Gemengd Nieuws Land- en Tuinbouw DJ>BQELM>^N Eert nieuwe zenlding. Zij wordt gereed gemaakt, een nieu we zending pakketten voor het Oost front, voor onze dappere strijders tegen het bolsjewisme. Honderden pakketten stapelen zich op. Pakketten met boeken, tijdschriften, versnaperingen, tabak, si garen en sigaretten. Ieder pakket zal den ontvanger bewijzen, dat wij van 't thuis front hem niet vergeten zijn. Integendeel ons wel degelijk er van bewust zijn, dat hg dag in dag uit voor ons zijn leven waagt. Landgenoot, een nieuwe zending pak ketten wordt gereed gemaakt. Zorgt dat gij ook straks de voldoening hebt uw steentje te hebben bijgedragen. Stort een flink bedrag, vandaag nog, op giro rekening 432100, t.n. verzorgingsfonds vrijwilligerslegioen Nederland, Konin ginnegracht 22 te 's-Gravenhage. Clandestie'n'e' slachting1. Twee controleurs van den Crisis-Con troledienst ontdekten vorige week bij de gebr. S. te Nieuwdorp vier varkens „op 'thok", hoewel zij er volgens het vee boekje maar drie mochten hebben. Een verklaring van dit vreemde verschijnsel kon niet worden gegeven. Toen controleurs van den CCD den volgenden dag terugkwamen was var ken no. 4 verdvffinen. Bij een ingesteld onderzoek bekenden de gebr. De J. assistentie by de slach ting te hebben verleend. De eigenlijke dpoder van het dier was een Kwaden- damsche slager. Langs een omweg kwam men weer bij de gebr. S. terecht, die na een verblijf in het arrestantenlokaal op- b" echtten, dat ze niet meer dan gelegen heid tot slachting hadden gegeven. Het geheimzinnige vierde varkentje was n.l. eigendom van een veehandelaar te Goes, die, na een kort verblijf op het politie bureau, niet loochende dat het bewuste beestje zijn eigendom was. Het varkentje werd in mootjes ge hakt en keurig ingezouten gevonden bg den Kwadenclamschen slager. Onder de Mieuwdorpsche bevolking is het vleesch gedistribueerd. (D. v. Z„) Middelburg. Molertwaterconcert. Vrijdagavond geeft het Middelburgsch Muziekkorps zijn tweede uitvoering op 't Molenwater. Ook nu vangt de uitvoering te 7.30 aan. Als laatste nummer komt op het pro gramma voor de „Kleppermarsch" van Jan Morks. Als er nog klepperenden zijn, die dezen marsch kennen, kunnen zij wel licht het muziekkorps steunen bij deze uitvoering. Als het concert door slecht weer niet kan doorgaan, wordt dit door omroepen bekend gemaakt. Dan is het Woensdag 3 Juni. Weer eert. By de politie is weder om kennis gegeven van diefstal van een rijwiel. Boek niet bijgehouden De politie maakte proces-verbaal op tegen een op- kooper, die niet geregeld zijn boek bij- FEUILLET ON HET HUISJE AAN DE HAVEN. 32) -o— Kees kreeg opdracht, Van Straten te halen. Maar dat deed die niet. En toen is Freek Olieheerd naar huis geloopen om Marie die opdracht te geven. En die ging naar den Vischdijk, want Van Straten was nog niet aan boord, omdat het zeer vroeg in den morgen was. Ge lukkig was hy reeds present en onmid dellijk toog hij met Marie mee. Dat was de eerste maal, dat die twee alleen over straat liepen. En ze spraken bijna geen woordHet was maar goed, dat zij zoo goed als niemand zagen, anders was direct de sprake gegaan, dat die dochter van Olieheerd en die vreemde snoeshaan van de „Pollux"nu ja, dat begrijpt ieder verder wel. Toen is er even hevige herrie geweesl tusschen Kees en Van Straten. Want die onderzocht de motor en verklaarde kori en goed: ,,'tWas de moeite niet waard maar jij hebt zoo geprutst, dat ik wel een uur noodig heb." Nou, dat liet Kees zich niet zeggen. Wat verbeeldde zoo'n vent zich wel? Had hij hem soms geroe pen? Van Straten koos de wijste partij en liet den ander praten. Hij werkte aan i hield, waarin moet worden vermeld wat en van wie hy koopt. Ruiter# ingeworpen. Ten politiebu- reele kwam een klacht in over het door de baldadige jeugd inwerpen van ver schillende ruiten. Een onderzoek wordt ingesteld. Goes. Burgerlijk Armbestuur. De burge meester heeft benoemd tot leden van het Burgerlijk Armbestuur, afd. Armen zorg: J. Hoekman, Emmastraat 6, J. Zandee, Piccardtstraat 58, J. Dagevos, J. A. v. d. Goeskade 47, W. J. M. Tiele- mans, Willem de Zwijgerstraat 48. Afd. Weeshuis: J. W. J. Krauwel, Rimmelandplein 5, H. N. Schippers, Kamperfoeliestraat 45, J. van Fraassen, Nieuwstraat 48, J. Ruster Sr, Stations weg 17. Regentessen Weeshuis: Mevr. Kiste- maker, Rimmelandplein 5, Mevr. Koert, Tulpstraat 58, Mevr. Klooté, Opril 5 en Mevr. Noom, Kreukelmarkt 11. Op Vrijdagavond a.s. om 7 uur wordt op het Gem. Sportterrein alhier een voetbalwedstijd gespeeld tusschen een Politie- en een Boekh. Bureau. Vereeniging van oud-leerlingen R.L.W.S. De vereeniging van oud-leer lingen der Rijks Landbouwwinterschool hield Woensdag in de zaal van de „Landbouw" haar zesde praatbijeen komst. De leiding berustte, wegens verhin dering van den voorzitter, by den heer Chr. van Arenthals, die in zijn welkomst woord den directeur van de Landbouw winterschool, ir Droogendijk en de lee raren begroette. Dhr J. Groenewege uit St> Maartensdgk hield daarna een le zing over „Groenbemesting". Spr. zei, dat het doel der groen bemesting is verrijking van den grond met organische stoffen en stikstof. De vlinderbloemige gewassen zijn daar het meeste voor geschikt. Van die gewassen achtte spr. de hoppe-rupsklaver het meest te preferee- ren, omdat zij onder dekvrucht te zaaien is, veel massa geeft en niet boven de gewassen uitkomt. Tegen de hopperupsklaver stelde spr. enkele andere groenbemestingsgewassen als witte en roode klaver en wikken daartegenover en bewees, dat de eigen schappen daarvan minder goed zijn dan van de hoppe-rups. Aan de hand van diverse practische proeven gaf spreker aan hoeveel kilo organische stof en stikstof de hoppe- rups voor den bodem opleverde en con cludeerde, dat groenbemesting, met in begrip van bespaarde kunstmest, een voordeel van f 56,89 per H.A. opleverde. Bij dit cijfer was uitgegaan van de veronderstelling, dat het geheele gewas wordt ondergeploegd. Bij het afweiden door paarden bijv. gaat veel verloren om dat het bovengrondsche gewas zesmaal meer stikstof bevat dan het ondergrond- sche. Alles bijeengenomen en globaal ge schat gaat by afweiden ongeveer f10 per H.A. aan voordeel verloren en spr. ried aan om dit afweiden na te laten. By de gedachtenwisseling merkte ir Droogendgk op, dat het zaad van de hoppe-rups-klaver moeilijk te bekomen was. Thans propageert de hande.' de inkarnaat-klaver voor groenbemesting, maar naar wat spr. er van gehoord heeft leent deze zich daar minder voor, omdat zij niet onder dekvrucht gezaaid kan worden. Ir Droogendijk informeerde of een der aanwezigen soms uit eigen erva ring hierover iets kon meedeelen. Dit bleek met een van hen het geval en deze zei, dat de inkarnaatklaver als groenbe mesting niet had voldaan. Tenslotte dankte de voorzitter dhr Groenewege voor zijn interessant betoog. Het verheugde hem zeer, dat uit eigen kring iemand met zoo'n actueel onder werp naar voren was gekomen en hij hoopte, dat meerderen dit goede voor beeld zouden volgen. Des middags werd de prachtige kleu renfilm „De aardappel ons volksvoedsel" van den Maro-voorlichtingsdienst ver toond, waarby Ir J. Hogenesch, adj. se cretaris van den N. A. K. een toelichting gaf. In de inleiding hoorden wg, hoe de aardappel van Zuid-Amerika naar den motor, zóó, dat ondanks de koude want het was al ver in den herfst, het zweet hem over het voorhoofd gutste. Maar hij smaakte de voldoening, dat binnen het uur het monotone geluid van den motor over dé haven klonk en de ouwe Olieheerd opgewekt uit de stuur hut de hand uitstak ten groet. Met een norsch gezicht stond Kees op de voor plecht. Zijn moeder, Marie en Van Stra ten leken wel „lucht" voor hem. „Dat was werken, Van Straten, zoo vroeg in den ochtend," zegt moeder Olie heerd. „Kom even binnen man en drink een kopje thee mee. Het is binnen beter dan buiten." 1 Zij wacht niet eens op zijn antwoord, maar gaat die beiden voor in het kleine huisje aan de haven. En dan zit daar Alex van Straten theó te drinken met moeder en dochter. En ze vinden het alle drie gezellig. Nu kan Van Straten wel praten. En Marie geeft hem geen kamp. „Ik moet noodig weg," zegt hij dan. „Anders begrijpt mijn kostjuffrouw niet waar ik blijf. Tot ziens, menschen". De handen in de zakken van zijn jek ker, loopt Alex van Straten over de slecht geplaveide haven, door de poort, naar den Vischdijk. Hij is in gedachten verdiept. Het spijt hem, dat hij zoo is uitgevaren tegen Kees, Maar als je dan Europa kwam en tot het voornaamste volksvoedsel werd. Daarna zagen wy op het doek wélk een vlucht de aardappelcultuur in Neder land nam en hoe de landbouwers in sa menwerking met voorlichtings- en ziek- tebestry dings dienst alles doen om een zoo goed mogeiyk product te leveren; ook het prachtige werk van den N.A.K. werd belicht, terwijl tevens een bezoek werd gebracht aan den Wilhelminapol- der, waar men o.a. de groote sorteer- machine in actie zag. Dame8t Uw teint wordt bedreigd door gebrek aan vitamine F, - het vitamine, dat de hqid moet jong houden. Te lang is de werking van vitamine F onontdekt ge bleven, en duizenden vrouwen zuchten over haar teint, terwijl juiste toevoer van vitamine F haar huid weer kan doen ontluiken I Hef dit huidschadelijk vitamine-tekort nu terstond op. Pas Dobbelman's Castella Crèmes toe. De eenige crèmes op de basis van vitamine F. Snel herwint en behoudt de huid haar volle jeugdige schoonheid I WEER 200 H 6QEC Zuid-Beveland. Hansweert. Op 1 Juni a.s. hoopt dhr J. Geldof, sluisknecht alhier, den dag .te herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst van den Rijkswaterstaat is getre den. Oudelande. Maandag hield de hand- boogvereeniging „Ons Genoegen" een concours. Zij vierde tevens haar 50-jarig bestaan. Aan het concours werd deelge nomen door 69 schutters, behoorende tot 16 sociëteiten. De uitslag was als volgt: Hoofdvogel: P. Remijnse van „Ons Genoegen" te Oudelande (medaille van de Edele Handboog)eerste zijvogelIz. Slabbekoorn van „Willem Teil" te Kloos- terzande; tweede zij vogel: M. C. Barends van „Jacoba van Beieren" van Goes; eerste hoofdkal: J. de Jonge van „Vic toria" te.Kwadendamme; tweede hoofd kal: G. Geense van „Zorgvliet" te Elle- woutsdijk; eerste kleine kal: Dr Dikken- berg van „Jacoba van Beieren" te Goes; tweede kleine kal: D. Meeuwse van „Em ma", te Oudelande; eerste klep: A. Geen- se van „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk (me daille van burgemeester Nieuwenhuize) tweede klep: L. de Haas van Jacoba van Beieren" te Goes; derde klep: P. Koens van „Willem Teil" te Ovezande; vierde klep (extra prijs)J. Rijk van „Willem Teil" te Ovezande. De meeste kleine vogels werden geschoten door L. Bal van „Victoria" te1 Kwadendamme (medaille van den Zeeuwschen Schuttersbond). Verdronken. Zaterdagmiddag is bij het spelen de 9-jarige B. uit Velsen- Noord in de Rijksbinnenhaven aldaar te water geraakt en verdronken. ziet, hoe die den boel verknoeid heeft, zooals die zoowat alles verknoeit in en van zijn leven, dan word je wel helsch. Toch hij zal excuus vragen voor zijn uitval, als hij Kees Zaterdag of Zondag spreekt. Per saldo ging het hem niet aan. Het is anders een rare kwibus. Je weet bijna nooit, wat je aan hem hebt. Als „Hallo, Van Straten, waar loop jij over te piekeren?" Er stapt iemand van zijn rijwiel, om even een praatje te maken: Bramherg, de timmerman-aannemer, de oom van Jane Gasius. Hij is een klein, opgewekt mannetje, "die van zijn hart geen moord kuil maakt. Hij flapt er altijd uit wat hij vóór in den mond heeft. Dat bezorgt hem wel eens last, maar tenslotte wordt hem alles vergeven door de menschen. Omdat zij wel weten, dat hij het goed meent. Bramberg is een man in goeden doen. Zijn huwelijk is kinderloos. Hij is een echte kindervriend. Hij is ook een man, die in stilte heel veel goeds doet, zonder zich daar op voor te staan. Tal van menschen weten hem dank, omdat hij hen heeft geholpen in moeilijke om standigheden. „U is ook al vroeg op het pad", zegt Van Straten. (Wordt vervolgd.) De strijd tegen den clandestienen handel. Drie overvalwagens van de politie en twee andere wagens moesten onlangs te pas komen aan het vervoer van clandes tiene goederen, die als het resultaat van een huiszoeking te Amsterdam in beslag genomen konden worden. De afdeeling recherche van den Centralen Crisis Con troledienst had er de lucht van gekregen, dat het met de handelingen van een be paalden slager niet heelemaal pluis was. De woning van den man werd in het oog gehouden en toen verwacht kon worden, dat op een bepaalden dag clandestiene goederen op komst waren, is besloten tot het instellen van een onderzoek. Welis waar leverde het posten geen enkele tast bare aanwijzing op, maar bij huiszoeking bleek de verdenking maar al te gegrond. Voor een waarde van f75.000 aan goede ren is in b"eslag genomen. De goederen waren verhandeld tegen veel te hooge prijzen. De inventaris vermeldde een lange lijst begeerenswaardige artikelen. Afzonderlijk moge gewag gemaakt wor den van de groep waren, die ook de sla ger een afzonderlijke behandeling waar dig had gekeurd. In een afgesloten ka mertje had hij groote hoeveelheden thee, koffie, rijst, nootmuskaat, kruidnagelen en andere koloniale artikelen .opgeslagen. De sleutel van deze opslagplaats was aanvankelijk zoek, maar kon na eenig speuren gevonden worden. Ambtenaren van den C.C.C.D. heb ben, in samenwerking met de politie, be slag gelegd op een groote partij tarwe en rogge. Twee vrachtauto's vol tarwe en rogge konden bij den zwarten handelaar L. te Loosdrecht in beslag genomen wor den. L. is in verzekerde bewaring gesteld. Doodelijk ongeluk. Te Apel doorn is de 5-jarige G. V., die met kin deren op het Marktplein aan het spelen was, van een hek gevallen, waardoor hij ernstig letsel aan zijn hoofd heeft gekre gen. Hij is naar een ziekenhuis overge bracht en daar later aan de bekomen verwondingen bezweken. Burgemeesterswoning af gebrand. Maandagmiddag, op 2en Pinksterdag, is te Marum brand uitge broken in de woning van den burge meester, de heer D. van G. De brand is ontstoken door het 12-jarig zoontje, dat van zijn ouders een berisping had ge kregen, waarover hij,zoo ontstemd was, dat hij, toen hij voor straf naar boven was gestuurd, aldaar in zijn drift de boel in brand stak. De brandweren uit Marum en de Leek bestreden het vuur, doch konden niet verhinderen, dat de geheele woning tot den grond toe afbrandde. Van den inboe del is zoo goed als niets gered kunnen worden. De schade wordt door verzeke ring gedekt. De jeugdige boosdoener is door de politie aangehouden. (A.N.P.) Oude munten gevonden. Bij het verrichten van graafwerkzaamheden onder de gemeente Veghel, heeft men een pot opgegraven, gevuld met meer dan honderd munten uit het Romeinsche tijd perk. Ongevallen in de Beier- sche Alpen. Tijdens de Pinksterdagen zijn, volgens tot dusver ontvangen be richten, acht personen in de Alpen om het leven gekomen. In de bergen bij Berchtesgaden stierven drie bergbeklim mers aan uitputting. Ook in het Keizers- gebergte vonden drie Alpinisten ten ge volge van uitputting den dood. Aan den Noordelijken kant van den Geiselstein stortten twee bergbeklimmers omlaag. Een van hen kon dood geborgen worden. Ook aan den Oostelijken kant van de Partenkirchener Dreitorspitze stortte een Alpinist neer en kwam hierbij eveneens om het leven. (D.N.B.) Winterswijks oudste in woonster overleden. Dinsdag is de oudste inwoonster van Winterswijk, mevr. wed. H. de BoerWigersma, in den ouderdom van 102 jaar overleden. Mevrouw De "Boer was de echtgenoote van wijlen Ds de Boer, predikant te Win terswijk. Tot haar laatste levensdagen was zij kras. Keuring van Stieren en Vrouwelijk Fokvee. Woensdag hadden de beide laatste keuringen op Walcheren plaats. Te Koudekerke was de uitslag voor de stieren als volgt: I. Elza's Graaf van Stierenvereen. te Koudekerke 82.1 p.; H. Dirk van J. Si- monse, Koudekerke, geen volbloed, le pr. 78.1 p.; IH. Bertus van J. de Buck, geen volbloed, le pr. 79.5 p.; IV. Jan van L. Verhage, geen volbloed, eervol, 73.5 p.; V. Sjors van J. Jobse, ^een vol bloed, le pr. 76.8 p.; VI. Arie H van J. de Witte, eervol 73.5 p.; VH. Arnold van P. van Maldeghem, eervol en VIH Karnoffels Graaf van Jan Simonse. Eerste kalfskoeien: 1. Nelly van J. Vos 79 p.; Moortje van K. v. Sparrentak 78.5 p.; 3. Sjoerd van J. Jobse 78 p.; 4. Ada van P. Verhage 77.8 p.; 5. Emma van F. Harpe 77.5 p.; 6. Clara van J. de Buck 77 p.; 7. Starre van L. L. Verhage en 8. Emma van J. Vos, beide 76.5 p.; 9. Juffrouw van A. de Lange 76 p. en 10. Juliana van Jac. Simonse 75 p. Tweede kalfskoeien: 1. Marie van J.. de Buck 80 p.; 2. Kapitein van C. Fran- cke 79 p.; 3. Koos van Jac. Simonse 78.5 p.; 4. Flora van A. de Lange 77 p. Derde kalfskoeien: 1. Bles van Fl. Harpe 81 p.; 2. Jans van Jac. Simonse 80 p.; 3. Julia van J. Vos 79.5 p.; 4. Annie van J. Vos 79 p.5. Emma van C. Francke en 6. Gretha van J. de Buck ieder 78 p.; 7. Lena van K. v. Sparren tak en 8 Boerinne van denzelfden resp. 77.8 en 77 p. Vierde kalfskoeien: 1. Lena van C. Francke 82 p.; 2. Saartje van J. Vos 80.5 p.; 3. Beatrix van J. Jobse 70 p. Oudere koeien1. Bontje van C. Francke 82 p.; '2. Nora van Fl. Harpe; 3. Bontje van A. de Lange, beiden 81.5 p.; 4. Emma van J. de Buck 80 p.; 5. Nelly van A. de Lange; 6. Amor van K. van Sparrentak beide 79.5 p.; 7. Trui van J. Jobse 78.5 p. Kalf vaarzen: 1. K. P. de Witte, 2. J. Vos, 3. Jan Reijnierse Czn.4. K. P. de Witte, 5. P. Verhage Jzn., 6. K. P. de Witte en 7. Jan Jobse. Jonge stieren: 1. Anna's Graaf van K. van Sparrentak; 2. een stier van Jac. Simonse. Vaarzen: 1. A. de Lange, 2. J. de Buck, 3. K. P. de Witte, 4. A. de Lange, 5. J. Jasperse, 6. J. Vos, 7, 8 en 9 K. v. Sparrentak en 11 J. Vos. De te Gapinge aangevoerde stie ren behaalden de volgende punten: 1. Nelis en 2. Boutje's Bert, beide van de stierenvereen. Gapinge resp. 80.2 en 83 p.; 3. Frans van Jac. Wattel, 76.7 p.; 4. Emer I van H. Lorier, St. Lau rens en 5. Arias van J. Meijers eerste prijsklasse; Dirk van L. Dieleman 2e prijsklasse en Augustus van Willems dorp van A. Maas eervol. Eerste kalfskoeien: 1. Emma 4 en 2. Ida 2 van Gebr. Traas 81 en 79.5 p.; 3. Augusta 2 van M. Goedbloed 79 p.; 4. Rooze van C. Langebeeke 78 p.; 5. Elza van J. Looise Jzn 76 p. Tweede kalfskoeien: 1. Elza van P. Langebeeke; 2. Mina van J. Looise, 3. Trui 5 van P. Langebeeke 78.5 p.; 4. Juliana 4, van W. Louwerse 78 p.; 5. Emma 3 van Jac. Wattel 77 p.; 6. Ber tha en 7. Nora 6, beide van W. Louwer se en beide 76.5 p.;' 8. Willy van S. de Visser 77 p. Derde kalfskoeien1. Juffrouw van A. Aarnoutse 86 p.2. Emma en 3. Nora 4 van gebr. Traas resp. 83 en 82 p.4. Ber tha 4 van W. Louwerse 80 p. Vierde kalfskoeien: 1. Emma 2; 2. Ida, beide van Gebr. Traas, resp. 83 en 81 p.; 3. Emma 2 van Jac. Wattel; 4. Boerinne 2 van J. Louwerse, beiden- 80.5 p.; 5. Willy 2 van P. Langebeeke 80 p.; 6.' Wijke van VV. van.Tatenhove 79.5 p. en 7. Ida 6 van J. Louwerse 76 p. Vijfde en oudere kalfskoeien: 1( Trui 5 van P. Langebeeke 82 p.; 2. Juliana 2 van W. Louwerse, 3. Lieveling 2 van 5. de Visser, beiden 81.5 p.; 4. Bertha van J. Looise 81 p.en 2. Mina 2 van J. Louwerse 79 p. Kalfvaarzen: 1. Botje 3, 2. Trui 6, van P. Langebeeke; 3. Elza van J. Lam- pert. Prof. Jerger heeft den Rijkscommissaris Dr Seyss Inquart den eere-ring der Weensche Philharmoniker overhandigd, Het oogenblik van de aanbieding. Staph-Mol-Pax Holland m.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 2