Binnenland DAGKALENDER DINSDAG 9 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 208 Dlr,-Hoofdred.A. DE LANGE GOES. De onvoltooide taak. Aanvallen aan het Oostfront afgeslagen - De slag In 41e Marmarlsohe woestijn - Resultaten van de Japansohe operaties. Bureaux: Lange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no. 44455 Telefoon no. 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J J. FANOY, Nieuwe Burg 26—28 en Noordweg 155 Telèfoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen 'waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. CHRISTELIJK D A G B LA D VOOR ZEELAND Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 15 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. Vorige, week namen wjj uit de bro chure van Ds Harder: „Evangeliever breiding en toekomstverwachting" een citaat over, waaruit bleek, hoe in be trekkelijk korten tijd verscheidene klei ne Zendingsposten zjjn uitgegroeid tot krachtige gemeenschappen, zoodat een versnelling van het tempo der Zendings geschiedenis valt te constateeren. Toch is de kerk nog lang niet gereed met de vervulling van de opdracht, haar door den Heiland gegeven om het Evan gelie allen creaturen te prediken. De schrijver van de brochure spreekt dan ook van een onvoltooide taak. Hij wijst op het rapport der Duitsche delegatie op de wereldzendingsconferentie in 1938 te Tambaran gehouden. Daarin worden de volgende cijfers gegeven: 51/2 millioen christenen in geheel Azië op een totaalbevolking van 1145 mil lioen; 31/2 millioen Afrikaansche chris tenen op een totaal van 150 millioen in het geheel rond 11 millioen protes- tantsche christenen op een totaal van 1500 millioen, afgedacht van Europa en Noord-Amerika. Rekent men Europa en Noord-Amerika mee en eveneens de R.- Katholieken, dan krijgt men de -volgende getallen:.718 millioen christenen op een totaal van 2095 millioen. De schrijver van het artikel plaatst achter het cijfer 700 millioen, ter aanduiding van het aantal christenen in Europa en Noord- Amerika, een vraagteeken. Hij meent, dat het aantal „werkelijke christenen" in Europa en Amerika niet hooger mag worden gesteld dan 50 tot 70 millioen. Wat Azië betreft op iedere mil lioen ntenschen arbeidt in dit wereld deel niet meer dan één zendeling; ver gelijkenderwijze telt Nederlandsch-In- dië de meeste christenen: ruim 23.000 op iedere millioen; het kleinste getal vinden we in Arabië: 5 pro millioen. In het Noorden van Indië, het hart van Azië, bevinden zich landen, die zich nog nimmer hebben ontsloten voor de evangelieprediking. Voor Afrika vallen gunstiger verhoudingscijfers te noemen: het aan tal gedoopte christenen is hier, gerekend naar de cijfers van Azië, vijfmaal zoo groot: 25.000 op#iedere millioen. Toch zijn ook hier Streken aan te wijzen, die nog nimmer door het Evangelie werden bereikt. Zuid-Amerika werd te Tamba ran ontdekt als een gebied, dat dringend behoefte heeft aan het Evangblie. Het geheele binnenland en veel Indianen stammen zijn met de prediking van het Evangelie nog biet bereikt. De vraag inzake de prediking van het Evangelie aan de Mestiezen, is een brandend probleem. Genoeg om te doen zien, dat het niet onverantwoord is om te spreken van de onvoltooide zendingstaak! Na van deze cijfers kennis genomen te hebben, is het zeker noodig, in deze dagen na Pinksteren ons te bezinnen op onze zendingsroeping. Het verkoopverbod voor onderdeelen van landbouwmachines. In de Nederlandsche Staatscourant van 8 Juni is opgenomen een bekend making waarbij het met ingang van 9 Juni aan fabrikanten en handelaren wederom is toegestaan ongebruikte on derdeelen van machines, werktuigen of apparaten voor den landbouw, tuinbouw of de veehouderij, van welke het ge wicht per stuk grooter is dan 10 kg, zonder vergunning te verkoopen, te koopen of af te leveren. x Nieuw bankbiljet vara 50 gulden. Volgens een mededeeling van de Ne derlandsche Bank in de Ned. Staatscou rant van heden, zal een nieuw model bankbiljet van f 50 in omloop worden gebracht. Op de voorzijde van het nieuwe bank biljet staat de tekst: „De Nederlandsche ■tsank betaalt aan toonder vijftig gulden". De linkerhelft van het biljet toont in donkere kleur de gravure van een vrou wenportret naar het schilderij „W. Oes tereetster" van Jan Steen, terwijl het zelfde portret in lichtere, roodbruine tin ten, op de rechterhelft van het biljet in spiegelbeeld is weergegeven. De ruimte onder den tekst wordt grootendeels inge nomen door een breeden band met rozet ten in grijze en bruine kleuren. Bij door at vertoont zich in het onbedrukte rechthoekige vak aan den linkerkant an het biljet een watermerk, voorstel- opheft611 ann" 016 6611 brandende fakkel V, Kv' a^dden van de achterzijde van net biljet is in donkerbruine kleur een gravure afgedrukt, voorstellende een winterlandschap naar een schilderij van an Ostade. Het getal „50" en eveneens net nummer en de serieletters zijn vier maal aangebracht, namelijk links en recnts aan de bovenzijde en linkp. en Hongkong, op de Philippijnen, op Ma- lakka, in Ned.-Indië en Birma, te zamen 351/2 divisie, waarvan de sterkte wordt becijferd op 505.000 man. Aanmateriaal vielen den Japanners 3763 kanonnen, 1440 tanks, meer dan 31.000 motorvoertuigen, 240 vliegtuigen meer dan 11.000 machinegeweren en ook groote hoeveelheden rollend materiaal in handen. Verder werden 1636 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Tot zinken wer den gebracht, 1 duikboot, 1 torpedoboot, alsmede 41 andere schepen, terwijl tal van andere beschadigd werden. Als Japansche verliezen worden opge geven 9174 dooden, rond 20.000 gewon den, 348 vliegtuigen en 31 schepen van te zamen 160.000 ton. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht maakt bekend: In den Zuidelijken sector van het O 0 s 161 ij k front werden nieuwe vijan delijke aanvallen door Hongaarsche troepen afgeslagen. In het achterwaart- éche gebied van den centralen front sector werd de aanval op de ingesloten vijandelijke groepen ondanks de ongun stige weersgesteldheid met succes voort gezet. In den sector van Wolkof her haalde de vijand zijn hevige aanvallen op een krachtig verdedigd bruggehoofd. In felle gevechten werd de vijand verdre ven. Hij leed zware verliezen aan men- schen en materiaal. In Noord-Afrika duren de felle gevechten voort. Nieuwe doeltreffende luchtaanvallen werden gericht op de lucht- en vlootbases van het eiland Malta. Aan de Zuidkust van Enge land werd een koopvaardijschip van middelbare tonnage door bommen be schadigd. Voor de Nederlandsche kust hebben mijnenvegers in den nacht van 6 op 7 Juni gevechtscontact gehad met Britsche motortorpedobooten. Zij be schadigden, zonder zelf verliezen te lij den, een vijandelijke boot door verschei dene artillerietreffers. Italiaansch weermachtsbericht. In weermachtbericht no. 738 maakt het Italiaansché opperbevel het volgen de bekend:* Vijandelijke tegenaanvallen, die door pantserstrijdkraehten werden gesteund, werden door onze formaties infanterie volkomen afgeslagen. Er werden 150 ge vangenen gemaakt. Eenige pantserver- kenningswagens en automobielen werden vernield. De aanzienlijke buit, dooï de zegevierende actie, waarvan in 't weer machtbericht van gister melding werd gemaakt, omvat, behalve enorme hoe veelheden oorlogsmateriaal, 50 stukken geschut en ongeveer een even groot aan tal pantserafweerkanonnen. Onder de gevangenen bevindt zich de bevelvoeren de generaal van de 10de Indische gemo- toriseerde brigade. In het luchtgebied van Acroma scho ten onze vliegtuigen 6 vijandelijke vlieg tuigen neer zonder zelf verliezen te lij den. Italiaansché en Duitsche vliegeraf- deelingen Vielen de vloot- en luchtbases van het eiland Malta opnieuw aan. In het gebied van de herhaalde malen ge troffen doelen braken uitgestrekte bran den uit. In den afgeloopen nacht bo'mbardeer- de de Engelsche luchtmacht Cagliari. Eenige huizen, in het centrum der stad stortten in, andere" werden beschadigd. Er vielen 12 dooden, 15 menschen werden gewond. De houding der bevolking was rustig en gedisciplineerd. Het Japanislche lege'r maakte 342.000 gevangene n1, onder welke 24.000 Nederlanders. (D. N'. B.). In een,, officieel commu niqué heeft het Japansche hoofdkwartier een overzicht gegeven van de resultaten der operaties van het Japansche leger vanaf het uitbreken van den oorlog, op 8 Dec. tot<31 Mei. Het totale aantal ge vangenen bedraagt volgens dit overzicht 342.000 man. Hieronder bevinden zich 25.000 Amerikanen, '64.000 Engelschen. en 24.000 Nederlanders. Rond 10Q.000 Indonesiërs zijn reeds vrijgela ten. Aan de verschillende fronten in China verloor Tsjang Kai Sjek bovendien on geveer 112.00 dooden. Tegenover de Japansche troepen ston den in de Zuïüelijke gebieden, dus voor BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. 7 Jnnl tot on met 13 Juni 1942. 4 rants, brood of gebak. Y2 rants, brood of gebak. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 1 rants. vleesch of vl.w. Y<l rants. vleesch of vl.w. 1^, kg. aardappelen. Yz kg. aardappelen. 1 rants. tabak. De Sllagl in de Marmarisiche woestijn. (D.N.B.) De slag in de Marmarische woestijn is volgens de meening van Duit sche militaire deskundigen zijn tweede phase ingegaan. De geleden verliezen beteekenen voor de Britsche strijdkrachten een aderla ting, die gezien den langen en gevaarlij ken Britschen ravitailleeringsweg om den Kaap de Goede Hoop ernstig mee telt. Met deze toegebrachte verliezen heeft Rommel zonder twijfel 'n nog niet te overzien succes behaald: hij heeft de voor den 26sten Mei in deze beslissen de Ngord-Afrikaansche ruimte opgezette Britsche pogingen tot een offensief voor den tijd van minstens de eerstvolgende zes maanden grondig, d.w.z. volkomen te niet gedaan. Het tot standbpengen van een zoodanige situatie' schijnt ook, voor zoover men in Berlijn zijn reserve laat varen, het eerste doel van Rommel te zijn geweest, toen hij op 26 Mei met de Duitsch-Italiaansche formaties met de hem eigen stoutmoedigheid de operaties hervatte. Omtrent de verdere doelstel lingen van den grooten verrassingsstra teeg bewaart men in militaire 'kringen in Berlijn het stilzwijgen. Laval bepleit samenwerking met Duitschland. Pierre Laval,chef van de regeering, heeft 90 «bevoegde Vertegenwoordigers lontvangen van de ex-geconfedereerde syndicale federaties, van de christelijke syndicale federaties, van de Fransche beroepsfederaties, van de nationale fede ratie der Fransche corporatieve groepee ringen, van het arbeiders-boerenblok, van het sociaal front van arbeid en van het syndicaal centrum, van propaganda. De chef van de regeering heeft in groote lijnen een uiteenzetting gegeven van de Fransche politiek. Hij heeft het verlangen yan de regeering kenbaar ge maakt, het arbeidscharter te zien toege past in overeenstemming met de arbei dersorganisaties, om zoodoende de syn dicale eenheid te zien verwezenlijkt. Eens te meer heeft hij den nadruk ge legd op de noodzakelijkheid van éen ver zoeningspolitiek met Duitschland om het heil van het land te verzekeren en den toekomstigen vrede te waarborgen. Er werd tot de oprichting besloten van een „Comité voor informatie en propa ganda van den Arbeid". Korte berichten1. (D. N. B.). De Hongaarsche minis ter-president en minister van buitenland- sche zaken, Kallay, is van zijn bezoek aan het hoofdkwatier van Hitier Maan dag in de Hongaarsche hoofdstad terug? gekeerd. Volgens berichten uit Washington verluidt aldaar in diplomatieke kringen, dat de Amerikaansche regeering nieuwe uitgebreide hulp aan de Sowjet-Unie er van afhankelijk stelt, dat de Sovjet-Unie Tsjoengking zal helpen in zijn strijd te gen Japan. (D. N. B.). rechts aan de benedenzijde van het be- driikte gedeelte. Aan den bovenkant van het onbedrukte vak staan de namen van 1 de drukkers, Joh. Enschedé Zonen en van den ontwerper, Leo Gestel, vermeld. De biljetten zijn gedrhkt op licht roomkleurig getint papier van ongeveer 165. X 94 mm en gedateerd, van 2 Janu-f ari 1941 af. Regeling van het toezicht op de bosschen. Naar van officiëele zijde wordt mede gedeeld, zal binnenkort een verordening op het toezicht op £e bosschen verschij nen, uit te vaardigen door- den secre taris-generaal van landbouw en vis- scherij. Voor alle bosschen boven de 10 ha wordt een oeconomiseh tienjarenplan ingevoerd en wordt het overleggen van jaarlijksche plannen betreffende het hakken" en aankweeken geëischt. Deze plannen moeten door den boschfeezitter worden opgesteld, zoodat het initiatief bij den eigenaar^ blijft. Bij de hoogere instantie voor hèt toezicht op de bos schen komt een afdeeling particulier bosch, gesteund door adviseurs uit de gelederen der particuliere boschbezitters. Moeders met vacantia. Door bemiddeling van den Nederland- schen Volksdienst is gisteren het eerste transport Nederlandsche moeders in dit jaar met vacantie naar buiten getrokken. Een twintigtal moeders, voor het mee- rendeel uit de residentie, is voor een ver blijf van vier weken naar de schitterende omgeving van Munchen gegaan. Voorts zijn ongeveer 40 moeders uit de provincie Zuid-Holland voor den duur van 'tien dagen naar Elspeet vertrokken. Donder dag vertrekken er weer vijfentwintig uit Den Haag naar Nunspeet en Maan dag een aantal uit Zeeland en Amster dam naar Westfalen. De moeilijkheden met de groenten- voorzrêming. In de dagelijkschq persconferentie te 'sGravenhage heeft de heer Kroon eenige mededeelingen gedaan over de groentenpositie. De gevolgen van den strengen winter doen zich eerst nu in al hun scherpte 29 A brood 29 B brood 29 beschuit 29 A vleesch 29 B vleesch 29 A aardapp. 29 B aardapp. 33,34 tabak.. 17 Mel tot en met 13 Juni 1942. s 299 algem.1 kg. suiker, 303 algem.500 gram jam ol 250 gram suiker. 301, 305, 309, 313 algem.1 rants. bloem, brood ot gebak. 4-17,4-18 res:250 gram rijst. 307 algem.250 gram peulvruchten of havermout of havervlok ken of haverbloem of ha- vergort of gemengd meel. 311 algem250 gram gort. 315 algem.100 gram vermicelli of maizena. v 298,302,306,310, 314 algem100 gram kaas. 26 A t/m 29 A melk 3Y2 liter melk. 26 B t/m 29 B melk 1% liter melk. 26 versnaper. 100 gr. chocolade. 27 versnaper. 100 gr. suikerwerk. 28 versnaper. 100 gr. van een van beide. 19 April tot en met 13 Juni 1942, 288 algem.250 gram koffiesurrogaat. 5 Juni tot en met 14 Juni 1942. 29 boterY2 rants, boter. 29 vetY2 rants, boter, margarine of vet. Diverse artikelen. 29 Mei tot en met 13 Juni 1942, 4-19 reserve 250 gram sinaasappelen. 1 April tot en met -13 Jnnl 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum, li Mel tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en. 05 bv: j één eenheid vaste brandstoffen. 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Juni tot en met 30 Juni 1942. 300 algem. 1 rants. zeep. K zeep1 rants. zeep. K toiletzeep75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mel tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen)50 gram scheerzeep. 18 Mei tot en met 31 Juli 1942. 22 petroleum S en T één rantsoen kaarsen. Do geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd Tot en met Dinsdag 30 Juni: 211, 228, 272 en 293 algemeen (zeep); G, H> I, J zepp, toiletzeep. Tot en met Zaterdag 15 Juni: "3-12, 4-12 reserve (sinaasappelen). Mann. personen van 18 jaar en ouder. gevoelen. De bloemkool, de sla, meeren- deels in Februari uitgeplant, zijn voor het grootste deel bevroren. Met de peen is het evenzoo. ft Er moest opnieuw worden uitgezaaid, hetgeen de opbrengst zooveel later doet komen. Na den strengen winter hebben wij bovendien nog vyf weken lang een drogen, kouden wind gehad. Dat samen veroorzaakte een groote vertraging in den groei. De aansluiting van den af loop der kasproducten met het begin der koude grond-producten is zoodoende gemist. De natuurkrachten hebben te gengewerkt. Er is een vacuum ontstaan. In dezen «tijd van het jaar trouwens is de groente altijd schaarsch, Bovendien is er juist nu meer noodig, omdat er meer groente wordt geconsumeerd en in vele gezinnen tweemaal wordt gekookt, daar er minder brood en aardappelen dan anders beschikbaar zijn. Dit maakt de groenteschaarschte nu bijzonder scherp. Het duurt nog een paar weken, voor dat de producten van den kouden grond in behoorlijke hoeveelheden beschikbaar komen. De heer Kroon wilde een profe tie doen: de sla begint langzaam aan te komen, en eiken dag wordt het daarme de beter. Ook de bloemkool en de peul tjes beginnen aan te komen. Met de peen zal dit over veertien-dagen het ge val zijn. Met de dop/erwten over drie we ken. De tuinboonen zijn tegen einde Juni te verwachten. Dus is er tegen het einde van deze maand weer normale voorraad te ver wachten. Dan zal het trouwens riog wel mondjesmaat zijn; maar dan hebben we toch niet meer te kampen met zulk een schaarschte als nu. Er is gewezen op het euvel van den verkoöp door telers aan het publiek. Re gel is, dat de telers hun geheele produc- DINSDAG 9 JUNI 1942. Wat zal ik den Heere vergelden voor al Zijn weldaden, aan mij bewezen? Psalm 116:12. Zon op onder 5.21 21.57 13 Juni: Nieuwe maan. 21 Juni: le kwartier. Maan op onder 3.39 17.16 tie ter veiling brengen. Maar ze mogen tot een maximum van 5 kg aan het pu bliek verkoopen tegen telersprijs. Dit geldt speciaal voor bepaalde streken, waar minder winkelverkoop voorkomt. Nu gaat men uit 's Gravenhagein drommen naar het Westland en uit Am sterdam naar den Haarlemmermeerpol der om groenten in te slaan. Derhalve komt er in de Staatscou rant een vervoersverbod voor groente. In bepaalde plaatselijke omstandighe den kan daarvan worden afgeweken. Dan zal de groentevoorziening wel iets normaler worden. Vervoerverbod A/oor groenten. De secretarte-generaal van het depar tement van Landbouw eh Visscherij heeft bepaald, dat het vervoeren of doen ver voeren van warmoezerijgewassen in de door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aangewezen streken des lands is verboden-. Dit verbod geldt niet, indien en voor zoover door de centrale ontheffing is verleend. Dit besluit is reeds in werking getreden. Studiereis van Belgische staats- en gemeente-ambtenaren. Op uitnoodiging van den Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart, ver toefden van 4 tot 7 Juni hooge Belgi sche staats- en gemeenteambtenaren in Nederland. Zij werden door den commissaris- generaal voor Bestuur en Justitie, dr Wimmer, ontvangen en brachten, onder leiding van den Kriegsverwaltungsabtei- lungsehef Froitzheim, een bezoek aan de steden 's-Gravenhage, Aè- staerdam en Rotterdam. N Hun reis gold het bestudeeren van de geannexeerde gemeenten, de -taken en de organisatie van de uitbreidings plannen. Te voren hadden de heeren op een reis van verscheidene dagen de West-Duitsche steden, Keulen, Essen, Düsseldorf, Bremen en Wesermünde bezocht. DrUk scheepvaartverkeer' in) de haven vani Soerabaja. (Domei). Nu door de werkzaamheden van de Japansche genietroepen de haven van Soerabaja voor de scheepvaart weer bruikbaar is gemaakt, doen de Japan sche vrachtschepen de haven aan om pe troleum, 'suiker, koffie, zout, tapioca en andere speciale voortbrengselen van Ja va te laden. Het puin en de wrakstukken op de werven en kaden ia thans verwijderd en de enorme kranen, die zwaar hebben ge leden opder het Japansche bombarde ment, zijn thans hersteld. Alle winkels in de straten der stad, die uithangborden hadden, met Nederlandsche. of Engëische opschriften, hebben deze-Vervangen door reclameborden met de Japansche schrift- teekens De namen dér stations, der ver keersborden e.d., zijn thans geschreven in het Japansch en het Maleisch. De Jo- kdhama Spècie Bank en de Bank van Taiwan vestigen hier haar filialen. De meest© industrieën hebben het werk her vat. Gemengd stakeri met cokes. Zooals gemeld, zijn reeds thans eenige bonnen voor brandstoffen geldig ver klaard, teneinnde een ieder in de gele genheid te stellen, tijdig voor het a.s. stookseizoen over voorraad te kunnen beschikken. Het zal echter den handel niet moge lijk zijn om uitsluitend anthraciet en/of eierbriketten op die bonnen te leveren, waarom er met klem op wordt aange drongen, niet te trachten zijn leverancier er toe te bewegen alleen die soorten te bezorgen, doch ook kleine of parelcokes af te nemen. In den afgeloopen winter is duidelijk gebleken, dat het zeer goed mogelijk is, anthraciet of eierbriketten gemengd" met cokes te stoken. Men zal er dus verstan dig aan doen, nü anthraciet (of eierbri ketten) èn cokes te bestellen. In de eerste plaats ontvangt men dan de kleine afmeting (gebroken) cokes. Indien men cokes weigert, loopt men de kans in den winter groote stukken (ongebroken) co kes te moeten accepteeren. In de tweede plaats kan men, door thans ook cokes te betrekken, die reeds in het begin van den winter gemengd met andere soorten brandstof stoken. Daarentegen zou men bij afneming van uitsluitend anthraciet of eierbriketten op eenige bonnen, in den loop van den winter genoodzaakt kun nen zijn, alleen met cokes te moeten stoken.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1