Af Jem 'n 'AKKERTJE FJBUILLETON GEMENGD NIEUWS LAND- EN TUINBOUW De Ned. Volksdienst wil zich vooral op moeder en kind richten. Hij wil de moeders van groote gezinnen, die rust behoeven, voor een poosje naar buiten halen, maar ook de kinderen uit de groote steden voor eenige weken op hett gezonde platteland brengen om ze weer wat op te sterken. Middelburg. DameSathletiek. De daraesafdeeling van de athletiekvereen. E. M. M. te Mid- delburg had door huwelijk en vertrek verschillende leden verloren, doch thans heeft het bestuur de propaganda flink aangepakt en is er alle reden aan te ne men, dat onder leiding vati den heer Menheere, leeraar M. O., de afdeeling weer tot grooter bloei zal komen. 1 De drank. Gisteren werd een dron ken man ter ontnuchtering naar het bu reau van politie overgebracht. Vlissingen. Kinderwagen te water. Zaterdag avond is in de watergang van _.de Ro zengracht een kinderwagen met twee kinderen terecht gekomen. Gelukkig kon de wagen spoedig op het droge worden gebracht en hebben de kleinen geen na- deelige gevolgen van hun waterbad on dervonden. Goes. Jubileum J. A. FIink.i Zooals wij gis teren reeds meldden, is de heer J. A. hunk ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum bij de N. V. Duvekots Graan handel op hartelijke wijze gehuldigd. Deze huldiging door directie en perso neel had 's morgens plaats op -het kan toor, dat op feestelijke wyze met groen en bloemen was versierd. Nadat^de heer en mevrouw Flink wa ren binnengeleid, nam de directeur der N. V., de heer Cf. Duvekot, het woord. Veertig jaar geleden, aldus spr., trad de heer Flink in dienst van de Fa. Gebr. Duvekot, toen gedreven door de herren L., W. S. en S. Duvekot en bij de split sing van zaken ging hij met mijn bemin den vader mee naar den graanhandel. Het is behalve voor den jubilaris van daag ook voor de N. V. een dankdag. En dan gaat onze dank in de eerste plaats uit naai? God, want het is immers onze Vader in den hemel, van Wien de zege ningen afdalen. Waar spr. nu 35 jaar den heer Flink ként, kan spr. met volle vrijmoedigheid verklaren, dat de N. V, onder Gods zegen veel aan den heer Flink heeft te danken. Door zijn enorme werkkracht en zeld zaam geheugen, is een zegenende invloed van hem uitgegaan en zijn ten allen tijde rustige houding werd gekenmerkt door zijn vertrouwen op God, hetgeen hem voor spr. niet alleen tot medewerker, maar ook tot een vriend heeft gemaakt. Zoo is de firma en spr. persoonlijk veel dank aan den heer Flink verschuldigd. De.heer Duvekot besloot zijn toespraak met een persoonlijk woord, mede tot me vrouw Flink en bood den jubilaris als tastbaar blijk van waardeering een HET HUISJE AAN DE HAVEN. 65) o— „Op den hoek daar" is een café. On der het genot van een borrel vertelt Kees van het verscheiden van zijn vader. „Wel, wel," zegt Steinmetz, „wat kan een mensch toch overkomenMaar ja, hier op de wereld is het leven ook geen lolletje." Die woorden schrijnen Kees even. Hij denkt aan wat dominee Steenman op de begrafenis zei. Ze zullen wel denken, dat diens woorden voorbij zijn oor zijn ge gaan, maar dan hebben ze het toch mis. Hij heeft goed geluisterd. En het deed hem toch goed, dat zóó'over zijn vader werd gesproken. De deur van het café wordt ietwat wild opengegooid'en opeens staat Ca- trien bij het tweetal. Een paar fascinee- rende, bijna zwarte oogen blikken in die van Kees. „As je me nou,", zegt ze. „Hebben de mannen anders niks te doen? Wat is er aan de hand. Wie tracteert er? Jij, Kees?" Ze zit al naast hem. Allures, dat zij wel eens een café bezoekt, behoeft zy niet aan te nemen, Dat is haar geregeld prachtige gotiische boekenkast aan, ver gezeld van een frazie oorkonde, waarin de groei v'an de. N V, w;:rdt gesymboli seerd Hierna bracht de heer J. Duvekot de gelukwenschan o,rer van de Fa. Gebr. Duvekot, daarbij den wensch uitsprekend dat de heer Flink nog vele jaren zijn ver trouwenspositie zou mogen blijven inne men. De meesterknecht, de heer P. Geene, sprak namens het personeel woorden van gelukwensch en wees op de aange name samenwerking met en den vrücht- dragenden arbeid van den héér Flink, wien hij nog vele jaren van arbeid en rust toebad. Het was de heer N. Korstanje, die de gevoelens van het kantoorpersoneel ver tolkte en die daarbij den nadruk legde op het prettige humeur van den jubilaris. Spr. hoopte, dat de jaren, welke nog komen, even aangenaam zouden zijn als in de afgeloopen periode van samenwer king, en bood een wandlamp als her innering aan. Tenslotte voerde de heer L. Duvekot Czn. het woord, die de stimuleerende energie van den heer Flink roemde en hem bedankte voor hetgeen deze voor hem persoonlijk altijd is geweest. Vervolgens sprak de heer Flink woor den van dank jegens de sprekers voor hun goede woorden en de aangeboden geschenken. Op dezen dag, aldus spr., vermenigvuldigen zich de gedachten. De 40 jaren zijn voorbijgegaan gelijk een morgenwolk. Spr. herdacht in diepe eer bied en liefde wijlen de gebroeders L., W. S. en S. Duvekot, doch is bovenal dank baar jegens God, Die hem de kracht en het verstand tot het werk fyeêft ge geven. Spr. heeft steeds Zijn trouw mo gen ervaren en daarom vloeit alles op dezen dag samen in het „Soli Deo Gloria". Hierna bestond er gelegenheid tot per soonlijke felicitatie en werden verver- schingen aangeboden. 's Middags had ten kantore een druk bezochte receptie plaats. Van degenen, die hun ópwachtihg kwamen maken, noemen wij de em.-pred. Ds P. J. Steinz en Ds J. de Vries, Ds A. W. M. Odé en Dr W. F. Dankbaar, de heer W. 't Hooft, die resp. den kerkeraad en de kerkvoog dij der Ned. Herv. Gem. te Goes verte genwoordigden, de heer van Koeveringe, namens de L.C.O., de heer Brink, dir. der Gasfabriek en voorts vele zakenrela ties ën vrienden. Tenslotte kunnen wij nog vermelden, dat de jubilaris tal van telegrafische en schriftelijke gelukwenschen in ontvangst had te nemen, terwijl tevens vele mooie bloemstukken blijk gaven van waardee ring en vriendschap., Zaterdagmiddag is in de Ambachts school een tentoonstelling vna werk stukken gehouden van de deelnemers aan den cursus vakbekwaamheid-schil ders. Voor deze expositie, welke vele mooie werkstukken te zien gaf, bestond flinke belangstelling. St. Joanna. In de vac.rean den heer Th. van Veen, die wegens vertrek naar elders als zoodanig moest bedanken, is tot lid van het bestuur van St. Joanna gekozen, de heer L. de' Winter, te 's Hee- renhoek. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen F. L. R. en J. P. -v. S., die hun rijwielen onbeheerd op straat had den laten staan, terwijl C. N. uit Kapelle een p. v. kreeg wegens het niet stoppen voor het „Half'bord. Zuid-Beveland. Kloetinge. Brand op het Kerk plein. Zaterdagmiddag té ongeveer kwart voor twee is brand ontstaan in de schuur van den heer M. v. d. Linde op het Kerkplein. In minder dan geen tijd stond deze geheel in lichter laaie. De brandweer, die direct gewaarschuwd werd, was spoedig n>et al haar mate riaal ter plaatse en tastte met vier stra len hel;-vuur aan. Het vuur breidde zich zoo ènel uit, daf ook de belendende wo ningen van de heeren M. v. d. L. en P. Z. vlam vatten. Uit deze panden kon nog eenig huisraad worden gered, doch de aangerichte schade is groot. De vlam menzee was zoo groot, dat ook van de woning van mevr. L.-K. een markies ging branden, terwijl ook het kantoor van van den heer J.. Q. C. L. brandschade opliep. Het is alleen aan het.kordaat op treden van de brandweer te danken, dat het vuur spoedig gebluscht kon worden. De oorzaak van den brand moet gezocht werden in onvoorzichtigheid. Kapelle. De Harmonie „Scheldegalm" te Hansweert, directeur dhr J. H. Pol derman, gaf een welgeslaagd concert op het marktplein, dat veel belangstelling trok, ook uit de omliggende plaatsen. Nisse. Zaterdag wordt wederom in de Ned. Herv. Kerk een kerkconcert gege ven, ditmaal behalve 's avonds ook 's middags. Niet minder dan acht ver schillende koren werken mede. Des avonds-zal o.m. de cantate Ps. 104 wor den uitgevoerd. Waarde. Bloeddorstige hond. Toen dhr v. W. zich Zaterdagmorgen naar zijn boomgaard begaf, ontdekte hij een vreemden hond, die een bezoek ge bracht had aan zijn kippen. Er bleken 6 kippen en een haan en 6 kuikentjes verscheurd te zijn. Walcheren. Veere. Zondag is een koe van M. B. van den hoogen muur van den zeedijk bij het Noorderhoofd gevallen en zeer onge lukkig in het water terecht gekomen. Het dier brak 'een poot en_ liep verder ernstige verwondingen op, zoodat het na met veel moeite te zijn opgehaald, af gemaakt moest worden. Onder leiding van mevr. Klokke- Umbgrove is alhier een Ned. Herv. kerk koor opgericht, waarvoor groote belang stelling bestaat. Noord-Beveland. Kamperland. Enkele jaren geleden werd de plaatselijke voetbalclub ontbon den. Dezer dagen is alhier weer een .voetbalclub opgericht. Geersdijk. Het muziekgezelschap „Apollo" van Wissenkerke heeft Zater dagavond alhier haar jaarlijksch zomer- concert gegeven. Er was uit alle deelen van jNoord-Beveland veel belangstelling. werk, a.1 s de boot ergens ligt. Kees weet dit niet eens bij benadering. „Tracteeren doet niemand," ant woordt haar vader. „Maar je kunt wel een glas bier krijgen." „Liever een citroentje," meent Ca trien, die voor bier haar neus ophaalt. „Ook al goed. Olieheerd vertelt net van het verdrinken van zijn vader." „Is de ouwe 'thoekie om?" vraagt Catrien. „Een beste man minder op de wereld. Maar hij was mij te braaf. Lie ve grut, je mag toch zeker wel een beetje lol in je leven hebben! Het is al kort genoeg." Steinmetzlacht smakelijk. Én dan doet- Kees het ook maar. Intusschen wordt Catrien tpch belangstellend en in formeert naar bizonderheden. „En ben jij nu de schipper?" vraagt zij, als Kees uitverteld is. r „Ja, d'r moest toch een voorziening getroffen worden." „O, ik wou zeggen: je voelt toch niks voor de schipperij? Heb je tenminste wel gezegd." Kees haalt de schouders op: „Dat kon nu eenmaal niet anders", zegt hij* „Dat weet ik nog zoo net niet", meent Catrien. Vérder praat zij daarover niet meer. Ze stappen op. Onderweg stoot het „Al! Au! O! Gelukkig zijn er AKKERTJES, die de nare ptjnen zulle» kunnen weg nemen, vlug en afdoende". De Neclerlandsche Pijnstillei» De strijd tegenl dem clandestienen handel erf prijsopdrijving. De Bussumsche politie deed een inval in een perceel aan de Spy kerstraat, waar een clandestiene slachterij zou zijn ge vestigd. De bewoners waren nog bezig met het bewerken van vleesch van een kort te voren in de woning geslachte koe. Om de hygiëne bleken de slachters zich niet "te bekommeren. In de huiska mer werd het vleesch op zakken neerge legd en ook in een rommelschuurtje ach ter het huis, waar het zeer stoffig en smerig was en vliegen en andere insec ten vrij in en uit vlogen, werd een hoe veelheid vleesch terug gevonden. Bij het voortgezet onderzoek werd ten slotte in een vunzig kelderkastje een derde hoe veelheid vleesch aangetroffen, 't Vleesch werd in beslag genomen, evenals een Voorraad van 40 pond rijst, welke bij de huiszoeking terecht kwam en vermoede lijk eveneens van den zwarten handel af komstig was. (Tel.j In het eerste jaar nadat ons land in den oorlog werd betrokken, ontstond aan alle kanten groote belangstelling voor melkpoeder. Niet alleen kochten particulieren het graag, maar ook gin gen verschillende industrieelen het als grondstof verwerken. Vermoedelijk is er in dien tijd geen artikel geweest, waarbij met de prijzen zoo geknoeid is als juist bij melkpoeder. Dit vond zijn oorzaak in het feit, dat velen zich met dezen handel bezighielden, die er vroeger nooit iets mede te doen hadden gehad. Een van j deze menschen was de grossier H. H. Al- ting te Breda. Door bemiddeling van J. 1 V. verkochtfl»ij in de eerste helft van '41 I meisje Kees aan: „Gaan we vanavond naar Vlisdijk?" Hij wil „neen" zeggen. Maar, als hij haar aanziet, antwoordt hij: „Ja"...... Aan boord van de „Eben-Haëzer" ge komen, mompelt hij: „Ik ben gek, om me met die meid af te geven; ik ga niet." Maar hij gaat tóch. Met verwaar- loozing van zijn zaken. Want hij moest noodzakelijk naar een paar firma's, zoo als zijn vader ook steeds deed, als ze in Zuidburg arriveerden; beste klanten, die het op prijs stelden, er eigenlijk op rekenden, dat de beurtschipper komen zou. Maar als hij het doet, is hij min stens een paar uur kwijt, en dan wordt het te laat, om naar Vlisdijk te gaan. En dat trekt hem toch ook weer Dus verkleedt hij zich, eet en zegt tegen Piet, dat hij dien avond weg is. De jongen moet zijn vertier maar zoe ken en tijdig naar kooi gaan. Hij, de schipper, komt wel. Hij moet voor za ken op stap. En dan lacht Piet stil voor zich heen. Die heeft zijn schipper al lang dóór. Pas om twaalf uur keert het tweetal uit Vlisdijk terug. In een vroolijke stem ming. Een agent van politie moet hen zelfs manen, om geen burengerucht te maken, (Wordt vervolgd,) 4000 kg magere melkpoeder h f BB per 100 kg. De in November 1940 van kracht geworden prjjsvoorschriften voor melk poeder stonden hem echter slechts toe een groothandelsprys te vragen, welke ver beneden de helft van den werkelijk gemaakten prijs van f 95 bleef. Ook was het poeder al veel te duur door hem in gekocht, waardoor hij eveneens in con flict was met de prijsmaatregelen. De inspecteur voor de prysbeheersching te 's-Hertogenbosch, zitting houdende te Breda, veroordeelde Alting tot een geld boete van f 10.000, alsmede tot verbeurd verklaring van de in beslag genomen melkpoeder. Ook is publicatie van het vonnis bevolen. De tusschenpersoon bij den verkoop, J. V., js met f 600 beboet. De behandeling der zaken tegen de han delaren van wie Alting had gekocht en aan wie hij weer verkocht, is nog niet geëindigd. Moordaanslag. De te Rus tenburg, een plaatsje gelegen tusschen Alkmaar en Hoorn, gehouden kermis heeft een droevig einde gevonden. Zon dagavond om kwart over tien versche nen eenige jongelieden in beschonken toestand in een café en begonnen ruzie te makem Ook de politiemannen werden door de vechtersbazen aangevallen, doch zij kregen assistentie van eenige inwo ners, zoodat zij na een hevig gevecht het terrein meester werden. Een van de bel hamels, zekere R. uit Oterleek, werd spoedig daarop buiten het café in beden- kelijken toestand aangetroffen. Ook drie anderen, de gebrs K. en een zekere H., hadden ernstige verwondingen gekregen, zoodat in allerijl een ziekenauto werd ontboden, waarmee het viertal naar Alk maar werd vervoerd. R. is echter tijdens het vervoer overleden. Verdronken. In de Waalha ven te Rotterdam is Zondagmiddag half vijf de 14-jarige P. W. bij het zwemmen verdronken. Toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet mer baten. In de wetering nabij de Kesselsche Hut onder de gemeente Alem is Zondag middag de 24-jatjge C. v. B. uit Oss bij het zwemmen om het leven gekomen. Zaterdagmiddag verdronk de 5-ja rige B. v. S., die in het meertje van de grindery van Linne (Limburg) was gaan baden. Na lang dreggen werd Zondagmid dag uit de Heelder Peel opgehaald het lijk van de 12-jarige W. B. uit Heel. De jongen was gaan baden en is daarbij verdronken. De 19-jarige A. T. te Santpoort is Zondagmiddag te IJmuiden by het baden verdronken. Op 200 m ten W. van het zijkanaal B is de 30-jarige A. J. B. bij het zwem men verdronken. De 16-jarige J. K. is Zondagavond bij het zwemmen in het Twente-Rijnka- naal nabij Enschedé verdronken. Hoewel de jongen niet zwemmen kon, begaf hij zich toch te water. Hy verdween onmid dellijk in de diepte. Korten tijd daarna werd hy levenloos opgehaald. i De opbrengst van den Nederlandschen landbouw. Vereenigt U, het orgaan van den Nederlandschen bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivelbe drijf, schryft: De Nederlandsche landbouw is niet achterlijk. Eer het tegendeel is het ge val. Hy is zelfs wel eens allen anderen landen tot een voorbeeld gesteld. De tegenwoordige gemiddelde vrij hooge opbrengsten zijn niet altijd zóó geweest. Zij zyn in den loop van de laatste 50 jaar belangrijk en regelmatig gestegen, zulks als gevolg van betere bodembewerking, beter zaaizaad, bemes ting, enz. Ten bewijze daarvan eenige cijfers; Opbrengst per ha. 1906/10 1926/30 1939 Tarwe 2318 kg. 2948 kg. 3363 kg. Rogge 1771 2038 2678 Haver 2240 2171 2756 Erwten 1800 2528 j, 3348 Suikerbieten 30128 34000 37500 Vlas3793 4589 5219 Vlas 3793 4589 5219 Cons. aard. 207 hl. 247 hl. 333 hl. Fabr. aard. 207 422 468 Ook in vergelijking met andere landen maakt onze landbouw geen slecht figuur. ONS DAAGLIJKSCH BROOD. „Ons daaglijksch brood", zoo schrijft Ds D. van Dyk in het „Geref. Mannen blad", dat is een ding, dat in ons leven zoo'n groote plaats inneemt, dat het voor verre de meeste menschen vrijwel het een en al is, het middelpunt, waar omheen zich al hun denken en ^erlangen beweegt, het doel, waarop heel hun streven en ja gen zich richt. Het komt mij voor, dat wij juist op dit terrein, dikwijls ons zoo weinig van de wereld onderscheiden, dat onze vroom heid Vaak zoo weinig beslag legt óók op ons dagelijksch brood. De fout, die wij hier maken, treedt duidelijk in het licht, als wij rustig luis teren naar het. gebed, dat onze Heiland ons heeft leeren bidden: „Onze Vader, Die in de hemelen zijt, geef ons heden ons daaglijksch brood". Deze bede is de eerste van het tweede drietal der gebeden, waaruit het Onze Vader bestaat. Gewoonlijk worden het eerste en het tweede drietal aldus van elkander onder scheiden, dat men zegt: „In het eerste drietal bidden wy voor de zaak des Hee ren; in het tweede drietal gaat het om de vervulling van eigen nooden". Nu kan even nadenken ons leeren, dat deze onderscheiding niet juist kan zijn. Wanneer-zij juist \^as, dan zou ik in mijn bidden tweeërlei middelpunt hebben, den Heere en mijzelfdan zou er tweeër lei doel zyn, waarop mijn bidden zich richt: „de Heere en ik zelf". Daar is maar één middelpunt waar omheen zich mijn gebed mag bewegen, maar één doel, waarop zich mijn gebed mag richten, dat is de Heere, mijn God, mijn Vader, Die in de hemelen is. Zoo is het, in het Onze Vader, door den Heiland ook metterdaad bedoeld. In beide gaat Eet om Gods Naam, Gods zaak, Gods eer, Gods rijk. En nu is dit het verschil tusschen het eerste en het tweede drietal gebeden. In de eerste drie vragen wij, zonder meer, of onze Vader zorgen wil, dat Hij tot Zijn eere kome. In de tweede drie vragen wij, of Hij ons, als Zijn instrumenten, in staat wil stellen, ons wil geven wat wij noodig hebben om te doen, wat Hij, ter berei king van Zijn doel van ons vraagt. In dat licht moeten wij ook zien de bede om ons daaglijksch brood. IS KANKERVREES GERECHT VAARDIGD? Over deze vraag schrijft Dr J. G. Men ken in „De Dokter in Huis" Is de kankervrees gerechtvaardigd? Oppervlakkig beschouwd zou men een toestemmend antwoord moeten géven. De statistische gegevens zouden voedsel aan deze gedachte moeten schenken. De kan ker staat als no. 2 op de lijst der doods oorzaken. Het sterftecyfer bedraagt on geveer 1516 pet. Alleen de hartziekten komen, hier nog boven uit. En wat nog erger lijkt, het cyfer van de kankersterf- te gaat omhoog. Nu is het verkeerd, om daar al te veel waarde aan te hechten, omdat de diag nostiek zoo veel beter geworden is, en de gevallen van uittering thans eerder blij ken te behooren tot een geval van kan ker, dan men vroeger meende. Maar wat de kankervrees minder ge rechtvaardigd doet zijn, is het onmis kenbare feit, dat tal van deze gevallen door een goede en deskundige behande ling tot genezing te1 brengep zijn. Door de operatieve hulp en vooral ook door de behandeling met Röntgen- en rhdium- stralen heeft men zoo vele gevallen van kanker doelmatig kunnen genezen. Er zyn zelfs soorten, die na behandeling nooit weer terugkomen en ook geen uit- zaaingen geven. Al deze methoden heb ben in de laatste decennia zooveel vorde ringen te zien gegeven, dat wij er hoop- Dat blijkt uit het volgende staatje, dat van vier akkerbouwgewassen de gemid delde opbrengsten in het tydvak 1932 1938 aangeeft per hectare en in kilo grammen. Rogge Tarwe Aard. S.bietcn Nederland 2300 2980 18790 38330 Bulgarije 1050 1220 6000 x 16720 Denemarken 1790 3020 17300 33180 Duitschland 1780 2290 16520 30170 Frankrijk 1180 1600 11080 27590 Hongarije... 1169 1390., 6950 21000 Zuid-Slavië 840 1100 6100 18120 Roemenië 930 910 8630 16390 De Führer heeft den Finschen maarschalk Mannerheim tijdens diens tegenbe zoek in zyn hoofdkwartier ontvangen, Rechts generaal-veldmaarschalk Keitel. Hoffman-Stapr-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2