v llit de Provincie Gemengd Nieuws Deuk je, dat dia twee, die net kinderen Rechtszaken Land-en Tuinbouw H«t Is ongetwijfeld mensch^lljk zorg te dragen voor zieken en gebrekkigen. Deze zorg is staatszaak. De opgave der S.S. Is wat sterk Is nog sterker en wat gezond Is nog gezonder te maken. Strijdt mede voor een sterk en ge zond volk. Treedt in de rijen der Nederlandsche u WANNEER VERDUISTEREN? Donderdag 4 Juni 1942. 's Morgens tot 5.24 u. 's Avonds van 21.52 u. Provinciale Zeeuwsche Schoonheids- Commissie. De provinciale Zeeuwsche Schoon heidscommissie hield dezer dagen haar jaarvergadering ionder voorzitterschap van den heer A. D. F. v. d. Wart, fun- geerend Bestuursraad der Provincie. Op het jaarverslag van den secretaris hopen wjj binnenkort terug te komen. Na vaststelling der rekening over 1941 en begrooting voor 1942 en na uit gebracht rapport der controle-commissie werd den penningmeester decharge ver leend over het gevoerde beheer. De commissie constateerde de behoef te aan uitbouw van haar werkzaamhe den op landschappelijk gebied en sprak den wensch uit, om middels een in te stellen subcommissie voor landschaps- schoon, welke op gelijke wijze als die voor de beoordeeling van bouwplannen adviezen op het gebied van beplantingen e.d. zal kunnen verstrekken, daartoe te geraken. Reorganisatie van het advieswerk over bouwplannen wordt overwogen, doch af hankelijk gesteld van de totstandkoming van regionaal bouw- en woningtoezicht. Dit laatste is in vele gedeelten van de provincie in voorbereiding. Samenwer king met de daartoe reeds ingestelde en nog in te stellen diensten bervat de mo gelijkheid om op praktische wijze in nauwer contact met de betreffende streek tot uitbreiding van het advies werk te komen. In den loop van het jaar 1941 werd, inziende het groote belang van een goede kennis der oude streek-eigene ar chitectuur voor aansluitende toekom stige bebouwing, de wensch uitgespro ken om tot een documentatie der Zeeuw sche landelijke bouwkunst te geraken. Daartoe werd contact gezocht met de landelijke „Stichting tot Documentatie van landelijke Bouwkunst". In verband daarmede volgde aan het eind der ver gadering een causerie van den heer J. F. Berghoef, architect te Aalsmeer, over „Doel en wijze der documentatie van landelijke bouwkunst". Belastingdienst. Met ingang van 1 Juli is tot schrijver in vasten dienst bij de Inspectie der Directe Belastingen te Goes aangesteld mej. E. v. d. Kreeke te Wolfaartsdijk, schrijfster ter Inspectie der Belastingen aldaar. Middelburg. Geen muziekuitvoeringen. De beide muziekuitvoeringen, die deze week Woensdag (heden) en Vrijdag resp. door het Middelburgsch Muziekkorps en Ex celsior op het Molenwater zouden wor den gegeven, zullen niet doorgaan. Wat dom. Men is verplicht op éér ste aanmaning van een bevoegd ambte naar zijn persoonsbewijs te vertoonen. Zekere A. J. v. d. B., die dat niet deed, F E UIL LET ON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 37) Ziezoo, het is er uit. Marie heeft het niet voor zichzelf kunnen houden. Van haar geluk moet moeder deelgenoote worden. „Dat is goed kind. Wel, wel, dat ik dat niet gezien heb! Want dat is toch maar niet in eens komen aanwaaien?" - ,We wisten het al weken van elkaar, moeder, zonder dat we er over spraken". „Dan is het in orde, kind. Vader en ik zullen het goed vinden, waarom niet? Alex, ik moet nóg wennen aan dien vreemden naam, is ons een goed schoon zoon, En de Heere moge jullie verbin tenis met Zijn zegen kronen. Ik hoop dat jullie even gelukkig zult zijn, als ik met je vader, al die jaren ben geweest. Maar het is pas Dinsdagavond. Kun je wachten tot Zaterdagavond, om hem te zien?" In de oude, vertrouwde oogen twinke len lachjes van begrijpen, „Bedoelt u „Laat hem gerust morgenavond ko men, kindje. Ik durf dat wel voor mijn verantwoording nemen. Want je vader dweept zoo'n beetje met Van Straten, waarom zou ik niet kunnen zeggen. Mis schien wel, omdat hij Kees graag, zoo zien zou. Ja, je kijkt daar vreemd van op, maar dat is niet onmogelijk". werd door den betrokken politieagent mede genomen naar het politiebureau en verzette zich tegen die overbrenging. Het gevolg was twee processen-verbaal en wel een wegens het niet toonen van het bewijs en een wegens wederspannig- heid. Diefstal. De politie stelt een on derzoek in naar aanleiding van diefstal van een portemonnaie, die ten nadeele van een juffrouw uit Gapinge uit een naaischool was verdwenen. De politie heeft verdenking op een meisje uit Mid delburg en zet het onderzoek voort. Processenverbaal. De politie be keurde P. A. M. uit Souburg wegens het snijden van gras op den Kanaaldijk; M. V. wegens het niet bij zich hebben van een persoonsbewijs en P.. M. G. we gens het niet gebruik maken van een verplicht rijwielpad. Vlissingen. De Centrale keuken is voorloopig gesloten. Met de gemeente Middelburg is een regeling getroffen voor de voed- Sellevering. De brandweerkazerne wordt on dergebracht in de garage van Mij. „Zee land", 'feenau Hasselaarstraat. Met ingang van vandaag is de dis- tributiedienst gevestigd in het St. Vin- centiusgebouw aan de Brouwenaarstr. Het bureau Sociale Zaken wordt ver plaatst naar Koudekerkscheweg (West) nr 8. Goes. In de op 2 Juni j.l. gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den „De Perponcherpolder" is de rekening over het dienstjaar 1941'42 vastgesteld in ontvang op f 4200.71 en in uitgaaf op f 1996.76, alzoo. met een goed slot van f2203.95. De begrooting voor het dienstjaar 1942'43 is in ontvang en in uitgaaf vastgesteld op f3828.09 met een post onvoorziene uitgaven ad f2101.19, ter wijl het dijkgeschot voor het loopende dienstjaar evenals over het dienstjaar 1941'42 vastgesteld is op f 9 -per h.a. Zuid-Beveland. Kloetinge. Tot wijkverpleegster voor de wijkverpleging in de wijk Kloetinge, 's Gravenpolder, 's H. Abtskerke is be noemd Zr P. v. d. L i n d ete Arnhem, thans tijdelijk alhier. Tot kweekelinge met akte is aan de O. L. school toegelaten mej.. Koning te Goes. Sport. Gisteravond speelden, te Kloetinge de bakkers tegen de Ford-ga rage. De bakkers zetten aanvankelijk goed op en wisten een 41 voorsprong te verkrijgen. Na de rust kwamen de Ford-mannen er goed in en zij slaagden er in een 41 achterstand om te zetten in een 54 voorsprong. Zoo kwam het einde met 54 voor de Ford garage. Walcheren, Aagtekerke. Gevonden voorwerpen: zilvefen armbandje en een kindermuts. Te bevragen gem.-veldwachter. (Belan geloos bericht.) De strijd tegen den clandesttenen handel. De distributie van rookwaren Leeft aan den clandestienen handel in dit arti kel geen einde gemaakt. Wel zijn de prij zen, vermeld in het heden verstrekte verzamelrapport der Haarlemsche poli tie lager dan in het vorige. Geverbali seerd werden drie verkoopers van pakjes sigaretten voor f 1 per stuk, banderolle- prjjs f 0,37^. Voorts iemand, die 1000 pakjes shag had gekocht voor f 2,60 per. stuk en een ander, die een partij van minstens 500 pakjes shag aan het ver- koopen was voor f 1,90 per pakje, alles natuurlijk zonder bon. In totaal werdén 1204 pakjes shag, 41 pakjes sigaretten en 24 sigaren in beslag genomen. Andere geverbaliseerden waren: drie verkoopers van vet voor f 12,50 per kg, drie perso nen betrokken bij een handeltje in an- thraclet voor f 12 per mud en die lieden, die him levensmiddelenkaart voor f 22,50 per stuk verkocht hadden. Marie gaat er niet verder op in. Ei genlijk kan zij niet aan Kees denken. Voorloopig is er voor haar slechts één persoon op de wereld. Dat is de matroos van de „Pollux", die mooie, witte boot, die daar vlak tegenover haar huisje ligt, vóór de plaats, waar de motor van vader altijd meert. „We moeten het toch verder niemand vertellen, moeder. Ook niet aan Jane", zegt zij. „Dat is toch niet aardig tegen over vader". „Neen. Aan niemand. Ik beloof het je. Ook niet aan Jan, als die Donderdag avond komt." Zoo is het dan. Den anderen morgen ziet Marie, uitkijkend naar de „Pollux", die vermoedelijk deze week niet meer uitvaart, kans, Alex te pakken te krijgen, zonder dat het voor anderen opvalt. „Kom je vanavond? Ik heb het moe der verteld. Het is ,goed, zooals we wel dachten. Anders weet niemand het nog". „Mis, meisje. Vanavond, uiterlijk mor genochtend, weet mijn moeder het ook. Die heeft toch zeker rechten niet?" plaagt Alex. „Heb je geschreven?" „Gisteravond nog. Maar ik moet aan mijn werk, hoor. Denk om de praatjes in dit kletsgat". „Ho, ho, een beetje eerbied voor mijn geboorteplaats, hoor", lacht Marie ijlings verdwijnend. De Goudasche politie heeft de hand gelegd op 4400 sigaren, 19.000 sigaret ten en 26 pakjes shag, die een restant bleken te zjjn van een clandestien ver handelde partjj van 7400 sigaren, 20.000 sigaretten en 50 pakjes shag van 50 gr., welke tegen zeer hoogs prijzen werden verkocht. Bij dezen handel zijn 12 per sonen betrokken uit Gouda, Rotterdam, Waddinxveen, Schiedam, Scheveningen en Rijswijk.- Tegen allen is proces-ver baal opgemaakt. Vergiftiging. Ten gevolge van het eten van z.g. vischworst van inferieure kwaliteit, is de 22-j. dienstbo de S. J. F. te Arnhem overleden. Haar verloofde, die eveneens van deze visch worst had gegeten, is met ernstige ver giftigingsverschijnselen in het gemeen teziekenhuis opgenomen. Ook bij andere personen, die van dergelijke vischworst hadden gegeten, zijn vergiftigingsver schijnselen opgetreden. Verd r'o n k e n. De 14-jarige H. v. d. B., uit 's-Gravenzande, die zich per fiets naar zijn werk begaf, is waar schijnlijk bij het passeeren van een sloot door een toeval getroffen. Men vond den knaap na eenigen tijd, toen hij verdron ken bleek te zijn. Brand te Breda. In het kan toor van dé verf- en lakfabriek van de firma W. te Breda is gistermiddag tqgen half vijf brand ontstaan. Bij het spelen door kinderen met vuur vatte een pot met verf, staande in een aan het kantoor grenzende ruimte, vlam. Aanvankelijk liet het brandje zich niet erg aanzien, doch spoedig bleek, dat de vlammen gre- tig voedsel vonden in de daar opgeslagen voorraden. Het vuur breidde zich steeds verder uit en tenslotte sloegen de vlam men over naar het achter het kantoor gelegen pakhuis, waarin zich allerlei licht brandbaar materiaal bevpnd. De brandweer was inmiddels gearriveerd en tastte het vuur met een groot aantal stralen aan, doch zij kon niet verhinde ren, dat het pakhuis nagenoeg geheel uitbrandde. Toch wist zij het vuur tot dezen brandhaard te beperken, zoodat de fabriek zelve gespaard kon worden. De schade wordt op ongeveer f90.000 geschat. (A. N. P.). Drieling geboren. Zater dag j.l. lieeft mevrouw M. Wunderink- Demming te Arnhem het leven geschon ken aan een drieling, bestaande uit twee jongens en een meisje. Moeder en kin deren maken het goed. „Au Printemps" t'eBrus- sel afgebrand. Zaterdagavond is het vijf verdiepingen hooge magazijn „Au Printemps" door brand vernield. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat de brandweer zich moest beperken tot' de bescherming der aangrenzende hui zen. De schade is aanzienlijk. Aan goe deren is voor 11, millioen franc verloren gegaan. Bij de bestrijding van het vuur heeft de brandweer der Duitsche weer macht zich bijzonder onderscheiden. (D. N. B.). Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 2 Juni 1942. De volgende personen werden gedag vaard: J. Stevense, 52 j., koopman te Schore, wegens het; opzettelijk koopen van eenige luiken en merkels, zonder zich tevoren behoorlijk te hebben vergewischt omtrent de herkomst van die voorwerpen. (He ling.) Eisch 3 w. gev. straf, uitspraak f50 b. of 25 d. h. W. M. Mulders, huisvrouw van J. M. Komejan, 20 j., te Kruiningen, wegens diefstal van eenige distributiekaarten en een rijwiel. Eisch 6 w. gev. straf, uitspr. 4 mnd. gev. straf. J. M. Komejan, 24 j., transportarbeider te Kruiningen, wegens 't aannemen van een rijwiel, althans eenige rijwielbanden, welke door diefstal waren verkregen. (Heling.) Eisch en uitspraak 3 mnd. gev. straf. A. J. Klaaijsen, 48 j,, slager te Aarden burg, wegens het feit dat hij opzettelijk toen de in uniform gekleede marechaus- lijken nu, neem ze het eens kwalijk! kun nen wachten tot Zaterdagavond? Kom, kom. Laat de „Eben-Haëzer" dien Vrij dag ivroeg de haven intuffen! Er is nu nog even gelegenheid vóór het duister valt, om wat te lossen. Maar al vrij spoe dig is dit niet meer mogelijk en dan zit Freek Olieheerd bij de kachel. Het is bij schippers precies, als bij boeren: in hun Werk op het water of op het land heb ben zij geen kou, maar thuis zittend zijn ze niet van „zwarties" af te .slaan. En daar rustig gezeten, genietend van zijn onafscheidelijk pijpje, verneemt de ouwe Olieheerd het groote nieuws van zijn vrouw, terwijl Marie er bij zit. „Ik heb mijn toestemming al gegeven", zegt moeder. „Vanzelf, vrouw. Ik ben er blij mee". Dat is al wat Freek Olieheerd opmerkt. Maar dat is «voldoende. Het is ook op recht gemeend. - „Hij komt morgenavond, vader". „Dat is bestig. Maar als ik hem nou morgen zie, wat moet ik dan doen? Ge- lukwenschen? Of doen, alsof ik van niet» weet?' lacht de ouwe. Ja, dat is een probleem. Natuurlijk ziet vader morgen Alex op de „Pollux". „Ga maar eens even kijken, of-ie nog aan boord is, meisje. Ik zie nog licht in de kajuit. En dan moet-ie vanavond komen". (Wordt vervolgd.) see G. F. C. Vennix, hem verdenkend van een strafbaar feit, een rijwiel, dat hij bij zich had, wilde in beslag nemen, dit rijwiel heeft vastgegrepen en dat rijwiel heeft gerukt en getrokken. Eisch en uit spraak f20 b. of 10 d. h. J. C. Verwijs, 19 j., groentenhandelaar te Sint Philipsland .wegens diefstal van een aantal houten palen. Eisch en uit spraak f 15 b. of 10 d. h. A. B. de Koeijer, 34 j., landarbeider te 's-H. Arendskerke, wegens beleediging van J. Koole. Eisch en uitspraak f10 b. of 5 d. h. J. J. Mol, 28 j., commissionnair te Drie wegen, Wegens mishandeling van' S. K. Saaman. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. J. F. de Kort, 43j., pontonknecht te Souburg, wegens het feit dat hij een ach terwiel en-een rijwiel-binnen- en buiten band s wederrechtelijk zich heeft toege- eigend. (Verduistering.) Eisch en uit spraak f 30 b. of 15 d. h. A. R. Butz, 18 j., draaier te Vlissingen, wegens le. diefstal van een damesrijwiel, 2e. wegens diefstal van een damesrijwiel althans eenige rijwielbanden en rijwiel lantaarn. Eisch 6 mnd. gev. straf, uitspr. 4 mnd. gev. straf. A. J. D'Jong, 23 j., werkman te Vlis- .singen, wegens het wegmaken van twee wielen van een rijwiel, door die wielen in het water te werpen. Eisch en uit spraak f25 b. of 10 d. h. M, M. de Vries, 18 j., dienstbode te Veere, wegens diefstal van een paar schoenen, een sjaaltje, 2 japonnen, een onderjurk, en een blouse. Eisch 1 mnd. gev. straf, uitspraak f25 b. of 10 d. h. M. Marijs, echtgenoote van P. H. Paar- dekooper, 35' j., te Middelburg, wegens beleediging van een agent van politie al daar. Eisch en uitspraak f 15 b. of 10 d. h. J. J. van Vlier, 22 j., commissionnair te Middelburg, wegens het feit, dat hij met het oogmerk tot wederrechtelijke bevoor deeling I. Labruyere heeft bewogen tot de afgifte van een feit, althans van een schriftelijk stuk, waarin L. had geschre ven, dat een geit, aan hem verdachte kon worden afgegeven. (Oplichting.) Eisch en uitspraak f25 b. of 10 d. h. P. de Kam, 33 j., landbouwer te Mid delburg, wegens het feit dat hij- in tien winkel van S. Schout aldaar, na door genoemden rechthebbende te zijn gelast om dien winkel te verlaten, zich niet op de herhaalde vordering van voornoemde rechthebbende aanstonds heeft verwij derd. (Huisvredebreuk.) Eisch en uit spraak f 15 b. of 10 d. h. L. v. d. Ketterij, 49 j., visscher te Ar- nemuiden, wegens diefstal van een rij wiel. Eisch 4 mnd. gev. straf, uitspraak 3 mnd. gev. straf. P. Meijer, los werkman, 36 j., te Mid delburg, wegens diefstal van een dames- tasch met inhoud. Eisch f15 b. of 10 d. h., uitspraak: vrijspraak. Kantongerecht te Middelburg. De Kantonrechter te Middêlburg heeft veroordeeld wegens: Verkeersovertredingen: W. A. te Mid delburg f 1 b. of 1 d. h.; A. B. te Kapelle f4 b. of 2 d. h.; K. P. te Middelburg f3 b. of 2 d. h.; L. H. te Vlissingen, F. D. G. B. te Vlissingen en Ch. F. te Ritthem, .allen f 4 b. of 2 d. h.; W. v. L. te Ove zande f 1 b. of 1 d. h.; P. G. te Ovezande f3 b. of 2 d. h.; M. J. K. te Kampen f10 b. of 4 d. h. Overtreding Verordening R. C. verduis teren: H. L. te Middelburg, ,W. v. O. te Kapelle, W. d. J. te Ovezande, allen f3 en f2 b. of 2 en 1 d. h.; L. W. te Seroos- kerke 2 x f2 b. of 2 x 1 w. t. Overtreding Verordening R. C. Indenti- ficatieplicht (het niet bij zich dragen van een persoonsbewijs): F. D. G. B., T. B. en W. O.' J. N., allen te Vlissingen en P. G. te Ovezande, allen f3 b. of 2 d. h. Overtreding Verordening R. C. Ver- keersbeperking: C. S. te Woensdrecht f5 b. of 3 d. h.; A. O. te#Yerseke f3 b. of 1 d. h. Overtreding A. P. V. Middelburg: J. A. H„ E. J. H., J. W. v. d. V. en M. J. M., allen te Middelburg, allen f 2.50 b. of 1 d. h. Overtreding A. P. V. Koudekerke: P. F. te Koudekerke f 6 b. of 3 d .h. Overtreding Tramwegreglement: A. J. N. te Middelburg f 7.50 b, of 4 d. h. Overtreding Leerplichtwet: R. D. te Middelburg f 5 b. of 3 d. h. Overtreding Arbeidswet: C. v-, S. te Goes f 12.50 b. of 6 d. h. Overtreding Jachtwet: A. D., L. H. G., W. C. K., allen te Kattendijke f 15 b. of 6 d. h.; J. v. S. te Goes f20 b. of 6 d. h.; C. G. en J. d. N. te Arnemuiden, ieder f 15 b. of 6 d. h. Overtreding Spoorwegwet: J. P. S. en M. W. te Goes 2 x f2 b. of 2 x 2 d. h. Straatschenderij: F. d. T. en G. M. te Arnemuiden f7.50 b. of 1 w. t.; C. A. G. F. te Hansweert f 6 b. of 1 w. t. Zonder daartoe gerechtigd te zijn loo- pen op eenigen grond die bezaaid, bepoot of beplant is: A. M., Ch. K. en J. M., allen te Kruiningen ieder f3 b, -of 2 d. h.; G S. te Kapelle f3 b. of 2 d. h. Veüingsvereeoiging „Zuid-Beveland". Gistermiddag hield de Veilingsvereeni- ging „Zuid-Beveland" in de Prins van Oranje te Goes haar algemeene vergade ring. De vice-voorzitter, de heer J. Q. C. Lenshoek van Kloetinge opende de ver-, gadering en deelde in zijn openingswoord mede, dat de heer A. van der Have we gens een hem overkomen ongeval niet aanwezig kop zijn. Hij heette in 't bijzon der welkom den Rijkstuinbouwconsulent, Ir G. de Bakker. Spr. herinnerde §r aan; dat de secretaris, de heer A. v. d. Poest Clement onlangs zijn zilveren jubileum als zoodanig heeft gevierd. Als blijk van waardeering heeft het bestuur hem een boekwerk aangeboden. - De voorzitter sprak den wensch uit, dat de veiling nog vele jaren van zijn arbeid mag profitee- ren. Het afgeloopen jaar, aldus spr., is een zeer gunstig geweest en de omzet is geweldig gestegen. Er is goede oogst ge weest en er werden behoorlijke prijzen gemaakt. Tenslotte bracht de voorzitter den ad ministrateur, den heer Cornelisse, dank voor zijn nauwgezetten arbeid, alsmede het overige personeel. De secretaris dankte voor de waardee- rende woorden tot hem gericht. Vervol gens bracht hij het jaarverslag uit, het geen wij gisteren reeds hebben gepubli ceerd. De heer Van der Plasse rapporteerde namens de commissie tot het nazien der rekening 19411942, waarin werd aange drongen op het tóezien op en aanschaf fing van materiaal. De balans en verantwoording der inge houden veilingspercentages- over het dienstjaar 19411942 werden onveran derd vastgesteld, evenals de te betalen provisie (aanvoer veiling: leden 5 pet., gasten 7 pet., monsterveiling: leden 3 pet. en gasten 5 pet.) en de contributie. De aftredende bestuursleden de heeren A. J. v. d. Linde, J. J. Lindenbergh Ezn., H. B. Pilaar en A. v. d. Poest Clement werden herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur wederom 3 jaar 1/5 pet. van den omzet beschikbaar zal stellen voor tuin bouwkundig onderzoek en dat het be stuur van Zeelands Proeftuin het plan heeft tot het stichten -van een laborato rium vóör deze onderzoekingen. Bij de rondvraag informeerde de heer De Jonge (Lewedorp) naar den export van komkommers. De heer Cornelisse zeide, dat deze weer geregeld zal worden in samenwerking met de veiling te Mid delburg. De heer Vette (Ovezande) riep de medewerking voor het vervoer van zachte peen in en de heer Westen (Hein- kenszand) vroeg inlichtingen over den aanvoer van knolselderijloof. De Rijkstuinbouwconsulent, Ir G. de Bakker, heeft daarna de vergadering toe gesproken.. Spr. zeide de kennismaking met de veilingsvereeniging op hoogen prijs te stellen. De medewerking van de veiling aan het tuinbouwkundig'onder zoek is van groot belang 'en door deze samenwerking kunnen de problemen op gelost worden. Spr. is dankbaar voor het uitnemende werk van den voorlichtings dienst der veiling, welke van groot be lang is gebleken te zijn. Hij hoopte, dat In verband met de opening van de Nederlandsche Kultuurkamer werden Zaterdag eenige gildeleiders dezer Kamer aan den Rijkscommissaris voor gesteld. Prof. Dr T. Goedewaagen stelt Prof. J. de Vries, vice-president van de Nederlandsche Kultuurkamer en leider van het letterengilde, voor. Stap-Mol-Pax Holland m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2