-FSsrssè - VOOR W.RIVVAR VOtJtf w. GEMENGD NIEUWS FEUILLETON LAND- EN TUINBOUW WEER ZOOI GOED -PRODUCT! MARKTBERICHTEN HET EERSTE KIND. UIT DE PROVINCIE en volk leeft niet alleen in het hi den. maar ook jn het verleden en de toekpms'. Ieder mensch is een schakel in de lange ke'en van zijn voorouders en zijn nakomelingen. >e S.S. is een gemeenschap van sibben, die tezamen een weerbaar volk vormen. Treedt in ale rijen der Nederland- sche S.S. 4 De burgemeester heeft het straat- politiereglement aangevuld met het vol gende artikel: „Het is verboden op of aan den openbaren weg een rijwiel on beheerd te plaatsen, te hebben of te laten staan. Tusschen zonsopgang en zonsondergang is het in het vorige lid bepaalde niet van toepassing, indien het rijwiel niet voor onmiddellijk gebruik gereed is." Tholen en St.-Philipsland. Poortvliet. Het zoontje van A. C. J^roense had het ongeluk van den zol der te vallen, waarhij het zijn nek be zeerde. Bij het onderzoek van den ge neesheer bleek, dat een nekwervel was gekneusd. Overbrenging naar het zie kenhuis werd noodzakelijk geacht. (Z. Nsb.) Rammenas uit eigen tuin. Gedurende de geheele maand Juni en in den aanvang van Juli kan nog de be kende winter-ramenas worden gezaaid. Dit knolgewas houdt van een diep los- gewerkten, fijn verkruimelden, voedza- men, vochtigen grond. Versche stal mest en vloeimest zijn van nadeeligen mvioed op den smaak en kwaliteit. Men li oude daarmede wel rekening. v laoede rassen zijn: de ronde zwarte wiiner en de lange zwarte winter. Per v.ei'K. meter heeft men aan 2 gram zaad wei voldoende. De zaden worden uitgestrooid op rijen, die 2025 cm uit elkaar liggen. Nader hand worden de planten op de rij op 20 cm. uitgedund. Bij droog weer is het raadzaam om de aarde goed vochtig te houden. De plantjes bezitten dan mèer weerstand tegen de aardvloo. Uit oog punt van vruchtwisseling zaaie men geen ramenas op bedden, waar te voren ra dijs of koolraap, koolrabi of de bota nische verwante koolgewassen groeiden. De winterramenas wordt gerooid als het loof nog in vollen groei, dus nog groen is, dit is gewoonlijk omstreeks half of einde October. Indien .men ze dan nog verder laat groeien, kan het vrucht- vieesch houterig 'worden. Gedurende den winter wordt de rame nas op een koele, vorstvrije plek be waard. Dit kan in een kelder of kist met zand geschieden. Ook is het zeer goed om -ze dan buiten op de gebruikelijke wijze onder stroo en aarde in te kuilen. Er wordt beweerd, dat de smaak bij de ze laatste methode zuiverder blijft. De strijd tegen den clandestienen handel. Het was de politie ter oore gekomen, dat in een pand te 's-Gravenhage distri butiebescheiden en diverse goederen aanwezig moesten zy'n, bestemd voor den kettinghandeL In verband hiermee heeft de justitieele dienst een onderzoek ingesteld in het bewuste perceel. Dé politie trof daarin aan: 128 aardappel distributiekaarten, 231 aardappelbonnen, 90 eierbonnen, eenige honderden brood- HET HUISJE AAN PE HAVEN. 56) o— „Wat moet ik dan naar jouw mee ning metKees doen vraagt moeder Olieheerd. „Ja, dat weet ik niet. Maar baas moet-ie niet worden." „Dat zou beteekenen, tenminste zoo zie ik het, dat ik mijn eigen jongen weg smijt als een onnutte, terwijl het mijn plicht is, hem op het goede pad te hou den. Heeft een moeder niet voor haar jongen te zorgen? „Die plicht gaat zoover die gaat" meent de ander. „En voor het zieleheil van Kees heb je niet te zorgen, Johanna. Dat zal de Heere wel doen, als Die het tenminste noodig oordeelt. Kees is al een verlorene, zeg ik je. Je kunt het wel aan zyn ooger. zien." Ze zit weer op haar stokpaardje. Wjjselyk gaat moeder Olieheerd er niet verder op in. „We moeten nog eens praten, hoe we het zullen doen", zegt zij alleen. „Haast is er niet bij. Over een paar weken kun nen we wel eens onder elkaar er over spreken." Voor het moment is Keetje den mond gesnoerd Ze praten heel weinig meer. UIT DEN GROND NAAR PE KRAAN. Het bezoex aan net pompstation te Ossendrecht. Het terrein, waarover de „Zuid-Beve land" te Oss»ndrecht beschikt, is meer dan 100 h.a. groot en in de toekomst- zal dit indien mogelijk nog worden uit gebreid. De installaties, welke voor de watervoorziening noodig zjjn en de zich op het terrein bevindende dienstwonin gen nemen daarvan een klein deel in be slag.. Bij onze rondleiding over het terrein en door de machinehal, enz. was het de hoofdmachinist, de heer P. van Gijn, die ons uitvoerig van het watervyinpro- ces op de hoogte bracht. Om het water uit den grond te halen, heeft men een aantal putten geslagen. De diepte van deze wellen varieert van 3090 M. De plungerpompen in de machinehal pompen het „grondwater" op en brengen het naar de „scrubber". In dit gebouwtje bevinden zich 96 fon teinen, waaruit het ijzerhoudende wa ter omhoog spuit, en hier neemt het zuiveringsproces een aanvang. Temid den van vier „losse" muren, d.w.z. mu ren vyj losse op elkaar gestapelde stee- n^n, waarin talrijke openingen, kan de lucht rijkelijk toetreden en op het water inwerken. Het water valt nu door eenige grintlagen heen en komt dan in de fil ters. De Mij. beschikt thans over vijf van deze zuiveringsinrichtingen, welke nu juist oorzaak zijn, dat men niet meer water kan verwerken, want deze filters zijn aan het eind van hun capaciteit. In de filterkamers bevindt zich een laag fijn zand van een meter hoog, waardoor het water wegzakt. In het zand blijven nu de kleine ijzerdeeltjes, welke het water bevat, achter en het kristalheldere wa ter vloeit nu weg naar den reinwater- kelder. Dat die ijzerdeeltjes in het zand achterblijven, is duidelijk te zien wan neer een filter wordt schoongemaakt. Dat geschiedt dagelijks, waarbij de „fil terwachter" het bovenste laagje „roes tend" zand voorzichtig verwijderd. Dit zand iHiordt weer „gewasschen" en op nieuw benut, jaar in jaar uit. Bij de nieuwe filter, welke men nu bouwt, wordt een waterspoeltank geplaatst, waar door deze zandreiniging automatisch plaats vindt, hetgeen een enorme ver betering beteekent. 1 Vanuit de reinwaterkelder wordt het water door de dieselpompen in de lei ding geperst naar de watertorens. Wie op Zuid-Beveland kent niet den watertoren bij Goes? Deze heeft een in houd van 1200 kub, M. en voorziet de aangeslotenen van zuiver water, Men kan in het pompstatioii steeds nagaan, hoeveel water zich in den toren bevindt. Het is wel eens voorgekomen dat deze geheel leeg stond door het groote ver bruik. Teneinde nu bezuiniging 'in ae hand te werken, heeft de direptie van de „Zuid-Beveland" reeds verschillende I maatregelen genomen en men is nog bezig deze ten uitvoer te leggen. Zoo is b.v. de druk op de kranen verminderd en iedereen zal dit in zijn woning weieens bemerkt hebben, toen hij bv. op de boven verdieping de kraan openzette, terwijl men beneden ook de kraan liet loopen. Men kreeg toen boven maar een heel dun straaltje of zelfs geheel geen water. Bovendien worden in tal van closet inrichtingen betonnen blokken in de stortbakken gelegd, waardoor deze bak ken ongeveer een liter water minder kunnen bevatten. Vele kleintjes Wij Jiebben hiermede het voornaamste wat wij gezien en gehoprd hebben op deze interessante excursie aan onze lezers doorgegeven. Er zou zeer zeker nog meer te vertellen zijn over aard lagen en de finesses van de zuivering, d'och dan zou het doel van deze uiteen zetting worden voorbijgestreefd. Dit was den „Bevelanders" in het kort te laten zien wat er alzoo gebeuren mo.et voor dat het heldere water uit de kraan stroomt en tevens iets mede te deelen omtrent de toekomstplannen van de waterleidingmaatschappij. Eén ding willen wij nogeens herhalen. Laat men zuinig zijn met het leiding water. De directie doet wat zij kan om het euvel van de momenteel te geringe capaciteit van het pompstation op te voeren. En indien het verloopt, zoo. als men dit denkt en ook verwacht, zal het ergste leed over eenigen tijd verholpen zijn. De directie zou het betreuren tot dras tischer maatregelen te moeten overgaan, want zij wenscht de verbruikers, in alles ter wille te zijn. ..En indien men van zijn kant de aan wijzingen van de maatschappij opvolgt, zal de goede verstandhouding tusschen de „Zuid-Beveland" en Zuid-Beveland zeker bestendigd blijven. 1 werd aangetroffen. Inmiddels wordt nog steeds door tal- looze vrijwilligers in de omgeving in bosch en heide gezopht. Hittegolf. Uit Londen wordt gemeld: Volgens berichten uit Bombay wordt de streek van Lucknow geteisterd door een geweldige hittegolf. In vijf da gen zijn in Lucnow alleen 18 Europeanen dor de hitte bevangen en gestorven. Ook onder de Indiërs eischt de hitte talrijke slachtoffers. (D. N. B.). i ls no TandPaS? k\oeke Caslrpr vootdeeUgf' met F gctiuimbette 3 lten, Wf -Zen to ge, scbuim- GROOTE tube 65 ct. Normale tube SS ct. bonnen, tientallen algemeene bonnen en een aantal boter- en vetbonnen en ver- snaperingenkaarten. Bovendien nog: zes kilogram koffie, eenige kammen en pa ren schoenen en 600 sigaren. De bewoonster, de 44-jarige N. T. K., die zeide van niets af te weten, werd aangehoudennaderhand werd ook haar echtgenoot, de 43-jarige keiiner J. T., ge arresteerd. Het echtpaar is in bewaring gesteld. Bescheiden en voorraden zijn in beslag genomen. Ongeval op onbewaak te n overweg. Maandagmiddag omstreeks 2 uur is op den onbewaak- ten overweg aan den Slachthuisweg te Hoek van Holland een vrachtauto door een electrischen trein uit de richting Hoek van Holland gegrepen. De beide personen, die zich in de cabine bevonden, de 41-jarige J. B. uit Schiedam en de 28-jarige J. W. L. uit Rotterdam, wer den op slag gedood. De vrachtauto werd volkomen vernield. .Groote bontdiefstal. Acht bontmantels en vijftig coupons stof, die in totaal een waarde van twaalf dui zend gulden vertegenwoordigen, zijn in den afgelöopen nacht gestolen uit een modemagazijn aan het Rokin te Amster dam. De inbrekers hebben het tuimelraam boven de winkeldeur geforceerd en'zijn hierdoor naar binnen geklauterd. De daders'kozen dezen weg, nadat zij eerst het hek voor den winkel hadden gefor ceerd en tevergeefs geprobeerd hadden de winkeldeur met breekijzers open te breken. De deur was met vier sloten zóó goed dicht, dat de dieven deze poging ten slotte maar hebben opgegeven en met groote moeite naar het tuimelraam zijn geklommen. Zij moeten langs den- De buurvrouw, die koffie heeft gezet en broodjes gesmeerd voor het gezelschap, komt weer binnen. Keetje Kloet mokt. Zij kan het niet zetten, dat dat mensch haar op de wijze van daareven heeft tpe- gesproken. Iet3 later is het vertrek vervuld van geroezemoes: het gezelschap is terug gekeerd. Er wordt koffie gedronken. Dominee Steenman slaat een kopje niet af, maar dan moet hij toch vertrekken. Er is meer te doen. Dat begrijpen ze. Keetje Kl^et waagt het opeens, haar stem uit te zetten. Ze kijken er van op. „Dominee, mag ik eens wat vragen?" „Wel zeker", zegt die beminnelijk. Terwijl hij ruim eën uur geleden sprak in dezen kring, heeft hij bemerkt, dat zij het niet eens was met zijn beschou wingen. Hij zag het wenkbrauwfronsen en haar heele houding wees uit, dat zij van andere gedachten was. In het rijtuig heeft hij Alex van Straten gepolst, om te weten te komen, wie zij eigenlijk was. En toen hij den naam Johannes Vijvere hoorde, wist hij natuurlijk reeds genoeg. Maar hij had zich direct voorgenomen voor het geval zij hem aan den tand zou willen voelen, er niet op in te gaan een begrafenis is niet de plaats, om over theologischeonderwerpen te discus sieeren. „U hebt gezegd, dat mijn zwager in dec heme! is, Roe weet u dat? Zoo een zelfden weg naar buiten zijn gekomen, nadat zij eerst de bontmantels en de stoffen door het open tuimelraam had den gegooid. De buit is zoo groot, dat de daders van een of anderen wagen ge bruik moeten hebben gemaakt om alles te kunnen vervoeren^ De recherche is in samenwerking met den dactyloscopischen dienst, bezig met het instellen van een onderzoek. D o o de 1 ijke ongelukken. Op het Soendaplein te Haarlem is een met grint geladen vrachtauto tegen een autobus gebotst, waardoor de bus in aan raking kwam met een wielrijdster, de 25-jarige mevr. v. L. uit Haarlem. Zij viel en werd door de bus overreden, waarbij de dood onmiddellijk intrad. Gisteren is in de Jonker Frans straat te Rotterdam de 81-jarige K. D. toen hy met een zakje hout den rijweg wilde oversteken, gegrepen door een in volle vaart rijdende tram. Met een sche-9 delbasisfractüur is hij naar het zieken huis vervoerd, waar hij in den loop van den middag is overleden. De vermiste Hilver sum s c h e jongen. Er zijn bij de Hilversumsche recherche aanwijzin gen binnengekomen, welke doen hopen, dat men toch nog eènig spoor van den vermisten knaap, Hans van der Poel, die in het begin dezer maand spoorloos verdween, zal vinden. Er is n.l. dezer da gen in de omgeving van het zwembad Crailo een van de banden ontdaan jon- gensrijwiel gevonden, dat vermoedelijk van den vermisten jongen afkomstig is. Bedoeld rijwiel zou zijn gevonden door een klein meisje, dat daarvan aan haar ouders kennis gaf, hoewel door een 60- tal vrijwilligers reeds eerder die plaats was afgezocht en het rijwiel tpen niet D^BBELMj^N voudig is het toch niet". „Dat is, hoe u het beschouwt. Het is eenvoudig en het is niet eenvoudig. Ik wil daarover graag èens met u praten. Als u mij uw adres zegt, wS ik wel eens komen, als u het goed vindt". „Neen, neen, dat gaat niet", ant woordt Keetje beslist. Stel je voor, dat de lui van het lo kaal er achter kwamen, dat die dominee bij haar op bezoek was geweest! Johan nes zou haar' geen moment meer vriende lijk aanzien! „U kunt ook bij mij aan huis komen. Zeg u maar, wanneer. Dan kunnen we er eens rustig over praten. Men moet tijd en plaats kennen. Ik vind een begrafenis nu eenmaal niet de meest geschikte plaats, om te gaan redetwisten. Want u is' het niet met de opvatting, die hier heerscht eens, dat heb ik wel gemerkt. Dat is uw recht natuurlijk. Maar thans moeten we daarover niet gaan twisten.. Dus u komt eens bij mij?" ,,'kZal nog eens zien", zegt Keetje stug. En dan wéét dominee Steenman, dat zij niet komen zal. Zoo zijn zulke men- schen nu eenmaal. Hij neemt afscheid. Als .er gegeten is, verdwijnt de een na den ander van de naaste familie en de kennissen. Alleen „eigen" blijft ten slotte over, (Wordt vervolgd.) Aardappelen werden gerooid. Tal van volkstuinders in j" dei Vecht- en Veenstreek zijn de laatste dagen tot de onaangename ontdekking gekomen, dat onbevoegden hen een I handje hadden geholpen bij het rooien I van aardappelen. De aardappeldieven 1 gaan zeer brutaal te werk. Nadat zij de aardappelen gerooid hebben, steken zij het loof weer in den grond, om zoodoen de den- schijn te wekken, dat de knollen er nog aan zitten. De politie is er nog niet in geslaagd een der aardappelrooiers op het spoor te komen. (Tel.) j Inbraken. De vorige week werd ingebroken in een leerlooierij te Rijen, waarbij een partij zooileder werd gestolen. Als verdacht van dezen dief stal werden door de marechaussee aan gehouden de twee gebroeders Z. uit Breda. Van R. uit Brede en P. uit Ter- I heydeü. Dit viertal bekende niet alleen de inbraak in de leerlooierij te hebben gepleegd, doch gaf tevens toe de hand te hebben in een geheele reeks andere inbraken en diefstallen te Breda en om geving. Zoo haddèn zij bijv. met hun yieren ook de inbraak gepleegd in een zeem- lederfabriek te Dongen, waar vpor een waarde van enkele duizenden guldens aan zeemlappen werd buitgemaakt. De twee gebr. Z. bekenden voorts te zamen met Van R. een kippendief stal >op den Terheydenschen weg te Breda te hebben gepleegd. Hetzelfde drietal pleegde ook de inbraak in de lederfabriek Van Böck te Breda. De twee gebr. Z. braken verder te zamen met een derden broer en twee H.'s, vader en zoon, in bij de firma De J. te Breda, bij welkë inbraak thee werd gestolen. De drie gebr. Z. en de oudste der beide H.'s hebben ook nog ingebro ken in het gemeentelijk magazijn aan de Oude Vest. Ten slotte bekenden twee gebr. Z; nog den diefstal van twee rij wielen. Alle acht verdachten in deze, reeks inbraken zijn aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. (Vervolg.) Gaat men met sympathie en geduld de levensgeschiedenis van verschillende menschen na, dan ziet men, dat zij, die schijnbaar in een gelijk milieu zijn groot gebracht, geheel verschillende karakter eigenschappen laten zien. Meestal komt men dan tot de ontdekking, dat hun levensvoorwaarden in werkelijkheid ab soluut niet overeenkwamen. Natuurlijk mag men zich niet laten leiden door de meening van den niet ter zake kundigen volwassene, die heel andere punten van overeenkomst belangrijk acht, dan die, welke voor de ontwikkeling van het kind van overwegende beteekenis zijn. Zoo hebben wij ook bij het eenige kind niet steeds met hetzelfde eenige kind te doen, maar steeds weer met een ander. Slechts een ervaren oog zal het type terugvinden en wel aan een eigenaardige, tot gewoonte geworden houding van zelfverheerlijking, aan onveranderbare koelheid in den omgang mef andere menschen enz., hetgeen alles berust op een eenzame jeugd. Zoo hebben wij den eenigen zoon van een strengen vader en een uiterst zwak- l^e moeder niet zien opgroeien als den widebras, dien we daarna beschreven, maar als een koppigen, in zichzelf ge- keerden stiekemerd, die alleen werk aanvaardde, als dit naast het volle'leven lag. Hij kent zijn moeder alleen maar als een zieke, bedlegerige vrouw. Een hospitaalatmospheer, waar men op zijn teenen loopt, drukte op zijn jonge jaren. Het gevoelsleven van den vader was arm en*verdord; hij was hard in zijn eischen, wist zijn jongen nooit aan te moedigen en stond daarentegen steeds klaar met strenge tuchtmaatregelen diens koppigheid te breken. Het resultaat was, dat de jonden ge voelloos werd voor het verdragen van allerhande tegenspoed, hetgeen dit voor deel meebracht, dat hij zijn levensopga- ven kon ontwijken, waartoe hem ieder zelfvertrouwen ontbrak. De verweekelijking en vreesachtigheid der moeder' vormen ook de oorzaak, dat in gegoede kringen veel meer eenige kin deren voorkomen dan bij arbeiders. De toestand daar brengt overigens met zich mee, dat de nadeelen veel gemakkelijker opgeheven worden. Ook voor het eenige 1 kind heeft de arbeidersvrouw weinig tijd; ze kan hein niet zoo sterk afzonde- r.en. Hij moet al jong meehelpen. Daar bij konit nog, dat het gezin meer open staat voor menschen en problemen, wat voor den geestesgroei van groot voordeel is en wat dan ook voor een groot ge deelte maakt, dat arbeiderskinderen veel eerder zelfstandig worden dan die van beter gesitueerde ouders. Zij lee- ren zoo goed en kwaad het gaSt,1 hoe men met andere menschen^ kan verkee- ren, hoe men zelfstandig^ belangen moet verdedigen? hoe men vrienden verwerft. Het slot een volgende maal. Rotterdam. P. W. J. S. GOES. Veiling van 24 Juni 1942. Ker sen 2055, aardbeien 3240, doperwten 25, rabarber 6,j stoof sla 3.507, sjalot ten 7.50, zeekraal 8.5016 gld. p. 100 kg.; rammenas 814 gld. p. 100 bos, bloemkool 1215, kropsla 1.50—^kom kommers 6.5013 gld. p. 100 stuks. Middelburg. Veulenkeuring. Voor de veulenkeuring uitgaande van „Hippos" bestond héden groote belang stelling. 'Op het Molenwater stonden de veulens met hun moeders en andere jon ge paarden in lange rijen opgesteld, de meeste keurig uitgedost. Om kwart ovér elf werd een aanvang gemaakt met de keuring. Ongeveer 100 nummers moesten worden gekeurd, zoodat wij den uitslag morgen zullen publiceeren, Zomer op het land. De maaier scherpt zijn zeis. Pax Holland-v. Bemmel m Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost slechts mini mum 65 cent bij vooruitbetaling; iedere regel meer 13 cent (max. 8 regels). VERKOOP VAN ARTIKELEN UIT DE ETALAGE. Moet de winkelier desgevraagd artike len uit de etalage verkoopen? Over deze vraag schreef Mr F. J. J. Boelens, advo- 'caaf en procureur, in het Textielblad een korte beschouwing, waaraan wij het volgende ontPeenen. Het etaleeren vaJi een arikel moet ge zien worden als een verklaring van den winkëlier, dat hij het geëtaleerde artikel wil'verkoopen. Komt nu de klant -den winkel binnen en zegt hij, dat hij het ge- etaleerde voorwerp wenscht te koopen, dan is daarmede een koopovereenkomst gesloten, waarbij de winkelier vervolgens het voorwerp heeft af te geven en de kooper den prijs heeft te betalen. De huidige winkelier, die een bepaald voorwerp niet wenscht te verkoopen, blijkt dit te beseffen. Ten einde met een voorwerp, dat b'j niet wil verkoopen,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2