Neem AKKERTJE FEUILLETON BINNENLAND UIT DE PROVINCIE V clen groet te brengen. De tribunes waren tui ue laatste plaatsen bezet. Na het bin- nendiagen en opstellen der vaandels voerde- het eerst de plaatsvervangend leider der N. S. B., Van Geelkerken, het woord. In zjjn korte toespraak, die her haaldelijk door applaus onderbroken werd, bracht Van Geelkerken in het bij zonder hét jaar 1931 in, herinnering, toen Mussert den moed had, den strijd op te nemen tegen de internationale machten, die Nederland op den weg naar den af grond brachten. In het verloop van zijn- rede onderstreepte Van Geelkerken de enge verbondenheid op leven en dood van de Nederlandsche nationaal-socialisten met den levensstrijd van 't Duitsche volk en zijn führer Adolf Hitler. Daarop schetste hij het doel van deze samen komst, door een persoonlijke belofte van trouw de aanhankelijkheid aan Mussert te bekrachtigen. Hierop had door. Van Geelkerken de beëediging van 3000 functionaris sen der N. S'. B. op Mussert op plech tige wijze plaats. Na dit plechtige ougenblik nam de leider van de N. S. B. zelf het woord. In een forsche redevoering, waarin hij in het bijzonder het strijdjaar 1937. uitvoerig behandelde, herinnerde hij zijn kameraden aan de moeilijke maar ook trotsche jaren van strijd. Nog eenmaal riep hij zijn voor spellingen in herinnering, die hij in Fe bruari 1940 in het Amsterdamsche Con certgebouw uitgesproken had. Toen had hij reeds verklaard, dat eens de dag zou aanbreken, dat de regeering in Engeland zou zitten en onze goudvoorraden naar Amerika versleept zouden worden. Dan zou Nederland onder water staan, alle bruggen zouden stuk zijn en het land een ruïne. Al deze voorspellingen heeft men in den wind geslagen. Hoe had het an ders gekimd. Hij riep vervolgens de grootschheid van het Nederlandsche volk in herinnering en schetste de verschillen de fasen van ontwikkeling, die volk en land in den loop der eeuwen hebben door gemaakt. Uitvoerig besprak hij de periode, toen het Nederlandsche volk nog voor den af stand van Karei V, roemvol zijn taak in nauwe verbondenheid met het Grootduit- sche rijk vervulde. Breedvoerig schilder de hij de menigvuldige oorlogen, die Ne derland in zijn strijd om zijn bestaan te gen het steèds naar het noorden opdrin gende Frankrijk en tegen Engeland, dat ons land van de zee wilde verdringen, heeft moeten voeren. Speciaal tegen En geland en de Engelschgezinde Nederlan ders richtte hij het scherpe verwijt alle ellende van het oogenblik over Neder land gebracht te hebben. De N.S.B. heeft reeds in 1935 den moed gehad een andere koers in te slaan dan de machthebbers van die dagen in domme verblindheid tot eiken prijs gevolgd hebben. Sedert 1935 leeft de N.S.B. in sterke verbondenheid^met de bruinhemden van Adolf Hitler en de zwarthemden van Mussolini. Indien het Nederlandsche volk in 1937 de idealen der nationaal-socialistische beweging ge volgd zou hebben en niet geluisterd had naar Dr Colijn en den heer Oud, zou dit land veel leed bespaard gebleven zijn. Het slot van de rede, die herhaaldelijk door luide betuigingen van instemming onderbroken werd, was een dringend be roep op zijn leden de beweging in haar lotsverbondenheid met de Germaansche volkeren trouw te blijven. Na deze grootsche betooging had een voorbijmarsch van alle aanwezigen voor den leider der N>S.B. in het Nassaupark plaats. Enkele uren lang nam Mussert het défilé van zijn kameraden, die in lange ryen met opgeheven arm aan hem voorbijgingen, af. Voor alle deelnemers zal deze 20ste Juni met zijn indrukwekkende aanhanke lijkheidsverklaring aan den leider der N.S.B. een mijlpaal in de geschiedenis der nationaal-socialistische beweging in Nederland zijn. D.D.D. ia een heldere vloei stof die diep tü de poriën doordringt en de xtekte- kiemen doodt Flacons 75 et. t. 1.50 en f. 2.50. HET HUISJE AAN DE HAVEN. 54) „Hoe komen die vrouwten er nu bij om mee te gaan?" vraagt Keetje. s „Ik voel me niet erg lekker, anders was ik ook meegegaan", antwoordt moe der Olieheerd. „Het is de laatste eer, die we Freek kunnen bewijzen". Ze voelt aan de bitse stem van Keetje, dat die nog méér in petto heeft, maar zij neemt zich voor, er niet op in te gaan. Haar stem is dan ook zeer zacht. „Maar het is nog nooit gebeurd in Zee stad, dat vrouwen meegaan naar het graf". „Pet komt wel eens meer voor, Keet je. Eeii enkele maal. En al was dat niet zoo, wat geeft bjet dan nog Die meisjes wilden het graag en als ik gekund had, was ik meegegaan. £>ie uiterlijkheden geven immers mets? Jé moet je daar over niet zoo druk maken". „Uiterlijkheden, uiterlijkheden? Het een zit aan het adder vast", beweert Keetje, die zich opwindt. De kennis uit de buurt, die haar niet zoo goed kent, kijkt haar verbaasd aan. Ze begrijpt niets van die combinatie. „Jullie denken er maal heel: Jicht over, Johanna. Het ia WATER 13 NOG D'STRIBUTIEVRIJ. Een bezoek aan het pompstation te Ossendrecht. „Ja, dat kan men nu makkelijk zeg gen: „wéest zuinig met water", maar hoe moet ik het goed schoon krijgen, thee voor manlief en kroost zetten, de aardappelen koken 'en wat dies meer zij?". Zoo stellen wjj ons voor, dat het gesprek begonnen is toen mevrouw Plasgraag 's avonds de krant opnam en in de adverteiraekolommen neusde; ten minste men zegt, dat de vrouwen altijd op de advertentiepagina de krant be ginnen te lezen en dat zal mevrouw Plasgraag dus ook wel doen. „Ja, ja, dat kan er ook nog wel bij. 't Is bonnen, bonnen en nogeens bon nen, alles distributie, wat de huishoude lijke klok tegenwoordig slaat en dan straks nog distributie van water ook", zoo zal mevrouw Plasgraag wel door gegaan zijn. Wat zal haar man dien avond met haar te stellen hebben gehad. Misschien heeft ze uit protest wel heelemaal geen thee geschonken dien avond. En wat zal mijnheer Plasgraag ge antwoord hebben? „Nou, vrouwtje, kom, kom, niet zoo doordraven! 'tls nog zoo ver niet! Je hebt het immers zelf in je hand, of er distributie van water komt. Je plast ook'zoo graag met water." Nu, dat was een verstandig huis vader. Zuinig zijn met alles, van dat rooi ging mijnheer Plasgraag uit. Dat oet ook. Indien alle huisvrouwen goed acht slaan op het gebruik van water in hun gezin en al het mogelijke doen om ver morsing te voorkomen, nu dan zal het heusch zoo'n vaart niet loopen. Ja, moeders, u kunt alle narigheid, verbonden aan distributie van watei voorkomen, indien U zuinig zijt met het leidingwater. We gaan er zoo gemakkelijk mee om. Nu, ja water, 'tis toch maar water,'en daar gaat weer een liter door de goot steen. En zoo gaat het. in menig huisgezin. Ja, nu is het nog distributie vrij, maar wanneer U zoo doorgaat, ja, dan zal de directie van de Waterleidingmaatschap pij „Zuid-Beveland" toch maatregelen moeten treffen, om vermindering van het gebruik te bereiken. De directeur van deze Mjj, Ir M. J. Stoel Feuerstein, noodigde ons uit eens een kijkje te gaan nemen in wat men zou kunnen noemen het hart van het waterleidingbedrijf, n.m. het pompsta tion te Ossendrecht. Wat men vèr haalt is lekker, zegt men wel eens. Nu, dat kan zeker ook gezegd worden van ons heerlijke frissche water, dat op 40 km afstand van Goes uit den grond wordt opgepompt. Daar midden in prachtige bosschen vindt U de bronnen, waaruit het water komt, waarvan vandaag weer een heer lijk kopje koffie (surrogaat) is gezet. Het waterverbruik is de laatste jaren zeer toegenomen. De omstandigheden, waaronder wij thans leven, zijn oorzaak, dat meer menschen water van „Zuid- Beveland" gebruiken dan voorheen het geval was. In 1927 was het water verbruik op Zuid-Beveland 650.000 kub. M. per jaar en voor dit jaar berekent men dit werbruik op 1.068.000 kub. M. Dat wil toch nogal wat zeggen. En wat is nu het geval? Reeds voor den oorlog bestonden er plannen tot uit breiding van het pompstation. Dit was hard noodig, maar tot uitvoering kwam het niet. Toen in 1940 ook ons land in den oorlog werd betrokken, lagen de plannen gereed,- doch toen'was er in het geheel geen sprake meer van vergroo ting van bronnen, filters en gebouwen. Eri toch moest het ervan komen, want het waterverbruik steeg voortdurend, zoodat de installaties, welke na de op richting nu 30 jaren geleden, niet meer waren vergroot, dringend uitbreiding behoefden. Men was echter nu aan de grens van de capaciteit. De nieuwe directeur heeft dit goed ingezien en niet stil gezeten, Van een uitbouw van het bedrijf, zooals men zich dit gedacht had, kon niets komen. Vandaar, dat ,hij met behoud van de oorspronkelijke plannen, een hulpplan heeft uitgewerkt, dat wanneer het voltooid is, voorloopig langen tijd in de behoefte aan water kan voorzien. Hierover nader in een volgend artikel. Klleindiérteélt. De Raad van beheer en toezicht op het gebied van pluimvee-, vogel-, konijnen-, cavia-, pelsdieren- en kattenteelt, aan wien de reorganisatie is opgedragen van den kleindierenteelt in Nederland, maakt aan de op dit gebied erkende, in den lan de bestaande vereenigingen bekend, dat het van belang is, dat geen tentoonstel lingen, vergaderingen enz. meer worden gehouden, zonder dat hiervoor toestem ming is verleend door dezen raad. Maatregelen zijn getroffen, dat geen vergaderingen, tentoonstellingen, enz. meer worden toegestaan, zonder dat daarover vooraf advies is ingewonnen bjj genoemden Raad van begeer. Het secretariaat van "den Raad van beheer is gevestigd: Chrysanthemum laan 4, Heemstede. Tel. Haarlem 2.7165. Vice-admiraal Helfrich. (D. N. B.). De vroegere Nederlandsche vlootcommandant, vice-admiraal Hel frich, wiens verblijfplaats na de bezet ting van Ned. Indië door de Japanners onbekend was) zou zich volgens een be richt van het blad Tokio Nitsji Nitsji op het oogenblik te Ceylon bevinden. Hel frich was, zooals men weet, voor zijn vlucht opperbevelhebber van de gealli eerde vlooteenheden in het Zuiden van den Stillen Oceaan. Na de bezetting van Java zou hij per vliegtuig naar Colombo zijn gegaam VeTgunhiIrVfl1 voor1 druk- ert stencil werk. In de Staatscourant is een bekendma king opgenomen van den directeur van de sectie grafische industrie van het Rijksbureau voor Verwerkende Industrie ën, waarbij de tot nu toe algemeen -gel dende dispensatié van de verplichting goedkeuring te vragen voor het drukken van druk- en stencjlwerken, waarvoor niet meer dan 5 kg papier en karton be- noodigd is, zoodanig is gewijzigd, dat de dispensatie slechts geldt voor druk- en om bij te scheien, zoo gemakkelijk als jullie praten over den hemel. Hoe weet je nu, dat Freek daar is? Jullie praten hem er wel in, maar met praten kom je er niet". „Dat heb je eergister ook als gezegd. We komen ter immers niet verder mee? Wij praten Freek niet in den hemel. Dat kunnen menschen niet. We mogen bou wen op de beloften Gods, die ja en amen zijn. Als Freek in zijn leven getoond heeft den Heere te willen dienen en dat heeft hij dan kunnen we gerust zijn. Dan mogen we aannemen, dat zijn zon den vergeven zijn en dat hij Gods genade deelachtig geworden is. Waar zouden we anders blijven? Jullie soort menschen maken jullie het veel te moeilijk. Jullie willen wijzer zijn dan God zelf. De Heere geeft ons Zijn eenvoudig Woord en dat hebben we te aanvaarden, meer niet. Doen we dat, dan kunnen wij, al blijven we zondige menschen, die van genade leven moeten, vertrouwen! op de zoen- en kruisverdienste van onzen Heiland. Dat ik jou dat nu steeds zeggen moet! Je kunt toch beter weten. Je bent er in op gevoed, evenals ik". 1 „Mensch, zwijg er toch van stil. Jullie denken er veel te gemakkelijk over. Het is niet zoo eenvoudig. Ik zou niet durven zeggen, dat Freek in den hemel is, al hoop ik bet natuurlijk voor hem......" stencilwerken, waarvoor niet meer dan 2.5 kg papier en karton behoeft te wor den gebruikt. Vrijwillige hulppolitie, In het Verordeningenblad is opgeno men een verordening van den Rijkscom missaris, waarbij wijziging wordt ge bracht in de verordening betreffende de instelling van een vrijwillige hulppolitie. Hierbij worden verschillende bevoegdhe den verleend aan den secretaris-generaal van hie departement van Justitie inplaats van aan den gevolmachtigde voor de re organisatie van de Nederlandsche poli tie bij de departementen Van Justitie en Binnenlandsche Zaken. Zoo moeten solli citaties bij den secretaris-generaal wor den ingediend, die oproept voor den poli tiedienst. De verordening' heeft terug werkende kracht tot 23 Mei 1942. Naar spellingeenheid1? Naar de Telegr. meldt, is bij den secre taris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbe- scherming een voorstel tot het brengen van eenheid in de spelling der Neder landsche taal in vèrgevorderden staat van voorbereiding. Dit voorstel zal genoemde secretaris generaal zeer spoedig aan zijn ambtge- nooten ter beoordeeling voorleggen. Ontslag leerkrachten en inspecteurs. Door een beschikking van den Rijks commissaris wordt de -Verordening no. 5/1942, betreffende het ontslag van leer<- krachten en inspecteurs van het onder wijs gewijzigd. Hierdoor wordt het mo gelijk gemaakt, dat leerkrachten, wan neer zij op de hun toevertrouwde leer lingen een invloed uitoefenen, welke in strijd is met het belang van een voor spoedige ontwikkeling van het Neder landsche schoolwezen, en inspecteurs, die de hun opgelegde taak vervullen op een wijze, welke in strijd is met het be lang eener voorspoedige ontwikkeling van het Nederlandsche schoolwezen, in minder ernstige gevallen voor bepaalden „Vindt u het niet verschrikkelijk, om, iemands zekerheid zóó aan te vechten?"' vraagt de buurvrouw, die niet weet, wat zij hoort. „Neen, dat is zeker niet verschrikke lijk, mensch. Verschrikkelijk is, om iemand den hemel in te praten, terwijl je niet zeker weet, of hij er is." „Ik ben er wel zeker van( wat de beurtschipper betreft en dat zijn we alle maal, want we hebben hem gekend. Als u nu eens kwam te sterven vandaag,' dat kan toch, zoudt u dan niet kunnen zeggen, of u behouden is?" „Neen, dat durf ik niet zeggen", meent Keetje Kloet. „Je moet daarover niet zoo licht denken, mensch." ,,'t Wordt tijd, dat u er dan wel eens over gaat denken, juffrouw. Een mensch kan plotseling opgeroepen worden. Dat hebben we aan den schipper gezien. En dan dient u toch te weten, waarheen u reist." En meteen verlaat zij het vertrek. „Brutaal mensch is dat," meent Kee tje woedend over de terechtwijzing. „Waar bemoeit zij zich eigenlijk mee?" Moeder Olieheerd geeft geen ant woord. En haar zuster bemerkt, dat zij niets verder komt. Nu, dan moeten die lui het zelf maar weten. Het ontwaken zal vreeselijk zijn, daarvan is zij over tuigd. (Wordt vervolgd.) tijd kunnen worden geschorst. Leer krachten, die krachtens deze bepaling geschorst zijn, mogen het beroep van leeraar aan een andere school binnen het bezette Nederlandsche gebied niet uit oefenen, totdat de secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Kutuurbescherming vast stelt, dat de voorwaarden voor de schor sing zijn vervallen. 77 Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een kou kan gevaarlijk worden. De Nederlandsche Pijnstiller WANNEER VERDUISTEREN? Woensdag 24 Juni 1942. 's Morgens tot 5.20 u. 's Avonds van 22.04 u. Benoemingen. Benoemd tot: dijkgraaf van den Oud Westenrijkpolder, dhr D. Haak te H o e k; lid van den Dijk- raad voor de waterkeering van den cala- mïteuzen Zimmermanpolder, als verte genwoordiger van dien polder, dhr W. Walraven te Rilland-Bath. Middelburg. De Nederlandsche Volksdiensti. In het Raadhuis alhier heeft Maandagavond dhr E. Zilver, landelijk propagandaleider van den Ned. Volksdienst voor de afd. Middelburg vaft Winterhulp en Volks dienst over deze laatste instelling ge sproken. Spr. begon met te zeggen, dat in verschillende plaatsen de belangstel ling in den N. V. D. nog zeer gering is. Het komt zelfs voor, dat de vergaderin gen van begrafenis vereenigingen druk ker bezocht worden dan bijeenkomsten van den Ned. Volksdienst, hetgeen er op wijst, dat men zich over het algemeen hier te lande hog drukker maakt voor de begrafenis van ons volk dan voor zijn opheffing! Gelukkig begint het hier en daar te dagen. De honderden liefdadigheidsvereeni- gingen, die hier vroeger bestonden, zijn, hoe goed bedoelend zij over bet algemeen werkten, volgens spr. niet in staat geble ken, den nood van ons volk op te heffen. Het zal, volgens spr., ook den N.V.D. niet meevallen een bevredigend resultaat te bereiken, want mén moet door een muur van verzet heen. Men is echter op den goeden weg, want men wacht niet tot de noodlijdende om hulp vraagt. Men zoekt de hulpbehoevenden zelf op. Spr. vestigde er de aandacht op, dat de N.V.D. niet is opgericht voor den a- socialen mensch, maar voor den geeste lijk gezonden. Daarvan trok men zich eertijds al heel bitter weinig aan. Men trok paleizen op voor a-sociale elemen ten, ja zelfs voor dieren, maar de geeste lijk normale, die hulp behoefde, kon voor zichzelf zorgen. De N.V.D. zal zich het lot van moeder en kind aantrekken. Spr. wekte tenslotte op leden en wer kers voor den N.V.D. te winnen. eehsobstakelMaandagmiddag wilde een groote vrachtauto, waarop een tweede vrachtauto was geladen, den draai Nieuwstraat-Kortedelft nemen, waarbij de auto tegen het pand van de firma* Pal the aanreed en daar het dakje van den uitbouw aan de zijde van .de Nieuwstraat afreed.. De auto zat klem en het duurde ongeveer een half uur voor dat hjj weer vrij was en de Kortedelft in kon rijden. Prijsopdrijving. Tegen een koopman is procesverbaal opgemaakt wegens prijsopdrijving en wel het verkoopen van uien tegen 30 tot 35 ct. per kg, ter- wyl de maximumprijs 24 cent is. Verboden richting. Wederom heeft de politie twee personen bekeurd wegens het berijden van een straat in verboden richting. Goes. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen M. K. uit 'sH. Abtsker- ke, wegens het niet kunnen toonen van het persoonsbewijs. Zuid-Beveland. Baarland. Aan den agent van den dis- tributiedienst, L. W. Traas, is met in gang van 1 Juli a.s. eervol, ontslag ver leend, In zijn plaats is benoemd M. van Doorn alhier. Het agentschap wordt in zijn geheel overgebracht naar dhr van Doorn. BONNEN VOOR VOEDINGS MIDDELEN. 21 Juni tot en met 27 Juni 1942. 32 A Brood4 rants, brood of gebak. 32 B Brood V2 rants, brood of gebak. 32 A Aardapp. y2 kg aardappelen. 32 Beschuit 1 rants, beschuit, brood of gebak. 32 A Vleesch 1 rants, vleesch of vl.- waren. 32 B Vleesch y4 rants, vleesch of vL- waren. 38, 39 Tabak 1 rants, tabakx) 14 Juni tot en met 11 Juli 1942. 327 algem. 1 kg suiker. 328 algem. 250 gr. koffiesurrogaat. 329 algem. 500 gr. jam. 317, 318, 319, 320 algem. 1 rants, bloem, brood of gebak. 4-25, 4-26 res. 250 gr. rijst. TÏ30 algem. 250 gr. peulvruchten. 331 algem. 250 gr. gort. 332 algem. 100 gr. vermicelli of mai- zena. 322, 323, 324, 325, 326 algem. 100 gr. kaas. 31A Urn 34 A melk 3% liter melk. 31 B t/m 34 B melk 1% liter melk. 31 versnaper. 100 gr., chocolade. 32 en 34 versn. 100 gr. suikerwerk. 33 versnaper. 100 gr. chocolade of sui kerwerk. 15 Juni tof en met 24 Juni 1942. 31 boter y2 rants, boter, 31 vety2 rants, boter, marga rine of vet. Bijzondere rantsoenen. 14 Juni11 Juli. 333, 334 algem. 250 gr. peulvruchten. 321 algem. 250 gr. gort of gortmout. 21 tot en met 27 Juni 1942. R 2 Tabak 2 rants, sigaren x) R 2 Cigaretten 2 rants. Cigaretten2) Diverse artikelen. 14 Juni tot en met 22 Aug. 1942. 01 petroleum2 liter petroleum. 11 Mei tof en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. Tot en met 30 April 1943. 01 en 02 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Juni tot en met 30 Juni 1942. 300 algem. 1 rants, zeep. K zeep1 rants, zeep, K toiletzeep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mei fot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gr. scheerzeep. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: Tot en met Dinsdag 30 Juni: 211, 228, 272 en 293 algemeen (zeep)G, H, I, J zeep, toiletzeep. Tot en met Zaterdag 27 Juni: 31A en 31 B aardappelen en bon 24 der boter en vetkaart (voor spijsolie). x) Mann. personen van 18 j. en ouder. 2) Vrouw, personen van 25 j. en ouder. Walcheren, Westkapelle. Zaterdagmiddag werd op een weide van dhr L. Cijsouw Hz. alhier een zomeroefening gehouden, uitgaande van het district Zeeland van de Nederi, vereen, voor E. H. B. O. Aan deze zeer geslaagde oefening werd deelgenomen door leden van de afd. Vlissingen, Arne- muiden, St Laurens en Westkapelle, ter- wijl de jury werd gevormd door de art sen P.. de Haas van Arnemuiden, F. Vaandrager van Zoutelande en M. Huij- gens van Westkapelle. De oefening bestond uit de opgave om eerste hulp en vervoer te ve'rleenen aan een viertal min of meer zwaar gewonden van een verkeersongeluk, dat gebeurd Was op een half uur afstand van het zie kenhuis. Op vlotte wijze werd' door de deelne mende ploegen deze opgave afgewerkt, waarbij inzonderheid het werken van de afd. St Laurens opviel. Met een hartelijk applaus werd dan ook de mededeeling van Dr Huijgens begroet, dat de jury aan genoemde afd. den door het district Zeeland beschikbaar gestelden prijs had toegekend. 1 f Op 25 Juli zal te St Laurens een soort gelijke districtsoefening gehouden wor den. Zeeuwsch-Vlaanderen. Tefneuzeni. Bedel en d.e Belgi sche k i n d e r e n g a a n o p r 00f u i t. In den laatsten tijd komen weer Tot de opleiding van valschermtroepen behoort ook de instructie omtrent het vakkundig opbergen van het omvangrijk apparaat. Terwijl de leeraar de behandeling demonstreert, luisteren de* leerlingen aandachtig toe. P,B.Z,-v. Eysden-P.K. Seegerd-Pax Holland m

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2