Waakzaamheid geboden! FEUILLETON pen uit het werk der Kamer in de afge- LAND- EN TUINBOUW .{Wordt vervolgd.) BINNENLAND TELEGRAMMEN HET EERSTE KIND. (Vervolg.) Begrafenis J. A. van Rompu. In de R.K, kerk te Terneuzen vönd Woensdagmorgen de plechtige uitvaart plaats van wijlen den heer J. A. van Rompu. Er was voor dezen dienst zeer groote belangstelling. Talrijke bloemstukken dekten de lijkbaar. Tot hen die de plech tigheden bijwoonden behoorden mr P. Dieleman, wnd. commissaris der provin cie Zeeland, Mr Dr v. d. Harst, de wnd. burgemeester van Terneuzen, de heer C. Verlinde, verschillende burgemeesters I uit de omgeving, alsmede vertegenwoor digers van de Kamer van Koophandel en het ziekenhuis aldaar, de Maritieme vereeniging, personen uit de financieele en handelswereld, afgevaardigden van de Z. V. T. M. en Prov. Stoombootdienst. Ambtenaren en personeel van de Prov. Stoombootdiensten fungeerden als slip- pendragers. Arreslee op wielen. Ter vervanging van ander gerij heeft een landbouwer te Goes zijn arreslee voorzien van vier wie len en een disselboom, voor welk voer tuig een paard werd gespannen. Het reed sneller dan een boerenwagen. Ansjovisvisscherij. Bepaald is dat i de ansjovisvisscherij in de Zeeuwsche stroomen en op de Waddenzee mag wor den uitgeoefend tot 15 Juli a.s. Middelburg. Meubels te duur verkocht. De po litie heeft een winkelier in meubels ver- baliseerd, die een bankstel en een kloos tertafel boven den toegelaten, prijs ver kocht. Diefstallen. Uit een werkkeet is een schrijfmachine spoorloos verdwenen. Eeii gestolen fiets is teruggevonden, doch zonder banden. Aangifte is gedaan van diefstal van 3 kruiken oude jenever, die verzonden waren en onder weg in ver- .keerde hapden vielen. Weer een. Een bewoner van den Veerschen weg liep een bekeuring op wegens het niet behoorlijk verduisteren van zijn woning. Veilig Verkeer. Het bestuur 'der Vereen, voor Veilig Verkeer besloot ook dit jaar weer verkeersexamens voor de- jeugd ai te nemen. Niettegenstaande de verschillende moeilijkheden gaven zich nog een paar honderd candidaten op. Heden zijn de schriftelijke examens op de scholen gehouden, terwijl op Woensdag 15 Juli op een nader aan te geven plaats in de stad practische examens zullen worden afgenomen. Het bestuur besloot in principe om binnenkort over te gaan tot het houden van een cursus voor ieder belangstel lende in de nieuwe verkeersbepalingen. Deze cursus zal een viertal lessen om vatten en in September of October plaats hebben. Ook een cursus voor chauffeurs staat weer op het programma. Vlissingen. N.V. Haven van Vlissingen. In de Dinsdag gehouden vergadering van aan deelhouders van de N.V. Haven van Vlis singen is besloten over 1941 geen divi dend uit te keeren. Volgens de daarvoor ge'dende bepalingen werd f 5.992.91 af geschreven en gestort werd f 8665 in het Fonds voor Buitengewoon Onder- ho'ud en vernieuwing. Daarna was er een exploitatiesaldo van f 22.207,32, waarvan f 20.000 werd overgebracht naar de rekening „Reserve tot Correctie van de boekwaarde Gebouwen en Be strating". Het- restant Werd na aftrek van tantièmes geboekt als „Onver deeld Winstsaldo 1941". Zuid-Beveiand. Kloetinge. De dag, waarop werd herdacht dat Dr K. H. Wouda 25 jaar geleden tot gemeente-geneesheer werd benoemd, is voor hem een zeer aangename geworden, 's Middags kwamen de burgemeester, de beide wet houders en de gemeente-secretaris den jubilaris ten zy'nen huize complimentee ren, waarbij hem als blijk van waardee ring eenige boekwerken werden over handigd. Voorts kwam een deputatie van de afd. Kloetinge van het Centraal Genootschap van Kinderherstellings- en vacantiekolonies Dr Wouda een bloemen hulde aanbieden, terwijl hij tevens tal van bloemstukken van vereenigirigen en vrienden mocht ontvangen. Kapelle. Door de Harmonie „Schelde- galm" te Hans weert zal Zaterdagavond HET HUISJE AAN DE HAVEN. 62) o— „Kerel, wat ben je laat", zegt Alex, die juist arriveert. „Pech gehad?" Het jonge knechtje hoort die vraag. Hij grinnikt, die kwajongen, wg.t hem een uitbrander van Kees bezorgt. Maar daar trekt Piet zich niets van aan. Die Weet alleen, dat de schipper vanmorgen om acht uur nog in zijn kooi lag. En als je tijdig in Zeestad wil zijn, moet je vroeger uit Oostland vertrekken, dat is nogal glad. Maar wie zal zeggen, hoe laat de baas gisteravond aan boord is gekomen? Piet was toen al lang naar ejjn bed en weet van niets. Er komt een handkar aangereden. Van Van Stapele. De man vraagt: „Heb je kisten stijfsel aan boord, schipper?" „Ja, tien", bromt Kees. „Prachtig, 'k Wou ze meenemen". „Hoor 'es, vanavond los ik niet meer. Kom morgenvroeg maar terug. Ik ben toch al veel te laat binnen". „We staan er om te springen", is het bescheid. „Geef dan vast maar één kist mee". ,,'Weot it, Al3 een concert op de muz-ektent worden ge- gevzn, VerscKe. De aecre'.ai ia-generaal van sociaie zaken heect Yerseke voor de steunregeling van werkloozen in de 7e klasse geplaatst; voorheen was dit de 8e en 9e klasse. Walcheren. St. Laurens. Gevonden voorwerpen: een autonummerplaat K 12849 en een idem L 21806 te bevr, gem.-veldwachter, en een damespolshorloge, bevr. Noord- weg B 170, St. Laurens. (.Belangeloos bericht). Goes. Uw fiets op slot! Naar aanleiding van de nieuwe verordening, waarbij be paald is, dat rijwielen niet meer onbe heerd op den openbaren weg mo gen staan, vernamen wij, dat de po litie eenige soepelheid zal betrachten bij het tpezien op hét naleven Van deze be paling. Velen hebben geen slot op de fiets en kan men thans niet gemakke lijk een slot bekomen. Maar met een ket ting en hangslot is het toch nog wel mo gelijk zijn rijwiel op slot te zetten. Wanneer men nu zijn fiets b.v. voor een winkel neerzet, om even een bood schap te doen, zal de politie niet ter stond proces-verbaal opmaken, maar wel indien men overdag en 's avonds zijn rij wiel langen tijd onbeheerd laat staan. Het gebeurt in-Goes nog maar al te vaak, dat men zijn tweewieler voor de woning laat staan, zonder er verder naar om te kijken, totdat men zich ter ruste be geeft. Dit is nu niet meer geoorloofd; dus men zal dan het rijwiel van een slot moeten voorzien of anders direct zijn karretje in schuur of huis moeten opber gen. In zijn eigen belang wordt ieder aan geraden aan deze bepaling de hand te houden. Tholen en St.-Philipsland. Tholen. Onder buitengewoon groote belangstelling herdacht de directeur van 't bijkantoor' Tholen der Rotterdamsche Bank, de heer M. C. v. d. Stel, het feit, dat hij 40 jaar bij het bankwezen werk zaam was. Een stroom van gelukwen- schen en bloemstukken kwamen binnen. Stavenisse. Men heeft thans een aan vang gemaakt met het opkoopen van vlas te velde. De kwaliteit valt mede, ter wijl de prijzen vanieeren van f300 tot f 400 per gemet, al naar gelang de kwa liteit is. (Z.Nsb.) Schouwen-Duiveland. Bruinisse. Het zwemrverbod voor de Spuikom is opgeheven. De mosselschelpen, die vorig jaar het afval vormden van de mosselkoke rijen en die op diverse plaatsen buiten de gemeente lagen opgeslagen, worden thans op de haven in diverse schepen geladen om op dfe Yerseksche bank te worden uitgezaaid als collecteurs voor het aanslaan van oesterbroed. Vermoedelijk zal binnen enkele da gen de Waddenzee worden opengesteld voor het visschen van mosselzaad. Aan enkele motoren zal daarvoor vergunning worden gegeven. Ouwerkerk. De burgemeester heeft dr E. E. Vleugels Schutter met ingang van 1 Juli benoemd tot gemeente-genees heer, tevens belast met de armenpractijk. (Z.Nsb.) Zeeuwsch-Vlaanderen. Terneuzert, Dinsdagmiddag was de heer N. J. Harte voor de laatste maal werkzaam als secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Hij heeft deZe functie 25V2 jaar vervuld en ont ving op de meest eervolle wijze tegen 1 Juli ontslag ais zoodanig. Hij werd hartelijk toegesproken door den voorzitter, den heer G. F. P. v. d. Peijl. Spr. releveerde een en ander van het vele, dat de heer Harte in zijn func tie voor deze streek gedaan heeft. Krach tig heeft hij gewerkt voor den bloei van Zeeuwsch-Vlaanderen en van zijn geliefd Terneuzen. Spr. betuigt daarvoor zijn oprechte erkentelijkheid aan den heer Harte, die in ijver en werkkracht den jongeren ten voorbeeld was. De heer P. van Es, die tot zijn opvol ger aan "het kantoor der Kamer te Ter neuzen is benoemd, sprak namens het personeel hartelijke en waardeerende woorden, waarna de heer Harte een af scheidswoord sprak. Hij deed enkele gre- je de kisten vinden kunt, ga je gang. Help even, Piet". Alex van Straten schudt onmerkbaar het hoofddit is mis van Kees, Zóó moet je de klanten niet behandelen; dan jaag je ze weg. Tenslotte kan men met de boot ook goederen verzenden; al is dit iets duurder. Men heeft den beurtschip per niet bepaald noodig. Als Kees zóó blijft doorgaan, vervreemdt hij de klan ten van zich Van Stapele is intusschen aan boord gekomen en zoekt met behulp van Piet, die volstrekt niet op de hoogte is, waar de kisten stijfsel zich kunnen bevinden. Onderwijl loopt Kees den wal op en ver dwijnt in de kleine woning. Van Straten kan dit niet aanzien. DuS springt hij aan boord en zoekt mee. „Weet je nu heelemaal' niet, waar die kisten terecht gekomen zijn?" vraagt hij aan het jfnechtje. Je kijkt toch zeker wel uit je oogen? Loop e,ven naar den schip per en vraag waar we zoo navenant moe ten zoeken". „De schipper denkt: in het vooronder rechts", weet de jongen mee te deelen. Het onderzoek wordt nu gemakkelij- kèr. Het blijkt evenwel, dat het gezoch te links is. Enfin, ze hebben het. Er moet heel wat versjouwd worden, eer Van êjp kist pakken heeft, dien loopen 25 jaar, dankte allen, die hem hadden bijgestaan en de sprekers voor hun goede woorden en-voor de aange boden geschenken. De heer A. C. de Pauw voerde daarna nog het woord namens de examinatoren van het middenstandsexamen en bood hem, evenals den heer Van Es, een boek werk aan. Waakzaamheid Is geboden voor alle vrouwen en meisjes, die prijs stellen op een jong en frisch gelaat! Gebrek aan vitamine F bedreigt haar teint... vitamine Fdat de huid gezond en frisch moet houden! Wacht niet, tot ook uw huid de gevol gen van het vitamine F-tekort duidelijk •verraadt. .Behandel uw gelaat met Dobbelman's Castella Crèmes, de eeni ge schoonheidscrêmes ter wereld, die ruime hoeveelheden vitamine F aan uw huid' toevoeren! VITAMINE-F-CREMES WELR ZOO N GOED d|qbelm^n Arbeidskrachten voor den landbouw. De vraag naar landbouwarbeiders is aanzienlijk toegenomen. Zelfs wordt wel de vrees geuit, dat niet voldoendear beidskrachten beschikbaar zullen zijn voor den.oogst. Vooropstellende, dat de land- en tuin bouwers zelf de eerst aangewezenen zijn om in hun personeelsbehoeften te voor zien, kan, wat dit betreft, worden mede gedeeld, dat de belanghebbenden ten deze pp alle medewerking van het Rijks arbeidsbureau en de gewestelijke ar- beidsburèaux kunnen rekenen. Reeds hebben de organen der rijksarbeidsbe middeling zich overal met de werkgevers in verbinding gesteld ten einde de arbei dersvoorziening voor den land- en tuin bouw zoo goed mogelijk te regelen. Voorts draagt het Rijksarbeidsbureau zorg voor de vorming van z.g. „mobiele colonnes", die uit hiervoor beschikbare arbeidskrachten worden samengesteld en, waar noodig, gereed zullen staan om een behulpzame hand te bieden. Deze co- Ionnes zullen echter slechts beschikbaar worden gesteld als alle overige moge lijkheden voor het doen verrichten van oogstwerkzaamheden zijn uitgeput. De landbouwers dienen derhalve hun eigen belang door intijds, in samenwer king met de gewestelijke arbeidsbureaux, hun personeelsvoorziening voor den ko menden oogst zoo goed* mogelijk te re- I gelen. Verbod vervoer aardbeien door particulieren. De commissaris van de provincie Noord-Holland heeft aan de burgemees ters van Beverwijk, Heemskerk, Lim- men, Castricum, Uitgeest, Assendelft, Heiloo, Egmond aan Zee, Egmond-Bin- nen, Alkmaar, Bergen, Velsen en Bloe hij met Alex naar boven hijscht, den wal op. Kees komt dan net weer terug. Op zijn voorhoofd verschijnt een rimpel, als hj Van Straten bezig ziet. Maar deze zwijgt en Kees doet het'ook. „Bedankt, kerel", zegt Van Stapele, zich het zweet van het voorhoofd wis- schend, Kees-verwaardigt hij met geen blik. „Nu ben ik tenminste voor het oogenblik gered". Hij zeult met de kar weg. Andere klanten komen niet opda gen. Waarschijnlijk is het te laat. „Waarom laat je dien vent met in zijn sop gaar-koken?" vraagt Kees ruw. „Die lui vragen altijd het onmogelijke. Ik wou wel, dat je je niet met mijn zaken be moeide". Piet hoort deze woorden en luistert verder. Maar hij krijgt geen kans. Want Alex verwijdert zich met de woorden: „Praten we straks wel even over". Het loopt tegen acht uur. De „Eben- Haëzer" ligt verlaten. Binnen is er de' familieraad. Alex en Marie, geheel' op de hoogte, ook van het standpunt van moeder, voorzien hwrie. Jan is volmaakt kalm. Als het moet, durft die zijn woord wel dóen. De broers hebben wel eens meer woorden gehad. Alleen Krina heeft hem gesmeekt, zich bedaard te houden. mendaal, de aanwijzing gegeven, nog he den een verordening vast te stellen, ten einde paal en perk te "stellen aan den steeds grooter wordende omvang van den verkoop van aardbeien door kwee kers rechtstreeks aan particulieren. Als gevolg van dit euvel blijft de aanvoer van deze vruchten op de gebruikelijke mark ten en op de veilingen ver beneden den normalen,-waardoor het in;de steden bij kans onmogelijk is in voldoende mate aardbeien van des winkeliers te betrek ken. In de bedoelde verordening worden thans straffen bedreigd tegen den ver koop van aardbeien door de kweekers rechtstreeks aan de consumenten. Boven dien woi;dt het aan anderen dan groente en fruithandelaren verboden, een hoe veelheid aardbeien te vervoeren, welke zwaarder is dan een half kilogram. Dit verbod geldt niet voor vervoer door er kende transportondernemingen, naar de veiling of de markt o.f naar de groente en fruithandelaren. Behalve de gebruikelijke straffen kan inbeslagneming en verbeurdverklaring geschieden zoowel van de vervoerde aardbeien als van de vervoermiddelen. ■- Vijftien jaar electrische treinen. Gisteren was het vijftien jaar geleden, dat er op het baanvak Amsterdam Haarlem Leiden Den Haag Rot terdam voor het eerst electrische trei nen reden. Men kan thans naar het Noorden tot Alkmaar, naar het Westen tot IJmuiden en Zandvoort, naar het Zuiden tot Dor drecht en Eindhoven, naar het Westen tot Nijmegen, Arnhem en Amersfoort reizen langs den electrischen spoorweg. En nog zijn er ettelijke electrificatie- plannen niet uitgewerkt. Burgemeestersinstallatie te Den Haag. Prof. Mr Dr H. Westra is gistermid dag als burgemeester van 's Gravenhage geïnstalleerd. Vele Duitsche en Nederlandsche auto riteiten gaven van hun belangstelling blijk. Tusschen twee uur en half drie inspec teerde de nieuwe burgemeester dé troe pen van W.A., Jeugdstorm, politie -en brandweer, die na afloop van de instal latieplechtigheid voor hem defileerden. De officieele installatie geschiedde door wethouder M. Vrijenhoek. De heer Vrijenhoek bracht hulde aan Prof. Ir Van der Bilt, die sedert 1 Juli 1940 onder moeilijke omstandigheden met groote bekwaamheid en niets ont ziende toewijding het ambt van burge meester van 's Gravenhage heeft waar genomen. Spr. wees er verder op,, dat de finan cieele positie van de gemeente zorgelijk is. Voorloopig moet op den -financieelen steun van het rijk worden gerekend. Talrijke vraagstukken zullen tot op lossing moeten komen. Prof. Mr Dr H. Westra .hield een re de, waarin hij er op wees, dat ons land een der frontlinies vormt tegen Enge land. De onvermijdelijk uit dezen toe stand voortvloeiende moeilijkheden, in het bijzonder de voorziening van levens middelen, zullen dan ook het eerste punt van het regeerprogramma moeten, uit maken. Bij de leniging van de daarmee samenhangende zorgen zullen vooral de Winterhulp en de Volksdienst hun steun verleenen. Een tweede punt is de handhaving van rust en orde. In deze stad leeft de leege illusie van een wederkeer naar het oude helaas nog in veler harten. Ook deze stad zal lee- ren beseffen, wat naar nationaal-socia- listische.-opvatting de taak eener stad behoort te zijn. Samenwerking zal alleen mogelijk zijn allereerst met diegenen, die den nieuwen tijd verstaan èn dus van ganscher harte kunnen' medewerken, doch verder ook met hen, die in ieder geval de nieuwe richtlijnen ten bate van de volksgemeen schap willen eerbiedigen en medehelpen na te leven. Tegenwerking in den he laas zoo geliefden vorm van stil verzet of sabotage zal met de meeste kracht gebroken worden. Of de ontwikkeling van den enkelin; onder een goed of slecht gesternte sta: hangt meer, af van de wijze, waarop het milieu, waaruit hij voortkomt, zich op de gemeenschap instelt, dan van den economischen toestand van het gezin, waarin hij is groot gebracht. Nochtans moet als algemeene regel gelden: Het wereldje om het kind heen vervangt voor hem, hoe klein het ook moge zijn, het geheele wereldbeeld. In zijn onmiddellijke omgeving leert hij het leven kennenin den omgang met vriend jes en verwanten ontwikkelt hij de karaktereigenschappen, waarmee hrj zich in zijn bestaan van volwassene oriënteert. Zijn er in het wereldbeeld van onze jeugdjaren onbekende gebieden of zijn sommige op te groote schaal geteekend, dan vihden we deze in ons later levensplan terug. Ons welslagen in het leven is afhankelijk van den moed om onze krachten te beproeven, van voortdurend verder gaan en van ons ver mogen met andere menschen betrekkin gen aan te knoopen. In deze Opzichten staat het eenige kind op een gevaarlijke plaats Tenslotte zouden wij nog willen op merken, dat het o.i. geen zin heeft te vragen, naar aanleiding van de oneven wichtigheid in de op het eenig kind in- werkénde invloeden (die trouwens ook in gezinnen met meer dan een kleine kan optreden)„Gezins- of internaats opvoeding?" Op deze theoretische vraag mag de praktische wedervraag gesteld worden: „welk gezin en welk internaat?" Alleen als het kind in kleinen kring levenszekerheid heeft opgedaan, zal hij zich in een grooteren kring thuisvoelen, en alleen als hij hier gunstige ervarin gen opdoet, zal hij zichzelf in veiligheid kunnen brengen voor de starre, eenzijdige regelen, welke in het eng-begrensd ouder huis gelden. Wel dient men er voor te zorgen, dat het kind zoo vroeg mogelijk ook met anderen dan zijn ouders om gaat. Geschiedt dit eerst op school, dan is het dikwijls te laat hem van de ge kweekte vereenzaming en onzekerheid te bevrijden, al kan bijvoorbeeld een han dig onderwijzer een normale ontwiklceJ ling zeer begunstigen, als hij leege, theo retische formules naast zich neer weet te leggen. Het hoofddoel dat wij beoogden met onze beschouwing over het eenige kind, was, dat het moest komen tot moed en gemeenschapszin. Dit moet de opvoeder van het eenige kind méér nog zelfs dan van andere kinderen, steeds in het oog houden. Wanneer het eerste kind niet blijft heteenige kind, zooals wij het nu eenige weken achtereen voorstelden, dan is en blijft het in alle geval het oudste kind. De eigenaardige moeilijkheden, die i (het oudste kind geeft in onderscheid met de andere kinderen, zullen wij hier na behandelen gaan. Rotterdam. P. W. J. S. BERLIJN. (B.N.B.) Duitsche luchtaanvallen. Duitsche gevechts vliegtuigen hebben zich gisteren boven de Britsche eilanden en wateren be vonden voor verkenningsdoeleinden. Alle toestellen keerden op hun vliegvelden terug. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanvallen ondernomen op havenwerken aan de Zuid- en Zuidwestkust van Groot-Brittannië. Naar de „Daily Telegraph" meldt, is na de Duitsche luchtaanvallen op Wes ton Super Mare het geheele autobus- en spoorwegverkeer met de omliggende plaatsen, vooral met Bristol stilgelegd. Er is een verordening uitgevaardigd, waarbij het allen burgers tijdelijk verbo den wordt op eigen gelegenheid üaar Weston Super Mare te reizen. TOKIO. (D.N.B.) Naar Domei meldt, is het in de provincie Kiangfoe opereerénde pas gevormde Chineesche communistische leger door een leger macht van de Chineesche nationale re geering in de pan gehakt. VICHY. (D.N.B.) De bekende Fransche schrijver en uiterst rechtsche politicus Léon Daudet is Woensdagmid dag in San Rémy in de Provenz over leden. Bende rijwieidieven in arrest. Door de politie te Nijmegen is gearresteerd een bende rywieldieven, die den laatsten tijd ongeveer 30 rijwie len hadden gestolen. De jongste van hen, ■een 16-jarige jongeman, werd te Arnhem op heeterdaad by een rijwieldiefstal be trapt. Hij had vier mededaders. Drie per sonen werden aangehouden wegens he ling. Op verzoek van de politie te Nijme gen is te Amsterdam nog een jonge man gepakt/wegens diefstal en oplichting van rijwielen te Nijmegen. "De val van Tobroek. Duitsche pantserafdeelingen in den vestinggordel de zer Noord-Afrikaansche stad, welke thans vast in handen is Van de ver bonden legers. Telefoto Qrbis-Holland-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2