(BI S3 BLIJF NIET WEERLOOS WACHTEN treedt, stelt niet alleen het bedrag der statiegelden voer flesschen, potten en kruilien *r.et en zonder sluiting vast, maar bepaalt 'evens, dat dit bedrag op de etiketten moet worden vermeld. Wanneer binnen een maand na het van kracht worden van deze beschikking flesschen, kruiken of potten worden in geleverd, waarvan kan worden aange toond, dat daarop een ander bedrag dan het na bovengenoemden datum geldende aanstatiegeld was betaald, dient het werkelijk betaalde bedrag te worden terugbetaald. Tenslotteverdient het bijzonder de aandacht, dat de statiegelden afzonder lijk aan den kooper in rekening moeten worden gebracht, dus niet bij den prijs mogen zyn inbegrepen. Hoofdsom en opcenten personeele belasting. Naar aanleiding van. het gemeen schappelijk besluit van-de secretarissen- generaal van de departementen van fi nanciën en van binnenlandsche zaken van 8 Mei 1942 tot wijziging van de wet op de personeele belasting is medege deeld, dat in verband met de derving van inkomsten als gevolg van deze wij ziging de gemeenten de opcenten op die belasting kunnen verhoogen, waarbij kan worden gegaan tot driemaal het wettelijk tarief. Het is echter niet dui delijk, wat precies wordt bedoeld met „driemaal het wettelijk tarief". De commissaris der provincie Utrecht heeft zich om inlichtingen dienaangaan de gewend tot het departement van bin nenlandsche zaken, waarbij gebleken is, dat het niet de bedoeling is dat de grens •van 200 opcenten wordt verlegd naar 300 opcenten, terwijl, voor het geval de grens van 200 opcenten nog niet mocht zqn bereikt, voor 1942 evenmin nog wij ziging mogelijk is in het getal opcenten, zooals dat op de gemeentebegrooting voor dat jaar is uitgetrokken. WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 10 Juli 1942. 's Morgens tot 5.31 u. 's Avonds van 21.58 u. UIT DE PROVINCIE Chr. Nat. Werkmansbond. In ons verslag van de algemeene ver gadering van het Prov. comité Zee land van den Chr. Nat. Werkmansbond stond vermeld, dat dé heer Meeuwse van B.-eskens gesproken had over „De C.N.W.B. en de Ned. Herv. Kerk". De titel van zijn onderwerp luidde echter „De C.N.W.B. en de arbeid". Herbenoeming burgemeester. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is Mr A. J. v a n d e r Hoeven met ingang van 13 Aug. 1942 opnieuw tot burgemeester van de gemeente Tho- 1 e n benoemd. Middelburg. Concert. Bij gunstig weer geeft het Middelburgsch Muziekkorps Vrijdag avond van 8 tot half tien weder een uit voering op het Molenwater. Baldadigheid. Gisteren is een jon gen aan het politiebureau gebracht, die op den Veerschen weg met een catapult een steentje tegen een ruit van een auto schoot. De jongen heeft op het bureau een stevige'reprimande gekregen, waar op hij naar zijn vader is teruggebracht. Prijsopdrijving. De politie kwam een ernstig geval van prijsopdrijving ter odre. Het betrof hier het vencoopen van pakjes Belgische Shag, die 14 cent in koop kostten, voor f 2. Deswege is tegen A. de M., J. P. en J. C. W. P. proces verbaal opgemaakt. Eert jubileum. Heden herdenkt de heer G. J. Splerens, directeur van do N.V. J. G. en J. J. van der Harst's. han del in koloniale waren, den dag waarop hij voor 25 jaar als kantoorbediende bij die N.V. in dienst trad. FEUILLETON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 67) o— Er wordt hevig aangepakt. Maar het is toch nog tegen elf uur, eer de „Eben- Haëzer" vanzelf is Catrien nog even geweest om koffie te drinken het kanaal doortuft, naar Vlisdijk, om daar te schutten en dan over den breeden zeearm naar Oostland te varen. Een uur of zes te laat vertrokken, zes uur te laat daar aankomen, dat is logisch. Geen gelegenheid meer,- om te lossen of te laden. Kostbare'tijd verspeeld. Piet, die goochemerd, maar ook die handigerd, waagt het een opmerking in dien geest te maken, wat hem de schrobbeering be zorgt, dat 'ie zich met zijn eigen zaken heeft te bemoeien. De jongen heeft ver leden week tegenover zijn vader iets uit gelaten. En toen heeft die gezegd: „Olie- heerd mag wel oppassen; anders word-ie een drankvat en dan gaat het heele beurtveer er ran". Dat heeft Piet in zijn oor geknoopt. Vandaar, dat hij den schip per waarschuwt. Want hij zou het liefst bleven varen bij dezen schipper. Een kwaaie vent is Kees Olieheerd niet. Al leen een beetje luieen beetje veel lui, zegt Piets "vader. De opmerking van den jongen heeft Keed toch getroffen. Hij voelt er de waarheid in. Op deze wijze komen ze veel te laa* m OÓstland en dus ook te Hedenmorg-jn is do jubilaris door een der cÓTnm.iS'-P.risaer toegesproken onder *>snbie"-g "i' e /ny.rioppe met in- hm 1 Y&i». de :ijde var. 11 t personeel werden ook Woorden 'an we. rdeering gesproken en een geschenk aangeboden, bestaande uit een schemerlamp. Van zakenrelaties en andere zijden kwamen ook blijken van medeleven binnen. Zuid-Beveland Kloetinge. Gistermiddag organiseerden de leiders van de Zondagsschool een ker senmiddag voor de jeugd in den boom gaard van dhr C. Blomaard ih 't Noord einde. Voor de kinderen is het een zeer prettige middag geworden. Er werden verschillende spelletjes gespeeld, kersen gegeten en liederen gezongen. Walcheren. Koudekerke. Woensdagmiddag is een paard van een wagen van een Vlissing- sche wasscherij op hol geslagen, waarbij de wagenvoerder, die naast het paard stond, onder den wagen terecht kwam en een wiel over dé borstkas kreeg. Dr v. Kooten constateerde eenige kneu zingen en liet het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoeren, vanwaar hij ech ter weder naar zijn woning is over gebracht. De verwondingen bleken niet van ernstigen aard te zijn. Westkapelle. Zondagmiddag was hier een ongewoon schouwspel te zien, n.l. een vlindertrek. Millioenen koolwitjes, die van overzee kwamen, zetten zich op den dijk en het vroon neer. De diertjes kwamen vermoedelijk van Engeland. In de avonduren was de trek afgeloopen. Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoofdplaat. Verdronken. De 21- jarige G. Souliman is bij het zwemmen verdronken. De oorzaak moet vermoe delijk gezocht worden in een aanval van kramp, aangezien het slachtoffer goed kon zwemmen. GEMENGD NIEUWS Waarom weerloos le wachten, terwijl Uw teint ieder oogenblik het slacht offer kan worden van vitamine-F ge brek. Denk niet, dat dit gevaar denk beeldig is, vet-arm voedsel leidt tot vitamine-F gebrek en het vitamine F moet de frischheid van Uw huid in stand houden. Zie slechts om U heen - en U kunt het resultaat van vitamine F tekort alom waarnemen Pas terstond Dobbelman's Castella Crèmes toe, die met hun rijkdom aan vitaminp F de jeugd van Uw huid herroepen en bewaren VITAMINE-F-CRÈMES WEER ZOO'H GOLD D|qbel^N -PRODUCT! laat in Zeestad, Vrijdag. Dat komt er van, als je beurtschipper bent, over weegt hij. Je bent net slaaf. Neen, dan is het met Steinmetz anders. Die is vrije schipper; is niet gebonden aan tjjdenr Nou ja, je mag als beurtschipper wat meer verdienen misschien, bij Stein metz is schraalhans vaak keukenmees ter, naar hij van Catrien heeft verno men, maar dat komt ook, omdat die lui het geld over den boeg smijten. Het stomste, wat je kunt doen. Beurtschipper? Voor Zijn part was-ie van het baantje af. Hij kan zich niet begrijpen, dat-ie daar bij dien notaris heeft zitten snakken, om het zaakje te koopen en er hypotheek op te vragen.' Misschien zat hij toen nog wat in zijn maag met den dood van vader, om zoo'n onzinnig voorstel te doen. Neen het vrije leven van Steinmetj lokt hem meer. Eigenlijk het voorstel van Catrien 'is nog beter. Tja, wat zul je er van zeggen Hij voelt er iets, veel, voor, maar hij ziet er ook tegenop. Je weet wel, wat jé hebt, maar niet wat je krijgt, o zoo. Nu hij bevrijd is van de tegenwoordigheid van Steinmetz' doch ter, die betooverend op hem werkt trouwens, op „De Goede Verwachting" speelt zij ook de baas, naar hij wel ge merkt heeft wordt hij wat nuchter der gestemd: 'tis een aardig idee, maar hij moet het toch eerst eens even bekij ken. In elk geval: aan dat eene, dat Ca trien heeft voorgesteld, daaraan denkt-ie Doodeljj ke ongevallen. Het iO-jarig dochtertje van de fam. L. te Guttecoven bij Siuard speelde nabij de ouderlijke woning in de omgeving van een bouwvalligen muur. Deze stortte plotseling in met het gevolg, dat de klei ne onder het puin bedolven en gedood werd. Te Grootebroek is het 2%-jarig zoontje van den heer S. nabij den onbe- waakten overweg tegen een naderende locomotief aangeloopen, met het gevolg, dat het kind in het ziekenhuis te Enk huizen aai^de gevolgen is overleden. Inbrekers ontsnapt. Twee beruchte inhrekers, die in het nieu we hoofdbureau van politie te Amster dam zaten opgesloten, in verband met eefiige inbraken, hebben in den vroegen morgen kans gezien te ontsnappen. Hoe de beide verdachten uit de cellen zijn gekomen, is nog niet duidelijk. Men vermoedt, dat zij het klepje in de cel deur, waardoor gedetineerden het eten ontvangen, open hebben gekregen en daarna door het luikje bij de deurslui ting hebben weten te komen. Niet onmo gelijk is, dat toen een van de inbrekers zich op deze wijze had bevrijd, hij zijn „collega" een handje heeft geholpen. De vraag rijst, hoe de beide ontsnapten kans hebben gezien ongemerkt het hoofdbu reau te verlaten. Den geheelen nacht is er natuurlijk bewakingspersoneel en an dere manschappen in het gebouw. Over dag zal het geen vreemdeling gelukken hier zonder bewijs den toegang te pas- seeren. Toen men de* tjvee verdachten gister morgen het ontbijt wilde brengen, ble ken de cellen leeg te zijn. Onmiddellijk werden maatregelen genomen om de vluchtelingen te achterhalen. (Tel.). Mortier ontladen. In het kleine visschersdorp Chicklana de la Frontera is een tragisch ongeluk ge beurd, dat acht personen het leven 'kost te. Een arbeider vond, toen hij van het voetbalveld naar huis teruglffeerde, een 81 mm mortier, dat hij meenam. Op de binnenplaats van zijn huis trachtte hij, zonder iets van munitie te weten, het stuk geschut in bijzijn van vrienden en kennissen te ontladen, waarbij het tot ontploffing kwam. Hijzelf en zeven an dere aanwezigen werden gedood; ande ren werden zwaar gewond. (D. N. B.). RECHTSZAKEN Arrond.-Rechtbank te Middelburg. Rechtbankzitting van Woensdag 8 Juli 1942. Behandeld zijn de volgende zaken: Verduistering enl valschheid in ge schrifte door eert secretaris-ontvanger. De verdachte in deze zaak is R. L. J. Pa teer, de 59-jarige gewezen gemeente-se- "cretaris en ontvanger der gemeente Hoofdplaat. v De dagvaarding behelst twee telaste- leggingen eh welle., dat hij in de jareii 19391941 telkens als ontvanger der ge meente Hoofdplaat geldsbedragen heeft verduisterd, tot een totaal bedrag van f 900, welke gelden hij onder zijn beheer had-; 2e. In de jaren 1939—'41 heeft h\j verschillende bevelschriften tot betaling, welke doort den Burgemeester en Wet houders die'ï gemeente waren geteekend, opzettelijk valschelijk opgemaakt, door onder de daarop vöorkomende verklaring dat het daarin bedoelde bedrag was uil- betaald, onder het woord „voldaan" de naam te plaatsen van dengene, aan wien volgens bedoeld mandaat de betaling ge schieden moest. Deze bevelschriften tot betaling gebruikte hij als echt en onver- valscht, waaruit vanzelfsprekend nadeel voor de- gemeente ontstond. Van het begin af aan hield P. vol, dat hij geen gelden ten nadeele van de ge meente had verduisterd, alleen de wijze van verantwoorden (moest hij toegeven) klopte niet erg. Verder ontkende hij aan vankelijk alle verdere knoeierijen. Op be vel van den Officier van Justitie werd geen moment, dat heeft hij haar duide lijk gezegd en zij heeft hem waarschijn lijk wel begrepen. Ja, hij zal daar in Rot terdam met die jonge vrouw gaan sa menwonen, zonder meer! Geen denken aan. Die schande Wil hij zijn familie niet aandoen. Dan eerst trouwen. Maar trouwen met Catrien, die er vreemde ideeën en zoo op na houdt, eer lijk gezegd: hij voelt er nog niet veel voor.... Terwijl hij, zittende in de stuur hut, zijn motor over de Schelde voert en aan deze dingen denkt, komt met kracht het beeld van Jane Gasius opzetten. Ja, als het om haar ging, dan hoe eerder hoé liever trouwen, maar1 met Ca trien Steinmétz, met wie Jane eenvou dig niet vergeleken kan worden, nou, nou hij zal dat nog eens bepeinzen. En ten slotte: hij kan altijd nog doen, wat Ca trien heeft gezegd, zonder zich verder aan haar gelegen te laten liggen. Als hij haar maar niet ontmoet! Het lijkt er veel op, dat zij hém volledig in haar macht heeft. Enfin, voorloopig ziet hij haar niet Hij weet haar adres wel, in Rotterdam, en ook de'plaatsen, waarheen „De Goede Verwachting", na Zuidburg gaat, maar per saldo behoeft hij niet te schrijven. Uit het oog, uit het hart. Hij moet dit leven niet voortzetten.' Je wordt er geen cent beter van. En als hij dan wat beter oppast, wie weet, misschien wordt Jane wel wat toeschietelijker en kan het nog iets worden tusschen hen beiden V. (Wordt vervdgd.) h,y in het Huis van Bewaring te Middel burg ingesloten, terwijl het onderzoek met kracht werd voortgezet. Wat de telastelegging van het verduis terde bedrag van f 900 betreft, is komen vast te staan, dat verdachte dit bedrag door vervalsching van zijn administra tie vrijmaakte, o.a. door op aan de man daten gehechte staten verschillende pos ten bij te zetten, welke niet waren uit gekeerd. Ook knoeide hij veel met de uit gaven van Armenzorg en Winterhulp, door hoogere bedragen te verantwoor den dan waren uitgegeven. In de jaren 1939 tot en met 1941 had'hij ieder jaar op verschillende tijdstippen telkens van het op die manier verkregen geld bedra gen gegeven aan zijn moeder, broers en zusters. Hij deed dat door levering van aardappelen, erwten en boonen, zaden, enz. bij kleine hoeveelheden tegelijk. Ook ■had hij wel eens voor hen belasting en operatiekosten betaald. Hij hield echter vol, nooit iets ten eigen bate te hebben gebruikt. Wat de met een valsche naam getee- kende mandaten betreft, werden enkele van die personen, wier handteekening valschelijk was gebruikt, als getuigen ge hoord. Over eenige mandaten gehoord geeft verd. toe, ze alle valschelijk te hebben onderteekend en opgemaakt. De hand- teekeningen van B. en W. zijn echt, doch de anderen heeft hij gezet en de bedra gen nooit aan de betrokkenen uitbetaald. Het geld, dat hij op die manier vrij maak te, zou hij gebruikt hebben voor uitga ven, die niet voorkwameri op de begroo ting. Hij ontkende ten stelligste ze voor zich zeiven of anderen te hebben ge bruikt. Als hij weer een stapeltje betaalde re keningen had, waarvoor geen post was uitgetrokken, dan vulde hij weer een blanco mandaat in en zette er een hand teekening onder. Gehoord wordt nog de commies-verifi cateur ter Prov. Griffie van Zeeland, Te Boekhorst. Uit het rapport blijkt, dat de onregelmatigheden van zeer ernsti gen aard waren en dat de gemeente niet onbelangrijk is benadeeld. Zeker is, dat door verdachte nog veel en veel meer is geknoeid, dan hem is ten laste gelegd. Zoowel getuige Thomaes, die van 1910 1941 Burgemeester van Hoofdplaat was en wethouder Cammaert, zeiden nooit blanco-mandaten te hebben getee kend. Het zou hen niet bekend zijn, dat verdachte mandaten vervalschte. De President wil niet nalaten nog hul de te brengen aan wachtmeester Vrok- lage voor zjjn keurig onderzoek/ Daarna neemt de Officier het woord. Hij sluit zich gaarne aan bij de woorden van lof voor Vroklage. Waar het geld gebleven is van die knoeierijen is niet voor den dag gekomen. Spreker is van oordeel, dqt al het geld niet voor persoonlijk gebruik van ver dachte is aangewend, maar veeleer is ge bezigd voor tekorten, ontstaan door slor-, digheden enz. De Officier meent een straf te moeten requireeren van 1 jaar en 6 mnd. gev. straf met aftrek voorarrest. Mr Kuipers voert o.a.'aan: Niemand weet iets ten nadeele van dezen verdachte te zeggen. Hij leefde niet boven zijn stand. Integendeel, bij leefde op zeer bescheiden voet. Pleiter gelooft de heeren Thomaes en Cammaert onvoorwaardelijk, maar vol gens hem laat hun herinneringsvermogen hen in den steek. Verdachte was overbelast met werk. In 1940 werden slechts 2 raadsvergade ringen gehoudem ofschoon het wettelijk minimum 6 per jaar is. Het was op de secretarie een janboel in hef quadraat. De controle vanwege de Provincie lijkt volgens pleiter nergens op. Het was er een van „lek m'n vestje". De gemeente heeft naai' pleiters oor deel door het zetten der valsche hand- teekeningen geen nadeel geleden. Alleen een paar jaar stille arme- hulp aan zijn moeder, behoeft toch niet zoo geweldig te worden gestraft De uit spraak wordt bepaald op 15 Juli a.s. TELEGRAMMEN BERLIJN (D. N. B.). Aan de Kanaal- kust hebben, naar het Opperbevel der Weermacht mededeelt, gistermiddag Duitsche batterijen vèrdragend geschut het vuur gericht op voor den oorlog be langrijke doelen in het gebied van Dover, HET EERSTE KIND. (Vervolg.) Tot nu toe hebben we het over het eerste _kind gehad, dat het eenige kind bleef. Nu willen we het hebben over het oudste kind. Een moeder zucht: „Ik weet niet, wat ik er mee doen moet. Ik heb twee kinderen, een twaalfjarig meisje en een elfjarigen jongen. Het meisje is netjes, de jongen slordig. Ik kan hem met geen mogelijkheid tot netheid brengen. Ik heb hem berispt, gestraft, opgesloten, heb een beroep gedaan op zijn eerzucht; ik heb hem gewezen op zijn zuster; ik maakte in bijzijn van zijn vriendjes spot tende opmerkingen over zijn noncha lance. Ook mijn man heeft van alles en nog wat geprobeerd. We hebben gezegd, dat men hem nergens zou kunnen ge bruiken later; we hebben belooningen in 't vooruitzicht gesteld, als hij wilde toonen netjes te zijn; het heeft geen zier geholpen. Hij is bang voor straf; als hij/klappen krijgt, is hij dagenlang bokkig. Het meisje daarentegen behoeft nooit op haar plicht gewezen te worden. Zij is in alles even netjes; haar kleeren zijn in de puntjes, haar schoolwerk is keurig. Nee het is nauwelijks te ge- looven, hoe verschillend twee kinderen uit één gezin kunnen zijn. En ze hebben toch precies dezelfde opvoeding genoten. De jongen wordt niét anders behandeld dan het meisje. Ik begrijp er niets van, en mijn man ook niet". Wanneer deze moeder eens in den kring harer kennissen rondkeek, zou ze zich gemakkelijk kunnen overtuigen van het feit, dat kinderen van één gezin zich zeer dikwijls in tegenovergestelde itch ing ontwikkelen. Deze tegenstellingen, in scherpe of verzachtende vormen op tredend, zgn: zachtdriftig, toegeef lijkheerschzuchtig, netjesnoncha lant, vreesachtigmoedig, schuchter brutaal, voorbeeldiglichtzinnig, be- ambtennatuur—kunstenaarsnatuur, on zelfstandig—handig, onbegaafdknap. Vooral in gezinnen met twee kinderen vindt men deze tegenstellingen zeer duidelijk. Meestal hoort men nu van tleeken deze verklaring: de oorzaak der tegenstelling is de aanleg. Met dezen term wordt alles snel en bevredigend verklaard. Ieder kind heeft bij zijn ge boorte een zekeren aanleg meegekregen. Het eene neigt naar npth'eid, het andere tot slordigheid. Het eene heeft een goe den aanleg, het andere een verkeerden. Daar kan ,de opvoeding niet veel aap veranderen. De oppervlakkige mensch is met' deze verklaring volkomen tevre den, ook al, omdat vele praktij kmenschen, ouders en opvoeders, er volkomen mee accoord gaan. Ze interes'seeren zich bij zonder sterk voor een oorzhak, waarbij ze zelf vrij uitgaan en hebben /die ge vonden, als ze zich mogen beroepen op een aangeboren verstandelijk of zedelijk defect. Zouden ze zoo iets niet bij de hand hebben, dan kon men misschien aannemen, dat zij zelf schuldig waren aan de minder fraaie en minder ge- wenschte ohtwikkeling van hun kind. Of wij met deze verklaring tevreden mogen zqn Hierover een volgende maal. Rotterdam. P. W. J. S. waarbij het inslaan der granaten door rookwolken kon worden waargenomen. GENEVE (D. N. B.). De zender van New York meldt, dat gisteren 16 Japan- sche bommenwerpers 't tusschen Austra lië en Nieuw-Güinea gelegen eiland Horn en het daar aangelegde vliegveld heb ben aangevallen. STOCKHOLM (D. N. B.). Het Ameri- kaansche departement van Marine heeft, naar de New Yorksche zender mededeelt, bekend gemaakt, dat een kleine Neder landse h-e1 koopvaarder, die in dienst der V. S. voer, in de nabijheid van de Zuid-Amerikaansche kust door eeh duik boot van de As-mogendheden is getorpe deerd. De overlevenden zijn in een haven aan land gebracht. BERLIJN (D.N.B.) Britsche vliegtui gen boven Duitschland. Naar^ het Opperbevel der Duitsche Weermacht mededeelt, hebben Britsche bommen werpers in den afgeloopen nacht brand en brisantbommen boven het Noord- Duitschej kustgebied laten vallen. In Wesermünde en Wilhelmshafen ontstond eenige schade, vooral in woonwijken. Volgens de tot dusver ontvangen berich ten werden drie der aanvallende vlieg tuigen neergeschoten. Bij de Nederlandschex vrijwilligers aan het Oostelijk front. Een goederentrein met versche voorraden is zoo juist aangekomen. Bij de uitlaadplaats staan de wagens gereed, Fellinga-SS P.K. Wenniger Mnlder-Pax Holland ra

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2