Christelijk Dagblad voor Zeeland DONDERDAG 28 MEI 1942 56e JAARGANG - No, 198 Bijkantoor Middelburg; Het land van Saeftinge. De vernietiging der ingesloten Sowjetiegers - De haven werken van Southampton aangevallen - Amerikaansche kruiser getroffen - Malta en Messina gebombardeerd - De redevoeringen der Japansche ministers. Binnenland DAGKALENDER Uit de Provincie J3ureaux Lange Vorststraat 70, Soes Postrekening 44455 - Telefoon 2438 Firma Boekhandel J. J. FANOY Nieuwe Burg 28—30 - Telef. 3128 D i recteu r-H oofd red acte u r A. DE LANGE te Goes Abonnementsprijs f 2.73 per kwartaal Weekabonnementen voor Middelburg, Goes en plaatsen waar een agent is aangesteld f 0.21 Losse nummers 6 cent Advertentlön 12 cent per millimeter Ingezonden mededeellngen 24 cent per millimeter. Kleine advertentiën 65 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder letter of motto 10 cent extra. Bij contract belangrijke korting Het verdronken land van Saeftinge heeft in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen al heel wat deining veroorzaakt. In woord en geschrift is er jarenlang geijverd voor in poldering van dit gebied en voor het in stellen van een veerdienst over de Noord zooals men dit in deze streek noemt waardoor een korte, directe verbin ding van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen met Noord-Brabant zou kunnen worden tot stand gebracht. Indien wij ons niet vergissen, heeft een comité hiervoor ge werkt en is dit onderwerp in verschil lende vergaderingen aan de. orde ge weest. Ook heeft de heer Bouwens als lid der Prov. Staten in de Statenvergade ringen meermalen dit plan hartstochtelijk verdedigd. Tot heden is het echter bij woorden gebleven. Maar nu worden, zoo als wij eenigen tijd geleden mededeelden, van Belgische zijde stappen gedaan, om de schorren van Saeftinge, zoover die op Belgisch grondgebied liggen, in cultuur land om te zetten. 4 Kort daarop riep de wnd. commissaris der provincie een commissie in het leven die de vestigingsmogelijkheden in het N. O.-deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, d.i. het Verdronken Land van Saeftinge, onder oogen zal zien. Ook in 1937 is door de Prov. Staten be sloten tot de benoeming van een com missie, die een onderzoek had in te stel len naar goedkoope, economische en snelle veer-verbindingen van Zeeuwsch- Vlaanderen met het overig deel van Ne derland over de Westerschelde. De aan dacht van de commissie concentreerde zich voor het grootste gedeelte op de veerverbinding HansweertWalsoorden en de vervanging van dit veer door een verbinding over de Noord van het Ver dronken Land yan Saeftinge met Ossen- drecht. Zooals wij reeds opmerkten, was het vooral de heer Bouwens, die dit laatste propageerde. Wellicht was het voor de zaak zelf jammer, dat hij het deed. Hij deed het op een buitengewoon „lollige" manier, zoodat de Statenleden vroolijke oogenblikken hadden, als hij het woord voerde, maar serieus en zakelijk was de behandeling van deze uitermate belang rijke en ingewikkelde materie niet. Velen namen het geval niet ernstig op. Ook was er wellicht hij velen een tegenzin tegen een plan, om een deel van ons ge west zich te doen oriënteeren op een an dere provincie en verkeerstechnisch los" te maken van het overig deel van Zee land. Maar de commissie kwam er. Zij kreeg echter slechts een crediet van f600 tot haar beschikking. Wilde zij een volledig rapport uitbrengen, ook over de indij kingsmogelijkheden en de veerverbinding om de Noord, dan was wel f 6000 noodig. Dit bedrag kreeg zij niet, dus kwam er van haar werk weinig terecht, ook al, omddt men bij den dienst der domeinen meende, dat indijking van Saeftinge nog niet verantwoord was. Thans zal na ongeveer vier jaar de mogelijkheid van deze inpoldering wel worden bezien. Mocht men hiertoe nu wel kunnen overgaan, dan zou de Zeeuw- sche cultuurgrond belangrijk worden uit gebreid en zoU een aantal jonge boeren een kans krijgen een bedrijf te gaan stichten. Onze voedselvoorziening zou er mee gebaat zijn. Met belangstelling zal (Te uitslag van het onderzoek der commissie worden te gemoet gezien. Wijziging van de personeele belasting. Bij besluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Finan ciën en van Binnenlandsehe Zaken is een wijziging gebracht in de wet op de personeele belasting. Te beginnen met het loopende jaar, zullen voor de personeele belasting als grondslagen nog slechts gelden de huur waarde en het meubilair,, zoodat de ove rige grondslagen (dienstboden, paar den, motorrijtuigen, pleiziervaartuigen en biljarten) zijn vervallen. Wat de bil jarten betreft is echter op te merken, dat deze als grondslag nu wel verval len, .maar gerekend worden te behooren tot het meubilair. De nieuwe belasting zal beperkt blij ven tot als woning dienende pereee- len. .Er zal dus geen belas ting meer worden geheven voor kantoren, winkels, bioscopen, theaters, kof fiehuizen en logementen. Men kan in het algemeen zeggen, dat be- drijfslokaliteiten buiten de belasting vallen. De gemeenten blijven de opbrengst van de geheele personeele belasting ont vangen. Zij kunnen echter, aangezien nu eenige grondslagen vervallen en daardoor de opbrengst zou verminde ren, de opcenten verhoogen. Daarbij kunnen zij practisch gaan tot driemaal het wettelijke tarief. het grootste deel vernietigd. Ook de ove rige vijandelijke formaties, die aan den strijd deelnamen leden zware verliezen. De oorlogsbuit was buitengewoon groot. De eigen verliezen waren uiterst gering. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: „De vernietiging der stovjetlegers, die ten Zuiden van Charkof zijn ingesloten, maakt dnelld vorderingen). Na denieuwe vergeefsche uitbreekpogingen is de weer standskracht van den vijand, die tot dus verre harnekkig heeft gevochten, ge broken. De op een nauw gebied opeenr gedrongen en in verscheiden afzonder lijke groepen omsingelde vijandelijke troepen vertoonen een chaotisch beeld. De commandant van het 57e sovjetleger, generaal Podlas, en zijn stafchef hebben zich, kort voor zij gevangen zouden wor den genomen, doodgeschoten. In de centrale en Noorde - 1 ij k e zone van het Oostelijke front zijn eigen aanvalsoperaties met succes voort gezet. Enkele vijandelijke aanvallen wer den afgeslagen. Aan het IJszeefront werden in de haven van Moermansk twee groote koopvaardijschepen in brand ge bombardeerd. Bij de voortzetting der aanvallen op het vijandelijke konvooi in de wateren tusschen de Noordkaap en IJ stand hebben gevechtsvliegtui gen een koopvaarder van 8000 ton tot zinken gebracht en aan boord van drie andere brand veroorzaakt. IndeMiddellandische Zee zijn geslaagde aanvallen gedaan op vlieg1- velden op M a I t a en aan de kust van Noord-Af rika. Overdag hebben gevechtsvliegtuigen de havenwerken van Southampton aangevallen, gedurende den nacht voor den oorlog belangrijke installaties aan deZuidwestkust van Enge land. Bij enkele vluchten naar de kust van Noorwegen en Frankrijk verloor de vij and door jachtafweer en luchtdoelge schut vier vliegtuigen". Italiaansch weer mach tsbericht. Intensieve activiteit van de luchtmacht inCyrenaica, waar enkele centra der achterwaartsche verbindingen van den vijand hevig gebombardeerd werden. Een escadrille duikbommenwerpers be stookte de installaties van To broek met bommen van elk kaliber. In lucht gevechten werden twee Britsche vlieg tuigen door Duitsche vliegers vernietigd. Een onzer sterke formaties jachtvlieg tuigen viel in een geslaagde overrompe ling het vliegveld Gamboet aan, waar 25 Curtisstoestellen gereed stonden om op te stijgen. Enkelehiervan werden in brand geschoten en alle andere zwaar beschadigd. Dag en nacht werden door Italiaan- sche en Duitsche bommenwerpers aan vallen op- Malta ondernomen. Bege leidende jagers schoten 2 Spitfires neer. Twee Italiaansche vliegtuigen zijn niet van de operaties teruggekeerd. In den afgeloopen nacht viel de vij and Messina aan met twee opeenvol gende golven van bommenwerpers, die brisant- en brandbommen wierpen. Aan zienlijke schade leden de dom, de konink lijke universiteit, en enkele particuliere woonhuizen. Tot dusver werden 7 doo- den en 19 gewonden onder de burgerbe volking geteld, terwijl men nog met het opruimen der puinhoopen bezig is. Bo vendien werden 7 matrozen gewond. Een door het afweergeschut getroffen vlieg tuig stortte: in zee. De houding der be volking was kalm en gedisciplineerd. In den ochtend van den 23en Mei heeft een onzer duikbooten onder bevel van den luitenant ter zee eerste klasse Gian- franco Gazzana op den Atlantischen Oceaan met twee torpedo's een kruiser der Ver. Staten van de Pensacola-klasse 1 (9100 ton), die een convooi begeleidde, getroffen. DuitSch-Finsche overwinning. (D. N. B.). Het Finsche hoofdkwar tier heeft een resumé gegeven van de gevechten der Duitsch-Finsche troepen in den sector van Loehi, waarin o.a. ge zegd wordt: De gevechten in den sector van Loehi, die den 24sten April zijn begonnen, zijn geëindigd met een volledige overwinning van de Finsche en Duitsche formaties. Het moeilijk begaanbafe terrein en de 1 hardnekkige tegenstand van den vijand eischten in dezen strijd zoowel van de Finsche als van de Duitsche formaties bijzonder zware prestaties. Bij deze gevechten werden het 238ste bolsjewistische regiment infanterie en de 8ste skibrigade geheel, het 298ste regi ment infanterie en de 80sté brigade voor Infzameling van geweven stoffen irt Duitschland. Van 1 tot 15 Juni zal, naar de Duitsche bladen melden, in geheel Duitschland een inzameling worden ge houden van gedragen kleedingstukken en geweven stoffen. Genoemd worden o.a. oude boven- en onderkleeding, hoeden, gordijnen, kleeden en matten, vervaardigd uit wol, katoen, linnen, cel wol, zijde, kunstzijde, jute hennep en cocos. De ingezamelde goederen zullen worden gebruikt voor de vervaardiging van nieuwe stoffen. Met de organisatie van de inzameling is de N.S.D.A.P. be last. In den zomer van 1941 is een der gelijke inzameling gehouden, welke zich echter niet tot gedragen bovenkleeding uitstrekte. Redevoeringert cfér1 Japansche ministers. In de tachtigste buitengewone zitting van den Japanschen Rijksdag hebben, zooals wij gisteren reeds meldden, de mi nister-president Tojo en de minister van buitenlandsche zaken Togo het woord gevoerd. De ministers waren buitenge woon tevreden over de reeds bereikte re sultaten. In den tijd van nog geen half jaar, zoo merkte Tojo op, zijn belang rijke gebieden in de Groot-Oost-Aziati sche ruimte door de Japansche strijd krachten bezet. De zeestrijdkrachten der Ver. Staten en van Engeland zijn op de Stille Zuidzee en op den Indischen Oce aan „practisch verdelgd". Twee alge- meene punten staan er voor de naaste toekomst op het program: le. den vijand verder opzoeken en hem zonder mankeeren neerslaan; 2e. tenuitvoerlegging van het" Groot- Oost-Aziatisch opbouwwerk. De Indiërs zijn nogmaals aangespoord, om, zooals Togo het uitdrukte, de gou den kans aan te grijpen en thans de bevrijding van Indië en zijn wederop bouw te bevechten. Het mislukken van Cripps' zending beschouwen de Japan sche ministers in dit verband als een gunstig symptoom. Zoolang er echter Anglo-Amerikaansche troepen in Indië blijven, is Japan onbuigzaam vastbera den ze volkomen te vernietigen. Ten aanzien van het regime van Tsjang-kai-sjek constateerde Togo, dat het blindelings vasthoudt aan zijn te genstand tegen Japan. Het gaat echter zijn onvermijdeltjken val tegemoet, zeide Tojo. Na den slag op de Koraalzee moet Australië, zooals Tojo zeide, hulpeloos den aanval van het Japansche leger te gemoet zien. Hij voegde eraan toe: „Ik zou den leiders van Australië nogmaals mijn oprechten wensch willen doen toe komen, dat zij: zich bewust worden van den internationalen toestand en de geo grafische omgeving van Australië in oogenschouw nemen, om vervolgens moedig een beslissing te treffen ten aan zien-van den voor Australië meest be langrijken stap". Wat het Groot-Oost-Aziatische op bouwwerk betreft, heeft Tojo er op ge wezen, dat thans alle belangrijke bron nen in de Zuidelijke gebieden, die voor de nationale verdediging van belang zijn, zooals petroleumvelden, rubber, tin etc. in Japansche handen zijn geraakt. Ja pan kan nu ten allen tijde de voorraden aanvullen, welker verbruik door de voort zetting van den oorlog bepaald wordt. De Japansche regeering ziet ook geen enkele reden tot ongerustheid meer ten aanzien van de levensmiddelenvoorzie ning, onverschillig hoe lang de oorlog ook moge duren. Daarentegen acht ze het probleem der grondstoffenvoorzie- ning voor Engeland en Amerika in een kritiek stadium gekomen. De samenwerking met Duitschland en Italië is nauw en hartelijk, niet alleen op militair gebied, maar ook op het ge bied van politiek, economie en cultuur. Over de betrekkingen met de Sovjet- Unie constateerde Togo, dat deze na het uitbreken van den Oost-Aziatischen oor log geen wijziging hebben ondergaan: „De Sovjet-Unie heeft niet het voorne men haar gebied als militaire steunpunt ter beschikking te stellen van de tegen standers van Japan". De Japansche mi nister veronderstelde wel, dat die tegen standers zouden pogen Japan te ver vreemden van de Sovjet-Unie. Hjj voeg de 'er echter aan toe: „Succes hebben dergelijke kuiperijen niet, zoolang de Sovjet-Unie in haar tot dusver aange nomen houding volhardt. Intusschen zal Japan den toestand rustig waarnemen".' Brandweerbelasting op komst. De kosten, voortvloeiende uit de reor ganisatie van het brandweerwezen hier te lande zullen worden bestreden door de invoering van een brandweerbelasting, welke zal worden geheven van de maat schappijen, die zich met verzekering te gen brandschade bezighouden. Van de opbrengst dezer belasting komt 75 pet. ten goede aan de gemeenten en 25 pet. aan de Rijksinspectie ter bestrij ding van de kosten van Inspectie, aan koop van extra-materieel door kernge meenten enz. Deze mededeeling werd, naar de „Tel." meldt, gedaan door den heer J. Korte- weg, commandant der brandweer te Breda, bij een demonstratie van de ge heel gereorganiseerde brandweer. Bond van Chr. Geref. Jongel, vereert. Gelijk wij hebben bericht, zal de Chr. Ger. Jongelingsbond dit jaar zijn bonds vergadering in tweeën houden, n.L een bondsdag op 15 Juli a.s. te Dordrecht en een op 5 Aug. a.s. te Zwolle. Wij verne men, dat te Dordrecht als sprekers zul len optreden de Chr. Geref. predikan ten Ds L. S. den Boer van Amsterdam- West en Ds M. Holtrop te Hilversum en te Zwolle de Chr. Geref. predikanten Ds D. Biesma Jr te Broek op Langendjjk en 'Ds J. Visser te Midwolda (Odl). Tijdelijke overheveling var» ambtenaren. In de Staatscourant is opgenomen een beschikking van de secretarissen-gene raal van Algemeen Bestuur en van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht betreffende tijdelijke tewerkstelling van ambtenaren en overig personeel in open baren dienst bij inrichtingen van alge meen nut. In de dagelyksche persconferentie te 's-Gravenhage zijn eenige mededeelin- gen gedaan over dezen maatregel. Sommige menschen, zoo werd gezegd, hebben zich ongerust gemaakt over de bedoeling van de beschikking. Talryke ambtenaren vroegen: „Wat zit hier ach ter?" Het antwoord luidt: dat personeel moet kunnen worden overgeheveld van plaatsen, waar het onvoldoende werk heeft, naar plaatsen, waar dö werkkrach ten volop ontplooiing kunnen vinden. Hier is een teveel, elders een tekort. Bij het voormalige departement van Defensie, bij Koloniën, Buitenlandsche Zaken en ook in verschillende gemeen ten, b.v. op de bureaux voor militaire zaken is een teveel, en bij andere instel lingen als Winterhulp en Volksdienst een tekort aan geschoolde krachten. Het eigen lichaam mag in den dienst niet worden geschaad door detacheering. Overhevelen mag slechts, wanneer het eigen departement of de eigen instelling ermee accoord gaat. De rechtspositie blijft intact; de diensttijd blijft normaal; ook de pensioenaanspraak blijft door- loopen. Onder de zes maanden blijft het oude departement de betaling doen; na zes maanden kan zij door de nieuwe instel ling worden overgenomen. Wanneer aan de nieuwe positie vergoedingen zijn ver bonden, komen die niet in mindering van het salaris. Wanneer de nieuwe in stelling zou worden opgeheven of wel geen voldoende werk meer voor de be- treffenden zou hebben, gaan zij automa tisch terifg naar hun oude departement of instelling van openbaar nut. De prijs varr zeeppoeder. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat de reeds genoem de kleinhandelsprijs van 12^2 cent voor een halfpondspakje zeeppoeder eerst met ingang van 3 Juni zal gelden. Deze be schikking is dus niet op 20 Mei in wer king getreden, zooals eerst was mede gedeeld. Eervol ontslag. Bij beschikking van den secr.-generaal van Koloniën is aan den heer Th. van Voorthuysen, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli 1942, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van gecommitteerde voor Indische zaken bij voornoemd de partement. De waardebons van de Winterhulp. De directeur-generaal van de stichting Winterhulp |^ederland maakt bekend, dat de termijn, waarbinnen de waarde bons seizoen 1941/'42 bij de winkeliers en handelaren kunnen worden aange boden, in afwijking van den op de voor zijde vermelden tekst-, is verlengd tot uiterlijk 30 Juni 1942. De verzilvering van deze waardebons bij alle banken en spaarbanken kan eveneens in afwijking van den op de rugzijde vermelden tekst geschieden tot 1 Augustus 1942. De banken en spaarbanken kunnen de ingewisselde waardebons uiterlijk tot DONDERDAG 28 MEI 1942. Den oprechten gaat het licht op in de duisternis. 'Hg is genadig, barmhartig, en rechtvaardig. Ps. 112 4. Zon op onder Maan op onder 5.31 21.44 19.19 4.51 30 Mei Volle Maan. 5 Juni Laatste kwartier. 15 Augustus 1942 inzenden bij de Kas- vereeniging n.v. te Amsterdam. Organisatie van Schoolartsen-diensten. Het Rijk wordt ten behoeve van Schoolartsendiensten in districten ver deeld, waarvan elk district bestaat uit een of meer gemeenten. Het Rijk vergoedt 1/3 van de kosten der op te richten schoolartsendiensten of van belangrijke verbeteringen van reeds bestaande diensten. Indien in een district een schoolartsen- dienst niet of niet volledig bestaat, kan worden bepaald, dat binnen 'nte stellen termijn in dat district een schoolartsen- dienst moet worden opgericht. Het toezicht op de schoolartsendien sten wordt/uitgeoefend door de genees kundige inspecteurs van de volksgezond heid. Een instructieve kaart van „Nederlandsch fabrikaat". Het was een goed denkbeeld van de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" te 's Gravenhage de uitgave tot stand te brengen van een kaart, welke op popu laire wijze een beeld geeft van de lig ging der belangrijkste industrieën in ons land. De frissche en oorspronkelijke kaart doet in één oogopslag zien waar de groote industrieele centra van ons land liggen en welke een aantal der belang rijkste takken van industrie in de ver schillende deelen van ons land zijn. De kaart werd in opdracht van de Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" sa mengesteld en uitgevoerd door de Neder landsche stichting voor Statistiek, die daarbij gebruik maakte van sprekende symbolen Voor de verschillende takken van industrie. Ook voor het onderwijs vormt deze kaart een waardevolle aanwinst van de leermiddelen. 1111 - 5S WA'NWEER VERDUISTEREN? Vrijdag 29 Mei 1942. 's Morgens tot 5.29 u. 's Avonds van 21.46 u. Nieuwe burgemeesters. De heer C. J. van der Pijl, die benoemd is tot burgemeester van Hoek, is 28 Aug. 1911 te Terneuzen geboren. Hij bezocht daar de H.B.S. en slaagde op 16-jarigen leeftijd voor het eindexamen 5-jarigen cursus B. Daarna was hij op enkele kan toren werkzaam. Later slaagde hij voor het examen analyst. In Juni 1931 werd hij aangesteld als analyst bij de Comp. Néer- landaise de 1'Azote? te Sluiskil. In April 1934 kreeg hij een aanstelling als analyst bij de N.V. Bataafsche Petroleummaat- schappij te Amsterdam. In 1936 werd hij daar wegens reorganisatie van het be drijf ontslagen. Hij was ondertusschen geslaagd voor het examen cand. Tech nisch Chemicus. Hij keerde nu naar zijn geboorteplaats terug en werd daar vier maanden later aangesteld als agent voor Terneuzen der levensverzekeringsmaat schappij R. V. S. te Rotterdam. Als zoo danig bleef hij werkzaam tot September 1937. Toen werd hij aangesteld als contro leur bij de Steunverleening van het Dis trictsarbeidsbureau te Terneuzen. In September 1939 werd de heer Van der Pijl benoemd tot leider van het Dis tributiebureau te Terneuzen. In 1941 slaagde hij voor het examen Gemeente-administratie. De heer Van der Pijl is lid van de N.S.B. en Streekleider van de Nationale Jeugdstorm. De heer J. Tollenaar te Zaamslag, die benoemd is tot burgemeester van Bent huizen en Moercapelle werd 29 October 1912 te Zaamslag geboren. Hij bezocht de landbouwschool te Axel. Later door liep hij met goed gevolg de H.B.S. te Terneuzen en werd in 1934 volontair ter gemeente-secretarie van zijn geboorte plaats. Vier jaar later verwierf hij de diploma's gemeente-administratie en be- volkings-boekhouding. In 1939 volgde zijn benoeming tot eersten secretarie ambtenaar en waarnemend gemeente secretaris van Zaamslag. De heer Tollenaar is lid van de N.S.B. en werd na de Meidagen van 1940 groeps leider.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1942 | | pagina 1