I 20 an rr HEM DAGKALENDER at van URG. OS. pleiding tot lichter a.s. nmelding bij ïl-lngenieur, 3oes. DONDERDAG 2 JULI 1942 56e JAARGANG No. 228 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Het goede voorbeeld. Sebastopol veroverd na een strijd van 25 dagen - Aanval in Zuidelijken en centralen sector begonnen - De opmarsch in de richting Alexandria. 289 MEEL- ens het ilte aan en zeer dt ver- mooiste raad nestelt. 5STVEULEN en IER van 8 maan- -:T- of NAGRAS v STROO, Bigge- FÖXHONDJEr >E BUCK, Zou- >U IT, eventueel iten staat. C. ftweeker, Wemel- v bt.) zoeken ZIT- aet volledig pen- [ler No. 40, Bu te' Goes. KOE en VETTË )NSE, Tel. 291, Le Cointre N.V Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg, 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal, Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers .6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent, Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. (Slot.) Gisteren zagen wij, dat in een tijd van oorlogsellende en allerlei nood het leven van Falk te Weimar werd opgeschrikt uit den dommel der zelfgenoegzaamheid. En dit geval staat niet op zichzelf. Onrustige tijden hebben er meermalen toe bijgedragen, dat allerlei Evangelisa tiewerk krachtiger werd aangepakt. Er komen dan krachten los, die helaas in meer normale omstandigheden blijven sluimeren. t Als dan'ook nu gezegd wordt, dat de menschen alleen maar belangstelling heb ben voor vragen, die met den oorlog en i de distributie verband houden, dan zijn daar verschillende feiten te noemen, die Gode zij dank op iets anders wijzen. Wij ontkennen allerminst, dat er vuis ten tegen God en de kerk worden gebald en dat er gevloekt wordt, maar er wordt ook geknield en gebeden. Er is offer vaardigheid voor allerlei arbeid in Gods Koninkrijk. Wij worden nu geschud tot op de fun damenten. Wanneer geestelijke ellende en materieele zorg ons volk bedreigen, dan moeten de Christenen metterdaad gereed zijn tot hulpverleening. Gods Woord moet gepredikt dit boven en voor alles 1 maar ook allerlei practische arbeid moet worden ter hand genomen of gesteund. Er moet met woord en daad hulp geboden worden. De gestalte van den barmhartigen Samaritaan en niet die van den priester en den Leviet moet bij ons gevonden worden. De oorsprong van de echte Evangeli satiehouding moet zijn een persoonlijk bewogen zijn over de nooden der mensch- heid, zooals ook (ie Heiland met ontfer ming vervuld was over de schare, om dat zij geestelijk als schapen zonder herder dwaalde, maar soms dok, omdat haar hongerde en Hij ze niet zonder voedsel weg wilde laten gaan. Nu vraagt God niet van ieder van ons, dat wij een tehuis zullen stichten. Hij legt somé een geheel andere taak voor onze voeten. Hoofdzaak is, dat wij het beeld vertooneï) van onzen Heiland, die kwam om te redden en te behouden. Veroordeelen gaat zoo gemakkelijk. Afstooten ook. Maar zoeken en redden is veel moeilijker. Doch als onszelf barm hartigheid bewezen is, Wordt onze activi teit om anderen tot 'zegen te zijn en hen te helpen, grooter, naarmate de nood om ons heen stijgt. BINNENLAND I Vacantie van winkelier en winkelpersoneel. Nu het tijdstip der vacanties is aange broken, wordt er npg eens op gewezen, dat ten behoeve van vacantie voor win kelier of winkelpersoneel van de ver plichting tot openstelling van winkels door den burgemeester ontheffing kan worden verleend voor ten hoogste twee tijdvakken, welke ieder maximaal zes achtereenvolgende werkdagen, vallende in een kalenderv^eek, kunnen omvatten. Beide tijdvakken kunnen onmiddellijk aaneensluiten, noodig is dit evenwel niet. Vergenoegt men zich voor een dier tijdvakken met minder dan zes achter eenvolgende werkdagen, dan is daarmede het geheele tijdvak verbruikt en bestaat niet meer de gelegenheid om dë restee- rende dagen van dat tijdvak nog by een andere gelegenheid te benutten. In het algemeen zal het voor het ver- krygen van ontheffing noodig zy'n, dat met betrekking tot de vervanging van den gesloten winkel een regeling is ge troffen, waardoor de ononderbroken voorziening in de behoefte van het pu bhek is gewaarborgd. Arbeidsvoorwaarden in het Metaalbedrijf. In de Staatscourant van 1 Juli 1942 O-?01?. beschikking van het college van Rijksbemiddelaars gepubliceerd, bevat tende een regeling van loonen en andëre arbeidsvoorwaarden voor het smedenbe- arijf en aanverwante bedrijfstakken. De inhoud van deze regeling komt in groote lijnen overeen met de bepalingen van de collectieve arbeidsovereenkomst voor het kleinbedrijf-metaalindustrie, welke thans zijn komen te vervallen. Nieuwe burgemeesters. Het Rijkscommissariaat maakt be- Kend De commissaris-generaal voor Bestuur en Justitie heeft de volgende personen tot burgemeester benoemd: W. J. Maasdorp, bankbeambte in iJen Haag, tot burgêmeester van Cas- ricum; G. Nieuwenhuys, koop- n te Lochem, tot burgemeester van B u s s u m. Duitsche kinderen in- ons land. Vandaag komen 300 Duitsche kinde ren in ons land aan, die door bemidde- «Jen Nederlandschen Volksdienst flandsche Pleegouders in Noord- dergebractit.Limburg zullen dórden on- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. EXTRA BERICHT. Sebastopol gevallen. Boven vesting, haven en stad waaien de Duitsche en Roemeensche oorlogsvlaggen. Onder lei ding van kol.-generaat Von Manstein hebben Duitsche en Roemeensche troe pen, schitterend gesteund door de be proefde fuchtcorpsen voor strijd op kor ten afstand van kol.-generaal Freiherr von Richthofen, na een verbitterde wor steling van '25 dagen de tot dusver sterk ste land- en zeevesting der wereld be dwongen. Sterke forten, in de rotsen gehouwen fortificaties, onderaardsche gevechtsin stallaties, betonnen en aarden bunkers, benevens ontelbare rotsvestingen werden in voorbeeldige samenwerking van alle wapens genomen. Het aantal gevange nen en de hoeveelheid buit is nog niet te overzien. Resten van het Sebostopol-leger zijn gevlucht naar het schiereiland Cherso- nesus. Op een zeer nauw terrein opeen gedrongen gaan zij hun vernietiging te gemoet. De Führer heeft den opperbevel hebber van het Krimleger, kolonel-gene raal Von Manstein bevorderd tot gene raal-veldmaarschalk. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: Bij den aanval op Sebastopol werd -4e bres in den binnensten vesting gordel op verscheiden plaatsen tot een doorbraak vergroot. Duitsche troepen rukten, door de luchtmacht prachtig ge steund, tot aan de verdedigingsstellin gen aan den Oostelijken rand van de stad op en namen het uit den Krimoorlog be kende fort M a 1 a k o f stormender hand in. Van het Oosten uit drongen na de doorbraak door de Saproenstelling aan vallende divisies over een breed front .tot diep in het gevechtsterrein van het vestinggebied door en bevinden zich voortdurend in den aanval. Daarbij werd in hardnekkige gevechten de overgang over de uitgestrekte pantserafweergrep- pel afgedwongen en talrijke door mo derne gevechtsinstallaties versterkte heuvelstellingen veroverd. De Roemeensche troepen namen in een snellen aanval stad en haven van Ba- 1 a k 1 a w a In het Zuidelijke en centrale deel van het Oostelijk front zijn Duitsche en ver bonden troepen tot den aanval overge gaan. Nachtelijke aanvallen van formaties gevechtsvliegtuigen op het vijandelijke ravitailleeringsverkeer in het gebied tusschen Don en Oskol veroor zaakten groote vernielingen in verschei den belangrijke spoorwegknooppunten. In het gebied ten Westen van dé W o 1 k o f werd de zuivering van het terrein van verstrooide overblijfselen van den vijand voortgezet. ^Artillerie sloeg nieuw opgestelde troe penformaties der bolsjewisten voor het bruggenhoofd aan de Wolkof uiteen. Aan het omsingelingsfront van L e - n i n g r a d vielen gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers met succes vy'- andelijke concentraties van- pantserwa gens aan en bestookten spoorweginstal laties in het Waldai:gebied. In het hooge Noorden wer den haven- en industieele installaties, alsmede een vijandelijk luchtsteunpunt door de luchtmacht zwaar getroffen. In Egypte rukten Duit sche en Italiaansche troe pten door het gebied van El Daba 'naar het Oosten op. Zij vallen de El A 1 a m e i n-s t e 11 i n g aan, de laat ste vy andeiyke verster king voor Alexa n^d r i Voor Alexandrië viel een Duitsche duikboot een krachtig beschermd con- vooi aan en bracht een troepentrans portschip van 13.000 brt. tot zinken. Op Malta bombardeerden gevechts vliegtuigen in den afgeloopen nacht het vliegveld Luca. Bomvoltreffers verniel den verscheidene op den grond staande vliegtuigen en veroorzaakten groote branden op de installaties van het vlieg veld. De strijd tegen de vijandelijke ravitail- leeringsscheepvaart leverde ook in de maand Juni groote successen op. 156 Vijandelijke schepen met een gezamen- lijken inhoud van 886.000 brt. werden tot zinken gebracht. Bovendien werden 58 vijnadelijke koopvaardijschepen door torpedo- of bomtreffers beschadigd. Aan dit succes heeft het duikbootwapen door het tot zinken brengen van 132 schepen met een gezamenlijken inhoud van 775.300 brt. een schitterend aandeel. Italiaansch weermachtsbericht. De operaties van de Italiaansch- Duitsche pantserstrijdkrachten in Egyp te, die het gebied van El Daba gepas seerd zijn, duren voort. De militaire inrichtingen van Malta werden herhaaldelijk aangevallen en ge bombardeerd door formaties vliegtui gen van de As. Twee Spitfires werden neergehaald. Eén van onze machines is niet teruggekeerd. Tijdens de operaties, die voortvloeiden uit de ravitailleering van Cyrenaica, heb ben wij een escorteerend aviso door tor pedeering verloren. Een goed deel der bemanning is gered. In het Oostelijke bekken van de Mid- déllandsche Zee is ten Zuidwesten van Jaffa een vijandelijk koopvaardijschip van 5000 ton, dat deel uitmaakte van een geëscorteerd konvooi, door onze torpedo-yvliegtuigen tot zinken ge bracht. Zittmg van Hooger- en Lagerhuis. Bij de Woensdag gehouden debatten over den oorlog heeft Lord Beaverbrook in het Engelsche Hoogerhuis o.a. ver klaard, dat de Britten meer tanks had den dan de Düitschers en Italianen sa men. Lord Cranborne zei o.a.„Wy had den het voornemen Tobroek te behouden.| De val van de vesting kwam voor het opperbevel in het Midden Oosten en voor de regeering volkomen onverwacht." Vports heeft lord Cranborne verklaard dat door oorzaken, die niet geheel dui delijk zijn, de vesting Tobroek geval len is. „Wij hebben alle terrein verloren, dat wij in twee jaar veroverd hebben, ja zelfs nog meer dan wij gewonnen hebben en de nederlaag kan mogelijk nog belang rijker gevolgen hebben, die ons op het oogenblik nog pnbekend zijn." In het verloop van $e zitting van het Lagerhuis heeft Sir John Wardlaw Mil ne zijn motie van wantrouwen, inge diend nadat Churchill zich had uitge sproken voor onmiddellijke behandeling, van dit voorstel. Milne eischte scheiding van de func ties van minister-president en minister van defensie, benevens energieke, vol ledig in functie zijnde leiderspersoon- ïykheden en stelde vervolgens den her tog van Gloucester voor, als opperbevel hebber van het Britsche leger. Naar S.P.T. aan „De Tijd" meldt, heeft de parlementaire fractie der Brit sche arbeiderspartij besloten van den eisch tot onderzoek naar de oorzaken voor de nederlaag in Libye af te zien. Deze houding der arbeiderspartij beze gelt tevens het lot van de door Milne ingediende motie van wantrouwen. Binnenkort zullen alle aan het Oostelijk front dienende Nederlandsche vrijwilli gers ,uit het vaderland een kistje ontvangen, waarin, naast tabak en andere ver snaperingen, zich tal van nuttige en bruikbare artikelen bevinden. Generaal Seyffardt inspecteert het inpakken der kistjes; naast hem de heer Rutters, Hoofd der afdeeling III van het hoofdkwartier van het Ned. Vrijwilligerslegioen. I.P. en R.S.-v. Suchtelen-Pax Holland m KONINGIN EN DEEL DER UITGE WEKEN NEDERLANDSCHE REGEE RING NAAR AMERIKA. Het „Algemeen Handelsblad" van 27 Juni bevatte de volgende beschouwing: .„Sinds eenigen tyd zijn in diverse bui- tenlandsche bladen geruchten in omloop over een vertrek der voormalige Konin gin Wilhelmina naar Canada. Deze zyn thans officieel bevestigd in dien zin, dat de voormalige Koningin inderdaad in Ottawa aangekomen is en daar by haar dochter intrek genomen heeft. Het zou in haar voornemen liggen, vervol gens naar Washington te reizen om Roo sevelt een bezoek te brengen. Thans wordt officieel uit Londen ge meld, dat ook een deel der Nederland- -sche emigrantenregeering de wijk naar Amerika heeft genomen. Het eerst werd dit bericht verbreid Vanuit Curagao, waar het een niet geringe verbazing, ver ontrusting en tenslotte verbittering ge wekt heeft. Reeds het feit, dat de voormalig® Ko ningin en leden van haar laatste regee ring in het moederland wèl tot een ver blijf in Londen een .toevlucht namen en er niet de voorkeur aan gegeven hadden, zich naar een der overaeesche gebieden te begeven, ontlokte destijds aan de West-Indische pers wrevelige commen taren. Tusschen bittere opmerkingen lieten diverse West-Indische bladen destijds evenwel toch nog in hun commentaren de hoop doorschemeren, dat indien mis schien éen directe overkomst uit bijzon dere politieke overwegingen niet moge lijk was, zulk een komst dan toch zeker op een later tijdstip kon worden tege moet gezien. Toen daarop Amerikaan- sche en Engelsche troepen en hun offi cieren het commando van de aldaar ge- stationneer de Nederlandsche troepen- onderdeelen overnamen, maakte deze laatste hoop vooh een niet geringe ver bijstering plaats. De jongste berichten over het uitwij ken der voormalige Koningin naar Ca nada en het overbrengen van een deel der emigrantenregeering naar Amerika, heeft nog in veel sterker mate opzien gewekt. De teleurstelling en ontgoocheling heb ben een dieptepunt bereikt. Zoowel in Curasao als in Nederlandsche handels kringen in Londen ziet men in deze vlucht een hernieuwde „zetelverplaat sing" een directe aanwijzing, dat bij het ^jongste Engelsch-Sovjet-Russische ver drag ook ten aanzien van den toekom- stigen status van het moederland vér gaande afspraken gemaakt zijn. Men neeipt aan, dat dit verdrag tevens in houdt, dat Sovjet-Rusland bij een over winning der Geallieerden naast volledige vrije hand in Oost-, Noord- en Midden- en Zuid-Oost-Europa een gelijke zeggen schap in Nederland zal krijgen. Wat men onder zulk een zeggenschap verstaat, blijkt duidelijk uit de veelzeggende com mentaren, die men daarover onder ver wijzing naar het Sovjet-optreden in Iran en de Baltiscjie staten ten beste geeft. Dat de Nederlandsche emigranten regeering derhalve zijn zetel naar Ame rika verplaatst, zoo constateert men voorts niet zonder bitterheid, zou in zoo verre juist zijn, omdat de Nederlandsche bezittingen in het Westelijke halfrond de eenig overgebleven gebieden zijn, waar over zich deze emigrantenregeering nog zorgen kan maken. Zonder twijfel is New-York de-juiste plaats, van waaruit men die zorgen het best overzien kan. In hoeverre echter ook een „zetel" in New-York nog nut heeft, wordt hierby' ten slotte opgemerkt, kan afgeleid wor den uit in den jongsten tijd uitgevaardig de Amerikaansche militaire bevelen, die reeds thans allerwegen in de Wést-Indi sche gebieden doorslaggevend zijn." WANNEER VERDUISTEREN? Vrijdag 3 Juli 1942. 's Morgens tot 5.25 u. 's Avonds van 22.03 u. UIT DE PROVINCIE Prov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie. Aan het verslag dezer commissie over 1941 ontleenen wij: De Commissie vergaderde in 1941 tweemaal in pleno. De jaarvergadering werd op 4 Juli gehouden te Middelburg. In de October- vergadering kwam het cqncept-wijziging van de Zeeuwsche reclameverordening aan de orde. Ook werd daar hesloten de. mogelijkheid van documentatie van landelijke bouwkunst in Zeeland nader te onderzoeken. Ondanks de ongunstige tyden kon de vaste wekeiyksche byeenkomst van de subcommissie, belast met de beoord'ee- ling van bouwplannen, voorzoover het de ondercommissies voor Walcheren en Zuid-Beveland betreft, vrijwel het ge-, heele jaar doorgaan. Een enkel bouwplan verdient afzon- deriyke vermelding, n.l. dat voor een DONDERDAG 2 JULI 1942. De He ere is myn deel. Ps. 119 57 a. Maan op onder 10.25 Zon op onder 5.24 V 22.03 5 Juli Laatste kwartier. 18 Juli Nieuwe maan. NEDERLANDSCHE VRIJWILLIGERS IN RUSLAND. Dezer dagen zijn in een extra-bericht van het opperbevel dêr Duitsche weer macht de Nederlandsche vrijwilligers, die met Duitschland tegen het Bolsjewis me strijden, eervol vermeld. Zij strijden met inzet van hun leven en sommigen hunner zijn dan ook reeds gesneuveld. Nu is het naar commissaris-gene raal Schmidt in een rede te Breda mee deelde voorgekomen, dat de familie van zulk een gesneuvelde anonieme brie ven kreeg, waarin de spot werd gedreven met de droefheid van de bedoelde fami lie. Genoemde autoriteit heeft daarby tevens gezegd, dat het geduld der Over heid met dergelijke schrijvers van smaadbrieven uit is.Eenige van deze briefschrijvers zijn reeds gepakt en hier zal geen pardon gelden. Wanneer iemand het hoogste offer brengt, dat hij brengen kan ter bestrij ding van het Bolsjewisme dan behoort al ware het alleen maar uit eerbied voor den dood en uit ridderlijkheid de stem der politieke hartstochten te zwij gen. Den spot drijven met iemands droef heid, is wel zeer ongepast en onmensche- tfjk. grasdrogerij te Nieuw- en Sint- J o o s 1 a n dDit plan, geprojecteerd in een uitgesproken landelijk gebied, was van zoodanige ontsierende allure, dat tot volledige afwijzing werd geadviseerd. Tot dusver is het tot uitvoering van het project niet gekomen. In 1941 zijn veel verwoeste gebouwen in onze provincie hersteld, o.m. een aantal boerderijen in Walcheren, Zuid-Bèveland en Zeeuwsch- VI a and er en de ruim 25 verwoeste woningen in Westdorpe werden door nieuwe vervangen, evenals een aantal panden in de gemeenten Axel, Sas-van-Gent, Terneuzen, Nieuw- en St.-Joosland e.a. In Middelburg kwamen vele ontwer pen voor den herbouw van winkel- en zakenpanden en woonhuizen gereed en werd in het tweede halfjaar met de uitvoering van verschillende perceelen begonnen. Ook de monumenten in Middelburg werden spoedig aangepakt, d.w.z. de restauratieplannen kwamen geheel of gedeeltelijk- -gereed en in het najaar was vrijwel voor allen het herstel be gonnen. Echter hèeft de Commissie met het wederopbouwwerk geen enkele bemoeie nis. Met voldoening mag geconstateerd worden, dat de getroffén regelingen reeds goede resultaten te zien gaven. Op het platteland is èn in vormgeving èn in materiaalkeus een goede aanslui ting bij de landelijke sfeer en kleur, kortom by het streekeigene, verkregen. In het jaar 1940 werd de arbeid van de commissie voor een nieuwe schoon heidsverordening door de oorlogsomstan digheden vertraagd. Eerst in November 1941 kon het ontwerp van eene „Pro vinciale Verordening tot bqhoud van de schoonheid van Zeeland" aan den Commissaris der Provincie worden aan geboden. Kort daarop gewerd de com missie van den Commissaris der Pro vincie het verzoek advies uit te brengen omtrent een ontwerp-reclameverorde- ning van het Departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, 'dat bedoelde een algemeen model te zyn voor een reclame-verordening van alle provincies. Het Departementaal Ontwerp preten deerde uitdrukkeiyk niet meer te zy'n dan een „reclame-verordening". Waar het inzicht, rijpte, dat ook aan zoovele andere ontsieringen als' afval- verzameljngen, auto-kerkhoven e.d., uit steeksels uit bouwwerken, onjuiste kleu ren enz. paal en perk diende te worden gesteld, hebben wij den beperkten opzet van het Departementaal Ontwerp zeer betreurd. Een en ander heeft de commissie reden gegeven- bij de uitbrenging van het ad vies aan den Commissaris der Provincie te pleiten voor de bevordering van een algemeene landelgke uitbreiding der reclame-verordeningen tot „schoon heide-verordeningen. Aan het oordeel der subcommissie voor bouwplannen werden 116 bouw en verbouwingsplannen onderworpen, tegenover 92 in 1940. 226 in 1939, 258 in 1938, 235 in 1937 en 76 in 1936. N

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1