Christelijk Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie VRIJDAG 5 JUNI 1942 56e JAARGANG No. 205 Bureaux Lange Vorststraat 70, 6oes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 28—30 - Telef. 3128 Directeur-Hoofdredacteur A. DE LAN6E te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent Is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijk korting Versneld tempo der Zendingsgeschiedenis» Weinig aotle aan het Oostfront - Engelsehe landings poging aan de Kanaalkust verijdeld - Heydrich over leden. iDa Harder spreekt in zfln brochure: „Evangelieverbreiding en. toekomstver wachting" van het versnellen van het tempo van de Zendingsgeschiedenis. In betrekkelijk korten tijd is er een uitgroeien van kleine posten tot krach tige gemeenschappen. FinUpift voorbeelden bevestigen dit. „Ann de Goudkust van Afrika werd in 1834 het werk der Zending in zijn eerste aanvangen geboren. Een inboorling vfaagt den kapitein van een Engelsch koopvaardijschip om op een volgende reis Bijbels mee te brengen. De volgen de reis brengt de verlangde Bijbels en tevens den eersten zendeling. In het bar re klimaat houden de eerste zeven zen delingen het geen van allen langer dan anderhalf jaar uit: op het nauwelijks ontsloten arbeidsveld vinden zij een een zamen dood. Thans, ruim honderd jaar later, bevindt zich in deze streek een Christengemeenschap van een kwart mil- lioen, geleid door een 50-tal predikanten. Een Presbytefiaansche kerk in een Gongodisitrict, is thans 50000 leden sterk en toch niet ouder dan enkele tientallen jaren. Een Anglicaansche kerk in Ugan da, 60 jaar geleden gesticht, telt thans 325.000 leden. Op een groep eilanden in de Stille Zuidzee, de Fiji-eilanden, bevindt zich een bloeiende Methodistische kerk, ne gentiende van de geheele bevolking om sluitend. In Japan en Korea schoot de kerk als een wonderkruid op: in 1885 nog geen spoor, in 1938: 380.000 leden! In Lushai op het vasteland van Azië, waar de Zen ding in 1897 kwam, bevindt zich thans een inheemsche Christengemeenschap van 70.000 personen. (De totale bevol king telt 89.000). Tot het versnelde tempo heeft niet weinig bijgedragen de instelling van de modernste middelen om de blijde bood schap een wijde bekendheid te géven: radio en pers. Overal is een haast op te merken, om in de nieuw ontsloten ge- biedsdeelen der aarde het Evangelie te boodschappen. En dat niet alleen on der Christenen, van het Westen, maar minstens evenzeer, zelfs dikwijls in nog veel sterker mate, bij Christenen van het Oosten en van het Zuiden. Is in dit alles niet iets op te merken zoo vraagt Ds Harder van Hem, Die zeer begeert naar het einde en Die dat einde ook met alle middelen zoekt te verhaasten?" Hiertegenover wijzen wij op wat het Geref. Mannenblad dezer dagen schreef „Er zijn 5.5 millioen Christenen in geheel Azië op een totaal bevolking van 1145 millioen; 3.5 millioen Afrikaansche Christenen op een totaal van 150 milli oen in het geheel rond 11 millioen Protestantsche Christenen op een totaal van 1500 millioen, afgedacht van Euro pa en Noord-Amerika. Er zijn nog tal van landen in het hart van Azië, die zich nog nimmer voor de Evangelieprediking hebben ontsloten. Men rekent, dat in China, dat 415 mil lioen menschen telt, 45 per honderd op geen enkele wijze nog met het Evangelie in aanraking zijn gekomen. Van de ruim 1600 landschappen van dit geweldige rijk zijn een kleine 300 schaarsch door de Zending bezet, ruim 200 onvoldoende en de rest in het geheel niet. De helft van Mandsjoerije is onbewerkt gebleven, van de 33 millioen inwoners behooren er 39.000 tot de Christelijke kerk. De Kore- aansche bevolking telt 2 pet. Christenen Japan 215.000 op een totaalbevolking van 70 millioen. Prof. Bavinck schreef dan ook: „De Zending staat nog slechts aan het be gin".^ Wij danken God voor Zijn zegen op het Zendingswerk geschonken, maar zijn er ons tegelijk van bewust, dat er nog ont- zaglijk vrijde velden moeten bearbeid worden. Handel in gebroken glas. In de Staatscourant van 4 dezer is een beschikking van den secretaris generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart opgeno men inzake de organisatie van den handel in gebroken glas (zooals diverse soorten glasscherven, glasfabricage-af- val) waarbij o.m. wordt bepaald, dat deze handel voortaan slechts is toege staan aan handelaren en groothandela ren in het bezit van een door den direc teur van het rijksbureau voor. oude ma terialen en afvalstoffen afgegeven ver gunning. De maximum-prijzen, welke bij ver koop van de verschillende soorten ge broken glas in acht moeten worden ge nomen, zijn tevens in de beschikking vermeld. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Aan het O o s t e 1 k e front geen gevechtshandelingen van eenigen om vang. InNoord-Afrika verloor dete- gehstander by plaatselijke gevechten' 22 pantserwagens, 7 kanonnen alsmedé een aantal gevangenen. Formaties ^van de Duitschei en Ithliaansche luchtmacht bombardeerden spoórweginstallaties en troepenkampen in het gebied van C a- p u z z o. Een met zwakke strijdkrachten aan de Kanaalkust ondernomen Britsche landingspoging werd door de Duitsche kustverdediging verijdeld. Eenige gevan genen en wapens vielen ons in handen. Bij luchtgevechten in het Kanaalge- bied verloor de tegenstander gisteren 24 vliegtuigen. Vrij sterke formaties gevechtsvlieg tuigen hebben in den nacht van 3 op 4 Juni het Britsche zeesteunpunt Poole aan de Engelsehe zeekust gebombar deerd.' Britsche vliegtuigen bestookten in den afgeloopen nacht het gebied rond Bre men en de stad zelf hoofdzakelijk met brandbommen. Nachtjagers en afweer geschut schoten 10 der aanvallende bom menwerpers neer. In het tijdvak van 21 Mei tot 2 Juni verloor de Britsche luchtmacht 318 vliegtuigen. In dezelfden tijd gingen in den strijd tegen Groot-Brittannië 51 eigen vliegtuigen verleren. Het jachteskader 52 heeft den eersten Juni zijn 2000e overwinning in de lucht gemeld. Kapitein Müncheberg heeft den 2den Juni zijn 80e, de le luitenant Marseille den 3en Juni in Noord-Afrika zijn 70e tot 75e overwinning in de lucht behaald. Italiaansch weermachtsbericht. IndeMarmarische woestijn zijn de gevechten, die gisteren geleverd werden in ons voordeel geëindigd: 22 tanks èn 7 kanonnen zijn buitgemaakt of vernield. Er zijn talrijke gevangenen gemaakt. De luchtstrijdkrachten van de spilmogendheden hebben spoórwegin stallaties en depots in de zone van C a - puzzo gebombardeerd, colonnes mo torvoertuigen met bommen en machine- geweervuur bestookt en hevige aanval len gedaan op eentra van tegenstand. Bij luchtgevechten werden 5 Curtiss-toestel- len neer geschoten. Twee onzer vliegtui gen zijn niet op hun bases terug gekeerd. Boven Pantellaria verloor een Britsche afdeeling, die door Duitsche jagers tot den strijd werd gedwongen, 5 Spitfires. Een nachtelijke luchtaanval op Augusta veroorzaakte geen verlie zen. Een toestel werd door het afweer geschut getroffen en viel brandend neer. Hitler1 bij Mannerheim. (D. N. B.). Naar bekend is geworden heeft de Führer en opperbevelhebber der Duitsche weermacht gisteren in gezel schap van generaal veldmaarschalk Kei tel op Finschen bodem achter het front een bezoek gebracht aan den maarschalk van Finland, Mannerheim, ter gelegen heid van diens 75sten verjaardag. Hij bracht den maarschalk de gelukwen- schen over van het Duitsche volk. Ook zou tusschen Hitier, den maarschalk van Finland, den president van den-Finschen staat en generaal veldmaarschalk Keitel een bespreking hebben plaatsgevonden. De mislukte Britsche landingspoging. - (D. N. B.). Over de Britsche landings poging aan de Kanaalkust wordt van militaire zijde nog gemeld: In den vroegen ochtend naderden en kele motortorpedobooten, begeleid door laagvliegende toestellen, de Fransche kust in de nabijheid van Le Touquet. De Britsche vliegtuigen werden door de Duitsche artillerie onmiddellijk onder vuur genomen, zoodat zij moesten wijken. Bij een nieuwe poging, ten Zuiden van het eerste punt, kwamen weliswaar en kele Britsche soldaten aan land, doch door het afweervuur werden zij gedwon gen onmiddellijk terug te keeren. Eenige Engelschen werden gevangen genomen. Enkele wapenen en gereedschap werden buitgemaakt. Op rubberbooten vluchtten de lan dingstroepen naar de wachtende motor booten, zonder dat zij ook maar het ge ringste hadden bereikt. Heydrich ove rieden. Het D. N. B. meldt uit Praag: De plaatsvervangende Rijksprotector in Bohemen en Moravië en chef van de Sicherheitspolizei en van den S.D., SS. Obergruppenfiihrer en generaal der po- litie Reinhard Heydrich is Donderdag- ochtend aan de gevolgen van den op hem gepleegden aanslag overleden, naar nu officieel verluidt. Het twelede bombardement van1 Canterbury. Ten aanzien van den nieuwen Duit- schen vergeldingsaanval op Canterbury deelt het Duitsche opperbevel mede: Bij éen onbewolkten hemel vielen de Duit sche gevechtsvliegtuigen in verscheidene golven de oude bisschopsstad aan. In weerwil van het opstijgen van talrijke vijandelijke nachtjagers, kwamen de Duitsche toestellen boven het centrum, waar zij hun bommen van zwaar en van het zwaarste kaliber lieten vallen. De bemanningen zagen, dat in de binnenstad en iii de onmiddellijke omgeving van de kathedraal talrijke bommen insloegen en nieuwe groote branden deden ontstaan. Vergeefs trachtten de afweerbatterijen rondom de stad de Duitsche vliegtuigen te verdrijven. Verscheidene uren be stookten de toestellen de stad met bri sant- en brandbommen en veroorzaakten zij yieuwe branden in het zwaargetroffen Canterbury. Dutch Harbor1 gebombardeerd. (Stefani.) In een communiqué van het Amerikaansche departement van marine wordt medegedeeld, dat Dutch Harbor, de Amerikaansche havenstad op de Aleoeten, Woensdagmorgen 6 uur door vier Japansehe bommenwerpers en 15 jachtvliegtuigen is aangevallen. De aanval duurde ongeveer 15 minuten. Er zijn opslagplaatsen -in brand gevlogen, er is echter geen ernstige schade aange richt. Dutch Harbor is een der belangrijkste Amerikaansche vlootsteunpunten dp de Aleoeten. Korte berichten. (D.N.B.) Naar in kringen, die in nauw contact staan met den nieuwen Fransehen commissaris-generaal 'voor Joodsche aangelegenheden verluidt, overweegt deze het dragen van de-Joden ster, die sedert korten tijd in het bezette gebied van Frankrijk is ingevoerd, ook voor het niet-bezette gebied voor te schrijven. (D.N.B.) De rechtbank te Pres burg heeft 140 personen, voor het mee- rendeel Joden en Jodinnen, wegens com munistische -actie veroordeeld tot straf fen van twee maanden gevangenis tot twaalf jaar tuchthuis. Naar de Londenschë correspondent van Göteborgs Posten meldt, heeft de oorlog Engeland tot dusver 10 milliard pond gekost, en wel aan rechtstreeksche oorlogsmaatregelen. Naar het geallieerde hoofdkwartier in Australië meedeelt, hebben Japansehe duikbooten voor de Australische kust een schip van de geallieerden tot zinken gebracht. Naar het A.N.P. uit Beiroet ver neemt «is Sir Walter Monckton, de lei der der Engelsehe propaganda ill het Naburige Oosten, in Egypte bij een aan slag gekwetst. Kaas moet gemerkt zijn. Ten einde de clandestiene kaasberei ding tegen te gaan, heeft de onder bedrijfsorganisatie voor zuivel aan alle kaasfabrikanten en boerenkaasprodu centen de verplichting opgelegd op de door hen bereide kaas rijkskaasmerken aan te brengen. Dit houdt in, dat zij zich by een onder rijkstoezicht staand kaascontrolestation móeten aansluiten. Voor de kaasfabri kanten, die zich niet bij een kaascon+ trölestation kunnen aansluiten (b.v. om dat zij tevens in margarine handelen) is een apart merk vastgelegd. Verder is bepaald, dat kaas, die niet ih aan merking komt voor bedoelde merken (b.v. wegens te laag vetgehalte), niet mag worden verhandeld zonder toe stemming der onderbedrijfsorganisatie, dan wel moet worden ingeleverd. Slagers mogen geen jus van vleesch maken. De bedrijfsorganisatie voor vee en vleesch heeft een verordening vastge steld, waarbij aan slagers en vleesch- warenfabrikanten verboden wordt, het hun toegewezen vleesch öf toebedeelde vleesch te verwerken tot eenig ander product, dan de vleeschwaren, waarvan hun de bereiding krachtens de vee- en vleeschverordening is toegestaan. Onder dit verbod valt ook het bereiden van vleesch-jus, soepen e.d. Dit verbod geldt, ongeacht of voor deze producten al dan niet consumentenbonnen worden inge nomen. Ontheffingen zuilen over het algemeen niet worden toegestaan. BONNEN VOOR VOEDINGSMIDDELEN. 7 Juni tot en met 13 Juni 1912. 29 A brood 4 rants, brood of gobak. 29 B brood" rants, brood of gobak. 29 beschuit.. 1 rants, beschuit, brood of gebak. 29A vleesch. 1 rants, vleesch of vl.w. 20 B vleesch rants, vleesch of vl.w. 29 A aardapp. 1^, kg. aardappelen. 29B aardapp. kg. aardappelen. 33,34 tabak1 rants, tabak. 17 Mei tot en met 13 Juni 1942. 299 algem.1 kg. suiker. 303 algem.500 gram jam of 250 gram suiker. 301, 305,309, V;\ 313 algem.1 rants, bloem, brood of t gebak. 4-17,4-18 res. 250 gram rijst. 307 algem.250 gram peulvruchten of havermout. 311 algem250 gram gort. 315 algem100 gram vermicelli of maizena. 298,302,306,310, "314 algem100 gram kaas. 26 A t/m 29 A ,melk^3% liter melk. 26 B t/m 29 B melk 1% liter melk. 26 versnaper. 100 gr. chocolade. 27 versnaper. 100 gr. suikerwerk. 28 versnaper. 100 gr. van een van beide. 19 April tot en met 13 Juni 1942. 288 algem250 gram koffiesurrogaat. 5 Juni tot en met 14 Juni 1942. 29 boterrants, boter. 29 vety2 rants, boter, margarine of vet. Diverse artikelen. 29 Mei tot en met 13 Juni 1942. 4-19 reserve 250 gram sinaasappelen. I April tot en met 13 Juni 1942. 16 petroleum 2 liter petroleum. t II Mei tot en met 31 Dec. 1942. 01 bv, 02 bv, 03 bv, 04 bv en 05 bv: één eenheid vaste brandstoffen. 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943. 01 K.F. brand stoffen 1 eenh. brandstoffen (geen anthraciet). 1 Juni tot en met 30 Juni 1942. 300 algem. 1 rants, zeep. K zeep1 rants, zeep. K toiletzeep75 gr. toiletzeep 80 pet. 1 Mei tot en met 31 Aug. 1942. U textiel (mannen)50 gram scheerzeep. 18 Mei tot en met 31 Juli 1942. 22 petroleum S en T één rantsoen kaarsen. De volgende bonnen zijn binnenkort niet meer geldig: Na Zaterdag 6 Juni: 28 brood, beschuit, vleesch, aardappelen; 31," 32 tabak; 07 sigaretten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd Tot en met Dinsdag 30 Juni: 211, 228, 272 en 293 algemeen (zeep); G, H, I, J zeep, toiletzeep. Tot en Zaterdag 13 Juni: 3-12, 4-12 reserve (sinaasappelen). De bonnen, waarvan de geldigheids duur op Zondag begint, mogen op den daaraan voorafgaanden Zaterdag worden gebruikt, met uitzondering van den bon voor vleesch of vleeschwaren. Mann. personen van 18 jaar en ouder. Duitsche kinderen in ons land. Omstreeks vierhonderd kinderen, me^ rendeels afkomstig uit de gebieden van Essen en omgeving, zijn gisteren naar Nederland gekomen om hier eenige we- kep vacantie door te brengen. Door' bë- middeli«g van den Nederlandschen volks- dienst vinden zij in verschillende streken jan ons land, met name in de provincies Utrecht, Gelderland en Overijsel een on derkomen bij families, die zich daarvoor beschikbaar hebben gesteld. Straf voor onvoldoende verduisteren. De burgemeester van Utrecht brengt in een publicatie in de pers onder de aandacht van de ingézetenen, dat de wo ningen ,van hen, tegen wie reeds ter zake van verduisteringsvoorschriften pro ces-verbaal is opgemaakt, voor glenLiijd van een week zullen zijn afgesloten van de levering van gas en electriciteit. In den vervolge zal dezö'maatregel automa tisch worden toegepast op allen, die de verduisteringsvoorschriften niet opvolgen. Nederlandsche Kultuurkamer. De president van de Nederlandsche Kultuurkamer heeft tot dagelij ksche be stuurders voor de gilden, met den titel Gildebestuurder, benoemd: VRIJDAG 5 JUNI 1942, De Heer© ia rechtvaardig en genadig, en onze God is ontfermende. Ps 1105. Zon op onder 5.24 21.53 Maan op onder 2.00 12.44 Vandaag laatste kwatier. 13 Juni: Nieuwe_ maan. Letterengilde: H. M. Klomp, 's-Graven- hage. Muziekgilde: Mr J. J. van IJzeren, 's-Gravenhage. Gilde voor bouwkunst, beeldende kruisten en kunstambacht: J. G. H. van der Schilden, Wassenaar. Filmgilde: M. A. de Wijs, Baarn. Tot leider van de vakgroep radiopubü cisten is benoëmd: L. G. Wijbrands Mar- cuszen te Hilversum. Keuring Waffen S.S. en Vrijwilligers legioen. De aanmelding van vrijwiligers voor de Waffen SS en het Vrijwilligers Le gioen Nederland, alsmede' de keuring zal geschieden: 12.6.42 10.00 uur Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhoutsche- weg; 16.00 uur Rotterdam, Deutsches Haus. 13.6.42 10.00 uur Utrecht, Wehr- machtsheim Mariapl. 15.6.42 10.00 uur Tilburg, Werkliedenver., Tuinstraat 68. 16.00 uur Eindhoven, Huis Maria, Kruis straat. 16.6.42 .10.00 uur: Roermond N.S.D.A.P., Swalmerstr. 61. 16.00 uur, Arnhem, Weberstraat 16 b. 17.6.42 10.00 uur: Arnersfoart, Polizeilïches Durch- gangslager, Appelweg! 16.00 uuf: De venter, N.S.D.A.P. Parkweg 2. 18.6.42 10.00 uur: Hengelo, Deutsches Haus; 16.00 uur: Meppel, Hotel Westerbeek, Woldstraat.19.6.46 11.00 uur: Gronin gen, Concerthuis, Poelestraat; 16.00 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breed-, straat. 20.6.42 10.00 uur: Amsterdam, Schule Iepenweg 13; 16.00 uur: Den Haag, Café Den Hout, Bezuidenhout- .scheweg. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 6 Juni 1942. 's Morgens tot 5.23 u. 's Avonds van 21.54 u. Het betbedeh van Stranden., De waarn. Commissaris der provincie deelde gisteren in een advertentie mede, dat het betreden van stranden op Wal cheren, Noord- en Zuid-Beveland be halve in badplaatsen waar de bad- en zwemgelegënheden door borden zijn aan- gegegeven verboden is. Wanneer kin deren op de verboden plaatsen worden aangetroffen, dan zullen de ouders ver antwoordelijk worden gesteld. Poldersi en! waterschappen. Benoemd tot gezworene van het waterschap Oos- ter en Sir Jansland, J. de Ronde te Sir Jansland (gem. Oosterland). Tot dijkgraaf van den Goesschepolder (Hoek) J. Tollenaar te Hoek. Middelburg. Brand in' een! auto. Woensdag ge raakte in de Kromme Weele een bestel- auto van de wasscherij De Lelie te Ber gen" op Zoom, waarschijnlijk tengevolge van oververhitting van den gasgenera tor, in brand. De auto was volgeladen met waschmanden, waarvan een deel reeds had vlam gevat. Aangezien het ge heel voor de omgeving eenig gevaar op leverde, werd het brandende vehikel naar de Seisbinnenbrftg gesleept, waar het vuur met een slang op de waterleiding werd gebluscht. De waschzendingen liepen ernstige schade op. Later op den dag is de auto naar Bergen op Zoom gesleept. (P.Z.C.) Eenl erirsfige waarschuwing. Het schijnt bij sommige personen nog niet voldoende te zijn doorgedrongen, dat men in alle gevallen verplicht is om aan de vordering van een politieman te vol doen en dat bij een poging zich daaraan door vluchten te onttrekken, de man der wet het recht -heeft van zijn vuurwapen gebruik te maken. Gisteren reed P. G. uit Aardenburg in de Zandstraat in verboden richting en vervoerde tevens een tweeden persoon op zijn fiets. Toen «de agent hem aan riep reed hij snel weg, doch de duo passagier sprong van de fiets. De agent en een collega konden den vluchteling niet grijpen doch de tweede persoon werd naar het bureau gebracht en heeft daar meegedeeld, dat G. naar Vlissingen was gereden om de laatste boot haar Bres- kens te halen. De politie heeft per motorrijwiel de boot nog kunnen halen en aan G. drie

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1