Kerk en School Telegrammen Radioprogramma m. KOERSEN Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Druten en Leeuwen (Geld.) (vac. E. Sarsiber), J. G. Panhuise te Aagtekerke naar Santpoort (Herv. Evang.), cand. J. A. Visser te Amsterdam. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Hasselt, J. M. Vis ser te Midwolda (Gr.).. Beda'nkt: voor Leerdam, H. v.. Leeuwen te Ermelo; voor Z a a m s 1 a g (vac. J. Tolsma), J?, G.v.Minnen te Huizen. Geref- Gemeentert- Beroepen: te Goes en Ter- neuzen, cand. J. B. Bel te Rotterdam. Doopsgezinde Broederschap. Drietal: te Broek op Langendijk, cand. J. P. Keuning te de Rijp, cand./Th. v. Veen te Amstelveen en cand. H. Wet- mar te 's Gravenhage. Beroepen: te Leersmen-Lopper- sum, cand. H. A. M. den Herder te Voor schoten. Hulppredikers. v Ned. Herv. Kerk: benoemd te Eindhoven-Zuid, cand. J. Strasser, hulp- pred. te Gorssel. Aangenomen: naar Utrecht, Ds J. R. Immink, voorganger Ned. Prot. Bond, aldaar. DS J- G. Panhuise. Ds J. G. Panhuise te Aagte kerke heeft het beroep, dat de Ned. Herv. Gem. te Druten en Leeuwen (Gld*) op hem heeft uitgebracht, aangenomen. Jacobus Gerrit Panhuise werd 27 Ja nuari 1907 te Amsterdam geboren en be zocht de 5-jarige handelsschool, om ver volgens aan het Geref. gymnasium in zijn geboorteplaats het eindexamen af te leg gen. «Hij zette de studie voort aan de Gemeente Universiteit en aan de Rijks universiteit te Utrecht, waar hij ih 1932 het candidaatsexamen theologie deed. Op 3 Nov. 1932 werd hij door"'t Prov. kerk bestuur van Zeeland toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. In dezelfde maand aanvaardde hij het hülppredikersehap in de gemeente te Amsterdam-West (Sloten), waar hij is werkzaam geweest tot 31 Dec. 1933. Op 14 Januari 1934 werd hij door Ds Ph. A. Faber van Amsterdam-West te Aagte- kerke in zijn eerste gemeente beves tigd. Ds Panhuise neemt op verschillend ge bied een vooraanstaande plaats in. Zoo is hij praetor van den Ring Veere en sec. lid van het class, bestuur van Middel burg. Hij is vooritter van de C.J.M.V. „Excelsior", idem van de jongensclub en ook van de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond. Voorts is hij hoofdbestuurslid van de Zeeuwsche Herv. Diaconessen Inr., secretaris van de Vereeniging tot Chr. wijkverpleging op Walcheren, secre taris van de afd. Domburg van het Ned.1 Bijbelgenootschap, vice-voorz. afd. Aag- terkerke van „Bethesda" en voorz. van de Ver. Diaconieschool in zijn woonplaats. Ook in het Herv. jeugdleven is hij een bekende figuur en hij maakte dan ook deel uit van het hoofdbestuur van de Fed. van Herv. jongeren, was gewest." secr. van Zeeland en voorz. van het dis trict Middelburg. Ongetwij/eld zal het a.s. vertrek uit Zeeland van dezen jongen, harden Wer ker en begaafden kanselredenaar in broe den kring met leedwezen worden verno men en in velerlei opzicht een ledige plaats doen ontstaan. Afscheid, Bevestiging enl Intrede. Ds L. Boersma, die met emeritaat gaat, neemt 5 Juli afscheid van Üe Ned. Herv. gemeente te Harich (Fr.). Na bevestigd te zijn» door Ds J.' Wolver Jr van Vollenhove-St Janskloos ter, dééd cand. F. W. Tjadens zijn intre de als predikant der Geref. Kerk te Stad- Volleïihove, waarbij hij het Woord 'be diende naar aanleiding van Luk. 84-15. Ds A. Verhagen, gekomen van Middelburg, is door Ds P. Hon- koop van 's-Gravenhage bevestigd als predikant der Geref. Gemeente te Lisse. Ds Verhagen deed zijn intrede met een preek over Markus 6: 37a. Chr. Geref. Diaconale Conferentie. In de kerk aan de Plantage Muider- gracht te Amsterdam voqd onder lei ding van den heer A. L. de Bruyne van Amsterdam-West de tweede, conferentie plaats van diakenen der Chr. Geref. Kerk hier te lande. Vertegenwoordigd waren 46 diaconieën. De voorzitter sprak een kort openingswoord, waarna de verschillende door de diaconieën in gediende vragen aan de orde kwamen, waarover door andere diaconieën prae- advies werd uitgebracht. De prae-advi- seurs lichtten hun antwoorden kort toe, waarop een gedachtenWisseling plaats vond teneinde tot een algemeene con clusie te komen. T.a.v. db vraag hoe te handelen met behoeftigen in het bezit van vaste goe deren werd het prae-advies van de dia conie van Zwolle als conclusie aanvaard, waarin onderscheid wordt gemaakt in gevallen waarin opheffing van den toe stand van arnflastigheid nog mogelijk is en gevallen waarin dit om redenen van leeftijd niet meer kan bereikt worden. In het tweede geval verdient het aan beveling het onroerende goed aan de diaconie over te dragen, rekening hou dend met persoonlijke omstandigheden en den betrokkene blijvend onderhoud te verschaffen, waarna by zijn overlij den het restant aan de erven kan wor den uitgekeerd. Over de vraag waar de grens ligt tus- schen de diaconale bemoeiing en den ar- bèid van instellingen van liefdadigheid, bracht Rotterdam-C. praeadvies uit. Ge concludeerd werd. dat naar den eisch der praktijk aan beperking' van den omvang van den diaconalen arbeid bij volstrekte onvermijdelijkheid, de voorkeur kan worden gegeven boven het streven naar het behoud van een zoo breed mogelijk terrein, in bepaalde gevallen ook ten behoud) van den diepgang in het ambte lijke werk. De diaconie moet zich echter de extra kosten, noodig voor verpleging in een Chr. inrichting, getroosten. De diaconie van Ouderkerk a. d. Am- stel praeadviseerde over de vragen die verband hielden met de diaconale tekor ten. Uit dp breede "discussie bleek, dat hier veel practische vragen liggen. Uit gesproken werd dat de principieele lijn .niet uit het oog moet worden verloren. Over de verzorging der weezen prae adviseerde de diaconie van Den Haag- West. De conferentie sprak uit dat die moet geschieden uit de middelen der diaconie. Amsterdam-West praeadviseerde over de vraag welke plaats de diaconie heeft in den dienst der offerande. De conferen tie sprak uit, d^t in den dienst der offe randen tijdens den eeredienst het zwaar tepunt niet verplaatst mag worden naar de collecten voor den eeredienst, maar dat die blijven moet bij die voor den dienst der barmhartigheid. Over de( vraag of een ambtsdrager diaconalen steun mag ontvangen, prae adviseerde Utrecht. De conferentie sprak Uit dat ,de Schrift hier geen uitspraak doet en geen enkel gemeentelid uitge sloten is van de weldaden van Christus (de ondersteuning) en formeel regelt geen uitspraak in het vigeerend kerk recht deze zaak. Enkele vragen moesten naar een vol gende conferentie verschoven wórden. Besloten werd elk voorjaar epn confe rentie te houden, terwijl uitgesproken werd dat classicale diaconale conferen ties gewenscht zijn. Kerkelijke examens. De heeren E. Boer, I. P. C. v. d. Hof en Mr R. G. ten Kate, allen leerlingen van de Zendingsschool te Oegstgeest, zijn na gehouden examen, bevorderd tot hulp prediker in de Ned. Herv. Kerk. Herat. Evang, Luth. Kerk- De Her steld Evangelisch Luthersche Kerk heeft te Amsterdam haar jaarlijksche alge meene vergadering gehouden onder pre sidium van Dr J.,E. B. Blase van Gorin- chem, die met een enkel woord den over leden Voorzitter, Ds P. Neideck herdacht. Tot secretaris'werd benoemd Ds B. E. J. Bik te Amsterdam en tot vice-voorzitter Ds W. F, ten Rouwelaar te Zwolle. Het verslag van de algemeen® kerkelijke com missie werd goedgekeurd, evenals het verslag van den penningmeester om trent den financieelen toestand van het kerkgenootschap. Breedvoerig werd van gedachten gewisseld inzake de in verschillende gemeenten te treffen maatregelen. De vergadering stelde de toelagen op de predikantstractementen uit het desbetreffende fonds vast. Prof. J. C. V. v. Bemmel van Hoorn bracht verslag uit over de kweekschool van de Herst. Evang. Luth. Kerk, gevestigd aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Het verslag van de commissie voor de verspreide leden werd eveneens goedge keurd. De mogelijkheid van de aanstel ling van een predikant, speciaal om! te arbeiden onder de verspreide leden werd onder oogen gezien, alsook de mogelijk heid van stichting van filiaal-gemeenten. Hierna kwamen de wetswijzigingen in behandeling, waarbij Prof. v. Bemmel een voorstel indiende tot nadere om schrijving in het reglement omtrent de eischen voor examinandi, welk voorstel werd aangenomen. Voorstellen van Zwol le inzake de verhouding tusschen de ge meenten en het kerkgenootschap werden deels ingetrokken en deelb verworpen. Aangenomen werd een motie Zwolle in zake contact met het Ned. Luth. Ge nootschap voor In- en Uitwendige Zen ding en Jeugdbonden. Naar aanleiding van een schrijven van Amsterdam in betrekking tot de fusie- pogingeii met de Evang. Luth. Kerk be sloot de vergadering de kerkeraadsaag voor de Herst. Evang. Luth. Kerk weer in het leven te roepen, om zoo contact te zoeken met den bond van rechtzinnige kerkeraden in de Evang. Luth. Kerk ten einde tot verbroedering te komen. De algemeene vergadering blijft het aange wezen instituut voor het voeren van ver dere besprekingen met de synodale com missie der Evang. Luth. Kerk. Giftten) eni legated. Wijlen den heer» G. J. v. Gerner te Zwolle heeft aan den Geref. Zendingsbond een bedrag van f 1000 gelegateerd, te verdeeleh tusschen den bond en den Medischen dienst. De Geref. Zendingsbond ontving van een onbekenden gever uit Genemui- den een gift van f 500. Wijlen mevr. de wed. Landmeter- Wiessner te Vlissingen heeft aan de Ev;. Luth. Gem. aldaar een bedrag van f 50Ó gelegateerd. Conferentie voor Chr. Buitenge woon onderwijs. Vanwege de vereeni ging voor Chr. Buitengewoon Onder wijs (Bond van besturen van scholen en inrichtingen voor afwijkende kinde ren) zal 10 en 11 Juni a.s.-op „Lands- zegen" te Doorn een conferentie worden gehouden onder leiding van den w.n. voorzitter, den heer S. Brandsrpa. Woensdagmorgen zal de huishoudelijke vergadering worden gehouden, 's Mid- dags zal Ds C. G. H. Blok, Ned. Herv. pred. te Amersfoort, een wijdingswoord spreken. Als referenten zullen optreden de heeren Ds W. E. Gerritsma, Geref. predikant te Aalten en voorzitter van ,-de Chr. school voor B. O. aldaar, met het onderwerp: „Waarom Chr. scholen voor B.L.O.?", T. Th. R. Schreuder van Haarlem, voorzitter van de Chr. school voor B.L.O. te Amsterdam, onderwerp: „Het Chr. B.L.O. als onderdeel van het volksonderwijs en van de zorg voor den misdeelden mensch" en de heer N. Y. Vlietstra, dirécteur der Joha*nnastich- ting te Arnhem, over: „Wat onder scheidt het B.L.O. onderwijskundig van het gewoon L.O.?" Donderdag spreekt de heer B, v. d. Kolk, voorzitter van de Chy school voor B.L.O. te Amersfoort, over: „De meest gewenschtè geldelijke regeling voor de streekscholen".. Ds J. M. C. Jansen, Ned. Herv. predikant te Ylst en penningmees ter van de Chr. school voor B. L. O. te Sneek, over: „Practische moeilijkheden bij het stichten van nieuwe scholen voor B.L.O." en de heer G. J. v. d. Ploeg, hoofd der Chr. school voor B.L.O. te Rotterdam-Z., over: „De Chr. school voor B.L.O. en de nazorg als gemeen schappelijk middelpunt van de zorg van de geheele christenheid in een bepaalde streek of plaats". De 54-jarige machinist J. J. K. uit Asperen is aan boord van een sleepboot op de rivier door stoom zwaar gewond. Het slachtoffer is in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. In een woning te Amsterdam, aam. de overzijde van het IJ, werd een 82- jarige Bewoonster door huisgenooten in bewusteloozen toestand-aangetroffen. Het bleek, dat een gasslang defect was en uitstroomend gas hiervan de oorzaak Hoewe| een dokter dadelijk werd ge haald, kon deze slechts den dood con- stateeren. Nog ge en'distributie van w 'sraa<i e-d. in Duitschlan'd. Wegens de yroote verscheidenheid der artikelen is men in Duitschland tot nu toe nog niet overgegaan tot een algemeen geldende regeling inzake den verkoop van huisraad en keukengerei. De klein handel zelf heeft in vele gevallen naar middelen gegrepen om het hamsteren tegen te gaan,-als het aanleggen van een klantenboék, het uitgeven van volgnum mers enz. Sinds eenigen tijd bestaat in enkele streken des rijks" een distributie kaart voor genoemde artikelen. In Danzig en West Pruisen heeft deze meer het ka rakter van een controlekaart en blijft het bepalen van aard en aantal der te leve ren waren aan den winkelier overgela ten Elders weer heeft mén zich de tex- aart ten vo'orbeeld genomen en iets k dergelijks uitgegeven vqpr porcelein en aardewerk, eminers "en bezems, kachels en fornuizen, potten en pannen, kopjes en schotels, borden en schalen, lepels en vorken en wat niet al. De ervaringen met deze distributie pogingen laten nog geen oordeel toe, zoo dat er voorshands van een algemeene rijkskaart wel geen sprake zal zijn. In ieder geval zijn de leveranties aan den kleinhandel gecontingenteerd. (N.R.C.) Controle te Hilversum. Na de groote steden vormde Hilversum het doelwit van de ambtenaren der Prijs- beheersching voor een controle op de vleeschprijzen. Bij de klanten werd, wan neer zij den winkel verlieten geïnfor meerd naar de betaalde bedragen en hun mededeelingen gaven in verschillende gevallen waardevolle aanwijzingen. Na tuurlijk hadden de overtredende leveran ciers, zooals gewoonlijk een keur van uit vluchten tot hun beschikking; óf de klant had nog schuld van een vorige maal, óf er was een vergissing.gemaakt bij het berekenen, omdat de knecht dacht dat het geléverde vleesch een half onsje zwaarder was. Èr deden zich enkele gevallen voor, waarbij schandelijke winsten werden ge maakt Zoo werd b.v. een ossetong, wel ke f 3,25 had mógen kosten, voor drie rijksdaalders verkocht. Tegen zes 1 slagers is proces-verbaal opgemaakt. Verdronken. Zaterdag waren in de Vulcaanhaven te Vlaardingen eenige jongens aan het zwemmen. De U-jarige A. de B. te Vlaardingen, die 'niet zwem men kon, sprong uit een bootje in het water, doch verdweenonmiddellijk in de diepte. Na eenige minuten kon men - het ventje uit-het water ophalen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Bij het zwemmen in de Waalhaven te Rotterdam is de 18-jarige J. A. d. B. verdronken. Bij dén sluiSput in de werkhaven van de Zuiderzeewerken te Urk was het eenige kihd van den opzichter der Zui derzeewerken, den heer S., te water ge raakt. Toen de vader dit zag sprong hij terstond gekleed te water.-Waarschijnlijk tengevolge van kramp zonk hij dadelijk wég. Toen de beide drenkelingen op het droge wareh gebracht, bleken de levens geesten reeds geweken. Ontvoering? De Hilversum- sche politie heeft thans reden om aan te neinen, dat, ten aanzien van de vermis sing van den U-jarigen H. v. d. P. mis drijf niet is uitgesloten. De commissaris van politie verzoekt degenen, die Woens dagavond tusschen 7 en 8 uur op den 's-Gravelandscheweg een man hebben zien fietsen in de richting 's-Graveland, met achterop een huilenden jongen, die tegen zijn zin meereed, zich aan het bureau der Hilversumsche recherche te willen melden. Cartonneta lucifers. Dat de lucifers schaarsch worden, kan men nog niet zéggen, maar wanneer ze; al schaarsch zouden worden, zooals wij ze kennen, de roode stokjes met gele kopjes, dan is het vuur nog nietverloren. Er zijn nog andere lucifers dan de bekende houten, er zijn ook cartonnen, zooals men ze vroeger wel eens cadeau kreeg in een sigarenwinkél, als men.jpeer dan zijn huidig rantsoen bestelde. Ze zitten in pa pieren hoesjes en zijn platter dan de ge wone, van boven eenigszins met parafine bestreken. Deze cartonnen lucifers komen nu ook meer en meer in den gewonen handel, omdat men zuinig moet zijn met het hout. Zij worden sinds 1931 ook in Nederland gemaakt. STOCKHOLM (D.N.B.) Sydney bescho- ten. De zender New-York meldde van morgen vroeg, dat volgens berichten uit Sydney, de voorsteden van Sydney en New-Castle Zondag zijn beschoten,, waarschijnlijk door vijandelijke duikboo- ten. Amerikaansch vliegkampschip verlo ren gegaan. Naar dè Britsche berichten dienst meldt, wordt in de V. S. toege geven, dat bij een slag bij Midway een Amerikaanseh vliegkampschip verloren is gegaan. MADRID (D.N.B.) Historische kerk' af gebrand. De historische domkerk van Covarrubians, 40 km. van Burgos gele gen, is door brand vernield. Schilderijen en andere kunstvoorwerpen zijn verloren gegaan. Hoofdkwartier van den Führer. De Hongaarsche minister-president en min. van Buitenlandsche Zaken, Kalay, hepft Zaterdag een bezoek gebracht' aan den Führer indiens hoofdkwartier, voor be spreking van de politieke vraagstukken, waaraan ook werd deelgenomen door den Duitschen minister van Buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Het onderhoud werjj gevoerd in den geest van de trhdi- tioneele Duitsch-Hongaarsche vriend schap en van de wapenbroederschap, welke wprdt bepaald door den gemeen- schappelijken strijd der door het drie- mogendhedenpact verbonden volken te gen het bolsjewisme. Zondag was de •Hongaarsche minister de gast van Von Ribbentrop en had hij met hem uitvoe-' rige besprekingen over actueéle politieke vraagstukken'. Een kleine advertentie in de rubriek „Vraag en Aanbod" kost sléchts mini mum 65 sent bij Vooruitbetaling; iedere re^el meer 13 cent (max. 8 regels). i Dinsdag 9 Juni 1942. HILVERSUM I, 415.5 m. 6.45 Gram. 6.50 Ochtendgymn. 7.0Ó Gram. 7.45 'Och- tendgym. 7.55 Gram. 8.00 BNO: Nieuws- ber. 8.15 Politiek weqkpraatje (opn.). 8.30 Grain. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Snsemble Wil ly Kok. 12.00 Salonorkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Zang met pianobegeleiding en pianovoor dracht (opn.). 13.40 Gram. 14.00 Haarl. Orkestvereen., solist en gram. 16.00 Zie kentroost. 16.20 Gram. 16.30 Musette-or- kest en solist. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Muse'tte-orkest en solist. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. 17.30 „Paolo Tosti", muzikaal programma. 18.00 Gram. 18.30 Neerlands stem van het Oostfront. 18.45 BNO: Nieuwsber. 18.55 BNO: Ge sproken binnenlandsch overzicht. 19.05 'Duitsche taalcursus. 19.30 Thee Uden Masman en zijn dansorkest. 20.00 Drgel- spel (Gr.). 20.15 Luisterspel „Jan van den Dom". 20.45 Pianovoordracht. 21.30 Gram. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00. Gram. Vanaf 22.15 alleen voor de Radio-Centra les, die over éen lijnverbinding met de Studio beschikken. 22.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 301.5 m. 6.45-8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Friesche liederen (opn.). 8.30 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 11.00 Zang met pianobegelei ding. 11.30 Gram. 12.00 Amabilé-sextet. (Ingebonden Mededeeïing.) 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Voor de rijpere jeugd van het platteland. 13.15 Ensemble Jonny Ömbach en zang met pianobegeleiding. 14.00 Gram. 14.30 „De lichte toets", cabaretprogramma. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Vergeten opera's", causerie (met gram.). 16.45 Cello en piano. 17.15 BNO: Nieuws-, econ.- - en b'eursber. 17.30 De Melodisten. 18.15 De reportagestaf presenteert. 18.45 Orkest Malando en solist. 19.30 BNO: Nieuws ber. 19.40 BNO: Zeeuwsch praatje. 19.50 Spiegel van den dag. 20.00 BNO: Engel- sjche uitzending: „Holland and the eco nomie reorganisation". Voor de Radim Centrales: Gram. 20.15 Omroeporkest en solist. 21.00 „Wie zijn de schuldigen aan Neerland's ondergang?", door Prof. Mr Dr R. van Genechten. '21.15 Bertus van Dinteren en zijn orkest. 21.45 BNO: Nieuwsber. 22.00 BNO: Militair overzicht. 22.10 Avondwijding. 22.1524.00 Zie Hil versum I. van de Amsterdamsche Effectenbeurs, medegedeeld door de Incasso-Bank N.V. kantoor Goes, Klokstraat 3, Tel. 2001 en 2410. Amsterdam, 5 Juli 1942. V. K. Heden 4 Nederl. 1940 I 1018/8 101'/s 4 Nederl. 1940 II lOO^/ie 1007B 4 Nederl. 1940 m.b. 101"/i9 lOU/ie 4 Nederl. 194 1 1005/8 1005/8 Sy2 Nederl. 1941 9913/is 99"/io 3 Nederl. 1937 94 Mf 94 5/10 3—31/2 Nederl. 1938 977/ia 975/10 885/s 3 Ned.-Indië 1937 I 89 Koloniale Bank 1377a 13772 Ned. Ind. Handelsbank 91 92 Cert. Ned. Handel Mij. 126 129% A. K. U. 152% 152% Van Berkel's Patent 137% 138 Cert. Calvé Delft 121% 122 Fokker 208 209 Cert. Leverbros 1707a 17lVa Philipslampen 297V2 30272 Pref. idem 168 Vé 170 Kon. Olie 323% 328% Amsterdam Rubber 208% 214% Bandar Rubber 156 157 Peli Batavia Rubber 145 146 Serbadjadi 90Va 91 V. I. C. O. 127 127 B.-129 L. Holl. Amerika Lijn 157 158% Kon. Boot 202% 202% Ned. Scheepv. Unie 185% 18672 Rotterd. Lloyd 1577a 15972 Mij. Nederland 157 160 H. V. A. 3107a 31672 Javasche Cultuur 165 169 N. I. S. U. 166 170 Verg. Cultuur 86 88% Deli Mij. 192 193 Senembah 158 158 4% Bataafsche Olie 1037a 103s/a 3% idem 976/s 9716/io Amsterd. Bank 142 142% Incasso-Bank 134 1357a Rotterd. Bank 147 147 6 Pref. Leverbros 139% 146% Twéntsche Bank 151 1507a Nat. Bez. De Schelde 134 134 Ned. Gist en Spir. 2947a 295 Van Gelder Papier 144 1437a Wilton Feijenoord 179 188% Hessa Rubber m 106 Amsterd. Ballast Blaauwh. Vriesseveem 1^5 V2 11578 Op den laatsten beursdag van de afge- loopen week kon de beurs niet tot groote affaire komen. In den Oliehoek had men weliswaar niet over de belangstelling te klagen, doch de drukte is toch niet van dien aard, zooals wij dat zoodikwijls gewend zijn. De stémming mocht overi gens over de geheele linie vast worden genoemd. Ondanks dejhooge koersen der verschillende aandeelen uit een rende- ments-oogpunt gezien, mag toch steeds opnieuw worden geconstateerd, dat de markt eerder la hausse dan la baisse georiënteerd is. Dat de tegen de contra mine aangekondigde maatregelen per 30 dezer beginnen door te werken, wordt wel het best weerSpiégeld in het koers verloop van aand. Kon. Olie, Amsterdam Rubber en H. V. A. waarin naar men aanneemt de grootste baisse-positie loopt. Aand. Kon. Olie verschenen op de ping met een onveranderden koers van 323% pet. Middenbeurs werd voorname lijk tegen 328 pet. gehandeld een niveau, dat ook later goed gehandhaafd bleef. Het voordeelig verschil ten opzichte van den vorigen dag beliep 4% pet. Van de rubberwaarden kon het hoofdfonds 6 p. monteeren, terwijl het avans bij de in courante rubbers veelal niet meer dan 1 pet. bedroeg. Eenzelfde koersavans als aand. Amsterdam Rubber boekten aand. H. V. A. Voorts waren aand. Java Cul tuur en Nisu gemiddeld 4 punten hooger genoteerd. In tabakken ging weinig om op prijzen van Donderdag. Een zelfde vérloop hadden de aandeelen der scheep vaartmaatschappijen. Op de locale markt waren speciaal aand. Philips gezocht en werden tegen hoogere prijzen uit de markt genomen. Voorts waren aand. van Berkel en eert. Leverbros ongeveer 1 pet. beter. Aand. Aku waren eerder iets zwakker van toon. De meeste bankaan delen bleven zich om de koersen van gis teren bewegen. Op de beleggingsmarkt waren de Nederl. Staatsleeningen frac- tioneel beter, behalve de staffelleening, die V8 pet. in reactie verkeerden. Van de Indische leeningen verloor de 3 pet. In- dië 1937 I 8/s pet., terwijl de 3 pet. In- dië 1937 II onveranderd 8613/i0 pet. no teerden. Part. Bew. Belegging Nederland f575; 1/1 Binnenland f234.50; 1/5 Overzee f 1170.50; 1/1 Overzee f 189.50; 1/5 idem f 943.50.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3