot haar door, dat Kees Jane bedoelt. Alleen moeder Olié- heerd kijkt Kees verwonderd aan: op dien jongen is geen peil te trekken. Wat bezielt hem eigenlijk? Een goede vrouw zou allicht geen kwaad voor hem kunnen. Maar je kunt op Kees geen staat maken. Méént hij nu iets van wat hg zegt, of zit hg grapjes ie ver- koopen Iets later verdwijnt hg toch. Ze pra ten er niet meer over. Tot verlichting van Jane, die het niet gemakkélijk heeft, al laat zij daarvan niets blijken. In allen eenvoud wordt eenigen tijd later het huwelijk voltrokken. Ook nu onttrekt Kees zich niet aan den kerk- De oesterpannen komen dit jaar zeer laat te water, zeker een 10—14 da gen later dan normaal. Noord-Beveland. Kortgene. In de Ned. Herv. Gemeente alhier is" een kerkkoor opgericht, dat zich voor de eerste maal zal doen hoo- ren in den Jeugddienst op 26 Juli a.s. De strijd tegen den clandestienen handel. De gemeenteveldwachter van het plaatsje Nuland heeft in samenwerking met de ambtenaren van de Centrale Cri sis Controledienst een einde gemaakt aan een handel in distributiebonnen, wel ke een dusdanige afmeting heeft aange nomen, dat deze handel „de bonnen affaire" van Brabant is geworden, zoo meldt het Dagbl. v. N.-Br. Het beginpunt van het onderzoek door de politie en de ambtenaren ingesteld, moet gezocht worden In het feit, dat vele winkeliers te Nuland, Geffen, Heesch en Ös voor het feit werden geplaatst, dat zij wegens gebrek aan klandizie, genood zaakt waren, hun personeel te ontslaan. Levensmiddelen, zooals boter, suiker, peulvruchten, kaas, aardappelen werden zoo goed als niet verkocht. Weldra waren de politie en de ambte naren er achter gekomen dat de debacle van de winkeliers gezocht moest worden in den handel in distributiebonnen. Zij waren tot deze conclusie gekomen nadat zij een man hadden aangehouden, die in korten tijd, voor niej minder dan 15.000 gulden aan distributiebonnen had op gekocht. De verleiding om distributiebonnen te verkoopen, moet. ook wel groot zijn ge weest, als men weet welke prijzen de bonnen opbrachten. Voor vier boterbon nen werd een bedrag van f 10.80 betaald. Een suikerbon bracht f 2.95 a f 3.00 op. Kaasbonnen, aardappelbonnen en peul vruchtenbonnen gingen voor 20 a 25 centen van de hand terwijl voor een rij tje broodbonnen f 2,75 a f 3.00 werd be taald. Tabaks- en cigarettenbonnen brachten fabelachtige prijzen op. De op- koopers verkochten deze bonnen voor dubbele prijzen in de groote steden, 't Waren vooral de kleine luiden en de ar me menschen die hun bonnen verkoch ten. In den loop van het onderzoek wer den personen aangehoudën werkzaam in de werkverschaffing, die door den ver koop van hun bonnen bedragen van f 600, f 800, f 1000 tot f 1500 hadden ont vangen. Een groot gedeelte van dit geld kon door de politie worden opgespoord én in beslag worden genomen. Het initiatief van dezen handel in bonnen was uitgegaan van een grossier gang. Maar tot Jgne zoekt hij niet de minste toenadering tijdens de bruiloft. Hij krijgt er overigens ook geen kans toe. Zij blijft op een afstand. Als enkele weken later Jane Marie bezoekt in haar nette woning, de woning van oom Bramberg aan de haven, vlakbg het ouderlijk huis, dan zegt Marie opeens: „Wat er met Kees aan het handje is, 'weet ik diet, maar hij krijgt minstens elke week een brief van Teen meisje tenminste, dat ver moeden moeder en ik. Eet is in elk geval een meisjeshand. Uit Rotterdam, uit Tholen en gister uit Terneuzen. Zeker een schippersdochter. Je weet niet wat er van te denken. Kees is zoo'n rare. 'tls tóch te hopen, dat het in elk geval een fatsoenlijk meisje is. Op een meisje van dekerk behoeven we niet te rekenen, jammer genoeg". Jane geeft geen antwoord. De mede- deeling grijpt haar aan. Maar als Marie haar aanziet, zegt zij: „Ja, Kees heeft' den leeftijd. Je kunt zoo iets verwach ten. Het is ook niet onbegrijpelijk, dat hg naar een schippersdochter omziet". te Oss, die aan dezen handel heel wat geld heeft verdiend, omdat hy in de groote steden 'zyn vaste afnemers had die voor de bonnen fabelachtige pryzen betaalden, terwyi hg van den anderen kant zgn zaak kon uitbreiden, omdat hy doordat hg niet alle bonden verkocht, dus meer bonnen bg den distributiedienst kon inleveren, ook meer goederen kreeg toegewezen. Tot op heden is uit het onderzoek -ge bleken, dat/niet minder dan zestig per sonen bij deze bonnenaffaire betrokken zijn geweest. Elf van deze personen zijn in arrest gesteld, terwgl tegen de overi gen proces-verbaal is opgemaakt. Er worden echter nog meer arrestaties ver wacht. Tijdens het onderzoek hebben de poli tie en de ambtenaren nog een hoeveel heid gesmokkeld meel, spek, een emmer zelf gemaakte boter aangetroffen en een hoeveelheid clandestien geslacht vleesch ontdekt. De, dienst van de prijsbeheersching in Overijsel heeft een omvangrijke zaak, waarbg in totaal een 50-tal sluikhande laars was betrokken, tot klaarheid ge bracht. Twee ambtenaren troffen in den trein van Zwolle naar Enschede twee bekende sluikhandelaars. In Enschede werden de mannen aangehouden; het bleek, dat ze o.m. in het bezit waren van een aantal damesschoenen. Het spoor voerde over enkele tusschenpersonen naar een schoenwinkelier in Raalte,. die voor het publiek nooit schoenen had, doch zijn voorraad in den zwarten handel ver kocht. Ongeveer 900 paren schoenen werden in beslag genomen en door be middeling van den burgemeester aan ingezetenen, die in het bezit van bonnen waren, verkocht. Vervolgens kwam men aan de weet, dat een kruidenier in Raalte in het groot knoeide. De zolder van zijn woning bleek vol met artikelen te zitten, die tegen fa belachtige prijzen werden verkocht. Daar werden duizenden sigaren, een groote partij peulvruchten, vel© flesschen sla olie, zeep, busjes gecondenseerde melk, enz. in beslag genomen. De sigaren werden geruild tegen rog ge, waardoor men in Olst terechtkwam. Voorts kwam men er in het bezit Van eieren, welke tegen fantastische prijzen van de hand gingen. De leveranciers van de sigaren en cigarillos, waarvan er 14.000 in beslag waren genomen, hadden een fabriek in Steenwijk. De geheime boekhouding der fabriek wees .uit, dat er ongeveer 200.000 sigaren ongebande- rolleerd in den sluikhandel waren ver kocht. In een woning van de firmanten, de Gebr. B., werden nog 17.000 sigaren en 1000 kg ruwe tabak ontdekt. Een kleine manufacturier te Deventer had kans gezien in zeven maanden tijds f 12.000 extra te verdienen in den „han del" in mantels. Deze laatste kocht hij van een kleedingzaak in Rotterdam, aan het personeel waarvan hij op zijn beurt vet leverde. Het onderzoek duurt nog voort. Dank zij een burentwist in een der arbeiderswijken, is de recherche te Delft op het spoor gekomen van een ergerlijke bonnenknoeierij, aldus de Rogge in Blgdorp, Achter/ de wuivende halmen aan den rand van de Maasstad gaan de hooge huizen schuil. Polygoon-Hof-Pax Holland m HOOFDSTUK XII. In het hart van moeder Olieheerd, dat nog schreit over het zoo plotseling verlies van haar man, van Freek, heeft een stille hoop gegloord: Marie is^-nu getrouwd, die woont wel vlakbij en komt vaak aanloopen, in elk geval als Alex met de „Pollux" buiten is, maar zg is dan toch alleen nogmaals heeft zij geweigerd, zoolang zij gezond is, iemand in huis te nemen voor hulp en gezelschap misschien zou Kees een andere houding- aannemen en meer thuisblgven, als de motor in de haven lag. Het is een verijdelde hoop geble ken. Kees is in geen enkel opzicht ver anderd. Niet zopdra is hij met zijn werk gereed, of hij verkleedt zich en gaat den hort op. Hg zit in een café, soms in „Havenzicht", maar meestal in een gelegenheid in het centrum, waar de stamgasten biljarten en kaarten. Een heel enkele maal pakt hij de fiets eens en rijdt naar „Weelzicht", maar die keeren zijn te tellen. Zoo hard loopt-ie niet weg met Jan, Bij Alex en Marie Het geloof zoo lazen wy eens toont altgd weer, zgn eigen logica te be zitten. Hieraan dachten wy, toen wg hoorden van de warme belangstelling, die in deze dagen valt te constateeren voor den arbeid der Zending. Van het Zendingswerk zelf hooren wg niets. Het contact is verbroken. Op onze vele vragen naar den stand en de vorde ringen van den arbeid der Zending krg- gen wij geen antwoord. Maar de 'Christen, die het Zendings bevel van Christus heeft verstaan, kent een contact, dat niet verbroken is: het gebed. Al de belangen van de Zending daar ginds, ver weg, draagt hg den Heere op. Zijn gebed is nu nog inniger en vuriger dan voorheen. Al wordt onze belangstelling op een zware proef gesteld, wij zeggen het ons zelf en anderen, dat onze Zendingsliefde niet gegrond mag zijn op de berichten, die wij ontvangen, maar alleen op het gebod van onzen Heiland. Al is nu alles nog zoo ver en nog zoo ijl, al hoo ren wij niet meer van gemeenten, die gedoopt zijn, van een komen uit de duis ternis tot het licht van het Evangelie, van het school- en hospitaalwerk, wij gaan door. Met ons gebed, maar ook, met onze offers. Tegen alle bezwaren in gaan wij rustig voort. God heeft de Christenen van Ne derland tot het Zendingswerk geroepen. Wg hebben dat werk uit Zijn hand aan vaard en daarom, al mogen de omstan digheden nog zoo ongewoon zijn, wij blij ven het dragen met ons gebed en onze liefde. In 'sHeeren Naam deden wij dat werk. Dat is niét veranderd en daarom blijven wij trouw. Tel. Zekere Van D. te Delft maak te er sinds geruimen tijd zgn werk van, om in arme gezinnen met veel kin deren bonnen voor levensmiddelen, tex tielkaarten en andere distributiebeschei den op te koopen, met de bedoeling deze tegén hooge prijzen van de hand te doen. Tpt zijn eigen verbazing bemerkte de man, dat hij - indien hij maar ge noeg geld bood net zooveel bonnen kon loskrijgen als hij verkoos. De bonnen- handel nam zulk een omvang aan,dat hij naar een geldschieter moest uitzien. Een kellner van een Delftsch restaurant trad als zoodanig op; deze betrok voortaan alle bonnen, die Van D. kon be machtigen en dreef er op zijn beurt met de bezoekers van het café handel mee, hetgeen hem groote winsten opleverde. Letterlijk voor alle artikelen kon de man zijn „cliënten" bedienen. Het aantal huisvrouwen, dat bij deze zaak betrok ken moet zijn, staat nog niet vast. Ge bleken is, dat zij zelfs een deel van de onmisbare broodbonnen verkochten. Doodelijke ongelukken. Zaterdagochtend is de 32-jarige wielrijd- ster H. v. R. op den hoek van de Kemp straat en de Wesselstraat te Den Haag in botsing gekomen met een wagen van lijn 13. Zij liep een schedelbasisfractuur op en is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar zij in den loop van den avond is overleden. Maandagavond is de 52-jarige voet gangster, de weduwe L. C. B. E. op de Waldeck Pyrmontkade te 'sGravenhage aangereden door een wagen van' lijn 7. Met een schedelbasisfractuur en een ge broken sleutelbeen is de dame naar het ziekenhuis Westeinde overgebracht, waar zij in den loop van den avond is overleden. - Zaterdagmiddag reed een auto van Loon op Zand in de richting Waalwijk. Het vijfjarig jongetje van de familie W. te Oosteinde (Sprang) had het ongeluk er onder te raken. De ijlings ontboden geneesheer kon slechts den dood consta teeren. Het ongeval speelde zich af voor de oogen van den vader, die-op de straat stond te kijken. Kind verdronken. In de gemeente Son op het gehucht den Heuvel geraakte het één-jarig kind van de familie A. V. al spelende in een' teil water. Eenige oogenblikken later werd het levenloos uit den teil gehaald. OVER SURROGATEN. Van tijd tot tijd verschijnen er in de dagbladen en ook wel in de vakpers berjchten. over de uitvinding van een of ander surrogaat. Vaak wordt er dan ook bij gezegd hoe ongeveer de samen stelling van het vervangingsmiddel is en uit die samenstelling zou men dan meest- komt hij ook zelden. Die ziet hij im mers vaak genoeg bij moeder thuis? Toen zijn vader nog leefde, was hij zoo goed als steeds piet de anderen aan tafel en luisterde, althans was niet hinderlijk, als Freek Olieheerd uit den Bijbel las. Maar nu weet hij het, als regel, zoo in te pikken, dat hij alleen zit te eten, omdat moeder al gereed is. Die heeft enkele malen op hem ge wacht, maar hij liet de boel in het honderd loopen. En toen ié moeder eenvoudig haar gang gegaan. Zij leest alleen uit het Woord van haar God. En als zg de handen vouwt, bidt zij voor haar jóngen, zooals altijd. Onlangs heeft Marie nog gezegd: „U moet eens met Kees praten. U zegt niets tegen hem. Hij gaat zgn gang maar. Wg kunnen het niét, want naar ons luistert hij in elk geval niet. Naar u misschien nog wel". En toen heeft zy geantwoord: „Vader en ik hebben vroe ger, toen hij nog ontvankelijk leek, zoo dikwijls met hem gepraat. Die tijd is nu voorbij. Wg kunnen alleen voor hem bid den. Ik hoop, dat jullie dat ook doet.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2