Sïs™1 ZTO"en een aan- Christelijk Dagblad voor Zeeland DAGKALENDER WOENSDAG 3 JUNI 1942 56e JAARGANG - No, 203 Bureaux- Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg; Firma ^Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 2830 - Telef. 3128 Directeur-Hoofdredacteur: A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.£1 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen 24 cent per mi^meter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 eervt extra. Bij contract belangrijke korting De huisvesting van ons volk* Ipswich gebombardeerd - Vllegtulgverlleren der geallieerden - De strijd In Libye. Binnenland 1 t De volkshuisvesting is voor een volk van groote beteekenis. Tal van vraag stukken hangen hiermede samen, zooals de volksgezondheid, het moreele peil en de algemeen sociale toestand. Zonder ons aan zelfverheffing schul dig te maken mag gezegd worden, dat er op woninggebied in ons land de laat ste tientallen jaren zeer veel verbeterd is en dat Nederland hier ten voorbeeld aan anderelanden gesteld kan worden. Meermalen hebben buitenlandsche des kundigen, die hier een studiereis maak ten, hun bewondering uitgesproken, over wat zij hier op woninggebied zagen. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat er hier niets meer te verbeteren zou zijn. Er zijn in verschillende gemeenten nog „wo ningen" bewoond, die men beter als krot ten kan typeeren. Ook in Zeeland zijn er gemeenten aan te wijzen, waar de b'ouw vanbehoorlijke arbeiderswoningen, zoo spoedig als de tijdsomstandigheden dit mogelijk maken, ter hand genomen dient te worden. Ja, men kan zelfs zeggen, dat behoudens enkele uitzonderingen in de groote plaatsen de laatste jaren meer aan arbeiderswoningbouw is gedaan dan op het platteland. Maar toch mag over het algemeen ver klaard worden, dat op woninggebied zeer groote voortgang valt te boeken. In de vorige eeuw de heer D. Bie- rens de Haan wees er de vorige maand nog op in „Nederlandsch Fabrikaat" lieten de woningtoestanden hier te lan de veel te wenschen over. De opkomst van industrie en grootbedrijf ging ge paard met een snellen groei van ste den. In het jaar 1830 bedroeg het aan tal inwoners van Amsterdam 202.000, van Rotterdam 72.000 en van Haarlem 21.000. In 1896 waren deze cijfers respectievelijk 494.000, 286.000 en 60.000 geworden. Aan de behoefte van woningen, die hierdoor ontstond, heeft het bouwbedrijf niet ten volle kunnen voldoen. Er waren overbevolkte volkswijken in onze steden ontstaan, die hoofdzakelijk bestonden uit krotten, kelderwoningen, hofjes en alcoofwoningen. De overheid oefende geen toezicht uit öp den aanleg hiervan. 'Er had zich een netwerk van nauwe, donkere stegen en* sloppen ge vormd. Vele huiseigenaars deden bijkans niets ter verbetering der panden, die bouwvallig en haveloos waren geworden. In deze armzalige omgeving hokte een groote menschenmenigte ^tezamen, hier vond men groote gezinnen, die zich met een of twee kamertjes behielpen, die leefden in kelders, achterkamertjes en op zolders, in tochtige, vochtige vertrek ken, afgesloten van de onmisbare bron nen van gezondheid: lucht en licht. Geen wonder, dat de plaag van een zwakke ge zondheid, van slepende kwalen en infec tieziekten de bewoners teisterde.. Hier kon het gezinsleven zich niet ontplooien. Het gevolg was dan ook: uithuizigheid, drankzucht en criminaliteit. Op het platteland en in de dorpen was de volkshuisvesting niet veel beter dan" in de groote steden. Een enquête van het jaar 1902 bracht aan het licht, dat 63 van alle woningen in de provincies Friesland en Drente één-kamer-woningen waren. In Breda waren in 1903 van de 1000 woningen met lagere huurwaarde 58 aan sloppen gelegen. Langzamerhand gingen de oogen open voor deze feiten. Zoo ontstonden in de tweede helft der negentiende eeuw de bouwvereenigingen, wier taak het was nieuwe huizen voor minvermogenden op te richten. Deze bouwvereenigingen, veelal ge steund door kapitaal en leiding van-be langstellenden, hebben goed werk ge daan. Zij hebben hier en daar in de ste den een achterbuurt aangekocht, afge broken en vervangen door een complex behoor ijk gebouwde huizen, gelegen langs breede straten of wegen. Maar deze vereenigingen werkten on bescheiden schaal en waren niet in staat een verbetering van eenige beteekenis te T houden de vijandelijke verbindingswe gen en vernielde in luchtgevechten 10 Britsche vliegtuigen. Twee vliegtuigen, die door het geschut van de landstrijd krachten waren getroffen, sloegen op den grond te pletter. De operaties tegen de lucht- en vloot- steunpunten van Malta werden voortge zet. De installaties van Halfar werden getroffen. Duitsche jagers schoten een Spitfire neer. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee heeft een van onze vlieg tuigen een koopvaardijschip van middel- groote tonnage getorpedeerd. Enkele bommen, die in den afgeloo- pen nacht op Augusta werden geworpen, maakten geen slachtoffers. In de nabij heid van Licata werd èen Engelsch vliegtuig gedwongen te landen. Dé1 be manning werd gevangengenomen. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel der Duitsche weer macht deelt mede: In het Oosten slechts plaatselijke gevechtshandelingen. By aanvallen van duikbommenwerpers op de havenwerken van Jokonga en Moermansk kreeg een koopvaarder van middelbare grootte zulke zware tref fers dat men rekening kan houden met de vernieling van het schip. In den slag om Charkov vond, naar inmiddels is geconstateerd, ook de commandant van het zesde Sowjet-leger, generaal-majoor Gorodajanski, den dood. In No.or d- Af rik a werd bij een aanval van. Duitsche en Italiaansche troepen een stelling van een Britsche -groep strijdkrachten, welke tot een soort vesting was gemaakt, ingesloten en ver nietigd; 3000 gevangenen, waaronder een brigade-generaal, vielen in onze han den. Op 31 Mei en 1 Juni werden 101 vechtwagens, 124 stukken geschut, tal- ryke motorvoertuigen en groote hoeveel heden ander oorlogsmaterieel vernield of buitgemaakt. Bij een verkenningsvlucht boven de vijandelijke linies werd het vliegtuig van den generaal der'pantsertroepen Crüwel neergehaald; hij geraakte in Engelsche gevangenschap. In den strijd tegen Groot-Brittannië deed de luchtmacht in den afgeloopen nacht zonder eigen verliezen een krach- tigen aanval op de ravitailleeringshaven Ipswich aan de Zuid-Oostkust van Engeland. Andere gevechtsvliegtuigen wierpen wederom bommen van zwaar kaliber in de stadswijken van Canter bury. Bij aanvallen van gemengde strijd krachten der Engelsche luchtmacht op de kust der westelijke bezette gebieden werden gisteren 18, bij verkennings vluchten van afzonderlijke gewapende vliegtuigen in het gebied van Keulen één Engelsch vliegtuig neergehaald. Britsche bommenwerpers deden in den nacht van 1 op 2 Juni aanvallen op ver scheidene plaatsen in West-Puitschland, en in het bijzonder de woonwijken te Duisburg en Oberhausen. Bij den afweer van deze, slechts te gen de burgerbevolking gerichte terrori- seeringsaanvallen, werden door nachtja gers en luchtdoelartillerie 37 toestellen neergeschoten en door artillerie der ma rine drie. Daarmede heeft de Britsche luchtmacht bij haar vluchten naar de be zette gébieden en naar het gebied van het Duitsche Rijk gisteren en in ddh af geloopen nacht 59 vliegtuigen verloren. De adjudant-onderofficier Strüning behaalde in den afgeloopen nacht zijn vijftiende en zestiende nachtelijke over winning met een jachtvliegtuig. Italiaansch weermachtsbericht. Het 732e weermachtsbericht meldt: Het harnekkige verzet van de vijan delijke formaties, «die in de Marmariea in het gebied van Got el Waleb zijn om singeld, werd gisteren door de vereenig- de actie van de Italiaansche en Duitsche troepen gebroken. Wij hebben meer dan 2000 gevangenen gemaakt en 70 pantser wagens, 50 kanonnen en een honderdtal motorvoertuigen buitgemaakt. Een krachtige vijandelijke uitval, die door pantserwagens werd gesteund, werd af geslagen. Voorts werd een groote gemo toriseerde colonne, die onife verbindin gen trachtte aan te vallen, door vlieg tuigen van de As hevig en herhaaldelijk aangevallen en gedwongen, zich, na zware verliezen te hebben geleden, te rug te trekken. De luchtmacht bestookt zonder op- Bolsjewistisch pantserwapen geheel stukgeslagen. (D.N.B.) De in den omsingelingsslag bij Charkov in Duitsche gevangenschap geraakte bolsjewistische luitenant An- dreaij Sanonekov van de 37ste pantser brigade heeft verklaard, dat het bolsje wistische pantserwapen, dat de rugge- graat vormde van het leger van Ti- mosjenko, in den slag by Charkov is stukgeslagen. Vlektiyphus in het Sowjet-leger. (D.N.B.) Duizenden Sowjetsoldafen stierven aan vlektyphus. In enkele da gen tyd stierven de Sowjetsoldaten, zoo verklaarde de Sowjetdokter Dimitrijev van de 337ste Sowjet-divisie infanterie, die bij den omsingelingsslag van Char kov in Duitsche krijgsgevangenschap ge raakte. Groote vliegtuigverliezen. Het D.N.B. verneemt van militaire zijde: In de afgeloopen week van 24 tot 30 Mei 1942 hebben de Britten 168 en-de bolsjewisten 369 vliegtuigen verloren, als gevolg van de actie der Duitsch-Italiaan- sche luchtmacht. Dee vijand heeft dus in totaal 537 vliegtuigen in een week tijd verloren. (D.N.B.) Naar het opperbevel der weermacht mededeelt, heeft de Britsche luchtmacht bij de heden ondernomen aanvalspogingen in het Kanaal weer ge voelige nederlagen geleden, n.l. 16 vlieg tuigen. De strijd in Libye. (D.N.B.) Volgens offieieele Duit- .sche berichten zijn de laatste d^ie dagen tijdens den grooten pantserslag ten Zui den van Tobroek 451 Britsche vechtwa gens vernield en talrijke andere buiten gevecht gesteld. Bij de zware gevechten léden natuurlijk ook de Duitsche pant sertroepen verliezen, doch deze bedra gen, naar bevoegde kringen te Berlijn meedeelen, nog geen tien procent van de getallen, die van Engelsche zijde als Duitsche verliezen zijn gemeld. Japanners, bezetten het k eiland Toegali. (D.N.B.) Naar Domei van boord van een Japansch oorlogsschip meldt, heeft, naar thans bekend wordt, een Ja- pansche marine-afdeeling in de afgeloo pen maand een succesvollê landing op het eiland Toelagi aan de Zuidoostelijke punt van de Salomon-eilanden uitge voerd. Den daaropyolgenden dag heeft de landingsafdeeling, zonder op verzet te stuiten, het \geheele eiland bezet, dat tot dusver door de Australische strijd krachten als vooruitgeschoven steun punt was gebruikt. De bezetting van het eiland Toelagi beteekent de totale verovering van de Salomon-eilanden door de Japanners. brengen. (Slot volgt.) EnDEMln1E LUCHTAANVALLEN OP NEDERLANDSCH GEBIED. Taltijke dooden en gewonden. in den nacht van Maan- P ,nsdag hebben Engelsche vlie- fanolfff dene Plaatsen in Nederland vonmJ ri' 0ok ditmaal waren het Dr,<rTT J^ woonwyken, die door de Engelsche vliegers systematisch met tal- hpqte k/and" en brisantbommen werden nffu? aantal huizen werd veh- dadL°VWair keschadigd. Bij deze mis- me^fpfc g aanvallen kwamen 36 den t2w-°m 1 leVen' Bov«ndien wer- Rantsoeneering vfn tankgas. De directeur van het rijkskolenbufeau' maakt bekend, dat gebruikers van tank- gas zich, in verband met dé op 15 Juni jl942 ingaande rantsoeneering van tank- "gas, vóór 6 Juni a.s. dienen te wenden tot de rijksverkeersinspectie. Deze ver strekt op aanvraag een toewijzing voor een periode van twee maanden of een onderdeel daarvan. De getankte hoeveel heden moeten door de beheerders van de tankgasstations of het door hey aan gewezen personeel op deze toewijzing worden afgeboekt. In- en uitvoer van postzegels zonder vergunning verboden. In de Staatscourant is opgenomen een bekendmaking van het 'deviezen-in stituut, waarbij met ingang van 2 Juni wordt bepaald, dat de invoer uit het buitenland en de uitvoer naar h.et bui tenland van gangbare, gestempelde of ongestempelde postzegels waaronder begrepen frankeer-, port- en dienstze- gels slechts met vergunning geoor loofd zijn, voor zoover de zegels niet dienen ter frankeering van een poststuk overeenkomstig het geldend tarief. Deze vergunningen worden in het al gemeen slechts verleend voor den in-- j voer en den uitvoer wan ongestempelde zegels in geheele vellen of in gedeelten van vellen en slechts aan ingezetenen, ■die reeds tevoren geregeld en in! om vangrijke mate zoodanigen^in- en uit voer hebben bedreven. Voorts is bepaald, dat het aan inge zetenen zonder vergunning geoorloofd is internationaleantwoordcoupons te gen betaling in binnenlandsche geld soort te verkrijgen, zoomede deze, voor zoover zij strekken tot vergoeding van frankeerkosten aan den geadresseerde, per post naar het buitenland uit te voe ren. De invoer uit het buitenland van in ternationale antwoordcoupons is, tenzij zij strekken tot vergoeding van fran keerkosten aan den geadresseerde en de invoer per post geschiedt, slechts met vergunning geoorloofd. Distributie voste brandstoffen. De secretaris-generaal van Handel, Nij verheid en Scheepvaart maakt het vol gende bekend inzake de distributie van vaste brandstoffen. Onder de verbruikers, die het vorige Jaar gerangschikt waren in de groepen B, C en D en d"e verbruikers, die een bij slag ontvangen hebben voor z.g. „ruimte voor bijzondere doeleinden" op de formu lieren MD 112 en ,MD 120, zal dit jaar, ter bepaling van de toe te wijzen hoe veelheid een nieuwe enquête worden, ge houden. Hiertoe zal gebruik worden ge maakt van formulieren Br.c. 250 en Br.c. 251. Evenals vorige jaren worden ookx nu de verbruikers behoorende tot de groe pen B, C en D op grond van de op formulier Br.c. 250 toegewezen hoeveel heden gesplitst in groote en kleine ver bruikers. De groote verbruikers ontvan gen een lndentiteitskaart, waarop de plaatselijke distributiediensten hun tel kenmale na bekendmaking, tegen afkrui- sing van de overeenkomstige vakjes, de toewijzing zullen verstrekken. De kleine verbruikers en de verbruikers, wier aan vrage behandeld is op formulier Br.c. 251, ontvangen onmiddellijk hun geheel jaar kwantum in periodebonstrooken even tueel aangevuld met rantsoenbonnen. Voor pensionhouders en kamerverhuur ders zal te zijner tijd een aparte regeling worden gepubliceerd. Spijsoliedistributie. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de hoeveelheid spijs olie, welke dient te worden afgeleverd bij inlevering van met „een rantsoen spijs olie" gemerkte bonnen met ingang van 1 Juni 1942 wederom 200 gram bedraagt. Reichskarte fiir Urlauher. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend met betrek- WOENSDAG 3 JUNI 1942. Hy zal zegenen, die den Heere vreezen, de kleinen en de grooten. Fs. 115:13. Zon op onder 5.25 21.51 Maan op onder 0.49 10.18 5 Juni: Laatste kwartier. 13 Juni: Nieuwq maan. king tot het gebruik van de „Reichskarte für Urlauber". Het blijkt voor te komen, dat hande laren weigeren op de bonnen van ge noemde kaart de daarop vermelde goe deren af te leveren. In verband hiermede wordt er met nadruk de aandacht op ge vestigd, dat de met „U" gemerkte bon nen van de Urlaubskarte, onverschillig of dezen van een rooden, dan wel van eeü blauwen opdruk voorzien zijn, zoo wel in winkels als in café's, restaurants enz. geldig zijn, en dat aflevering van de daarop vermelde hoeveelheid en soort van goederen dus niet mag worden ge weigerd. Distributie van klompen en houten zolen. In de Staatscourant van gisteren is een beschikking opgenomen waarby hout, bestemd voor de fabricage van klompen en houten zolen, alsmede deze producten zelve, onder de Lederbeschik king 1939 nr. 1 zyn gebracht, zoodat voor deze artikelen thans een distribu tieregeling in het leven is geroepen. In aansluiting daarop wordt in ge noemde Staatscourant tevens den ver vaardigers van klompen en houten zolen, alsmede den grossiers in deze goederen de verplichting opgelegd zich te doen inschrijven bij het Rijksbureau voor hui den en leder. Schoolartsendiénsten. By besluit van de Secretarissen-Generaal van de Departementen van Sociale Zaken en van Binnenlandsche Zaken, is bepaald, dat eerstgenoemde Secretaris-generaal het Rijk ten behoeve van schoolartsen- yiiensten in districten verdeelt, waarvan elk district bestaat uit een of meer ge meenten. Het Rijk vergoed 1/3 van de kosten der op te richten schoolartsen diensten of van belangrijke verbeterin gen van reeds bestaande diensten- In dien in een district een schoolartsen- dienst niet of niét volledig bestaat, kan worden bepaald, dat binnen een door genoemde Secretarissen-Generaal te stellen termijn in dat district een school- artsendienst moet worden opgericht. Het toezicht op de schoolartsendiensten wordt uitgeoefend door de geneeskun dige inspecteurs van de volksgezond heid. Ir A. A. Mussert in Brabant. Den tweeden dag bezocht Ir Mussert het gewestelijk kwartier der N.S.B. te Tilburg, het stadhuis te Eindhoven (waar hij door den burgemeester dr Pul les ontvangen werd), terwijl hij tevens in deze stad en omgeving eenige fabrie ken bezichtigde (linnenfabriek de Vries te Nunen, garepfabriek van J. A. Carp te Helmond, en wollen stoffenfabriek van Gebr._Plessers te Geldrop). De dag werd besloten met een maaltijd, een bezoek aan het kringhuis der N.S.B. en een le denvergadering der N.S.B. De derde dag werden bezochtDin- teloord, waar burgemeester Van Campen Ir Mussert ontving, Steenbergen, waar het groepshuis der N.S.B. werd bezocht, Bergen op Zoom (bezoek aan het kring huis der N.S.B.), Wouw (ontvangst door den burgemeester-N.S.B. groepsleider), Roosendaal (eveneens ontvangst door den burgemeester, verder bezoek aan de sigarenfabriek van Enthoven en de tri- cotagefabriek de Groot en ledenvergade ring der N.S.B.), en Breda (eveneens le denvergadering der -N-S.B.), van waar de terugtocht naar Tilburg plaats had. Speciale vergunningen zomermantels. De termijn voor het aanvragen van speciale vergunningen voor dames- en meisjeszomermantels is verlengd tot 1 Juli 1942. De aanvragen voor extra-voeding. Naar gebleken is, bestaat in ruimen kring de meening, dat het verlies van meer dan 20 pet. Van zyn „normale li chaamsgewicht" alleen reeds een vol doende motief is om in aanmerking te kunnen komen voor toekenning van ex tra rantsoenen levensmiddelen. Men be roept zich daarby meestal op tabellen met behulp waarvan dan wordt nage gaan, hoeveel men onder het bij zy'n leng te en leeftijd passende gewicht is geko men. Ten einde teleurstellingen te voorko men, vestigt men van bevoegde zyde na- drukkelyk de aandacht er op, dat ge- wichtsdaling slechts één der factoren is, welke bij de beoordeeling van aanvra gen om bijvoeding gelden. Op zichzelf geeft deze daling geenerlei aanspraak op extra rantsoenen. Aangezien vele aanvragen door de ge wichtsafname, welke als norm was ge steld, nog niet voldoende gemotiveerd bleken, zijn de bepalingen betreffende het verleenen van bijvoeding dezer da gen aanzienlijk verscherpt. Daarom moet men het den behande- lenden geneesheer niet lastig maken met beroep op een gewichtstabel, indien hij meent, geen aanvrage te mogen indie nen. Slechts in gevallen van ernstige on dervoeding mag bij dergelijke aanvra gen indienen, <joch deze moeten gemoti veerd worden door een uitvoerige met redenen omkleede beschry'ving van het ziektegeval. CA. N. P.) Distributie van schilderslinnent De Nederlandsche Kultuurkamer deelt het volgende mede: Onder intrekking van alle, omtrent toewijzingen van schilderslinnen plaats gehad hebbende publicaties, wordt be paald, dat van heden af alle beeldende kunstenaars, die in aanmerking wen schen te komen voor het artikel schil- derslinnej in het bezit moeten zijn van een advies der Nederlandsche Kultuur kamer, ten einde zich ter verkryging van een toewijzing te kunnen wenden tot het distributiekantoor der plaats hun ner inwoning. Ter verkryging Van ge noemd advies dient een aanvrage te worden gericht aan de Nederlandsche Kultuurkamer, 2e v. d. Boschstraat 44, 's Gravenhage, onder duidelijke vermel ding van naam, volledig adres, woon plaats, beroep en opgave van welke ver- eeniging of vereenigingen aanvrager eventueel lid is. Directeur-genersfol van Winterhulp ontslagen. Het Rijkscommissariaat deelt mede: De Rykscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grónd van par. 5 art. 5 van zijn verordening nr 186/40 betr. het oprichten van een stichting „Winterhulp Nederland" van 22 October 1940, den heer C. Piek eer vol ontslagen uit zijn ambt van lande lijk leider van de stichting „Winterhulp Nederland", onder dankzegging voor de bewezen diensten. De opbouw van dit socialistisch hulp werk was een taak waaraan de heer C. Piek zich gedurende anderhalf jaar met grooten yver en liefde heeft gegeven. Binnenkort zal hem een andere taak worden gegeven. De Rykscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft op grond van hetzelfde besluit tot nieuwen lan- delyken leider van „Winterhulp Neder land" foenofmd, den burgemeester van de gemeente Delft, F. W, van Vloten, die tegelijkertyd in zyn ambt van burge meester gehandhaafd blyft.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1