Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie VRIJDAG 12 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 211 10 cent extra, Adv. in deze rubriek bi) vooruitbetaling. Sowjet-aan vallen fort Bir Hachelm ln Noord-Afrika afgeslagen veroverd. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en. Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week- abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Advertêhtiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 15 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen sn dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto Dir.-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. OUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: In het versterkte gebied van Sebas- topoi werd de aanval in hevige ge vechten voortgezet. Wanhopige tegen aanvallen van den vijand leverden geen succes op. Bij hevige luchtaanvallen op het gebied van Sebastopol werd in de haven der vesting een koopvaardijschip van 3000 brt. door bomtreffers tot zin ken gebracht. In den Noordel ij ken sector van het Oostelijk front ontruimde de vij and onder den driik van onze oprukken de troepen talrijke plaatsen. .Aan het Wolchov-front werden sterke vijandelijke aanvallen onder bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Kustartillerie van het leger bestookte met goede uitwerking vijandelijk scheep vaartverkeer in de baai van Kroon stad. Een uit Leningrad vertrekken de duikboot en een deze begeleidend vaartuig werden in brand geschoten. In Noord-Afrika werd het fort Bir Hacheim, de Zuidelijke pijler van het Britsche verdedigingsstelsel, hedenoch tend na dagenlangen verbitterden tegen stand van de aldaar ingesloten sterke vijandelijke strijdkrachten, stormender hand veroverd. Luchtstrijdkrachten mengden zich in den strijd te land en bombardeerden Britsche troepenconcentraties en colon nes. In luchtgevechten verloren de En- gelschen 21 vliegtuigen., In het Oostelijk deel van de M i d - dellandsche Zee vielen Duitsche duikbooten een krachtig beschermd voor Tobroek bestemd convooi aan. Zij brach ten iii een feilen aanvaltwee zwaar ge laden tankschepen met een gezamenlij- ken inhoud van 12.000 b.r.t. tot zinken. Bovendien werden vier transportschepen door torpedotreffers beschadigd. Op het eiland Malta werden Brit sche vliegvelden overdag en 's nachts met bommen bestookt. Duitsche en Ita- liaansche jagers vernietigden hierbij^ 8 Britsche vliegtuigen. Voor de Engelsche Zuidkust plaatsten gevechtsvliegtuigen in den af- geloopen nacht bomvoltreffers van zwaar kaliber op drie koopvaardijscher pen van middelbare tonnage. Eerste-luitenant Gnadig, compagnie- chef in een infanterie-regiment, heeft zich bij de gevechten voor Sebastopol door bijzondere dapperheid onderschei den. Italiaansch weermachtsbericht. Levendige ontmoetingen van pantser eenheden verliepen in de Marmari- sche woest ij n in ons voordeel. Er werden 20 pantserwagens vernietigd en ongeveer honderd gevangenen gemaakt. De luchtmacht viel met succes vijande lijke troepen aan, op marsch of in rust- positie, alsmede colonnes materiaal. Hierbij werden 17 gevechtwagens en ver- scheidene tientallen automobielen van allerlei soort getroffen en in brand ge schoten. De Britsche luchtmacht verloor in gevechten v 21 toestellen. Een door Duitsche vliegtuigen getroffen Bristol Blenheim stortte by het eiland Linosa omlaag. Acht andere machines werden door Italiaansche en Duitsche jagers ty- dens aanvallen op Malta neergeschoten. De doelen der steunpunten van Micabba en La Venezia werden herhaaldelijk ge bombardeerd. Twee van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Uit Tarente, dat in den afgeloopen nacht opnieuw door Engelsche vliegtui gen werd aangevallen, komen berichten over geringe schade en vijf.licht gewon den onder de burgerbevolking. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee vielen Duitsche duikbooten een krachtig beschermd in de richting van Tobroek varend konvooi aan. Twee schepen van totaal 12.000 ton werden tot zinken gebracht, vier andere kregen torpedotreffers. Sebastopols verdediging in kritieke situatie. (D.N.B.) In een bericlxt van het front uit Moskou wordt volgens „Ex change Telegraph" toegegeven, dat voor. Sebastopol de toestand voor de verde diging kritiek is. De druk is verder ver sterkt. Het verdedigingsnet van de bols jewisten heeft zwaar geleden. Tusschen de afzonderlijke verdedigingswerken is de verbinding grootendeels verbroken. De Duitschers zijn behalve met vliegtui gen ook met pantserwagens en gemoto riseerde infanterie in de meerderheid. De verovering van Bir Hacheim. (D.N.B.) Met de bestorming van/ Bir Hacheim is feitelijk een der hoek- pijlers van het Britsche front in de Mar- marische woestijn ten val gebracht. Deze sterkte op een domineerende woestijnhoogte kan beschouwd worden als het Zuidelijkste fort van Tobroek. Met zijn val ligt het Zuiden voor Rom mel open en in het Noorden is voor de Engelschen eei*>toestand ontstaan ge lijk aan dien van eind Mei 1940 na den slag van Vlaanderen. De moord op Hëydrich. (D.N.B.) Naar uit een officieele be kendmaking blijkt, zijn bij het onder zoek naar de moordenaars/van Hëydrich onwraakbare aanwijzingen gevonden, dat de bevolking van het dorpje Liditz bij Kladno hulp en steun heeft verleend aan den kring van mogelijke daders. Deze bewijzen zijn ondanks ohdervraging zon der medewerking der dorpsbewoners ge keverd. In fret plaatsje zijn voorts staatsvij- andige drukwerken, opslagplaatsen van wapens en munitie en een geheime zen der gevonden. Ook bevindt een aantal dorpsbewoners zich in het (buitenland in actieven dienst van den vijand. Tegen het plaatsje met zijn 483 zielen zijn strenge maatregelen genomen. Aanvulling Ongevallenwet 1921. Door een aanvulling van de Ongeval lenwet 1921 zijn met ingang van 1 Juli a..s degenen, die in dienstbetrekking werkzaam zyn in de' zoogenaamde „vrye beroepen", dus by artserf, tandartsen, advocaten, architecten,, ac countants, notarissen, enz. onder de be palingen van de Ongevallenwet 1921 ge bracht. De werkgevers van de betrokke nen zullen onmiddellijk na evengenoem den da|jpm aangifte van hun beroep moe ten doen ten postkantore of bij den Raad van Arbeid, alwaar aangifte-formulie ren kosteloos verkrijgbaar zijn. Indien deze werkgevers voor een deel •der door hen verrichte werkzaamheden, dat niet als beroep, doch als bedrijf wordt uitgeoefend en mitsdien reeds on der de Ongevallenwet viel, al eerder aan gifte deden, zooals b.v. de apotheekhou dend geneeskundige, de accountant, die personeel heeft voor het toezicht houden op bouwwerken, is het 'niet noodig an dermaal aangifte te doen. In dat geval kan volstaan worden met het zenden van een mededeeling aan den betrokken Raad van Arbeid, dat men ook perso neel ten behoeve van het beroep in dienst heeft. Speciaal wordt er op gewezen, dat de artsen verplicht zijn op te geven hun dienstboden, die behalve voof de huisr ^ding, werk verrichten voor de prac- :v' ontvangen en uitlaten van patiënten, het schoonhouden van wacht kamer, onderzoekkamer, enz. Voor de ongevallenwet dient haar voile loon op de loonlijst te worden geplaatst. Corvtactcomm i ssariSseni voor1 de voedsel voorziening, Vanwege den directeur-generaal voor de Voedselvoorziening, zyn in verschil- lende plaatsen ambtenaren aangesteld, die den naam contact-commissaris heb ben gekregen. Hun, taalt bestaat in hoofdzaak uit het voorlichten van de Provinciale Voedselcommissarissen om trent hetgeen er onder de bevolking om gaat op voedselvoorieningsgebied, ter wijl zij tevens zyn belast met het onder houden van het contact met provinciale en genmentelijke instanties, het onder zoek nMr klachten enz. Extlra tabak voor imkers. Van overheidswege is gunstig beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur van de vereeniging tot bevordering van de bijenteelt in Nederland om voor de im kers een extra hoeveelheid rooktabak beschikbaar te stellen voor het gebruik in hun bedrijf. Zij hebben de tabak in (ie- t zen tijd noodig om door de rookontwik keling de rust van de bijen te bevorde ren. Andere rookvérwekkende middelen zijn voor dit doel niet zoo gunstig geble ken .De imkers hopen op een spoedige ontvangst voor de toegezegde tabak, want anders is de tijd voor het nuttige gebruik weer verstreken. Nieuwe burgemeester van Den Haag. Het rijkscommissariaat deelt mede: De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van artikel 1 van zijn verordening no. 108/40 (vierde verordening over bijzon dere bestuursrechtelijke maatregelen) den professor in de rechtswetenschap pen ^aan de rijksuniversiteit te Utrecht, mr dr H. Westra, benoemd tot bur gemeester van de stad 's Graven- hage., Tegelijkertijd heeft de rijkscommissa ris voor de bezette Nederlandsche ge bieden den wethouder, prof. ir C. L. v a n der Bilt, die sedert 1 Juli 1940 het ambt van burgemeester van Den Haag heeft waargenomen, zyn dank betuigd voor de bewezen diensten. Prof. Westra is 29 Mei 1883 te 's Gra- venhage geboren. Na zyn promotie in 1907 aan de Ryks- universiteit te Leiden kwam prof. Westra aan de rechterlyke macht in Ned.-Indië, waar hy o.a. president van landraden was. Van 1918 tot 1921 was hy secre taris tolk aan het Nederlandsche gezant schap te Tokio, van 1924 "tot '31 hoog leeraar in het staats- en administratief recht en de tropische economie aan de hoogeschool te Bandoeng. In 1935 werd prof. Westra president van de Alg. Ned. Verkeersfederatie, en sedert het vorige jaar is hij o.m. president van de Ned. Duitsche Kuituurgemeenschap. Prof. Westra is sedert 1 Jan. 1941 lid van de N.S.B. Vertrtek 150 SS-manrfeni naar DuitstchlancL Gistermiddag stonden in het Wehr- machtsheim te Den Haag ongeveer 150 mannen van de Nederlandsche SS aange treden ter gelegenheid van hun overgang naar de Waffen-SS. In Duitschland, waarheen ze gisteren zijn vertrokken, zullen ze worden gevormd voor den strijd aan het Oostfront. De SS-Obergruppenführer, General- Leutnant der Polizei, Rauter, sprak, na een inspectie, den troep toe. Gij zult, al dus spr., de hardheid van den oorlog leeren kennen. Deze'oorlog heeft geleid tot de vorming van Groot-Duitschland, als beeld van de Germaansche ruimte. De grootsche geschiedenis zal verder door u worden medegemaakt en daarbij zal Germaansche trouw u sieren. Gene raal Rauter richtte zich vervolgens tot den SS-Opperstormleider Heubel. Deze is een jaar aan het front geweest en heeft zich daar bijzonder onderscheiden. Daar om speldde de generaal hem het Ridder kruis 2e klasse van het IJzeren Kruis op de borst. Nadat de leider van dé N.S.B.Ir Mus- sert de vertrekkenden had toegesproken, richtte de leider van de Nederlandsche SS, Feldmeyer, die den troep zal verge zellen, zich tot zijn mjjnnen. Opvallend is, zeide spr., hoe weinig ons volk de betee- kenis van uw daad inziet, terwijl u toch gaat deelnemen aan den afweer van de bolsjewistische horden. Uw kinderen moeten later kunnen zeggen, dat vader een goed soldaat is geweest. Nederlandsche delegatie in Letland. (A. N. P.). In verband met het bezoek van de Nederlandsche economische mis sie naar de Oostelijke bezette gebieden,* welke missie onder leiding staat van Mr M. M. Rost van Tonningen, hebben te Riga langdurige besprekingen over eco-> nomische problemen plaats gevonden tusschen de Nederlandsche vertegen woordigers en autoriteiten van het rijks commissariaat en den commissaris-gene raal van Letland. De president van de Nederlandsche Oost-Compagnie, Mr,Rost van Tonnin gen, wees in een rede voor het groote gilde op de nauwe betrekkingen, welke reeds drie eeuwen geleden hebben be staan tusschen Nederland en het Oosten. Men heeft daarom-het initiatief van den Rijksminister Alfred Rosenberg om deze oude relaties te herstellen levendig be groet en men verheugt zich op deze wijze reeds tijdens den oorlog te kunnen deelnemen aan de. organisatie van de toekomstige vredeseconomie, welke de in Europa levende menschheid voorspoed en tevredenheid zal brengen. Invoering van eert groerttekaart. Op initiatief van het gemeentebestuur is te Zaandam een regeling ten aanzien van den groentenverkoop tot stand ge komen. Elke groentenhandelaar dient een klantenlijst in duplo aan te leggen, welke lijsten van gemeentewege zullen worden gecontroleerd. Voorts zullen er klantenkaarten, vermeldend naam, adres en gezinsstetkte, worden uitgereikt, waarbij ieder ingezetene groenten van één handelaar kan betrekken en ieder gezinshoofd slechts één groentenkaart in zijr» bezit krijgt. Bij de dezer dagen ge houden bijeenkomst van groentenhande- laren heeft een controleur van de een? trale groentenvoorziening medegedeeld;- dat een dergelijke regeling binnenkort landelijk zal worden ingevoerd. Luisterspel prijsvraag. In een der Zalen van het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten zyn gisteren de prijzen uitgereikt van de door het Departement georganiseerde luisterspelprijsvraag. Het betrof hier, zooals reeds is gemeld, dé volgende prys- winnaars. 'x Groep a. (Luisterspelen van socialen, opvoedkundigen en geschiedkundigen aard.) Eerste prijs: Hasco Dekker te Berlijn met: „Het Vrouwtje van Stavo ren"; tweede prijs: mevr. J. Hoekstra Klumper te Wassenaar met: „Sprookje of werkelijkheid"derde prij%: Edo Odet te Laren met: „Corruptie"; eereprys: H. B. Wildevuur te 's-Gravenhage met: „De Glorie van den Arbeid". Groep B (ontspanning)eerste pry's: BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. 14 Juni tot en met 20 Juni 1042. 31A brood 4 rants, brood of gebak. 31B brood rants, brood of gebak. 31 beschuit1 rants, beschuit, brood of gebak. 31A vleesch1 rants, vleesch of vl.w. 31B vleesch rants, vleesch of vl.w. 31A aardapp, 1% kg. aardappelen. 31B aardapp. jkg. aardappelen. 36,37 tabak1 rants, tabak, x) 08 cigaretten 1 rants, cigaretten. a) 14 Juni tot en met 11 Juli 1942. 327 algem.1 kg. suiker. 328 algem250 gram koffiesurrogaat. 329 algem.500 gram jam. 317, 318, 319, 320 algem1 rants, bloem, brood of gebak. 4-25,4-26 res.250 gram rijst. 330 algem250 gram peulvruchten. 331 algem250 gram gort. 332 algem100 gram vermicelli of maizena. 322,323,324,325, 326 algem100 gram kaas. 31 A t/m 34 A melk 3liter melk. 31 B t/m 34 B melk 1% liter melk. '31 versnaper. 100'gram chocolade. 32 en 34 versn. 100 gram suikerwerk. 33 versnaper. 100 gram chocolade of sui kerwerk. 15 Juni tot en met 24 Juni 1942. 31 boterrants, boter. 31 veti/z rants, boter, margarine of vet. Bijzondere rantsoenen. 14 Juni11 Juli. 333,334 algem. 250 gram peulvruchten. Diverse artikelen. 14 Juni tot en met 22 Aug. 1942. 01 petroleum 2 liter petroleum. 11 Mei tot en met' 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 1 Mei 1942 tot en y met 30 Apftil 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Juni tot en met 30 Juni 1942. 300 algem. 1 rants, zeep. K zeep1 rants, zeep. K toile^eep 75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mei tot en met ^31 Aug. 1942. U textiel (mannen) 50 gram scheerzeep. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig Na Zaterdag 13 Juni29. brood, be schuit, vleesch, aardappelen; 33, 34 tabak; 4-17, 4-18 reserve; 26 t/m 29 melk; 26 t/m 28 versnaperingen; 288, 297 t/m 316 alge meen; 16 petroleum. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd Tot en met Dinsdag 30 Juni: 211, 228, 272 en 293 algemeen (zeep); G, H, I, J zeep, toiletzeep. Tot en *net Zaterdag 20 Juni: 4-19 res. sinaasappelen)» De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch of vleeschwaren. 1) 'Mann. personen van 18 j. Sn ouder. 2) Vrouw- personen van 25 j. en ouder. Theophile de Bock te ,'s-Gravenhage met „Het Spook van de Opera"tweede prijs C. D. de Bruyn te iSsselstein met: „De roode ring"; derde prijs: CyrieLVerleyen te Mechelen met: „Expres Amsterdam- Brussel". Groep C. (luisterspelen van grooten omvang). Eerste prijs: Theep de Groot te'Nijmegen met: „De vliegende Hollan der"; tweede prijs: J. H. van der Linden te 's-Gravenhage met: „Volk in Nood"; derde prijsHasco Dekker te Berlijn met „Wie doodde Dr Wijnand Geerlings?" Daar de secretaris-generaal,' Prof. Dr "Goedewaagen, door een lichte ongesteld heid verhinderd was, geschiedde de uit reiking door den loco-secretaris-gene- 'raal, Jhr Mr S. M. L. de Ranitz. Bond var» Chr. Geréf, Mannarfvereeu De jaarlijkschè bondsdag van den Bond van Chr. Geref. Mannenvereen. in Nederland zal Woensdag 22 Juli a.s. in de Chr. Geref. kerk te Amersfoort ge houden worden. In de morgenvergadering komen verschillende huishoudelijke za ken aan de orde, w.o; de verkiezing van een lid van het bondsbestuur in de vac. ontstaan door het bedanken van dhr W. Poppe te Vlissingen waarvoor gecandi- deerd~zijn de heeren J. H. Aangeenbrug te Haarlem-N. en J. H. Houweling te Amsterdam- Nj^ In de middagvergadering zal als refe rent optreden Ds J. C. Maris, Chr. Ge ref. pred. te Oud-Beyerland, waarna Ds J. Tijmes, -id. te Nunspeet, een opwek kend slotwoord spreken zal. VRIJDAG 12 JUNI 1942. Dat degenen, die den Heere vreezen, nu zeggen, dat Zyn goedertierenheid in der eeuwigheid is. Psalm 1184. Zon Maan op onder op onder 5.20 22.00 5.00—20.21 13 Juni: Nieuwe maan. 21 Juni: le kwartier. NIEUWE STEUNREGELING VOOR WERKLOOZEN. De secretaris-generaal van Sociale Za ken heeft de steunregeling voor de werk- loozen aan een herziening onderworpen, die in hoofdzaak op het aanbrengen van eenige vereenvoudigingen neerkomt. Het aantal gemeenteklassen is vermin derd Van 9 op 7. Voor de gemeenten, be- "hoorende tot de le klasse, geldt thans het navolgende tarief: a. Voor man en vrouw f 13,60; b. Voor elk gezinslid boven 2 perso nen f 1,40 c. Voor kostgangers f 9,40. De tot dusver geldende schaal der maximum-uitkeeringen is door een an dere vervangen. De maximum-steun be draagt 70 pCt. van het loon, dat de be treffende werklooze geacht wordt te kunnen verdienen, vermeerderd met een gezinsle'denbijslag, met een algemeen maximum ten bedrage van 90 pCt. van het loon. Voor heri, die verzekerd zijn, d.w.z. aafagesloten bij een van rijkswege ge subsidieerde en functionneerende werk- loozenkas, worden de normen voor man en vrouw, alsmede de bedragen, voorkomende op de schaal der maxi mum-uitkeeringen, steeds met een gul den verhoogd. Afgeschaft is de overgangstoelage (oude huurbijslag)alsmede de vaste toelage. Deze bedragen zijn thans in de normen verwerkt, zoodat op geen enkele wijze een bedrag kan worden verstrekt in verband met de verwoonde huur. öok 't verschil in uitkeering tusschen uitgetrokkenen /en dubbel uitgetrok- kenen heeft opgehouden te bestaan. Er geldt slechts één schaal, zoowel bij ge- heele als bij gedeeltelijke werkloosheid. Het, ligt in de bedoeling aan deze nieuwe voorschriften terugwerkende kracht te verleenen tot den datum, waar op de laatste winteruitkeering is ver strekt. Voor zoover hierdoor het doen van een nabetaling noodig wordt, zal deze uiteraard niet steeds aanstonds kunnen geschieden, daar de hieraan ver bonden administratieve werkzaamheden eenigen tijd vorderen. Evenwel wordt in een ter zake aan de gemeentebesturen te verzenden rond schrijven op een spoedige uitvoering van een en ander aangedrongen. Ten slotte heeft de secretaris-generaal nog besloten maatregelen te treffen, op dat de kinderen van ondersteunde werk- loozen, die volgens de distributiebepa lingen voor het gebruiken van gestan daardiseerde melk in aanmerking ko men, deze ook metterdaad zullen ont vangen. De kosten dezer verstrekking komen geheel ten laste van het rijk. WANNEER VERDUISTEREN7 Zaterdag 13 Juni 1942. 's Morgens tot 5.19 u. 's Avonds van 22.00 u. Bestrijding Coloradokever. De inspecteur, hoofd van den planten- ziektenkundigen dienst, heeft de periode voor de eerste bespuiting van'het aard appelloof ter bestrijding van den Colora dokever vastgesteld op 15 tot en met 25' Juni 1942. Tan té Post Dat Tante Pos in dezen moeilijken tyd haar goeden naam nog verdient, bewijst het volgende feit. Dezer dagen werd een prentbriefkaart op het juiste adres te Yerseke bezorgd; het adres luidde: aan de Jongejuffr. Leny B., Damstraat 109, Zeeuwland en de afzendster was Kitty B., Rotterdam. Alleen straat en huisnummer waren juist'vermeld. Besmettelijke ziekten!. In de week van 13 Mei t/m 6 Juni kwamen er in ons land 716 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 9 in Zeeland, n.l. 1 geval van roodvonk in elk der gemeenten Borssele, Kruiningen, St Philipsland en Vlissingen; 1 geval van diphtherie in Hontenisse en Hulst; 2 ge vallen van malaria te Middelburg en 1 dito te St Laurens. School a rtdend'ienistt. Naar wij vernemen bestaan er plannen om te geraken tot een gemeenschappe lijke regeling van den schoolartsendienst voor alle gemeenten op Zuid- en Noói-d- Beveland.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1