DAGKALENDER WOENSDAG 1 JULI 1942 56e JAARGANG No. 227 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Het goede voorbeeld. BINNENLAND Duitsohe troepen In binnenste vestinggordel van £ebas- topol doorgedrongen - De bestorming van Mersa Matroe - Gibraltar gebombardeerd. Het Jtaliaanfctehe weermachtsberïcht. BESCHIKKING EN INSTRUCTIE. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes" en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GQES. Er zijn Christenen, die vreezen, dat vele menschen als gevolg var\ dezen oor log Bijbel en kerk den rug zullen toekee- ren en hun ooren zullen toestoppen voor het Evangelie. Zij meenen, dat door de zen oorlog het Evangelisatiewerk in ern stige mate bemoeilijkt zal worden. Maar zij vergeten, dat God in bewogen tijden vaak groote dingen doet. Jhr Van Lennep vertelde daar eenigen tijd geleden van in het tijdschrift: „Woord en Daad". Het is in het jaar 1806: Napoleon staat na den slag bij Jena met zijn troe pen voor Weimar. Daar Woont ook Jo- harfties Falk, een dichter en satiricus, die er zich op toelegt de misstanden in staat en volk te hekelen en zich niet ontzien heeft de veroveringszucht van Napoleon scherp te veroordeelén. Wanneer deze dan ook Weimar nadert, dringen fami lie en vrienden er bij Falk sterk op aan, dat hij de wijk zal nemen. Maar Falk blijft op zijn post. En als de Fransche troepen de stad binnentrekken slaagt hij er in door tactvol optreden en door het organiseeren van een voedselvoorziening en medische hulp ten behoeve der Fran- schen, de stad voor plundering te bewa ren. Hij weet zelfs zoozeer de achting van de bezettende macht te verwerven, dat hij, door de legerleiding tot verbin dingsschakel met de Thüringsche bur gerbevolking aangewezen wordt. De nood waarmee Falk dan in aanraking komt, zal aan zijn heele levten een an dere richting geven. In 1813 heeft Weimar en het overige Thüringsche land opnieuw van de door trekkende Fransche troepen te lijden en Falk wördt verzocht de boeren zooveel mogelijk tegen plunderende soldaten te beschermen. Overal trekt hij rond om, de bevolking tijdig te waarschuwen hun vee weg te drijven en om hun voorspraak te zijn bij de militaire autoriteiten. Hij weet zelfs de beschikking te krijgen over een afdeeling soldaten, die- waken moet tegen het eigenmachtig optreden der in den omtrekgelegerde troepen. Kostbaarheden en geld worden aan Falk in bewaring gegeven en als gevaar voor vijandelijkheden tusschen de boerenbe volking en dé soldaten dreigt, slaagt hij er in deze te voorkomen. De oorlog brengt besmettelijke ziekten mede en zijh eigen zoon valt daaraan ten offer. Maar hij mag niet stilstaan bij zijn per soonlijk leed; de nood van zijn volk roept hem en een week na den dood van zijn jongen richt hij met eenige anderen een „Gesellschaft der Freunde in der Not" op, wij zouden zeggen een comité voor den opbouw. De boeren worden geholpen met zaad, aan neringdoenden worden rentelooze voorschotten verstrekt, verlaten kinde ren worden in gezinnen ondergebracht. De heele organisatie komt op Falk neer; honderden wenden zich tot hem om raad en hulp. En als na den slag bij Leipzig niet alleen de Franschen, maar ook de Pruisen en Russen het land doortrekken, neemt de nood nog toe. Weer wordt Thü- ringen door epidemieën geteisterd en het zwaar beproefde echtpaar Falk moet bin nen enkele dagen drie van zijn kinde ren zien sterven. Het is te veel geweest en Falk wordt zwajir ziek. Drie weken lang ligt hij bewusteloos. En als hij bij komt ziet hij in een visioen wat Christus van hem vraagt. Hij en zijn vrouw zullen voortaan hun leven moeten geven aan de verzorging van door den oorlog verwees de en verwaarloosde kinderen. Dag aan dag trekt hij er op uit om. kinderen, die dakloos rondzwerven, op te vangen en in zijn huis te brengen. Hij heeft voortdurend met zorgen te kampen, verschillende pupillen bezorgen hem teleurstellende ervaringen en weer moet hij twee kinderen zien sterven. Het woord: van zijn dochtertje op haar sterf bed lijkt wel bewaarheid te worden, als zij hem zegt: „Vader, uw eigen kinderen moeten allen heengaan, opdat er voor de vreemde kinderen meer plaats over zal blijven". Onvermoeid gaan Falk en zijn vrouw door met de verpleging van verwaarloos de kinderen. En als niemand hem meer een huis verhuren wil, trekt hij een oud vervallen slöt binnen, dat hij met zijn Jongens herstelt en Lutherhof noemt. Kort daarop sterft hij. Prijzen voor gebruikte goederen geregeld. Het euvel der prijsopdrijving had zich den laatsten tijd eveneens tot de gebruik te goederen uitgebreid, zoodat het ook op dit gebied noodzakelijk bleek maatre gelen te treffen. Een bijzondere regeling isQ nu in de staatscourant van 29 Juni 942 afgekondigd in den vorm van de Pnjzenbeschikking gebruikte goederen. Hierin' wordt bepaald, dat het bedrag, a v00r S^ruikte goederen, mag wor- en betaald, in een redelijke verhouding moet staan tot den toegestanen prijs, die oor eenzelfde of soortgelijk nieuw arti kel op dat moment geldt. Italiaansche en Duitsche gemotori seerde pantsercolonnes hebben de vijan delijke pantsereenheden verder terugge drongen en het gebied van Foeka be reikt, dat zij achter zich hebben gelaten. Aan de verovering van de afgesneden vesting Mersa Matroe hebben de luchtstrijdkrachten van de spilmogend- heden een groot aandeel gehad. Alle soorten vliegtuigen van de lucht macht waren in den strijd geworpen en wedijverden met elkaar in snelheid en dapperheid. Mersa Matroe werd veroverd door den gelijktijdigen, onstui- migen stormloop van de van het Wes ten uit aanvallende formaties van ons 21ste legercorps, waaraan het zevende Bersaglieri regiment was voorafgegaan, en door de van het Oosten uit aanval lende troepen van de 90ste Duitsche divisie. Bij de zuivering van Mersa Ma troe werden opnieuw enkele duizenden gevangenen gemaakt. Oorlogsmateriaal van elke soort werd in zeer groote hoe veelheden buitgemaakt. Formaties van de luchtmacht vielen gisteren de terugtochtlinies van den vij and hevig aan en plaatsten talrijke tref fers op de doelen. Drie Curtiss toestellen werden in luchtgevechten neergeschoten. In den nacht van 28 op 29 Juni werd Gibraltar door onze vliegtuigen ge bombardeerd. De in de installaties van het vliegveld ontstane branden waren nog op een grooten afstand zichtbaar. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt in een extraberfcht be kend: Sedert het laatste extrabericht van 28 Juni hebben Duitsche duikbootén haar successen nog vergroot. In twee dagen hebben zij in het wes telijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan, in de Golf van Mexico en in de Caraibische Zee 14 vijandelijke koop vaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 98.000 brt. to£ zinken ge bracht en nog twee andere schepen door torpedotreffers zwaar beschadigd. Een deel van de tot zinken gebrachte schepen was volgeladen met vliegtui gen, munitie en ander oorlogsmateriëel, dat voor Afrika was bestemd. in den aanval tegen Sebastopol zijn Duitsche divisies van het Noorden uit de Sewernaja-baai overgetrokken en zijn ten Oosten van de stad tegen taai vijandelijk verzet in den binnensten ves tinggordel doorgedrongen. Tegenaanvallen der Sowjettroepen bleven zonder resultaat. In den aanval van het Oosten uit werden met mede werking van Roemegnsehe afdeelingen de beheerschende Sapoenheuvels bijna in him geheelen omvang stormender hand veroverd. Sterke formaties ge vechtsvliegers vernielden vijandelijke versterkingsweaken, voornamelijk op de Sapoen-heuvels en brachten Sowjet-troe- ftenverzamelingen zware verliezen toe. Bij Kertsj werd de aanval eener for matie van 18 vijandelijke schepen over de zeeëngte door doeltreffend artillerie vuur verijdeld. In het Donets-bekken mislukte een door artillerie en luchtmacht ge steunde plaatselijke aanval onder zware verliezen. In het gebied van de vroegere pm- singelingsactie bij de Wolchov zijn bij zuiveringsacties verscheiden uiteen geslagen vijandelijke groepen vernietigd en opnieuw 1100 gevangenen gemaakt. Herhaalde aanvallen van den vijand tegen het bruggehoofd van de Wolchov mislukten na zware gevechten op den taaien tegenstand der infanterie, die door artillerie en luchtmacht kracht dadig werd gesteund. Hierbij werden 21 vijandelijke pantserwagens vernietigd en verscheiden batterijen door voltref fers van bommen buiten gevecht gesteld. In de wateren van de Finsche Golf hebben gevechtsvliegtuigen een vijandelijke motortorpedoboot tot zin ken gebracht en twee andere kleine oor logsschepen beschadigd; ih de Kola- Bocht hebben twee groote handelssche pen der Sowjets treffers van bommen van zwaar kaliber gekregen. Vervolgens wordt het extra-bericht betreffende de verovering van Mersa Matroe herhaald, waarna het weer- machtsbericht aldus verder gaat: t Duitsche en Italiaansche pantserfor maties wierpen den verslagen vijand ver der terug en bereikten het gebied ten Oosten van Foeka. •Sterke Duitsche en Italiaansche lucht strijdkrachten vielen de terugtochts wegen en'verdedigingswerken der Brit ten, vooral ten Zuiden van de Arabische Golf met succes aan. In den strijd tegen Groot-Brittannië bombardeérde de luchtmacht it den af- geloopen nacht militaire installaties in de Midlands en in Tiet kustgebied van The Wash. Britsche bommenwerpers vielen in den .nacht vat 29 op 30 Juni wederom de stad Bremen en haar voorsteden voornamelijk met brandbommen aan. De burgerbevolking leed eenige verliezen. Een poging van den vijand om ook het gebied van H a,m b u r g te bereiken mis lukte door het geconcentreerde vuur der luchtdoelartillerie. De Britsche lucht macht verloor wederom, voor zoover tot dusver werd geconstateerd, 13 van de in den strijd geworpen bommenwerpers. In den tijd van 17 tot 26 Juni verloor de Britsche luchtmacht 200 vliegtuigen. Daarvan werden er ,23 door eenheden der Duitsche vloot neergeschoten. In denzelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 37 eigen vliegtuigen verloren. In geen geval echter mag meer dan 75 procent van den nieuwprijs worden gevraagd of betaald.. Van deze regeling zijn enkele goederen uitgezonderd en wel antiquiteiten, kunstvoorwerpen en al die artikelen, welke een verzamel- of kunst waarde hebben, daar men van dergelijke goederen in de meeste gevallen niet kan zeggen, wat de nieuwprijs zal zijn. Ook op gebruikte artikelen, waarvoor een af zonderlijk^ prijsregeling geldt, heeft deze beschikking geen betrekking. Da verovering van Mersa Matroe. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt nader omtrent de nieuwe overwinning der Duitsch-Italiaansghe troepen by Mersa Matroe het volgende mede: Aan de bestorming .van de vesting gingen gevechten vooraf, die den Brit ten zware verliezen kostten. Nadat de Britsche achterhoede was teruggeslagen, brak het Duitsch-Italiaansche tankleger door de hoofdstellingen van den vijand ten Zuid-oosten van Mersa Matroe en drong tot den grooten kustweg door. In deze zware gevechten leden de Britsche formaties zware verliezen aan menschen, tanks en artillerie. Door aanvallen van de Duitèche 90ste divisie en van een Italiaansch korps in fanterie werd de ring rondom Mersa Ma troe gesloten en steeds nauwer aange trokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag ondernam de vijand verschei dene uitvalspogingen uit deze vesting, waarbij hjj behalve zware verliezen aan dooden en gewonden, meer dan 1000 ge vangenen en een groote hoeveelheid oor logstuig verloor. Maandagochtend vroeg werd toen de vesting bestormd. De groote beteekenis van Mersa Ma troe bestaat niet alleen in zijn gunstige ligging aan een ruime, natuurlijke ha ven, maar ook in het feit, dat nier het eerste groote station van den kustspoor- weg naar Alexandrië ligt en de stad te vens het beginpunt vormt van den groo ten woestijnweg naar de oase van Siwa benevens van andere karavaanwegen naar het Zuidoosten. Vliegvelden en wa terleidingen bewijzen de beteekenis van deze versterkte plaats en tevens den om vang van het verlies der Britten, die in Mersa Matroe^ijn beroofd van hun be langrijkste ravitailleeringshaven tus schen Solloem en "Alexandrië. Volgens Duitsche militaire commen tatoren moet aan den val van Mersa Ma troe een vérstrekkende militaire betee kenis geheriit worden. Men wijst er op dat Mersa Matroe de laatste bruikbare haven is 'aan de Egyptische kust ten Westen van de groote oorlogshaven Alexandrië. Op het traject Mersa Ma troeAlexandrië bevinden zich geen noemenswaard versterkte plaatsen of linies meer. Hetzelfde kan gezegd wor den van het traject Mersa Matroe naar Cairo. Mersa Matroe ligt 300 km. van Alexandrië en 500 km. van Cairo. Maatregel'erl inl Egypte. Egyptische ambtenaren en arbeiders te Alexandrië en in andere groote Egyp tische steden hebben, aldus het Zweed- sche blad „Nya Dagligt Allehande" uit Ankara, hun woonplaatsen verlaten. Een eindelooze stroom van vluchtelingen met automoblielen, karren .en andere voer tuigen (Verstopt de wegen van Alexan- WOENSDAG 1 JULI 1942. Uwe inzettingen zyn my gezangen ge weest, ter plaatse mijner vreemdeling schappen. Ps. 11954. Zon op onder 5.23 22.04 Maan op onder 24.00 9.09 5 Juli Laatste kwartier. 13 Juli Nieuwe maan. drië naar het Oosten en het Zuiden. De uit Alexandrië vertrekkende treinen worden door de vluchtelingen bestormd én verlaten het station met passagiers op de daken van de wagons. Het gerucht heeft de ronde gedaan, dat Cairo tot open stad zou worden ver klaard. Men acht het echter niet waar schijnlijk, dat Nahas pasja hiertoe bij de Britsche autoriteiten stappen zul on dernemen. Zoowel te Londen als te New-York wordt toegegeven, dat de slag, die thans in Noord-Afrika geleverd wordt, van be slissende beteekenis zal zijn voor Egypte en voor den oorlog. De Engelsche bladen toonen zich uiterst bezorgd. Korte berichten. (D.N.B.) Een groot Britsch oor logsschip zou in de Golf van Bengalen getorpedeerd en gezonken zijn. Naar de „Köln. Ztg." meldt, zal lord Halifax, de Engelsche ambassadeur te Washington, zich voor i een verblijf van vier Weken naar Londen begeven. (A.N.P.) Churchill heeft in het Lagerhuis verklaard, dat'hij thans niet voornemens is, eenige verklaring af te leggen over den zwaren slag, welke zich op het oogenblik in Egypte afspeelt. (A.N.P.) De Engelsche nieuws dienst meldt uit Melbourne, dat aldaar officieel is bekend gemaakt, dat de tor pedojager. „Nestor" tijdens den hevigezi zee- en luchtslag Van 15 Juni tot zinken is gebracht, toen hy een konvooi escor teerde. Op grond van artikel 45 der Verorde ning nr 138/1941 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het handhaven van de openbare orde wordt bepaald: Artikel 1. Joden moeten zich van 20 uur tot 6 uur binnen hun woningen ophouden. Artikel 2. Aan Joden is het verboden, zich op te houden in woningen, tuinen, alsmede in andere voor herstel of ontspanning die nende particuliere inrichtingen, van niet-Joden, voor zoove» deze niet op grond van bestaande Irahr- of arbeids overeenkomsten noodzakelijk is. Joden, die met niet-Joden getrouwd zijn, vallen buiten- deze bepaling. (1) Joden mogen winkels, die niet als Joodsche zaken gekenmerkt zijn, al leen in den tijd van 1517 uur betre den. Uitgezonderd zijn apotheken. (2) Het is den Joden verboden, zich goederen thuis te laten bezorgen. (3) Deze verordening valt buiten de bijzondere maatregelen, dié voor de stad Amsterdam door den Beauftragte van den Rijkscommissaris reeds getroffen zijn of nog getroffen zullen worden. O Artikel 4. Het is den Joden verboden, kappers zaken en andere paramedische inrichtin gen te betreden of van hun diensten ge bruik te maken, voor zoover deze zaken of inrichtingen niet als Joodsche ge kenmerkt zijn. Er wordt verwezen naar paragraaf 2 van de instructie van den rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied ter uitvoering van de verordening nr 198/1941 betreffende de regeling van het uitoefenen van een be roep door Joden van 30 Juni 1942. Artikel 5,. (1) Joden is het betreden van spoor wegemplacementen en het gebruikmaken van alle openbare en particuliere ver voermiddelen verboden. (2) Uitgezonderd zijn: (1) Het benutten van ponten; (2) Het fietsen binnen de gemeente Amsterdam (3) Gebruikmaking van bakfietsen voor goederenvervoer voor zakelijke doeleinden voor zoover de uitoefening van hun beroep toegestaan is; (4) Het vervoeren van ernstige zie ken met een ziekenwagen en het vervoe ren van invaliden met speciale voertui gen; (5) Gebruikmaking van stadsver- keersmiddelen door den bezitter van een door de Rüstungsinspektion Niederlande voofgesteldè en door Sicherheitspolizei verleende rijvergunning; (6) Gebruikmaking van de spoor wegen met een door de Sicherheits- pohzei afgegeven reisvergunning. (7) Gebruikmaking van Verkeers middelen door bezitters van een door de Zentralstelle für Jüdische Aus- wanderung Amsterdam afgegeven reisvergunning. (3) Joden, die in deze gevallen van openbare verkeersmiddelen gebruik mogen maken, moeten plaats nemen in de laagste klasse (rookafdeeling). Zij mogen slechts dan instappen en zitplaatsen innemen, wanneer er vol doende plaats voor niet-Joodsche rei zigers is. Artikel 6. Aan Joden is het verboden van openbare telefooninstallaties gebruik te maken.* Artikel 7. Jood in den zin van deze verorde ning is hij, die in gevolge artikel 4 der verordening nr 189/1940 over de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. Artikel 8. Uitvoeringsbepalingen en verdere uitzonderingen op de bepalingen 1 6 worden in het „Joodsche Week blad" bekend gemaakt. Artikel 9. Hij, die in strijd handelt met de be palingen der artikelen 16, dan wel deze ontduikt, wordt voor zoover ingevolge andere voorschriften geen zwaardere straf is bedreigd ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en geldboete van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen. Aan dezelfde is onderhevig hy, die een ontduiking dezer bepalingen in de hand werkt, deze mogelijk maakt, of daarbij zijn medewerking verleent. Het nemen van maatregelen op het gebied der Sicherheitspolizei blyft hierdoor on aangetast. Artikel 10. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's Gravenhage, 30 Juni 1942. De Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid, RAUTER, SS-Gruppenführer und General- leutriant der Polizei. Op grond van artikel 2 der veror dening nr 198/1941 betreffende de re geling van het uitoefenen van een beroep door Joden bepaal ik: Artikel 1. Aan Joden is het verboden werk zaam te zijn als vendumeester, pandbe- leener, arbeids- of beroepsbemiddelaar, voorlichter in zake beroepskeuze, econo- sche, financieele en belastingaangelegen heden, drogist, huwelijksmakelaar of gids voor vreemdelingen. Artikel 2. (1) Aan Joden is het verboden werk zaam te zijn als accountant, evenals op het gebied van het bijzonder onderwijs of van de paramedische beroepen, tenzy' deze werkzaamheid uitsluitend ten be hoeve van een Jood geschiedt. (2) Onder paramedisch beroep in den zin van het vorige lid wordt verstaan het beroep van leeraar in de heilgymnastiek, van natuurgeneeskundige, van oculist, van chiropodist (manicure en pedicure), van bandagist, van masseur, van schoon heidsspecialist en van kapper. Artikel 3. (1) Aan Joden is het verboden werk zaam te zijn als straatventer, met uit sluiting op het gebied van den handel ih goederen van oude metalen, lompen en afval. (2) Voor het- gebied der gemeente ^Amsterdam of voor bepaalde gedeelten van dit gebied kan aan Joden, op ver zoek van den gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de geméfente Am sterdam, ontheffing van het verbod van het eerste lid worden verleend. Voor de ontheffing zijn rechten verschuldigd. Artikel 4. Een werkzaamheid in den zin van de artikelen 1 en 2, zoomede werkzaamheid voor welke geen ontheffing in den zin van artikel 3 bestaat of wordt verkre gen, mag tot en met 31 Juli 1942 wor den uitgeoefend, voor zoover dit ge schiedt ter vervulling van een bij het in werking treden van deze verordening bestaande overeenkomst. Artikel 5. (1) Jood in den zin dezer instructie is hy', die ingevolge artikel 4 der ver ordening nr 189/1940 betreffende het aangeven van ondernemingen Jood is of als Jood wordt aangemerkt. (2) Handelingen in strijd met de be palingen dezer instructie worden ge straft met de in artikel 6 der verorde ning nr 138/1941 betreffende de hand having van de openbare orde, zooals ge wijzigd bij de verordening nr 182/1941, vastgestelde straffen. Artikel 6. Deze instructie treedt in werking op den dag harer afkondiging. 's Gravenhage, 30 Juni 1942. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied: Namens dezen: Dr HANS FISCHBöCK, Confimissaris-Generaal voor fi nanciën en economische zaken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1