DAGKALENDER WOENSDAG 24 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 221 CHRIS TEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertentiën 1% esst per aitïlkaei», lagezöE/ den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Adv, in de*& rubriek b$ vooruitbetaling, Onze Geschiedenis. Duitsche troepen veroveren kazematten bij Sebastopol - Libysch-Egyptisohe grens bereikt - Sowjet-Russische oorlogsschepen vernietigd of beschadigd. diijtschLand strijdt voor europa. extra bericht van het finsche opperbevel. de nieuwe boterbojvl MIDDELBURGSCHE BRIEF v woensdag 24 jutól 1942. Maan op onder rommels overwinning. BINNENLAND Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, /Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no; 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal, Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. L'osse nummers 6 pent. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere rsge! meer (max. 8 regels) 11 cent- Onder letter of motto 10 cent extra. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE ~GOES, Voortdurend» trachten wij belangstel ling te wekken voor onze geschiedenis. Enkele artikelen hebben wij hieraan reeds gewijd. In verband hiermede willen wij de aan- dacht vestigen op een artikel van Prof. Dr J. de Vries in het Octobernummer 1941 van „Neerlandia". Ook deze schrijver is van oordeel, dat er meer reden dan ooit is om de aandacht voor onze geschiedenis op te eischen. Hij schrijft „Ja, als geschiedenis slechts ware een beschrijving van wat er in de wereld ge beurd is, een zuiver zakelijke, nuchtere, objectieve, als men wil fotografisch- nauwkeurige reproductie van het verle den, dan zou er waarlijk geen aanleiding zijn, om juist nu met grooter oplettend heid en toewijding te luisteren naar het verhaal van oude gebeurtenissen. Maar geschiedenis is het leven van menschen, en waar deze ook woonden of wanneer zij ook leefden, hun slagen en falen, hun willen en scheppen, hun lief en hun leed, het zal in onze ziel altijd een snaar be roeren, die met een dieperen toon klinkt, dan alles wat wetenschap in ons pleegt te wekken. Men stélle zich den Nederlander voor, die'het geschiedverhaal van onzen worv stelstrijd tegen Spanje schrijft, en die niet in zijn ziel meelijdt in het leed en meejubelt in het slagen. Een Nuyens en een Groen van Prinsterer mogen den zin van die worsteling geheel anders ver staan, zij zijn er daarom niet minder hartstochtelijk door bewogen. Zelfs Fruin, zelfs de bedachtzamer'eerlijk we gende en wikkende, als onomkoopbaar rechter over ons nationale verleden ge zeten Fruin, zal door een trilling der mondhoeken zijn aandoening verraden, als hij het beleg van Haarlem of Leiden beschrijft. „Het vólk, dat ons verleden .met zijn daden heeft vervuld, dat zijn wijzelf; in ons leven de geslachten onzer voorvade ren en wij leven in hen. „Onze geschiedenis heefL vele lichten de bladzijden, waaruit ons moed en trouw, vaderlandsliefde, vroomheid, op offeringsgezindheid tegenstralen. Zij heeft ook menige donkere bladzijde van versaagdheid, zelfgenoegzaamheid, klein heid en gebrek aan offervaardigheid. Maar zij is steeds onze geschiedenis. Voor de opgroeiende jeugd van ons volk is er geen beter leerschool in vaderlands liefde en nationaal besef dan de geschie denis van ons eigen verleden, mits zij haar geboden wordt in de gloeiende kleuren van eerlijke bewondering en geestdrift. „Er is een tijd geweest, dat men de ge schiedenis van koningen en- veldslagen «iet verachting ter zijde legde. Men wendde zich toen gaarne tot de kuituur geschiedenis, in de overtuiging dat dich ters en wijsgeeren, schilders en geleer den duurzamer waarden geschapen heb ben, dan de veldheeren en vlootvoogden, wier overwinningen door volgende ne derlagen weer uitgewiseht werden. Gaarne zonnen wij ons ia den glans, die kunst %n wetenschappen omi zich heen verspreiden. Wij. weten hoeveel wij ver schuldigd zijn aan mannen als Hooft en Huyghens, Leeuwenhoek en Boerhave. Maar wij zouden ook niet mogen verge ten, dat wij als volk niet bij de genade van hun geestelijken arbeid bestaan, maar door de waaghalzerij van Lumey, het veldheerstalent van Maurits, de stra tegie van De Ruyter en Tromp, het staatsmanschap van De Witt en de on- meedoogendheid van Coen. Deze waren de bouwers van onzen staat, de anderen zorgden voor de sierlijke inrichting van het huis, waarin ons volk een woning werd bereid." „Het verleden van ons volk bevat meer dan de conflicten der middeleeuwsche gilden, den economischen achtergrond van onze republiek, het spel der econo mische factoren in M.en liberalen staat der negentiende eeuw, meer zelfs dan de vizioenen van Hadewych, de verrukkin gen van Rembrandt en het van Hol- landsch glorie getuigende vers van Von del. Het bevat ook de daden, die ons volk met staal en bloed in zijn geschie denis geschreven heeft. Het warep deze die.het aanschijn van het plekje gronds aan onze rivierendelta veranderd en be stemd hebben; dat wij als Nederlanders ons zelf kunnen zijn, danken wij aan De Ruyter en De Witt meer dan aan Vondel of Rembrandt." Dood el ijk ongeluk. Gistermiddag was het 6-jarig jongetje AVK. uit de Tasmanstr. te Den Haag in die straat aan het spelen met een hand wagen toen die werd aangereden door een paard en wagen. De joftgen kreeg een der boomen van deru.handwagen egeii het hoofd en moest met een zware hersenschudding en een kaakfiïctuur in het ziekenhuis worden opgenomen. Daar is hij aan de gevolgen yan zijn wonden overleden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het Noordelijke vestinggebied van Sebastopol zijn de op de uiterste landtong ten Noorden van de Sewernaja- baai nog verzet biedende overblijfselen van den vijand ingesloten. Aan het overige vestingfront werden in zware, afzonderlijke gevechten, onder zeer moeilijke terreingesteldheden, tal rijke kazematten overwonnen en andere verdedigingsinstallaties veroverd. Sterke formaties gevechtsvliegtuigen steunden de aanvallen en bombardeerden vijande lijke reserves: en munitie-opslagplaatsen. Aan de Noordkust van de Zee van Azof werd een plaatselijke landings poging der bolsjewisten afgeslagen. De in het boschgebied ten Noordoos ten van C h a r k o f nog aanwezige over blijfselen van de verslagen bolsjewisti sche'divisie werden vernietigd. 660 doo- den werden geteld, 946 gevangenen wer den gemaakt en 200» stuken geschut wer den buitgemaakt.' In den c e«n t r a I e n sector van het Oostelijke front geringe gevechtsactivi teit. Aan het Wolkof-front leed de vijand in verbitterde, afwisselende bosch gevechten zware verliezen. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren overdag 100 vliegtuigen. Vijf eigen vliegtuigen worden vermist. In N oord-AfriTia hebben de voorste deelen van Duitsche en Italiaan sche divisies de Libysch-Egyptische grens -bereikt. Bij de inneming van de haven van Tobroek hebben forinaties van het leger een i kanonneerboot en 6 kleine transportschepen met een gezamenlijken1 inhoud van 5200 brt. tot zinken gebracht, die met Britsche troepen trachtten te ontsnappen. De aan boord zijnde -solda ten werden gevangen genomen. Op Malta bestookten Duitsche eri Italiaansche gevechtsvliegtuigen de in stallaties van het vliegveld Lucca met bommen van zwaar kaliber. De stad Emden werd in den afge- loopen nacht opnieuw door Britsche bom menwerpers aangevallen. De burgerbe volking leed geringe verliezen. Talrijke gebouwen in woonwijken werden getrof fen. Vier Ider aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. In de zware winterveldslagen aan het Oostelijk front hebben bataljons van de luchtmacht in den strijd op den grond vliegvelden en vooral ook bedreigde sec toren van het front dapper verdedigd. Met andere formaties van het leger hebben deze eenheden thans een voor treffelijk aandeel aan andere operaties. In deze gevechten in een ongebaand ter rein heeft zich de divisie Meindl bijzon der onderscheiden. Luitenant Leykauf, vliegtuigcommandant in een jachteska- der, heeft aan het Oostelijk front in één nacht zes vijandelijke transportvliegtui gen neergeschoten. Italiaansch weermachtsbericht. Vooruittrekkende afdeelingen der troe pen van de As hebben de Lybisch-Egyp- tische grens bereikt. Na voltooiing der zuiveringswerkzaam heden is het aantal del in Tobroek ge maakte gevangenen tot 28.000 gestegen. Onze luchtmacht ondernam hevige bomaanvallen op de lucht- ep. vlootbases van Malta, waardoor talrijke groote branden ontstonden. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Onderhoud met Rommel. in een onderhoud, dat een oorlogsver slaggever met generaal-veldmaarschalk Rommel heeft gehad, aldus D. N. B., zeide deze o.a. „Bijna vier weken van harden strijd liggen achter ons. Zij waren niet alleen hard, doch ook succesvol/ buitengewoon succesvol. Vandaag bekroont de troep zijn tot nu toe verricht werk met de verovering van de vesting Tobroek. Bar- dia is vannacht bezet. Duitsche en Itali aansche soldaten hebben het bovenmen- schelijke in deze gevechten gepresteerd. Zij hebben veldversterkingen en mijnen velden overwonnen met een elan, dat men zich niet vermeteler kan denken. Zij hebben, ondanks zeer zware.verliezen en ontberingen dag en nacht volgehou den in den geest, die ons thans allen be zielt, den geest van de overwinning". HELSINKI (D. N. B.). Het opperbevel der Finsche weermacht heeft in een extra-bericht omtrent de operaties van de zeestrijdkrachten o.a. medegedeeld: Als 'gevolg van de vernietigende sla gen en verliezen, die de vijand heeft, ge leden en die de Bolsjewistische vloot door het Duitsche luchtwapen-zijn toe gebracht, konden slechts de lichte sche pen en de duikbooten der bolsjewisten op open zee verschijnen. Er is vastge steld, dat lichte Sovjet-Russische oor logsschepen mijnen hebben opgeruimd en rayitailleeringstransporten nbar de ha vens Vidkari en Lavansaari hebben uit gevoerd en ook In het Oostelijk deel der Finsche Golf eenige aanvallen op onze kusten hebben ondernomen. Sowjet-Russische duikbooten poogden naar het Westen door te breken. Finsche en «Duitsche vlooteenheden en onze lucht strijdkrachten hebben den vijand bij deze operaties als gevolg van gemeenschap pelijk optreden zware verliezen toege bracht. Tot nu toe zijn zes Sowjet-Russische duikbooten met .stelligheid vernietigd,, waarvan drie door bommen van onze luchtmacht. De drie andere door onze zeestrijdkraehten. Verder zijn 7 Sovjet- Russische duikbooten zeer waarschijnlijk vernietigd of tenminste zwaar bescha digd. Boyendien zijn twee motor-torpedo booten tot zinken gebracht en 5 motor- patrouillevaartuigen zwaar beschadigd. De laatste drie weken zijn dus tenmin ste 8 oorlogsschepen vernietigd en 12 beschadigd. Tijdens deze operaties heb ben onze vloot- en luchtstrijdkrachten ondanks talrijke aanvallen van den. vij and geen verliezen geleden. Mislukte landingspoging aan de Zee van Azof. De bplsjewisten hebben opnieuw ge probeerd ten Zuid-Oosten van Maripol - de kust te naderen. Ook deze poging was bedoeld om Sebastopol te ontlasten. De aanval werd door formaties van de kust verdediging afgeslagen. Sovjetduikboo- ten zijn er in geslaagd de Oostzee bin nen te dringen, waar zij een Zweedsch vrachtschip tot zinken hebben gebracht. Na het torpedeeren van het Zweed- sche stoomschip Gorthon binnen de drie- mijlenzone, dus in de Zweedsche territo riale wateren, door een Sovjet-Russische duikboot, neemt Zweden onmiddellijk maatregelen tot beveiliging van zijn scheepvaart in de Zweedsche wateren. Churchill naar Stalin? (Churchill is van plan om-zich binnen kort per vliegtuig naar de Sowjet-Unie te begeven om daay persoonlijk met Sta* lin te onderhandelen, .zoo meent het Japansche blad Hotsji Simboen op grond van goede inlichtingen uit Sjang hai te weten. Volgens deze zelfde inlich tingen zou Molotow tijdens zijn verblijf in Washington reeds preliminaire be sprekingen met Roosevelt gevoerd heb ben over het sluiten van een pact tus- schen de Vereenigde Staten en de Sow- jet Unie, met het doel om de Sowjet-Unie in den Groot-Oostaziatischen oorlog te betrekken. Dit plan van Roosevelt is echter door de houding, welke Molotow aannam, mislukt. Thans moet Churchill opnieuw door persoonlijk met Stalin te onderhandelen, de plannen van Roosevelt helpen verwezenlijken, aldus een D.N.B.- bericht uit Tokio. LISSABON (A.N.P.) Britsche verlies cijfers. Naar de Britsche nieuwdienst meldt, zijn bij den ondergang van den Britschen kruiser „Dunedin" in Decem ber 1941, 421 manschappen omgekomen. Van de 72 overlevenden zijn er 'later nog 5 gestorven. De kapitein van- den kruiser, Lovett, wordt vermist. Naar Radio .Lyon meldt, is de Brit sche districtscommissaris voor Caïro door opstandige inlanders vermoord. General-oberst Rommel, die door den Führer benoemd is tot gene raal-veldmaarschalk. Hoffmann-Stapf-Pax Holland m De Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherü maakt bekend, dat gedurende het tijd vak van 25 Juni tot en met 4 Juli a.s„ elk tweetal der met „32" genummerde bonnen van de boterkaart recht geeft* op het kóopen van 250 gram boter. Gedurende genoemd tijdvak geeft elk tweetal der met „32" genummerde bon nen van de vetkaart rechtop het. koopen van 250 gram boter of margarine of van 200 gram vet. De aandacht wordt er nogmaals op gevestigd, dat het by de beide laatste artikelen gaat om enkele zeer kleine voorraden, welke nog by den handel aan wezig zyn. Het zal derhalve slechts by uitzondering mogehjk zyn deze artikelen te verkrijgen. Amice, In het elfde hoofdstuk van „De Lof der Zotheid" wijdt Desiderius Erasmus ook eenige woorden aan de vergetelheid en haar macht. Zonder de?" vergetelheid .zouden wij heel veel dingen niet meer aandurven. Wat zou het leven zijn zon der clie afschuwelijke, maar tegelijk ook heerlijke vergetelheid. Er zouden heel wat boeken minder gelezen worden, zon der haar. Ook de studietijd zou aan merkelijk inkorten. Vanzelf ook de werk tijd. Hoeveel discussies en twistgesprek ken zouden totaal overbodig zijn, zonder de vergetelheid. Neen, het leven zou er bepaald dpor verarmen als er de ver getelheid üit zou worden weggenomen. Deze en soortgelijke gedachten, die ik voor 't grootste gedeelte al weer ver geten ben, tierden welig bij mij op, toen ik het verslag, althans het korte kran tenuittreksel daarvan, las van onze Openbare leeszaal en bibliotheek. Waar om worden er zooveel historische wer ken gelezen tegenwoordig? En zoove'éU studiewerken? Om twee redenen, als ik het goed zie. In de eerste plaats omdat er tegenwoordig meer leestijd disponibel is en vervolgens, dank zij de heerlijke, onoverwinlijke vergetelheid, waarvan we allen een goede dosi3 bezitten. Waarom lezen wij mooie boeken twee maal, driemaal en sommige zelfs zeven maal. Om het genot dat herlezing ons telkens verschaft. Ja zeker, maar dit ontstaat dan toch alleen maar dank zij de vergetelheid. Waarom moeten zooveel voorschrif ten en verordeningen ons in de goede banen houden? Eenvoudig omdat we telkens en telkens weer vergeten, zelfs onze beste voornemens. Waarom Leeft onze burgemeester thans reeds een reclameverordening uitgevaardigd? Eenvoudig omdat wij nu reeds vergeten zijn hoe vreeseiyk ont sierend en opdringerig en uitdagend di verse reclames zooveel mooie plekjes in ons Middelburg van vóór 1940 hebben mismaakt. Daar waren we 't allen eigen lijk volmaakt over eens. En in onze beste oogenblikken hadden wij gezamenlijk goede voornemens daaromtrent. Maar op het critieke moment verzaakten wij onze goede voornemens, dank zij de ons nimmer verlatende vergetelheid. Maar dat gaat nu anders worden. Let nu maar eens op, mijn waarde broeder zakenman, winkelier, of wie ge ook zijt. Vergeet nu in de toekomst maar eens, dat Middelburg niet meer ontsierd mag worden door uw schreeuwende, wan-i smakelijke, al of niet verlichte reclame borden. Ge hebt zoo een agent aan uw deur, plus een gemeentewerkman met een ladder en het noodige gereedschap. Neen, mijn waarde, ge zult nu zelfs voor uw overdreven naambord eerst een gang kunnen maken naar de commissie tot bevordering van het stadsschoon. De tijd is uit, dat gij aan uw gevel kondt modderen met blik en planken en email en vlechtwerk en lampions, etc. U w gevel, zegt ge. Accoord van Putten. Het kan duizendmaal uw gevel zijn, maar ge vergeet, dat de totali teit van al uw gevels en geveltjes, ook de onze is. Het is te begrijpen, dat. deze burge- meesterlijke voorzorgsmaatregel, zoo vroeg mogelijk, dus op tijd getroffen, de volledige instemming heeft van allen, die het wel meenen met ons nieuwe Middelburg. I - Voorzoover we het thans kunnen be kijken zal ons Middelburg van de naaste toekomst mooier worden, in veel-op zichten anders worden dan het geweest is. We zullen er ook veel in missen. Maar dank zij onze ongeëvenaarde ver getelheid, zullen we dat gemis gemak kelijk te boven komen. Wij zullen op den duur totaal vergeten, hoe wy vroe ger zooveel schoonheid begraven hebben achter schreeuwende reclame. Daarom, lang leve de vergetelheid. Ik prijs mij althans gelukkig, dat mijn lezers er ook goed van vóórzien zijn. Althans dat hoopt jiw toegenegen STENTOR. Ik ben vrooiyker in den weg Uwer getuigenissen, dan over allen rykdom. Psalm 119 14. Zop op onder. 5.20 22.04 16.51 2,50 28 Juni Volle maan. 5 Juli Laatste kwartier. Menigeen zal verbaasd zijn, dat het aan de Duitsche en Italiaansche troepen zoo spoedig is gelukt om de Engelschen uit Lybië te verdryven en Tobroek, als mede Bardia te bezetten. Groot waren de moeilijkheden waarmede de strijders in Noord-Afrika te kampen hadden. Er hèerscht een verzengende hitte wy lazen van een temperatuur van 30 gra den hitte aan de kust en van 40 graden in het binnenland terwijl de aanvoer voor de troepen allesbehalve eenvoudig is. Men denke maar aan materiaal, mu-, nitie, levensmiddelen en water. Na een onstuimigen stormaanval capi tuleerde de Britsche commandant van Tobroek al heel spoedig. Blijkbaar zag hij geen kans meer om zijn stellingen te behouden. Tijdens een vorige fase van den oorlog in dit woestijngebied door stond echter de vesting het beleg van de Duitsch-Italiaansche belegeraars. Wel licht is de Britsche vloot bij den laatsten slag in de Middellandsche Zee in die mate verzwakt, dat zij geen voldoenden effectieven steun meer kon bieden aan de strijdkrachten te land. De Duitschers en Italianen hebben door de verovering vair Tobroek en de haven van deze ves ting, een gewichtig steunpunt in handen gekregen. De groote buit, die den Duitschen en Italiaanschen troepèn in handen is geval len is van beteekenis. Het aantal gevan genen (ruim 28.000) is voor een woes- tijnoorlog een hoog cijfer. Inmiddels zijn de Engelsche strijd- krachten teruggeworpen naar de Libysch- EJgyptische grens. Het zal nu móeten blijken, of zij in staat zullen zijn, aldaar een verderen opmarsch van de troepen van de as het hoofd te bieden. Engelsche storingsaanvallen op Nederland. (A.N.P.) Het afgeloopen weekeinde hebben Engelsche vliegtuigen verschei dene malen boven Nederlandsch gebied gevlogen. Op verschillende plaatsen wer den talrijke brisant- en brandbommen geworpen, die deels lichte, deels zware schade toebrachten aan woonhuizen, alsmede aan een ziekenhuis. Hier en daar uitgebroken branden konden snel gebluscht worden. In totaal vallen er onder de burgerbevolking twee dooden en negen geworfden, onder wie twee van ernstigen aard, te betreuren. Faillissementsaanvrage R.T.M. voorloopig ingetrokken. Naar de Vereeniging Effectenbescher ming aan het „Hbld." mededeelt, heeft zij zich op verzoek van mr A. van Hall, voorzitter van de commissie ter bescher ming van de belangen van de obligatie- houders der R.T.M., en van mr A. G. G, Tydeman, directeur van de Rijkspost spaarbank, bereid verklaard om de fail- lissements-aanvraag, die zij tegen de Rotterdamsche Tramweg Mij had inge diend, voorloopig in te trekken. Welk standpunt het bestuur van de R.T.M. naar aanleiding hiervan zal in nemen, kon nog niet worden mede gedeeld. Nederlanders naar de Oekraïne. Eenigen tijd geleden is een technisch -commando van tachtig Nederlanders naar Kiew vertrokken, waar zij binnen het kader van de wederopbouw-werk- zaamheden het sportstadion hebben her steld, woonwijken ingericht, hoogspan ningsleidingen hebben aangelegd, enz. Maandagavond is van het Hollandsche Spoorstation in den Haag een tweede groep, ditmaal van 85 man, voor 90 pet. uit Nederlanders: bestaande, o.w. ingenieurs en architecten en verder elec- triciëns, bankwerkers, timmerlieden, metselaars, schilders, loodgieters enz. naar Charkow gegaan, t>m zoowel in deze stad als in wijden omtrek daarvan den wederopbouw ter hand te nemen. De Rijkscommissaris voor de Oekraine heeft de leiding van het technisch com mando voor Kiew en Charkow opge dragen aan ir Nimtz, die thans met deze groep derwaarts is vertrokken. Bij het afscheid op het perron was namensden Rijkscommissaris hier te lande aanwezig Oberbereichsleiter Mul ler Reinert, terwijl de heer v. Geelkerken als plaatsvervangend leider van de N.S.B., Ir Mussert vertegenwoordigde. Alle deelnmers waren in donkerbruine uniform gekleed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1