DAGKALENDER DONDERDAG 25 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 222 Niet bezorgd zijn. De strijd om Sebastopol - Ernstige scheepsverliezen voor de geallieerden - Onthullingen over een geheim verdrag tusschen Londen en Moskou. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes: Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkan toór Middelburg: Firma Boekhandel J. v J. FANOY, Nieuwe Noordweg 155 Abonnementsprys 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. r Burg 2628 en Telefoon no, 3128, CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND -Mmtesliia IS eest ps? alillisetsf.- ögê*uü- den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedgre regel meer (max, 8 regels) 41 cent: Qnaer letter ofmotto 10 ssnt sstrK Adv» te .de?e mfcriefe by - vösnsltbgtsltes» Bir,»Hoo£dred= s A, DE LANGE GOES,1 In Matth. 025—30 lezen wij, dat wij niet bezorgd zullen zijn voor ons leven, wat wij eten en drinken zullen noch voor ons lichaam, waarmede wij ons kleeden zullen. Een buitengewoon moeilijk woord voor dezen oorlogstijd. Hoe was onze houding in deze jaren van oorlog en distributie? Is niemand beforgd geweest voor zijn leven en het leven .zijner zaak? Was er geen bezorgdheid voor ons eten en drin ken en voor onze kleeding? Hoe was onze houding tegenover hetgeen dat dreigde^ Hoe is onze natuurlijke reactie/' op de maatregelen en bepalingen, die nog dage lijks komen? Laten wij het maar heel eerlijk zeg gen! God heeft ons allen ontdekt, dat wij deze waarschuwing hard noodig hebben, want wij waren erg bezorgd voor datgene, waartegen Jezus ons juist waarschuwde. Wij moeten ook erkennen, dat wij met al onze bezorgdheid niets zijifr opge schoten. Wij zeggen niet met onze voor zor gen. Maar onze bezorgdheid heeft niets to§ gedaan aan onze levensverlen ging op persoonlijk of zakelijk terrein. Preciès volgens de les van' den Heere Jezus, dat wij met onze bezorgdheid, geen el tot onze lengte kunnen toedoen. Zoo zijn wij overtreders van dit gebod vqn onzen Heiland. Maar wanneer wij dit zeggen, dan is er ook maar één weg, dien wij gezamen lijk hebben te gaan: de weg der schuld belijdenis. Laten wij elkander bemoedigen uit Gods Woord. Daar is geen andere bron, waaruit w(ij troost kunnen putten. Moeilijk is onze dagelijksche strijd, vol nederlagen, maar ook vol van verras sende bijstand en hulp. Ons staat immers de sterke Held ter zij, Dien God ons heeft verkoren? Hem is gegeven alle macht in hemel en op aarde. In Hem zijn wij, zwakkelingen van ons zelf, sterk. Laat ons dan ook elkander versterken, want: Wij reizen met elkander, Wij wand'len hand aan hand, D'een zij tot steun den ander Op weg naar 't Vaderland. BINNENLAND Inlevering aangiftebiljetten inkomsten belasting over 1941. Verschillende belastingplichtigen zijn tot 'dusverre in gebreke gebleven, het hun uitgereikte aangiftebiljet voor de inkomstenbelasting over het jaar 1941 ingevuld en onderteekend bij den desbe- treffenden inspecteur der belastingen terug te bezorgen. Aan deze belasting plichtigen zal, indien zij dit biljet niet alsnog binnen enkele dagen inleveren, ambtshalve een voorloopige aanslag' in de inkomstenbelasting over het jaar 1942 worden opgelegd. Er zal geen gele genheid bestaan tegen dezen aanslag be zwaren in te dienen. Een eventueel te x veel geheven bedrag "zal eerst bij de re- geling van den definitieven aanslag over 1942 kunnen worden verrekend. Een waarschuwing tot het inleveren van het aangiftebiljet over 1941 zal na deze ken nisgeving niet worden gezonden. Indien een belastingplichtige uitstel van de inlevering van zijn aangiftebil jet heeft verzocht, is hij, indien hem dit uitstel is of wordt verleend, niettemin verplicht op een daartoe door den in specteur te verstrekken formulier op gave te doen van zijn vermoedelijk zui ver inkomen over 1941. Levert de be lastingplichtige dit formulier niet bin nen den gestelden termijn bij den inspec teur in, dan zal ook aan hem ambtshal ve een voorloopige aanslag voor het jaar 1942 worden opgelegd. Voor zoover een inspecteur een ter mijn voor inlevering van de gegevens, benoodigd voor den voorloopigen aan slag voor 1942, heeft toegestaan, welke na. 1 Juli 1942 afloopt, wor<|t deze ter mijn door deze kennisgeving tot 1 Juli a.s. teruggebracht. De aanmelding voor het Nederlandsch "Arbeidsfront. Naar het Nederlandsche Arbeidsfront mededeelt, is in verband met de admini stratieve afwikkeling van de vele aan meldingen voor het lidmaatschap het ge neraal pardon, dat 30 dezer zou afto pen, met drie maanden verlengd. Nieuwe gevolmachtigde voor Amsterdam \T^e paJkisc°mttissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, Rijksminister yss-Inquart, heeft den gevolmachtigde voor de provincie Overijssel, dr Schroe- der, tevens benoemd tot gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam. Dr Schroeder wordt hiermede opvolger van senator Boehmcker, die totdusver gevolmachtigde was voor Amsterdam. bhJft daarnaast gevolmachtigde voor de provincie Overijssel. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werden op de uiterste landtong ten Noorden van de Sewernaja-baai nog verzet bie dende deelen van den vijand vernietigd. In het Oosten van het vestingfront doorbraken Duitsche en Roémeensche troepen in door kloven doorsneden en onbegaanbare bosch- en struikgewasge- bieden krachtig versterkte en taai ver dedigde vijandelijke stellingen en ver overden nieuwe verdedigingsinstallaties. De luchtmacht deed met formaties ge vechtsvliegtuigen geconcentreerde aan vallen op veld- en artilleriestellingen. De verliezen van den .vijand in den strijd bij S e b a s t o p o 1 bedragen in de periode van 7 tot 22 Juni 11.000 gevan genen en 158 stukken geschut. In hevige afzonderlijke gevechten werden 2014 aarden- en betonnen kazematten ver overd en 65.254 mijnen pnschadefijk ge maakt. In den Centralen secter van het Oostelijke front werden in het achter- waartsche gebied zuiveringsactie^ tegen bolsjewistische benden met succes voort gezet. Aan het Wolkof-front werd de ring om de ingesloten vijandelijke ge vechtsgroep, in weerwil van zeer moei lijke terreingesteldheden, in taaie ge- vechten nauwer aangehaald. Nieuwe ont zettingspogingen van den vijand mis lukten. IndeFinsche Golf brachten lichte gevechtsvliegtuigen een bolsje wistische motortorpedoboot tot zinken. Boven Moermansk schoten Duit sche jagers 11 vijandelijke vliegtuigen neer. InNoord-Af rikais het aantal der in de vesting Tobroek binnen ge brachte gevangenen tot 33.000 man ge stegen. Aan de Egyptische grens plaat selijke gevechten. OpMalta werd het bombardeeren van vliegtuigsteunpunten in den afge- loopen nacht met goede uitwerking voortgezet. Aan de Noordzeekust schoot een boot van de havenbescherming een Britsch gevechtsvliegtuig neer. Bij aanvallen van Britsehe bommen werpers op het Fransche en Bel gische kustgebied verloor de vijand over dag en des nachts 9 vliegtuigen. Eerste luitenant Schöenert behaalde boven de Duitsche Bocht zijn 19e en 20e nachtelijke overwinning in de lucht. De korporaal-matroos Ludwig heeft zich aan boord van een mijnenveger in den strijd tegen Britsehe motorkanpnneer- booten bijzonder onderscheiden. Wederom 20 scheper? tot zinker? gebracht'. (D. N. B.). Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: „Duitsche duikbooten hebben in den strijd tegen de Britsehe en Amerikaan- sche ravitailleeringsscheepvaart nieuwe successen behaald. Zij hebben van be schermde convooien op den Atlantischen Oceaan en.in de door de Amerikaansche marine krachtig beschermde kustwate ren' van Noord- en Midden-Amerika 20 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 102.000 brt. en een bewakingsvaartuig- -tot zinken ge bracht.. Vier andere schepen werdep door tor pedotreffers zwaar beschadigd." Itafiaansch weermachtsbericht. In zijn weermachtsbericht nr 757 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: Plaatselijke actie van onze vooruit geschoven afdeelingen aan de grens tus schen Libye en Egypte. Als ge volg van verdere zuiveringsoperaties in de zone van .Tobroek is het aantal krijgsgevangenen gestegen tot 33.000. Bóven Pantelleria hebben onze jagers een vijandelijke formatie-tot den strijd genoopt, die numeriek sterker was en tijejens het hierop ontstane luchtge vecht drie Blenheims neergehaald, zon der zelf verliezen te lijden. De vliegvelden La Venezia en Uucca op Malta werden door de luchtmacht van xde As gebombardeerd. Tijdens luchtgevechten hebben onze jagers, die de bommenwerpers escorteerden, acht Spitfires neergeschoten. Van onze ma chines is er een niet teruggekeerd. Verklaring^van Attlee over Libye. (A.N.P.) Naar de Britsehe berich tendienst meldt, heeft Attlee in het La gerhuis een verklaring afgelegd over den toestand'in Libye. Hij las eerst een boodschap voor van generaal Auchin- leck volgens welke „op een bepaald tijd stip" de troepen der As-mogendheden uitgeput waren en de gevechten tot stil stand waren gekomen. „Wjj hadden", zoo verklaarde Auchinleck, „van dezen toestand profijt kunnen trekken, doch onze strijdkrachten waren eveneens uit geput". n Nadat Attlee den val van Tobroek in bijzonderheden beschreven had en de gevangenneming van een groot deel der Britsehe bezetting een „zwaren èn on- verwaehten slag" had genoemd, karak teriseerde hij de situatie in Libye voor de geallieerde troepen als „moeilijk". Naar hij verder verklaarde, duurt de strijd in Libye voort. Overigens, zoo meende Attlee, is de regeering bereid onmiddellijk een debat toe te staan. Het zou echter beter zijn nog een paar dagen te wachten tot „na dere bijzonderheden over de gevechten in Noord-Afrika beschikbaar zijn." De besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill. (D.N.B.) De bespreking, door Roo sevelt en Churchill gevoerd over de kwestie der scheepsruimte, heeft, naar de Washingtonsche correspondent van de „New York Times" meldt, meer dan een uur geduurd. De daarop gevolgde besprekingen met de verschillende des kundigen hadden betrekking op de door Roosevelt en Churchill genomen strate gische besluiten, die het volgende zou den beoogen: 1. Een gecombineerd EngelschAme- rikaansch leger zal „op het geschikte oogenblik" een of meer fronten vormen óp het door de Spil beheerschte vaste land. 2. Tsjoengking moet meer hulp kry- geft. 3. De transporten van oorlogsmate riaal naar de Sowjet-Unie moeten on middellijk vergroot worden, om den Duitschen opmarsch naar het Oosten tot staan te brengen.- 4. De Engelsch-Amerikaansche strijd krachten in het Midden-Oosten moeten zoodanig versterkt worden, dat zij dezen beslissenden sector kunnen behouden. 5. Nieuwe Japansche veroveringen van grooten omvang moeten worden verhin derd. Door dit alles, aldus de correspondent, wordt het enorm belangrijke probleem der scheepsruimte nog moeilijker ge maakt. GEHEIM VERDRAG TUSSCHEN LONDEN EN MOSKOU. Het Zweedsche blad „Goeteborgs Mor- genpost" publiceert zeer groot opge maakt bijzonderheden over een geheim verdrag, dat Churchi# en Molotow in Londen gesloten hebben. In dit verdrag wordt geheel Europa aan de Bolsjewis ten uitgeleverd, aldus een D.N.B.-bericht uit Stockholm. Het geheime verdrag be vat de volgende overeenkomsten: De aanspraken van de Sowjet-Unie op veiligheid en strategische zee-staten, Po len en Roemenië worden principieel er kend. Wat Iran betreft, hiervoor is een speciale overeenkomst gesloten. De meeste gebieden, die aan de Sow jet-Unie grenzen, of in de nabijheid der Sowjet-Unie liggen, waaronder Finland, bepaalde deelen van Noord-Scandinavië, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Bulgarije en Joegoslavië worden erkend als Sow- jet-Russische belangensferen. Voor bescherming tegen toekomstige aanvaren der spilmogendheden wordt de Sowjet-Unie het recht verleend om steunpunten te verwerven en garnizoe nen door „paehtverdragen" op te rich ten. De Sowjet-Unie wordt voorts een vrije doorvaart van de Oostzee naar de Noordzee en van de Zwarte Zee naar de Middellan&sche Zee gegarandeerd. In een aanvulling op artikel 3 van het gepubliceerde pact, waarin de ge allieerden gemachtigd worden om na het einde van den oorlog bijzondere veilig- heidsmaatregeleh te nemen voor een nieuwen aanval, wordt de Sowjet-Unie het recht verleend om tezamen met Groot-Brlttannië een militaire en poli tieke controle over Finland, Duitsch- land, Hongarije, Roemenië en Bulgarije uit te oefenen. Beide verdragsluitende partijen ver plichten zich zorg te dragen voor de definitieve opheffing van de nationaal- socialistische en fascistische regimes en soortgelijke regeeringsstelsels in -geheel Europa. >- Behalve het bovengenoemde aanval lende protocol is in Londen, volgens de „Goeteborgs Morgenpost" verder een geheime overeenkomst gesloten over de militaire maatregelen, die noodzakelijk zijn voor het vormen van een tweede front. Bijzonderheden van dit protocol dat tengevolge van het "zuiver militaire karakter absoluut geheim is, zijn buiten een zeer kleinen kring niet bekend. Het blad „Goeteborgs Morgenpost" deelt nog mede, dat het de bijzonder heden van het Britsch-Sowjetrussische geheime verdrag ontvangen heeft van een welingelichten diplomaat, die een land vertegenwoordigt, dat nauw con tact onderhoudt met de gealliëerden. Korte berichten. (D. N. B.). De Britsehe regeering in Indië heeft het Vooruitstrevende blok (All India Bloc), den revolutionairen vleugel yan het Al-Indische Nationale Congres tot „onwettige organisatie" ver klaard. Deze organisatie staat onder lei ding van Soebhas Chandra Bose, die zich op het oogenblik in Europa bevindt. De „Kölnische Zeitung" meldt uit Tokio: Na de'verovering van de Zuide lijke gebieden is voor Japan de taak ont staan, daar een nieuw bestuur in te rich ten. De regeering heeft het belangrijke besluit genomen, nog 30.000 ambtena ren naar de bezette Zuidelijke gebieden te zenden. Daartoe moeten alle instan ties 1030 pet. van haar personeel af staan. Ook de industrie maakt zich ge reed, naar het Zuiden te, verhuizen. Deze industrie is tot nog toe van grondstoffen uit de Zuidelijke landen afhankelijk ge weest, die thans tengevolge van de schaarschte aan scheepsruimte slechts met moeite of in het geheel niet aange voerd kunnen worden. (D. N. B.). Naar de Londensche nieuwsdienst meldt, heeft president Roo sevelt het oorlogskabinet in een extra zitting bijeen geroepen. (D. N. B.). De admiraliteit dep V. S. raamt de door de Amerikaansche koopvaardij in het begin van den oorlog geleden verliezen aan menschen op 10000 dooden, gewonden en vermisten. De senaat van Chili heeft defini tief de wet aangenomen inzake den nood toestand, welke den president der repu bliek/en de regeering volmachten ver leend op economisch, financieel en admi nistratief gebied. Papier eni Carton. In verband met de noodzakelijk geble ken» bezuiniging' op het papierverbruik zijn de voorschriften voor de fabricage alsmede voor de be- en verwerking van papier en carton, welke in de Ned, Stcrt. van 15 Juli 1941 verschenen, aanmerke lijk verscherpt. Het aantal soorten car- tonnen en verpakkings- en reclame-arti kelen dat mag worden vervaardigd, is verminderd, terwijl het aantal papier waren en drukwerken, waarvan de ver vaardiging verboden is, belangrijk is uit gebreid. Inlichtingen betreffende papierwaren verstrekt ook het Rijksbureau voor pa pier, Zaanestraat 18, Haarlem, en be treffende drukwerken de sectie Grafi sche industrie-van het Rijksbureau voor verwerkende industrieën, Nieuwe Zijds Voorburgwal 326, Amsterdam-C. DONDERDAG 25 JUISfl 1942. Ik zal mijzelven vermaken in Uw in zettingen; Uw woord zal ik niet ver geten. Psalm 119 16. op 5.20 Zon onder 22.04 Maan op onder 18.10 3.21 28 Juni Volle maan. 5 Juli Laatste kwartier. Het kweekersbesluit in werking. Het kweekersbesluit 1941, opgenomen in het Verordeningenblad van 10 Januari 1942, treedt op 26 Juni a.s. in werking. Bij dit kweekersbesluit werd ingesteld een Centraal rassenregister, waarin op aanvrage nieuwe rassen- zullen worden ingeschreven ten name van den kweeker die door deze inschrijving het kweekers- recht verkrijgt, waaronder een recht op kweekersvergoeding. Bedoelde inschrijvingen geschieden door den Raad voor het kweekersrecht. Hierin is o.a. benoemd J. A. van Nieu- wenhuyzen te Oóltgensplaat. Ook Kampen gesloten. De burgemeester van Kampen heeft besloten ook voor Kampen een vesti gingsverbod af te kondigen zooals dit onder meer ook reeds te Hilversum en Utrecht is geschiedt. Bedrijfsorganisatie, Krachtens beschikking van de Orga nisatiecommissie worden onder de hoofd groep „Handel" de tot de bedrijfsgroep „Tusschenpersonen" behoorende volgen de vakgroepen ingesteld: vakgroep Tus schenpersonen in gedroogde Zuidvruch ten,'idem in kaas, idem in oliën, vetten en oliezaden; idem in huidén en leder; idem in suiker; idem in specerijenidem in melkproducten; idem in thee; idem in koffie; idem in onroerende goederen; idem in kunstmeststoffen; idem in ta bak; idem in rubber; idem in cacao; idem in kapok en idem in groenten en fruit. Britsehe brandbommen op burger bevolking. t (A.N.P.) In den nacht van 22 op 23 Juni vlogen eenige Britsehe bommen werpers boven Nederlandsch gebied. Hun aanvalsdoel was weer eens de burger bevolking, want militaire schade is er bij deze aanvallen niet veroorzaakt. Wel ontstond er, vooral in een stad in het Noorden des lands, veelvuldig brand schade in woonwijken door het uitwer pen van brandbommen. Onder de be volking valt een doode te betreuren, terwijl vijf burgers ernstig en zes licht gewond werden. WANNEER VERDUISTEREN? x Vrijdag 26 Juni 1942. 's Morgens tot 5.21 u. 's Avonds van 22.04 u. In de Aegeïsöhe Zee. Een Duitsche voorpostenboot onderhoudt het ver keer tusschen de eilanden. Atlantic-Holland-Pax Holland m UIT DE PROVINCIE Middelburg. Molenwaterconcert. Deze weèk is het Middelburgsch Muziekkorps weer aan de beurt voor het geven van een Concert op het^, Molenwater. Het zal zich bij gunstig weër Vrijdagavond van 8 tot half tien doen hooren. De politie verbaliseerde drie perso nen wegéns het rijden in verboden rich ting en een, die het achterspatbord van zijn rijwiel niet wit geschilderd had. Zuid-Beveland. Kloetinge. In de bestuursvergadering van de onderaf deeling van de Ver. het Groene Kruis is met ingang van 1 JiA' a.s. tot bode-magazijnmeester benoemd de heer J. Lankester. Van dien datum af zal het magazijn eiken dag van 12 tot 2 uur zijn geopend. De Afd. Kloetinge van het Centraal Genootschap voor Kinderherstelling en Vacantiekolonies hield onder voorzitter schap van Mevr. WoudaBoerma een ledenvergadering tot het benoemen van een drietal bestuursleden. In de^ vaca ture van Zr. Milhous werd benoemd Zr. van der Linden, in die van Mevr. de BlaeijStraub werd benoemd Mej. J. D. Francke en in die van Mevr. Zandee Cfboort werd benoemd de heer' C. de Bruin. Het muziekgezelschap „Excelsior" zal, onder leiding van den dirigent, den heer Jac. den Toonder, Zaterdag 27 Juni a.s., des avonds 8 uur, haar derde zomerconcert op de tent geven. Yerscke. De burgemeester heeft de volgende voordracht opgemaakt voor de vervulling van de vacature van onder wijzer aan school H alhier: 1. J. B. L. Zonruiter, tijd. onderw. te Yerseke; 2. A. de Nooyer, tijd. hoofd te Kats en 3. J. H. Hage, tijd. onderw. te Voorburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1