DAGKALENDER MAANDAG 22 JUNI 1942 56e JAARGANG No* 219 10 seat sxtrS:' Adv» in ds?g fabriek bij voornitbstaJiss» Kerkelijke eenheid* BINNENLAND Nieuwe Duitsche vorderingen bij Sebastopol - Tobroek en Bardia In handen der Dultsch-ltallaansche troepen. UIT DE PROVINCIE Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j, J, FANOY, Nieuwe Burg 2628 en Noordweg 155 Telefoon no, 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal, Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21, Losse nummers 6 cent. CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND AdYerteetiëa eest per adUfaietw- ïngesea^ den mededeelingen 24 cent per millimeter. By contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1=5 regels §g cent, iedere regel meer (max, g regels) 11 eent: Onder letter bf mottP Dir.-Hoofdred, k, DE LANGE GOES, Gisteren is in de GereL Kerken een ure van dankzegging en gebed gehou den naar aanleiding van het feit, dat het 17 Juni 50 jaar geleden' was, dat de Chr. Geref. kerk en de Ned. Geref. kef- ken tot samensmelting kwamen. Hoewel wij geen kerkelijk blad zijn, mogen wij toch wel als algemeen Chris telijk blad onze hartelijke blijdschap uit spreken als groepen Christenen, die op denzelfden belijdenis-grondslag staan, elkaar weten te vinden en in één kerk verband gaan samenleven. Een herden king van zulk een samenvoeging kan ook im dezen tijd niet anders dan t« zegen zijn. Immers, wij hebben nu wel geleerd over de kleine en vaak onnoó- dige verschilletjes heen te zien en in de eerste plaats te letten op wat ons samen bindt. Nu kan een vereeniging als hierboven bedoeld als historisch feit zonder meer worden herdacht en daarmee uit. Maar dan is de béteekenis er van niet groot. Zóó bedoelde de Generale Synode der Geref. Kerken het ook niet, want in haar verzoek aan de kerken sprak zij nadruk kelijk als haar verlangen uit, dat deze bijzondere ure 'niet alleen bedoeld was als dankzegging, maar ook als gebed voor de kerkelijke eenheid van allen, die staan op den grondslag der Geref. be lijdenisschriften. Daarmee wordt zulk een herdenking in hooge mate actueel. Maar tegelijk ook veel moeilijker. Actueel, omdat men dan geplaatst wordt voor de vraag, wat onze roeping vandaag is, om de kerkelijke eenheid te bevorderen. Immers met een herdenking van wat 50 jaar geleden plaats vond, is men er niet. Moeilijk, omdat wjj allen wel weten, dat er nog veel te vereenigen valt, wat nu nog gescheiden is en dat wij wellicht door onze (zondige) houding de eenheid onder de Christus-belijders in den weg hebben gestaan. Hierin eigen schuld en- tekortkoming te zien en te belijden is niet gemakkelijk. Bidden om meer eenheid en tegelijk die eenheid belemmeren, vloekt met elkan der. Daarom met kracht gewerkt Voor sa menvoeging van allen, die op denzelfden grondslag staan en Jezus Christus be lijden en liefhebben als hun Verlosser en Zaligmaker. GERINGE VERHOOGING DER LOONBELASTING. In het Verordeningenblad is een be sluit de loonbelasting met ingang van 1 dat de loonbelasting met ingang van 1 Juli. wordt verhoogd. Voor het meerendeel van de belasting plichtigen (ongeveer 50 heeft de wij ziging van het tarief slechts een betrek kelijk geringe verhooging van de loonbe lasting tot gevolg. De verhooging be draagt b.v.: 1. Bij een weekloon van f 25: vgor een ongehuwde f 0,15, voor een gehuwde zon der kinderen f 0,09, voor een gehuwde met 1 kind f 0,05 per week; 2. bij een weekloon van f 35voor een ongehuwde f 0,30, voor een gehuwde zon der kinderen f 0,20, id. met 1 kind f 0,16, id. met 2 kinderen f 0,12, id. met 3 kin deren f 0,08, id. met 4 kinderen f 0,03 p.' week; 3. bij een weekloon van f 40: voor een- ongehuwde f 0,40, voor een gehuwde zon der kinderen f 0,27, id. met 1 kind f 0,21, id. met 2 kinderen f 0,17, id. met 3 kin deren f 0,12, id. met 4 kinderen f 0,06 p. week. De bijzondere tarieven voor losse ar beiders (negende Uitvoeringsbeschik king Loonbelasting 1940) blijven onge wijzigd. Aan.de werkgevers zullen binnenkort door den belastingdienst nieuwe tabellen met handleiding worden verstrekt. De verhoogde belasting volgens deze nieuwe tabellen moet worden geheven van loo- °Ver. ^^ken, welke na 30 Juni 1942 eindigen. Zoo zal voor weekloonen, welke op Zaterdag worden uitbetaald de verhoogde belasting voor de eerste maal moeten worden ingehouden op de loonen welke op 4 Juli worden uitbetaald. Het zal vermoedelijk niet mogelijk zijn aan alle werkgevers tijdig de nieuwe ta bellen toe te zenden. In verband hier mede wordt medegedeeld, dat de werk gevers er bij de inhouding van behooren uit te gaan, dat de volgens de tot nu toe geldende tabellen verschuldigde belas ting met 10 pet. wordt verhoogd. Ge deelten van een cent worden naar" bene den afgerond. Uiteraard heeft de verhooging van het tarief van de loonbelasting tot gevolg, dat ook het tarief van de inkomstenbe lasting voor het belastingjaar 1942 zal worden verhoogd. Over eenigen tijd zal aan ook een verordening verschijnen, waarin het nieuwe tarief van de inkom enbelasting zal zijn opgenomen, •in het thans verschenen besluit is te- DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In het Noordelijk deel van de vesting Sebastopol is gisteren ook de fortificatie Lenin gevallen. Daarmede zijn alle forten van het Noordelijk front vein Sebastopol met uitzondering van het kustfort in Duitsche handen, o.m. de sterke forten Stalin, Maxim Gorki, Bas tion Molotow, talrijke andere forten en verscheidene artilleriebunkers. In het door den vijand taai verdedigde kustfort zijn Duitsche troepen doorge drongen. Zij léveren een harden strijd van man tegen man om de door den te genstander nog bezette bunkers. In het Zuidelijke deel van het vesting front hebben Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene aanvallen afgesla gen en in tegenaanvallen het vijandelijke stellingensysteem verder opengebroken. Het luchtwapen heeft ook gisteren met sterke strijdkrachten de gevechten om de vesting Sebastopol gesteund en ravitailleeringsinstallaties in de stad en vijandelijke schepen in de haven gebom bardeerd. Een bolsjewistische motortorpedoboot is bij een aanval op de haven aan de Zwarte Zee J a 1 t a door kustartillerie zoo zwaar beschadigd,dat zij verloren geacht kan worden. Nachtelijke aanvallen van het lucht wapen op R o s t o w deden in verschei dene deelen der stad groote branden ont staan. I Aan 't overige Oostelijke front slechts plaatselijke activiteit. Zooals in een extra bereicht is mede gedeeld, is de vesting Tobroek in handen der Duitseh-Italiaansche troepen. Bij aanvallen op de Kanaalkusf heeft het Britsche luchtwapen gisteren negen vliegtuigen yerloren tijdens luchtgevech ten. Nog twee Britsche jagers werden door schepen van een rivierflottielje neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben overdag zonder effect storingsaanvallen gedaan op het Noojrdwest-Duitsche kust- en grensgebied. Bij nachtelijke aanvallen van Britsche bommenwérpers op de stad Emden ont stond brandschade, hoofdzakelijk in de woonwijken. Nachtjagers, afweergeschut en marineantillerie schoten tien der aan vallende bommenwerpers neer. Bij Sebastopol hebben zich de kom- mandant van een afdeeling wielrijders, majoor Backe, zijn eskaderchef, le luit. Kupsch en de chef van een kompagnie pioniers, le1 luit. Stier onderscheiden door bijzondere dapperheid. EXTRA BERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren in een extra-be richt bekend: Duitsche en ItalSaansche troepen heb ben gisteren onder bevel van generaal- oberst Rommel het grootste deel van de zwaar versterkte vesting T o b r o e k stormenderhand veroverd. Daarop heeft hedenmorgen een En- gelsch parlementair de overgave van de vesting bij den staf van een Italiaai^sch legercorps aangeboden. Stad en haven zijn bezet. Tot dusver werden ruim 25000 gevangenen ge maakt, o.w. verscheidene generaals. Er is een onafzienbare hoeveelheid wapens, uitrustingen en verder oorlogstuig buit gemaakt. In taaie achtervolging van de versla gen Britten naar het Oosten werden Bardia en Bir el Gobi ingeno men. Italiaansch weermachtsbericht. Naar het Oosteen optrekkende gemo toriseerde afdeelingen hebben Bardia be zet. Sinds gisteren wordt een hevige aan val ondernomen op de vesting Tobroek, gesteund door een hevig massaal optre den van de Italiaansch-Duitsche lucht macht. In weerwil van het felle verzet van den tegenstander hebben de opera ties een. gunstig verloop. Des avonds is de vesting door de dap pere strijdkrachten van de As veroverd. Op de Zwarte Zee heeft een Italiaan- sche motortorpedoboot een Sowjetduik- boot getorpedeerd en tot zinken gebracht Eenige leden van de bemanning werden daarbij gevangen genomen. Londen bevestigt val van Tobroek. LISSABON (A. N. P.). Naar de Brit sche berichtendienst meldt, is te Londen kort na middernacht officieel de val van Tobroek bevestigd. Kiska bedreigd. LISSABON (A. N. P.). Volgens een extra-bericht van den Britschen berich tendienst uit Washington, is in eén com- muniqüé van-het'Amerikaansche depar tement van Marine bekend gemaakt, dat de Japanners op het punt staan, Kiska, een van de' Aleoeten, te bezetten. Kiska behoort tot de groep der Rat- teneilanden en ligt op ongeveer 700 mijl van het vasteland van Alaska. jVloéilijke taak der1 Duitsche duik- bootienl voor Amerikaansche kust. (D. N. B.). Naar aanleiding van het tot zinken brengen van 19 Britsche en Amerikaansche koopvaardijschepen in den Atlantischen Oceaan en in de Caraï- bische zee deelt het opperbevel der weer macht nog mede: De Amerikaansche regeering heeft den laatsten tijd haar afweer- en beveili gingsmaatregelen voor den dringend noodzakelijken aanvoer van oorlogsma teriaal en grondstoffen over zee aanzien lijk uitgebreid, ^.lle maar eenigszins bruikbare en eenigermate zeewaardige vaartuigen zijn in beslag genomen en in dienst gesteld ter beveiliging van con- vooien en voor den afweer van duikboo- ten. Zelfs motorbooten, particuliere jach ten en zeer kleine kustvaartuigen werden in de Amerikaansche marine öpgenomen om het steeds sterker wordende duik bootgevaar te beperken. Behalve door uitbreiding van den duik- bootafweer trachten de Amerikanen zich ook te helpen door zoo mogelijk een deel van het transport over zee door de spoor wegen te doen overnemen, om daardoor 'tenminste een deel van den belangrijken aanvoer van grondstoffen te onttrekken aan het ingrijpen van de duikbooten van de Spil. Daarom moet het te hooger wor den aangeslagen, dat het den Duitschen duikbooten wederom is gelukt 19 met belangrijke grondstoffen en oorlogsma teriaal geladen schepen .van tezamen 109.000 ton uit sterk beveiligde convooi- en weg te schieten. De laatste vier dagen verloor de vij and op de voornaamste ravitailleerings- wegen op den Atlantischen Oceaan en in de Middellandsche Zee 33 schepen van tezamen 220.000 brt.; 7 oorlogsschepen, die transportschepen begeleidden, n.l. 2 kruisers en 5 torpedojagers, werden tot zinken gebracht. Korte berichten. (A. N. P.). Volgens den Britschen berichtendienst is in Londen officieel me degedeeld, dat de Britsche mijnenveger Fitzroy is gezonken^- (D. N. B.). Vrijdagochtend tracht te een afdeeling Britsche jagers het Ne- derlandsche kustgebied binnen te drin gen. Focke-Wulfjagers stegen op en schoten, in weerwil van het slechte zicht vier Britsche jagers neer, waarop de rest zich in westelijke richting terugtrok. Naar het D. N. B. verneemt, zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vrij zwakke afdeelingen der Britsche lucht macht boven Noord-West-Duitschland verschenen. Door een aantal brisant- en brandbommen ontstond geringe schade in de woonwijken van twee steden. Eén der aanvallende vliegtuigen is neerge schoten. vens in een bepaald geval de wijze van heffing van de loonbelasting vereenvou digd. Voor de werkgevers, die in den re gel ctver het gewone loontijdvak slechts een geschat bedrag uitbetalen en eerst na verloop van verschillende loontijd- vakken, welke gezamenlijk een tijdvak van drie maanden niet te boven gaan, het loon nauwkeurig afrekenen, is de moge lijkheid geopend de loonbelasting eerst bij de afrekening in te houden. Oud-minister J. M. J. H. Lambooy overleden. Zaterdagmorgen is te Den Haag op 67-jarigen leeftijd de -heer J. M. J. H. Lambooy, oud-minister van defensie, overleden. De overledene werd geboren in. 1874. In 1925 werd majoor Lambooy minister van oorlog en minister van marine ad interim. Onder zijn bewind kwam de ver eeniging der beide departementen in 1928 tot stand, waarna hij minister van De fensie was tot 1929. Na zijn aftreden werd hij burgemeester van Hilversum. Dit bleef hij tot 31 December 1939, toen hij-den 65-jarigen leeftijd bereikt had. Achthonderd kinddderf naar Thiiririglen. Vrijdag zijn 800 Nederlandsche kinde ren uit Den Haag, Haarlem en Amster dam voor een vacantiereis van zes we ken naar Thiiringen vertrokken. Zij wer den daartoe in staat gesteld door den N. V. D. en de Duitsche zusterinstelling de N. S. V. De Nederlandsche Arbeidsdienst. Bij den Nederlandschen Arbeidsdienst is voor personen, die ten hoogste 29 jaar oud zijn, gelegenheid om als adspirant- kaderlid in opleiding te worden geno men. Voorwaarden daartoe zijn: 1. Velledige lichamelijke geschiktheid (minimum lichaamslengte 165 cm), 2. blanco strafregister, 3. Arische afstam- mine, 4. Nederlander zijn in 'den zin der Wet op het Nederlanderschap (art. 1 Wet van 12 Dec. 1892, Stbl. 268). Aanmelding, uitsluitend schriftelijk, Aardappelbonnen verlengd. De geldigheidsduur der met „31 A." genummerde bonnen van de aardappel- kaart is verlengd tot en met Zaterdag 27 Juni a.s. Met nadruk wordt er op gewe ien, dat genoemde bonnen ook - ge durende de komende week recht geven op het normale rantsoen yan 2^2 kg. zoodat de aardappelhandelaren verplicht zyn tot en met Zaterdag 27 Juni a.s., op elk der met „31 A" genummerde bonnen iy4 kg aardappelen af te leveren. De geldigheidsduur der met „31 B" ge- nummere bonnen van de aan vetkaart- houders uitgereikte aardappelkaart is eveneens verlengd tot. en met Zaterdag 27 Juni a.s. Deze bonnen geven derhalve nog tot en met dien datum per stuk recht op kg aardappelen. x OPROEP. De commissaris van de Rijkspolitie afd. 3 van den Rijksopsporingsdienst der Rijksrecherchecentrale te 's-Gravenhage deelt het volgende mede: Eenigen tijd geleden heeft zich in en kele plaatsen bij verschillende winkeliers een persoon vervoegd, die zich als Rijks controleambtenaar 'legitimeerde. Hij gaf voor boeken en distributiebescheiden te komen controleeren. Na dit bezoek ver misten de winkeliers opplakvellen met suikerbonnen. Het is komen vast te staan, dat de z.g. controleur, die inmid dels is gearresteerd, zich deze beschei den heeft toegeëigend. Zijn signalement luidt: oud 35 jaar, lang plm. 1,80 M., flink postuur, frissche gelaatskleur, zwart eenigszins krullend achterovergekamd' haar, gekleed met grijze gabardine regenjas en blauwgrijze deukhoed. Hij had een bruine actetasch bij zich. Winkeliers, die van bedoelden persoon bezoek hebben gehad en nadien distribu tiebescheiden vermisten, worden ver zocht, indien zulks nog niet mocht zijn geschied, hiervan terstond aangifte bij de plaatselijke politie te doen. Nederlandsche meisjes in Duitschland. Alleen al -een verblijf in een van de vele Duitsche bergstreken, welke rijk aan natuurschoon zijn, waar tevens zeer vaak belangrijke fabriekscomplexen ver rezen zijn, verschaft een prachtige le venservaring aan de Nederlandsche meisjes, die in Duitschland werk gevon den hebben. Men kent de vele prachtige Duitsche natuurstreken van foto's Van kennissen, uit de boeken en van de film. Vroeger konden „alleen rijkelui van dit natuurgenot profiteeren. t, De thans «in Duitschland werkende Nederlandsche meisjes profiteeren niet alleen rijkelijk van dit genot, doch worden bovendien voor haar arbeid in de fabrieken nog ■dik betaald ook. Welke nieuwe indrukken hebben niet tal van Nederlandsche meisjes,, die werk in Duitschland aanvaard hebben, opge daan. Vele meisjes vonden werk in groo te steden als Berlijn, Leipzig, Dresden, Breslau. Anderen kwamen in Weenen, Stuttgart of München. „Kraft durch Freude", de werkgemeenschap van het Duitsche Arbeidsfront, organiseert in den vrijen tijd ontspanningsreizen, zoo dat men onder deskundige leiding tal van nieuwC indrukken verzamelen kan. Door zijn groote uitgestrektheid biedt het groot-Duitsche rijk als aangename omgeving voor degenen, die bij de ar beidsbeurzen werk zoeken, een ruime keus. MAANDAG 22 JUNI 1942. Welgelukzalig zjjn zij, die Z(jn getui genissen onderhouden, die Hem van gan- shcer harte zoeken. Ps. 119 2. öp 5.19 Zon onder 22.04 Maan op onder 14.20 1.57 28 Juni Voilé ifiaaiï. 5 Juli Laatste kwartier. N HULPWERK BEELDENDE KUNST. De Nederlandsche Volksdienst, die zich de bevordering van de volkswel vaart over de geheele linie ten doel stelt, heeft een nieuw hulpwerk opgericht, dat beoogt de aanmoediging van be gaafde kunstscheppenden te bevorde ren. Dit wordt noodig geacht, omdat een massaproductie van minderwaar dige platen moet worden geconstateerd en het volk niet steeds ware kunst van prulwerk weet te onderscheiden. Thans worden aan de scheppings kracht van den kunstenaar bijzondere eischen gesteld. De N.V.D. wil de kunst bevorderen, die beantwoordt aan het gezonde gevoel en de werkelijke behoef te van hef volk en sluimerende krachten tot ontwaking brengen. In samenwerking mér de Ned. Cul tuurkamer heeft de N.V.D. het „Hulp werk Beeldende Kunst" in het leven ge roepen, dat de taak van den ijverigen, begaafden kunstenaar wil verlichten, hem door het tentoonstellen en verkoo- pen van zijn werk wil helpen en hem in zakelijk eh materieel opzicht leiding wil geven. Alle kunstenaars worden opgeroepen deel te nemen aan een groot opgezette openingstentoonstelling van, het „Hulp werk-Beeldende Kunst" in Juli a.s. in het Rijksmuseum te Amsterdam. De keuze der werken wordt alleen beoor deeld naar de vraag, óf de kunstwerken beantwoorden aan de ware behoeften van het volk. De N.V.D. zal verdfer deelnemen in het verstrekken van opdrachten aan kunstenaars. Bovendien zal de N.V.D. bij openbare inrichtingen, bij bedrijven en afzonder lijke personen propagandistisch optreden 'Om eenerzijds den kunstenaars hulp te bieden en anderzijds aan het volk wer kelijke waarden te doen toekomen; Tegen ongezonde prijsverhooging zal gewaakt worden door een nauwkeurige prijzencontrole. De prijs van gedistilleerd in café's en restaurants. Op 22 December 1941 wordt een bepa ling van kracht, volgens welke in café's en restaurants de prijs van gedistilleerd per glas met een zeker bedrag mocht wordén verhoogd. Voor jonge jenever was dit in de meeste gevallen 5 cent boven den prijs van 9 Mei 1940, voor oude jenever en andere met name ge noemde sterk-alcoholische dranken nog eens 5 cent boven den aldus berekenden prijs van jonge jenever. Thans is in de Staatscourant bekend gemaakt, dat ten aanzien van zwak-alcoholische dranken een overeenkomstige maatregel is ge troffen. Voor .een glas van 40 gram mag thans in café's en restaurants ten hogg- ste 5 cent meer worden berekend dan op 9 Mei 1940 het geval was of zou zijn ge weest, zoodat de prijs hiervan in de meeste gevallen nu weer gelijk geworden is aan dien van jonge jenever. ten spoedigste, doch uiterlijk voor 1 Augustus 1942 te richten aan den staf N.A.D., afdeeling 2 (personeel), Gevers Deynootweg 59, Scheveningen. Bezoek eerst na daartoe ontvangen oproep. Bij sollicitatie moet worden over gelegd: 1. Een eigenhandig geschreven levens loop. 2. Foto, ten voeten uit (formaat 6x9 cm), geen slechte amateursopname. 3. Verklaring van Arische afstamming. 4. Bewijs van goed gedrag (missive van den minister van Binnenlandsche Zaken van 24 Juli 1897, nr. 2975 afd. BB). 5. Bewijs van Nederlanderschap. 6. gewaarmerkte afschriften van de laatste school c.q. en beroepsgetuig schriften. Vergoeding: a) adspirant kaderleden die den 24- jarigen leeftijd nog niet hebben bereikt worden voorloopig als arbeidsman inge zet en ontvangen zakgeld van f 0,25 per dag, plus eventueele'kostwinnersvergoe ding, b) adspirant kaderleden van 24 jaar en ouder die niet meer aan den arbeids dienstplicht onderworpen zijn worden voorloopig als arbeidscontractanten aan genomen en als zoodanig bezoldigd. De aanstelling tot een bepaalden rang geschiedt bij gebleken geschiktheid voor de categorie ana een half jaar, voor de categorie" b na ca. 3 4 maanden. Japansche artsen voor herstel Siesta in Nederlandsch-lndië. (S.P.T.) Tot de maatregelen, die in het kader der vernieuwing dn het ver re Oosten werdeh getroffen, behoorde ook het afschaffen van de middagrust in Nederlandsch-Indië. Een tweetal Ja pansche artsen, door de regeering belast met het onderzoeken van de levensver houdingen in de ^ropische gebieden, heb ben zich in een geschrift tot de autori teiten gewend en er op gewezen, dat de siesta, zooals in het genoemde gebied reeds eeuwenlang traditie is, voor de ge zondheid en prestaties van alle bewoners vrijwel onontbeerlijk is. WANNEER VERDUISTEREm Dinsdag 23 Juni 1942. 's Morgens tot 5.20 u. 's Avonds van 22.04 u. Vereeriiging voor Ziekenlhuisverpleging Zuid- er* Noord-Beveland'. Zaterdagmiddag hield deze vereeni ging in De Prins van Oranje te Goes haar jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer Mr Dr Mes te Heinkenszand herdacht het Bestuurslid, dhr C. Flips© te Wissenker- ke, het oud-bestuurslid, den heer A. M. Overhoff te Apeldoorn en den controlee rend geneesheer Dr y. d. Bijl te Vlissin-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1