Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie MAANDAG 15 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 213 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 16 cent. extra, Adv, in deze rubriek bij vooruitbetaling. 27 koopvaardijschepen tot zinken gebraoht - Duitsche troepen nemen fort bij Sebastopol in - De strijd in Lybië. Bureaux: Lange Vorststraat, 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j. J. EANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week- abonnenf&nten voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21, Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cènt per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent, Onder letter hf motto Dir.-Hoofdred,A. DE LANGE GOES, JEUGD EN ZWARTE HANDEL. - In ons nummer van 10 April j.l. en by andere gelegenheden wezen wij er op, dat het in den stryd tegen den zwarten handel om een volksbelang gaat. Ieder, die maar even nadenkt, zal moeten ex* kennen, -dat, wanneer deze zwarte han del ongehinderd voortgang kon hebben, de normale levensmiddelenvoorziening van ons volk en de biliyke verdeeling door middel van het distributiestelsel in "korten tijd totaal in de war zouden loo- pen en de minder kapitaalkrachtigen ge brek zouden krijgen aan het allernoodza kelijkste. Vandaar dat wij er by het pu bliek op aandrongen aan dien zwarten handel geeft voet te geven, maar integen deel den dienst der prijsbeheersehing steun te verleenen. Laten wij hierbij ook denken aan onze jonge mensehen. Naar beweerd wordt, zijn de jongelui het hardst door de koorts om „in het donker" gemakkelijk grof geld te verdienen ten koste der volksge meenschap, aangetast. Dit is wel een zeer ernstig feit. Groote moreele schade zal daaruit voor het op groeiend geslacht ontstaan. Te vreezen is, dat jongens, die eenmaal in dezen strik verward zijn geraakt, straks niet meer in staat zijn, door harden arbeid een eerlijk stuk brood te verdienen. Ouders en opvoeders hebben hier een dringende taak. Brandstof voor koken. Gedurende het tijdvak van 15 Juni 1942 tot, en met 30 April 1943 geven de met „02KF" gemerkte bonnen der kook- kaarten voor vaste brandstoffen recht op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen, met uitzondering van an- thraciet en fabrieksturf. Men dient er rekening mede te houden, dat men- met de op dezen bon betrokken brandstoffen tot 1 Augustus a.s. dient uit te komen, aangezien eerst op ge noemden datum wederom een bon zal worden aangewezen. Nieuwe kaart voor rookers. Bij de eerstvolgende uitreiking der nieuwe bonkaarten voor voedingsmidde len zullen tevens aan de houders (s'ters) van tabak- en sigarettenkaarten tegen inlevering van onderscheidenlijk de met „Tabak R 4" en „sigaretten R 4" ge merkte bonnen der thans in gebruik zijn de kaarten nieuwe tabaks- en siga rettenkaarten worden uitgereikt. Aangezien de versnaperingenkaart echter tot en met 5 September a.s. in gebruik zal blijven, zal het dus ditmaal zulks' in afwijking van een vorig be richt niet mogelijk zijn de tabaks-, respectievelijk sigarettenkaart om te wisselen tegen een versnaperingenkaart of omgekeerd. Eerst bij de uitreiking der bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de periode van 5 September tot en met 3 October a.s. zullen mannelijke personen van 18 jaar en ouder en vrouwelijke personen van 25 jaar en ouder opnieuw een keuze kunnen doen tusschen een tabaks- of sigarettenkaart eenerzijds en een versna peringenkaart anderzijds. De Arbeidsdienst en de ambtenaren. In een circulaire van den secretaris generaal van algemeene zaken wordt o.m^ gezegd, dat hij bij zijn brief van 1 April j.l. verzocht om, indien voor be paalde personen overwegende bezwaren wegens dienstbelangen aanwezig waren voor het vervullen van hun arbeids dienstplicht, daarvan, ónder verm'elding der redenen, mededeeling te doen. Uit de van de verschillende departemen ten ontvangen opgaven blijkt thans, dat het aantal van degenen, die niet in hun be trekking kunnen worden gemistJ zeer groot is. De secretaris-generaal kan zich dan ook niet aan den indruk onttrekken, dat het hiervoren aangehaalde slot van zijn brief van 1 April minder juist is óp- gevat. Voor het gros dergenen, voor w.ie dienstbezwaren naar voren zijn gebracht, blijkt nml. vrijstelling van den arbeids dienstplicht gevraagd te worden. De secretaris-generaal wijst er op, dat bij in williging van deze verzoeken een groot deel van de aangestelden in openbaren lenst of bij het bijzonder onderwijs aan .net vervullen van arbeidsdienstplicht zou worden onttrokkenhiertoe kanmede werking niet worden verleend, aange zien zulks in strijd zou zijn met de „Ar- oeidsdienstverordening". Indien het niet mogelijk is door tijdige sanvulling van werkkrachten in de moei lijkheden te voorzien, geeft de secretaris generaal in overweging te bepalen, dat de diensturen van de beschikbaar blij vende aangestelden in openbaren dienst enz. zoodanig worden uitgebreid, dat de goede gang van zalfen niet wordt ver stoord. De secretaris-generaal verklaart zich intusschen gaarne bereid tegemoet te komen aan bezwaren, door het, voor zoo veel de tijd en verdere op den arbeids dienst betrekking hebbende omstandig- eden zulks gedoogen, verleenen van uit stel van opkomst. gevechtsvliegtuigen de haven en 't stads gebied van Moermansk alsmede het station van L o u h iHierby werden elf vyandelyke vliegtuigen neergescho ten. Er werden geen eigen verliezen ge leden. By een vergeefschen aanval van zeven Sovjet-bommenwerpersop een vliegveld verloor de vijand door afweer van jagers zes vliegtuigen. In Noord-- Afrika nemen de operaties der Duitsch-Italiaansche troe pen een gunstig verloop. By een aanval in den diepen flank van den vijand wer den 54 Britsche pantserwagens kapot geschoten en ruim 400 geyangenen ge maakt. Duifsche jagers schoten, zonder zelf verliezen te lijden, negen Britsche vliegtuigen omlaag. In de Middellandsehe Zee brachten Duitsche gevechtsvliegtuigen ten Noorden yan Jfersa Matroe een tot een Britsch convooi behoorend koop vaardijschip van 5000 brt. tot zinken. Twee andere groote schepen en een be wakingsvaartuig werden door bomtref- fers beschadigd. Duitsche duikbooten brachten voor S o 11 o e m een vijande lijk bewakingsvaartuig en aan de kust van Syrië een munitieschip van 500 brt. tot zinken. In Zuid,-Eng el and plaatste een gevechtsvliegtuig in een dapperen duik vlucht overdag bomtreffers van zwaar kaliber op een fabriek der vliegtuigin dustrie. Bij een nachtelijken aanval op een vijandelijk convooi aan den uitgang van het Kanaal van Bristol werden vijf koopvaarders alsmede een Britsche tor pedojager door bommen getroffen en be schadigd. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Voor Sebastopol zyn by hevige aanvallen versterkingswerken en talry- ke gevechtsstellingen genomen. Van 7 tot 11 Juni heeft de vyand in dezen sec tor 3600 man aan gevangenen, 41 stuk ken geschut, 12 tanks en meer dan 400 granaatwerpers verloren. Er werden meer dan 20.000 mijnen opgeruimd, 645 kazematten en onderkomens vielen na talrijke hevige gevechten ons in han den. De luchtmacht slaagde er in, door op de krachtigste wijze haar gevechts vliegtuigen, jagers en Stuka's in den strijd te brengen, de zware gevechten der infanterie te vergemakkelijken en de vijandelijke luchtmacht uit te scha kelen. In de Zwarte Zee heeft een Ita- liaansche motortorpedoboot voor de Krim een groot vijandelijk motorschip getorpedeerd, hoewel het dpor 3 Sovjet- torpedobooten geëscorteerd werd. In het gebied ten Oosten van Char- kof leidden eigen aanvallen tot suc ces. Het vijandelijke bruggenhoofd aan den Westelijken oever van de Donetz werd genomen. Op den 'Oostelijken oe ver werd een Sovjet-afdeeling tot den strijd gedwongen en ingesloten. Afdee- lingen der luchtmacht grepen bij deze gevechten met veel succes in. Duitsche en Italiaaiische jagers hebben gisteren in luchtgevechten 13 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. In de Noordelijke zone van het Oostelijke front werd bij aanvallen vrij groote terreinwinst behaald. Aan het Wolkoffront mislukten nieuwe vijandelijke aanvallen met zware verlie zen voor den vijand/Gevechtsvliegtuigen hebben ^belangrijke wapenfabrieken der bolsjewisten aan den Boven-Wolga en installaties langs den Moermansk-spoor- weg gebombardeerd. In Noord-Afrika is het pant- serleger na de inneming van Birhacheim in Noordelijke richting opgerukt. Het voert thans succesvolle gevechten met de overblijfselen der vijandelijke pant serstrijdkrachten ten Westen van El Adem. Duitsche duikbooten hebben in hard nekkige, soms dagenlange gevechten te gen onder sterk geleide varende kon vooien en bij aanvallen op de door de Amerikaansche vloot beschermde scheepvaartroutes opnieuw 27 schepen met een gezamenlijken inhoud van 149.200 ton en een torpedoboot jager tot zinken gebracht. Daardoor heeft de vijand met inbe grip van de in de weermachtberichten van 10 tot 12 Juni gemelde successen op den Atlantischen Oceaan, voor de Amerikaansche Oostkust, in de Caribi sche Zee, voor het Panamakanaal en in de Middellandsehe* Zee, door operaties van Duitsche duikbooten de laatste zes dagen 40 schepen met een gezamenlijken inhoud van 212.200 ton en een torpedo- bootjager verloren. Bij de gevechten voor Sebastopol heb ben zich de ridderkruisdrager le luite nant Spielmann, batterycommandant in een afdeeling stormgeschut, en de le luitenant Frank, compagniescomman dant in een regiment infanterie, door bijzondere dapperheid onderscheiden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: Voor Sebastopol dringt de Duitsche aanval in verbitterde gevechten van man tegen man steeds dieper binnen in het met alle middelen der natuulv en der techniek beschermde vestingterrein. Het op een overheerschende hoogte gelegen moderne en stérke fort Stalin werd in genomen. Tegenaanvallen van de bolsjewieken mislukten. Gevechtsvliegtuigen brachten een de Zuidelijke baai van de vesting binnenloopend transportschip van 10.000 brt. tot zinken. In de Zwarte Zee torpe deerde een Italiaansche motortorpedo boot in den nacht van 12 op 13 Juni een groot en krachtig beschermd vijandelijk schip. De Duitsche luchtmacht vernie tigde in de wateren van de Krim een vijandelijk schip met luchtafweerge schut beschadigde een vijandelijken torpedojager. In het. gebied ten Oosten van C.h a r k o f werd een deel der in gesloten vijandelijke strijdkrachten in de pan gehakt of gevangen genomen. De strijd tegen de resten van den verslagen vijand duurt nog voort. Tot dusver wer den meer dan 20.000 gevangenen ge maakt en 169 pantserwagens, 113 ka nonnen alsmede talrijke andere wapens en oorlogstuig buitgemaakt of vernie tigd. In den-centralen en noordelijken frontsector slechts plaatselijke gevechts handelingen. Aan het Wplchof -front werden vijandelijke aanvallen afgesla gen. In 't hooge Noorden bombardeerden Italiaansch weermachtsbericht. In de Marmarische woestijn hebben ook gisteren verbitterde gevech ten plaats gehad. Krachtige luchtaan vallen, waarby onze vliegtuigen de vij andelijke achterhoede met bommen en machinegeweervuur bestookten, eindig den met een treffen tusschen jagers. De vijand verloor 10 toestellen,.een 11e, dat door het afweergeschut te Benghazi werd getroffen en in brand vloog, viel in zee. Eén van onze vliegtuigen is niet te ruggekeerd. Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben lucht- en vlootbases op- Malta aangevallen; een Spitfire werd neerge schoten. In de wateren bij T o b r o e k heb ben Duitsche bommenwerpers treffers geplaatst op twee schepen, met een ge zamenlijken inhoud van ongeveer 12.000 ton, die verloren kunnen worden geacht. Zij beschadigden een derden koopvaar der en een bewakingsvaartuig. Bij een Britschen luchtaanval op den Piraeus werd ernstige schade toe gebracht aan een groot aantal huizén. Er zijn 36 dooden en 28 gewonden, on der de Grieksche bevolking. In den nacht van 11 op 12 Juni heb ben onze motortorpedobooten in de wa teren van Sebastopol een krach tig beschermd konvooi aangevallen en een motorschip alsmede een der escor tevaartuigen door torpedo's getroffen: het motorschip zonk. Na dlerlf val van Bir Hacheim. (D. N. B.). De zware slag,- diefde En- gelschen met het verlies van Bir Ha-' cheim hebben geleden, staat in het mid delpunt der militaire beschouwingen." Ge bleken is, dat dit steunpunt yeel meer was versterkt dan men. aanvankelijk had vermoed. Het streven van generaal Auchinleck om djt punt te behouden was er op gericht de'invalspoort voor Rom mel vanuit het Zuiden te sluiten. Bir Hacheim beteekent voor de troepen van de As derhalve meer dan een gewonnen slag. De flank van den Britschen op- marsch is aangetast en in het ontstane gat heeft Rommel het heft in handen. Vier Britsche generaals, een admiraal en meer dan .12000 officieren en soldaten werdeh gevangen genomen. Deze cijfers en die van den gemaakten buit onder strepen dit succes, dat zonder twijfel een nieuwe phase in den strijd in Afrika in leidt. Amerikaansche vliegtuigen in Turkije geïnterWeterdl (D. N. B.). Uit Ankara wordt gemeld, dat Vrijdagmiddag drie groote viermoto rige Amerikaansche vliegtuigen, die het Chineesche herkenningsteeken droegen, een noodlanding hebben gemaakt op het vliegveld bij Ankara. Een vierde landde te Arifiye bij Adapazar. De bemannin gen werden geïnterneerd. De vliegtuigen moeten maart een deel gevormd hebben van een aantal Amerikaansche vliegtui gen, welke over Turkije vlogen. In regeeringskrjngen, aldus wordt uit Ankara gemeld, acht men den toestand buitengewoon ernstig. De Duitsche regeering waar schuwt de scheepvaart^ (D.N.B.). Door de deelneming van de Vereen. Staten aan den oorlog en door de ontwikkeling, die de oorlog ter zee sedertdien voor de Amerikaansche Oost kust genoipen heeft, heeft het operatie gebied, waarin voortdurend krijgsopera ties te verwachten zyn, zich tot aan de Amerikaansche kust uitgebreid. Ieder schip, dat na 26 Juni in dit gebied vaart stelt zich aan vernietiging bloot. De Duitsche regeering. waarschuwt derhalve voor het varen in dit gevaarlijke gebied. Korte berlohten. Berichten van de Dagens Nyheter, volgens welke Britsche vliegtuigen my- nen in de Zweedsche wateren hadden laten vallen, worden thans door het Zweedsche telegraafagentschap beves tigd. (D. N. B.). Naar de Britsche be richtendienst meldt, heeft de Britsche admiraliteit het verlies medegedeeld van de duikboot „Olympus". President Roosevelt heeft Vrijdag middag óp het Witte Huis besprekingen gevoerd met den minister van Oorlog en met den minister van Marine. Deze be sprekingen stonden in verband met het verdrag tusschen Engeland, de Sowjet- Unie en de Ver. Staten en hadden speci aal ten doel, plannen uit te werken voor het tweede front. Nooduitkeering van het Arbeidsfront. De centrale persdienst van het N.A.F. meldt: Artikel 8 van het huishoudelijk regle ment van het N.A.F. opent de mogelijk heid van ondersteuning in geval van nood. Ook. hierin komt de tegenstelling met het verleden tot uiting. De leden van het Nederlandsche Arbeidsfront vormen te zamen een gemeenschap, waarvan de be- teekenis ver uit gaat boven die van een vakorganisatie. Geheel in overeenstem ming hiermede kan ieder dan ook aan spraak maken op een grootere beharti ging van zijn belangen, dan voortvloeit uit zijn, vak of beroep. Het saamhoorig- heidsgevoel moet overal, waar dit mo gelijk is, tot uiting komen, wat vandaag den een kan overkomen, kan morgen den ander te beurt vallen. Allen hebben de gezamenlijke plicht, hulp te bieden, waar de enkele werker den bijstand van 'anderen behoeft. De financieele zorgen en moeilijkheden in het gezin van iede- ren werker, zijn tevens de zorgen van de gemeenschap, waartoe deze werker be hoort. Dit is de grondgedachte, waaruit de „nooduitkeering" geboren is. Een nadere omschrijving van wat on der „nooduitkeering" wordt vgrstaan, is ixi artikel 8 niet gegeven. Hierdoor is een zeer ruime begrenzing mogelijk. Alle gevallen, die niet kunnen worden thuis gebracht onder de andere ondersteunin gen als invaliditeits- en ouderdomson- dersteuning, overlijdensuitkeering, e.d., doch niettemin dringend om oplossing vragen, kunnen behooren tot de gevallen als bedoeld, in artikel 8. De strekking van dit artikel is de mo gelijkheid duidelijk fe laten spreken, dat ieder, die tenminste een jaar contributie heeft betaald, zich binnen de grenzen, die de financieele leider van het N.A.F. stelt,' van hulp en bijstand zal kunnen verzekeren. Het saamhoorigheidsgevoel vanj^deren werker enden Wensch in ge val van nood oók voor eigen gezin een beroep op de gemeenschap te kunnen doen, doen hem de noodzaak inzien, lid te worden van het Nederlandsche Ar beidsfront. Verplichte melkverWerking op Zondag. In het Voedselvoorzieningsblad is opge nomen de „Zuivelverordening 1942, ver plichte be- of verwerking van melk op Zondag" van de pnderbedrijfsorganisatie voor zuivel, waarin' bepaald is, dat het bestuur der O.B.Z. aan fabrikanten van zuivelproducten en aan ondernemers van standaardisatiebedryven den plicht kan opleggen om gedurende een bepaald tijd vak ook des Zondags melk van him melk- leveranciers tef ontvangen en deze te be- of verwerken. Deze maatregel is noodzakelijk gewor den nu deze Zondagsmelk, welke uit den aard der zaak in het Warme jaargetijde reeds sterk in kwaliteit en houdbaarheid heeft geleden, niet meer overal des Maandags direct kan worden verwerkt, maar in vele gevallen moet worden door geleverd, óf voor consumptie elders, óf voor bereiding van spraypoeder ter voor ziening in de behoefte aan consumptie- melk in den winter. Deze gewijzigde om standigheden dwingen tot het treffen van maatregelen. De arbeid, welke uit dien hoofde op Zondag geschiedt, mag naar de meèning van het bestuur der O.B.Z. als noodzakelijke en dus geoorloofde Zondagsarbeid worden beschouwd. Dit zelfde geldt voor den in verband daar mede noodzakelijken aanvoer der op Zon-/ dagmorgen gewonnen melk door de melk veehouders. Derhalve wordt aan de melk veehouders de plicht opgelegd om ook des Zondags de door hen in hun bedrijf gewonnen melk op de gewone» wijze af te leveren aan de bedrijven, waaraan zij plegen te leveren, indien deze bedrijven ingevolge bovengenoemde verordening ook des Zondags werken. MAANDAG 15.JUNI 1942. 'De Heere is ndjn Sterkte en Psalm, want Hy is my tot heil geweest. Psalm 118:14. Zon op onder 5.19 22.01 21 Juni: le kwartier. 25 Juni: Volle maan. Maan op onder 6.59 22.53 Petroleum. Gedurende het tydvak van 14 Juni tot en met 22 Augustus a.s. geven de met „01" genummerde bonnen van de bon kaart „EA" voor kookdoeleinden, elk recht geven op het koopen van twee li ter petroleum. WANNEERVERDUISTEREN? Dinsdag 16 Juni 1942. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.02 u* Sociale Commissie voor Zeeland. De Sociale Commissie voor Zeeland bericht ons: Vaak heerschen in een bepaalden kring of streek toestanden, die sociaal bezien een dringende oplossing behoe ven. De Sociale Commissie, opgericht door den wnd. Commissaris der Provincie, wil hierover raad geven, zoowel aan be trokkenen als aan de verschillende in stanties. Daartoe wordt een ieder, die eenige vraag of klacht heeft, of moeilijkheden op sociaal gebied ondervindt, opgeroe pen zich daarmede te wenden tot de Sociale Commissie, secretariaat Wage- naarstraat 4, Middelburg, die bereid is •zoo goed mogelijk van advies te dienen. Ptov. Zeeuwsche Schoonheidscommissie. Dhr J. Hoogenboom, architect te Re- nesse, heeft ontslag genomen als lid van de Prov. Zeeuwsche Schoonheidscom missie. Namens het Prov. bestuur is hem dank betuigd voor de in die functie be wezen diensten. De Coloradokever. In de laatste da gen zijn vele coloradokevers uit Frank rijk door een krachtigen wind op Wal cheren gekomen. Op het strand waren er ook veel aangespoeld. Door de school kinderen van Zoutelande zijn onder lei ding van het onderwijzend personeel op het strand «ongeveer 2000 kevers verza meld, waarvan het grootste deel nog le vend was. Daar op eenige Walchersche dorpen ook levende kevers zijn gevon den, is het thans zaak zoo spoedig en zoo nauwkeurig mogelijk na te gaan, waar er nog aanwezig zijn. Binnenkort legt de ifever op de aardappelblaadjes zijn eitjes, waaruit na enkfele dagen de roode larven komen. Door den plantenziektenkundigen dienst te Wageningen is daarom aan alle hoofden der lagere scholen op Walcheren verzocht de leerlingen in te lichten over de mogelijke aanwezigheid van Colorado kevers in hun omgeving en hen te wijzen op de groote schade, welke de diertjes aan de aardappelplanten kunnen aan brengen. Schoolartsendiertsf. De waarn. commissaris der provincie heeft onlangs te Goes met de Beveland- sche burgemeesters een bespreking ge had over het plan om te geraken tot een gemeenschappelijke regeling van den schoolartsendienst in Zeeland. Het ligt n.l. in de bedoeling om in zes verschillende deelen der provincie een schoolarts te benoemen en de rayons zoo in te deelen, dat iedere schoolarts onge veer zesduizend kinderen onder zijn con trole krijgt Voor de Bevelanden had Mr Dieleman een voorstel, dat geen onverdeelde in stemming verwierf, zoodat het beraad U daarover nog gaande is. Belastingdienst. Verplaatst werden: de rijksklerk der directe belastingen enz. tC, Jongepier van Terneuzen, kan toor directe belastingen naar Terneu- zén, inspectie der belastingen; den rijksklei'k der directe .belastingen enz. C. A. Nol van Terneuzen, inspectie der belastingen naar Z i e r i k z e e, in spectie der belastingen, en de kommies f R. J. Hotunstra van Nijverdal naar Westkapelle. Jeugdmiddag. Op Zaterdag 27 Juni zal op het slot Ter Hooge onder Koude- kerke de meisjesjeugdclub Walcheren een jeugdmiddag houden. Mevr.. Matzer van Bloois te Oudelande zal er spreken. Reidansen zullen er worden gehou- den. Ook zal er worden gezongen. Benoeming. Benoemd tot lid van den dijkraad voor de waterkeering aan de calamiteuze polders Ser Lippens c.a.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1