DAGKALENDER DINSDAG 7 JULI 1942 56e JAARGANG No. 232 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Wat ons met zorg vervult. Omsingeling van Sowjet-strljdkrachten v- Operaties ver- loopen volgens de plannen - Hevige gevechten bij El Alamein. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE Bureaux;; Bange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 -r- Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY> Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefooif no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. Wij schreven reeds enkele malen over de toenemende criminaliteit onder onze jeugd en waarschuwden daarbij tegen generaliseeren, alsof iedére jongen en elk meisje met misdadige plannen zou rondloopen. Toch is, het anderzijds ook noodig de oogen voor de feiten open te hebben en de werkelijkheid te willen zien, zooals ze nu eenmaal is. Het laatste nummer van „De Gong", het orgaan van de Tucht-Unie, laat wel bijzonder pessi mistische geluiden hooren en spreekt van een ontstellend dossier, dat sinds de ver-: schijning van het voorlaatste nummer is vergaderd. 1 Geen dag gaat voorbij,, of aan het reeds verzamelde materiaal worden weer eenige nieuwe gegevens toegevoegd. Het is als een lawine, wier vaart niet is te stuiten alleen, doch die al voortrollende hoe langer hoe grooter van omvang wordt en op haar weg, alles, wat zich maar voordoet, gewoonweg meesleurt in haar vaart en vernietiging alom ver spreidt. Het moet ons wel met zorg ver vullen. Moet het toekomend geslacht van Ne derland opgroeien in een sfeer, waarin men het niet zoo nauw neemt met het mijn en dijn, moet het geen respect heb ben voor datgene, dat öf van de gemeen schap, öf van particulieren is. Over het derde kwartaal 1941 bedroeg het indexcijfer van alle misdaden teza men 293, tegen resp. 151 en 234 in het eerste en tweede kwartaal van dat jaar, tegenover 128 in het derde kwartaal van 1940 en 93 en 86 in het eerste en tweede kwartaal 1940. In 1939 was het cijfer voor het eerste kwartaal 107. De curve loopt dus wel heel sterk op. Mr J. Overwater schrijft in Het Va derland over de stijgende jeugdcriminali teit o.a.: Het in dezen oorlogstijd steeds dieper in ons volksbestaan invretende kwaad der jeugdcriminaliteit is een maatschap pelijk euvel, dat ernstige aandacht ver dient, niet slechts van de Overheid, die door krachtig en doeltreffend preventief en repressief optreden het hare behoort te doen om dit euvel te bestrijden, doch ook, en vooral ook, van het geheele volk. Wij willen de zaak niet te tragisch zien. Veel van wat ons thans verontrust, zal bij het intreden van normaler om standigheden vanzelf weer in goede ba nen komen de ervaring na den vori- gen wereldoorlog heeft het geleerd en bovendien mag men niet vergeten, dat tal van misdrijven, door kinderen en jeugdigen gepleegd, op zich zelf maat schappelijk nog niet als een ernstig kwaad behoeven te worden gezien, al jagen ook deze fëiten het cijfer der cri- mineele statistiek omhoog. Desondanks is er reden tot ongerustheid. De jeugdcriminaliteit blijft ook thans overwegend eigendomscriminaliteit, dief stal, verduistering, oplichting, heling e.d., waarbij dan gekomen zijn de straf bare feiten, die meer rechtstreeks met de tijdsomstandigheden samenhangen. Troepen opgeschoten jongens en ook jongere kinderen loopen langs de straat en gaan gezamenlijk op roof uit, gebruik makende van de gunstige gelegenheid, die de verduistering biedt. Zij stelen al les wat voor de hand komt en geen con sumptietent of sportgebouwtje, geen handels- of spoorwegterrein, geen loswal is veilig. Voor braak of verbreking wordt daarbij niet teruggedeinsd. Rijwieldief stallen zijn aan de orde van den dag en er zijn jongens, die 40 of 50 fietsen op hun rekening hebben. Gedurende de laatste maanden waren het vooral de banden, waarop zij het hadden voorzien. Vervolgens wijdt hij een beschouwing aan het gevaar waarin loopjongens ko men, als ze met het geld van hun baas langs den weg zijn. Het begint met een „vergissing" in de afrekening en dan wordt verder het eene gat met het an dere gestopt, totdat zij eindelijk zoo in de moeilijkheden komen en per slot van rekening met een groot bedrag van den baas er van door gaan. Dan passeeren nog de pientere en uit gerekende jongens, die in den handel zijn gegaan, „den zwarten handel dan", de 'revue. Wij zijn er niet'mee klaar door te zeg gen, dat als deze buitengewone tijden eenmaal weer in het normale zijn geko men, de jeugd ook wel weer tot het pad der deugd zal terugkeeren. Want er zijn dan een aantal jonge menschen, die zoo danig in de sfeer der misdaad zijn in geleefd, dat het zeer moeilijk zal blijken ze wederom in het rechte spoor te bren gen. De wondeplek is het groote afzetge bied yan de gestolen voorwerpen. Want et zijn niet altijd de beroepshelers aan wie men zijn buit kan slijtenhet is tegen woordig al zoover, dat de zoo gemakke- J i verkregen waren te koop worden angeboden aan wie men daarvool* maar in aanmerking denkt te komen, nm ^6r de,vraa?> wat wij kunnen doen ill w u ^et lood geslagen jeugd weer w net rechte spoor te brengen, schrijven J m een volgend nummer nader. AanVal in1 CenrtJralert Sector1 Voortgezet. (D.N.B.) Naar het opperbevel der Duit- sche weermacht omtrent de gevechten in den centralen sector van ,'t Oostelijk front mededeelt, werd de aanval tegen den uiterst taaien tegenstand van den vijand bjj zeer slechte wegtoestanden en ongun stig weer met succes doorgezet. Vijande lijke tegenaanvallen werden met zware verliezen voor den tegenstander afgesla gen. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's bestookten vijandelijke stellingen alsmede talrijke plaatsen, waar een troe penmacht gelegerd is. Een bruggenhoofd, dat door sterke vij andelijke pantserstrijdkrachten aange vallen werd, kon door den onafgebroken inzet van Stuka's behouden worden. DUITSCHLAND WINT OP ALLE- FRONTEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De operaties in den Zuidelijken sector.van het Oostelijk front verloopen volgens de plannen. Sterke vijan- delijke strijdkrachten, die ten Westen van de Don zijn ingesloten, staan voor hun vernietiging. Nieuwe door pantserwagens gesteunde ontlas- tingsaanvallen der bolsjewisten stortten ineen. De luchtmacht steunde met sterke strijdkrachten de operaties en deed zwa re aanvallen op het vijandelijke ravitail- leeringsverkeer op wegen, en spoorlijnen. Ten Noorden van Orel viel de vijand met sterke strijdkrachten, ge steund door t,alrijke pantserwagens en formaties van de luchtmacht, aan. Hij werd, voor een deel door een tegenaan val met zware, bloedige verliezen afge slagen. Talrijke vijandelijke pantsers werden vernietigd. De gevechten zijn nog aan den gang. In het gebied van R z j e f werd de eigen aanval voortgezet. In hevige luchtgevechten gisteren overdag schoten Duitsche jagers aan het Oostelijk front 127 vijandelijke vlieg tuigen neer, waarbij slechts drie eigen toestellen verloren gingen. In Egypte duren de gevechten om de El Alamein-stelling voort. Lucht strijdkrachten bombardeerden de haven-/ installaties van Alexandrië en Port Saïd en vielen Britsche con centraties van pantserwagens en auto's aan. Op Malta veroorzaakten aanvallen overdag en des nachts van Duitsche ge vechtsvliegtuigen vrij zware branden in de installaties van het vliegveld La Ve- nezia. Italiaansch weermachtsbericht. Aan het Egyptische front acti viteit van gemotoriseerde afdeelingen en wederzijdsche levendige activiteit van de artillerie. Aanvallen van vijandelijke ge pantserde verkenningswagens werden; overal snel afgeslagen. v Formaties van de Duitsch-Italiaansche luchtmacht vielen troepenafdeelingen en autocolonnes met mitrailleur-vuur aan en sloegen deze uiteen. Een zeer groot aan tal vrachtauto's werd in brand geworpen of zwaar beschadigd. In verschillende luchtgevechten werden 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Eenheden van de Italiaansche lucht macht bombardeerden de haveninstalla ties van Alexandrië, Suez en Port Said. Van de overdag uitge voerde operaties keerden vier van onze vliegtuigen niet op hun steunpunten te rug. In de omgeving van L e n t i n i wierp éen Engelsch vliegtuig gisteren enkele bommen neer. Er vielen hierdoor geen slachtoffers. Ook schade werd niet aan gericht. Onze vliegtuigen hebben het vliegveld Micabba pp M a 11 a, doeltreffend gebom bardeerd. De slag bij Alamein. (D.N.B.) In een toelichting op de mi litaire operaties heeft het opperbevel der Duitsche weermacht medegedeeld, dat de bres in de stellingen van El Ala mein, ondanks krachtige zandstormen, is vergroot. In deze stellingen, die bijna als ves tingen zijn aangelegd en die met allerlei hulpmiddelen zijn versterkt, bieden de Engelschen met hun artillerie en lucht macht een hardnekkigen tegenstand. Ook hier grepen Duitsche vliegtuigen met succes in den strijd in en brach ten de artillerie in verscheidene stellin gen tot zwijgen. (V.P.B.) Van Italiaansche zijde is be kend gemaakt, dat de Duitsch-Italiaan sche troepen in Egypte voor de eerste maal contact hebben gehad met Ame- rikaansche' tankformaties. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat de Britsche stelling van El Alamein zich van de kust in Zuidoostelijke richting tot Mingar Labag aan den rand van de Quatara-laagvlakte uitstrekt. De Britsche stelling strekt zich uit door een rotsachtig terrein, waarin de Engelschen tal van versterkingen heb ben aangelegd, welke door mijnenvelden worden beschermd. Generaal-veldmaarschalk Rommel is nu in het centrum door de Britsche .stel lingen heengebroken, terwijl de Engel- scfte beide flanken hardnekkig verdedi gen. Generaal Auchinleck heeft het zoo genaamde Nijlleger en verder alle ver sterkingen uit het Midden-Oosten gecon centreerd om de opdringende Duitsch- Italiaansche troepen tégen te houden. De slag bij El Alamein, aldus de „Giornale d'Italia", is een beslissende slag, welke van beide kanten met groote verbittering wordt gevoerd. Generaal Wavell is te Kaïro aangeko men, waar hij een onderhoud had met Generaal Auchinleck. In de laatste berichten uit Cairo wordt meegedeeld, aldüs S.P.T. uit Londen, dat bij El Alamein wederom hevige gevech ten zijn ontbrand, waarbij de troepen van Rommel, die wederom versterkin gen hadden ontvangen, in artilleristisch opzicht de meerdere waren. Men ver wacht in Cairo, dat de gevechten nog in hevigheid zullen toenemen. (D.N.B.) Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben mijnen gelegd in het Suez- kanaal en de omgeving van Suez doel treffend met brisantbommen bestookt. Arbeidsvoorwaarden in de Suikerindustrie. x Het College van Rijksbemiddelaars heeft een regeling van loonen en andere arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor werknemers in de suikerindustrie. Voor volwaardige ongeschoolde man nelijke werknemers van 23 jaar en ouder, "ia het minimum-uurloon vastgesteld op 40 cent, voor volwaardige jeugdige werknemers van 15 jaar af is het mi nimum-loon bepaald op een percentage van dat voor volwassen werknemers. De regeling gaat in 13'Juli 1942. Heffing bij het koopen van haver. Met ingang van 7 Juli 1942 is ten be hoeve van het Landbouw Crisisfonds een heffing ingesteld terzake van het koopen van haver bestemd om aan eigen dieren te vervoederen. Deze heffing bedraagt f 3.50 per 100 kg en is verschuldigd, 'door een ieder die haver als enkelvoudig product koopt voor zijn paarden, vee of andere dieren. Van de heffing zijn vrijgesteld veehou ders, die kunnen aantoonen dat zij hun geheelen door hen geteelden voorraad haver aan de P.I.C.A. hebben ingele verd. Arbeidsvoorwaarden op Duitsche militaire werken. In aansluiting aan de regeling van arbeidsvoorwaarden voor werknemers op de vliegvelden is een regeling' van arbeidsvoorwaarden vastgesteld voor werknemers, die werkzaam zqn bij Duit sche militaire werken met uitzondering van vliegvelden eq onderhouds-'en klei ne herstellingswerken aan gebouwen. De regeling geldt voor de werknemers in het bouwbedrijf in ruimen zin (waar onder begrepen het straatmakers-, schilders-, ste.en- en houtgraniet- en stucadoorsbedrijf en het zwarte corps) en voor chauffeurs. De werknemers zijn ingedeeld in ge schoolden, geoefenden en ongeschool den, de provincies in Nederland zijn in 4 loongebieden verdeeld. Voor geschoolde volslagen werknemers bedragen de uur- loonen 66-56 cent, voor geoefenden 60 49 cent en voor ongeschoolden 5644 cent. Voor chauffeurs zijn de weekloo- nen (berekend naar een 60-urige werk week) bepaald op f37.50 tot f32.50. De regeling treedt in werking met in gang van de loonweek, waarin Maandag 13 Juli a.s. valt. De brbg bij den Moerdijk. Het was gisteren 75 jaar geleden, dat de wet tot bouw van de spoorbrug over het Hollandsch Diep tot stand kwam. Een jaar later, in 1868, is met den bouw begonnen en in 1872 was de brug bij den Moerdijk voltooid, zoodat deze dus dit jaar haar zeventigsten verjaar dag viert. De brug is een der langste van Europa. Ordening van het sociale leven. De centrale persdienst van het N.A.F. schrijft: In de Europeesche ruimte zal Neder land een belangrijke taak te vervullen hebben. In vele opzichten zal dit echter een heroriënteering en nieuwe instelling verlangen, welke in scherpe tegenstel ling staat met onze oriënteering in het verleden. Met name het bedrijfsleven en alles wat daarmede samengaat zal een radicale verandering hebben te onder gaan. BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 5 Juli tot en met 11 Juli 1942. 34 A Brood 4 rants, brood of gebak. 34 B Brood rants, brood of gebak 34 Beschuit1 rants, beschuit, brood- of gebak. 34 A Vleesch 1 rants, vleesch of vl.- waren. 34 B Vleesch *4 rants, vleesch of vl.- waren. 34 A Aardapp. 1*4 kg aardappelen. 43, 44 Tabak 1 rants, tabak.x) 14 Juni tot en met 11 Juli 1942. 327 algem. 1 kg suiker. 328 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 329 algem. 500 gr. jam. 317 t/m 320 alg. 1 rants, bloem, br., geb. 4-25, 4-26 res. 250 gr. rijst. 330 algem. 250 gr. peulvruchten. 331 algem. 250 gr. gort. 332 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 322 t/m>326 alg. 100 gr. kaas. 31 A t/m 34 A melk3% 1. melk. 31B t/m 34 B melk13/4 1. melk. 31 versnaper. 100 gr., chocolade. 32 en 34 versn. 100 gr. suikerwerk. 33 versnaper. 10Ó gr. choc, of suikerw. 5 Juli tot en met 14 Juli 1942. 34 Boter y2 rants, boter 34 Vetrants. Boter, Marga rine of vet. Bijzondere rantsoenen. 14 Juni11 Juli. 333, 334 algem. 250 gr. peulvruchten. 20 Juni tot en met 11 Juli 1942. 321 algem. 250 gr. gort of gortmout. Diverse artikelen. 29 Juni tot en met 8 Aug. 1942: 30, 31, 32 Reserve: serviesonderdèeien. 14 Juni tot en met 22 Aug. 1942. 01 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943, 01 en 02 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet), 1 Juli tot en met 15 Aug. 1942. 335» algem. 1 rants, eenheidszeep. 336 algem. 250 gr. waschpoeder. L zeep 1 rants, eenheidszeep. L toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 1 Mei tot en met 31 Aug, 1942» U textiel (mannen) 50 git scheerzeep. Mann. personen van 18 j. en ouder. In de plaats van verouderde wetten en inzichten zal binnenkort een nieuwe wet gesteld worden, die de belangen van den arbeidenden mensch zeker zal stellenden een richtsnoer zal zijn bij de leiding en verzorging van alle werkende Nederlanders. Deze we't ter ordening van het so ciale leven heeft niet ten doel arbeid en bedrijfsleven binnen een nauwkeurslijf te dringen, doch zal de groote lijnen aan geven. De vragen van de dagelijksche practijk zullen met de soepelheid,' die vereispht wordt, door nadere uitvoerings besluiten en de medewerking van hen, die als vakman midden in het bedrijfs leven staan en bovendien het vertrouwen der werkers genieten, in alle onder- deelen beantwoord worden. Diefstallen in de spoorwegcoupé's. De laatste dagen zijn weder verschil lende diefstallen in treincoupé's gecon stateerd. Er blijken lieden te zijn, die jacht maken op riemen, gordijnen en ko peren aschbakjes, welke in hoofdzaak in de oude derde klasse-rijtuigen wor den aangetroffen. Maatregelen zijn noodzakelijk gewór den om aan dit soort misdreven een ein de te maken. Een begin is gemaakt met het ver wijderen van alle riemen en gordijnen uit de treincoupé's. Wanneer gordijnen versleten zijn, worden zij niet door nieu we vervangen; of, zoo dit toch noodig mocht zijn, in bepaalde "klassen, worden gordijnen aangebracht, welke vervaar digd zijn van een minder waardevol ma teriaal. De leeren riemen worden alle vervangen door z.g. geweven riemen. Ook de aschbakken worden van goed- kooper materiaal vervaardigd en in de toilets zijn sinds eenigen tjjd geen hand doeken meer te vinden. Het is zelfs voorgekomen, dat 'het trjjp uit tweede of eerste klasse coupé's gesneden werd. De treindieven hebben de Spoorwegen genoopt de stoffeering der coupé's zoo sober te maken, alsof we teruggaan naar den tjjd van de eer ste treinen. (Telegr.) WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 8 Juli 1942. 's Morgens tot 5.29 u. 's Avonds van 22.u. DINSDAG 7 JULI 1942. Het is mij goed, dat ik verdrukt ben geweest, opdat ik Uw inzettingen leerde. Ps. 119:71. Zon op onder l 5.28 22.00 13 Juli Nieuwe maan. 21 Juli Eerste kwartier. Maan op onder 2.09 16.10 NA DEN VAL VAN SEBASTOPOL. In ons blad van 3 Juli wezen wij op het zware verlies, dat de Bolsjewisten hebben geleden door dep val van Sebas- topol. Met alle middelen van natuur en techniek had men van deze stad een zee- en landvesting van den eersten rang gemaakt, maar de Duitsche en Roe- meensche troepen zijn er na een zwaren en langen strijd, waarin zij ongekende prestaties vfisten te ontwikkelen, in ge slaagd deze vesting te nemen. Het in het weermachtsbericht van 29 Juni genoemde aantal 112.644 mijnen is slechts een geringe aanwijzing voor het feitelijk aanwezige aantal mijnen, dat vele keeren "grooter was dan dit getal. De versterkingen en forten waren vol gens de modernste constructies gebouwd, onder den grond verbonden, versterkt met in de rotsen uitgehouwen afzon derlijke kazematten, granaatwerpstel- lingen en voor de defensie ingerichte holen. Bijzonder uitgebreid was verder het versterkte terrein aan het Zuidelijke front, in het bijzonder de Sapoenhoog- ten en de tankgrachten. Talrijke artil lerieforten, zeer vele batterijen van alle kalibers en het optreden van dq bolsje wistische vloot der Zwarte Zee versterk ten de verdediging, zoodat deze vesting door de bolsjewisten voor onneembaar gehouden kon worden. De verovering en bestorming van dit enorme vestingsysteem wordt dan ook als een wapenfeit van den eersten rang beschouwd. De gevechten in het water- arme terrein speelden zich soms af bij een temperatuur, die reeds vroeg in den morgen steeg tot 30 gr. Onvermoeibaar waren echter de aan vallen van de Duitsche en Roemeensche infanteristen en pioniers. Huis na huis moest als het ware afzonderlijk worden ingenomen. Intensief was verder de sa menwerking tusschen de diverse onder- deelen van de weermacht. Oik de Duit sche, Italiaansche en Roemeensche ma rine werden in den strijd geworpen, waardoor de Sovjet-strijdkrachten wer den uitgeschakeld en de afsluiting van Sebastöpol ook van de zeezijde een feit werd. Thans waaien de Duitsche en Roe meensche vlaggen boven de puihhoopen der stad, meldt het D.N.B. Geen enkel gebouw, geen werf, geen fabriek en geen dok bleef gespaard. Nog slechts weinige ruïnes vertoonen deelen van een dak. De kathedraal en de minaret steken als eenige onbeschadigde bouwwerken uit dezen chaos óp. Alle forten en verdedi gingswerken liggen in puin. In de rotsstellingen en kazematten worden hoopen doode bolsjewistische soldaten gevonden bij de opruimings werkzaamheden. Door de uitgestrektheid van het terrein vordert dit opruimings- werk slechts langzaam, zoodat het voor eerst niet mogelijk is de gevallen bolsje wisten nauwkeurig te tellen. Intusschen kan thans reeds worden vastgesteld, dat de verliezen zoo groot zijn, dat zij alle bekend geworden ramingen over treffen. Chr. Nat. Werkmansbond. Zaterdag kwam het Prov. Comité Zee land van den Chr. Nat. Werkmansbond in „De Prins van Oranje" te Goes in jaarlijksche algemeene vergadering bij een. Na het openingswoord van den voorzitter, bracht de secretaris, de heer C. Dronkers van Wemeldinge het jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de arbeid kon worden voortgezet en dat het een vruchtbaar jaar was. Het financieel ver slag van den penningmeester sloot met een batig saldo. De verslagen der afdeelingen getuig den van een streven naar verdieping, doch de meeste afdeelingen Maagden over het bezoek der vergaderingen, dat dringend verbetering behoeft. Men drong erop aan, dat de versprei de leden hun adres zouden opgeven aan de afdeelingssecretarissen. De aftredende bestuursleden, de hee- ren C. Dronkers en D. Sinke werden her kozen. Nadat de winterpropaganda-actie was besproken, heeft de heer Meeuwse een causerie gehouden over „De C.N.W. en de Ned. Herv. Kerk", waarop een leven dige bespreking volgde.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1