Zaterdag 13 Juni 1942 Voor den Zondag DAGKALENDER Ujt de Provincie ZATERDAG 13 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 212 10 cent extra, 56e Jaar gang No. 37 Het eerste kind. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel j J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. T naao rinnirnara A nont Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent, Onder letter of motto Adv. in deze rubriek bi) vooruitbetaling. Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. önda'ublad =™™4*ifl- - - eew EEN IRONISCHE TERECHTWIJZING. Als gij loopt met de voetgangers, zoo maken zij u moede: hoe zult gij u dan mengen met de paarden? Zoo gij alleenlijk vertrouwt in een land van vrede, hoe zult gij het dan maken in de verheffing van den Jordaan? J ereisoa. 25. Zooals de vijanden nu eens den Heiland in den afgrond wilden werpen en dan weer steenen opnamen om Hem te dooden, moest ook Jeremia klagen, dat hij was als een lam, als een os, die weggeleid wordt om te slachten, en zooals de inwoners van Naza reth Jezus naar het leven stonden, waren het ook Jeremia's plaatsgenooten te Ana- thoth, die een moordcomplot tegen hem smeedden, zeggende „Laat ons den boom met zijn vrucht verderven, en laat ons hem uit het land der levenden uitroeien!" Toen de Heere den profeet uit Anathoth op de hoogte bracht van deze afschuwelijke moordplannen, maakte dit op hem een on- beschrijfelijken indruk. Hij was er ten diep ste door geschokt, zijn ziel trilde van ver ontwaardiging en hij kon dit complot aller minst in overeenstemming brengen met Gods rechtvaardigheid. Daarom vroeg de Heere hem ironisch: Als de wedloop met gewone voetgangers u al te veel vermoeit, zoodat gij dien verliest, hoe zult gij het dan opnemen tegen de vu rige, pijlsnel-vliegende paarden? En als gij alleen vertrouwen hebt, als gij in een vre dig land zijt, hoe zult gij het dan maken, als gij komt in de verheffing, da. in de oever streek, van den Jordaan, waar het evenals in de „jungles" zeer onveilig en gevaarlijk is door de vele wilde dieren? Als gij nu reeds uit uw evenwicht gesla gen zijt, hoe moet het dan, als gij straks voor nog heetere vuren komt te staan? Als gij het nu reeds aflegt bij de eerste de beste tegenspoed en tegenslag, wat dan straks, als gij met nog veel meer tegen spoeden en tegenstanders te kampen krijgt Als die enkele inwoners van Anathoth u al zoo bevreesd maken, hoe zult ge het dan straks maken, als gij komt te staan tegen de vorsten, de koningen en de priesters en al het volk? Kleingeloovige Jeremia, als gij reeds nü bpna bezwijkt, als reeds nü uw kracht is uitgeput en uw moed vergaan, wat moet er dan straks van u worden, als uw naaste bloedverwanten zich tegen u stellen, als Pashur met de zijnen u in de gevangenis en in de kuil zullen werpen en et -oote me nigte uw dood zal eischen? Ziet g.j niet in, dat deze moedeloosheid en verslagenheid allerminst passen bij een profeet, dien Ik heb gesteld over de volken en koninkrijken om uit de rukken en af te breken, ook om te bouwen en te planten, en dien Ik be loofd heb te stellen tot een vaste stad en ijzeren pilaar en koperen muren tegen heel Wanneer den Hemel geeft zyn zegen, Van eenen schoonen Somer-regen, Soo valt de gaef wel overal, Maer al wat hoog is en verheven, Daer komt het water afgedreven, En vloeyt in 't allerlaagste dal. Dat is wat schoons, om my te leeren: Soo vloeyt de milde Geest des Heeren, in 't needrigh en ootmoedig hert G Needrigheyt, so hoog te roemen, Wat draegt uw grondt al sehoone bloemen! Och of myn bergh een diepte wert! Och konde ick kleyn zyn en gebogen, En Godt in myne Ziel verhogen, Wat zoude van die hoogten of Al lieflijk water in my vloeyen, En doen myn Geest so lustig bloeyen, Als eene sehoone Rosen hof. Daar sou zich Jesus mijn beminde, Soo soet en vrindelyk laten vinden. JAN LUYKEN. het land? Daarom, wees niet langer zoo mismoedig, maar grijp moed en wees sterk en krachtig in den Heere, Die u beloofd heeft: „En zij zullen tegen u strijden, maar tegen u niet vermogen, want Ik ben met u, spreekt de Heere, om u uit te helpen!" Door deze ironische terechtwijzing leert de Heere ons, dat het lijden ons geestelijk evenwicht niet verstoren moet. Het komt immers niet onverwacht, want het is ons aangekondigd, daar de discipel niet meer is dan de Meester en de Christen alleen langs den weg van smart en kruis eenmaal thuis komt. Het wandelen in den weg des Heeren is allerminst een weg door een land van vre de: het leven is geen vrede alhier, geen wapenstilstand vragen, het is de kruisba nier tot in Gods handen dragen. En de ruwe stormen, de bittere tegenspoeden, de bange beproevingen, de hevige teleurstel lingen, de zware verliezen en de verheffin gen van den Jordaan zullen niet uitblijven. Bovendien, de Heere legt ons het kruis op om ons het kruisdragen te leeren. Niet opeens legt Hij ons het zwaarste kruis op. Telkens maakt hij het zwaarder, wanneer Hij dat voor ons noodig acht, en Hij geeft niet alleen kracht naar kruis, maar ook kruis naar kracht. Gewoonlijk begint Hij met kleinere beproevingen, om ons tot meerdere en zwaardere beproevingen voor te bereiden, opdat wij zouden leeren, in de kracht des Heeren alles te dragen, zonder morren en bezwijken, wat Hij ons toebe- schikt. O mijn ziel, wat buigt gij u neder en zijt onrustig in mij Zwijg Gode, want van Hem is mijn verwachting. Hij is immers mijn rotssteen en mijn heil, ik zal niet wan kelen! Zelfs niet, al is het duister voor mijn voet, al dreigt mij de bergwand te overstelpen en grimt mij de afgrond ver pletterend aan, want ik weet, dat, waar kracht noch wijsheid helpen, Hij Zijn wan kelend kind op veilige wegen doet gaanEn daarom Op U, mijn God, wil ik betrouwen, Alleen op U, als Gids in nood, Gij zult den boog des vredes bouwen, Die opwaarts voert, zelfs uit den dood. O.-V. C. A. Vreugdenhil. (Vervolg.) Voor het eerste kind, dat een eenig kind blijft, bestaan tallooze ontwikkelingsmoge lijkheden al naar het karakter der ouders en de structuur van zijn omgeving hem be- invloeden. Voor allen echter is de kans ver hoogd, dat him ontwikkeling niet evenwich tig en consequent verloc pt en dat hun in nerlijk tijdens de rijpingsjaren gevaarlijke perioden doormaakt. Daar is bijvoorbeeld het geval der arme weduwe, die een braaf en teer „modelkind" had opgevoed. De jonge man voelde bij eiken stap, dien hij in het leven deed, dat zijn krachten hoe langer hoe minder toereikend waren. Eerst langs lastige omwegen kwam hij uit zijn vereenzaming en machteloosheid goed in het leven terecht. Bij oppervlakkige be schouwing zag men in dit karakter haast geen agressieve eigenschappenIntegenr deel: hij had de neiging een ander zoo te oDtzien, dat het voor dezen bijna onpret tig werd; hij was heel goedig en had een overdreven eerbied voor alle zedelijke waarden. Het resultaat van deze schijnbaar goed gelukte aanpassing aan de maatschap pij was uiterst onbevredigend. De jonge man had alle werkelijke besluiten steeds ontweken; slechts daar had hij zijn krach ten kunnen aanwenden, waar er geen mede dingers waren te vreezen; hij waagde het haast niet, het gebied der liefde te betre den. De keerzijde van zijn goedheid was een grenzeloos wantrouwen, een machteloos klagen over 's werelds ongerechtigheid, een naive houding van „ik voel me daar niet thuis", hetgeen alles tezamen niets anders beduidt dan de gecamoufleerde eisch: voor mij mogen de normale levensvoorwaarden niet bestaan. Het ontbreken van elk „man nelijk voorbeeld" in zijn omgeving, die door moialiseerende vrouwen werd beheerscht, bracht den jongen man tot de overtuiging, dat het in acht nemen van bepaalde zede lijke regelen voldoende was om op anderen een zeker overwicht te krijgen. Dit was im mers al in zijn jeugd voldoende geweest, om zijn gevoel van eigenwaarde te bevre digen. Zijn voortdurend ontzien van den an der en het zichzelf ontzeggen van aller hande dingen, hadden tot taak, ook ande ren daartoe te brengen. Ze beoogden geens zins het beamen van de regelen, die voor gemeenschapsleven moeten gelden. Gedekt door den schijn der smetteloosheid trok hij zich voor elke aanraking met andere men- schen terug. Eerst toen hem bij beetjes alles dreigde te ontzinken wat aan zijn be- Juni tot xer ver- 'krijging lgemeen edoeling te gaan i suiker i» •ovenge- beschik- :n tegen en 330" uien be- Juni tot genum- m recht arine of m even- ïjn, aan- den be- t er op nnkelier eveelhe- n de ar- taghetti, rdappel- 3l, pud- sr, men Igemeeh zal die- yolke de Deze zal o, welke \jke ver ion ver enen te ïnte- -effende :eld, dat ikend is migerlei van de ten zijn vachten, nkeliers men uit- aliert <i nieuwe ten op- iding is. jaar is secréta- T. T., de pos- y menig diensten r in de «uw. t ifent de op het rin pro- jemaakt van het .iet tal- •i, indiqn »nd. Het Vijzigin- elijk en binnen •.btenaar lus voor isbewijs. m straf- ersoons- thans de werkwijze bepaald, welke zal wordeA gevolgd bij het aanvragen om ontheffing van het bouwverbod van den Rijkscommissaris. Volgens deze regeling, welke een de zer dagen in een officieele bekendmaking van den Algemeen Gemachtigde voor den Wederopbouw en voor de Bouwnij verheid in de pers is gepubliceerd, moet het aanvragen van deze ontheffing ge schieden op .speciale formulieren, welke aan den Algemeen Gemachtigde» voor den Wederopbouw en Voor de Bouwnij verheid dienen te worden ingezonden, lechts indien deze van oordeel is, dat een uitzonderingsgeval, als in het be sluit van den Rijkscommissaris bedoeld, aanwezig is, wordt 't verzoek door hem aan den Rijkscommissaris voorgelegd. 'de' favitaiireering dienstdoende voertui gen in brand geraakte of, beschadigd werd. Bij luchtgevechten schoten Düit- sche jagers 5 Britsche vliegtuigen neer. IndeMiddellandsche Zee hebben wij een torpedobootjager verlo ren, die door den vijand werd getorpe deerd en zonk. Een andere bodem van dezelfde tonnage zonk na op een drijven de mijn te zijn geloopen. Een groot deel der bemanningen zijn gered. De nagela ten betrekkingen zijn verwittigd. Het aantal dooden tengevolge van den vijandelijken luchtaanval» op Tarente is van 20 op 41 gestegen. De enkele bom men, die in den afgeloopen nacht op de omgeving van Tarente werden geworpen hebben geen schade veroorzaakt en geen verliezen. met in die gemeenten ot geoieden zeil. Telers, handelaren enz. zullen, wan neer zij groenten n^ar deze gebieden vervoeren, hun erkénningskaart van de groenten- en fruitcentrale 'moeten too- nen en volkstuinders hun bewijs van in schrijving bij de L.C.O. De laatsten zul len mqeten kunnen aantoonen, dat zij al leen zèlfgeteelde groenten vervoeren. Voorts is aflevering van groenten door de telers op hun bedrijven binnen de ge noemde gebieden verboden, tenzij zij te vens handelaar zyn, hetgeen zij zullen moeten kunnen aantoonen met hun er- kenningskaart. Voor andere gebieden dan de bovengenoemde geldt thans een verbod tot het versturen van gewassen door de telers per postpakket, per bode, enz. tot elke hoeveelheid. ben zich arkzaam van ons Neder- rontl. it N. A. gen, die van het ling tot Jen wer- niet zijn premies, i weder- ijn voor beroep op de persoonnjxe araagKracnt van ieder lid. Voor sommige groepen van werkers beteekent dit een verhooging van bij drage. Hier staat tegenover, dat de zorg van het N.A.F. voor zijn leden zich in vergelijking tot het verleden ook over een grooter terrein ^uitstrekt. Het belangrijkste is echter, dat zoo wel door de hièrvoren bedoelde zorg, die de werkloosheidsondersteuning, bij zonderen steun in geval van nood, onder- houds- en invaliditeitsondersteuning, t.b.c.-ondersteuningen, rechtsbescher ming en ondersteuning bij huwelijk om vat, alsook door de naar draagkracht geheven bijdragen tot uiting komt, dat ieder die lid is van het N.A.F., eener- zijds meedraagt aan de gezamenlijke lasten van de gemeenschap, waartoe hij ZATERDAG 13 JUNI 1942. Het is beter tot den Heere toevlucht te nemen, dan op den mensch te ver trouwen. Psalm 118: 8. Zon op onder 5.19 22.00 Maan op onder 5.33 21.16 Vandaag nieuwe maan. 21 Juni: le kwartier. ZONDAG 14 JUNI 1942. Ik zal met vreugd' in 't huis des Heeren gaan, Om daar met lof Uw grooten naam te danken. Zon op onder 5.15 22.01 -Maan op onder 6.14 22.08 behoort, en zich anderzijds binnen die gemeenschap ten volle geborgen kan weten. Dierlijk bloed als voedingsstof. De bedrijfsorganisatie voor vee en Vleesch heeft, het belang inziende van de winning van voedingsstoffen voor mensch en dier uit het bloed va,n slachtdieren, een besluit uitgevaardigd betreffende den verkoop en de afleve ring van bloed, welk besluit 5 Juni in jwerking is getreden. Hierbij wordt de verplichting opge legd, bloed van runderen, schapen, paarden en varkens voor zoover niet voor menscheljjke consumptie bestemd ter beschikking te houden en te ver- koopen aan een persoon of lichaam, waaraan door de Bedrijfsorganisatie vergunning tot het afnemen van bloed is verleend, of het in te leveren bij een destructor. Geen) afschaffing van wachtdagen Ziektewet. De Algemeene Bedrijfsvereeniging voor de Bouwbedrijven heeft onlangs het De partement van Sociale Zaken verzocht de Ziektewet zoodanig te willen wijzigen, dat ook over de eerste drie dagen der ar beidsongeschiktheid uitkeering kan wor den verstrekt. Naar „De Bouwer" mede deelt, heeft voormeld Departement op dat verzoek afwijzend beschikt. De reeds zoo zeer gestegen kosten van uitvoering van de sociale wetten lieten niet toe de lasten nogmaals te verzwaren door de wachtdagen af te schaffen. WANNEER VERDUISTEREN? Zondag 14 Juni*1942. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.01 u. Maandag 15 Juni 1942. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.01 u. Middelburg. Vereen. Openbare Leeszaal en Bi bliotheek. Volgens het jaarverslag over 1941 steeg het aantal leden van de Ver- eeniging van 1412 tot 1540. De zalen voor lezen en studie werden bezocht door 10354 personen, wat een vermindering beteekent met 1629 bezoe kers. Het aantal uitgeleende romans was 44928, het aantal studiewerken 7772, totaal 52700 bandpn, tegen resp. 34944, 6437 en 41431 in 1940, alzoo een vermeerdering van 9984, 1335 en 11269. De inkomsten en uitgaven bedroegen f 6986.66, het batig slot der rekening f 14,50 tegen f 103,51 over 1940. De begrooting 1942 geeft een eindcij fer van f 566,10 met een post onvoor ziene uitgaven ad f 226,10. Onder de~tram geraakt. De 35-ja rige timmerman B. wonende Seisweg alhier is .Vrijdagmorgen op den hoek van de Zandstraat en Achter de Hout tuinen met zijn rjjwiel gevallen en on der de electrische tram terecht geko men. Door plotseling remmen kwam de tram direct tot stilstand* B. werd met veel pijn aan zijn schouder en met ver moedelijk een hersenschudding naar het gebouw van het voormalig Militair Hos pitaal en later per ziekenauto naar het gasthuis overgebracht. Grond in erfpacht. De burgemees ter besloot aan de Coöp. Landbouwvèr- een, „Eliand Walcheren" ongeveer 1152 vierk. m. gemeehtegrond aan de Loska- de en de Werfstraat in erfpacht te ge ven voor 30 cent per m.2 of in totaal voor f 345.60 per jaar en dit voor 50 jaar, te beginnen 1 Juli a.s. Muziek met een nat pak toe. Gister avond gaf het Middelburgsch Muziek korps op het Molenwater een concert. Na de pauze begon het bij het tweede nummer te stortregenen. Na een deel van het derde nummer besloot de heer Caro met den Kleppermarsch van Jan Morks het in het water gevallen concert.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1