Christelijk - Dagblad voor Zeeland Binnenland DAGKALENDER MAANDAG 1 JUNI 1943 56e JAARGANG - No, 301 Bureaux Lange Vorststraat 70, Goes Postrekening 44455 Telefoon 2438 Bijkantoor Middelburg: Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 28—30 - Telef. 3128 Directeur- H oof d redacteu r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2,73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentiën 12 cent per millimeter Ingezonden mededeelingen.24 cent per millimeter. Kleine advertentiën ,65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 sent "extra. Bij contract belangrijke korting r Drie Bolsjewistische legers bij Charkof vernietigd - 22 schepen tot zinken gebracht - Strijd in Noord- Afrika duurt voort - Grimsby, Great Yarmouth, Parijs en Keuleh gebombardeerd. Inwijding» Nederlandsche Kultuurkamer. Redevoeringen van Prof. Goedewaagen en van den Rijkscommissaris. y van luchtmacht en vlootstrjjdkrachten, zjjn wederom vier groote koopvaardij schepen door bommen zwaar bescha digd. By deze aanvallen kwam het tot luchtgevechten, waarby zes vyandeiyke" jagers van de typen Tomahawk en Hur ricane werden neergeschoten. In Noord-Afrika duurt de stryd voort. Duitsche en Italiaansche jacht en gevechtsvliegtuigen schóten 25 Brit- sche vliegtuigen neer. Aan de Ka- n a a 1 k u s t heeft de Britsche lucht macht by aanvallen van jagers gisteren overdag twee vliegtuigen verloren. Voor de Nederlandsche kust werden by een aanval op een Duitsch convooi acht vijandeiyke vliegtuigen door be schermende strydkrachten der marine neergeschoten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht een terreuraanval op de binnenstad van Keulen on dernomen, waarby door ontploffing en brand, vooral in woonwijken, groote schade werd aangericht aan verschei dene openbare gebouwen, waaronder drie kerken en twee ziekenhuizen. By dezen uitsluitend op de burgerbevolking gerichten aanval leed de Britsche lucht macht buitengewoon zware verliezen. Nachtjagers en luchtdoelgeschut scho ten 3$ der aanvallende bommenwerpers neer. Aan de kust werd bovendien een bommenwerper door marine-artillerie neergeschoten. Een afdeeling nachtja gers, onder bevel van Luitenant-gene raal Kammhuber behaalde hier haar 600ste overwinning. Kapitein Streib be haalde zijn 25ste nachtelijke overwinning in de lucht, de eerste luitenant Knacke zijn 20ste. Aan het Oostelijke front heeft Feldwebel Steinbatz zijn 83ste overwin ning in de lucht behaald. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: De groote slag om Char kof is ten einde, In den sector van generaal veldmaarschalk Von Bock hebben de legers van den kol.-generaal Von Kleist en van den, generaal der pant> sertroepen Paulus den afweer van zeer zware, vyandeiyke, groote aanvallen om gezet in een trotsche vernietigingsover winning. Een Roemeensch legercorps on der leiding van generaal Cornelio Dra- galina en een Hoogaarscbe, een Italiaan- v sche en een Slowaaksche formatie heb ben zijde aan zijde met de Duitsche troe pen gestreden en nieuwen roem aan hun vlaggen gehecht. De formaties van het luchtwapen van kol-generaal Loehr en van den generaal der vligers Pflugbéil hebben in medoogenloozen stryd de ge vechten van het leger gesteund in den afweer zoowel als bij den aanval en heb ben het vy'andeiyke luchtwapen uit het veld geslagen. Het bolsjewistische 6e, 9e en 57e leger* te zamert met rond 20 divisies infanterie', 7 divisies cavalerie ert 14 tankbrigades zijn vernietigd1.. Het aantal gevangenen is gestegeri tot 240.000. De bloedige verliezen van den tegen stander zyn buitengewoon groot. Het aantal van het buitgemaakte of in den strijd vernietigde oorlogstuig bedraagt 1249 tanks, 2026 kanonnen, 538 vliegtui gen en tallooze hoeveelheden andere wa pens en ander oorlogstuig. In den Centralen frontsector is de vernietiging van ingesloten vijande- ïyke gevechtstroepen aan den gang. In den N o o r d e"l ij ken sector werd een eigen plaatselijke aanval met succes voortgezet.'Aan 't omsingelingsfront van Leningrad ondernam de luchtmacht hevige aanvallen op het ravitailleerings- verkeer der bolsjewisten over het La- do ga -me er. Bij nachtelijke aanval len van Duitsche gevechtsvliegtuigen op wapenfabrieken der stad Gorki wer den bomtreffers met daarop volgende branden in fabrieksinstallaties waarge nomen. In de wateren van het hooge Noor den zetten marine en luchtmacht on danks het slechte weer de aanvallen op het voor de Sovjet-Unie bestemde kon vooi voort. Een duikboot bracht 'n schip van 6000 brt. tot zinken en beschadigde twee schepen door torpedotreffers. Ge vechtsvliegtuigen wierpen twee groote vrachtschepen in brand. InOost-Eng eland bombardeer de de luchtmacht in den nacht van 29 op 30 Mei de laadhaven Grimsby aan de monding van de Humber, alsmede het havengebied van Great Yar mouth. Britsche bommenwerpers ondernamen in den afgeloopen nacht •opnieuw een aanval opGroot-Parys, die slacht offers onder de burgerbevolking, voor al in de voorsteden, eischte. Zes der aan vallende vliegtuigen werden neergescho ten. Boven de Duitsche Bocht werden eveneens twee Britsche bommen werpers neergehaald. 22, SCHEPEN TOT ZIN KEN GEBRACHT. y Het opperbevel der Duitsche weer macht deelde gisteren mede: Op den dag der herdenking van den slag m het Skagerak kan de Duitsche marine nieuwe successen melden. By de onvermoeide voortzetting van den stryd tegen de vijandelijke ravitailleerings- scheepvaart hebben duikbooteri in het westen van den Atlantischen Ocèaan we derom 22 schepen met een gezameniy- ken inhoud van 106.800 ton tot zinken gebracht. Daarmede heeft alleen al de duikbootvloot in Mei van dit jaar 140 schepen met een gezamenlijken inhoud van 767.400 ton tot zinken gebracht. In de centrale en Noorde- l ij k e zone van het Oostelijke front brachten eigen plaatselijke aanvalsope- raties siicecs. Achter de linie zijn vrij sterke bolsjewistische benden in gevech ten, welke twee weken duurden, door liongaarsche afdeelingen vernietigd. De vyand verloor daarby behalve een aan- oi g®^ngenen, meer dan 4300 dooden, stukken geschut, 97 granaatwerpers en machinegeweren, alsmede 'n hoeveel- neid handvuurwapens en munitie. Bij den slag om Charkof heeft een Kroa- den regiment zich bijzonder onders<;hei- Van de rest van het vijandelyk con- voo! in de Noordel yke IJszee aat de laatste dagen reeds herhaaldelijk zwaar was getroffen door de aanvallen 44 Engelsche vliegtuigen neergeschoten. (A.N.P.) De Engelsche luchtmacht heeft in den afgeloopen nacht bij aan vallen op het vasteland 44 vliegtuigen verloren, naar de Engelsche nieuws dienst erkent. Italiaanöch weermachtsbericht. Het 729ste weermachtsbericht luidt: De strijd1 in del Marmarica duurt met dezelfde hevigheid voort. De vijand biedt hardnekkig verzet aan den cjruk van de .infanterie- enl pantSslereenlhedenl der1 AS, die irt verwoede gevechten zijn gewikkeld Die luchtmacht greep op het slagveld en in het vijandelijke achterland in ver stelt© mate in» Talrijke tanks, pantser wagens en vrachtauto's werden in brand geworpen en vernield, honderden motor voertuigen getroffen en onbruikbaar ge maakt, terwijl ravitailleeringsbases en vliegvelden herhaaldelijk met duidelijk waargenomen uitwerking werden gebom bardeerd. In denafgeloopen nacht hebben de Engelschen een luchtaanval opCata- n i a en omgeving ondernamen. Er wordt lichte schade gemeld aan enkele huizen te Nicolosi en Misterbianco. In deze laatste-plaats werden zes personen ge dood en 15 gewond. Korte berichten. (A.N.P.). In de vesting Gibraltar lykt men meer voorzorgsmaatregelen te nemen dan tot nu toe het geval was. Da gelijks worden te land en ter zee mili taire oefeningen gehouden. (D.N.B.) In Tsjoengking is officieel medegedeeld, naar de Britsche berich tendienst meldt, dat de Tsjoengkineesche troepen de hoofdstad van Tsjekiang, Kinhwa, hebben geëvacueerd. (D.N.B.) De Zuid-Afrikaansche mi- nister-president Smuts is, naar de Brit sche berichtendienst meldt, per vliegtuig' in Engeland aangekomen. Hte te handelen met stofthee. Velen zijn geneigd stofthee als on bruikbaar te beschouwen, doch dit is geenszins het geval. Wij kennen allemaal wel de kleine zak jes thee, die men in café's en restaurants gebruikt. Deze hangen aan een touwtje bevestigd, in de theepot. De thee, die op deze wijze wordt verkregen doet in geen enkel opzicht onder yoor thee, die op nor male wijze is gezet. Op dezelfde manier nu kunnen wij met stofthee handelen. Van een stuk linnen wordt een zakje ge maakt, daarin wordt een schepje stof thee gedaan en met een totfwtje wordt vervolgens het zakje dichtgemaakt. Wanneer men de thee nu zet' door het zakje in de» theepot te 'hangen en de thee goed te laten trekken, dan zal men •constateeren, dat men een even smake lijk kopje thee krygt als op normale wyze. Weer een Nederlandsch schip verloren. (D.N.B.) Uit Willemstad op Curagao wordt gemeld, dat het Nederlandsche s.s. „Fauna", groot 1200 ton, op de'Caraïbi- sche Zee is getorpedeerd. Het is gezon ken. Naar het Oosten. Vrydagavond is van 's Gravenhage een transport vertrokken, bestaande uit een aantal mannen, die bestemd zyn voor den dienst by de Waffen-SS, het Vry- willigerslegioen of de Nederlandsche Ambulance. Hieronder waren er een kleine veertig, ten deele vaklieden, ten deele personen, die voor de ambulance tot hospitaalsoldaat, verpleger of zie kendrager zullen worden opgeleid. Voor dat zy in hun speciale taak worden be kwaamd, gaan allen .eerst naar een kamp in Duitschland, voor het ontvangen van een prae-militaire opleiding. Nederlandsche verpleegsters naar Oostelijk front, Zaterdag zyn twintig Nèdërland- sche verpleegsters naar het Oostelyk front vertrokken, waar zy dienst zullen doen bij de Nederlandsche ambulance. Binnenkort zal een tweede groep ver pleegsters, welke zich vrywülig heeft gemeld, naar da Nederlandsche ambu lance aan het Oostelyk front vertrek ken. Verbetering van den vischstand. In de „Nederlandsche Staatscourant" van 29 en 30 dezer verscheen een nieuw besluit op het gebied van de binnenvis- schery. De bedoeling daarvan is de pro ductiviteit onzer binnenwateren te ver- hoogen, door het kweeken, aankoopen en uitzetten van pootvisch, het bestry- den van waterverontreiniging en een aantal niet nader aangeduide middelen, welke er toe kunnen bydragen het visch- water te verbeteren. Voor dit doel is échter geld noodig. Daarom zal thans van eiken direct be langhebbende by een goeden vischstand een bydrage worden gevorderd. Hy, die visschen wil, krachtens een akte, zal by het in ontvangst nemen daarvan behal ve den akteprys tevens een bydrage moeten voldoen, die nog door den secre taris-generaal van het departement van landbouw en visschery zal worden vast gesteld. Doch ook hy, die slechts met één hengel vischt, zal zyn steentje moe ten bydragen. Arbeidsvoorwaarden Levensverzekering- bedrijf. Het college van Rijksbomiddelaars heeft bindend vastgesteld een landelijke regeling van salarissen en andere ar beidsvoorwaarden voor administratief personeel, werkzaam in het levens verze keringsbedrijfDe werknemers worden naar hun bekwaamheid in vier klassen ingedeeld. In een i salarisschaal is het individueel minimum-salaris en het» minimum-sala ris opgenomen. De werknemers zullen tenminste twaalf dagen vacantie genieten. De regeling treedt in werking met in gang van 1 September 1942. Diefstallen. De recherche van de Nederlandsche Spoorwegen heeft de laatste dagen te Amsterdam een razzia gehouden. Niet minder dan vijftien personen zijn aangehouden, die. zich goede ren, welke onder berusting van de spoor wegen waren, hadden toegeëigend. Van allerlei goederen, als sigaren, sigaretten, tabak, cacao, zeep, slaolie, enz., enz., had den zij zich weten meester te maken. De meesten hebben reeds een volledige be kentenis afgelegd. Niet minder dan 132 gouden ringen zijn verdwenen uit een koffer, die dezer dagen van de hoofdstad naar Hilversum door eeb Amsterdamsche juweliersfirma is verzonden. In den. loop van de vorige week pakte haar vertegenwoordiger een aantal gouden sieraden in den koffer bij een en kort daarop werd een en ander ter verzending bij de Ned. Spoorwegen afgegeven. Te Hilversum nam de verte genwoordiger den koffer in ontvangst, doch toen hij bij een winkelier bet slot wilde openen, bleek dit niet gesloten te zijn. Even later moest hij constateeren, dat voor duizenden guldens aan ringen uit den koffer was gestolen. Een brutale inbraak is gepleegd in een manufacturenzaak te Amsterdam, waar inbrekers twee> brandkasten, inhou dende ettelijke duizenden guldens, heb ben gestolen. De brandkasten, die op de benedenverdieping stonden, zijn via een raam naar de binnenplaats gebracht en vandaar met bakfietsen vervoerd. NIEUWE ZEEPBONNEN AANGEWEZEN Gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 80 Juni as. geven ,de met „alge meen 800" gemerkte bonnen en de met „K Zeep" gemerkte bonnen der zeepkaar- ten, welke aan kinderen beneden den leeftyd van 8 jaar zijn uitgereikt, recht op het koopen van: hetzij 150 gram eenheidstoiletzeep (2 stekjes van 75 gr.); hetzij 50 gram luchtgevulde eenheids toiletzeep (2 stukjes vah 28 gram); het zij 90 gram huishoudzeep; hetzij 100 gram zachte zeep; hetzij 250 gram zeeppoeder (oude of niéuwe samenstelling); hetzy 250 gram waschpoeder. Gedurende bovengenoemd tijdvak geeft de met „K toiletzeep" gemerkte bon van de zeepkaart, welke is uitgereikt aan kinderen beneden den leeftijd van 2 jaar, recht op het koopen van 75 gram toilet zeep 80 pet., d.w.z. toiletzeep van oude samenstelling. Diegenen, aan wie het niet mogelijk is gedurende de maand Juni 1942 tegen inlevering van deze bonnen zeep te be trekken, dienen deze niettemin u i t e r - 1 ij k 30 Juni as. bij hun leverancier in te leveren, diq desgewenscht een ont vangstbewijs dient af te geven. De af levering van de zeep zal dan nog tot en met 31 Juli a.s. kunnen geschieden. Ook de met „een rantsoen zeep" ge merkte bonnen dient men onder dezelf de voorwaarden voor genoemden datum bij zijn leverancier in te leveren. Voorts wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur der met algemeen 211, algemeen 228, algemeen 272, algemeen 293, G zeep, H zeep, I zeep, J zeep, G toiletzeep, H toiletzeep, I toiletzeep en J toiletzeep *is verlengd tot en met 30 Juni a.s. Ook deze bonnen dient men, evenals MAANDAG 1 JUNI 1942. Niet ons, o Heere! niet ons, maar Uwen naam geef eer om Uwer goederi tierenheid, om Uwer waarheid wil. Ps. 115:1. Zon op onder 5.26 21.49 Maan op onder 7.57 5 Juni Laatste kwartier. 13 Juni Nieuwe maan. de voor de maand Juni 1942 aangewezen bonnen, uiterlijk 30 Juni a.s. desge wenscht tegen ontvangstbewijs bij zijn leverancier in te leveren, waarna de af levering nog zal kunnen plaats hebben tot en met 31 Juli a.s. Zooals In een vorig bericht werd mede gedeeld, zal men in ieder geval in de ge legenheid worden gesteld, op alle thans geldige bonnen zeep te betrekken. Bonnen anthracietnootjes en baggertnrL Gedurende het tijdvak van 1 Juni tot en met 30 Juni geven/de met de woorden „generator anthraciot 6e periode" ge merkte bonnen recht op het koopen van 1 hl (maximaal 75 kg.) anthracietnootjes IV of V; de met de woorden „generator- turf 6e periode" gemerkte bonnen geven gedurende het zelfde tijdvak recht op bet koopen van 50 stuks baggerturf. Bon, die vernietigd kan worden. De met „Algemeen 297" gemerkte bon van de bonkaart „Voedingsmiddelen 6e periode 1942" zal niet voor het koopen van distributiegoederen worden aangewe zen en kan derhalve worden vernietigd. Rijk een roeping waaraan wij zullen ge hoor geven. Spr. constateerde, dat de lijfspreuk van den nieuwen mensch, den nieuwen staat en de nieuwe kuituur is: dat de mensch er niet is om gediend te wor den, doch om zelf te dienen. Dit is de mythe van den volkschen staat. Drieërlei taak heeft de volksche staat tegenover de kuituur. Hy moet, met vol begrip voor hét feit, dat kunst en kuituur niet door de overheid gemaakt, maar alleen door den scheppenden geest gecreëerd worden nu en altijd de kui tuur steunen, stuwen, zuiveren, orde nen en op haar toezien. In onzen tyd wil dit zeggen, dat hy de kuituur in onze landen ziet en wil zien als een uiting van Germaanschen uitingsdrang. De tweede taak van den volkschen staat, zyn socialistische taak, is het brengen der kuituur tot heel het volk in al zijn onderdeelen. Kunst aan het volk beteekent niet: afdalen tot het alle- daagsche peil der massa, maar: de massa tot volk maken, óók op kultureel terrein. De derde taak van den volkschen staat is de zorg voor hen, die op kul tureel gebied werkzaam zyn. De verbe tering van de positie der scheppers is indirect ook een bevordering der kui tuur zelf. In den volkschen staat zyn de be roepsstanden organen der overheid. Ze staan onder leiding 'en toezicht van den staat, die een leidersstaat is. De Nederlandsche Kultuurkamer heeft tot taak, de beroepsgenooten bewust te maken van hun verantwoordelijkheid tegenover de volksgemeenschap en in dit licht hun vakkundige economische en maatschappelyke aangelegenheden te regelen en overeenstemming te brengen in het streven der verschillende groepen. Moderne gilden nemen een oude ge dachte weer op, maar in den vorm der moderne staatsidee. De huidige gilden zyn staatsorganen, verplicht aan de overheid, maar door haar met ruime bevoegdheden bekleed. Maar ook met een eigen ethos, een eigen sentiment: zoo ergens, dan is de nieuwe staat in zyn beroepsstandorganisaties van socia listisch sentiment vervuld. Daarom moe ten allen, die in de Kultuurkamer werk zaam zijn, ook socialistisch zyn. In hun handen is het welzyn der journalisten, filmwerkers en kunstenaars gelegd. Heel hun arbeid moet gedragen worden door den wil dit- welzyn te verstevigen, te vrywaren tegen de moeilykheden, die een op het kultureele slechts terloops gerichte samenleving voor deze men- schen met zich brengt. De Kultuurkamer ia geen bedeelings- instituut. zy verstaat het kultuursocia- lisme niet ais weldadigheid, maar in den zin van loon naar werk, waarin een mensch met gaven en degelijke vorming .zyn volle hartstocht, toewyding en werk kracht heeft neergelegd. Beunhazen heeft ons volk niet noodig, ook niet als zy oude en eerlyke politieke stryders Zaterdagmiddag vond ,in den stads schouwburg te 's-Gravenhage de plech tige inwijdingsbyeenkomst plaats van de Nederlandsche Kultuurkamer. In den voormiddag was daaraan voorafgegaan een byeenkomst in de werkkamer van den Rijkscommissaris, waar prof. Goede waagen, de president der Kultuurkamer, de gildeleiders aan dezen voorstelde, n.l. de heeren Jan Bakker, leider van het gilde beeldende kunsten, Max B1 o k z ij 1leider van het persgilde, H. Rijnbergen, leider van het mu ziekgilde, Jan Teunissen, leider van het filmgilde. Jan C. de Vos, leider van het gilde voor theater en dans, Prof. drJandeVries, vice- president en leider van het letterengilde. IJe Rijkscommissaris wees in een korte toespraak op de hooge eischen, welke in dezen zwaren tijd aan de cultureele leiders van ons volk gesteld worden. In de bijeenkomst van den namiddag hebben tal van officiëele persoonlijk heden van hun belangstelling blijk ge geven zooals de president van den Ne- derlandschen Kultuurraad, verscheidene secretarissen-generaal van het rijkscom missariaat, de secretaris-generaal van de N.S.B., als vertegenwoordiger van den leider, eenige secretarissen-gene raal van de Nederlandsche departemen ten, de voorman van de Nederlandsche S.S., de leiders van den Nederlandschen en Dultschen Arbeidsdienst, de laatste slechts voor Nederland. Ook het pro- paganda-mlnlsterie te Berhjn, had een afgezant gezonden. De byeenkomst werd geopend met de „symphonische proloog". Deze uitvoe ring was de prémière voor Nederland. Hierna nam de president der Nederland sche Kultuurkamer, de secretaris-gene raal van het departement van volksvoor lichting en kunsten het woord. Rede van prof. dr Goedewaagen. Prof. dr T. Goedewaagen be streed in zyn rede allereerst de meening van hen, die van oordeel zyn, dat de Rykscommissaris ten onrechte zou heb ben ingegrepen iri. de zelfstandigheid onzer vaderlandsche kuituur. De besten uit ons volk, aldus spr., waren reeds lang vóór 1940 overtuigd, dat onze kui tuur was verstrikt in onoplosbare pro blemen, dat Het spook van het kultuur- nihilisme aan den horizon opdoemde. Zy richtten reeds jaren lang de oogen naar wat in het Derde Ryk werd op gebouwd. Wy hebben begrepen, aldus spr., dat juist tyden van dramatische bewogen heid en revolutie den geest der menschen beyleugelen en tot hooger vlucht dan de dagelyksche zorgen en de Zelfge noegzaamheid mogelyk maken aanspo ren. Daarom zien wy in het initiatief van den Rykscommissaris niet iets, dat vreemd is aan onzen volksaard, maar een consequentie van wat wy zelf willen en verlangen. Wy zien in het zelfstan dig verwerken op eigen grond van de grootsche kuituuridee van het Derde

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1