986 - GOES ing DAGKALENDER e 12 Vj c.M. om U enwoor- U wel •rang en ijkheden dienst viezen. Artike- in, zoo- KT 13 NEEL. SMAANDAG 13 JULI 1942 56e JAARGANG No. 237 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Bolsjewisten ten Westen van de Don vernietigend ver slagen - Ontlastlngsaanvallen afgeslagen - Weer 16 schepen tot zinken gebracht - Hevige gevechten In Egypte. BINNENLAND m over de Steenen i, Gortstraat 42, 100 M, Stations- s Antwerpsche- ELEN. Hierin zeer uitgebreide in de betere als uitvoering. JL Noordstraat 'S Planten en zaad; resultaat. 5, Goes. Telefoon Evlïü METER ,R. Te bevragen: Zeeuw", Nieuwe delburg. Salontafels; Buf- chels, Keuken- Waschmachiné, i, Linnenkasten, Kabinet, Radio, LOD. KESSE- endrikskinderen- J IT- EN KOOL- bij C. TRAAS, jke. opbrengst? Be- POOTGOED. Agent Wilhel- Baarland B 29, kookplaatje of rand, wij kunnen .- Ook krijgen wij zending KOOK- s. Reparatie-in- ANDEE, Kapelle, zindelijke goe- ;n Winkeloprui- Vloerkleeden, Overal te ont: SSELAAR, 's-H. itraat 26, Goes. EN LAMPEN an komen. Wij 11e voorkomende ■rricbten. Radio- g JAC. J. SAN- 350. of Sept. EEN MEISJE, zelfst. met kinderen t schoolgaand), gr. wasch uit )MMES, Dam 65, Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. 0 Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 20—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen -24 cent per millimeter. Bij cbntract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragep en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Administrateur (advertentiechef) B. P. DAVIDSE, Goes. DUITSCHLAND WINT OP ALLE FRONTEN. EXTRA WEERMACHTSBERICHT Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt in een extra bericht be kend: Duitsche en verbonden troepen, schit terend gesteund door het Tuchtwapen, hebben in den loop van de aanvalsope- raties ten Westen vaij cfën Don van 28 juni tot 9 Juli den vijand vernietigend verslagen. Na de veroveriqg van Woronesj op 7 Juli werd ten Zuiden daarvan de Don over een breedte van 350 km bereikt en verscheidene bruggenhoofden werden over de rivier gewonnen. Tusschen dit front aan den Don en de vroeger be dreigde, thans 300 km achterwaarts ge legen steden Charkow en Koersk bevindt zich geen noemenswaardige vijand meer. Volgens de tot dusver ontvangen be schikbare berichten werden in den loop van deze gevechten 88.689 gevangenen binnengebracht, 1007 tanks en 1688 ka nonnen, 'benevens een onoverzienbare hoeveelheid andere wapens en oorlogs tuig van allerlei aard buitgemaakt of vernietigd; 540 vliegtuigen werden neer geschoten. De aantallen gehangenen en buit nemen voortdurend toe. De bij den afweer van vijandelijke aanvallen in het gebied ten Noorden en Noordwesten van Orel vernietigde 390 tanks zijn niet opgenomen in deze getal len. De.rustelooze achtervolging yan den vijand wordt voortgezet. Het Duitsche legerbericht meldt: „In <Je zuidelijke zone van het Oostelijke front rukten snelle formaties en bewegelijke afdeelingen der infante- tiedivisies in rustelooze achtervolging achter den wijkenden vijand op. Plaatse lijke tegenstand werd overal gebroken. In Rostof en in verscheidene Kau- kasushavens werden voor den oor log belangrijke installaties gebombar deerd. Vijandelijke ontlastingsaanvallen ten Noord-Westen van Woronesj bleven ook gisteren zonder resultaat. Daarbij werden in samenwerking met de luchtmacht 63 vijandelijke pantserwa gens vernietigd. In het gebied ten Noorden en ten Noord-Westen van Orel herhaalde de vijand zijn aanvallen met* vrij sterke in fanterie- en pantserafdeelingen. Na har de gevechten werden zij met doeltreffen- den stqun van de luchtmacht afgeslagen. Aan het Wolchoffront mislukten vijandelijke aanvallen met groote ver liezen voor den vijatid. De Sowjet-lucht- macht heeft gisteren 74 vliegtuigen ver loren. Zes Duitsche vliegtuigen worden vermist. I In Egypte duren de hevige gevech ten in de stelling van El Alamein Voort. Afdeelingen gevechtsvliegtuigen en stuka's bestookten de Britsche stel lingen en gemotoriseerde troepen met bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber. Zij brachtenden vijand groote schade toe. Bij luchtgevechten werden door Duitsche en Italiaansche vliegers 14 vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. Op Malta zijn steunpunten der Britsche luchtmacht gebombardeerd. - Aan de Zuidkust van En geland hebben lichte gevechtsvlieg tuigen twee torpedobootjagers, die deel uitmaakten van een vijandelijke vloot- formatie, tot zinken gebracht. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht voör den oorlog belangrijke doelen aan oe Engelsche Oostkust met zware bommen bestookt. In het Zuidelij ke deel van het K a n a a 1 van St. G e o r g e werd bij een aanval op een vijandelijk konvooi een vrachtschip door bomtreffers beschadigd. Na een vruchteloozen storingsaanval op de stad Flensburg in de avond uren van gisteren vlogen in den afgeloo pen nacht eenige Britsche bommenwer pers "het gebied van Danzig binnen. Door brisant- en brandbommen ontstond in woonwijken der stad Danzig mate- rieele schade en schade aan gebouwen. In een vernield ziekenhuis vonden tal rijke kinderen den dood. Vier der aan vallende vliegtuigen werden neergescho ten. Duitsche duikbooten hebben op den At- lantischen Oceaan en in de Amerikaan- sche kustwateren 18 vijandelijke koop vaarders met een gezamenlijken inhoud van 116.000 ton tot Zinken gebracht. Een ander schip van 7000 ton werd door torpedotreffers beschadigd. Drie zeil- transportschepen werden door artillerie vuur tot zinkenr gebracht. Daarmede heeft de Duitsche duikboot- vloot op de oorlogstooneelen van Atlan- tischen Oceaan, Noordelijke IJszee en Middellandsche Zee sedert 1 Juli 34 schepen met een gezamenlijken inhoud van 225.900 ton tot zinken gebracht en het vijandelijk ravitailleeringsverkeer naar alle fronten wederom zwaar getrof fen." ltaliaansch weermachtsbericht. Hevige gevechten zijn opijieuw ont brand in de zone van 1 A1 a m e i n. Krachtige aanvallen van den vijand wer den duidelijk gebroken in het centrum van den pas en gestuit in het Noor den, waar de worsteling bijzonder ver beten was. In den Zuidelijken sector hebben de spilfroepen, die bij verrassing aanvielen, den vijand gedwongen tot eer^ belangrijken terugtocht. De Italiaansche en Duitsche luchtmacht heeft op breede schaal de operaties op den grond'gesteund,. Onze vijftigste aan- valsafdeeling heeft de vijandelijke ravi- tailleeringslinies vlak achter het front aangevallen, bombardeerde en beschoot met de boordwapens materiaalopslag plaatsen en concentraties vrachtauto's, waarbij explosies en branden ontstonden. In talrijke luchtgevechten^werden de Royal Air Fouce, die 33 toestellen ver loor, harde slagen toegebracht. 17 vliegtuigen werden door Italiaan sche jagers van de eerste en.de vierde stormafdeeling en 16 door Duitsche ja gers neergeschoten. 'De vliegvelden van Malta werden overdag en des nachts door formaties bommenwerpers aangevallen, die zware treffers plaatsten op de installaties. De begeleidende jagers schoten 12 Engel sche vliegtuigen neer. Van de acties van den dag keerden 3 onzer vliegtuigen niet terug. EEN GEWELDIGE SLAG. (D. N. B.). Het grootscheepsche offen sief van dit jaar is terstond met een dus danige concentratie van strijdkrachten ingezet, dat de Duitsche militaire des kundigen zich afvragen, hoe het moge lijk was, dat Timosjenko niet tijdig hiervan door de luchtverkenning was verwittigd. Dit raadsel vindt zijn op lossing in twee meesterlijke zetten der opperste Duitsche leiding. In de eerste plaats werden de Duitsche concentraties van troepen en wapens be wegelijk uitgevoerd, d.w.z. dat de be trokken onderdeelen met behulp yan de consequente motoriseering elke 24 uur volgens een vast plan van plaats ver anderden, waardoor pas op den dag vóór het begin van het offensief de benoodig- de formaties op de aangewezen plaatsen stonden opgesteld. In dè tweede plaats was het offensief van meet af aan over zulk een groote uitgestrektheid ontworpen, als tot dus ver nog nie\ is voorkomen. Hierdoor moest de Sowjet-leiding wel onkundig blijven ten aanzien van de eigenlijke Duitsche bedoelingen. Uit de geheele reactie van den vijand met inbegrip van zijn zoogenaamd ont- lastingsoffdlsief bij Orel valt af te lei den, dat de bolsjewistische oorlogsleiding niet meer bekend is met de verblijfplaats van haar strijdkrachten en zelfs niet weet, of deze nog bestaan. Timosjenko's positie is als gevolg van de Duitsche doorbraak in zuidelijke rich ting wanhopig geworden, Ér woedt nu een reusachtige slag op een slagveld van ontzaglijke afmetingen. De* Duitsche lélding geeft het adembe^ nemende tempo aan en het zal reeds den zer dagen worden bewézen, dat Timo sjenko weer verliest. In de Wilhelmstrasse wordt er op ge wezen, dat alleen reeds de geweldige omvang van het slagveld, dat een breedte van 500 km en een diepte van 250 km heeft, duidt op het aan den gang zijn van een geweldigen slag. Het Duitsche opperbevel heeft - blijkbaar den stelligen indruk, dat Timosjenko niet meer weet, of op bepaalde plaatsen nog eigen-troe pen staan of waar zijn eigen bepaalde troepenonderdeelen zich op het oogen-" blik bevinden. Het Duitsche opperbevel heeft kunnen constateeren, dat de Sow- jet-Russische troepen in geheel verschil lende richtingen vluchten. In Berlijn heerscht de meening, dat maarschalk Timosjenko, die aanvankelijk streefde naar de bescherming van tien Kaukasus, zijn oorspronkelijk plan niet meer kan uitvoeren. Le Cöintre N.V 3S. Generaalj-veldmaarschalk Rommel in de veroverde vesting Tobroek. N Hoffmann-Stapf-P.K. Moosmüller-Pax Holland m Binnenkort nieuwe bonkaarten. De distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister is opgenomen, zal op nader te bepalen tijd stippen gedurende, het tijdvak van 20 Juli tot en met 8 Augustus a.s. tegen overlegging van de distributiestamkaart eri tegen in ontvangst neming van een bon van het inlegvel dier kaart, een „bonkaart Voedingsmiddelen 9e periode 1942" benevens een aardappelkaart uit reiken. De diensten zullen uitreiken: aan houders van een inlegvel K 1 of L 1 een bonkaart K 106 of L 106 en twee aardappelkaarten EW; aan houders van een inlegvel K 2 of L 2 een bonkaart K 206 of L 206 en drie aardappelkaarten EWaan houders van een inlegvel K 3 of L 3 een 'bonkaart K 306 of L 306 en twee aardappelkaarten EWaan hou ders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 406 of L 406 en één aard appelkaart EW. In een aantal gemeenten dient - men ter verkrijging van een -aardappelkaart een formulier MD 32 in te vullen. De plaatselijke distributiediensten zullen hierover nadere mededeelingen doen.-■ Zij, die geboren zijn tusschen 12 Juli en 10 Augustus van de jaren 1921, .1928 en 1938, dienen, alyorens him bonkaar ten in ontvangst te nemen, hun inleg vellen te ruilen. - Zelfverzorgers voor aardappelen, brood en vleesch en kinderen van melkveehou ders zullen onderscheidenlijk geen aard- appel-, brood-, vleesch- of melkkaarten ontvangen. Daarenboven zullen de diensten tege lijk met de reeds genoemde bonkaarten aan houders van L-inlegvellen ongeacht hun leeftijd één toeslagkaartje voor aardappelen uitreiken. Zij, die evenwel geen aardappelkaart EW ontvangen, zullen ook geen toeslagkaartje ontvangen Voorts zullen de diensten gedurende .bovengenoemd tijdvak aan kinderen, die na 1 Augustus 1940 geboren zijn, een zeepkaart ET uitreiken, welke drie bon nen voor eenheidszeep en 3 bonnen voor waschpoeder bevat, benevens een zeep kaart EU, welke 3 bonnen voor toilet zeep bevat. Kinderen, die geboren zijn na 1 Augustus 1934, doch vóór 2 Augus tus 1940 zullen een zeepkaart ET ont vangen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat men terstond bij het in ontvangst- nemen der kaarten dient te controleeren, of men alle bescheiden, waarop men recht heeft, heeft ontvangen, aangezien latere reclames uiteraard niet in behan deling kunnen worden genomen. De distributiediensten zullen voor deze controle de noodige gelegenheid geven. Vroedvrouwen krijgen een extra rantsoen zepp. De Secretaris-Generaal van het De partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat vroed vrouwen, die in aanmerking wenschen te komen, voor een extra rantsoen zeep, zich met ingang van 1 Augustus a.s. met hun diploma tot den plaatselijken distributiedienst kunnen wenden, welke van genoemden datum af per periode van 3 maanden 3 rantseenbonnen voor toiletzeep uitreiken. Eert nieuw spoorboekje. - De persdienst der Ned. Spoorwegen deelt mede, dat op 13 Juli a.s. eén nieuw spoorboekje zal verschijnen. Voor Jodlen! verboden! sitratert. De burgemeester van "s-Gravenhage heeft aangewezen als straten, in welke het den Joden verboden is ,zich op te houden: De Apendans, Het Binnenhof, De Doelenstraat, Heerènstraat, Korte Houtstraat, Langehoutstraat, Het Plein, Korte Poten, Lange Poten en Korte Vij verberg. Bekendmaking. Zij die in Nederlandsch-Indië familie leden of vrienden hebben van wie zij we ten of vermoeden kunnen dat z(j geïn terneerd zjjn, kunnen hen met groote kans van welslagen bereiken door hun brieven als volgt te adresseeren: Internierte Sendung Gebtlhrenfrei Internee Mail Postage free to mr (Naam en voornamen Netherlands subject Internmdht Camp Ramgarh Province of Bihar British India. Afzender: «(naam en volledig adres duidelijk invullen). Over alles wat de familie-omstandig heden van den geïnterneerde of yan den schrijver zelf betreft kan veilig geschre ven worden. Zoo ook ovgr de zaken en de financiën van den geadresseerde, mits in zoodanige algemeene termen tiat dit voor den censuur aanvaardbaar is. Echter is het beslist noodzakelijk al-» les te' vermijden wat de politiek betreft en er ook overigens aan te denken dat alle,brieven aan een zeer strenge cen suur onderworpen zijn. Daarom moet ook het schrift zoo dui delijk mogelijk zijn. Heeft men niet veel te schrijven, dan verdient het de voor keur dit op een briefkaart te doen, waar van de censuur gemakkelijker en vlugger gaat. Met het oog Op de onzekerheid der postverbinding is het raadzaam, bijvoor beeld. om de veertien dagen, copieën van brieven na te zenden. Tenslqtte dit: de brief ofbriefkaart moet geopend (in niet gesloten enve loppe) en zonder geleidebrief ingesloten worden in een gefrankeerde enveloppe en. geadresseerd aan het Nederlandsche Roode Kruis, Bezuidenhoutscheweg 33., Den Haag, dat voor de verdere verzen ding zorg' draagt. Een opgave van de met zekerheid in Indië geïnterneerden het staat ech ter vast dat later nog vele anderen ge ïnterneerd werden is afgedrukt in de eerelijst, opgenomen in het nummer van Volk en Vaderland, van 13 Maart 1942. Zij, die niet of niet meer in staat zijn dit nummer te raadplegen kunnen des- gewepscht van de bedoelde opgave een afdruk verkrijgen door zich daartoe te wenden tot het commissariaat voor In- sche zaken van de N.S.B., Zeestraat 76, Den Haag, dat zich ook voor eventueele verder ge„wen'schte informaties omtrent deze aangelegenheid gaarne beschikbaar stelt. Geert extra siuiker1 voor irtmaak. Naar aanleiding van vele daaromtrent gestelde vragen deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd mede, dat het niet mogelijk is dit jaar een extra hoeveelheid suiker voor den inmaak beschikbaar te stellen. Aanmelding Arbeidsdienst. Meer dan vijftig kampen van den Ne derlandschen Arbeidsdienst zijn thans belegd en vele duizenden jonge Neder landers vormen daar gedurende hun diensttijd van vijf en een halve maand gemeenschappen, waarin karakter sterkte, gezondheid en onderlinge kame raadschap, naast eerbied voor den ar beid, als hoogste waarden gelden. Op 4 Januari 1943 zullen echter nieu we arbeidsmannen in deze N.A.D.-kam- pen worden gelegerd en in verband daarmede heeft de commandant van den Nederlandfchen Arbeidsdienst de aan melding van vrijwilligers voor die „lich ting" met ingang van Woensdag 15 Juli a.s. tot nader order opengesteld. Als vrijwilliger kan zich aanmelden hij le. die den leeftijd van 17, echter nog niet dien van 24 jaar heeft bereikt, en die ongehuwd is; 2e. die in den loop van 1943 in aan merking wenscht te komen voor een aan stelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en die na 31 Decem ber 1919 is geboren. De vrijwillige aanmelding kan geschie den bij de arbeidsbureau's, de gemeente- MAANDAG 13 JULI 1942» O Heere, Uw Woord bestaat in der eeuwigheid in de hemelen. Ps. 11989. Zon Maan op onder op oodar 5.34 21.56 5.46 21.45 Vandaag Nieuwe maan. 21 Juli Eerste kwartier. VERRUWING IN OORLOGSTIJD. Er is yel gezegd en geschreven, dat de oorlog in menig opzicht verruwend werkt. Toch waren er steeds, ook in. oor logstijd, begrippen van menschelijkheid, die boven alles werden hoog gehouden en ook wel in internationale conventies werden vastgelegd. Wij denken aan het nobele werk van het Roode Kruis, aan de zorg voor de gewonden en aan de pië teit voor de dooden. Juist de eerbied voor deü dood en de hulpverleening aan d^-gekwetsten deden soms op de slag velden voor een oogenblik het verschil tusschen vriend en vijand wegvallen. Helaas zijn er thans enkele sympto men waar te nemen, die met deze alge meene menschelijkheid in strijd zijn en die daarom onvoorwaardelijk moeten worden afgekeurd. Onlangs moesten wij wijzen op smaad- brieven, die de nabestaanden van geval lenen aan het Oostfront ontvjngen, waardoor gewroet werd in door den oor log geslagen wonden. Thans stelt men ons in kennis 'met het volgende commentaar, dat de Bran- daris-zender dezer dagen leverde: „De R.A.F. aldus de Brandaris heeft boven Nederland een bom afge worpen, die op de juiste plaats gevallen is. Zes Nederlandsche Quisling's, die" N.S.B.-ers, die zoo goed voor de Duit- sctiers kunnen kwispelstaarten, zijn bij dezen R.A.F.-aanval gedood. Zoo volgt het booze loon de booze daad. Een ver slag ervan stond in de Telegraaf van 5 Juni. Het blad publiceert een mooi ver- haal over de teraardebestelling, in tegen woordigheid van Duitsch-Nederlandsche Nazi-eenheden. De ngmen werden afge roepen en een koor antwoordde. Vervol gens werden de stoffelijke overschotten met auto's naar de verschillende woon plaatsen overgebracht. „Deze Quisling's hebben nog geboft, want later krijgen de anderen geen be grafenis meer. Want hen zal het ver gaan, zooals dié aangespoelde N.S.B.-er, die „Heil Hitier" riep, nadat men kunst matige ademhaling op hem had toege past. De omstanders riepen „Houzee" en wierpen hem weer in het water. Dat zal het lot zijn van alle andere Nederland sche Quislings." Dit commentaar wijst op een verru wing, waarop wij hierboven doelden, en die ten zeerste veroordeeld, moet worden. Er moge onder ons op bepaalde en belangrijke jjjinten verschil van meening zijn, de eerbied voor het leven moet bij allen blijven. huizen of bij de N.A.D.-aanmeldingsbu- reau's te Amsterdam, Apeldoorn, 's Gra- venhage, Groningen, 's-Hertogenbosch en Utrecht. De prijs van cfe vroeg® aardappelen. De prijzen voor vroege aardappelen, welke ten hoogste aan den consument in rekening mogen worden gebracht van 13 t/m 18 Juli a.s. zijn, blijkens een me- dedeeling van het Rijksbureau voor. de voedselvoorziening in oorlogstijd, voor de sorteering 28 mm viérkantsmaat en opwaarts f0.09 per kg en voor de sor teering van 1528. mm vierkantsmaat f 0.06 per kg. Deze prijzen mogen zoo noodig worden verhoogd met f 0.01 per kg voor tehuis Jbezorgen en f 0.01 per kg voor schrappen. Het wegen moet geschieden vopr het schrappen. 7\ Een groot aaiital jorige mannen is dezer dagen naar de mooiste deelen van ons land vertrokken, om in de kampen van den Nederlandschen Arbeidsdienst den Arbeidsplicht te vervullen. N,A.D.-Molkenboer-V.N.P.-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1