Kerk en School Marktberichten Rechtszaken Burgerlijke Stand Het Vrouwenhoekje Telegrammen Radioprogramma en gingen. vermogens- :retaris-generaal Financiën heeft chikking gege- nogensbelasting naamlooze ven- ditaire vennoot- rijving gegeven vennootschaps dat de inspec- ïslag kan opleg- idelijk göedvin- te aangifte voor achterwege is orige jaar geen ie aanslagen egrepen die- ia de dagteeke- ljet te worden e v e 1 d. Gister- èr brand woed de coöperatieve idelsvereeniging e onmiddellijke on. Mettwaalf streden en men ing tot staan te streeks drie uur ;en, dat het ge- vermoedt, dat de droogkamer, houtgasgenera- dit hout zou een en. De schade i ruim f 100.000. n aan het door brandweer, dat smede de groote ren. (A.N.P.) te Utrecht echtsche recher- diefstal op het acht van Zater- srpbroken in een e Gracht, waar azen werden ge- dezen inbraak door de politie ge meisje D. D., arig meisje en 20-jarige jonge- olledige bekente- erklaard, dat zij deed toegang verschaft, waar in aan den kaas- ie transportfiets iet genoemde 12- keren H. G. een uis in de Watër- d. in geslaagd om eid te brengen een pakhuis van ken ejn koloniale ingel te Utrecht, duizend kilogram olen. In verband don de chauffeur >er J.,v. d. Z. kken: W. 45a naar met dochter, van A Engelse met oes; J. Tramper, ihhage; P. van 't aarde; M. Kruijs-, elle. e, van Baarland e met gezin, van Boone, van Krui- E. Braam, van 81; E. Jansens, aar B 105; J. Wa- iaar. B ill; M. M. van de Ent, 75d; E. Lobbezoo, A. A. van JToute, 14; Wed. Meert— naar A 119. E. C. T. van der naar Westerpark Oostkapelle naar Middelburg naar ir. Verhage, van Vos, van Vrou- erijweg D 37; L. urg naar Zuidstr. Ned. Hery. Kerk. Beroepen: té Voorst, Gld. (vac. wijlen Ds H. J. de Groot), O. Huistra te Zelhem (Gld.). Geref. Kerken. Beroepen: te Krommenie (vac. O. v. Noort), K. Schouten te Wateringen. Geref. Gemeenten. Tweetal: teTernevpzen, cand. J. B. Bel te Rotterdam en H. Ligtenberg te Kampen. Beroepen: teMeliskerkeen T h o 1 e n, -cand. J. B. Bel te Rotterdam. Hulppredikers. Ned. Herv. Kerk: aangenomen naar Rijswijk (Z.-Hl), Ds J. v. d. Wiel, voorg. der Herv. Evangelisatie, aldaar; naar Veendam, cand. S. Bijl, voorg. der Herv. Evangelisatie aldaar. Afscheid, Bevestiging en Intrede. Ds A. Bongenaar, die naar Tolbert ver trok, nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Termunten en Borgsweer, met een preek over Hand. 2032. Ds A. G. Luiks, gekomen van He- melum werd door zijn ambtsvoorganger, Ds' J. R. Hommes van Winschoten te Zuidwolde (Gr.) bevestigd. Bij zijn in trede bediende Ds Luiks het Woord over Jer. 1: 9—12. Ds. J. Mulder, die met emeritaat gaat, neemt 26 Juli afscheid van de Ge ref. Kerk te Leeuwarden. f Na bevestigd te zijn door zijn plaat selijken ambtgenoot,' Ds G. Alers, deed Ds J. Slok, gekomen van de Wijk bij Heusden, zijn intrede bij de Ned. Herv. Gem. te Dordrecht. Tekst was 2 Cor. 5:20. Synode der1 Evang. Luth. Kerk. On der presidium van Ds C. C. G. Visser van Rotterdam is te Amsterdam de jaar- lijksche zitting gehouden van de Synode der Evang. Luth.' kerk. Ds Visser open de de zitting op de gebruikelijke wijze en sprak een openingswoord naar aanlei ding van 1 Thess. 5, waarin hij als hoog-' ste taak der kerk accentueerde het ont vankelijk maken van de harten der men- schen, opdat God met Zijn H. Geest daarin woüten kan. Met een enkel woord herdacht, hij de overleden leden van dë synode, wijlen de heeren A. S. J. Fernan- des te 's-Gravenhage en J. W. Th. Beek, terwijl hij een speciaal woord van wel kom richtte tot de nieuwe leden van de synode, mej. Da. J. A. Haumersen, met wie 4e eerste vrouw als lid der synode zitting neemt, en de heeren J. P. C. Bik en C. F. Münd. De synode herbenoemde als lid van-de financieele commissie Mr H. J. Loman en als lid van Jiet curatorium van het seminarium Mr A. A. v. d. Veen. Tot lid der financiëele commissie werd gëkozen de heer J. P. C. Bik. Op voorstel van de synodale commissie werd een Jeugdraad der Evang. Luth. kerk ingesteld bestaan de uit de heeren Ds L. S. P. v. d. Chys te Schiedam, Ds G. Fafié te Stadskanaal en Ds J. P. v. Heest en Ds Mr D. G. Hoe vers, beiden te Amsterdam. Namens de commissie tot onderzoek van het beleid der synodale, commissie bracht Dr P. Boendermaker van Haar lem over het afgeloopen jaar verslag uit. De commissie werd van haar arbeid ge dechargeerd. De synode nam met instem ming kennis van het nauwere contact dat ontstond tusschen de kerk en het Evang. Luth. genootschap voor In- en Uitwendige zending, alsook van het in niger contact tusschen kerk en jeugd. De georganiseerde zomerkampen zijn van het laatste reeds het resultaat. Met het Herst. Evang. Luth. Kerkgenoot- schap worden de onderhandelingen om te komen tot fusie voortgezet. De synode betreurde dat de publicaties over deze zaak in de pers niet direct bevorderlijk zijn geweest aan het scheppen van de juis te sfeer waarin de onderhandelingen ge voerd moeten worden. De commissie werd door de synode gemachtigd op de basis van het rapport-1941,de onderhan delingen voort te zetten. Prof. Dr P. Stegenga Azn van Am sterdam heeft een referaat gehouden over: „De beteekenis en de taak van de kerk in dezen tijd". Theol. Hoogeschooldag. Naar wij vernemen zal de jaaSrlijksche Schooldag vanwege de Theol. Hoogesehool der Ge ref. Kerken te Kampen, die aanvanke lijk op 17 en 18 Juni aEs. te Groningen was bepaald; in verband met de zittin gen van de Generale Synode worden uit gesteld en vermoedelijk worden gehou den op 8 en 9 Juli a.s. Korte berichten. Het college van kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. van Apeldoorn heeft den kerkeraad aldaar bericht gezonden, dat het de finantiëele verantwoordelijkheid wil dragen voor de aansteling van drie hulppredikers voor een periode van 8 maanden, ingaande met het komend najaar. De kerkvoog dij nam dit besluit in het vertrouwen, dat de gemeente bereid zal zijn de col lecte voor de kerk op be voeren tot f200,per Zondag. Op verzoek van de (orth.) evan gelisatie ter plaatse heeft de (vrijz.) kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Edapi een evangelisatie-commissie benoemd, die uit het bestuur en drie leden van den kerkeraad bestaat. De evangelisatie heeft een eigen kerkgebouw en een eigen voorganger. Met dit besluit zijn evan gelisatie en haar voorganger in kerke lijk verband opgenomen. '"In een buitengewone vergadering van den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Groningen is ha uitvoerige discussie een commissie ingesteld voor geestenjk werk onder de Vrijz. Herv. leden der gemeente. Buiten bezwaar van de kerkelijke kas is Dr M. A. Beek, voorganger der Alg. Vrijz. Herv. Vereeniging tot hulppredi ker benoemd. Genoemde commissie wordt opgedra gen den hulpprediker bij te staan bij de vervulling van de werkzaamheden, bij instructie en acte van aanstelling ver meld, terwijl aan deze commissie is op gedragen, in overleg met de commissie vanvadvies, ingesteld door de Algemeene Synode, een nadere regeling te ontwer pen, die de verhouding tusschen den Ker keraad en bovengenoemde vereeniging en de positie van den hulpprediker bin nen het kerkelijk verband, duidelijker omschrijft, welke regeling de goedkeu ring van den kerkeraad behoeft. N Met het oog op oogenblikkelijk dreigend gevaar van instorting is aan de Npd. Herv. Gem. van Hazerswoude het gébruik van het bedehuis op des kundig advies voorloopig verboden. De gemeente komt nu bijeen in een lokaal, dat haar door de Geref. Kerk bereidwil lig ie afgestaan. De Vr|jz. Kerkeraadxder Ned. Herv, Gemeente van Den Helder heeft op ver zoek van het bestuur der rechtzinnige evangelisatie aldaar een ev.angelisatie- commissie benoemd, waarin drie leden van den kerkeraad en van het bestuur der evangelisatie hebben zitting gekre gen. De evangelisatie is een groote groep met eigen voorganger en eigen kerk gebouw. Effatha. De' jaarlijksche algemeene vergadering ven het Chr. Doofstommen- instituut „Effatha" zal Donderdag 25 Juni a.s. te Voorburg in het instituut onder leiding van Prof. L. H. v. d. Mei den van Apeldoorn worden gehouden. Na afdoening der huishoudelijke zaken zal Ds S. v. d. Molen, Chr. Geref. predi kant te Rotterdam-C., de opwekkende rqde houden, getiteld: „De gang naar het altaar". Applicatiecursussen Duitsch voor leerkrachten lagere scholen. De Secre taris-Generaal van het Departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescherming heeft aan het Rijksschool- toezicht van het lager onderwijs de voor bereiding opgedragen van de organisa tie van cursussen in de Duitsche taal, welke, zooals nader is uiteengezet in een rondschrijven aan het onderwijzend personeel van de lagere scholen, be oogen: el. meer bekendheid met het Duitsch bij te brengen; b. inzicht te geven in de methode, welke gevolgd' dient te worden, opdat het thans algemeen voorgeschreven leerboek voor de Duitsche taal in het 7e leerjaar zooveel mogelijk aan zijn doel beantwoordt c. de mogelijkheid te scheppen om na het volgen van tien lessen van twee urén een diploma te verwerven, aan het bezit waarvan, behoudens goedkeuring van het departement van Financiën, een toelage zal worden verbonden, terwijl het aanbeveling zal verdienen eventueel bij het afleggen van het examen Duitsch L.O. dit diploma over te leggen. De opzet is, dat de cursussen, waar van het aantal deelnemers maximaal 20 en minimaal 5 zal bedragen, onmid dellijk na de zomervacantie aanvangen en geëindigd zijn voor 15 November 1942. Zij zijn toegankelijk voor hen, die de onderwijzersakte lager onderwijs be zitten" en deze behaald hebben na het doorloopen van een kweekschool, in wel ker leerplan het Duitsch gedurende ten minste drie jaren als leervak is onder wezen, alsmede voor hen, die ten ge- noege van den inspecteur kunnen aan- toonen, dat zij een studie hebben door gemaakt, welke dezelfde waarborgen biedt. De Secretaris-Generaal verwacht zoo spoedig mogelijk van de inspecteurs een opgave van de door hen "geschikt ge achte en daartoe bereid gevonden cur susleiders, alemede de gegevens omtrent de in de verschillende inspecties geor ganiseerde cursussen. Examenö. Geslaagd op 3 Juni j.l. voor het diploma ziekenverpleging, zus ter A. Vooys en voor het diploma kraam- verpleging zuster A. v. d. Plas. Beiden opgeleid in het Gasthuis, Oostwal te Goes, y Maandag den Vloten, geïnstal- erkentelijkheid aal Schmidt; de irt; de heer Van Paz Holland m. C 70; M. J. van der Klippe, van Tiel naar Noordstraat( E 197; J. Minderhoud, van St. Laurens naar B 9; J. A„ Meulrneester, van' Middelburg naar Noordstraat E 197;. A Kleinepier, "van Biggekerke naar B 22; P. Maljaars, van Aagtekerke naar B 20; W. Wisse, van Aagtekerke naar B 27; P. Wisse, van Zoutelande naar B 27 (4 per sonen); Aaltje Jacobse, van Zoutelande naar B 27; D. J. Vos, van Middelburg naar Markt E 7; A A. A. Snijders, -van Middelburg naar Singel D 33. Vertrokken: P. de Kam, naar Zoute- Jande; P. Janse, naar Oostkapelle; A. de Rijke, naar Middelburg (3 personen); 3. de Visser, naar Kapelle; J. Pattenier, naar Serooskerke; C. Visser, maar Aagte kerke; J. Kleinepier, naar Zoutelande; A. de Pagter, naar Vlïssingdn; B. J. van 't Spijker, naar 's-Gravenhage; P. Passenier, naar 's-Gravenhage. Westkapelle. Ingekomen: J. cY Mal jaars, boerenknecht, van Aagtekerke; B. H. de Kam, dienstbode, van Zoutelande; C. Scheële, boerenknecht, van Axel; P. E. Fijn,, onderwijzer," van Heemstede (met gezift). Vertrokken: L. de Visser, dienstbode, naar Oostkapelle; E. Adriaanse, dienst bode, naar Zoutelande; G. E, van der .Hooft, zonder beroep, naar Aardenburg; Wv Louws, boerenknecht, naar Melis- kerke; N. de Bree, dienstbode, naar Zou telande; J. Flipse, fabrieksarbeider, naar Zoutelande. Zoutelande. Vertrokken: C. C. A V-er- yaar, 0ostbur«i C. J. v. Keulen, r- Biggekerke; E. M. Francois' naar ïggekerke; J. F. Volmer naar Aagte- rWw de Kam naar Westkapelle; G. Wiegman naar Arnemuiden; W P van der Broeke naar Groede; W. A. van der Heyden en gezin naar Oostkapelle. IngekomenP. de Kam van Domburg, naar Boudëwijnskerke 5; C. Meyers, van Koudekerke naar Groeneweg 41; E. Adri- qanse, van Westkapelle n. Molenweg 10. GOES. Veiling van Woensdag 3 Juni. Rabarber 6—7; Sjalotten (groen) 15; Wortelen 14; Bloemkool 8—20; Kropsla 2.50—3.50; Komkommers 16—19; Tomaten planten 3. Anderhalf jaar geëischt tegen Bosschen notaris. De officier van Justitie bij de recht bank te 's-Hertogenbosch eischte tegen den 58-jarigen Bosschen notaris J. R. H., wegens oplichting, meerdere malen ge pleegd, een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden en ontzetting uit het notaris-ambt Aanvullmgsbesluitep op de nieuwe belastingen. De waarnemend secretaris-generaal van financiën heeft een eerste aanvullings beschikking op het besluit vennoot schapsbelasting 1942 uitgegeven. Daarin wordt o.m. bepaald, dat voor de toepassing van dit besluit het bestaan van een naamlooze vennootschapsteeds wordt aangenomen, zoodra en zoolang een vennootschap een bedrijf of een be heer als naamlooze vénnootschap in het handelsregister staat ingeschreven, ter wijl als commanditaire vennootschap op aandeelen wordt beschouwd de comman ditaire vennootschap, waarbij de toetre ding of vervanging yam commanditaire vennooten, anders dan krachtens ver erving of legaat, kan plaats vinden zon der uitdrukkelijke toestemming van alle vennooten, beheerende zoowel als com manditaire. Voor lichamen, welke het\ hypotheek en bankbedrijf uitoefénen het scheeps- hypotheekbankbedrijf daaronder begre pen kan de secretaris-generaal van het departement bepalen, dat de belasting tot op de helft wordt verminderd, indien op het geplaatste aandeelenkapitaal van de belastingplichtige gemiddeld 75 per honderdtof meer'is gestort. De belasting wordt verlaagd tot op een derde voor de belastingplichtigen, welke coöperatieve credietvereenigingen, dam wel credietvereenigingen op- ouderlingen grondslag zijn en welke de credietverlee- ning uitsluitend tot de leden beperken. Voorloopige aanslagen worden door den inspecteur opgelegd met inachtneming van de aangifte. Is de termijn voor het doen van de aangifte verstreken zonder ZOUTELANDE, Geboren; Leintje, d. v. S. van S1u|)b én L, Melis. Getrouwd: C. Janse, 26 j. en J. Janse, 22 j.J. N. Adriaansen, 23 j. en G. Wieg man, 21 j.; J, Flipse, 27" j. en M. S. de Rtjcke, 20 j. O.- EN W,-SOUBURG. Opgave over de week van 21 t/m 27 Mei 1942. Gebo ren: Maria Wilhelmina, dv. J. Goedhart en J. Griep; Willem, zv. C. Vermeulen en F. S. van den Broeke; Willem Pieter, zv. P. L. Back en E. Schoe; Willem, zv, J. Jasperse en C. L. Vroegop; Cornells, zv. C. H. Cijsouw en C. de Buck. Ondertrouwd: P. J. Visser, 21 j. en N. van Keulen, 19 j.; J. Th. H. Koenders, 25 j. en M. Lobbezoo, 22 j. Getrouwd: L. Welleman, 28 j. en M. Huijsman, 24 j.; C. Baljeu, 24 j. en P. L. de Poortèrie, 22 j.; A. C. Kraamer, 24 ,j. en A. Lugtenburg, 32 j. (P. Z. C.). WESTKAPELLE. Geboren: Maria, d. v. W. Minderhoud en D. Minderhoud; Dina Adriana, d. v. M. Gabriëlse en G. Tanker. Getrouwd: J. Gabriëlse, 24 j. en A de Pagter, 26 j.; J. de Pagter, 27 j. en P. Westerbeke, 22 j. 'AAGTEKERKE. Gehuwd: C. Joziasse, 29 j. en W. Wisse, 24 j.; L. van den Driest, 32 j. en J. Kodde, 29 j. Geboren: Christiaan, z. v. W. Louws en K. Kodde; Adriaan, z. v. J. de Visser en M. C. Kodde; Johannes, z. v. S. de Visser en C. Looise; Jacoba Adriana, d. v. P. W. Jobse en E. C. de Visser. Levenloos aangegeven: een kind van L. Dekker en M. J. van Eijzeren. Succespatroon. Prijs 40 cent. A 821. Jurk, gemaakt van tweeërlei stof, waarbij men zoowel gebruik kan maken van wol als zijde, mits de aanvulling een harmonisch geheel vormt. Ruiten, streepdessins *en bloemenmotieven ko men in aanmerking. De effen stofreep in het midden wordt opgestikt en heeft een knoopgar- neering, evèntoueel van stofovertrokken knoopen. Sluiting rugzijde. Tweedeelige kraag en aansluitende mouwen. Patronen in de maten 38, 40 en 42 verkrijgbaar tegen den aangegeven prijs bij „Het Practisch Modeblad", Postbus 36, te 's-Gravenhage. Betaling steeds vooruit per giro postrekening 203203 of in postzegels, mits deze een waarde hebben van 1, iVe, 3, 5 of 7Va cent. dat de vereischte aangifte is gedaan, dan kan de inspecteur een voorloopigen aan slag opleggen naar zijn vrij en redelijk goedvinden. De voorloopige aanslagen dienen binnen een maand na de dagtee- kening van het aanslagbiljet te worden voldaan. GOES. Overleden: G. M. Timmerman, 68 j., echtgenoot van M. van Oosten. Van 23—30 Mei. OOSTKAPELLE. Geboren: Trijntje, d. v. F. Hofman en N. Duijm; Gijsbertus Christiaan Cornells, z. v. J. van der Hoe ven en J. Dekker; Cornells, z. v. G. Gil lissen en A. J. Mallie. Over de maand Mei 1942. WOLPHAARTSDIJK. Gehuwd: 15, A. J. Caan, 25 j. en A. M. Katsman, 24 j.; 29, J. G. Simonse, 29 j. en J. L. van Iwaarden, 21 j. Geboren: 17, Marinus Hubrecht, z. v. P. Bliek en E. Abrahamse; 28, Adriana Jacoba, d. v. J. Ph. van Waarde en J. van de Plasse. Overleden: 22, P. de Korte, 85 j., wed. van A. Wissekerke. DOMBURG. Geboren: Jacobus Böude- wijn, z. v. J. van Oosten en J. Vereeke; Willem Pieter, z. v. J. Passenier en L. C. van der Welle; Willem Frederik, z. v. J. P." Petersma en M. A. Detiger; Eliza beth Cornelia, d. v. L. Provoost en J. J. Maas; Adriana Elizabeth, d. v. A. Ma- ranus en M. H. de Jong. Ondertrouwd: C. Louwerse, 25 j. en W. van Driel, 24 j.; J. Kleinepier, 24 j. en ,M. van Eijzeren, 26 j. Getrouwd: J. Vreeke, SO.j. en M. A. W. Bakker, 27 j. 'Overleden: J. Passenier, 80 j., wed. v. N. Baard; J. Willeboonjse, 74 j., weduw naar van P. de Rijke; A. P. Steijn, 2 mud., d. v. P. Steijn en A. Passenier. SINT LAURENS. Geboren: Adriana Maria, d. v. W. F. Ploegaert en M. Mat- thijsse; Magdalena, d. v. W. Marinissen en P. S. Belzen; Johannis, z. v. H. Hozee en F. C. A van der Hoek. Ondertrouwd: geene. Getrouwd: C. Geldof, 22 j. jm. en M. J. M. Kasse, 20 j. jd. Overleden: geene. A 821 Iets over sausen en boterhamsmeersels. Na de jongste vermindering van' het boterrantsoen komt het er op neer, dat men 25 gr. boter per dag kan gebruiken. Deze portie zal verdeeld moeten worden over den warmen en den broodmaaltijd. Veel zorgen over de verdeeling van het boterrantsoen behoeft men zich niet te maken. Dat kan ieder doen zooals hij wil. Het is niet zoo eenvoudig met weinig boter een groote hoeveelheid goed sma kende jus te bereiden. Het beste kan men een saus maken met wat gebruinde bloem en daar ter afwisseling eens wat J peterselie, uien, paprika of tomaten aan toevoegen. Staat het rantsoen het niet toe, iederen dag bloem te gebruiken, dan kan men met wat groente water waarin een jusblokje is opgelost en waaraan een klontje boter is toegevoegd, uitstekend een sausje bereiden. Omdat aardappelen in de schil goed smaken met een klontje boter, maakt men in menig huishouden een schaaltje klaar, waarop voor ieder een plakje bo ter ligt. Men geniet zoodoende meer van de boter, dan wanneer men er een wate rige jus van maakt Wat de boter voor de boterham be treft, naarmate de zomer in aantocht is, is het gemakkelijk producten te vinden waarmee men de boterham kan beleggen, zonder dat zij met boter besmeerd be hoeft te worden. Plakjes komkommer, to maat, radijs, sterrekera en geraspte wor tel nemen daaronder de eerste plaats in, maar ook allerlei slaatjes en mengseltjes waarin een sausrest of een koude aard appelmassa, komen in aanmerking. Een zeer smakelijk smeersel kan men ook maken van een restje koude aard appelen, waarvan U het recept hieronder aantreft. Een ieder, die" eens een boter ham met dit smeersel geproefd heeft, maakt het vele malen na. Bruins saus in plaats van Jas. 4 afge streken eetlepels bloem, 2 afgestreken eetlepels boter, 1. water, zout. In een gietijzeren pannetje de boter smelten. Dé bloem toevoegen en deze on der goed roeren bruin laten worden. Het water er bij schenken, de saus nog even doorkoken en met zout, desgewenscht wat -aroma, op smaak afmaken. Dit grond-recept kan naar smaak ge wijzigd worden door toevoeging van een uitje, dat in de boter gefruit is, een to maat, laurierblad, peterselie, bouillon blokjes. De kleur van de saus kan verbeterd worden door toevoeging van taptemelk- poeder of een product met taptemelkpoe- der als hoofdbestanddeel b.v. kunsteiwit. Dit poeder wordt met de bloem aan de boter toegevoegd en bruin gebakken. Paprikasaus. y2 1. water; 2 lepels toma tenpuree of een paar tomaten, 1 ui, 1 le pel paprika-poeder, boter, aardappelmeel, bloem of aardappel, zout. Het fijn gesneden uitje en de paprika poeder licht bakken in wat boter. De to matenpuree en het vocht toevoegen. De saus door laten koken, binden met aan gemengd aardappelmeel, bloem of ge raspte aardappel en op smaak afmaken met zout en aroma. Naar verkiezing wat fijn gehakte peterselie toevoegen. BERLIJN (D. N. B.). Britschei vlieg- tuigierl bovenl Noord-Duitschland, Brit- sche vliegtuigen hebben, naar aan het D. N. B. wordt bericht, in den afgeloo pen nacht in het Noord-Duitsche kust gebied op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen geworpen, welke eenige schade in woon- en zakenwijken aan richtten. Volgens tot dusver ontvangen berichten hebben nachtjagers 10 der aanvallende Britsche bommenwerpers neergeschoten. BUENOS AIRES (D.N.B.) Ontplof fingsramp. Naar uit Mexico wordt gemeld, is in een munitiefabriek in de ojft- geving van Mexico-stad een zware ont ploffing ontstaan. Het aantal slachtof fers is nog niet bekend. De aangerichte schade is buitengewoon groot. Er werd een groote politiemacht gezonden voor hulpverleening. *De ontploffing veroor zaakte onder de bevolking groote op winding. MADRID (D.N.B.)- Het Amerikaanscb departement van Marine in Washington heeft medegedeeld, dat zeven gealliëer- de schepen in de golf van Bengalen op 6 April in den grond zijn geboord. De kapitein van een Amerikaansch schip heeft verklaard,^ dat 3 Japansche krui sers 6 groote schepen in het nauw had den gebracht en met geschutvuur tot zinken hadden gebracht. Een 7e koop vaarder'werd in de nabijheid, tot zin ken gebracht. Op dien dag, zoo zeide de kapitein, hebben de Japanners wel 1820 schepen in de golf van Bengalen getorpedeerd. Britsche bommenwerpers verschenen pas een uur na den aanval. Van de bemanningen wanen daarbij 150 leden omgekomen, terwijl 350 man de kust op 10 mijl afstand kon bereiken. BUENOS AIRES (Stefani). Een com muniqué van het Amerikaansch depar tement van Marine meldt, dat Dutch Harbor door Japansche bommenwerpers en jachtvliegtuigen is aangevallen. J Vrijdag 5 Juni 1942. HILVERSUM I, 415.5 m. 6.45 Gram. 6.5Ó Ochtendgymn. 7.00 Gram. 7.45 Och- tendgymn. 7.55 Gram. 8.00 BNO: Nieuws- ber. 8.15Gewijde muziek (opn.). 9.40 Pianovoordracht (gr. pl.). 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram. 10.20 Het groote Amusementsorkest (opn.). 11.00 Vpor de kleuters. 11.20 Ensemble Ad. de Heer. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en econ. ber. 13.00 Productieslag. 13.15 Ernst van 't Hoff en zijn orkest. 14.00 Gronin ger Orkestvereen., soliste en gram. 16.00 Cyclus „Het Onze Vader". 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.55 Gram. 17.15 BNO: Nieuws-, econ. en beursber. T7.30 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 18.00 Het wekelijksche sportpraatje. 18.20 Gram. 19.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 BNO: Nieuwsber. 19.00 BNO: Binnenlandsch econ. praatje. 19.10 Gram. 19.30 Omroep orkest. 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 20.45 Luisterspel: „De komst van Pichegru". 21.00 „Kolfjes naar hun hand", gevarieerd programma. 21.45 BNO Nieuwber. 22.00 BNO: Leidende staats lieden schrijven. Vanaf 22.10 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 22.10 Gram. 23.15—24.00 Dansmuz. (gr. pl.) HILVERSUM II, 301.5 m. 6.45-8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gram. en opnamen. 8.50 Orkest Malando en solist (opn.) en gram. 9.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram, 10,40 Streekcultuur. 11,00 Nederl.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 3