EERSTE BLAD Binnenland DAGKALENDER Ujt de Provincie ZATERDAG 13 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 212 CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Het gerucht. Duitsche terreinwinst bij Sebastopol - Bondgenootschap tussohen Engeland en de Sowjet-Unie - Tweede front in Europa - Engelsche aanval in N. Afrika afgeslagen. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, ieders regel meer (max. 8 regelB) 11 cent, Onder letter of motto 10 cent extra, Adv. in deze rubriek bij vooruitbetaling. Dir.-Hoof dred,: A. DE LANGE GOES. Dit nummer bestaat tiit 2 bladen. Wij leven in een tijd van allerlei ge rucht en gefluister. Het is ongelooflijk, hoe elk praatje, zonder eenig onderzoek of de- minste controle wordt geloofd en verder verteld, ook al is de bron totaal onbekend of hoogst twijfelachtig. Al heeft men reeds meermalen geruchten ver spreid, die later bleken onwaar te zijn, men heeft er geen leergeld mee betaald, want men gaat lustig verder met,het colporteeren met nieuwe praatjes. Laten we toch onderzoeken, of wat wij doorgeven, inderdaad op waarheid berust. Wij moeten de waarheid liefhebben eti zoeken en den leugen bestrijden. .Het er maar wat op los praten en fantaseeren heeft al heel wat ellende gebracht, vooral als onze beweringen (raak of mis) er in gaan als koek. Het verspreiden van onware geruchten is geen onschuldige bezigheid. Het kan heillooze gevolgen hebben. Latei}, wij dit toch bedenken. Groote belangen kunnen er door geschaad worden, maar ook de goede naam van onpe naaste kan door de .modder gehaald worden, zonder dat deze ook maar de gelegenheid heen, zich te verdedigen of te rechtvaardigen. O, db achterklap, wat heeft die al; een el lende gebracht in onze samenleving. Terecht schrijft dr A. Kuyper in „E Voto": „Vooral in kringen waarin weinig ge werkt wordt, waarin men veel vrijen tijd heeft om met elkaar te babbelen, gelijk- ons volk dit noemt, en, bij gemis aan degelijker onderwerp van conversatie al spoedig den een of ander onder het mes neemt, over wien men eens honderd uit zal redeneeren, is die achterklap een zeer booze macht. Men komt dan bijeen nog zonder de minst booze bedoeling, maar al pratende en babbelende komt het ge sprek op dezen of genen persoon, èn nu raken de tongen los en moet een ieder 'zijn duitje in het zakje léggen en maakt allerlei antipathie eri concurrentie van de schoone gelegenheid\ gebruik om oude veeten te koelen, of ook 'verzint meer dan één, enkel om interessant te zijn, dingen die hij weet, dat niet waar zijn of die hij althans schrikkelijk overdrijft. Want dit juist heeft de achterklap, hij heeft peper npodig. Het gewone leven zooals het is, is niet geprikkeld genoeg. En nu moet al wat men verhaalt en over vertelt, aangedikt en gepeperd worden, om de belangstelling te wekken. En zoo is dan dag aan dag die booZe achterklap in allerlei kringen bezig om zich te ver maken ten koste van derden, die er niet bij zijn. En op dien achterklap gaat men dan af; daarop afgaande oordeelt men en zoo verbreidt men in zijn omgeving zeker gerucht en vestigt men in zijn om geving zekere opinie over iemand waar hij maar al te vaak het slachtoffer van wordt en waar hij niets tegen vermag." Het kan tenslotte nuttig zijn nog eens aandachtig te lezen wat ons in vraag en antwoord 112 van den Heidelbergschen Catechismus wordt voorgehouden. Als dit wordt nagekomen,, zal onze samenleving en wel bij varen. Regeling aanvragen om ontheffing van Bouwverbod. Zooals bekend, heeft de Rijkscommis saris op 1 Juni j.l. den Algemeen Ge machtigde voop de BouwnijVerheid me degedeeld, dat met ingang van 1 Juli e.k. alle door den Algemeen Gemachtig de voor de Bouwnijverheid verleende vergunningen voor de uitvoering van bouwwerken haar geldigheid hebben verloren. Reedg op 1 Juni begonnen werken mogen worden voortgezet om het werk in een zoodanig stadium te bren- gen, dat daaraan door de stillegging per i 1 Juli een minimum aan schade voor de volksgemeenschap ontstaat. Voor wer- ken, welke in verband met de Neder- landsche volkshuishouding of in ver band met de oorlogvoering van zeer bij zonder belang worden geacht, is de mo gelijkheid geopend deze ook n a 1 Juli voort te zetten. In oyerleg met den Bevollmachtigten tur de Bauwirtschaft heeft de Algemeen gemachtigde voor de Bouwnijverheid thans de werkwijze bepaald, welke zal gevolgd bij het aanvragen om ontheffing van het bouwverbod van den Rijkscommissaris. Volgens deze regeling, welke een de zer dagen in een officieele bekendmaking van den Algemeen Gemachtigde voor oen Wederopbouw en voor de Bouwnij verheid in de pers is gepubliceerd, moet n- a,anvragen van deze ontheffing ge schreden op speciale formulieren, welke aan den Algemeen Gemachtigde" voor aen Wederopbouw en Voor de Bouwnij verheid dienen te worden ingezonden, lechts indien deze van oordeel is, dat een uitzonderingsgeval, als in het be sluit van den Rijkscommissaris bedoeld aanwezig is, wordt 't verzoek door hem aan den Rijkscommissaris voorgelegd. OUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Voor Sebastopol won de aan val by een taaien strijd om de talrijke verdedigingswerken verder terrein. Her haalde tegenaanvallen van den vyand stortten met zware verliezen voor den vijand ineen. Formaties gevechtsvlieg tuigen zetten bnophoudelijk den aanval op de uitgestrekte verdedigingsinstalla ties voort. Aan het overige deel van het Ooste lijke front succesvolle eigen aanvals-ac- tiviteit, die ten Oosten van C h a r k o f vrij grooten aanvang aannam. Aan het Wolkof-front misluk ten verscheiden aanvallen tier Sovjets. InNoord-Afrika werden bij de gevechten om de vesting B i r H a- c h e i m meer dan 2000 gevangenen ge maakt voor het grootste deel aan hangers van generaal De Gaulle en talrijke stukken geschut, alsmede ver scheiden honderden auto's buitgemaakt of vernietigd. De bloedige verliezen van den vyand zijn zeer hoog. In het Oostelijke deel van de M i d- dellandsche Zee heeft een Duit sche duikboot aan de kust van Palestina twee schepen met een gezamenlijken in houd van 4000 brt. tot zinken gebracht, alsmede twee vracht-zeilschepen. Een ander groot schip werd door torpedo treffers beschadigd. By de in het weermachtbericht van 11 Juni gemelde aanvallen van Duitsche duikbooten op een krachtig beschermd konvooi in het oostelyke deel van de Middellandsche Zee is nog een transport schip-van 6000 brt. gezonken. Bij storingsvluchten yan enkele Brit- sche bommenwerpers boven het Duit sche, Deensche en Neder land s c h e kustgebied werden in den afgeloopen nacht 3 vyandelyke vliegtui gen neergeschoten. Het door eèn batterij bestormingsge- s'chut gesteunde bataljon infanterie on der bevel van kapitein Lorenzen, heeft zich bij de aanvalsgevechten voor Sebas topol door schitterende dapperheid bij zonder onderscheiden. Oberfeldwebel Steinbatz behaalde aan het Oostelijke front zijn 95ste, eerste lui tenant Marseille in Noord-Afrïka zyn 78ste tot 81ste overwinning in de lucht. De duikboot van luitenant ter zee le kl. Heidtmann heeft zich bij den q£rijd tegen'het konvooi in het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee bijzonder on derscheiden. Italiaansch weermachtsberipht. De stelling Bir Hacheim, die krachtig was georganiseerd en hardnek kig werd verdedigd, is gisterochtend stormenderhand door de Italiaansche en Duitsche gemotoriseerde infanterie ge nomen. De aanval werd' voorafgegaan door een hevig en geconcentreerd artille rievuur en gesteund door een massale actie van sterke afdeelingen der lucht macht. Het aantal krijgsgevangenen be draagt meer dan 2000; de buit is aan zienlijk en omvat een groot aantal ka nonnen en andere strijdmiddelen, welke voor het meerendeel intact zijn. Op een beperkt gedeelte van het gevechtsterrein heeft men de lijken van meer dan 1000 vijandelijke soldaten gevonden. Een klein deel van het garnizoen, dat vooral uit Fransche rebellen bestond, zocht zijn heil in de vlucht, doch het werd zonder ophouden door bommenwerpers der spil- mogendheden achtervolgd en bestookt en leed daarbij zeer zware verliezen aan menschen en materieel. Een aanval van Britsche gepantserde strijdkrachten ten Noorden van Bir Ha cheim werd afgeslagen door de divisie Ariete, welker artillerie door een buiten gewoon doeltreffend en nauwkeurig vuur op zeer geringen afstand de poging der vijandelijke tanks verijdelde, die voor een groot deel werden vernietigd. De Jucht- macht opereerde ook boven het gebied achter de vijandelijke linie, waar een aan zienlijk getal gepantsterde auto's en voor de ravitailleering dienstdoende voertui gen in brand geraakte of, beschadigd werd. Bij luchtgevechten schoten Duit sche jagers 5 Britsche vliegtuigen neer. In de Middellandsche Zee hebben wij een torpedobootjager verlo ren, die door den vijand werd getorpe deerd en zonk. Een andere bodem van dezelfde tonnage zonk na op een drijven de mijn te zijn geloopen. Een groot deel der bemanningen zijn gered. De nagela ten betrekkingen zijn verwittigd. Het aantal dooden tengevolge van den vijandelijken luchtaanval op Tarente is van 20 op 41 gestegen. De enkele bom men, die in den afgeloopen nacht op de omgeving van Tarente werden geworpen hebben geen schade veroorzaakt en geen verliezen. BONDGENOOTSCHAP TUSSCHEN ENGELAND EN SOVJET-UNIE. (A. N. P.). Naar de Britsche nieuws dienst meldt, heeft Eden het sluiten van een Engelsch-Russisch bondgenootschap voor wederzydsche hulpverleening na den oorlog tegen „eiken aanval van de as" bekend gemaakt. Voor het voeren van de onderhandelingen is Molotow, de minister van buitenlandsche zaken der Sovjet-Unie, in Engeland geweest. Ver volgens is Molotow per vliegtuig naar de Vereenigde Staten gereisd om de kwestie der samenwerking met president Roosevelt te bespreken. Naar de Britsche nieuwsdienst in een extra bericht uit Washington meldt, heeft de woordvoerder van het Witte Huis verklaard, dat Molotow en presi dent Roosevelt bij hun besprekingen ook tot een accoord gekomen zyn „over fun- damenteele vraagstukken eener samen werking tusschen de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten tot behoud van den vrede en de veiligheid na den oorlog". Voorts maakt de Britsche nieuws dienst bekend, dat Groot-Brittannië en de SovjetfUnie een volledig militair bondgenootschap voor den duur van den oorlog en twintig jaren na afloop van den oorlog hebben aangegaan. In het Lagerhuis heeft minister Eden meege deeld, dat de besprekingen van Molotow met president Roosevelt „uiterst nuttig en bevredigend" zy'n geweest. Naar radio New York meldt, heeft Molotow van 29 Mei tot 4 Juni in Was hington vertoefd. Zyn aanwezigheid was streng geheim, gehouden. By zy'n bespre kingen met president Roosevelt, waren ook generaal Marshall en admiraal King aanwezig. De Engelsche nieuwsdienst meldt nog, dat slechts enkele diplomaten in Enge land en slechts enkele in vertrouweri* ge nomen journalisten kennis gekregen had den van het bezoek van Molotow aan Londen,- daar dit bezoek op verzoek van Moskou geheim gehouden moest worden en er dientengevolge scherpe voorzorgs- maatregelen genomen zijn. Nog in 1942 een tweede front in Europa. (A.N.P.) De Britsche nieuwsdienst meldt, dat het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken een communiqué over het sluiten van het pact tusschen Engeland en de Sovjet-Unie heeft gepu bliceerd. Er wordt in dit communiqué gezegd: Partijen zijn het volkomen eens geworden ten aanzien van den dringen den eisch „om nog in het jaar 1942 een tweede front in Europa te vormen." In Duitschland en in de overige landen van het Drie-mogendhedenpact wacht men met belangstelling af, hoe men in Engeland en Amerika dit tweede front bij het bekende gebrek aan scheeps- ruimte en na de verliezen, die de En- gelschen en vooral de Amerikanen heb ben geleden, wil verwezenlijken. Moch ten de Amerikanen en Engelschen, on danks deze moeilijkheden, een poging willen doen een tweede front te schep- pen, dan staat de Duitsche weermacht, daar kan men verzekerd van zijn, klaar om toe-te slaan. Vervoerverbod Groenten. Zooals reeds medegedeeld heeft de Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale de bevoegdheid gekregen, om be paalde streken van het land aan te wij zen, waarin het vervoer of doen vervoe ren van groenten, met inbegrip van aardbeien, tomaten, komkommers en meloenen, verboden is. Het Rijksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd deelt mede, dat de cen,trale als zoodanig heeft aangewezen de gemeenten: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en UtreGht en de complex- gebieden, bestaande uit de gemeenten Blaricum, Laren, Hilversum, Bussum en Naarden. Dit beteekent, dat het vervoe ren van groenten door particulieren dus niet door tuinders, handelaren enz., naar deze gebieden toe, verboden is, dus niet in die gemeenten of gebieden zelf. Telers, handelaren enz. zullen, wan neer zij groenten r^aar deze gebieden vervoeren, hun erkenningskaart van de groenten- en fruitcentrale 'moeten too- nen en volkstuinders hun bewijs van in schrijving bij de L.C.O. De laatsten zul len mqeten kunnen aantoonen, dat zij al leen zèlfgeteelde groenten vervoeren. Voorts is aflevering van groenten door de telers op hun bedrijven binnen de ge noemde gebieden verboden, tenzij zij te vens handelaar zy'n, hetgeen zij, zullen moeten kunnen aantoonen met hun er kenningskaart. Voor andere gebieden dan de bovengenoemde geldt thans een verbod tot het versturen van gewassen door de telers per postpakket, per bode, enz. tot elke hoeveelheid. De nieuwe bonnen. Gedurende het tydvak van 14 Juni tot en met 11 Juli wordt geen suiker ver- kry'gbaar gesteld op den ter verkrijging van jam aangewezen bon „algemeen 329". Het ligt evenwel in de bedoeling in de toekomst wederom over te gaan tot het beschikbaar stellen van suiker tegen inlevering van den jambon. Voorts zal gedurende het bovenge noemde tydvak geen havermout beschik baar worden gesteld, zoodat men tegen inlevering van den bon „algemeen 330" uitsluitend peulvruchten zal kunnen be trekken. Gedurende het tijdvak van 15 Juni tot en met 24 Juni geeft de met „31" genum merde bon der vetkaart wederom recht op het koopen van boter, margarine of vet. Beide laatste artikelen zullen even wel niet algemeen verkrijgbaar zijn, aan gezien het hier geringe voorraden be treft, yrelke worden uitverkocht. Ten slotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat, aangezien de winkelier niet zelf kan bepalen, welke hoeveelhe den hij wenscht te betrekken van de ar tikelen vermicelli, macaroni, spaghetti, vermicellisoep, maizena, sago, aardappel meel, „geoxydeerd aardappelmeel, pud dingpoeder of puddingsauspoéder, men by inwisseling van de met „algemeeh 332" gemerkte bonnen genoegen zal die nen te nemen met de artikelen, welke de winkelier in voorraad heeft. Deze zal naar gelang van de hoeveelheden, welke hy zelf heeft ontvangen, een biliyke ver deeling van de op genoemden bon ver krijgbaar gestelde artikelen dienen te bewerkstelligen. Nog niets bekend van Groente- Distributie. Naar aanleiding van desbetreffende geruchten kan worden medegedeeld, dat er te bevoegder plaatse niets/bekend is van een landelyke regeling of eenigerlei" distributiestelsel ten aanzien van de voorziening met groenten. Distributiekaarten van groenten zijn dus in het algemeen niet te verwachten, wat nief uitsluit, dat sommige winkeliers aan hun klanten volgkaarten kunnen uit reiken. Distributierég'ellling voor gar'rtaliert De N. R. C. deelt mede, dat een nieuwe distributieregeling van garnalen ten op zichte van de winkels in voorbereiding is. Mr J. F.i vani Royen f In den ouderdom van bijna 64 jaar is oveïleden Mr J. F. van Royen, secreta ris van het hoofdbestuur der P. T. T., die vele belangrijke functies by de pos terijen heeft bekleed en ook op menig ander gebied zich groote verdiensten had verworven. Hij was Ridder in dè Orde van den Nederlandschen Leeuw. Zorgt voor een bijgewerkt persoonsbewijs. In verschillende gemeenten oefent de politie in deze weken controle op het persoonsbewijs. De gevallen waarin pro- ces-verbaal moet worden opgemaakt wegens het niet bij zich dragen van het persoonsbewijs, zijn gelukkig niet tal rijk. Het is echter niet voldoende, indien het aanstonds kan worden getoond. Het moet volledig bijgewerkt zijn. Wijzigin gen van adres en beroep, huwelijk en huwelijksontbinding moeten er binnen vijf dagen door den secretaris-ambtenaar op worden vermeld. Men zorge dus voor een volledig bijgewerkt persoonsbewijs. Wie hierin nalatig is, is evenzeer straf- baat- als hij die verzuimt het persoons bewijs bij zich te dragen. Ned. Volksdienst. Naar wordt medegedeeld, hebben zich dezer dagen 179 arbeiders, werkzaam op een vliegveld in het Noorden van ons land, opgegeven ais lid van den Neder landschen Volksdienst. 1 Contributie! van het Arbeidsfront!, De centrale persdienst van het N. A. F, méldt, dat de geldelijke bijdragen, die worden betaald door de leden van het Ned. Arbeidsfront, in tegenstelling tot de bijdragen, welke in het verleden wer den geheven door de vakbonden, niet zijn te beschouwen als verzekeringspremies, geheven volgens het beginsel van weder- zijdsche hulp. Deze bijdragen zijn voor alle werkers, onafhankelijk van beroep of ambacht, slechts gebaseerd op de 1 persoonlijke draagkracht van ieder lid. Voor sommige groepen van werkers beteekent dit een verhooging van bij drage. Hier staat tegenover, dat de zorg van het N.A.F. voor zijn leden zjch in vergelijking tot het verleden ook over een grooter terrein #uitstrekt. Het belangrijkste is. echter, dat zoo wel door de hiërvoren bedoelde zorg, die de werkloosheidsondersteuning, bij- zonderen steun in geval van nood, onder- houds- en invaliditeitsondersteuning, t.b.c.-ondersteuningen, rechtsbescher ming en ondersteuning bij huwelijk om vat, alsook door de naar draagkracht geheven bijdragen tot uiting komt, dat ieder die lid is van het N.A.F., eener- zijds meedraagt aan de gezamenlyke lasten van de gemeenschap, waartoe hy ZATERDAG 13 JUNI 1942. Het is beter tot den Heere toevlucht te nemen, dan op den mensch te ver trouwen. Psalm 118: 8. Zon op onder 5.19 22.00 Vandaag nieuwe maan. 21 Juni: le kwartier. Maan op onder 5.33 21.16 ZONDAG 14 JUNI 1942. Ik zal met vreugd' in 't huis des Heeren gaan, Om daar met lof Uw grooten naam te danken. Zon op onder 5.15 22.01 Milaan op onder 6.14 22.08 behoort, en zich anderzijds binnen die gemeenschap ten volle geborgen kan weten. Dierlijk bloed als voedingsstof. De bedryfsorganisatie voor vee en Vleesch heeft, het belang inziende van de winning van voedingsstoffen voor mensch en dier uit het bloed VE>n slachtdieren, een besluit uitgevaardigd betreffende den verkoop en de afleve ring van bloed, welk besluit 5 Juni in werking is getreden. Hierby wordt de verplichting opge legd, bloed van runderen, schapen, paarden en varkens voor zoover niet voor menschelyke consumptie bestemd ter beschikking te houden en te ver- koopen aan een persoon of, lichaam, waaraan door de Bedryfsorganisatie vergunning tot het afnemen van bloed is verleend, of het in te leveren by een destructor. Geen! afschaffing van wachtdagen Ziektewet. De Algemeene Bedryfsvereeniging voor de Bouwbedrijven heeft onlangs het De partement van Sociale Zaken verzocht de Ziektewet zoodanig te willen wyzigen, dat ook over de eerste drie dagen der ar beidsongeschiktheid uitkeering kauwor den verstrekt. Naar „De Bouwer" mede deelt, heeft voormeld Departement op dat verzoek afwijzend beschikt. De reeds zoo zeer gestegen kosten van uitvoering van de sociale wetten lieten niet toe de lasten nogmaals te verzwaren door de wachtdagen af te schaffen. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 14 Juni*1942. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.01 u. Maandag 15 Juni 1942. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.01 u. Middelburg. Vereen. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek. Volgens het jaarverslag over 1941 steeg het aantal leden van de Ver- eeniging van 1412 tot 1540. De zalen voor lezen en studie werden bezocht door 10354 personen, wat een vermindering beteekent met 1629 bezoe kers. Het aantal uitgeleende romans was 44928, het aantal studiewerken 7772, totaal 52700 banden, tegen resp. 34944, 6437 en 41431 in 1940, alzoo een vermeerdering van 9984, 1335 en 11269. De inkomsten en uitgaven bedroegen f 6986.66, het batig slot der rekening f 14,50 tegen f 103,51 over 1940. De begrooting 1942 geeft een eindcij fer van f 566,10 met een post onvoor ziene uitgaven ad f 226,10. Onder dentram geraakt. De 35-ja- rige timmerman B. wonende Seisweg alhier is .Vrijdagmorgen op den hoek van de Zandstraat en Achter de Hout tuinen met zijn rywiel gevallen en on der de electrische tram terecht geko men. Door plotseling remmen kwam de tram direct tot stilstand* B. werd met veel pijn aan zijn schouder en met ver moedelijk een hersenschudding naar het gebouw van het voormalig Militair Hos pitaal en later per ziekenauto naar het gasthuis overgebracht. órond in erfpacht. De burgemees ter besloot aan de Coöp. Landbouwvèr- een, „Eliand Walcheren" ongeveer 1152 vierk. m. gemeentegrond aan de Loska- de en de Werfstraat in erfpacht te ge ven voor 30 cent per m.2 of in totaal voor f 345.60 per jaar en dit voor 50 jaar, te beginnen 1 Juli a.s. Muziek met een nat pak toe. Gister avond gaf het Middelburgsch Muziek korps op het Molenwater een concert. Na de pauze begon het by het tweede nummer te stortregenen. Na een deel van het derde nummer besloot de heer Caro met den Kleppermarsch van Jan Morks het in het water gevallen concert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 5