Binnenland Uit de Provincie Gemengd Nieuws succes hebben gehad. Ook hier leert ove rigens de ervaring, dat-duistere elemen ten trachten hun voornemen te camou- fleeren en niet openlijk maar op, verbor gen wijze of vèrbloemd tot uitdrukking brengen. Aan de straf kunnen zij zich echter op deze wijze niet onttrekken. Aansporing. Met dezelfde consequenties wordt ten slotte ook hij ter verantwoording ge roepen, die uitnoodigt of prikkelt tot ver zet tegen maatregelen van de bezettende mogendheid of tot het nalaten van de vrijwillige medewerking bij de uitvoe ring van die maatregelen. Daarbij moet worden opgemerkt, dat talrijke Neder landers in het belang van den opbouw eener nieuwe orde in dit land hun kracht en medewerking op loyale Wijze ter be schikking stellen. Steeds weer zien verblinde kringen het echter als hun taak dergelijke Nederlanders in min of meer gecamoufleerden vcfrm daarvan af te brengen dan wel hen te brengen tot passief verzet. De nieuwe verordening zal .het mogelijk maken nadrukkelijk op te treden tegen dergelijke storingspogin gen. Degènen, die inzicht hebben, zullen daarmede bevrijd worden van de op ruiende beïnvloeding van onverantwoor delijke elementen. Ten slotte wordt ook strafrechtelijke bescherming verleend tegen degenen, die uitnoodigen of prikkelen tot daden van geweld jegens personen of zaken. Zjj, die dergelijke daden plegen, moeten zich eveneens de hierboven uiteengezet te straffen voor oogen houden. Ter vermijding van allen twijfel moet worden gezegd, dat door de naar voren gebrachte strafbepalingen" geenszins de sabotageverordening van 17/10/1941 wordt uitgesloten. Integendeel, wie een van de bovengenoemde daden pleegt, welke bovendien er toe bestemd of ge schikt is om de openbare orde of de vei ligheid van het openbaar leven in het bezette- Nederlandsche gebied in gevaar te brengen, staat schuldig als saboteur. In ee/i dergelijk geval heeft hij de dood straf verdiend. Paragraaf 4 van de nieuwe verorde ning bepaalt, dat overtredingen van de paragrafen 1 tot 3 uitsluitend vallen on der de bevoegdheid van de Duitsche rechtbanken. Reserve-officieren en onderofficieren. Vele zijn, volgens de „Telegraaf" de gerüchten, welke de laatste dagen de ronde doen over een op handen zijn® interneering van bepaalde groepen be roepsonderofficieren en/of reserve-offi cieren. De oorsprong van deze geruchten is gemakkelijk na, te gaan. Deze ligt'in de bekendmaking van den bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland, gedateerd 17 Mei j.l., waarin o.m. wordt gezegd: 9 „Indien in de toekomst mocht blifl- F E UIEL ETON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 33) o— Hebben we mekaar niks te verwij ten, man. Ik heb een karweitje aan de Sluis. Een paar knechts zijn er bezig. Die moesten even aanwijzingen hebben. Nu redden zij zich wel." „En ik werd geroepen bij de motor van Olieheerd. Een klein mankementje, vaar ze geen raad mee wisten. Maar het is al in orde. Hij vaart al lang." „Een reuzenverbetering voor den ouwe. Je zou zoo zeggen: zoo'n kerel, dat die nog met den nieuwen tijd meegaat. Maar laat hem loopen, dien Olieheerd! Zijn zoon maak,t heilgoed hé?" Alex van Straten denkt niet aan Jan, doch aan Kees. ,,'k Wil het hopen," antwoordt hij kort. ,,'k Wil het hopen? Jane .beweert, dat ze het best maken op de boerderij." „O, bedoelt u Jan? Ja dat is in orde. Ik had het oog op Kees." ,Komt niks van terecht, van dien jon gen", beweert Bramberg. „Hebben we hier altiid gezegd. Het is wel droef voor die Olieheerds.' Patent vader en moeder en dan zoo'n jongen! Hij zeilt al verder weg watlk je zeg. Het verbaast mij altijd nog, dat hij het bij zijn vader uithoudt op de boot." „Tot het hem gaat vervelen misschien, ken, dat leden van de voormalige Ne- derlandsche weermacht deel hebben aan vijandelijke handelingen tegen Duitsch- Iand, dan zou de thans getroffen maat regel uitgebreid moeten worden tot de vroegere reserve-officieren en beroeps onderofficieren van de voormalige Ne derlandsche weermacht." Dat deze categorie landgenooten nu zoo algemeen het onderwerp van ge sprek vormt, is op zichzelf reeds een bewijs, dat de waarschuwing indruk heeft gemaakt. Voor "de geruchten op zichzelf echter is, naar aan het blad van bevoegde Duitsche zijde verzekerd werd, geen reden, in zooverre sindsdien niet is gebleken van eenigerlei apti- Duitsche handelingen van genoemde oud-militairen. De waarschuwing, aldus werd verklaard, is niet voor tweeërlei uitleg vatbaar en men moge'het zich dan ook voor gezegd houden, dat onbezon nen handelingen van enkelingen, moch ten die zich voordoen, stellig, haar terug slag zouden hebben op velen, die daar mee zelfs niets uitstaande hadden. Flora" tot zinken gebracht. - (A.N.P.) Naar Associated Press uit Willemstad nieldt is het vrachtschip „Flora" van de Nederlandsche Stoom boot Maatschappij in de Caribische Zee getorpedeerd en tot zinken gebracht. De reederij heeft thans vier schepen van haar Caribische vloot verloren. De „Flora" is in 1921 gebouwd en mat 1417 br. reg. ton. Brandstoffenkaarten zelf bewaren. Het in bewaring geven van brandstof- fenkharten aan den brandstoffenhande- laar is niet toegestaan, De eigenaar dient deze kaart zelf te bewaren en slechts de geldig verklaarde bonnen bij zijn brand- stoffenhandelaar in te leveren. Duitsche orders in Nederland. Blijkens een publicatie in „Niederlan- der", het orgaan van de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland, heeft onlangs de Beirat van de Zentral- adftragsstelle Den Haag een eerste bij eenkomst gehouden in zijn tegenwoor dige samenstelling, waarin de president A. Flesche mededeelingen heeft gedaan omtrent de werkzaamheden van den Beirat. Hierin wordt o.m. gezegd, ciat tot dus verre voor ongeveer 2,5 milliard R.M. aan Duitsche orders in Nederland kon worden geplaatst. Dr Wittmann heeft een overzicht ge geven van de plaatsing van opdrachten bij de ijzer- en metaalverwerkende indus trie. Het leeuwenaandeel had hierbij de Nederlandsche scheepsbouw, doch ook de machinebouw, de electro-industrie, alsmede de ijzer-, staal- en blikwarenfa- brikanten konden belangrijke opdrach ten boeken. De ziekenverzekering en de sanatoria. Bij gebrek aan plaatsruimte in eefi sanatorium kunnen verplicht verzeker den ingevolge het ziekenfondsbesluit tot het oogenblik, dat opneming mogelijk is, voorloopig tér verpleging worden opge nomen in door de geneeskundige inspec tie van de volksgezondheid voor de ver pleging van tuberculoselijders goedge keurde ziekenhuizen. WANNEER VERDUISTEREN? Zaterdag 30 Mei 1942. 's Morgens tot 5.28 u. 's Avonds van 21.47 u. Herbenoeming burgemeester. De heer J, W. van 't Hoff is gerekend van 19 Mei 1942 opnieuw tot burgemees ter van de gemeente St Laurensi benoemd Benoemingen. Benoemd tot gezwo rene van den Kleine Huissenpolder, C. ScheeleteZaamslag; tot lid van den dykraad voor de wa- terkeerihg van de calamiteuze polders Ser Lippens c.a., als vertegenwoordiger van den Kleine Huissenpolder, de heer C. Scheele te Zaa inslag. Middelburg. Opgelet. Nu, de tijd voor het uit- Toch geeft juffrouw Olieheerd den moed nog niet op." „Dat moeten we nooit doen. Een voor beeldige Christin, die juffrouw Olieheerd. - Zij gaat rustig haar weg, maar ik geloof, dat er invloed ten goede van haar Uit gaat." De beide mannen scheiden. v „Als je nog eens in de buurt komt", zegt Bramberg. „Je weet dat je, welkom bent." ,,'k Hoop het waar te nemen, Bram berg." Éénmaal is Van Straten er op bezoek geweest. Zooals ook bij andere leden der gemeente. Maar te veel kennissen wil hij niet hebben. Bovendien vindt hij juf frouw Bramberg niet bijzonder aange naam. Zij is wat trotsch, het tegenover gestelde van haar joviale man. Hij be grijpt niet recht, dat Jane Gasius zoo goed met haar tante over weg kan. Want. Jane Gasius is van geheel anderen inborst. Als' Bramberg thuiskomt, zitten zijn vrouw en nichtje te wachten met het ontbijt. „Even te laat, hé? Ja, ik maakte on derweg een praatje met Van Straten. Die kwam al van de haven. De motor van Olieheerd Had een mankement. Maakte hij even in orde"' „Kan die zoon van Olieheefd dat dan nog niet?" vraagt zijn vrouw. „Dat zal dan toch eens tijd worden," geven van de bonkaarten voor voedings middelen voor de 7e periode en tevens van de nieuwe aardappelkaarten nadert en Maandag a.s. de eerste letters aan de beurt komen, meenden wjj goed te doen er ook hier op te wijzen, dat deze uitrei king niet meer op het distributiebureau, doch indeBogardzaalzal plaats hebben. De toegang tot deze nieuwe plaats voor kaartenuitreiking zal zijn door de deur, die uitkomt in de poort van „de Drye Tonnekens", terwijl men de zaal zal verlaten door de hoofddeur aan de Bogardstraat. Er wordt om half tien begonnen. Natuurlijk moet ieder komen op dmi voor zijn letter en ook reeds op de bon kaart zesde periode aangewezen datum. Dit geldt ook voor de geëvacueerden. Zij moeten niet alleen de distributiestam kaart met inlegvel en de verklaring in zake den voorraad aardappelen mede brengen, zooals ook de Middelburgers, maar tevens het bewijs van inschrijving in het tijdelijk verblijfsregister der Afd. Bevolking van de gemeentesecretarie al hier. Voor toeslagkaarten voor zwaren en zeer zwaren arbeid moet men met de ontvangen gewone kaarten naar het dis tributiebureau aan den Zuidsingel. Deze yvorden niet in de Bogardzaal verstrekt. Verhuur van gemeentegrond. Voor den tijd van 1 Juni tot 1 Dec. van dit jaar heeft 'de burgemeester ongeveer 1600 m2 gemeentegrond ten Zuid-Oosten van den Poelendaeleweg in huur gege ven voör f 12 aan B. Bakker en voor den tijd van 1 Mei tot 1 Dec. ongeveer 2700 m2 grond ten Westen van genoem den weg voor f 20,25 aan P. W. Mida- vaine. Dat mag niet. Al meer en meer denkt men tegenwoordig ongestraft op in beweging zijnde trams te mogen sprin gen. Dit is echter verboden en de politie is er dan ook hedenmorgen toe overge gaan een drietal personen deswege te verbaliseeren. Vlissingen. MeJ. J. Meyer t- Te Alkemade is plotseling overleden mej. H. Meyer, die voor de R.K. Staatspartij zitting had in den raad van 1927 tot 1935 en sinds 27 Dec. 1940 wederom deel uitmaakte van dit college. Ook in het ^R.K. vereenigingsleven „Weet ik niets van. Een mensch kan niet van alles verstand hebben. Als ze mij voor-zoo'n1 ding zetten, weet ik ook niet van toeten of blazen."' „Jij! Die twee gaan er toch heele da gen mee om? Als zoo'n jongen wil, moet hij er verstand van krijgen." „Als...... alsdaar zeg je zoowat. Maar die Van Straten is een flinke vent. Niet, Jane?" plaagt Bramberg. Jane kleurt niet. Zij lacht alleen maar vroolijk. Haar oogen twinkelen. „Inderdaad, oom. Een flinke vent. Aardige jongen ook."" „Dat is er nou net een voor jou. Kan dat niks worden soms?" „Johannes!" Dat is de voornaam van Bramberg. Die wordt altijd afgekort. Maar als zijn vrouw een afkeuring wil uitspreken, dan zegt zij dien voornaam voluit. Bramberg wéét dan al, hoe laat het is. En dan lacht zijn vrouw ook maar. Wat zal zij anders doen? Wat.is dat nu weer voor een uitdrukking! Gelukkig neemt Jane die niet hoog op. „Mis, oompje. Als Van Straten het 'oog op iemand geslagen heeft, is het niet op mij, ik geef het u op een briefje." „Hm, dat spijt me. Hij is een fideele vent. 'k Heb hem yoor jou nog al ge in viteerd." „Johannes toch!" (Wordt vervolgd.) nam mej. Meyer een vooraanstaande plaats in. Goes. Concert. Vanavond geeft de har monie „Euphonia", directeur de heer P. de Rooij, een concert'op de Markt van 8.30 tot 10 uur. Schilderijenltenltoonstelling. Zooals reeds is geanonceerd, wordt de expositie van Koets' schilderijen in Sturms kunst zaal morgen gesloten. Morgen is dus de laatste kans om de tentoonstelling te be zichtigen. Ze is druk bezocht en er is veel verkocht. F. J. had met F. S. een partij hout geruild met een hoeveelheid tarwe. S. had echter aan het langste eind getrok ken, want toen de politie de zaak onder zocht bleek, dat J-. voor de tarwe eigen lijk veel te veel betaald had, n.l. 60 cent per kg. Proces-verbaal volgde. Woensdag vierde het echtpaar La- gendijk-Hoogstrate, tijdelijk wonende in de Zuidvlietstraaf,' zijn gouden huwe lijksfeest. Jaarvergadering Groene Kruis Gisteravond heeft de afd. Goes van Het Groene Kruis in de Prins van Oranje haar algemeene vergadering gehouden. Na het openingswoord van den voor zitter, dhr H. Hollestelle, bracht de se cretaris-penningmeester, dhr L. C.' van Vijven verslag uit over het afgeloopen vereenigingsjaar. Hierin werd vermeld, dat er nauwer contact was ontstaan met het Wit-Gele Kruis en de ver. tot bestr. der tuberculose. Het ledental was geste gen tot 785. Aangeschaft werden een nieuwe ligtent en twee ledikanten met bedden. De bijdragen aan de t.b,c.-ver. en de Ver. tot uitzending van kinderen werden verdubbeld en gebracht op resp. f 100 en f 80. Het financieel verslag sloot met een batig saldo van f 140,44, terwijl de ontv. totaal bedroegen f 1956,32. De post materiaal was belangrijk hooger, dan vorig jaar in verband met aanschaf fing van ligtent en bedden. Bij de bestuursverkiezing werd dhr L. C. van Vijven met alg. stemmen herko zen. Vervolgens werd de agenda voor de alg. vergadering van 't Prov. Zeeuwsche Groene Kruis besproken. Tot afgevaar digde naar deze vergadering werd be noemd de voorzitter, dhr Hollestelle. De voorzitter deelde mede, dat nog aangeschaft worden 2 ligtenten, welke thans f 480 per stuk kosten, terwijl hij tenslotte de aanwezigen opwekte krach tige propaganda voor de vereeniging te maken. Zuid-Beveland. Rilland. In de Dinsdag 1.1. gehouden vergadering van Ingelanden van den Kreekrakpolder werd de rekening over 1941/'42 vastgesteld in ontvangsten op f7824, in uitgaven op f 6489, batig sal do f 1335. De begrootïng voor 1942/'43 werd vastgesteld in ontvangsten en uit gaven op f 8170, »met een bedrag van §790 voor onvoorziene uitgaven. Het dijkgeschot werd bepaald op f 21 per h.a. (vorig jaar f22). Bórssele. Uitslag Veekeuring, le pr. 2-jarige stier van Gebr. Slabbekoorn, Borssele; le pr. 1-jarige stier W. Mol, Ovezande (ingeschreven)2e pr. idem idem. Eervolle vermelding stier van A. W. Duyekot. Koeien éénmaal gekalfd: le pr. 78 p. Jeroen Vette; 2e pr. 77,5 p. A. W„ Du- vekot. Koeien tweemaal gekalfd: le pr. 79 p. M. J. de Jonge, Ovezande (ingeschre ven) 2p pr. 77 p. A. W. Duvekot. ,n Koeien driemaal gekalfd: le pr., 81 p. A. Quist (ingeschreven)2e pr. 80,5 p. P. Dekker (ingeschreven); Koeien viermaal gekalfd: le pr. 82,5 p. Jacob Steketee (ingeschreven), 2e pr. 78 p. A. W. Duvekot (ingeschreven) 3e pr. 77 p, Joh, Dekker. Oudere koeien: le pr. 83 p. 'A. W. Du vekot; 2e pr. 81 p. W. A. Mol, Ovezande; 3e pr. 77 p. Joh. Dekker. Vaarzen: le pr. W. A. Mol, Ovezande; 2e pr. idem idem; 3e pr. P. Dekker, 4e pr. A. W. Duvekot. Walcheren. Koudekerke. Op de jaarlijksche gei tenkeuring waren aangevoerd 31 lam meren en 31 geiten. Volbloed lammeren: le pr. J. de Loof, 2e pr. A. Josiasse, 3e pr. J. Maas, 4e ps. P. Brasser, 5e pr. L. Geerse, 6e pr. j. Rottier. 1-jarige geiten: K. Wielemaker le pr., L. Cyvat 2e pr., J. de Witte 3e pr., C. Bovijn 4e pr. 2-iarige geiten L. Cyvat le pr., met diploma. 3-jarige en oudere P. Joziasse le pr. met diploma, C. Wielemaker 2e pr., L. Roose 3e pr.; C. Maas 4e pr.; L. Geertse 5e pr.; L. Cyvat 6e pr. Deze geiten wer den voor de fokkerij aanbevolen. Stam boekgeiten J. Wagenaar le pr. en L. Roose 2e pr. r Meliskerke. Woensdagmiddag had op het dorpsplein de jaarlijksche geiten keuring plaats. Aangevoerd 49 dieren. 27 lammeren, 7 éénjarige dieren, 4 twee jarige, 10 oudere en een stamboekdier. Prijzen: lammeren: J. Maljaars, M. Louwerse, P. Sturm, M. Verhage. Éénjarige: J. Brouwer, Abr. Hauter- man. Twee-jarige: M. Riemens. Oudere dierenJ. Brouwer, J. de Dek ker, J. Maljaars. Tholen en St.-Phllipsland. Stavenisse. In de gehouden jaarverga dering van de Ver. voor Ziekenhuisver- pleging voor Tholen en St Philipsland werd besloten, dat verschillende uitkee- ringen per 1 Juli a.s, verhoogd zullen worden. Het bestuur zal de diverse ver hoogingen. nader vaststellen. In de vacature, ontstaan door de ont slagname van dhr De Korte te Tholen, zal niet voorzien worden. Uit het finan- ciëel verslag van den boekhouder bleek, dat de Jontvangsten hadden bedragen f 9950,84V2 en de uitgaven f 6421,85. Het aantal leden per 31 Dec. '41 bedroeg 2829; het aantal verpleegdagen was 929 en het aantal opgenomen patiënten 98. In de Woensdag j.l. gehouden ingelandenvergadering van den pol der Oud-Kempenshofstede werd de. reke ning ovet het dienstjaar 1941/42 vast gesteld in ontvangst op f 13.438,65 en in uitgaaf op f 13.179,59, alzoo een batig slot van f 259,06. De begrooting voor het dienstjaar 1942/43 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 10.180,99. Het dijkgeschot werd .als volgt vastge steld: voor dijkerlanden en vroonen ten behoeve der waterkeering op f28,5839, voor dijkerslanden op f 9,50 en voor de vroonen en vrijlanden op f 2,50 per ha. De jaarwedden van de ambtenaren werden met 5 pet. verhoogd. Dhrn J. K. Droogendijk, H. Smits Hz. en C. J. B. Gaakeer, welke per 1 Nov. a.s. periodiek moeten aftreden als vertegenwoordigers in den dijkraad der Waterkeering van de Cal. polders Oud-Kempenshofstede en Moggershil, werden herbenoemd. De voor- en achterzijde van de eere medaille der Weensche Philharmoniker, welke tegelijk met den eere-ring aan den Rijkscommissaris Dr Seyss Inquart, door Prof. Jerger is overhandigd. Polygoon-Meijer-Pax Holland m. De strijd tegen den clandestienen handel. Gistermorgen kwam ter kennis van de politie, dat in een perceel aan de Van Oostenwijk-Bruynstraat te 's-Gravenhage, vleesch, van frauduleus slachten afkom stig, werd verkocht. Direct gingen eenige agenten er heen, doch zij vonden de deur 'geslqfen.. De eigenaar werd gehaald en deze opende de deur. Het bleek een lompenpakhuis te zijn, waarin men een groote hoeveel heid vleesch zag liggen. Toen de agenten binnentraden, zagen zij nog juist een tweetal manhen vluch ten. De achtervolging werd ingezet. Een van de mannen wilde aan de andere zijde van een schutting naar beneden sprin gen, toen hij geraakt werd door een s'chot, dat door een der agenten werd ge lost om den man het ontvluchten te be letten. De man sprong nog van de schut ting en liep weg, doch werd daarna in een rijwielbergplaats van een school in de nabijheidaangetroffen. Hij lag daar op den grond en bleek reeds te zijn over leden. Ook de andere man kon worden aangehouden. Bij het verdere onderzoek werd in het perceel, waarin verscheidene balen lompen verspreid lagen, op een toonbank 132 kg. tuberculeus rundvleesch aangetroffen. (N.R.C.) Dat de functionarissen van den cen- tralen crisis controledienst bij hun arbeid in het belang van de voedselvoorziening Ook in situaties kunnen komen te verkee- ren, waarbij levensgevaar kan optreden, blijkt uit het geval, dat zich onlangs heeft afgespeeld tusschen Gorcum en Zaltbom- mel. Men verdacht een expediteur te Wijk en Aalburg van heimelijk vervoer van clandestiene waren. Toen op zekeren nacht- de expediteur vertrok, stonden con troleurs van den dienst geposteerd bij de brug van Zaltbommel, die de auto op de route naar Rotterdam, welken wég de expediteur gewoonlijk nam, moest pas- seeren. In den nanacht verscheen op de brug een auto, rijdende met zeer groote snel heid en met nagenoeg gedoofde lichten. De eerste post op de brug gaf het stop sein, maar de bestuurder stoorde zich er niet aan, evenmin als hij gevolg gaf aan het teeken tot stoppen van den tweeden post. Onmiddellijk zette de leider van de actie de achtervolging' in en bij deze vervolging, die op topsnelheid over dij ken en wegén in de Betuwe werd ge voerd, gelukte het den wagen te blijven volgen. Te Gorcum 'deed debestuurder van den smokkelauto een laatste, hard-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2