DAGKALENDER DINSDAG 23 TUNI 1942 56e JAARGANG No. 220 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND A<ÏY: i» dezg rpferigk hij vp§nith§taHng: Verdeeling van den belastingdruk. tyieuwe Duitsche vorderingen bij Sebastopol - Verbitterde gevechten aan 't Wolchowfront - Na den val van Tobroek- De besprekingen tusschen Roosevelt en Churchill. Bureaux: Lange Vorststra'at 70 Goes.- Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 JTelefoon no, 3128, Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal, Week' abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21, Losse nummers 6 cent. Adverttstila 12 eest per millimeter- musen den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent,1 iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent. iedere regel meer (max. g regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 SSBt gxtra. Dir,=Hoofdred:A, DE LANGE GOES. Het probleem der gemeentelijke finan ciën en van de gemeentelijke belasting- politiek is al sinds jaren van actueel en dringend belang geweest, merkt het* „Alg. Handelsblad" op. Sinds vele tientallen jaren is de toe stand deze, dat het Rijk aan de gemeen ten allerlei uitgaven oplegt (o.a. in ver band met het onderwijs, sociale zorg enz.), terwijl het Rijk het belastinggebied der gemeenten klein houdt; Sinds jaren deed dan ook het Rijk bepaalde uitkee- ringen aan de gemeenten. Voor 1929 had men eenerzijds een groep gemeenten, die bezet waren met fabrieken, winkels, kantoren, banken, handelshuizen en woongelegenheden voor arbeiders en personen met „kleine beur zen".. Anderzijds een groep gemeenten vol riante huizen, villa's en parken. Aan den eenen kant een allerbenardsten fi- nanciëelen toestand" voor de gemeente'- lijke schatkist, aan den anderen- kant ruime inkomsten. In 1929 werd een stap gedaan om tot oplossing te komen. Groote beteekenis had de wet van 1929 door het streven naar egalisatie van den belastingdruk. Deze egalisatie van den belastingdruk zocht men vooral in de afschaffing der forensenbelastingen en de invoering van één gemeentefondsbelasting. Toenemend autoverkeer bevorderde echter na 1929 den trek naar buiten en toenemende werkloosheid ten gevolge van de langdurige malaise vergrootte de uitgaven in de werkgemeenten. Steeds scherper werd de lijn afgeba kend tusschen arme werkgemeenten en rijke woongemeenten. Het verschil in be lastingdruk bleef aanzienlijk, vooral om dat de opcenten op de gemeentefondsbe lasting niet geëgaliseerd waren en even min die op de grondbelasting, vermo gensbelasting en nog minder de perso- neele belasting. Talrijke gemeenten werden noodlij dend. Op twee belangrijke gebieden is thans een volkomen egalisatie van belasting druk tot stand gekomen. Namelijk op het terrein van de inkomstenbelasting en van de vermogensbelasting. De jongste fiseaalrechtelijke wijziging, die der Personeele Belasting, trekt deze lijn door. Het afschaffen van vijf der zeven grondslagen (personeel voor hui selijke of persoonlijke diensten, paarden, motorrijtuigen, plezierbooten en biljar ten) maakt differentiatie door verschil in opcenten op deze belastinggrondsla gen onmogelijk. In plaats van een vrij sterke differen tiatie in de interlocale verdeeling van den belastingdruk is een belangrijke mate van egalisatie getreden. Plaatselijke verschillen kunnen jQu nog voorkomen door verschil in opcenten op de grondbelasting, verschillen bij de per soneele belasting (grondslagen huur waarde van woningen en meubilair) en in verschillen bij de minder treffende speciaal plaatselijke belastingen, zooais vermakelijkheidsbelasting, baatbelasting, hondenbelasting, straatbelasting e.d. Groote ruimte voor aanzienlijk ver schil is er dus niet meer. Ook de nieuwe ondernemingsbelasting verdient de aandacht. Deze valt eigenlijk in twee belastingen uiteeneen belasting op de bedrijfswinsten en een op het bedrijfsvermogen. De belasting op de winst bedraagt in het algemeen 5 die op het vermogen 2 Deze belasting wordt door het Rijk voor de gemeenten geheven. Elke gemeente stelt in de toe komst voor haar gebied een vermenig- vuldigingscijfer vast. Voor het eerste jaar is dit voor alle vastgesteld op 2,4. De opbrengst wordt verdeeld tusschen de gemeente waar het bedrijf is geves- igd en de gemeenten waar de arbeiders De omslag geschiedt naar rato 'vii j 'al werkers, dat in de ver tuiende gemeenten woont. De verdee- ,lnj> geschiedt op basis van 1/3 voor de ecirijfsgemeente en 2/3 voor de woonge- meente. Elke gemeente past hierop haar eigen vermenigvuldigingscijfer toe. BESCHjKKING van den Commissaris-Generaal voor de Dpenbare Veiligheid betreffende zich in Joodsch bezit bevindende rijwielen. Op grond van artikel 45 der verorde ning no. 138/1941 betreffende de hand having van de openbare orde, zooals ge wijzigd bij verordening no. 182/1941 be schik ik: A r t i k e 1 1. 1. Rijwielen, welke rechtens of economisch aan Joden toe- behöoreii, dienen uiterlijk op 24 Juni 1942, te 13 uur, met alle toebehooren, met inbegrip van reserve binnen- en bui tenbanden, in berijdbaren en behoorlij ken toestand bij den burgemeester der gemeente, waar de Jood zijn woonplaats heeft, of waar zijn zaak gevestigd is, te worden ingeleverd. 2. De rijwielen moeten eveneens wor den ingeleverd, wanneer derden er recht op hebben. 3. Tot inlevering gehouden is: 1. de werd aanzienlijke schade veroorzaakt in voor den oorlog belangrijke installaties, De onder bevel van vice-admiraal We-i chold in de Middellandsche Zee operee- rende Duitsche zeestrijdkrachten hebben zich bjj de ravitailleering van Noord- Afrika, bij het storen van de vijandelijke verbindingswegen en in den strijd tegen vijandelijke zeestrijdkrachten bijzonder onderscheiden. De mijnenveger onder be vel van den eersten stuurman Oeser heeft zich in het zeegevecht voor de Nederlandsche kust onderscheiden. Bij de gevechten voor Sebastopol heb ben zich de leiders van een uit infante rie en pioniers samengestelde gevechts groep kapitein Walter en de comman dant van een pionierbataljon, kapitein Gaumann door bijzondere dapperheid onderscheiden. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In het Noordelijke deel van de vesting Sebastopol werd na hevige gevechten het kustfort veroverd en het terrein ten Noorden van de Sowernaja-baai van den vijand gezuiverd. De vernietiging van de op de uiterste landtong nog vechtende overblijfselen van den vijand is aan den gang. Aan het overige omsingelingsfront hebben Duitsche en Roemeensche troe pen, gesteund door sterke formaties van de luchtmacht, verscheidene versterkte én taai verdedigde heuvelstellingen' stor menderhand veroverd. Herhaalde tegen aanvallen der bolsjewisten leverden geen succes op. Boven Sebastopol en ten Oos- ten van de Donetz Schoten Duitsche ja gers gisteren overdag 28 vijandelijke vliegtuigen neer. In het Zuidelijke deel van het Oostelijke front bestookten eskaders tor pedovliegtuigen met goede uitwerking spoorweginstallaties en ravitailleerings- colonAes van den vijand. In den Centrglen sector van het front werden verscheidene vijandelijke aanvallen afgeslagen. In het achter- waartsche gebied werden verscheidene 4)olsjewistische benden en kampen ver nietigd. Aan het Wolchow-front viel de vijand opnieuw met vrij sterke strijd krachten, gesteund door pantserwagens, aan. De verbitterde gevechten duren nog voort. In Noord-Afrika viel een Duit sche flottielje motortorpedobooten op 21 Juni voor de haven van T o - broek een vluchtende formatie van kleine Britsche eenheden aan en vernie tigde deze volkomen. Een patrouille vaartuig, zes kustvaartuigen en een transportschip van 4500 brt., dat reeds door luchtaanvallen beschadigd was, werden tot zinken gebracht. Drie an dere kustvaartuigen werden opgebracht, 175 man werden gevangen genomen. Een Duitsche flottielje mijnenvegers baande zich een weg door de mijnversperringen in de binnenhaven van Tobroek. Het aantal bij de gevechten om To broek gemaakte gevangenen is tot 28.000 gestegen. Meer dan 100 pantserwagens werden buitgemaakt of vernietigd. Het tellen van den buit aan stukken geschut en zware wapens is nog niet geëindigd. Op Malta werd het vliegveld Luca door Duitsche gevechtsvliegtuigen aan gevallen. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnenvegers in een nachtelijk zeegevecht drie Britsche motorkanon- neerbooten tot zinken gebracht en ver scheidene vijandelijke eenheden éwaar beschadigd. De vijand staakte daarop den strijd. Versperringsbrekers en ma rineartillerie schoten twee Britsche bom menwerpers neer. Het haven- en stadsgebied van Sou thampton was in den afgeloopen nacht het aanvalsdoel van de lucht macht. Door brand- en brisantbommen Italiaansch weermachtsbericht. Na de voltooiing der bezetting en zui vering van Tobroek zijn de troepen van de as thans bezig nieuwe linies te bezetten in de richting van de grens tusschen Libye en Egypte. Een eerste oppervlakkige schatting van den te Tobroek gemaakten buit laat zien, dat veroverd zijn eenige honderden kanonnen, eenige honderden motorvoer tuigen, een honderdtal pantserwagens en groote opslagplaatsen met munitie, levensmiddelen en brandstof. De gevan genneming van 25.000 man, onder wie verscheidene generaals, wordt bevestigd. De luchtmacht heeft op den aftocht zijnde vijandelijke strijdkrachten hevig met machinegeweervuur bestookt. Twee Curtiss-machines werden door Duitschë jagers neergehaald. Een derde toestel werd door het luchtdoelgeschut van Benghasi neergehaald. Eén van onze toestellen is niet teruggekeerd. Formaties bommenwerpers hebben dé basis Halfar op Malta aangevallen. In de Middellandsche Zee werden zes torpedovliegtuigen van het type Beau- fighter tijdens luchtgevechten vernietigd. Egyptische grens bijna bereikt. (D.N.B.) Naar aanleiding van den val van Tobroek en de achtervolgings gevechten in Noord-Afrika deelt het opperbevel van de Duitsche weermacht nog mede: Den 20sten Juni vond de aanval op Tobroek plaats, waarbij in sterke mate van de luchtmacht gebruik werd ge maakt. Reeds tijdens den eersten storm loop werden 12 versterkingswerken ge nomen en een doorbraak geforceerd over een front van 5 .kilometer breedte. Na dat Zondagochtend een Britsch parle mentair de overgave van de vesting Tobroek had aangeboden, bezetten de Duitsch-Italiaansche troepen stad en ha ven van Tobroek. Tegelijkertijd werd de achtervolging van de verslagen Britten naar het Oosten voortgezet en Bardia en Bir el Gobi ingenomen. Daardoor staan de troepen van de Spil in de onmiddellijke nabijheid van de grens tus schen Libye en Egypte. Het groote succes der Duitsch-Itali aansche troepen kan bijzonder hoog wor den aangeslagen, aangezien de gevech ten in Cyrenaica in een bijzonder warm jaargetijde werden geleverd, waarin men tot nu toe dergelijke groote operaties voor onmogelijk hield. De luchtmacht heeft aan den val van Tobroek een belangrijk aandeel gehad. Een beslissende bijdrage tot de groote successen werd o.m. gevormd door het uiteenslaan van het convooi in de Mid dellandsche Zee door de lucht- en zee strijdkrachten van de Spilmogendheden. De moeilijkheden bij het aanvoeren 4 van nieuw materiëel en het vervangen van verloren gegaan materiëel zijn voor de Britten geweldig geworden. Engeland over den val van Tobroek. De Engelsche bladen leveren commen taar op het verlies van dé vesting To broek, waarbij zij algemeen de schuld voor de nederlaag toeschrijven aan de verkeerde strategie van de Britsche mili taire leiding, aan vergissingen en aan onjuiste berekeningen. In dit verband eischen de bladen reeds een onderzoek naar de oorzaken van de nederlaag en verschillende organen gaan zelfs zoover, dat zij veranderingen verlangen in het opperbevel van het Middenoosten. Volgens United Press wordt het verlies van Tobroek te Londen gekenschetst als een groot ongeluk. Met Tobroek zijn de sterkste vesting en de sterkste stellingen in de flank van de astroepen verloren gegaan, terwijl Rommel aan den anderen kant thans een voortreffelijke haven in handen heeft, waardoor hem materiaal en troepen kunnen worden toegezonden. Voorts acht men het in Londen zeker, dat de nederlaag van Tobroek ernstige politieke gevolgen zal hebben. Het Brit sche volk had namelijk stellig verwacht, dat Tobroek zich ook ditmaal zou weten te handhaven. Het teleurgestelde volk eischt daarom nauwkeurig opheldering hoe het kon gebeuren, dat de vesting in één dag tijds kon vallen. Generaal Rommel bevorderd. Hoofdkwartier van den 'Führer. De Führer heeft den opperbevelhebber van het leger in Afrika, kolonel-generaal Rommel, bevorderd tot generaal-veld- maarschalk en het volgende telegram tot hem gericht: Generaal-veldmaarschalk Rommel. Uit dankbare waardeering voor Uw leiding en Uw eigen den slag beslissend optre den, benevens uit waardeering voor de heldhaftige prestaties der onder Uw strijdende troepen op het Afrikaansche oorlogstooneel, bevorder ik U met in gang van heden tot generaal-veldmaar schalk. Besprekingen Roosevelt Churchill voortgezet. (D.N.B.). De correspondent van de „New-York Times" te Washington meldt, dat Roosevelt en Churchill Vrij dag den geheelen dag, omgeven door de vooraanstaande militaire experts van beide landen, hebben geconfereerd. Naar verluidt hebben zij den toestand in de Zuidzee, de Koraalzee en bij Midway be sproken, evenals den wanhopigen toe stand van China, de situatie aan het Oostelijke front en de „aangelegenhe den, welke betrekking hebben op het tweede front". Als voornaamste onderwerp echter werd het vraagstuk der scheepsruimte beschouwd. eigenaar; 2. hij die bevoegd is den eige naar te vertegenwoordigen; 3. hij die in het bezette Nederlandsche gebied hou der is van het rijwiel of hetzelve in be waring hèeft. Artikel 2. Het is verboden om een Jood bij voortduring of tijdelijk een rijwiel af te staan. Artikel 3. Deze beschikking is niet van toepassing op rijwielen, welke: 1. toebehooren aan Joden, die in de ge meente Amsterdam wonen, dan wel 2. tot den voorraad van een rijwielhandelaar behooren. Artikel 4. Jood in den zin van deze beschikking is hij, die ingevolge van artikel 4 der verordening no. 189/1940 betreffende het aangeven van onderne mingen Jood is of als Jood is aangemerkt Artikel 5. 1. Hij, die den inge volge art. 1 op hem rustenden plicht tot inlevering niet tijdig of niet volledig, na- i komt, dan wel die in strijd handelt met het verbod van artikel 2, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maart- den en met geldboete van ten hoogste één duizend gulden of met één dezer straffen. 2. Maatregelen op het gebied der vei ligheidspolitie blijven onaangetast. 's-Gravenhage, 20 'Juni 1942. Diet Commissaris-Generaal voor de Openbare Veiligheid, RAUTER, S.S.-Gruppenführer und Gene- ralleutnant der Polizei. In dit verband wordt nog eens gewe zen op het in par. 18 alinea 2 der ver ordening 58/42 over de behandeling van Joodsche vermogenswaarden uitgespro ken beschikkingsverbod, volgens het welk met. ingang van 21 Mei 1942 de commissaris-generaal voor de veiligheid alleen de beschikking gekregen heeft over land- en watervoertuigen van aller lei aard, alsmede over paarden. Elke verkoop van dergelijke voorwerpen en elke deelneming aan dergelijke trans acties wordt volgens deze verordening dienovereenkomstig bestraft. NIEUWE WEGEN OP'HET GEBIED VAN OPVOEDING IN NEDERLAND. Er worden dit jaar in Nederland twee scholen gesticht, een voor jongens en een voor meisjes van een geheel nieuw soort. Ze zijn niet voor iedereen bestemd, integendeel: niet voor de groote massa kinderen, die alleen maar knap of alleen maar muzikaal of alleen maar sportief zijn, of nog erger, niets van dat alles die nieuwe schooi kan alleen maar leer lingen gebruiken van de beste kwaliteit op ieder gebied, met een goed hoofd, een goed lichaam, bovenal een flink ka rakter. 'De nieuwe scholen werden door den Rijkscommissaris gesticht als „Reichs- schulen". Zij geven dezelfde vakken en dezelfde rechten als de H.B.S., de meis jesscholen ook de huishoudelijke vakken, maar ze geven meer en ze eischen meer. Zij willen hun leerlingen maken tot ster ke, ondernemende, zelfstandige jongens en ihei'sjes, zooals het nieuwe Europa ze noodig heeft zij eischen daarvoor de allerbesten van onze jeugd geheel en al op. Van de kinderen, die zich aanmelden worden door een keuring eerst de besten uitgezocht en van deze wordt door een tweede uitlezing (geen examen) gedu rende een week de kleine greep uitge- zeefd, die belooft de moeilijke eischen van de nieuwe opvoeding te kunnen ver vullen. Wie tot het eind de school met succes doorloopt heeft vrije beroeps keuze, heeft toegang tot iedere hoogere studie en er wordt voor gezorgd, dat geen geldelijke hinderpalen daarbij in den weg staan; de ouders betalen een geldelijke bijdrage afhankelijk van hun inkomen, niemand die overigens ge schikt is wordt dus uitgesloten wegens zijn geldelijke omstandigheden of onder vindt daarvan eenige onaangenaamheid. Wie zijn kinderen (jongëns van 10 11 jaar, meisjes van 1013 jaar, waar- •Lvan meisjes van 1213 jaar op de H. B.S. of M.U.L.O. moeten zijn) voor deze scholen in aanmerking wil laten komen, wende zich zoo spoedig mogelijk tot 10 Juli tot Dr Kemper, Oostduinlaan 2, Den Haag, (Kamer 27, tel. 116390, toe stel 129). Nederlandsche meisjes ir* Duitschland. Omtrent den arbeid van de Nederland sche* meisjes in Duitschland meldt men ons: Aan den kost moeten alle Nedferland- sche meisjes, die in het Groot-Duitsche rijk door middel van de arbeidsbeurzen werk gevonden hebben, in het begin wat wennen. Maar hoezeer vaak ook afwij kend van hetgeen men hief te lande ge wend was, zijn alle Nederlandsche meis jes het er toch eenparig over eens, dat de kost degelijk en solied is en ruim schoots toereikend. Vele meisjes hebben kunnen vaststellen, dat ze na korter of langer verblijf in Duitschland aan ge wicht toegenomen hadden. De medische verzorging is zeer nauwgezet. Aan fa brieken zjjn mannelijke of vrouwelijke DINSDAG 23 JUNI 1942. Waarmede zal de jongeling zijn pad zuiver houden? Als hij dat houdt naaf Uw Woord. Ps. 119 9. op 5.20 Zon onder 22.04 Maan op onder 15.35 2.23 28 Juni Volle maan. 5 Juli Laatste kwartier. artsen verbonden, die zorgvuldig over de gezondheid van het personeel waken. De in Duitschland te werk gestelde Nederlandsche meisjes zijn frissche en montere menschen, niet bleek en stomp zinnig afgetrokken, doch opgewekt en vroolijk. Met toewijding verrichten ze na eenmaal verkregen vaardigheid haar werk, dat haar dierbaar geworden is. En dit niet alleen omdat het zoo goed betaald wordt. - Arbeid heeft in het nieuwe Duitsch land een machtige positie verworven. „Werken is geen schande" en „arbeid adelt" zijn gezegden, die in Duitschland ten volle bewaarheid worden. Honderden Nederlandsche meisjes, die gaarne een eigen broodwinning wilden verwerven en die naar zelfstandigheid streefden, hebben door middel van de arbeidsbeurzen een prettige en dankbare taak ontvangen, die ze met liefde ver vullen. ERNSTIGE WAARSCHUWING. Zij, die zich bezig houden met fraudu leus slachten, zwarte handel enz. schij nen er nog al eens op te rekenen, dat hun op te leggen gevangenisstraffen toch niet ten uitvoer kunnen worden ge legd. De Economische Rechter te Al melo deelde echter dezer dagen mede, dat plannen om deze straffen ten uit voer te leggen in jgroote werkkampen, hun voltooiing naderen. Spoedig zullen daarin honderden en honderden onder gebracht worden. EEN JAAR OOSTFRONT. Op Zondag 22 Juni 1941 we herin neren het ons allen nog werd bekend gemaakt, dat de oorlog was uitgebfo- ken tusschen het Duitsche Rijk en de Sovjet-Unie, We herinneren ons ook den opmarsch der Duitsche en met hen verbonden le gers in de zomermaanden van 1941, de overrompeling van vele Sovjet-legers en de verschillende omsingelingsslagen. De Duitsche pers wees dezer dagen nogmaals op den dreigenden inval der Bolsjewieken, die door het ingrijpen der Duitsche legers werd verijdeld, i Door zulk een inval zou de geheele Westersche cultuur in den vloedgolf van het Bolsje wisme zijn ondergegaan. De groote operaties van vorigen zomer moesten door den plotseling ingetreden en ongekend strengen winter worden on derbroken. Groot .zijn de moeilijkheden die de Duitsche en met hen strijdende troepen toen ondervonden. Hitier zelf heeft daarop in een zijner redevoerin gen uitvoerig gewezen. Nu het weer zomer is geworden, zal van Duitsche zijde de militaire actie krachtig worden voortgezet. Op de Krim werden reeds successen geboekt de val van Sebastopol zal het einde van de laatste Sovjet-stelling al daar beteekenen maar van Duitsche zijde is reeds opgemerkt, dat dit nog niet de groote actie is. Deze volgt nog en daaraan zullen ook de Nederlanders, die met het Duitsche leger meestrijden, aan deel Hebben. Men heeft thans nog vier maanden voor den boeg, vóór de Rus sische winter intreedt, maanden, waar in van Duitsche zijde groote gebeurte nissen worden aangekondigd. Onmiddellijk na de militaire actie volgt echter, zooals bekend, een eco nomische. Landbouw, handel en indu strie moeten in de bezette gebieden zoo spoedig mogelijk hersteld worden en tot grooter bloei dan' onder het Sovjet-be wind gebracht. Bij dezen wederopbouw is ook Nederland ingeschakeld. BE-EEDIGING VAN 3000 FUNCTIONARISSEN DER N.S.B. OP HUN LEIDER MUSSERT IN HET UTRECHTSCHE STADION. UTRECHT (A. N. P.). In een indruk wekkende betooging in het stadion te Utrëcht kwamen Zaterdag 20 Juni meer dan 3000 functionarissen der N. S. B. bij een om aan den leider der N. S. B., Mus- sert, een persoonlijke aanhankelijkheids verklaring af hei leggen. Het groote stadion was alom met vlag gen en emblemen der N. S. B. versierd. Nadat zich onder marschmuziek de functionarissen der N. S. B. in het mid dengrasveld opgesteld hadden, kondigde klaroengeschal de aankomst van den lei der aan. Alles rees omhoog om Mussert

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1