MAANDAG 8 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 207 De inkomsten van de land' en tuinbouwarbeiders. Aanvallen en tegenaanvallen aan het Oostfront - Zware Britsche verlièzen in Noord-Afrika -19 schapen tot zinken gebracht - Verschillende plaatsen uit dó lucht gebom bardeerd - Nieuwe zeeslag aan den gang. Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie BureauxLange Vorststraat 70 Goes. Postrekening no, 44455 Telefoon no, 2438. Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY, Nieuwe Burg 2028 en Noordweg 155 Telefoon no. 3128. Abonnementsprijs 2,73 per kwartaal. Week abonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld 0,21. Losse nummers 6 cent. Advertentiën 12 cent per millimeter. Ingezon den mededeelingen 24 cent per millimeter. Bij contract belangrijke korting. Kleine advertentiën (maximum 8 regels) van 1—5 regels 65 cent, iedere regel meer 13 cent. Dienstaanvragen en dienstaanbiedingen van 1—5 regels 55 cent, iedere regel meer (max. 8 regels) 11 cent. Onder letter of motto 10 cent extra. CHRISTEL IJ K DAGBLAD VOOR ZEELAND Dir.-Hoofdred.: A. DE LANGE GOES; De volkstelling van 1930 vermeldde op 31 December van dat jaar 371.315 land en tuinarbeiders en wel 313.240 mannen en 58.075 vrouwen. Dr K. H. van Beek komt in zijn boek over het collectief over leg in het bedrijfsleven tot een aantal van 384.900. Dat was in 1930, elf jaar ge leden. De bevolking van ons land steeg intusschen met meer dan 1 millioen. De oppervlakte cultuurgrond nam toe met ongeveer 260.000 hectare. Toch wordt al-, gemeen aangenomen, dat het aantal land- en tuinarbeiders in de afgeloopen 11 jaar niet noemenswaard is gestegen. Veeleer wordt gerekend op stabiliteit, ja zelfs op eenigen teruggang door de ver meerderde mechanisatie in den land bouw, afvloeiing naar industrie en Ver trek naar het buitenland. Volgens Dr W. Steigenga bedroeg het aantal mannelijke land- en tuinarbeiders in 1889 305.026, 1899 329.446, 1909 318.860, 1920 346.959 en 1930 318.713. Wat verdienen nu deze ongeveer 380.000 land- en tuinarbeiders (mannen en vrouwen, volwassenen en jeugdigen) tezamen? Het antwoord kan nog altijd het beste v/orden gegeven op grond van de jaar- lijksche loonuitgaven, welke de land- en tuinbouwwerkgevers moeten opgeven aan de uitvoeringsorganen van de land- en tuinbouw-onge^allenwet, al is deze bere kening niet heelemaal juist. Van de ongeveer 230.000 Jand- en tuin bouwbedrijven waren in 1940 112.405 ver- zekeringsplichtige ondernemingen. In deze ondernemjngen werken de ongeveer 380.000 land- en tuinarbeiders. Van deze verzekeringsplichtige ondernemingen wa ren aangesloten bij de Rijksverzekerings bank 19.500. Bij de B^drij fsvereenigingen dus bijna 93.000. IJoeveel loon betalen nu deze ruim 112.000 land- en tuinbouwon- dernemers aan al hun arbeiders en ar beidsters uit? Aan de hand van opgaven, gepubliceerd in de verslagen van R.V.B. en Bedrijfsvereenigingen komt de N.R.C. voor het tijdvak 19231941 tot het vol gende overzicht: Verzekerde loonbedragen in millioenen guldens in ronde cijfers. R.V.B. B.V. Totaal 1923 5.9 149.0 154.9 1924 10.5 146.7 157.2 1925 11.3 147.7 159.0 1926 11.2 150.8 162.0 1927 11.2 152.5 163.7 1928 12.2 155.0 167.2 1929 13.8 161.4 175.2 1930 .12.4 163.2 175.6 1931 11.4 157.6 169.0 1932 11.9 132.4 144.3 1933 11.9 117.9 129.8 1934 13.4 112.6 126.0 1935 13.8 113.4 127.2 1936 13.5 115.1 128.6 1937 13.8 117.4 131.2 1938 14.6 126.7 141.3 1939 15.8 130.8 146.6 1940 16.0- 137.2 153.2 1941 18.2*) 155.8 174.0 Volgens schatting. In 1941 verdienden de land- en tuin- arbeiders in ons- land dus tezamen onge veer 174 millioen gulden. Dat bedrag was 18.6 millioen gulden of 13 v pet. hooger dan in 1940 en 48 millioen gulden of 38 pet. hooger dan in 1934, toen het ver zekerde loonbedrag het laagste cijfer aangaf in eens tijdvak van 19 jaar. De totalq^loonuitgaven waren in het verloo- pen jaar weer bijna zoo hoog als in 1930. v Wijziging CundveebeSluit 1941. De „Staatscourant" bevat een besluit van den secretaris-generaal van Land bouw en Visscherij, waarbij hèt voorhan den of in voorraad hebben van onge merkt vee, met uitzondering van nuch tere kalveren, wordt verboden. Deze re- dactiöneele wijziging is noodig nu de ge heels rundstapel is gemerkt. Nederiandsch Arbeidsfront Den Centrale Persdienst van het N. A. F. meldt: In overleg met het Rijksarbeidsbureau heeft het Nederlandsche Arbeidsfront weten te bereiken, dat de voorgenomen mhouding van den loontoeslag ter hoog te van 24 maal het uurloon, welke tot nog toe verjeend werd aan arbeiders, die destijds naar aanleiding van de „Werft- aktion in overleg met hun werkgevers vrywilkg in Duitschland zijn gaan wer ken, m tegenstelling met het aanvanke lijk voornemem zal worden gehandhaafd. VerVoer van alle varkens6verbodiert. In de Staatscourant van 5 dezer is op genomen een besluit van den secretaris generaal van /het Dep. van Landbouw en 1aThei%* waart>ij het varkensbesluit 1940 wordt gewijzigd in dier voege, dat et-verbod tot net vervoeren en afleve- ^TtloXafkens met 0011 gewicht van ten minste 25 kg wordt uitgebreid tot a 11 e varkens, ongeacht hun gewicht. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde Zaterdag mede: Aan het omsingelingsfront van Se vastopol zijn de vijandelijke ver sterkingen met krachtig vuur van de zwaarste artillerie en geconcentreerde luchtaanvallen bestreden. In den Zuidelij ke'n sector van het Oostelijk front hebben Duitsche en* Hongaarsche troepen afzonderlijke vij andelijke aanvallen met bloedige verlie zen voor den tegenstander afgeslagen. In 'den C« ntralen en Noorde- 1 ij k e n frontsector werden verscheiden in het gebied achter het front ingesloten groepen van den vijand verder opeenge drongen-en talrijke plaatsen ingenomen. Aan het front van de W o 1 k o f zijn sterke vijandelijke aanvallen in zware gevechten en in samenwerking met for maties duikbommenwerpers afgeweerd. De tegenstander leed zeer zware, bloe dige verliezen eh verloor 22 tanks. In de Finsche Golf heeft artil lerie der Marine een Sovjet-duikboot met verscheidene treffers^ beschadigd. De ondergang van de duikboot kan aan genomen worden. In N.-Afrika hebben Duitsch- Italiaansche troepen sterke Britsche aanvallen afgeslagen en zijn zelf tot te genaanvallen overgegaan. De Britten verloren 36 tanks, talrijke vrachtauto's en verscheidene honderden gevangenen. Tijdens luchtgevechten werden 14 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht hebben for maties gevechtsvliegers het havengebied van T o b r o e k aangevallen. Duitsche duikbooten hebben aan de Oostkust van Noord-Amerika op de Ca ribische Zee en ten Oosten van de An tillen 19 koopvaardijschepen van den vij and met een gezamenlijken inhoud van 108.300 B.R.T. tot zinken gebracht. Voor de Vlaamsche kust hebben torpedobooten in een artilleriegevecht twee Britsche snelle kanonneerbooten tot zinken gebracht. Bij aanvallen van Britsche luchtstrijd krachten op de kust van de bezette Wes telijke gebieden zijn gisteren 22 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 5 op 6 Juni verscheidene plaatsen in West-Duitschland aangevallen. In eenige steden vaü het industriegebied ontstond brandschade. Nachtjagers en afweergeschut schoten 13 der aanvallende bommenwerpers neer. Bij de successen van Duitsche Duik booten in de Amerikaansche wateren heeft de duikboot van den corvetten- kapitein Hartenstein zich bijzonder on derscheiden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: In den zuidelijken sector van het oostelijke front sloegen Duitsche berg troepen en Hongaarsche afdeelingen en kele aanvallen van den vijand af. In den centralen en noordelijken frontsector werd de ring om de in het achterwaart- sche frontgebied ingesloten groepen van. den vijand- door een geconcentreerden aanval nauwer aangehaald. Vijandelijke tegenaanvallen werden in' hardnekkige gevechten bloedig afgeslagen. Aan het Woltsjof -front herhaalde de vijand op verscheidene plaatsen zijn he vige aanvallen. Zij mislukten echter dank zij den waakzamen afweer, die ge steund werd door formaties duikbom menwerpers. De vijand leed daarbij zware verliezen en verloor weer 18 pant serwagens. In No o r d - A f r i k a leverde de te genaanval der Duitsche en ttaliaansche pantsertroepen, gesteund door sterke luchtstrijdkrachten groote successen op. De vijand werd verslagen en in gedeelten omsingeld en in de pan gehakt. De vijand verloor weer 30 pantserwagens. Talrijke stukken geschut en voertuigen behoor den tot de buit. Er werden ruim 4000 gevangenen gemaakt. Daarmede bedra gen de verliezen van de Britsche strijd krachten sinds het begin van den strijd in de Marmarische woestijn op 28 Mei: ruim 10.000 gevangenen, 550 pantserwa gens, 200 stukken geschut en eenige hon derden automobielen. In het gebied van het K a n a% Inscho ten Duitsche jagers gisteren overdag, zonder zelf verliezen te lijden, 13 Brit sche vliegtuigen omlaag. Het stadgebied van Canterbury werd in den nacht van 6 op 7 Juni op nieuw door formaties gevechtsvliegtui gen met brisant- en brandbommen be stookt. Britsche bommenwerpers vielen in den afgeloopen nacht de stad E m d e n aan. Tie burgerbevolking leed verliezen. Tal rijke gebouwen, vooral weer in woonwij ken, werden verwoest of beschadigd. Zes der aanvallende vliegtuigen werden om laag geschoten. Kapitein Philipp, Gruppe'ncommandeur in een eskader jachtvliegtuigen, behaal de gisteren aan het oostelijke front zijn 101 tot 103e overwinning in de lucht. Eerste luitenant Becker behaalde in den afgeloopen nacht zijn 20e tot 22e over winning in de lucht tijdens nachtelijke vluchten. De Oberfeldwebel Teige van een eskader jachtvliegtuigen schoot met zijn gevechtsvliegtuig binnen enkele da gen tijds élf vijandelijke vliegtuigen, waarvan negen des nachts, omlaag. Behandeling van krijgsgevangenen. (D.N.B.) Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Naar radio-Londen heeft meegedeeld, heeft-het Britsche ministerie van Oor log het volgende meegedeeld: „Een bevel, zooals door de Duitschers is gevonden, is niet door het Britsche mi nisterie van Oorlog gegeven. Indien een suhaltern officier, misschien de comman dant van de vierde pantserbrigade, een bevel van dezen aard heeft gegeven, dan verklaart het ministerie van Oorlog, dat dit bevel onmiddellijk ingaande als niet bestaand wordt verklaard. De Duitsche gevangenen worden evenals voorheen overeenkomstig de Geneefsche Conven tie behandeld." Als gevolg van deze verklaring van het Britsche ministerie van Oorlog heeft het opperbevel van de Duitsche weer macht vanmiddag alle bevolen vergel dingsmaatregelen tegen de Britsche ge vangenen in Afrika opgeheven. Italiaansch weermachtsbericht. De operaties van de strijdkrachten der spilmogendheden in de Marmari sche woest ij n ontwikkelden zich gunstig. Krachtige vijandelijke afdee lingen, die gesteund door artillerie en pantserwagens ons van de bereikte stel lingen trachtten te verdrijven, werden in een tegenaanval verslagen. 36 tanks en eenige tientallen auto's werden ver nield; er werden eenige honderden ge vangenen gemaakt. De luchtmacht, hoewel gehinderd door 't ongunstige weer, ontplooide een doel treffende bedrijvigheid, 14 Britsche vliegtuigen werden neergeschoten, zés tot landen gedwongen. Een Britsch vliegtuig werd door batterijen in brand geschoten. Drie onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties van gisteren en den voorafgaanden dag. Een aanval in den afgeloopen nacht op Napels en omgeving ondernomen, door verscheidene golven Engelsche vliegtuigen, veroorzaakte weinig belang rijke schade, eenige branden werden snel bedwongen; er zijn een doode en een gewonde onder de burgerbevolking. Vervolgens werden boven Littoria lichtfakkels uitgeworpen. Nieuwe zeeslag aan deni gang. (D.N.B.Naar luit Washington wordt gemeld, heeft de Amerikaansche Admiraliteit bekend gemaakt, dat op de Stille Zuidzee een nieu we zeeslag wordt gele verd tusschen Amerikaan sche en Japansche zee- strijdkrachten. De toestand is verward en berichten omtrent de Amerikaansche vloot kunnen pas later worden verwacht. Vrees voor aanval op Ceylon. De activiteit der Japanners in de na bijheid van Ceylon en het verschijnen van Japansche verkenningsvliegtuigen boven Colombo, hebben in Engelsche po litieke en militaire kringen den indruk versterkt, dan een Japansche aanval op Ceylon niet onwaarschijnlijk is te ach ten. De „Times" meldt, dat het eiland Ceylon met koortsachtige bedrijvigheid wordt versterkt. Eerbetoon aan Heydrich. (D.N.B.) Hitier heeft gelast, dat voor den plaatsvervangenden Rijkspro tector S.S. Obergruppenführer en Gene raal der Politie Reinhard Heydrich een staatsbegrafenis zal worden gehouden, die in Berlijn zal plaats hebben. Hitier heeft de zesde S.S.-Infanterie- standarte den naam van „Reinhard Hey drich" gegeven. Korte berichten. Naar verluidt heeft de comman dant van het Deensche vrijcorps, SS- Obersturmbannführer von Schalburg, den 2en Juni aan het hoofd van zijn troepen den heldendood gevonden aan het Oostelijk front. Het aantal bij den laatsten Engel- schen luchtaanval op Keulen omgeko men burgers is naar het D.N.B. ver neemt, gestegen tot 305. EXTRA SIGARETTEN EN SIGAREN De secretaris-generaal van Handel Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat binnenkort twee extra-rantsoenen sigaren (tien stuks) op de tabakskaart en twee extra-rantsoenen sigaretten (dus 40 stuks) op de sigarettenkaart beschik baar zullen worden gesteld. Daarenboven zullen op de tabaks- kaart naderhand twee rantsoenen siga retten extra (40 stuks) worden gegeven. De bon, waarop en de tijd, waarin deze extra-rantsoenen beschikbaar zullen worden gesteld; zullen weldra worden bekendgemaakt. In verband met het bovenstaande zullen de detaillisten en grossiers in de volgende week op den voor hen vastge- stelden inleveringsdag een extra-voor schot ontvangen. Nadere mededeelingen hieromtrent zijn in officieele publicaties opgenomen. De tabaksdistributie. Zooals al gemeld bedraagt het aahtal uitgegeven rookerskaarten aan mannen boven de 18 jaar volgens de voorloo- loopige telling ongeveer 2.900.000; aan vrouwen boven de 25 jaar zijn 1.350.000 kaarten verstrekt. Aangeien een dames rantsoen een vierde bedraagt van een mannenrantsoen, kan men rekenen met 2.900.000 337.500 rookerskaarten. Per week worden twee rantsoenen geldig verklaard, zoodat per maand voor alle rookerskaarten, dus voorshands te reke nen valt met 4 X 2 X 3.237.500 rantsoen nen of 26 millioen rantsoenen. De grootste vraag is naar shag, dan komen de sigaretten en daarna pas de sigaren. Ook rooktabak blijkt zeer ge zocht. De voorkeur naar shag wordt ver klaard, doordat het zelf rollen zeer is toegenomen, omdat men uit een half ons shag meer sigaretten weet te draaien dan de veertig van het rantsoen. Van de verwerkte grondstoffen waren 25 pet. bestemd voor sigaren, 35 pet. voor sigaretten, terwijl 40 pet. als kerf tabak in consumptie komt. Ned. HerV. stichtingen voor1 zenuw- en geestesziekten!. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Ver. Ned. Herv. stichtingen voor zenuw- en geesteszieken zal Donderdag 18 Juni a.s, op de stichting Zon en Schild te Amersfoort onder presidium van Dr Joh. v. d. Spek van Poortugaal worden gehouden. Na afdoening der huishoude lijke zaken zal een referaat worden ge houden over: „Het begrip „De zonde tegen den Heiligen Geest" bij ónze gees teszieken". J Bijdragen) ter verbetering van dé binnlerivisscherijj In de Staatscourant van 29 en 30 Mei j.l. verscheen het besluit inzake bij dragen voor de verbetering binnenvis- scherij 1942. Daarin wordt bepaald, dat de grootte der bijdragen voor de aanvra gers van visch- of hengélakten en voor hen, die met één hengel visschen, jaar lijks door den secretaris-generaal van het Dep. van Landbouw en Visscherg zou worden vastgesteld. Voor 1942 is dit nu geschied". Thans blijkt, dat de houders van een groote vischakte B en een kleine visch- akte f 1, die van een hengelakte f 0,50 zullen moeten bijdragen en dat van de genen, die visschen met één hengel, f 0,25 zal worden gevorderd. Er zij aan herinnerd, dat' van laatst genoemde bijdrage zijn vrijgesteld per sonen beneden 15 jaar en eveneens per sonen die door het bezit van een akte kunnen aantoonen, dat zij de bijdrage reeds op een andere wijze hebben vol daan. Het bedrijfsleven op Java gfootertdee'ls hetsfeld. De moeilijkheden voor het bedrijfsle ven op Java, welke waren ontstaan door de vernielingen in de oorlogsdagen, zijn thans grootendeels overwonnen, meldt Europapress. Op Java waren 46 spoor bruggen vernield. Direct werd echter aan het herstel der spoorwegen begonnen met den te Bandoeng gevestigde ingenieur der Ned. Indische Spoorwegen, die met uitgebreid personeel werkten aan het driejarenplan voor de Nederl.-Indische spoorwegen. Onder leiding der Neder landsche ingenieurs en onder toezicht van Japansche autoriteiten was de spoor wegverbinding tusschen Batavia en Soe- rabaia op den verjaardag van den Tenno hersteld en kort daarop ook andere be- (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier deelt mede, dat eind Mei-begin Juni in de wateren ten Zuiden van de prefectuur Wakajama en ten Zuidwes ten van Kioesjioe met zekerheid vier vijandelijke duikbooten tot zinken zijn gebracht. Men verwacht in Frankrijk, dat het aantal arbeiders, dat nu reeds in Duitschland werkt, ten getale van 160.000 nog aanzienlijk zal stijgen? MAANDAG 8 JUNI 1942. Want Gij, Heere! hebt mijn ziel gered van den dood, mijn oogen van tranen, mijn voet van aanstoot. Ps. 1168. Zon V op onder 5.22 21.56 13 Juni: Nieuwe maan. 21 Juni: le kwartier. Maan op onder 3.15 16.10 langrijke verbindingen. Na herstel van alle spoorwegen op Java zal de uitvoe ring van het driejarenplan weer ter hand worden genomen. Tegelijkertijd met het herstel van de vernielde spoorwegen werd begonnen met de opruimingswerkzaamheden in de belangrijkste havensteden en industrie centra, waar haveninstallaties,4 schepen, opslagplaatsen, machine-installaties, raf finaderijen e.d. waren vernield. Aller eerst werden de tot zinken gebrachte schepen m de haven van Soerabaia ge licht en de aanlegsteigers hersteld. Di- reet daarop kön reeds een aanvang ge maakt worden met het laden van voor Japan belangrijke grondstoffen in de ge lichte schepen, welke overigens geen groote schade bleken te hebben gekre gen. Ook in andere havensteden en indu strieën van Ned.-Indië wordt met kracht aan de herstelwerkzaamheden gewerkt. Ecfo Bergsma 80 Jaari Op den dag, waarop de oud-voorzitter de heer Edo Bergsma, den 80-jarigen leeftijd bereikte, heeft de Ned. Toeristen bond A. N. W. B. Zaterdagmiddag te Arnhem een algemeene vergadering ge houden, waar de grijze oud-voorzitter op hartelijke wijze gehuldigd is. Namens het dagelijksch en het alge meen bestuur en de directie werden hem eenige fraaie boekwerken, betrekking hebbende op Mooi Nederlagd^ aangebo den. De algemeene ledenvergadering werd geopend met een rede van den voorzitter, den heer Bloemers. Spr. schetste hét be langrijke werk, dat de heer Bergsma voor den Bond heeft verricht. En nog steeds geeft hij zijn volle belangstelling aan den A. N. W. B. Moge hij met onge broken kracht nog vele jaren werkzaam blijven voor den bloei van zijn bond, zoo besloot spr. Uit de zaal weerklonk een: „Leve. Bergsma!", waarmee de aanwezigen lui de instemden. Aan het slot van de vergadering heeft de heer Cannegieter namens het perso neel den heer Bergsma toegesproken en gelukgewenscht. Ook werden geschenken overhandigd. De heer Bergsma heeft in hartelijke bewoordingen voor deze huldiging dank gebracht. In zijn openingswoord merkte de voor zitter, dè heer Bloemers, op, dat de toe stand van den A. N. W. B. alle reden tot voldoening geeft. Ondanks de tijds omstandigheden is 't ledental nog steeds groeiende. Werd in Augustus 1941 de 100.000 leden gepasseerd, in dit jaar is het ledental niet meer onder dit getal gedaald. Het blijft zelfs van maand tot maand toenemen. WANNEER VERDUISTEREN? Dinsdag 9 Juni 1942. 's Morgens (ot 5.21 u. 's Avonds van 21.57 u. Middelburg. Onverwacht! -concert. Zonder dat daaraan vooraf publiciteit was gegeven, gaf Zaterdagavond een Duitsch marine muziekkorps een concert. Op zeer ver dienstelijke wijze werd een aantal num mers ten gehoore gebracht. Stukje grond verkocht. De burge meester besloot aan G. H. den Hollan der tegen 1 October te verkoopen onge veer 11 m2 gemeentegrond achter zijn woning aan den Kinderdijk voor f 27,50. Vlissingen. Veertlig Jaar bij „De Scheldte". He den is het voor dhr A. Polderman, onder baas in de afdeeling Scheepsbouw van de N.V. „De Schelde", een jubileumdag. Hg is namelijk heden 40 jaar in dienst der N. V. Hedenmorgen werd hij daar mede in verband toegesproken door den bedrijfschef, dhr Niemeijer en daarna ten kantore van de directie ontvangen en gecomplimenteerd. Goes. Wjj herinneren onze lezers aan de onlangs geplaatste advertentie, waarin werd medegedeeld, dat er weer gelegen heid bestaat om vóór 1 Juli a.s. leerlin gen op te geven voor de Burgemeester Van Dusseldorpsehool (Openbare School voor ULO) alhier. 'I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1