«DAGKALENDER DINSDAG 30 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 226 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND aL J. A. van Rompu. f BINNENLAND Bedrijfsorganisatie v. akkerb.producten. Mersa Matroe veroverd - Talrijke gevangenen en groote buit - Duitsche vorderingen bij Sebastopol - De ontmoeting tusschen Churchill en Roosevelt. UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week-* abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bg contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Adv. in deze rubriek by vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred,: A. DE LANGE GOES. Op 86-jarigen lëeftyd overleed Zater dagmorgen te Terneuzen de heer J. A. van Rompu. Het past zeker, aan dozen man, die aan het maatschappeiyk leven in Terneuzen en Zeeuwsch-Vlaanderen een lange reeks van jaren mede leiding heeft gegeven en die niet minder dan 44 jaren lid van Gedep. Staten van Zeeland was, een woord van dankbare nagedach tenis te wyden. Hy was niet iemand van veel woorden. Hy sprak weinig en zacht en het scheen zelfs wel in de Statenzaal, dat hij zich ook in het geheel niet toelegde om een voorstel met kracht van woorden te ver dedigen. Het was soms de pers werkelijk niet mogelijk om zijn argumenten op papier vast te leggen, omdat het haar niet gelukte zijn woorden te verstaan. Wie hem meer van nabij leerde ken nen, ontdekte in hem een man met veel practische kennis en rijke, zakelijke er varing. Ook een vriendelijk en welwillend man, die gaarne, als het mogelijk was, anderen, voor wie zijn hulp werd inge roepen, ter wille was. n In 1892 tot lid der Prov. Staten geko zen, werd hij reeds in 1895 tot lid van Gedep. Staten benoemd. Onafgebroken had hij daarin tot 1939 zitting, wat wel een unicum zal zijn. In het bijzonder voelde hij zich aange trokken tot de verkeersbelanger. in ons gewest. Op dit gebied viel veel te verbe teren en vooral aan de bootdiensten wijdde hij zich met volle kracht. Van de commissie voor deze böotdiensten werd hij\ reeds. in 1898 voorzitter, in welke kwaliteit hij wel de admiraal van de Zeeuwsche provinciale vloot werd ge noemd. Groot was de evolutie die deze diensten doormaakten, zoodat irien be gin 1940 beschikte over een aantal groo- te, snelvarende boo'en. Tal van verbeteringen zijn op verkeers gebied onder zijn leiding tot stand ge bracht. Wij herinneren er ook aan, dat hij behoorde tot de oprichters van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg-Mij, ter wijl hij op handels- en industrieel gebied in Zeeuwsch-Vlaanderen tot de vooraan staande personen mocht gerekend wor den. Van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Terneuzen was hij bijna een halve eeuw voorzitter en éérst op 31 Dec. 1941 legde hij deze functie neer. De heer Van Rompu was een Zeeuwsch- Vlaming in hart en nieren. Voor de be langen van zy'n woonplaats (wij denken aan de haven en het ziekenhuis van Ter neuzen) stond hij altijd op de bres. In hem is een der voormannen van de oude garde heengegaan, die veel eri vruchtbaar werk mocht doen, die lief en leed, voor- en tegenspoed, ook in zijn pu- blieken arbeid heeft gekend. Aan de jongeren de taak de belangen van de gemeenschap even naarstig te' behartigen. Het bestuur van de bedrijfsorganisatie voor akkerbouwproducten is als volgt samengesteld: K. L. Gaaikema Schuirin- ga te Haren, voorzitter; D. Koudijs te 's-Gravenhage, ondervoorzitter; J. P. F. Janssen te Amsterdam, Ir W. H. van Leeuwen te Delft, J. Schouten te Kapelle a/d IJssel, K. de Vries Jr te Groote IJ- polder, G. J; Weusterink te Vorden. Bij besluit van het bestuur van de bedrijfs organisatie voor akkerbouwproducten zijn benoemd tot directeuren van even- genoemde bedrijfsorganisatie H. M. Abraham te 's-Gravenhage en Ir A. H. Boerma te Voorburg; tot plaatsvervan- - gend directeur H. S. Sievers te 's-Gra venhage en tot assistent-directeur Ir J. A. P. Franke te Voorburg. Bij besluit van het bestuur van de bedrijfsorgani satie voor akkerbouwproducten is be noemd tot-secretaris van evengenoemde bedrijfsorganisatie Mr J. van Aartsen te 's-Gravenhage, Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij zijn benoemd tot directeuren van het aan de bedrijfs organisatie voor akkerbouwproducten verbonden aan- en verkoopbureau: H. M. Abraham te 's-Gravenhage en Ir A. H. Boerma te Voorburg. Vertrek Generaal Seyffardt. Zaterdag j.l. is de commandant van het Vrijwilligerslegioen Nederland, de luitenant-generaal H. A. Seyffardt, in 1 gezelschap van mr Tuinstra, hoofd van de juridische afdeeling van het hoofd- kwartier van het Vrijwilligerslegioen, en den heer H. W. Th. Ruyters, pers chef van het Vrijwilligerslegioen, naar Graz vertrokken, waar hij een bezoek zal brengen aan de vrijwilligers, die daar in opleiding zijn. Voorts zal generaal Seyffardt van 7sne4^0^e^en^e^ gebruik maken om een o0-tal pakketten uit te reiken, de eer ste van de ruim 3000 z.g. voorjaars pakketten, welke door de zorgen van net hoofdkwartier van het Vrijwilligers- egioen aan de Nederlandsche strijders worden afgezonden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In Noord-Afrika rs hedenmorgen de door diepe defensiestellingen en talrijke mijnenvelden versterkte vesting Mersa Matroe tegen taaien vijandelijken tegen stand stormenderhand veroverd. Meer dan 6000 Engelschen werden ge vangen genomen, 36 pantserwagens stukgeschoten en talrijke batterijen ver nield. Omvangrijk oorlogsmaterieel viel in handen van de Duitsche en-Italiaan- sche troepen. Bij de bestorming heeft zich de Duitsche 90ste lichte divisie bij zonder onderscheiden., Ih het vesting-gebied van Sebas topol hebben Duitsche en Roemeen- sche troepen, door sterke luchtstrijd krachten 'ondersteund, met een stout- moedigen aanval den overgang door het diepe dal van Tsjecherna geforceerd, waarna zij de sterke stellingen van de Sapoen-hoogte, die deze omgeving be- heerscht, zijn binnengedrongen. In de gevechten om de vesting zijn in den laatsten tyd, van 7 tot 28 Juni, 15.667 gevangenen gemaakt, 221 'kanonnen en 462 granaatwerpers buitgemaakt of ver nietigd, 2569 bunkers veroverd en 112.644 landmijnen gelegd. Ten Oosten van de Donets zijn bij de defensieve acie tegen Verscheiden- plaatselijke aanvallen vijftien pantser wagens van den vijand stukgeschoten. Bij nachtelijke luchtaanvallen op sta tions bij den bovenloop van de Don, die voor den aanvoer der Sowjets van be lang zijn, werden veertien transporttrei nen door onze bommen vernietigd. In den middelsten frontsector verloor de vijand bij geslaagde aanval len van onze stoottroepen 332 gevan genen en 900 dooden; een luchtafweer- batterij en 216 bunkers en onderkomens werden vernietigd. Zware artillerie van het leger nam industriebgdrijven van Leningrad en het scheepsverkeer in de Golf van Kroon stad krachtig onder vuur. In het gebied van Moermansk wierpen formaties gevechtsvliegtuigen en Stuka's spoorweginstallaties en op slagplaatsen in brand. Escorteerende jagers schoten 12 vijandelyke vliegtuigen neer zonder zelf verliezen te ïyden. In No*ord-Afrika zijn de Brit- sche troepen ten Zuiden van Mersa- Matroe opnieuw verslagen en tot den verderen terugtocht naar het Oosten gedwongen. Daarby leed de vijand zware verliezen aan pantserwagens. Het sterk verdedigde Mersa Matroe werd omsin geld en de vervolging van den vyand voortgezet. Formaties der Duitsche en Italiaansche luchtmacht deden doeltref fende aanvallen op Britsche defensie stellingen en bombardeerden vijandeiyke colonnes, die op den terugtocht waren. Formaties jagers beschermden het ge vechtsterrein boven het pantserleger en schoten, zonder zelf verliezen te lyden, tien vyandeiyke vliegtuigen neer. In'den ravitailleeringsdienst naar Noord-Afri- kaansche havens schoten commando's boordafweergeschut der Duitsche ma rine op 27 iuni zes Britsche bommen werpers neer. In de Middel la ndsche Zee bracht een Duitsche duikboot een voor Haifa bestemd tankschip en een vraóhtschip met tezamen 5000 b.r. ton tot zinken. Op Malta werd in den afgeloopen nacht het vliegveld Halfar gebombardeerd. Aan de Zuid-Westkust van Enge land wierpen in den afgeloopen nacht vrij; sterke formaties gevechtsvliegtui gen-deels van geringe hoogte een groot aantal bommen van zwaar kaliber en duizenden brandbommen op voor den Oorlog belangrijke installaties. Italiaansch weermachtsbericht. Mersa Matroe is heden ochtend veroverd. Nadat het verzet der vijandelijke pantserstrijd krachten ten Zuid-oosten van Mersa Ma troe gebroken was, zetten de gepant serde en gemotoriseerde eenheden van de As haar opmarsch naar het Oosten voort. In het verloop der verbitterde gevechten van gisteren en van de be zetting van de vesting, werden ruim 6000 gevangenen gemaakt. 36 pantser wagens en een groot aantal kanonnen en 'automobielen werdén vernield of buit gemaakt. De luchtmacht heeft een levendig aan deel gehad in de operaties te land. Con centraties -materiaal en automobielen werden gebombardeerd en met de boord- wapens beschoten. In de haven van Mer sa Matroe werden twee schepen getrof fen en een daarvan in brand geschoten. Zeventien Engelsche vliegtuigen werden in luchtgevechten neergeschoten. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen deden aanvallen op de steunpunten van Luca en Micabba. De Britsche terugtocht in Afrika. (D. N. B.). Het 8e Britsche leger trekt terug in Oostelyke richting, hevig in het nauw gebracht door de achtervolgen de Duitsch-Italiaansche troepen. De snel le vorderingen van Rommels troepen dwingen den tegenstander zijn oorlogs tuig en zyn vrachtauto's achter te laten en zijn gepraepareerde stellingen te laten schieten en meer naar het Oosten nieu we verdedigingsstellingen te betrekken. De besprekingen te Washington. (D. N. B.). Na den terugkeer van den Britschen mini ster-president, Churchill, heeft de Britsche berichtendienst een verklaring gepubliceerd, waazin gezegd wordt, dat bij de besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill alle belangrijke problemen van den oorlog, die op ieder continent en op alle zeeën gevoerd wordt, behandeld zijn. Ten aanzien" van de pro ductie van oorlogsmaterieel van allerlei aard heeft het overzicht „over het ge heel genomen" een optimistisch beeld te zien gegeven. De eertijds geraamde pro ductie, zoo verklaart het communiqué, heeft haar maximum nog niet bereikt. Als gevolg van de groote uitgestrektheid der fronten, zoo wordt verder gezegd, is het transportvraagstuk het belangrijk ste van alle. De duikbootoorlogvoering der as-mogendheden blijft nog steeds zware offers aan vrachtschepen eischen, doch door den scheepsbouw nog intensie ver ter hand te nemen,- zullen de kansen van den duikbootoorlog verminderen. ''De verbondennaties zijn het nog nooit zoo hartelijk-eens geweest als thans het ge val is. Zij waardeeren en erkennen den tegenstand der bolsjewisten tegen Duitsehland en verheugen zich eveneens over het verzet van het Tsjoengkingleger De militaire raadslieden hebben diep gaande besprekingen gevoerd ovér de operaties die tegen Japan zullen worden gevoerd om Tjoengking -te steunen. Vervolgens wordt verklaard, dat op de conferenties te Washington de aan staande operaties in alle bijzonderheden zijn besproken, die de Duitsche krachten van den aanval op de Sovjets zullen af leiden. Churchill en Roosevelt zijn van "meening, dat er geen twijfel aan bestaat, dat het totale beeld voor de overwinning der geallieerden gunstiger is dan in Aug. of Dec. van het vorige jaar. Generaal Ritchie vervangen door generaal Gort? (A.N.P.) Volgens een bericht van Uni ted Press weigert men in officieele Brit sche kringen commentaar te geven op Het' bericht uit Johannesburg, dat i lui tenant-generaal Ritchie is ontheven'van zyn functie als commandant van het achtste leger in Egypte. Anderzyds verluidt, dat een nieuwe be velhebber van het achtste leger is be noemd-, en wel generaal Gort. Mannerheim bij Hitier. (D.N.B.) De maarschalk van Finland, baron Mannerheim, heeft Hitier een te genbezoek gebracht. De ontmoeting der twee mannen, die in diepe soldateske verbondenheid op het slagveld den bestaansstrijd van hun vol ken tegen het bolsjewisme voeren, stond in het teeken van hartelijke vriendschap. Het bezoek gaf gelegenheid tot diep gaande militaire besprekingen der we- derzijdsche opperbevelhebbers. Twee Italiaansche generaals gesneuveld. (Stefani.) Generaal Ettore Baldas- sarre, commandant van een Italiaanêch legercorps, en generaal Guidp Piacenza zijn tijdens den strijd op Egyptisch grondgebied in den ochtend van 26 Juni op het veld van eer gevallen. Burgemeesters. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De commissaris voor Bestuur en Ju stitie heeft op grond van par. 3 der verordening nr 108/40 (vierde verorde ning over bijzondere bestuursrechtelijke maatregelen) in verbinding met par. 4 alinea 1 der verordening nr 3/40 over de uitoefening der regeeringsbevoegd- heden in Nederland, de volgende perso nen tot burgemeester benoemd: H. Vitters-Jr, koopman te Castricum, tot burgemeester van Zaandam A. Aeckerlin, gemeente-ambtenaar te Maassluis, tot burgemeester van Zwijndrecht; J. C. Hesselink, koopman te Ruurlo, tot burgemeester van Herwen en Aafc-t. Economische publicaties. Verschenen is No. 11 van de Eco nomische Publicaties van de Ned. Mid- denstandsbank. Daarin worden de finan cieringsproblemen besproken van den kleinhandel in fotogransche artikelen, - van den detailhandel in electrotechnische artikelen en van banketbakkeryen. 1 BONNEN VOOR VOEDINGS- MIDDELEN. 28 Juni tot en met 4 Juli 1942 33 A Brood4 rants, brood of gebak 33 B Broody2 rants, brood of gebak. 33 Beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 33iA Vleesch 1 rants, vleesch of vl.- waren. 33 B Vleesch *4 rants, vleesch of vl.- waren. 33 A aardapp. kg aardappelen. 41. 42 Tabak 1 rants, tabak. 09 Cigaretten 1 rants, cigaretten.2) 14 Juni tot en met 11 Juli 1942. 327 algem. 1 kg suiker. 328 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 329 algem. 500 gr. jam. 317, 318, 319, 320 algem, 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-25, 4-26 res. 250 gr. rijst. 330 algem. 250 gr. peulvruchten. 331 algem. 250 gr. gort. 332 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 322, 323, 324, 325, 326 algem. 100 gr. kaas. 31A t/m- 34 A melk 3% liter melk. 31B t/m 34 B melk 1% liter melk. 31 versnaper. 100 gr,, chocolade. 32 en 34 versn. 100 gr. suikerwerk. 33 -versnaper. 400 gr. chocolade of sui kerwerk. 25 Juni tot en met 4 Juli 1942. 32 Boter y2 rants, boter, 32 Veti/2 rants, boter, marga rine of vet. Bijzondere rantsoenen. 14 Juni11 Juli. 333, 334 algem. 250 gr. peulvruchten. 20 Juni tot en met 11 Juli 1942. 321 algem. 250 gr. gort of gortmout. 28 Juni tot en met 4 Juli 1942. R 3 Tabak2 rants, cigaretten.x) Diverse artikelen. 29 Juni tot ep met 8 Aug.'1942: 30, 31, 32 Reserve: serviesonderdeelen. 14 Juni tot en met'22 Aug. 1942. 01 petroleüm2 liter petroleum. 11 Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en Ü5 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01 en 02 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet)-. 1 Juni tot en met 30 Juni 1942. 800 algem. 1 rants, zeep. K zeep,1 rants, zeep. K toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942, U textiel (mannen)50 gr. scheerzeep. x) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) Vrouw, personen van 25 j. en ouder. DINSDAG 30 JUNI 1942. Gedenk des woords, tot Uw knecht gesproken, op hetwelk Gy my hebt doen hopen. Psalm 119 49. Zon op onder 5.23 22.04 Maan op onder 23.24 7.53 De publicatie eindigt met een opsom ming van blijkens de ervaring veel voor komende financieringsfouten. De 9.000.000-ste Nederlander. Op 1 December 1941 werd de 9.000.000- ste inwoner van Nederland geboren. Bij verder onderzoek is gebleken, dat de 9.000.000ste was: Martinus Jacobus Krijtenburg, zoon van de familie J. Krijtenburg te Voorschoten. Gisteren heeft ten huize van de fa milie Krijtenburg in tegenwoordigheid van den Burgemeester, de overhandi ging plaats gehad vande premie van f100.van het weekblad „De week in Beeld". WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 1 Juli 1942. 's Morgens tot 5.23 u. 's Avonds van 22.04 u. N.V. Stoomtram Walcheren/. In de Maandag gehouden aandeelhou dersvergadering waren 51 aandeelen ver tegenwoordigd, uitbrengende 37 stem men. Het jaarverslag, de winst- en ver liesrekening en de balans werden goed gekeurd. Tot commissaris werd herkozen dhr Mr J. J. Heijse te Middelburg. Tramlocomotief ontspoord. Vrijdagmiddag is te" Philippine een locomotief van de Z.V.T.M. ontspoord, waardoor 'de trams 1% uur oponthoud hadden. Korfbal. Zaterdag zyn voor de afd. 3 b de volgende wedstrijden gespeeld: Volharding IH trok naar Zeelandia H, alwaar ze een gelijk spel (33) wist te behalen, Vios n ging by Unitas II in Kloetinge op*bezoek, met al^ resultaat een 52 overwinning voor Unitas II. De 5 Juli Laatste kwartier. 13 Juli Nieuwe maan. SCHOLINGSSAMENKOMST VAN N.S.D.A.P. EN N.S.B. In een gemeenschappelijke vergade ring van het district Brabant van de N.S.D.A.P. en van de N.S.B. te Breda voerde het eerst de heer H. Kullmann, plaatsvervangend scholingsleider der N. S.D.A.P., het. woord. Hij ging de oorza ken van het huidige wereldconflict, in het bijzonder tot in hun geestelijken oor sprong, na en schetste breedvoerig de ontstellende gevolgen, die liberalisme en marxisme, beiden door juda beheerscht, over de wereld hebben gebracht. Scherp formuleerde hij vervolgens de eischen, die het nationaal-socialisme aan enke ling, familie en staat stelt. De vormingsleider der N.S.B., Prof. Dr R. van Genechten, ging de noodlot tige invloeden na, die volksohtbindendde krachten in het Nederlandsche volk heb ben geoefend. In korte trekken schetste hij de kwade manipulaties der margari ne- en varkensjoden, die op kosten van de gemeenschap parisiteerden en mil- lioeenen verdienden. Met tal van voor beelden uit de jongste militaire proces sen illustreerde hij voorts de verwording van de wèerbaarheidsgedachte in het Nederlandsche volk. Ten slotte betoogde hij met nadruk, dat al datgene, wat zich in de wereld voltrekt, de staalharde, georganiseerde wil van enkele duizenden is, die den moed en de wilskracht bezitten alles te offeren voor hun ideaal. De plaatsvervangend leider der N.S. B., de heer C. van Geelkerken; gaf een schets van den ontwikkelingsgang der N.S.B. tegen de verdrukking in, temid den van de geestelijke en maatschappe- lyke verwording van het Nederlandsche volk. „Wij willen steeds weer tot dit volk gaan en niet moede worden het trachten te overtuigen van den ernst van ons ideaal." Spr. betoogde met vuur de nood- zakelykheid van een hechte onverbreke- lyke kameraadschap mët de Duitsche kamêraden in den strijd, dien Duitseh land voor de Germaansche volken en Europa op leven en dood voert. Als het tot het uiterste komt, goed, dan gaan wy tot het uiterste mee." Hauptdienstleiter Schmidt wees er op, dat twee jaar geleden Duitschers en Ne derlanders met de wapens tegenover el kaar stonden. Thans is in erkenning van elkanders rechten, krachten en waarden een dankbaar betreden weg ge vonden voor een onverbrekelyk gemeen- schappelyk samengaan. Vervolgens nam spr. stelling tegen het jodendom, waartegen hy nieuwe maatregelen aankondigdeZy zullen even arm daarheen terqgkeeren, van waar zij gekomen zijn. Wie dan nog met het jodendom sympathiseert zal op ge lijken voet worden behandeld. Nadat spr. met betrekking tot de groenten- en aardappelschaarschte aan zijn woord in Zeist had herinnerd en had betoogd, dat men voor den komenden winter geen angst behoeft te hebben, kondigde hij nieuwe verscherpte maat regelen tegen sluikhandelaren aan. „Hun dagen zijn geteld; van de duizenden ver oordeelden zijn er in de afgeloopen week reeds 800 in een kamp overgebracht, waar zij verplicht zijn te werken." On der groote instemming verklaarde spr. daarop, dat het geduld voor schryvers van smaadbriefjes aan ouders van ge vallen vrijwilligers ten einde is. Eenige van deze briefschrijvers zijn reeds ge pakt. Hier geldt geen pardon. Wie een held beleedigt, heeft zijn leven verspeeld. derde wedstrijd ging tusschen D.S.V. H en Togo IIlaatstgenoemde won met 60. In deze afd. is Zeelandia H nog ongeslagen. Middelburg. Bestrijding van den coloradokever. In de tijdvakken van 615 Juli en 22 Juli1 Aug. moeten de tweede en derde bespuitingen van het aardappelloof te gen den coloradokever plaats hebben, zooals uit een publicatie in dit nummer blijkt. Verduistering in dienstbetrekking. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den 25-jarigen A.' S. uit Meliskerke, wegens verduistering in dienstbetrekking. Aangehouden. Op verzoek van den inspecteur van politie te Goes is alhier aangehouden een minderjarig meisje, dat de ouderlijke woning in Goes was ontloopen. Zy is voor den waarnemenden

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1