DAGKALENDER WOENSDAG 15 JULI 1942 56e JAARGANG No. 239 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Duitsche aanvalsfront verbreed - Sowjet-colonnes verpletterd - De strijd bij El Alamein. BESTRIJDING VAN SABOTAGE. Toellohtlng op de Verordening van den Rijkscommissaris. i r Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2ö28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 eent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iédere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. I Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front is het Duitsche aanvals front verbreed in Zuidelijke richting. Taai verdedigde vijandelijke stellingen werden doorbroken. Bij de achtervol ging van den vijand stormden snelle troepen ver voorwaarts tè midden van de bewegingen van den vijand en ver pletterden colonnes van alle "wapens, die zich op den terugtocht bevonden. Voort durende luchtaanvallen waren met ver nietigende uitwerking op den wijkenden vijand gericht. Ten Noordwesten van Woronesj sloten tankformaties een groep vijande lijke strijdkrachten in snellen opmarsch in. In den midden -sector werden tal van plaatselijke aahvallen van den vijand afgeslagen en Sovjet-concentraties ver pletterd. Bij zuiveringsacties in de voormalige omsingeling aan de W o 1 k o f werd de opperbevelhebber van het tweede Sowjet Stormleger, luitenant-generaal s Wlassof, uit zijn schuilplaats te voor schijn gehaald. In Egypte slechts plaatselijke ge vechtsactiviteit rondom El Alamein. In luchtgevechten en door luchtafweer geschut verloren de Britten 12 vlieg tuigen. Aan de kust van JPalestina plaat ste een Duitsche duikboot twee torpedo treffers op een tankboot, die in een krachtig beveiligd konvooi voer., Op Malta werden de luchtbases door luchtformaties Duitsche en Itali- aansche gevechtsvliegtuigen doorloo pend bestreden. Aan de Zuidkust van Engeland hebben lichte gevechtsvliegtuigen een Britsch bewakingsvaartuig tot zinken gebracht. Aan de Kanaalkust werden gisteren 4 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht verscheiden plaat sen in het Rijn-Westfaalsche gebied aangevallen. De burgerbevol king leed verliezen. Voornamelijk in woonwijken in de stad Duisburg ontstond schade aan gebouwen. Vijf der aanvallende toestellen werden omlaag gehaald. Italiaansch weqrmachtsbericht. Aan het Egyptische front heb ben aanvallen van Italiaansche en Duit sche detachementen goede resultaten op geleverd: talrijke krijgsgevangenen wer den binnengebracht en de commandanten van een bataljon werden gevangen ge nomen. De activiteit in de lucht was gisteren ook intens: Duitsche jagers hebben ne gen Spitfires, onze jagers een viermoto rig toestel van het type Liberator neer geschoten. Twee andere Britsche vliegtuigen vie len in zee, na te zijn getroffen door het afweervuur van T o b r o e kwaar vij andelijke aanvallen eenige Arabieren doodden en beperkte schade aanricht- f ten. Het afweervuur van B e n g h a s i heeft een vijandelijk toestel getroffen en vernield, zoodat het totaal der neerge schoten vliegtuigen gestegen is tot 100. Het vliegveld La Venezia is aan gevallen door formaties bommenwerpers j der As. Tijdens deze acties heeft de Brit sche luchtmacht zeven toestellen verlo ren, 5 werden neergeschoten door Ita liaansche jagers, twee door Duitsche jachttoestellen. Zes onzer vliegtuigen keerden niet terug naar hun basis van de operaties der laatste twee dagen. Kaspische Zee enl Kaukasius bbdheigd. De Londensche correspondent van de Goeteborgs Handels och Sjoefahrstid- ning meldt, dat de belangstelling van het Engelsche publiek zich de laatste dagen gericht heeft op het offensief aan het Oostelijke front. Men twijfelt er niet aan, dat de Duitschers over den Don zijn ge trokken. Men moet toegeven, dat de Duitsche troepen nog een stap dichter bij den Kaukasus zijn gekomen en, nu de Duit schers de Krim hebben gezuiverd, is de weg voor landingsoperaties ten Zuiden van Rostow open. {Iet feit, 'dat de spoor weg over Woronesj is afgesneden, draagt bij tot de isoleering van de Sowjettroe- pen, die den weg naar de Kaspische Zee moeten dekken. Éen rechtstreeksche Duitsche aanval op de Kaspische Zee, zoo zegt men, is niet uitgesloten. Goebbeils over dlenl t'oesltland. (D. N. B.) Minister Goebbels heeft op de werkzitting der leiders van de Rijks- propagandabureaux op 13 en 14 Juli een uitvoerig overzicht van den militairen en politieken toestand gegeven. Hij legde er den nadruk op, dat de vijandelijke pro- pagandaleugens over de vernietiging van de Duitsche weerkracht ineengestort zijn en in toenemende mate plaats-maken voor pessimisme aan vijandelijken kant. Dit pessimisme wordt nog versterkt door de Britsche nederlagen in Noord-Afrika en vooral dor de stijgende scheepsverlie- zen, welke een voor Engeland en de Ver-,. eenigde Staten catastrofalen omvang hebben aangenomen. De toestand vergunt een zeer groot vertrouwen in de verdere ontwikkeling Overwinnen tot eiken prijs is en blijft het parool. Groote ijzerinzameling in Düitschland. (D.N.B.) Een oproeping van den Duit- schen minister voor bewapening en- mu nitie aan de Duitsche bedrijfsleiders om door een veelomvattende inzamelingsac tie van oud ijzer voor de Duitsche ijzer productie een reserve te vormen, die het mogelijk maakt de noodige overproduc tie aan ijzer en staal te waarborgefi, werd gisteren door alle Berlijnsche bladen gepubliceerd. De „Völkischer 'Beobachter" wijst er op, dat deze oproeping niet aldus moet worden uitgelegd, dat de normale schrootleveranties te wenschen zouden overlaten, maar dat de bedoeling is uit breiding van de Duitsche ijzer- en staaï- productie boven'den tegenwoordigen om vang. BINNENLAND Hotels moetlenf gas eri elect.r'iciteit) besparten). De directeur van het Hotel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedryf deelt mee, dat met 't oog op de noodzakelijke uiter ste beperking van brandstoffen, w.o. ook te rekenen gas en etectriciteit, in 'op dracht van de „Riistungs-Inspektion Nie- derlande" met ingang van 14 Juli 1942 de volgende bêpalingen gelden: 1) In restaurants en café-restaurants mogen warme maaltijden of warme ge rechten slechts worden verstrekt tus- schen 12.30 en 14.30 uur, alsmede tus- schen 18.00 en 21.00 uur. De verstrek kingen by het ontbyt worden niet als warme maaltyden en/of 'gerecht be schouwd. Uitdrukkelyk wordt hierbij medege deeld, dat deze bepaling ook betrekking heeft op restauraties van of in verkeers- mnchtingen (b.v. stationsrestauraties, tramstations, enz.). 2) In inrichtingen, bestemd tot het tegen betaling verstrekken van logies voor korteren en/of langeren tijd (ho tels, logementen en pensions) mag bij aanwezigheid eener centrale voor warm watervoorziening slechts stroomend warm water worden verstrekt tusschen 00 en 8.30 uur, dus alleen in de vroege morgenuren. 3) Personenliften c.q. roltrappen mo gen niet gebruikt worden, tenzij; voor opgaand verkeer voor hooger dan de derde verdieping. Voor neergaand ver keer mogen zy dus in geen geval ge bruikt worden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op bovenstaande bepalingen geen uitzon deringen worden toegestaan. Den ondernemers van bovenbedoelde 1 De Wehrmachfsbefehlshaber heeft ter waarschuwing van onbezonnen elemen ten tegen daden van sabotage, waartoe de -vyand den laatsten tjjd de bevolking der bëzette gebieden in versterkte mate opzet, een vry groot aantal gyzelaars gevangen doen zetten. Tot hetzelfde doel, de beveiliging van de uitvoering van zjjn militaire opdracht, is ook gis teren de verordening van kracht gewor den betreffende den afweer van daden van sabotage, gericht tegen de bezet tingsmacht. Herhaaldelyke, tegen de bezettings macht en in het bijzonder tegen instal laties van de Duitsche weermacht ge richte pogingen tot sabotage hebben aanleiding gegeven tot het gebruikma ken van Nederlanders voor de bewaking van bepaalde objecten. Herhaaldelijk moest worden geconstateerd, dat zulke bewakingsopdrachten niet of niet vol doende nagekomen werden. Dat kan al leen reeds met het oog op'de openbare veiligheid, welker handhaving ook in het belang van de Nederlandsche bevol king is, niet geduld worden. Wie een hem ter bescherming tegen daden van sabo tage verleende opdracht, onder welke omstandigheden of invloeden tot deze dadeü ook aanleiding mocht zijn gege ven, niet plichtsgetrouw en nauwgezet nakomt, stelt zich bloot aan de zwaarste bestraffing en wordt volgens art. 1 van de genoemde verordening met den dood gestraft. De vrijheidsstraffen kunnen slechts in minder ernstige gevallen wor den gegeven. Zelfs in gevat van een slechts door nalatigheid ontstane over treding van een bewakingsopdracht wor den deze straffen gegeven, wanneer door de daad eenigerlei schade is ontstaan. De meedoogenlooze bestrijding van alle daden van sabotage en andere tegen de' bezettingsmacht gerichte misdaden eisch- te echter niet slechts een intransigent optreden tegen ieder, die bereid is tot dergelijke daden, maar ook de scherpste bestraffing van allen, die, op de hoogte zijnde van een dergelijke daad, ook wan neer daartoe slechts plannen bestaan, hun plicht tot loyaal optreden jegens de bezettende macht schenden. Volgens art. 2 der verordening wordt degene, die van een misdrijf tegen de bezettende macht of van hef voornemen tot zulk een mis drijf in geloofwaardigen vorm kennis krijgt en nalaat een instantie der Duit sche weermacht of der Duitsche poftie onverwijld hiervan te verwittigen, ge straft met dezelfde straf, waarmee de dader wordt bedreigd, voor het geval het misdrijf wordt volvoerd. Dat betee- kent, dat bij een misdrjjf, waarop de i doodstraf staat, niet alleen de dader zelf maar ieder die op eenigerlei wyze in ge loofwaardigen vorm kennis heeft gekre gen van het plan tot de daad, doch nar gelaten heeft hiervan volgens het voor schrift aangifte te doen, zijn leven heeft verspeeld. Artikel 3 der verordening dient even eens tot den veelomvattenden doelmati- gen afweer van alle handelingen, gericht tegen de bezettende macht. Het is gericht tegen een ieder, die een persoon, van wien hij weet, of de omstandigheden in aanmerking genomen, moet aannemen, dat hij deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende mogendheid of een derge lijk misdrijf in den zin heeft, niet onver wijld aangeeft bij de Duitsche politie of de Duitsche weermacht of die een derge lijk iemand verbergt, bij zich opneemt of in anderen vorm steun verleent. In al deze gevallen wordt de schuldige als regel getroffen door dezelfde straf waar mee de geholpen dader wordt bedreigd, in geval het misdrijf is volvoerd. Een, nieuw element met betrekking tot de strafvervolging brengt ten slotte artikel 5 der verordening. Volgens dit artikel zijn van nu af functionarissen der Nederlandsche politie of leden van een formatie, die gesteld is onder de instruc ties en bevelen der Nederlandsche politie, onderworpen aan de buitengewone rechtspleging voor leden van S.S. en po- litiefoi^naties met bijzondere opdracht, als zij een strafbare handeling tegen de bezettende macht plegen. Daardoor wordt ook deze verordening een ondubbelzinnige scherpe waarschu wing aan het adres van al degenen, die thans spelen met de gedachte, dat zeke re, door hen gehoopte acties der vijan delijke mogendheden het signaal zouden kunnen zijn voor eigen handelingen, ge richt tegen de bezettende macht. Moge ieder beseffen, dat al dergelijke pogin gen in de kiem worden gesmoord en dat allen,' die zich daaraan in eenigerlei vorm medeplichtig mochten maken, met onverbiddelijke hardheid onschadelijk worden gemaakt. inrichtingen zij er in hun eigen belang uitdrukkelijk op gewezen, dat aan het bovenstaande strikt de hand dient te worden gehouden, aangezien anders on- vermijdeiyif tot ingry'pender maatrege len zal worden overgegaan. Het publiek zal daarom goed doen zyn medewerking te verleenen door geen eischen te stel len, waaraan toch niet kan worden vol daan. Rundlveitl verkrijgbaar. Op de bonnen „39" van de èoterkaart en van de vetkaart, welke geldig zullen zyn gedurende heLtydvak van Zaterdag 8 Augustus tot en met Woensdag 19 Augustus a.S., zal desgewenscht rundvet verkrygbaar zyn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen be trekken. Zy, die rundvet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen by hun slager in te leveren, desge wenscht tegen ontvangstb e wij sin- het tydvak van Woepsdag 15 tot en met Za terdag 18 Juli a.'s. Zij, die gedurende bovengenoemd tyd vak bon 39 niet by hun slager hebben ingeleverd, kunnen daarop geen rund vet betrekken, doch uitsluitend de arti kelen ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het afleveren van het rundvet eerst is toegestaan met ingang van Zaterdag 8 Augustus. Mintfdr familiedrukwerk. Het vervaardigen van familiedrukwerk is in het vervolg verboden, met uitzon dering van overlijdensberichten en dank betuigingen'betreffende overlijden, mits in opgevouwen toestand niet grooter dan 105 x 148 mm. Het vervaardigen van ander familiedrukwerk is dus thans niet meer toegestaan. De nieuwe di recteur-ge'nteraa I der Volkslgezondheid over zijn1 planner! Het A.N.P. heeft een onderhoud gehad met den nieuwen directeur-generaal van de Volksgezondheid, dr F. O. Bruyning. De verzorging van de volksgezondheid staat hier te lande op een zeer hoog peil. Dr Bruyning zal in de eerste plaats alles doen om te trachten te behouden wat wij hebben. Er zijn echter wel eenige leemten aan te wijzen. Zoo laat bijvöorbeeld de tandverzorging nog veel te wenschen over. Hieraan zal dan ook in de eerste plaats meer aandacht wor den besteed. Voorts springt de sanee ring van de ziekenfondsen in het oog, bij welke instellingen onder meer de spreekuren te zeer zijn overbelast. De hygiënischeverzorging van de jeugd na de zuigelingenperiode gaat mij zeer ter harte, aldus dr Brjiyning. Het feit, dat zeventig tot tachtig procent van de jongelieden, die zich voor den mili tairen dienst "meldden, werden afge keurd, zegt weliets. Aan de lichame- lyke opvoeding zal dus extra zorg moe ten worden besteed, ten einde de jeugd van achttien tot twintig jaar volwaardig te maken. Trouwens de leiding van den dienst der volksgezondheid zal in de Dr F. O. Bruyning is benoemd tot directeur-generaal van de Volksgezond heid., Polygoon-Meijer-Pax Holland m toekomst meer gaan in de richting der prophylaXe, dus de voorkoming van ziekten. Een der voorwaarden daarvoor is, dat de arbeider een behoorlijk be staan leidt, het werk doet dat voor hem geschikt is, een goede woning heeft en een inkomen, dat hem in staat stelt, be hoorlijk te leven. In het bijzonder zal ook de tubercu lose straffer bestreden moeten worden. Onze inrichtingen zijn voorbeeldig, onze sanatoria zijn schitterend ingericht, onze consultatiebureaux zyn prima, maar er is van alles te weinig. Er is ook te weinig geschoold personeel en de wachttijd voor opneming is vaak wel' een halfjaar. In dit verband vertelde dr Bruyning, dat men meer zal moeten komen tot toe passing van de schermbeeld-fotografie, dat is de projectie van de fotografie der doorlichting. De rheumatiekbestryding zal uitge breid moeten worden en er zullen meer consultatiebureaux voor deze ziekte die nen te komen. Op het gebied der be- smettelyke ziekten kan ons volk gerust zyn, ook gerust over de maatregelen, die zyn genomen om infectieziekten, welke in dezen oorlogstyd mogelyk zou den kunnen optreden, direct te kunnen onderdrukken. Dr Bruyning zeide voorts, zyn aan dacht te zullen wijden aan de eugene- tiek, erfelykheidszorg, dus aan de be scherming van de soort. Vermenging van rassen, die te veel in eigenschappen verschillen, acht hij ongewenscht. Voor beide rassen beteekent dit achteruitgang in kwaliteit. Deze erfelijkheidszorg past geheel in het kader van de beschermen de geneeskunde. Hiermede in verband zullen huwelijken vah jonge, gezonde menschen bevorderd moeten worden en groote gezinnen extra-zorg moeten ont vangen. Nexl Oost Compagnie. By besluit van den Secretaris-Gene raal van het Dep. voor Bijzondere Eco nomische Aangelegenheden is benoemd tot voorzitter van den Raad van Toe zicht op de Ned. Oost-Compagnie N.V., te 's-Gravehhage, F. B. J. Gips, te Was senaar. Brandstoffen) voor1 gestteundte kostwinners. Ook in 1942 zullen de ondersteunde werklooze kostwinners en alleenwonen- den op wier brandstoffenkaart een vijf tal bonnen geldig is verklaard, een ko- lenbon ontvangen ten einde reeds nu een deel van hun wintervoorraad te kunnen WOENSDAG 15 JULI 1942. Hoe lief heb lk Uw. wet! zy is myn betrachting den ganschen dag. Pa. 119 97. Zon Maan op onder op onder 5.36 21.55 7.41 22.44 21 Juli Eerste kwartier. 27 Juli Volle maan. WEER GIJZELAARS GEVANGEN GEZET. Men heeft gisteren in ons blad kunnen lezen, dat de bezettende macht opnieuw een vry groot aantal Nederlanders als gyzelaars gevangen heeft gezet, die met hun hoofd zullen moeten boeten als mede-Nederlanders zich zouden schuldig maken aan onbezonnen daden. Reeds vroeger heeft Generaal Chris tiansen duidelyk te 'verstaan gegeven, dat tegen iedere vijandelijke handeling met de scherpste maatregelen zal wor den opgetreden. Het feit, dat thans weer honderden landgenooten gegyzeld zyn en dat de rijkscommissaris een nieuwe ver ordening terzake van afweer van han delingen tegen de bezettende macht heeft uitgevaardigd, bewy'st opnieuw, dat hst met deze waarschuwing ernst is. Als reden, waarom wederom gijzelaars in arrest zijn gesteld, wordt in de offici- eele bekendmaking genoemd, dat den laatsten tijd in versterkte mate door de radio-uitzendingen en verspreiding van vlugschriften de bevolking van de be zette gebieden door Duitschlands vijand wordt aangezet tot daden van sabotage. Wij herhalen hier, wat wij reeds zoo dikwijls hebben geschreven: Oorlog is bittere ernst. Nog altijd schijnen er Ne derlanders te zijn, die zich niet voldoende realiseeren, dat het Nederlandsche leger in Mei 1940 heeft gecapituleerd, zoodat wij in den oorlog geen rol meer spelen en ^dat de bezettende macht, die, zooals ,te begrijpen is, geen onrust of agitatie in het bezette gebied duldt, over de midde len beschikt, om elke poging in die rich ting met kracht neer te slaan. Hij, die op eenigerlei wijze de Duit sche militaire belangen benadeelt, be werkt niets anders dan diepe ellende voor zijn mede-Nederlanders en hun ge zinnen. Als ieder rustig aan zijn arbeid blijft, zich onthoudt van elke ongeoor loofde handeling, zijn gezond verstand weette bewaren, zich laat leiden door krachtige zelfbeheersching en zelftucht, en zich correct en waardig gedraagt, dan zullen onze gijzelaars weer behouden in ons midden terugkeeren, zooals blijkt uit de woorden van generaal Christian sen: „de bevolking heeft het in de hand om door een bezonnen optreden en door medewerking bij de verhindering van sabotage van iederen aard, de veiligheid van het leven harer medeburgers, die als gijzelaars zijn aangewezen, te waar borgen." Ieder versta dus zijn plicht, voorkome rouw in de gezinnen van ons volk en luistere niet naar aansporingen tot ver boden handelingen. inslaan. Voor de verstrekking van dezen kolen- bon, waarvan de waarde voor kostwin ners op f 7 en voor alleen wonen den op f 3.50 is gesteld, komen slechts zij in aan merking, die tot bovengenoemde groepen behooren en in 't tydvak 15 Juni15 October 1942 ten minst# in totaal vier weken in steun zyn geweest. De verstrekking van den kolenbon draagt wederom het karakter van een voorschot en zal dus te zyner tyd wor den verrekend met den in den komenden winter uit te keeren brandstoffenbyslag. Waar zulk een verrekening niet mogelyk is, omdat de betrokkene inmiddels niet meer in de steunregeling is opgenomen, zal terugbetaling worden gevorderd. In tegenstelling met de regeling, wel ke het vorige jaar gold, kan aan kamer bewoners geen kolenbon verstrekt wor den, aangezien voor deze categorie nog geen brandstoffenbonnen geldig zijn ver klaard. De kolenbon zal, voor zoover noodig, ook worden uitgereikt aan arbeiders, die wegens verkorten werkduur, een tege moetkoming ontvangen, terwijl de onder steunde kleine boeren en tuinbouwers, die in groep B zijn gerangschikt, even eens voor het.ontvangen van dezen bon in aanmerking komen. Memento Mori. Zaterdagavond is een oude man tijdens een wandeling op de Cool- haven te Rotterdam door een hart verlamming overleden. Een voorby- gangster, die den overleden man kende, ging een vriend van hem, een 70-jarigen man waarschuwen, die zich naar den overledene begaf. Toen hij by het stoffelijk overschot van den ouden vriend was gekomen, zakte hij in elkaar en bleek ook hij door een hartverlam ming te zijn getroffen. (N.R.C.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1