\r ff fSK Gemengd Nieuws Rechtszaken FEUILLETON Menschen, hou er van op, 't Is nu nog Y I i Neen, „AKKERTJE De Nederlandsche Pijnstiller Een volk van grijsaards Is ten doodia opgeschreven. Teruggang van het kin dertal beteekent, dat de levenswil ylt een volk is geweken. Alleen erfge- zonde kind^en van goed bloed, zijn in staat edn volk Jeugdig en gezond te houden. Strijdt daarom mede tegen de verwor ding, voor een gezond Volk. Treedt In de rijen der Nederlandsche S.S. HET NEDERL. ARBEIDSFRONT. De Provinciale dienst voor pers en propaganda van het N. A. F. in Zeeland meldt: Het generaal pardon geldt tot 1 Juli a.s. voor die leden, die op of na Mei 1940 voor hun lidmaatschap be dankten. Zonder bijbetaling der over dien tijd schuldigde contributie kunnen zij weer in al hun oude rechten, behalve de werk- loosheidskas-uitkeering, worden hersteld wanneer zij zich alsnog voor 't lidmaat schap van het N.A.F. aanmelden. Na 1 Juli is deze mogelijkheid onherroepelijk vervallen. Het is daarom voor de arbei ders in hun eigen belang zich bij het dichtstbijzijnde plaatselijk kantoor te melden als lid. verbalen aangezegd. Eén wegens het rij den in verboden richting, éen wegens 'het vervoeren van een tweeden persoon op zijn rijwiel en éen wegens hqt geen ge volg geven aan de vordering van een politieman. Bekeuringen. De politie heeft 6 per sonen bekeurd wegens het loopen op weide- of hooiland; een wegens het snij den van gras en een wegens het niet aangeven van verandering van richting. Goes. Chr. Jong el VrouWert- eri Meisjesvereerf. Woensdagavond hield de ring Goes van Chr. Jonge Vrouwen- en Meisjesvereeni- gingen een ringvergadering in de zaal Krijger te Goes. Deze vergadering werd ..geleid door mevr. Ds C. v. d. Waa-van Hoeken, die opende met het laten zingen van het Maandlied uit Blijde Stemmen en gebed en een welkomstwoord sprak. Laarna volgde een Bijbefoverdenking door mevr. Ds H. Boersma-Smit over Hand. 17:16—34. Spr. beschreef het leven der Atheners, hun wijsheid en nieuwsgierigheid ngar alles wat nieuw was. Zij hooren ook Pau- lus, die het Evangelie wilde brengen, waardoor hun hart geopend werd voor het Woord van God. De deur die Gód opende, werd weer gesloten, omdat geen acht geslagen werd op het oude Woord, dat toch altijd weer nieuw is. Spr. waar schuwde, dat het ons niet zou gaan als de Atheners. Ook wij verlangen naar nieuwe dingen. Als de Lente komt, waar alles van nieuw levep spreekt, is er het gevaar, dat wij het alleen m uiterlijke dingen zoeken. Laat de deur, die ook voor ons geopend wordt, niet gesloten behoeven te worden. Dan volgde een half uur zang, geleid door mevr. Ds C. W. Korevaar-Stolk. Na de pauze volgde een rede van mevr. Ds Bakker-Jonker van Meliskerke over: „Gezin en Vereeniging". Spr. schetste het gezin in al zijn hoe danigheden, zoowel geestelijk als maat schappelijk, alsmede de goede sfeer, die er in 't gezin moet zjjh, en het gezag, en bracht dit in 't verband met het veree- nigingsleven. Gezin en vereeniging be- hooren bij elkaar. Hierna volgde een opstellen-wedstrijd en daarna een zangstuk door de vereen, van Kloetinge (De Heilige Stad), waar na de presidente allen dankte, die mee gewerkt hadden aan het welslagen van HET HUISJE AAN DE HAVEN, 39) HOOFDSTUK VII. Pat is me een wintertje geworden! v Vlak na Nieuwjaar is de wind naar het oosten gekropen, om daar lang en vast te blijven. De vorst is komen opzet ten, zóó dat lest heugt overigens altijd best! ouwe menschen zich niet kun nen herinneren, zoo'n kou te hébben mee gemaakt. Moeder Olieheerd is wat blij, dat de ouwe nu een motor heeft. 'In elk geval staat hij nu in de overdekte stuurhut. Het is een huisje apart. Op dringend ver zoek van zijn vrouw heeft-Freek er een petroleumkacheltje in gezet. Het is ér bepaald lekker warm.Zelfs Kees kruipt er In, als zij varen. Varen! Dat gaat best, zoolang er geen ijsgang is. Het moet. wel een schrikke lijke winter worden, wil de haven dicht vriezen. Maar er zijn tóch menschen, die weten te vertellen; dat men eens op sle den naar het begin van de haven toog, om de booten te ontladen. Heel die lange haven was toen één ijsbaan, waarop men schaatsste ^an jewelste. Tjonge, tjonge, dat was nog eens een winter. dezen avond. Mevr. Bakker-Jonker sloot de vergadering met dankgebed. Zuid-Beveland. Kruiningenl Dezer dagen is het een jaar geleden, dat het gemeentelijk bad huis voor hét publiek Werd geopend, in het afgeloopeiyjaar zijn niet minder dan 11.954 baden genomen. Driewegen. Met ingang van 1 Juli a.s. heeft dhr P. Verburg ontslag gevraagd als schoonhoUder van het gemeentehuis, hetwelk door den burgemeester eervol is verleend. Walcheren. West kapel Ie. Met ingang van 16 Juni 1942 wordt de kommies bij de directe belastingen, dhr R. J. Hoornstra, gesta- tionneerd te Nijverdal, overgeplaatst naar den post der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen alhier. De adjunct opzichter le klasse der Noordwatering, dhr G. P. Sturm alhier, is tijdelijk naar Middelburg overgeplaatst In zijn plaats werd tot tijdelijk adjunct opzichter Noordwatering aangesteld de heer S. Postma,alhier, Ruilverkaveling op Schouwen'-Duiveland. In de Dinsdagmiddag te Zierikzee ge houden vergadering van ingelanden van den polder „Vier Bannen van Duiveland" werd met 383—208 st. (710—990 Ha) besloten over te gaan tot ruilverkaveling van' gronden in dezen polder. (Z.Nsb.) De strijd tegen den clandestienen handel. De reclierche-afdeelin'g van het politie corps, welke zich speciaal bezig houdt met met het opsporen van ongeoorloofde hamstervoorraden,, heeft gisteren bij een melkhandelaar in het Oosten vajE de stad Utrecht een hamsterpartij uit den kelder gehaald, welke ruimschoots ge schikt zou zijn zoo deelde men op het hoofdbureau van politie mede om een volledigen kruidenierswinkel te beginnen. Dezen voorraad had de melkhandelaar bestemd voor privé-gebruik. De* politie ti*of in den kelder o.m. aan bijna dui zend blikken melkpoeder met havermout, eenige. groote kisten gecondenseerde melk, eenige tientallen kilogrammen vet, verscheidene blikken koek, vele blikjes ossestaartsoep, ontelbare pakjes pudding poeder, verder hoeveelheden thee} koffie, havermout en rijst, alsmede flesschen limonade en verschillende soorten vleesch in blik. Nadat de voorraad naar het hoofdbureau van politie was vervoerd, is hij ter beschikking gesteld van Winter hulp Nederland en den Ned. Volksdienst. (A.N.P.) Den laatsten tijd worden door de douanen geweldig veel eieren, boter en brood In beslag genomen. Deze produc ten worden door de Belgische koopers voor kolossaal hooge prijzen losgemaakt. Het treurigst is, dat de eigen bewóners b.v. voor eieren heelemaal niet in 'aan merking komen. Men durft, den hoogen woekerprijs niet vragen ofwel men denkt met de prijsbeheersching in conflict te komen. De economische rechter te Maas tricht heeft een smokkelaffaire berecht, die 30.000 kg. graan, '44.000 kg. uien, 6700 kg. aardappelen én 27 verdachten betrof. De hoofddader, zekere M., kon echter niet berecht worden, omdat hij in België ge arresteerd was. Hij was de man, die met de organisatie van den uitvoer van deze producten naar België exorbitante wins ten maakte. In de graanaffaire traden voornamelijk als tusschenhandelaar op het echtpaar IT. J. KleutersTelchort uit Maastricht en de mijnwerkeï J. J. Bastin uit Meers- sen. Kleuters had als agent in landbouw- verzekeringen waardevolle connecties met de boeren. 1-Iet afhalen der gekochte 'granen ge schiedde 's nachts in een als Duitschen legerauto gecamoufleerde zwaren Diesel. De zwaar beladen vrachtauto vertrok dan in de richting van de Belgische grens, waar een andere bestuurder klaar stond en de verdere expeditie verzorgde. Wat de prijzen betreft, deze bedroegen 45 en 60 ct. per- kg. tarwe, 35 ct. per kg. maar midden in Januari. Wie weet, wat nog komen kan. Ja ja er komt een week, dat Oliehéerd, hij moge een motor hebben, in den in gang, vlak vóór de sluizen, van het ka naal moet blijven liggen. Het kanaal naar Zuidburg is één ijsvloer. Hij telefoneert met de stad. En de wagens komen, om de goederèn te halen en te brengen. Het is "een oponthoud, als hij nog nooit heeft meegemaakt. En de lui, die herweten kunnen, zeggen, dat hij hét wel laten kan om naar Oostland te varen. Hij komt er eenvoudig niet, afgeloopen. Zoo is Olieheerd gedwongen met eenhalve la ding naar Zeestad terug te varen. Met de zekerheid als het weer niet omslaat, dat hij volgende week wel vacantie nemen kan. De stagnatie in het verkeer wordt steeds erger. De wind blijft rustig in den oosthoek. Met den vloed komen vrij groo te ijsschotsen de haven binnendrijven; de haven, die vol. schepen ligt, ook de boo ten van Rotterdamen -Zuidburg liggen stil. En op de hoeken der straten, die op dfe haven uitkomen, beschut tegen den guren wind, drommen de schippers sa men en spreken over het weer en het tij.* Zoo nu en dan voegt Olieheerd er zich ook bij. Hij kan het in huis niet uithou den. In zijn dikke duffelsche jas gedoken, de berenmuts diep over de ooren, ver laat Wj tósiae woning, om eens een rogge en 15 en 18 ct. per kg. aardappe len. Kleuters c.s. ontvingen bovendien nog een aanzienlijke provisie. De opgelegde geldboetes kwamen over een met 't bedrag, dat de betrokkenen aan hun leveringen hadden verdiend. (Tel.) Echtpaar steelt rijwielen. Een rechercheur van politie te Arnhem, die in de nabijheid van het Diaconessen- huis aldaar surveilleerde, in verband met het feit, dat uit de rijwielstalling telkens rijwielen werden gestolen,1 bemerkte een man die na zich op verdachte wijze in den omtrek te hebben opgehouden, plot seling met een rijwiel verdween. Het ge lukte hem den man te volgen, die ten slotte in een woning in de Annastraat verdween. Toen de rechercheur nog een oogenblik wachtte, alvorens de woning binnen te gaan, kwam ook de vrojiw met een rijwiel thuis. Man en vrouw waren zoo geschrokken, toen de politieman dadelijk daarop bin nentrad dat zij terstond bekenden elk een rijwiel te hebben ontvreemd. Bij het nader verhoor op het politie bureau bleek, dat men een goede vangst had gedaan, daar het echtpaar reeds be kende, ten minste 18 rijwielen op deze wijze te hebben ontvreemd. DOODENHERDENKING. Voor1 de slachtoffers van dénl Engelschenl luchtaanval. Het A.N.P. meldt: Zooals reeds bericht, hebben Engelsche vliegers Maandag en den nacht van Maandag op Dinsdag verscheidene plaat sen in ons land aangevallen, waarbij 36 mensclien om het leven kwmen. Onder deze slachtoffers bevonden zich ook zes leden der W.A. die in een plaats in het Westen der lands wachtdiensten ver richten bij de Organisation Todt. Alvorens de stoffelijke resten van deze weermannen overgebracht werden naar hun haardsteden vond een plechtige her denkingsbijeenkomst plaats aan den voet van een monument, dat zich wel bij uit stek leende om herinneringen wakker te roepen aan een der vorige tijdperken van de Nederlandsche geschiedenis. Des morgens om 11 uur stelde zich daar een eerewacht der W.A. op uit de verschillende gemeenten uit de omge ving, terwijl tientallen bloemstukken én kransen, afkomstig van vertegenwoordi gers van de N.S.B., het Rijkscommissa riaat, de W.A., de Nederlandsche S.S., de Organisation Todt, de Duitsche weer macht en marine getuigden van het me deleven knet de slachtoffers van de En gelsche aanvallen. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. de familie, de gewestelijke Beauf- tragte van den Rijkscommissaris, en zijn luchtje te scheppen. Eenmaal verduistert de heldere lucht: er gaat sneeuw vallen. Dat is alvast een goed teeken. En met stil gejuich wordt eindelijk'begroet het draaien van den wind: koning "Winter heeft voorloopig uitgediend. Ouwe Freek gaat zijn boot in orde maken, al zal hij misschien deze week niet kunnen uitvaren nog. Hét kanaal is niet in eenen vrij. Alles moet zijn tijd hebben. Olieheerd, de ouwe, kan nog zoo ongeduldig zijn, hij kan het ijs niet wégkijken. Maar aan alles komt een eind, ook aan gedwongen nietsdoen. De1 Dinsdag morgen naakt, dat de „Eben-Haëzer" weer ■vroolijk de haven uitpuft, tjokvol gela den, bijna te vol. Heel wat achterstand moet worden ingehaald. De schipper zal eens kijken, zegt-ie. Als er te veel ligt in Zuidburg maakt hij daarheen twee reizen. Kees is met dat voornemen slechts matig ingenomen. De gedwongen vacan tie bevalt hem uitstekend. Hij kan 's mor gens lang in zijn bed liggen, omdat hij toch met zijn leegen tijd geen raad weet. Nu ja, in den loop van den dag helpt hij vader wel wat, als die het een en ander aan en in 'de boot opknapt, maar overigens lanterfant hij, dwaalt wat door het stadje of zit in café „Havenzicht" waar verschillende schippers hun ver tier zoeken, £Wordt vervolgd.), referenten, de gemachtigde van, den lei der der N.S.B., de Frontflihrer van de Organisation Todt, de vertegenwoordi ger van den waarnemenden commandant der W.A., H. C. van 't Hoff, de commis saris der provincie,, de kringcommissaris van het Roode Kruis, de plaatselijke Ortskommandant, verschillende kringlei ders der N.S.B., de gewestelijke groeps leiders der N.S.B., vertegenwoordigers van het N.A.F., den Nederlandschen Landstand, den Nederlandschen Volks dienst, de Rijksarbeidsbureaux e.a. Een treffend moment was het, toen groepen der W.A. het stoffelijk over schot der gesneuvelden van het groeps- huis der N.S.B. naar de plaats van de dodenherdenking droegen, terv/ijl N.S.B.-vlaggen de baar dekten en op de nadering van den stoet, de plechtige trommelslag weerklonk van een Duitéche militaire kapel. Na de nederlegging der tientallen bloemkransen waaronder wij o.m. opmerkten een krans van den lei der der N.S.B., van den Beauftragte van den Rijkscommissaris, den Frontflihrer van de Organisation Todt, den plaatselij ken zeecommandant en den weermachts commandant riep de bancommandant zijn gevallen kameraden op tot een laat ste appèl. Een krachtig „hier" uit den mond der talrijke aanwezige weerman nen weerklonk, toen hij de namen aflas van de door den Britschen luchtaanval uit hun midden gerukte kameradenFre- derik Tollenaar, wachtmeester der W.A. Josef Koeman, wachtmeester der W.A. Pieter Sybrand van Boven, konstabel der W.A., Pieter Jannis de Back, weerman der W.A., Leendert Pieter Adriaan van de Vate, weerman der W.A., en Frans Fleurbaay, weerman der W.A. Waar de vuist van den oorlog valt, vallen tranen, zeide daarop de Front flihrer der Organisation Todt. Hij her innerde er aan, hoezeer deze, W.A.-man- nen hun plicht vervuld hebben en het hoogste offer brachten voor hun vader land. Groot Duitsehland dankt vu, aldus spreker. Ook heerbancommandant Ouwerling, herinnerde er aan, welk f een onherstel baar verlies hier geleden werd, doch ook hoezeer dit bloedoffer opnieuw zal bij dragen tot een gelukkige toekomst van Europa. Namens den leider der N.S.B. bracht diens gemachtigde Jan Dekker daarop een laatsten groet. Hij wees er op, dat deze weermannen op het veld van eer gevallen zijn in den strijd voor een vrij Nederland. Zij brachten het hoogste of fer, dat de W.A. van hen kon vragen. Uw strijd, aldus spr., zal niet vergeéfsch geweest zijn. Aan -h.et slot van deze doodenherden- king speelde de militaire kapel „Ich hatte einen Kameraden", terwijl de {Dan een laatsten vaandelgroet bracht. Veelvuldige klacht van vrou wen en meisjes en met roden. Doch een vraag: Waaróm die nare hoofdpijn verduren als er AKKERTJES zjjn die U daar direct van afhelpen T AKKER TJES zfln vrienden in den nood. Economische Rechter te Middelburg. Zitting van Donderdag 4 Juni 1942. De volgende personen werden «gedag vaard: H. Krijger, 28 j., zonder beroep te-Mid delburg, wegens het koopen van 857 tex- tielbonnen en 20 brandstoffenbonnen. Eisch f 200 b. óf 50 d. h., uitspraak f 100 b. of'25 d. h. A. van der Struik, 34 jaar, fruithande laar te Souburg, wegens het verkoopen aan H. Krijger van 857 textielbonnen en 20 brandstoffenbonnen. Eisch 14 d. gev. straf, uitspraakjf200 b. of 10 d. h. A. Verhage, z7 jaar, koopman te Kou- dekerke, wegens idem. Eisch en uitspr.: 1 mnd. gev. straf. C. A. Verbunt, 38 jaar, schoenmaker te Axel, .thans gedetineerd, wegens het on bevoegd voorhanden hebben van een groot aantal distributiebescheiden, waar onder 90 kaasbonnen, 150 boter- en vet- bonnen en 40 vleeschbonnen. i Eisch 3 mnd. gev. straf, uitspraak 2 mnd. gev. straf. L. de Putter, 53 jaar, veekoopman' te Zaamslag, wegens het, koopen van een koe. Eisch en uitspraak 6 mnd. gev. str. A. Steenbakker, 55 jaar, winkelier te Terneuzen, wegens het koopen van 50 kg. vleesch zonder bonnen. Eisch f250 b. of 50 d. h., uitspraak f200 b. of 30 d. h. K. J. de Koeijer, 38 jaar, koopman te Terneuzen, wegens het koopen van 95 kg. vleesch zonder bonnen. Eisch f200 b. of 50 d. h. met verb, verkl., uitspraak flOQ b. of 25. d. h. met verb, verkl. J. de Bokx, 39 jaar, kolenhandelaar te Hoek, wegens het afleveren van 95 kg. vleesch. Eisch en uitspraak: f 150 b. óf 30 d. h. 1. J. Zoeteweij, 45 jaar, machinist te Hansweert; 2. M. Teeuw, 23 jaar, stuur man te Sliedrecht; 3. M. Lexrauwaet, 36 jaar, sleepbootkapitein te Gent, wegens het te Wemeldinge koopen van 10 kg. havermout, en 10 kg. gortmout zonder bonnen. Eisch ieder f 150 b.' of 50 d. h., uitspraak ieder f 100 b. of 40 d. h. J. Dagevos, 35 jaar, parlevinker te We meldinge, wegens het afleveren van 10 kg. havermout en 10 kg. gortmout zon der bonnen. Eisch 1 mnd. h., uitspraak f300 b. of 40 d. h. C. van Fraaijenhove, 65 jaar, slager te Zaamslag, wegens het doen slachten van een varken. Eisch 2 mnd. h., uitspraak f50 b. of 20 d. h. G. de Putter, 30 jaar, landarbeider te Zaamslag, wegens het afleveren van een varken. Eisch f 40 b. of 20 d. h., uitspraak f30 b. of 15 d. h. I. van Fraaijenhove, 37 jaar, slager te Zaamslag, wegens het slachten van een varken. Eisch f 75 b. of 10 d. h., uitspr. f 40 b. of 20 d. h. •M. van Boven,'51 jaar, schipper te Ter neuzen, wegens het koopen van een hoe veelheid varkensvleesch, zonder bonnen. Eisch f100 b. of 20 d. h., uitspraak f50 b. of 20 d. h. H. C. A. van der Eijk, 56 jaar, hotel houder te Terneuzen, als voren. Eisch en uitspraak f 40 b.of 20 d. h. J. Maas, 25 jaar, chauffeur te Borssele, thans gedetineerd wegens het verkoopen en afleveren te Goes aan C. M. Wonder- gem van 12 kg. cacao, 5 kg. gebrande koffieboonen, 5 kg. yet, 1 kg. rijst en 531/2 kg. tarwebloem, zonder bonnen. Eisch 3 mnd. gev. straf, uitspraak 2 mnd. gev. straf met aftr. voorarrest. Ca. Ma. Wondergem, 47 jaar, zonder beroep te 's-Gravenhage, wegens het koo pen te Goes van J. Maas van 12 kg. ca cao, 5 kg. gebrande kpffieboonen, 5 kg. vet, 1 kg. rijst en 53'i/2 kg. tarwebloem zonder bonnen. Eisch 2 mnd. gev. straf. Mr J. F. v. Deinse vraagt clementie en oplegging geldboete. Uitspraak 3 weken gev. straf. Arrond.-Rechtbanl^ te Middelburg. Uitspraken van de Rechtbankzitting van Vrijdag 22 Mei 1942. --- Den 23-jarigen assis. bedrijfsleider C. J. Simpelaar, te Middelburg, thans gede tineerd, is ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van Jan.Maart j.l. uit dé rub berkelder van de Mij. „De Schelde" heeft weggenomen zes stel autobanden, als mede een rijwiel. 5 mnd. gev.straf met aftrek was de eisch, terwijl ook 5 mnd. gev.straf werd geëischt, eveneens met aftrek tegen den 49-jarigen kraandrijver L. Dieleman uit O.- en W.-Souburg, die zich aan heling der autobanden zou heb ben schuldig gemaakt. Uitspraak: In de zaak tegen Simpelaar wordt het onder zoek heropend. Dieleman is veroordeeld Zaterdag is een twintigtal Nederlandsche Roode Kruiszusters naar het Oos telijk front vertrokken. Bij haar vertrek werden zij uitgeleide gedaan door luitenant-generaal H, A Seyffardt, Polygoon-Meijer-Pax Holland m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2